PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΙΟΡΟΦΗ HOLLANDIA 700



DIMITr|S
14-09-10, 19:23
https://www.ikaros.gr/ikaros/el/products/iliorofes/050505_WEBASTO.pdf

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?
ΕΧΕΤΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ?
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑΣ?
ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ


ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛA ΑΜΑΞΙΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΕΣ...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΜΑ

ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΗΜΟ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ

DIMITr|S
14-09-10, 19:27
https://www.youtube.com/watch?v=W7q_XaboHf8&feature=related

Libanner
14-09-10, 19:31
Ίσως η καλύτερη εταιρεία σε αυτό τον τομέα.Φαντάσου ένα Peugeot που είχα φορούσε τέτοια μάρκα οροφή απο το εγοστάσιο.Εχω δει και την τοποθέτηση της διπλή οροφής που βγάζουν,αμα γίνει σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Την μπέμπα πάντως δύσκολα θα την έσφαζα για να βάλω ηλιοροφη εκ τον υστέρων...

DIMITr|S
14-09-10, 19:32
Ίσως η καλύτερη εταιρεία σε αυτό τον τομέα.Φαντάσου ένα Peugeot που είχα φορούσε τέτοια μάρκα οροφή απο το εγοστάσιο.Εχω δει και την τοποθέτηση της διπλή οροφής που βγάζουν,αμα γίνει σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Την μπέμπα πάντως δύσκολα θα την έσφαζα για να βάλω ηλιοροφη εκ τον υστέρων...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΕΣ ΛΕΕΙ

Monsta
14-09-10, 19:56
Παίζεις κορώνα-γράμματα με τη στεγανότητα του αυτοκινήτου σου ? Δεν παίζεις. Φρόντισε το επόμενο να έχει εργοστασιακή οροφή.

DIMITr|S
14-09-10, 20:05
Παίζεις κορώνα-γράμματα με τη στεγανότητα του αυτοκινήτου σου ? Δεν παίζεις. Φρόντισε το επόμενο να έχει εργοστασιακή οροφή.

5 χρονια δινει εγγυηση για στεγανοτητα....πρεπει να εχει μια αξιοπιστεια λογικα.....

Monsta
14-09-10, 20:14
5 χρονια δινει εγγυηση για στεγανοτητα....πρεπει να εχει μια αξιοπιστεια λογικα.....

Η εγγύηση είναι πάντα κάτι σχετικό. Η εγγύηση είναι για να σου επισκευάσουν δωρεάν κάτι ελαττωματικό στο εξάρτημα που σου τοποθέτησαν. Αν λοιπόν κάτι πάει στραβά μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια τι ακριβώς θα κάνουν ? Θα το γεμίσουν σιλικόνη ή θα σου βάλουν .......καινούριο ουρανό κόβοντας τον παλιό στις κολώνες ???

DIMITr|S
14-09-10, 20:18
ξερω για τα προβληματα στεγανοτητας απλως ρωταω αν εχει προχωρησει κανεις σε τετοια τοποθετηση και ποιες οι εντυπωσεις του

NickE60
14-09-10, 20:45
ξερω για τα προβληματα στεγανοτητας απλως ρωταω αν εχει προχωρησει κανεις σε τετοια τοποθετηση και ποιες οι εντυπωσεις του

Είχα βάλει εγώ το '97 σε μια Τoyota Carina που είχα... Κανένα πρόβλημα! Κάνουν πολύ καλή, διπλή κρυφή μόνωση περιφερειακά, άτσι ώστε να μην φαίνεται τίποτα αλλά και να μην περνάει τίποτα. Η εφαρμογή του τζαμιού είναι αντίστοιχη με της BMW ...αν βρωμίσει και πιάσει σκουπιδάκια, και της BMW μπορεί να στάξει καμιά σταγόνα μέσα..

Δεν ήταν Ηollandia αλλά μια άλλη μάρκα πολύ γνωστή στις ηλιοροφές που όμως μου διαφεύγει τώρα. Την είχα βάλει στον Παναγιωταράκο τότε, στη Λ. Βουλιαγμένης. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα πάντως. thumb

stavr
14-09-10, 21:18
5 χρονια δινει εγγυηση για στεγανοτητα....πρεπει να εχει μια αξιοπιστεια λογικα.....

