PDA

Επιστροφή στο Forum : Χ5 Δυστύχημα - Autobahn



NickE60
13-09-10, 16:47
Autobahn
Augsburg 09 September 2010
2 νεκροί - 3 σοβαρά τραυματίες.

Είναι το 2ο σοβαρό δυστύχημα στο συγκεκριμένο σημείο μέσα σε 2 μήνες, με άλλον ένα θάνατο.

Η Χ5 συγκρούστηκε πάνω στην καμπή με μια άλλη BMW, χτύπησε στις διαχωριστικές μπάρες, σύρθηκε στην άσφαλτο και ανέβηκε με τούμπες στα χώματα στην απέναντι πλευρά του δρόμου.

Τα μέτρα που σχεδιάζουν να λάβουν είναι να περιορίσουν τη συνιστώμενη ταχύτητα των 130χλμ που υπάρχει τώρα και να ξανασχεδιάσουν το δρόμο στο σημείο αυτό γιατί όταν βρέχει γίνεται επικίνδυνος.

https://www.augsburger-allgemeine.de/Home/Bilder/Bildergalerie/Bilder,-Unfall-auf-der-B17-neu-Igling-_gal,146636_regid,2_puid,2_pageid,14434.html

https://img825.imageshack.us/img825/632/7093971orgltunfallb17ig.jpg

https://img688.imageshack.us/img688/9578/7093901orgltunfallb17ig.jpg

Konstantinos E60
13-09-10, 17:03
:shok:...Να φανταστώ οτι η οροφή κόπηκε απο τους πυροσβέστες και όχι απο την σύγκρουση ???

S8N
13-09-10, 17:09
Μου έφερε στο μυαλό αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=UtTggFpnIc8

Ο πατέρας μου έχει ένα Ε53 -χωρίς servotronic δυστυχώς- και είναι αρκετά δυσκολοδήγητο αυτοκίνητο. Ο όγκος του και το βάρος του δεν κρύβονται με τίποτα, η δε αδράνειά του στις στροφές είναι τεράστια.

Δε θα ξεχάσω ποτέ μια στροφή στη Μαντίνεια, μετά την Τρίπολη, όπου υπό καταρρακτώδη βροχή του μούρωσε και βγήκε στο απέναντι ρεύμα. Το αυτοκίνητο δεν το μάζευε ούτε ο Hulk. Οι απέναντι είδαν απλώς ένα πράγμα 2 τόννων να έρχεται καταπάνω τους κι έφυγαν στα χωράφια για να σωθούν.

Ευτυχώς τη γλυτώσαμε όλοι τελευταία στιγμή. Θεώρησα ότι ο χειρισμός του ήταν αδέξιος, τον ξέχεσα και οδήγησα εγώ στην υπόλοιπη διαδρομή. Όταν έφτασα στην Αθήνα μπήκα στο Astra και νόμιζα ότι οδηγούσα Lotus Elise. Για να μην είμαι άδικος, ομολογώ ότι δεν έχω συγκρίνει με E53 το οποίο να είναι εφοδιασμένο με servotronic. Οι νόμοι της Φυσικής όμως δεν αλλάζουν με ένα πιο ελαφρύ τιμόνι.

aristent
13-09-10, 17:21
Augsburg ειναι η πολη που γεννηθηκα....εχω καιρο να ακουσω κατι για αυτην,αλλα δυστυχως σημερα Νικολα..... δυσαρεστα τα νεα βλεπω.
Για να δουμε εαν η γραφειοκρατια δεν νικησει για μια ακομη φορα την ευαισθησια των υπευθυνων για τους δημοσιους δρομους!!!!ξερω για τη Γερμανια μιλαμε θα μου πειτε....δεν ειναι και ολα τελεια ακομα και εκει....

fanisk
13-09-10, 17:27
:shok:...Να φανταστώ οτι η οροφή κόπηκε απο τους πυροσβέστες και όχι απο την σύγκρουση ???

Ετσι φαινεται απο τα κοψιματα, οτι κοπηκε απο τους πυροσβεστες. Βεβαια για να κοπηκε..φαντασου πως θα ειχε γινει απο τις τουμπες, και μαλλον την εκοψαν για να απεγκλωβισουν τους επιβατες.

scania124
13-09-10, 17:34
ακομα και η γερμανια εχει δρομους παγιδες......δεν ειναι και η τελεια χωρα.....


βεβαια οι ανθρωποι προσπαθουν αλλα αμα πεσουν οι οικολογοι στην μεση δεν γινετε τιποτα.....αντι για μια στροφη μπορει να τον κανουν με 10!!!!
υ.γ το σαλονακι καλο φαινετε.....να ρωτησουμε ποσο το δινουν!!!!!!

