PDA

Επιστροφή στο Forum : [E60]Φρενα Μ5 σε 520 steptronic



nikos-Mpacket
07-09-10, 00:52
Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Σημερα αλλο ενα κομματι του παζλ ολοκληρωθηκε με επιτυχια,επιτελους μετα απο ενα μηνα τοποθετηθηκαν στο αυτοκινητο τα φρενα απο το Μ5 του Αλεξη.

Αφου ξεκουραστηκαν για ενα μηνα στο γκαραζ μου ηρθε η ωρα να ξεκινησουν να δουλευουν παλι σε πιο χαλαρους ρυθμους βεβαια αφου η διαφορα στην ιπποδυναμη ειναι τεραστια.

Πρωι-πρωι λοιπον,κατα τις 11 παρα,πηγα στο συνεργειο με τα φρενα στο πορτ-μπαγκαζ,αφου ακολουθησαν οι καλημερες,οι καφεδες και τα συναφη σηκωσαμε και το αμαξι για να ξεκινησει η "επεμβαση".

Τα μονα ανταλλακτικα που ειχαμε παραγγειλει για τα φρενα ηταν οι λεγομενες "καμπανες",οι δισκοι πισω απο τις δισκοπλακες που ειναι για την σκονη.

Ταυτοχρονα επειδη ειχαμε διαπιστωσει οτι τα πισω ρουλεμαν ηθελαν αλλαγμα ειπαμε να τα κανουμε ολα παρεα για να μην μπαινοβγαινει το αμαξι συνεχεια στο συνεργειο.

Δεν φορεσα τα ρουλεμαν του Μ5 αφου το θεωρησα ασκοπο καθως αν ποτε θελησω για τον Α-Β λογο να ξαναβαλω τα φρενα της μανας του δεν θα εμπαιναν και θα επρεπε να ξαναλλαξω ρουλεμαν,αντιθετα με τα απλα δεν υπαρχει προβλημα με τα φρενα του Μ5 να σφιγγουν με τα μπουλονια.

Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Αλεξη με τον οποιο μιλησαμε αρκετες φορες μεχρι να καταληξουμε,αλλα και για την υπομονη του την μερα που μου τα εφερε και με περιμενε σχεδον 5 ωρες στου Ταμ-Ταμ μεχρι να σχολασω.
Βεβαια ειχε την χαρα να γνωρισει τον Δημητρη αλλα ηταν πολλες οι ωρες αναμονης και τον ευχαριστω.

Σημερα ειχα και την χαρα να γνωρισω και τον Αντωνη (zinant) που εχει το μαγαζι του απεναντι απο το συνεργειο και περασα απο εκει για να τον γνωρισω και να τα πουμε λιγακι.
Αντωνη ποτε θα παμε για προβατινα;

Τελος ειχαμε και μια αναπαντεχη επισκεψη στο συνεργειο απο τον γνωστο και μη εξαιρεταιο,τον εναν και μοναδικο γκουρου των Ε60 και οχι μονο,για μια τελικη επιθεωρηση οπου και εδωσε το οκ για το αποτελεσμα.
Νικολα την λαμαρινα.........

Εντυπωσεις δεν μπορω να σας γραψω αφου εκανα ολα και ολα 3 χιλιομετρα μεχρι το σπιτι γιατι ειχα αργησει και η μικρη δεν κρατιοταν να παει στις κουνιες,παντως με την πρωτη ευκαιρια θα παω μια μακρινη βολτα μονος μου για να δω την διαφορα.

Παρακατω θα δειτε φωτογραφιες απο τα φρενα στο γκαραζ,τα παλια φρενα και φρενα του Μ5 πανω στο αμαξι (αγυαλιστα και γυαλισμενα) καθως επισης το αμαξι με τις ζαντες πριν και μετα για να φανει η διαφορα.

https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/10082010204.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/10082010205.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010241.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010242.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010244.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010246.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010247.jpg

nikos-Mpacket
07-09-10, 00:54
Οι φωτο δεν χωραγαν σε ενα ποστ οποτε εδω θα δειτε τις υπολοιπες.

https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010248.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010249.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010250.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010238.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010253.jpg https://i843.photobucket.com/albums/zz357/Nikos-Mpacket/frena%20M5/06092010252.jpg

NickE60
07-09-10, 01:03
Γεια σου Νικόλα!! Με γειά τα ...δισκο-φρενάκια... Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!! thumb

katsaraios
07-09-10, 01:11
μπραβο Νικο πολυ καλα ,εκανες λοιπον την αρχη αντε και για μοτερ σιγα σιγα !!!

m-power_01
07-09-10, 01:25
Καλοριζικα ! Αν κατάλαβα καλά από αυτά που λες και από την φωτογραφία σου λείπει η βιδα που κρατά τον δίσκο βιδωμενο στο μουαγιε! Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις μια τρύπα σε μουαγιε και ρουλεμαν ; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό βέβαια ...δεν το έχω δει...( ΝικΕ60 γίνεται?) Αυτό στο λέω επειδή ναι με τα μπουλονια έχουν σχεδιαστεί να δέχονται δυνάμεις και καταπονησεις , αλλά εσυ τώρα ασκεις μια δύναμη παραπάνω με πολύ μικρότερη επιφάνεια εφαρμογής άρα μεγαλύτερη πίεση ! Θα σου προτεινα όπως και να έχει να παρακολουθείς λίγο τα μπουλονια σου! Σε κάθε ευκαιρία βγαζε τα να βλέπεις την κατάσταση τους ! Αν παρουσιάσουν κάποια κόπωση το συζητάμε ... Μια υπόθεση κάνω ,τίποτα παραπάνω ! Και πάλι καλοριζικα !
υ.γ μην με παρεξηγήσεις μιλάω καλοπροαίρετα

Konstantinos E60
07-09-10, 01:25
Καλοφόρετα και καλοπάτητα !!! Οι εικόνες τα λένε όλα !!!thumb

fanisk
07-09-10, 01:28
Μαχιμο μπαξιμο, μπραβο Νικο !

aristent
07-09-10, 06:54
Kαλοπατητα Νικο και καλως ηλθες στο "club"....φρενα Μ5!!!:thumbsup:
Πολυ καλη κατασταση φρενων και με ετοιμο λογοτυπο επανω στα μπροστινα!!!

Τωρα για τις βιδες που ανεφερε πολυ σωστα ο m-power_01 ειναι διαδικασια που πρεπει να προγραμματισεις(και εγω μαζι) για το μελλον.Η δυναμη του αυτοκινητου μας ειναι μικροτερη και απο του γκουρου Νικου οποτε πιστευω να μην δουμε κλωτσημενα μπουλονια αλλα αυτο δεν ειναι λογος να το αποφυγουμε.
Οσο για το ποσο ευκολο ειναι....εαν εχεις τους προηγουμενους δισκους ,αφου βγαλεις εξω τους Μ5,κανεις πατρον το σημειο που ειναι η τρυπα στον παλιο δισκο επανω στον Μ5....τρυπας τον Μ5 με το σωστο τρυπανι και ετοιμος.
Ετσι το φανταζωμαι εγω....αλλιως ακολουθεις τη διαδικασια του Νικου.

Ο μηχανικος μου λεει οτι εαν θα το κανουμε η βιδα δεν χρειαζεται ειδικη πατουρα να ερθει προσωπο με τον δισκο επειδη οι ζαντες προς το μουαγιε εχουν τετοια κενα σημεια!
Και αυτο ομως εαν χρειαστει γινεται ευκολα με τρυπανι στο μεγεθος του κεφαλιου της βιδας και ισα-ισα τρυπημα να ερθει προσωπο η βιδα.
Δεν το εχω κανει ακομα αλλα με πρωτη ευκαιρια θα γινει!

Ολα αυτα ειναι για τους δισκους πισω γιατι οι μπροστινοι εχουν ταιριαξει σε αυτη την βιδα ακριβως!

Με πρωτη ευκαιρια εαν θελεις καθαρες ζαντες αλλαξε τακακια με posi-quiet με κοστος 130 ευρω:shok:μπρος/πισω (ας ειναι καλα ο Νικος που τα ψαχνει για μας πριν απο εμας:original:)θα δεις μεγαλη διαφορα στην μαυρη σκονη!!!

Σας ζαλισα ε? .......Νικο με'γεια και παλι!!!:thumbsup:

PANOS-E60
07-09-10, 13:38
Νίκο, φανταστικά ! Μπράβο ! Με γειά και με χαρά ! Αντε και στο επόμενο βήμα τα μπαξίματα ... χα χα !
ps. θες και λάστιχα ή μου φαίνεται ...?

zinant
07-09-10, 15:50
Νικολα καλοριζικα τα τερατακια σου
και οσο για την προβατινα οποτε θες...........................:whistle:

Apostolos
07-09-10, 16:35
Γεια σου Νικόλα, καλοπάτητα φιλαράκι. Οι αλενόβιδες που σφίγγουν επάνω στο μουαγιέ και συγκρατούν τον δίσκο δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ανοίγονται εύκολα και με ένα "πάσο" κάνεις εύκολα την δουλειά σου. Απλά φρόντισε να μην μπουν τίποτα ρινίσματα σιδήρου στο ρουλεμάν του μουαγιέ και το ξανά αλλάζεις πάλι:original::original: Εύκολη δουλειά σε ένα απλό συνεργείο ή ακόμα και μόνος σου αν έχεις τα "μέσα"thumb

nikos-Mpacket
09-09-10, 14:22
μπραβο Νικο πολυ καλα ,εκανες λοιπον την αρχη αντε και για μοτερ σιγα σιγα !!!

Γιωργο το μοτερ θα ειναι και η ολοκληρωση του παζλ αλλα δεν το βλεπω συντομα λογω καποιων καταστασεων,εκτος και υπαρξει καποια αλλαγη ή καποια ευκαιρια.




Νίκο, φανταστικά ! Μπράβο ! Με γειά και με χαρά ! Αντε και στο επόμενο βήμα τα μπαξίματα ... χα χα !
ps. θες και λάστιχα ή μου φαίνεται ...?

Πανο ευχαριστω πολυ,τα λαστιχα μου ειναι ταλαιπωριμενα απο την εξω μερια αλλα κρατανε ακομα,θα δειξει με τις πρωτες βροχες και αναλογως θα πραξω.

PANOS-E60
09-09-10, 14:28
Γιωργο το μοτερ θα ειναι και η ολοκληρωση του παζλ αλλα δεν το βλεπω συντομα λογω καποιων καταστασεων,εκτος και υπαρξει καποια αλλαγη ή καποια ευκαιρια.



Πανο ευχαριστω πολυ,τα λαστιχα μου ειναι ταλαιπωριμενα απο την εξω μερια αλλα κρατανε ακομα,θα δειξει με τις πρωτες βροχες και αναλογως θα πραξω.

Αυτές οι γνωστές καταστάσεις έχουν φρενάρει και μένα ... το μοτέρ ίσως αργήσει ακόμα ... Λογικά θα τα πούμε από κοντά το Σάββατο. thumb

nikos-Mpacket
09-09-10, 14:32
Καλοριζικα ! Αν κατάλαβα καλά από αυτά που λες και από την φωτογραφία σου λείπει η βιδα που κρατά τον δίσκο βιδωμενο στο μουαγιε! Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις μια τρύπα σε μουαγιε και ρουλεμαν ; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό βέβαια ...δεν το έχω δει...( ΝικΕ60 γίνεται?) Αυτό στο λέω επειδή ναι με τα μπουλονια έχουν σχεδιαστεί να δέχονται δυνάμεις και καταπονησεις , αλλά εσυ τώρα ασκεις μια δύναμη παραπάνω με πολύ μικρότερη επιφάνεια εφαρμογής άρα μεγαλύτερη πίεση ! Θα σου προτεινα όπως και να έχει να παρακολουθείς λίγο τα μπουλονια σου! Σε κάθε ευκαιρία βγαζε τα να βλέπεις την κατάσταση τους ! Αν παρουσιάσουν κάποια κόπωση το συζητάμε ... Μια υπόθεση κάνω ,τίποτα παραπάνω ! Και πάλι καλοριζικα !
υ.γ μην με παρεξηγήσεις μιλάω καλοπροαίρετα

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και δεν υπαρχει παρεξηγηση σε ανθρωπους που λενε την γνωμη τους χωρις να προσβαλλουν τον συνομιλητη τους.


Kαλοπατητα Νικο και καλως ηλθες στο "club"....φρενα Μ5!!!:thumbsup:
Πολυ καλη κατασταση φρενων και με ετοιμο λογοτυπο επανω στα μπροστινα!!!

