PDA

Επιστροφή στο Forum : Σιλικονη vs θερμοκρασια



TOMIS
12-09-10, 00:08
Δεν ηξερα που να το ποσταρω ελπιζω να ειναι σε σωστο τομεα..Ο αδερφος μου προσφατα εβαλε το μπαρομετρο στο αμαξι του και χρειαστηκε μια μικρη πατεντα σε κατι καλωδια μπροστα..Για να γινει ολο αυτο χρειαστηκε επισης να χρησιμοποιηθει σιλικονη...Ολα ωραια αλλα σιγα σιγα αρχισε να λιωνει απο τις θερμοκρασιες και θελω να ρωτησω εαν υπαρχει συγκεκριμενη σιλικονη με μεγαλυτρερη αντοχη στην θερμοκρασια γι αυτο το σκοπο και αν ναι ποια..Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Stunt Mike
12-09-10, 00:32
Υπαρχει σιλικονη θερμοκρασιας μεχρι 150 βαθμων...Ζητα τη σε χρωματοπωλεια...

TOMIS
12-09-10, 00:41
Eυχαριστω!!!Ελπιζω η σιλικονη που εσταξε να μην δημιουργησει μελλοντικο προβλημα ε?

GiannisRob
12-09-10, 00:53
Αναλογα με το που εχει σταξει. Σε εσενα που ακριβως εσταξε?

Φανταζομαι, οτι αν εσταξε σε καλωδια, αισθητηρες η συνδεσεις, καλο θα ηταν να καθαριστει.

m-power_01
12-09-10, 00:57
Υπαρχει σιλικονη θερμοκρασιας μεχρι 1500 βαθμων...Ζητα τη σε χρωματοπωλεια...

φίλε μου είσαι σίγουρος ότι είναι σιλικονη αυτό που λες;
Οι σιλικονες που κυκλοφορούν στην πιάτσα bison ,durostick ,sika αντέχουν μέχρι 60c ...Δεν έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο.Αν θες πες μια την επωνυμία του προϊόντος να το έχω υπόψιν...ποτέ δεν ξέρεις

m-power_01
12-09-10, 00:59
Αναλογα με το που εχει σταξει. Σε εσενα που ακριβως εσταξε?

Φανταζομαι, οτι αν εσταξε σε καλωδια, αισθητηρες η συνδεσεις, καλο θα ηταν να καθαριστει.

Αν δεν έχει στάξει σε κινούμενο μέρος πχ ιμαντα ... Όλα καλά ! Εξάλλου θα φύγειε τον καιρό αφού δεν αντέχει στις θερμοκρασίες

TOMIS
12-09-10, 01:02
Δεν ξερω την μαρκα θα ρωτησω αυριο..Εσταξε κατω απον κινητηρα τωρα θα σας γελασω τι εχει απο κατω στο audi γιατι δεν εχω ασχοληθει με το αμαξι πολυ..Απλα μου το πε ο αδερφος μου αυτο και φρικαρα λιγο με την ιδεα..Αυρι θα σας πω περαιτερω..και ευχαριστω!!

GiannisRob
12-09-10, 01:36
Λογικα, κατω απο τον κινητηρα, μπορει να εσταξε σε καμια ποδια η κατι τετοιο...

Σπυρο, σιλικονες που αντεχουν πανω απο 60 βαθμους υπαρχουν. Για 150 βαθμους ξερω, για 1500 ομως πρωτη φορα ακουω.

stratos
12-09-10, 02:24
Στους 1500 βαθμούς εχει λιώσει και ο ανοξειδωτος χάλυβας 310s ενώ κράματα inconel είναι στα όρια τους. Τα πολυσιλοξάνια ή σιλιόνες είναι πολυμερή και πολυμερή πάνω απο 230-240 βαθμούς ρευστοποιούνται.

Τώρα για εεί που έσταξε το πιθανότερο είναι οτι θα λιώσει και θα φύγει. Αλλά η πιθανότητα ανάφλεξης είναι πάντα πιθανή.

Stunt Mike
13-09-10, 01:27
φίλε μου είσαι σίγουρος ότι είναι σιλικονη αυτό που λες;
Οι σιλικονες που κυκλοφορούν στην πιάτσα bison ,durostick ,sika αντέχουν μέχρι 60c ...Δεν έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο.Αν θες πες μια την επωνυμία του προϊόντος να το έχω υπόψιν...ποτέ δεν ξέρεις

Soudal βελγικη.....

Stunt Mike
13-09-10, 01:42
150 βαθμων εννοουσα!Μου ξεφυγε ενα μηδενικο! ;)