Κωνσταντίνος
13-09-10, 18:02
Augsburg ειναι η πολη που γεννηθηκα....
Kαι εσύ ;;; Ελα ρε πατριωτάκι. Και εγώ εκεί γεννήθηκα. Εμενα Maximilianstrasse.

aristent
13-09-10, 18:21
Kαι εσύ ;;; Ελα ρε πατριωτάκι. Και εγώ εκεί γεννήθηκα. Εμενα Maximilianstrasse.

Μικρος ο κοσμος τελικα!!!!:thumbsup:ημ.γεν/σης:1-5-1966!!!
Δεν ξερω οδο η οτιδηποτε αλλο γιατι μετακομισαμε συντομα στο Mannheim λογο δουλειας των γονιων μου και επιστρεψαμε μονιμα Ελλαδα το 1978.

ΥΓ.σορρυ για το οφτοπικ

mitsos_chania
13-09-10, 18:53
Παιδια εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στη Γερμανια σε ενα δρομο γινονται 2 δυστυχηματα και γινεται αλλαγη του οριου και μελετη για επανασχεδιαση και εδω στην ελλαδα πρεπει να σκοτωθουν 10000 για να βαλουν μια ταμπελα "προσοχη κινδυνος".Αυτη ειναι η καταντια μας στην μπανανια

Samaro
13-09-10, 21:41
Παιδια εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στη Γερμανια σε ενα δρομο γινονται 2 δυστυχηματα και γινεται αλλαγη του οριου και μελετη για επανασχεδιαση και εδω στην ελλαδα πρεπει να σκοτωθουν 10000 για να βαλουν μια ταμπελα "προσοχη κινδυνος".Αυτη ειναι η καταντια μας στην μπανανια
Πολυ σωστα Δημητρη !!
Γιατι αυτο είναι το κράτος-προνοια, ενω αυτο που ζούμε ειναι το κρατος-μπαχαλο !!!:thumbsdown:
Τραγικό παράδειγμα η καρμανιολα Κορινθου-Πατρων που με μεγαλο θρασος αποκαλουν Εθνικη Οδο.

m3est
14-09-10, 04:24
Απ οτι διαβαζω εγινε στον Β17 αυτοκινητοδρομο.Οι μεγαλοι εχουν ως αρχικο το Α οπως ο Α9 ,ο Α7 κλπ.Ο Β17 και οτι αλλο απο Β ειναι δευτερευων αλλα και παλι επρεπε να ειναι μικροτερο το οριο.Μιας και η εδρα μου στη γερμανια ειναι το Augsburg και πηγαινω σχεδον καθε μηνα σπανια βλεπεις τετοια ατυχηματα.Συνηθως τα περισοτερα ατυχηματα τα προκαλουν νταλικερηδες και ειναι καραμπολες γιατι εχει κινηση και ολοι πανε τρενακι.

Την εχω γλυτωσει στο τσακ μια φορα κανοντας τιμονια να αλλαξω λωριδα και σταθηκα τυχερος αφου δεν ερχοταν κανεις στην δεξια λωριδα.Οι μπροστινοι μου ειχαν αρχισει να σκανε ο ενας πανω στον αλλο και οι πισω μου ακολουθησαν το ιδιο τρενακι.Ακομα απορω πως την γλυτωσα.Εκει λογω σταθερης οδηγησης για ωρες και με κινηση το βαρετο σκηνικο κανει τους οδηγους ν αφαιρουνται κι ετσι δεν αργει να γινει η κεντα.

bill_m3
14-09-10, 07:50
Ότι έχουν κόψει τον ουρανό οι πυροσβέστες είναι 1000% σίγουρο, φανταστείτε τι γινόταν μέσα ......

mitsos_chania
14-09-10, 09:58
Πολυ σωστα Δημητρη !!
Γιατι αυτο είναι το κράτος-προνοια, ενω αυτο που ζούμε ειναι το κρατος-μπαχαλο !!!:thumbsdown:
Τραγικό παράδειγμα η καρμανιολα Κορινθου-Πατρων που με μεγαλο θρασος αποκαλουν Εθνικη Οδο.

Αντωνη αυτο ακριβως ηταν ο δρομος που μου ηρθε στο μυαλο και το εγραψα αυτο.Με ειχε πιασει φρικη οταν πριν κανα χρονο κατεβαινα πατρα και εβλεπα ταμπελες ακριβως μετα τα διοδια να γραφουν "προσοχη σε 500μ θα σκοτωθειτε":ranting2::ranting2: