PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ Ζ4 35is σε 520i E60?



aristent
12-09-10, 22:18
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=223&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=ONLY_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&id=135068022&pageNumber=1
Γινεται αραγε να μπει αυτο το μοτερ απο το καημενο Ζ4 στο οχημα μου(520i)
χωρις ιδιαιτερες μετατροπες?το συγκεκριμενο δειχνει να ειναι σε κατασταση ετοιμο να δουλεψει χωρις επισκευες!!!

340ps ειναι αρκετα για μενα ...... το μοτερ Μ5 εχει απαγορευτικα μεγαλη φασαρια να μπει, αφου πρεπει να αντικατασταθουν σχεδον τα παντα!!!

gnx
12-09-10, 22:28
Γιατι αραγενα μην μπει; Στην αμερικη το 535 ειχε Ν54.

Z4 DCT
12-09-10, 22:30
Ορμα Αρη!!!!!!thumbthumbthumbthumb

PANOS-E60
12-09-10, 22:33
Χα χα ! Αυτή την κουβέντα είχαμε χτες με το συνονόματό σου στη συνάντηση. Τα μεγάλα πνεύματα ... όπως λένε ... Κάτσε θα μας πει ο Νίκος σίγουρα ...

aristent
12-09-10, 22:41
Γιατι αραγενα μην μπει; Στην αμερικη το 535 ειχε Ν54.
το μοτερ οκ αλλα το σασμαν?διαφορικο θελω αλλο?


Ορμα Αρη!!!!!!thumbthumbthumbthumb

υπο σκεψη ειμαι.....αλλα δεν αποκλειω τιποτα!!!


Χα χα ! Αυτή την κουβέντα είχαμε χτες με το συνονόματό σου στη συνάντηση. Τα μεγάλα πνεύματα ... όπως λένε ... Κάτσε θα μας πει ο Νίκος σίγουρα ...

Ξερω Πανο, ο Αρης εχει τον ιδιο προβληματισμο....αλλα θα χαρω πολυ εαν το κανει πρωτος αυτο το βημα!!!!θα μου δωσει πιο πολυ φορα να το κανω και εγω!!!

gyiama
12-09-10, 23:03
συγνωμη ρε παιδια τι πουλαει 18000 ακριβως ο τυπος?περα απ το μοτερ και εναν προφυλακτηρα τπτ δεν εμεινε ορθιο!!!! αυτο ειναι ενα θεμα Αρη,ποσο μπορει να κοστιζει ενα τετοιο ολοκληρωμενο μοτερ!!!!!

aristent
12-09-10, 23:12
συγνωμη ρε παιδια τι πουλαει 18000 ακριβως ο τυπος?περα απ το μοτερ και εναν προφυλακτηρα τπτ δεν εμεινε ορθιο!!!! αυτο ειναι ενα θεμα Αρη,ποσο μπορει να κοστιζει ενα τετοιο ολοκληρωμενο μοτερ!!!!!

H αληθεια ειναι οτι ειναι με 9000χιλ μονο!!!!!!
οποτε θεωρητικα ειναι καινουργιο,αλλα παζαρευοντας ισως βγει κατι καλυτερο στην τιμη....ελπιζω.....γιατι καινουργιο του κουτιου μοτερ /σασμαν κλπ θα πρεπει να φευγει πανω απο 30000 η τιμη!!!

Κωνσταντίνος
12-09-10, 23:20
συγνωμη ρε παιδια τι πουλαει 18000 ακριβως ο τυπος?περα απ το μοτερ και εναν προφυλακτηρα τπτ δεν εμεινε ορθιο!!!! αυτο ειναι ενα θεμα Αρη,ποσο μπορει να κοστιζει ενα τετοιο ολοκληρωμενο μοτερ!!!!!

Αυτό ακριβώς αναρωτήθηκα και εγώ. 18,000 για το κατεστραμένο ;;;

Driver M
12-09-10, 23:28
Κι εγώ πιστεύω πως 18 χιλιάρικα για τον κινητήρα αυτό (άντε και το τιμόνι αφού κάτι άλλο δεν πρέπει να έμεινε) είναι αρκετά.

Πέρα από αυτό όμως, σε κουβέντα που είχε γίνει σε άλλο τόπικ θυμάμαι πως έγραφε ότι λόγω των πολύπλοκων ηλεκτρονικών, οι μετατροπές αυτές είναι πολύ πιο δύσκολες απ'ό,τι συνέβαινε στις Ε46 και ακόμα παλαιότερα.
Αν θυμάμαι καλά, το τόπικ αναφερόταν σε Ε9Χ βέβαια, αλλά δε νομίζω ότι είναι και μεγάλες οι διαφορές.

