PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση εγκαταστασης CD changer



nfot
09-09-10, 21:37
Οταν παραγγειλα τον ασσο, ζητησα να ερθει με προεγκαταστημενη την καλωδιωση για cd changer στο χωρο αποσκευων, οπως και ηρθε. Ετσι, οταν αλλαζω πηγη, απο το κουμπι στο τιμονι, πηγαινει και στην επιλογη cd changer, αλλα φυσικα δεν υπαρχει κατι.

Αγορασα συμβατο cd changer απο αη μπεη και ερωτω:
Χρειαζεται καποια μορφη προγραμματισμου το αυτοκινητο μου ή απλα το κουμπωνω;

NickE60
09-09-10, 21:42
και δεν το κουμπώνεις να δεις? αν σου βγάζει την επιλογή μπορεί και να παίξει...

m-power_01
09-09-10, 22:47
Κουμπωνεις παίζεις αφού σου δίνει ένδειξη

nfot
15-09-10, 21:02
Εεεε, τελικα εκανα λαθος. Δε μου δινει επιλογη "cd changer" σαν πηγη ...
Οποτε να υποθεσω οτι θελει προγραμματισμο. Ξερει κανεις ποσο χρονο θελει και ποσο χρεωνουν;

m-power_01
16-09-10, 01:58
Δεν ειναι απαραιτητο...με το που το κουμπωσεις πισω μπορει να σου βγαλει επιλογη! Στο Ε46 ετσι εκανε

nfot
20-09-10, 11:48
Υστερα απο επικοινωνια με την Metalaxis, που ειναι οι αντιπροσωποι σε Λαρισα και Βολο, μου ειπαν οτι χρειαζονται το αυτοκινητο για 4-5 ωρες, για προγραμματισμο και περιπου 100 ευρω !!!
Και το ακομη καλυτερο, πρεπει να τους παω το αυτοκινητο στη Λαρισα, γιατι στο Βολο δεν μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια !!! Αρα να χασω και μια μερα δουλεια και να κανω και 130-140 χιλιομετρα.

Καταραμενο ΜOST !!!

Ποιοτικη εξυπηρετηση πελατη ...

m-power_01
20-09-10, 12:00
Δεν ειναι απαραιτητο...με το που το κουμπωσεις πισω μπορει να σου βγαλει επιλογη! Στο Ε46 ετσι εκανε


Υστερα απο επικοινωνια με την Metalaxis, που ειναι οι αντιπροσωποι σε Λαρισα και Βολο, μου ειπαν οτι χρειαζονται το αυτοκινητο για 4-5 ωρες, για προγραμματισμο και περιπου 100 ευρω !!!
Και το ακομη καλυτερο, πρεπει να τους παω το αυτοκινητο στη Λαρισα, γιατι στο Βολο δεν μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια !!! Αρα να χασω και μια μερα δουλεια και να κανω και 130-140 χιλιομετρα.

Καταραμενο ΜOST !!!

Ποιοτικη εξυπηρετηση πελατη ...

χμ...καθε περυσι και καλυτερα!

drum
20-09-10, 14:20
το κουμπωσες κ δεν παιζει?
περιεργο. στο Ε46 μου εβαλα το κολπακι της GROM με το στικακι, κ το βλεπει σαν 6δισκη σιντιερα.

nfot
20-09-10, 15:17
το κουμπωσες κ δεν παιζει?
περιεργο. στο Ε46 μου εβαλα το κολπακι της GROM με το στικακι, κ το βλεπει σαν 6δισκη σιντιερα.

Μονο που το Ε46 δεν εχει ΜOST. Αν ηταν τοσο απλο, θα επαιρνα κι εγω στικακι. Σιγα μην ασχολουμουν με σιντεριες και αλλες τετοιες αρχαιοτητες.

nfot
20-01-11, 18:26
Προχτες αφησα τον ασσο στη BMW για μια ανακληση που ειχε, σχετικα με τη μονωση των πισω φωτων.
Με την ευκαιρια, κανονισαμε να κανουν μια προσπαθεια εγκαταστασης - προγραμματισμου του cd changer.

Σημερα με ειδοποιησαν οτι δεν μπορουν, επειδη η μεταχειρισμενη σιντιερα που ειχα, ειχε ηδη προγραμματιστει για αλλο αυτοκινητο και δεν ξερουν - μπορουν να της κανουν reset ωστε να μπορεσουν να την ξαναπρογραμματισουν πανω στο δικο μου αυτοκινητο !!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ; Ισχυει; Τι να πω; Βοηθεια παιδιαααααααα.

aristent
20-01-11, 22:10
Προχτες αφησα τον ασσο στη BMW για μια ανακληση που ειχε, σχετικα με τη μονωση των πισω φωτων.
Με την ευκαιρια, κανονισαμε να κανουν μια προσπαθεια εγκαταστασης - προγραμματισμου του cd changer.

Σημερα με ειδοποιησαν οτι δεν μπορουν, επειδη η μεταχειρισμενη σιντιερα που ειχα, ειχε ηδη προγραμματιστει για αλλο αυτοκινητο και δεν ξερουν - μπορουν να της κανουν reset ωστε να μπορεσουν να την ξαναπρογραμματισουν πανω στο δικο μου αυτοκινητο !!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ; Ισχυει; Τι να πω; Βοηθεια παιδιαααααααα.

Θα τρελλαθουμε τελειως Νικολα!!!
Τι δεν μπορουν να κανουν???μια απλη σιντιερα ειναι και μαλιστα απο το ιδιο μοντελο!!!!....μαλλον δεν εχουν την τεχνογνωσια,αλλα εαν δυσκολευτεις πολυ, ο δικος μας ηλεκτρολογος(Χρηστος στο ονομα του)εδω στη Λαρισα, εχει διακριθει ως ο καλυτερος πανελλαδικα, απ'οτι μου εχουν πει, μεταξυ των ηλεκτρολογων της BMW!!!...κανε ενα τηλ. εδω στη Λαρισα στη BMW(2410-851800)ζητησε τον και θα σου απαντησει πιστευω εαν γινεται η οχι...εαν θελεις χρησιμοποιησε και το ονομα μου και πες του οτι εγω σου ειπα να του τηλ/σεις γειτονας μου ειναι.thumb

Jimmakos
20-01-11, 22:24
Τι λέτε ρε παιδιά δεν γίνεται αυτό το πράγμα.... ΟΕΜ δεν είναι φίλε μου? Δεν χρειάζεται κάποιο προγραμματισμό για να παίξει, plug and play είναι οι σιντιέρες....

nfot
20-01-11, 22:56
... ο δικος μας ηλεκτρολογος(Χρηστος στο ονομα του)εδω στη Λαρισα, εχει διακριθει ως ο καλυτερος πανελλαδικα, απ'οτι μου εχουν πει, μεταξυ των ηλεκτρολογων της BMW!!!...

Αρη, οπως ισως γνωριζεις η Metalaxis εχει και την αντιπροσωπεια στο Βολο. Η αποπειρα εγκαταστασης εγινε 3 φορες, σε μονιμη τηλεφωνικη συνδεση με τη Λαρισα. Μαλιστα μου ειπαν οτι ισως να μην γινεται καν, επειδη η σιντιερα εχει ηδη προγραμματιστει σε αλλο αυτοκινητο !!! :ranting2::ranting2::ranting2:

Παντως, για να μη ριχνω ολα τα βαρη στην αντιπροσωπεια, ενω η σιντιερα ειναι MOST, χτυπωντας το Part number στο ΕΤΚ, τη βγαζει συμβατη μονο με Ε81,90,92 αν θυμαμαι καλα. Δεν την εχω εδω να το ξαναελεγξω.


Τι λέτε ρε παιδιά δεν γίνεται αυτό το πράγμα.... ΟΕΜ δεν είναι φίλε μου? Δεν χρειάζεται κάποιο προγραμματισμό για να παίξει, plug and play είναι οι σιντιέρες....

ΟΕΜ ειναι, αλλα για τις καινουριες γενιες BMW, αρχιζοντας απο τη σειρα 1, εχει εφαρμοστει το συστημα οπτικων ινων MOST, για τη μεταφορα δεδομενων. Οποτε bye bye plug & play.

Jimmakos
20-01-11, 23:24
Η σιντιέρα και η πηγή τι συνδέσεις έχουν?

πχ οπτικές ίνες? RCA? σύνθετο καλώδιο (Svideo style)?

nfot
20-01-11, 23:29
Και τα 2 ακολουθουν πρωτοκολο MOST. H καλωδιωση ειναι προεγκατεστημενη απο το εργοστασιο, ετσι το παραγγειλα.

Jimmakos
20-01-11, 23:36
Λογικά τότε θα γίνεται κάποιο reset.... Δεν στέκει αυτό άν προγραμματιστεί σε άλλο αυτοκίνητο να μην λειτουργεί σε άλλο αυτοκίνητο.....

nfot
20-01-11, 23:50
Τι να πω; Τυραννιεμαι με αυτη τη σιντιερα, γιατι τσιγκουνευτηκα να δωσω 400 ευρω για θυρα USB. To θεωρησα και το θεωρω ακομη κλοπη.

Jimmakos
21-01-11, 00:10
Ψάξτο κάπου αν έχει Reset..... Να μηδενίσει τις ρυθμίσεις ;)

asot
21-01-11, 07:53
Νίκο,
Αν και εμπιστεύομαι τον Αρη (και σέβομαι τον ηλεκτρολόγο που αναφέρει, αφού δεν τον γνωρίζω) δεν νομίζω οτι είναι θέμα ηλεκτρολόγου αλλα σωστού χειριστή / προγραμματιστή του MOST!!!
Τετοιον δυστυχώς, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ η τοπική αντιπροσωπία (και ίσως πολλές ακόμη)... οπότε δεν μιλάς καλύτερα με Θεσσαλονίκη (ή και Αθήνα)???

Οταν προ 3ετίας έβαλα ΝΕΟ ULF (που αγόρασα από ebay, για να έχω bluetooth σύνδεση), χρειάστηκε να είμαι πάνω από το κεφάλι του τότε "χειριστή" για να του υποδείξω τις κατάλληλες επιλογές (ισχυριζόταν και σε μένα οτι δεν γινόταν...)
Φυσικά, μετά τις υποδείξεις δούλεψε...

aristent
21-01-11, 09:14
Αρη, οπως ισως γνωριζεις η Metalaxis εχει και την αντιπροσωπεια στο Βολο. Η αποπειρα εγκαταστασης εγινε 3 φορες, σε μονιμη τηλεφωνικη συνδεση με τη Λαρισα. Μαλιστα μου ειπαν οτι ισως να μην γινεται καν, επειδη η σιντιερα εχει ηδη προγραμματιστει σε αλλο αυτοκινητο !!! :ranting2::ranting2::ranting2:



:th_Laie_67-1:Αυτος ο τρελλαμενος ηλεκτρολογος της Λαρισας δεν ειναι και πολυ της υπομονης....οποτε σε τηλ/κη διαγνωση δε νομιζω οτι θα βοηθουσε...

.....το "ισως"ομως ,λαβε το υπ'οψιν!!!!μην αποκλειεις τιποτε!!!thumb


Νίκο,
Αν και εμπιστεύομαι τον Αρη ...

Αντωνη!!!!:thnx:

Η αληθεια ειναι οτι ετσι μου ειπαν οι συναδελφοι του εκει μεσα γι'αυτον,απο καπου αλλου δεν ακουσα κατι ειτε καλο ειτε κακο.

Στην δικη μου την περιπτωση στο μονο που κολλησε ηταν στους //Μ5 εξωτερικους καθρεπτες.Αφου το παλεψε 1-2μερες μου ειπε δε γινεται να προγραμματιστουν!!!....τοτε εγω με το απλο μου το μυαλο λεω:ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΕΠΑΝΩ???
λεει ναι!!!αστο τοτε!!!...και ετσι καθησα μονος μου πολυ απλα και εκανα τραμπα τα μοτερακια και μαλιστα χωρις να κοψω καλωδια απο τις φισες!!!