και μετα τα 5 τι κανεις??? Εμενα η μπεμπα ειναι 10 χρονων και ειναι ακομα σαν καινουρια. Η ηλιοροφη ειναι και εμενα η καψουρα μου αλλα δεν κοβω τον ουρανο για κανενα λογο!!! Μην ξεχναμε οτι τα αυτοκινητα μας στην 5αετια η και παραπανω ειναι ακομα σε αριστη κατασταση, γι αυτο τα καλοπληρωνουμε κιολας! Προσωπικα τα 5 χρονια εγγυησης δεν με καλειπτουν!
Τωρα....η αποφαση ειναι δικη σου!

katsaraios
14-09-10, 21:23
και δεν αλλαζετε ολο τον ουρανο με τροπετο με ηλιοροφη???
εχω μαστορα καλο που ξερει να φτιαξει και τις υδροροες

PANOS-E60
14-09-10, 21:33
Δεν ήταν Ηollandia αλλά μια άλλη μάρκα πολύ γνωστή στις ηλιοροφές που όμως μου διαφεύγει τώρα. Την είχα βάλει στον Παναγιωταράκο τότε, στη Λ. Βουλιαγμένης. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα πάντως. thumb

webasto Νίκο.

BILL007
14-09-10, 21:34
και δεν αλλαζετε ολο τον ουρανο με τροπετο με ηλιοροφη???
εχω μαστορα καλο που ξερει να φτιαξει και τις υδροροες

Αυτή είναι η καλύτερη λύσηthumb

Kostase46
14-09-10, 21:38
Και στη αδεια τι γινετε μπορεις να προσθεσεις ηλιοροφη?

BILL007
14-09-10, 21:43
Και στη αδεια τι γινετε μπορεις να προσθεσεις ηλιοροφη?

Λογικά πρέπει να γίνεται...Σαν να έβαλες μια webasto aftermarket...;)

kplc16
14-09-10, 21:45
μονο σε ματιζ θα την εβαζα

Kostase46
14-09-10, 21:47
Λογικά πρέπει να γίνεται...Σαν να έβαλες μια webasto aftermarket...;)

Το λεω επειδη ενας γνωστος μου εχει τουμπαρει ενα αμαξι κι εχει αλλαξει τον ουρανο του με ενα που ειχε οροφη και δε καταφερε να τη δηλωσει του ζητανε μια βεβαιωση απο την bmw οτι τ αμαξι ειχε οροφη αλλα επειδη τ' αμαξι δεν βγικε με οροφη δε το δινουνε.

Moufas E46
14-09-10, 21:49
και δεν αλλαζετε ολο τον ουρανο με τροπετο με ηλιοροφη???
εχω μαστορα καλο που ξερει να φτιαξει και τις υδροροες

και ο ουρανος ρισκο δεν ειναι? θα κατσει καλα η και κει μπορει να χεις διαφορα προβληματα?

Kostase46
14-09-10, 21:52
και ο ουρανος ρισκο δεν ειναι? θα κατσει καλα η και κει μπορει να χεις διαφορα προβληματα?

Στα Ε46 αλλαζει πολυ ευκολα αλλαζεις μονο το φιλο της λαμαρινας!

katsaraios
14-09-10, 22:20
Και στη αδεια τι γινετε μπορεις να προσθεσεις ηλιοροφη?
στο δικο μου εισαγωγης δεν το εγραψαν καθολου στην αδεια,λογω μαγκα εκτελωνιστη,Κτεο περασα κανονικοτατα

και ο ουρανος ρισκο δεν ειναι? θα κατσει καλα η και κει μπορει να χεις διαφορα προβληματα?
ο ουρανος ειναι απλο πονταρισμα και τροχισμα να λειανει τις κολησεις

Στα Ε46 αλλαζει πολυ ευκολα αλλαζεις μονο το φιλο της λαμαρινας!
το θεμα ειναι οι υδροροες ,πρεπει να μπουν σωστα ,ορισμενοι βαζουν λαστιχακια για να φευγουν τα νερα εκει ειναι το δυσκολο.

Κωνσταντίνος
14-09-10, 22:28
Δεν ήταν Ηollandia αλλά μια άλλη μάρκα πολύ γνωστή στις ηλιοροφές που όμως μου διαφεύγει τώρα.


webasto Νίκο.

To ίδιο πράγμα είναι. Hollandia είναι μοντέλα της Webasto.

DIMITr|S
14-09-10, 23:56
σκεφτομαι να τη βαλω σε αμαξι 20ετιας,,,,δεν προκειται να πειραζα καινουριο,,,
σου δινει η εταιρεια χαρτι με υπογραφει μηχανομογου για το κτεο...
και απο αποψεις αλλων χρηστων της συγκεκριμενης μαρκας ειναι απολυτα ικανοποιημενοι...
ωραια μπορει ο καθενας να λεει οτι θα μπαζει θα κανει θα ρανει...το θεμα ειναι η πραγματικοτητα
προς το παρον εχω ακουσει θετικα σχολια απο ατομα που τις εχουν βαλει εδω και 5 χρονια...

NickE60
15-09-10, 00:07
Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να τη δηλώσεις...