Κι εγώ το έχω όνειρο να βάλω στην Ε90 6κύλινδρο (τον ατμοσφαιρικό με τα 272 άλογα για την ακρίβεια), αλλά προς το παρόν θεωρώ ότι είναι πολύ δαπανηρό και ενέχει και κάποιο ρίσκο, αφού πολλές τέτοιες μετατροπές σίγουρα δεν έχουν γίνει αρκετές ακόμα.

Σε 2-3 χρονάκια όμως, που θα υπάρχουν και περισσότερα τροπέτα στην αγορά, νομίζω πως θα είναι καλύτερη περίοδος για τέτοιες μετατροπές συνονόματε...

NickE60
12-09-10, 23:34
το μοτερ Μ5 εχει απαγορευτικα μεγαλη φασαρια να μπει, αφου πρεπει να αντικατασταθουν σχεδον τα παντα!!!

δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στη φασαρία και το κόστος από το Μ5...

προτιμότερος ένας Ν54 από 335i που έχει μπει και στην 5αρα ...αλλά και πάλι επειδή εκτός από το μπλόκ του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν, θέλεις όλα τα περιφερειακά, από τα turbo/πολλαπλή εξαγωγής (έχουν διαφορετική κλίση, αλλά ίσως να γίνεται πατέντα εκεί), intercooler, ψυγείο νερού, ψυγείο A/C, ψυγείο λαδιού, ελαιολεκάνη, βάσεις κινητήρα ...και τα γνωστά πλεξούδες, κλειδιά, διακόπτες, εγκέφαλο, immobilizer, σασμαν, άξονες, διαφορικό, εξάτμιση κλπ κλπ κλπ...... δεν νομίζω ότι συμφέρει........ :original:

μόνο Αμερικάνικο τροπέτο συμφέρει..... πολύ δύσκολο να βρεθεί τέτοιο στην Ευρώπη, Αμερική και Καναδά θα υπάρχουν σίγουρα αρκετά, αλλά ο μάστορας που θα το κάνει θα πρέπει να μπορεί να συνδυάσει Αμερικάνικο με Ευρωπαϊκό εξοπλισμό, πράγμα που το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να συμβεί, θέλει ψάξιμο αυτό.. καθώς δεν υπάρχει Ευρωπαϊκή έκδοση του 535i... :original:

aristent
12-09-10, 23:40
δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στη φασαρία και το κόστος από το Μ5...

προτιμότερος ένας Ν54 από 335i που έχει μπει και στην 5αρα ...αλλά και πάλι επειδή εκτός από το μπλόκ του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν, θέλεις όλα τα περιφερειακά, από τα turbo/πολλαπλή εξαγωγής (έχουν διαφορετική κλίση, αλλά ίσως να γίνεται πατέντα εκεί), intercooler, ψυγείο νερού, ψυγείο A/C, ψυγείο λαδιού, ελαιολεκάνη, βάσεις κινητήρα ...και τα γνωστά πλεξούδες, κλειδιά, διακόπτες, εγκέφαλο, immobilizer, σασμαν, άξονες, διαφορικό, εξάτμιση κλπ κλπ κλπ...... δεν νομίζω ότι συμφέρει........ :original:

μόνο Αμερικάνικο τροπέτο συμφέρει..... πολύ δύσκολο να βρεθεί τέτοιο στην Ευρώπη, Αμερική και Καναδά θα υπάρχουν σίγουρα αρκετά, αλλά ο μάστορας που θα το κάνει θα πρέπει να μπορεί να συνδυάσει Αμερικάνικο με Ευρωπαϊκό εξοπλισμό, πράγμα που το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να συμβεί, θέλει ψάξιμο αυτό.. καθώς δεν υπάρχει Ευρωπαϊκή έκδοση του 535i... :original:

Γεια σου Νικολα!!!!:original:καταλαβα...... μονο με την ορεξη θα μεινω!!!:thumbsdown:

gyiama
12-09-10, 23:44
ετσι ακριβως οπως τα ειπε ο Νικος θελει τρελη δουλεια και τρελη πατεντα για να παιξει το αμερικανικο με ευρωπαικη καροτσα που και παλι ετσι που ειναι τα πραγματα πολυ δυσκολο το βλεπω!!μαλλον πρεπει να γυρισει ολο το αμαξι σε us spec δλδ να μεινει μονο η καροτσα ιδια!οτι ηλεκτρονικο και καλωδιο πρεπει να αλλαχτει!!!!! ζορισανε τα πραγματα με τις μετατροπες δυστυχως!!! οσο για μοτερ και λοιπα υπαρχουν οτι σχεδον θελουμε!!!θες μοτερ Μ5?? εχουμε 2-3 θες Μ3 αλλα 2-3 θες 330? αλλα 2!!!!! εχει παιδια πολυ πραμα!!!!