DIMITr|S
15-09-10, 00:09
δεν ειναι και κατι το σοβαρο αλλα πρεπει κατα 99%...αλλα σιγα...εδω το κτεο κανει τα στραβα ματια αλλου και αλλου ......τι να πειραξει η ηλιοροφη

m-power_01
15-09-10, 02:00
Εγω δεν φοβαμαι την στεγανωτητα...Αν γινει καλη δουλεια ουτε γατα ουτε ζημια... Εγω φοβαμαι την σκουρια που παραμονευει! Φιλε μου τα 30αρια ειχαν μικρο θεμα γυρω απο την οροφη την εργοστασιακη απο μονα τους...τα κακοσυντηρημενα. τωρα που θα κοπει η λαμαρινα,αν με καποιο τρομο λιμναζουν νερακια εκει ή κραταει υγρασια η τσιμουχα μηπως εχεις θεματα? Ειναι αμαρτια πραγματικα.
Εξαλλου αν θυμαμαι καλα η οροφη απαιτει ενα σεβαστο ποσο χρηματων... μηπως θα ηταν καλυτερα να σουλουπωσεις καποια πραγματα στο 30αρι? Και αν νομιζεις οτι δεν εχεις αλλα πιο χρησιμα να κανεις... ελα σε μια συναντηση να τα πουμε.
Εντελως φιλικη συμβουλη...εχεις ενα ωραιο αμαξι ...αυτη η απλοτητα ειναι η ομορφια του

katsaraios
15-09-10, 05:58
εγω για Ε46 που εχω δει μιλαγα παιδια ,δεν ειδα οτι ειναι για Ε30.

bill_m3
15-09-10, 08:02
Να το κάνεις, έχω δει δουλειά τους και όλα οκ!!

gyiama
15-09-10, 09:45
To ίδιο πράγμα είναι. Hollandia είναι μοντέλα της Webasto.

οι οποιες webasto ειναι και οι μαμα γνησιες οροφες!!!!!!!!!και γω ξερω οτι δεν εχουν θεματα αυτες οι οροφες!!το θεμα ειναι αν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα και τοσο κοπο!!!οι οροφες μπαινουν ακριβως και κοβεται ακριβως μα ακριβως ο ουρανος δεν εχεις προβλημα στεγανοτητας!!!!!

DIMITr|S
15-09-10, 10:48
Ψηνομαι ψηνομαι

Κωνσταντίνος
15-09-10, 10:50
δεν ειναι και κατι το σοβαρο αλλα πρεπει κατα 99%...αλλα σιγα...εδω το κτεο κανει τα στραβα ματια αλλου και αλλου ......τι να πειραξει η ηλιοροφη

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχε εργοστασιακή οροφή,είχαν ξεχάσει να το αναγράψουν στην άδεια.
Και στα ΚΤΕΟ (τόσο στο κρατικό, όσο και στο ιδιωτικό) είχα πρόβλημα. Μου ζήτησαν να φέρω χαρτί απο την Honda, που να βεβαιώνει πως το αυτοκίνητο φέρει ορορφή.

Τώρα όσο για την αξιοπιστία, απο την εμπειρία των 3 προηγούμενων αυτοκινήτων που είχα με οροφή, εξαρτάται λίγο και απο εμάς.
Θέλουν περιοδικά έλεγχο και καθάρισμα οι "αυλοί" της ηλιοροφής ώστε η κίνηση να γίνεται ομαλά και χωρίς εμπόδια.
Καθάρισμα αλλά και λίπανση τακτικά.
Επίσης πρέπει να γίνεται και έλεγχος των υδροροών για τυγχών "φρακάρισμα" απο σκουπίδια.

Apostolos
15-09-10, 12:59
Θα σε βοηθήσω να πάρεις μια γεύση της δουλειάς που απαιτείται από ένα βιντεάκι που βρήκα και να κρίνεις...:original:


https://www.youtube.com/watch?v=3k82fz0GJQs&feature=related

katsaraios
15-09-10, 14:33
7 Απριλιου δειχνη οτι την εβαλε
πιστευω οτι μεχρι της 7 Οκτωβριου θα εχει πεστροφες το ενυδρειο που εφτιαξε....

mr incredible
15-09-10, 14:51
7 Απριλιου δειχνη οτι την εβαλε
πιστευω οτι μεχρι της 7 Οκτωβριου θα εχει πεστροφες το ενυδρειο που εφτιαξε....

σωστος.

DIMITr|S
15-09-10, 15:11
Θα σε βοηθήσω να πάρεις μια γεύση της δουλειάς που απαιτείται από ένα βιντεάκι που βρήκα και να κρίνεις...:original:

https://www.youtube.com/watch?v=3k82fz0GJQs&feature=related

εινα αθλια δουλεια και αθλια ηλιοροφη.....κανονικα δεν βαζεισ σιλικονι...αυτοσ εχει βαλει τοση πολυ που μολις τοποθετει την ηλιοροφη αυτη ξεχειλιζει