Κωνσταντίνος
12-09-10, 23:45
Ρίχτε και μια ματιά εδώ (https://usedbmwengines.blogspot.com/2009/01/2007-2009-e90-335i-30l-n54-used-bmw.html)όσοι ψάχνεστε για μοτέρ-μετατροπές.
Αν δεν το έχετε εντοπίσει ήδη.

gyiama
12-09-10, 23:55
χαχαχ το πιο ωραιο ειναι οτι κατω κατω γραφει απο ποια περιοχη και τι ειδανε απ τα ανταλλακτικα!!γραφει λαρισα αθηνα θεσ/νικη κλπ, μονο τιμες δεν λεει για τα ανταλλακτικα!!!!

NickE60
12-09-10, 23:58
χαχαχ το πιο ωραιο ειναι οτι κατω κατω γραφει απο ποια περιοχη και τι ειδανε απ τα ανταλλακτικα!!γραφει λαρισα αθηνα θεσ/νικη κλπ, μονο τιμες δεν λεει για τα ανταλλακτικα!!!!

μας καταγράφει ο ...Μεγάλος Αδελφός.... δεν γλυτώνουμε από κανέναν.... από την ip μέχρι και το τηλέφωνό μας βρίσκουν.. :thumbsup:

aristent
13-09-10, 00:02
μας καταγράφει ο ...Μεγάλος Αδελφός.... δεν γλυτώνουμε από κανέναν.... :thumbsup:

Νικο εχεις λιγο ανοιχτα τα παραθυρα στο οχημα σου!!!:whistle:
Δεν κανουν δουλεια οι μεμβρανες?
που το αφησες το οχημα εκει μες την αμμο μπρος στο κυμα???
Καβαλα?

NickE60
13-09-10, 00:10
που το αφησες το οχημα εκει μες την αμμο μπρος στο κυμα???
Καβαλα?

χεχε ...Βασιλικά - Βόρεια Εύβοια είναι... thumb

halkida116mpack
13-09-10, 00:27
σαν να ειδα αιμα στα καθισματα στις φωτογραφιες????για μενα που ειμαι και προληπτικος μεινε μακρια απο αυτο...φτου φτου φτου...ειναι σαν να αγοραζες μηχανακι με σταυρο στο ντεποζιτο....πωπωπωπω....φτου φτου....βρες κανα αλλο...:drive:

ghost-rider
13-09-10, 00:32
H αληθεια ειναι οτι ειναι με 9000χιλ μονο!!!!!!
οποτε θεωρητικα ειναι καινουργιο,αλλα παζαρευοντας ισως βγει κατι καλυτερο στην τιμη....ελπιζω.....γιατι καινουργιο του κουτιου μοτερ /σασμαν κλπ θα πρεπει να φευγει πανω απο 30000 η τιμη!!!

Πολυ ωραια τα χιλιομετρα του ακουγονται, αλλα καλο θα ηταν να το προσεξετε, δεδομενου οτι απο ενα τετοιο τρακο, το μοτερ μπορει να μην βγει αθικτο.
Σκεφτειτε και το ενδεχομενο να εμεινε αναποδα το αυτοκινητο με το μοτερ να δουλευει...

BILL007
13-09-10, 00:36
Πολυ ωραια τα χιλιομετρα του ακουγονται, αλλα καλο θα ηταν να το προσεξετε, δεδομενου οτι απο ενα τετοιο τρακο, το μοτερ μπορει να μην βγει αθικτο.


Συμφωνώ...thumbthumbthumb

Κωνσταντίνος
13-09-10, 00:40
Πω γίνεται με τέτοια σύγκρουση να μην έχει ανοίξει ο αερόσακος του οδηγού ;!;!;

ghost-rider
13-09-10, 00:55
Πω γίνεται με τέτοια σύγκρουση να μην έχει ανοίξει ο αερόσακος του οδηγού ;!;!;

Αυτα τα ατιμα καινουρια μαραφετια ανοιγουν μονο τους απαραιτητους αεροσακους. Δεν εχει τρελη παραμορφωση μπροστα. Τουλαχιστον οχι τοση ωστε να δωσουν σημα οι αισθητηρες παραμορφωσης και να ανοιξουν οι μετωπικοι αεροσακοι.

NickE60
13-09-10, 01:01
Σκεφτειτε και το ενδεχομενο να εμεινε αναποδα το αυτοκινητο με το μοτερ να δουλευει...

δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, σε περίπτωση ντεραπαρίσματος/ανατροπής σβήνει ακαριαία ο κινητήρας... και κόβεται το ρεύμα της αντλίας βενζίνης κλπ (προστασία ανάφλεξης)

ghost-rider
13-09-10, 01:11
δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, σε περίπτωση ντεραπαρίσματος/ανατροπής σβήνει ακαριαία ο κινητήρας... και κόβεται το ρεύμα της αντλίας βενζίνης κλπ (προστασία ανάφλεξης)

Πασο, εχω μεινει πισω. Αν δεν υπαρχει ενδεχομενο να στεγνωσε απο λαδι μιλαμε οντως για ολοκαινουρια μηχανη.