Τωρα για τις βιδες που ανεφερε πολυ σωστα ο m-power_01 ειναι διαδικασια που πρεπει να προγραμματισεις(και εγω μαζι) για το μελλον.Η δυναμη του αυτοκινητου μας ειναι μικροτερη και απο του γκουρου Νικου οποτε πιστευω να μην δουμε κλωτσημενα μπουλονια αλλα αυτο δεν ειναι λογος να το αποφυγουμε.
Οσο για το ποσο ευκολο ειναι....εαν εχεις τους προηγουμενους δισκους ,αφου βγαλεις εξω τους Μ5,κανεις πατρον το σημειο που ειναι η τρυπα στον παλιο δισκο επανω στον Μ5....τρυπας τον Μ5 με το σωστο τρυπανι και ετοιμος.
Ετσι το φανταζωμαι εγω....αλλιως ακολουθεις τη διαδικασια του Νικου.

Ο μηχανικος μου λεει οτι εαν θα το κανουμε η βιδα δεν χρειαζεται ειδικη πατουρα να ερθει προσωπο με τον δισκο επειδη οι ζαντες προς το μουαγιε εχουν τετοια κενα σημεια!
Και αυτο ομως εαν χρειαστει γινεται ευκολα με τρυπανι στο μεγεθος του κεφαλιου της βιδας και ισα-ισα τρυπημα να ερθει προσωπο η βιδα.
Δεν το εχω κανει ακομα αλλα με πρωτη ευκαιρια θα γινει!

Ολα αυτα ειναι για τους δισκους πισω γιατι οι μπροστινοι εχουν ταιριαξει σε αυτη την βιδα ακριβως!

Με πρωτη ευκαιρια εαν θελεις καθαρες ζαντες αλλαξε τακακια με posi-quiet με κοστος 130 ευρω:shok:μπρος/πισω (ας ειναι καλα ο Νικος που τα ψαχνει για μας πριν απο εμας:original:)θα δεις μεγαλη διαφορα στην μαυρη σκονη!!!

Σας ζαλισα ε? .......Νικο με'γεια και παλι!!!:thumbsup:


Γεια σου Νικόλα, καλοπάτητα φιλαράκι. Οι αλενόβιδες που σφίγγουν επάνω στο μουαγιέ και συγκρατούν τον δίσκο δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ανοίγονται εύκολα και με ένα "πάσο" κάνεις εύκολα την δουλειά σου. Απλά φρόντισε να μην μπουν τίποτα ρινίσματα σιδήρου στο ρουλεμάν του μουαγιέ και το ξανά αλλάζεις πάλι:original::original: Εύκολη δουλειά σε ένα απλό συνεργείο ή ακόμα και μόνος σου αν έχεις τα "μέσα"thumb


Αρη και Δημητρη σωστα ειναι ολα αυτα που λετε και σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια αλλα και για τις συμβουλες σας.
Μιλωντας με τον Νικο μου ειπε πως προς το παρον δεν υπαρχει λογος να προχωρησω σε κατι τετοιο αν αργοτερα δω οτι εχουν αρχισει και ζοριζονται τα μπουλονια τοτε σιγουρα θα τρυπηθουν τα μουαγιε και θα βιδωθουν πανω τους οι δισκοπλακες.

Με αυτο το μοτερ και με το αυτοματο κιβωτιο δεν ειναι μεγαλες η δυναμεις που ασκουνται,αν ομως αναβαθμιστουμε μοτερικα τοτε θα γινει σιγουρα.

E60_Arkadia
17-09-10, 12:52
Με γεια,με γεια Νικο,περιμενουμε εντυπωσεις.Αντε μπας και με μπριζωσεις να το κανω και γω χεχεχε....

nikos-Mpacket
23-09-10, 16:37
Με γεια,με γεια Νικο,περιμενουμε εντυπωσεις.Αντε μπας και με μπριζωσεις να το κανω και γω χεχεχε....

Ευχαριστω πολυ το μονο που εχω να πω σε ολους ειναι οτι οσο πιο πολλα χιλιομετρα κανω τοσο πιο πολυ χαιρομαι για αυτην την επιλογη μου.

PANOS-E60
23-09-10, 16:45
Ευχαριστω πολυ το μονο που εχω να πω σε ολους ειναι οτι οσο πιο πολλα χιλιομετρα κανω τοσο πιο πολυ χαιρομαι για αυτην την επιλογη μου.

Νίκο, βγες απο την Αθήνα αν δεν το έκανες ήδη, μάζεψε χιλιόμετρα και πάτα μιά γερή από τα πολλά. Θα πάθεις τραλαλα ... Ενιωσα προχτές κάτι τέτοιο σε κάποια φρεναρίσματα του Νίκου Ε60 ... Κόλαση !!! :thumbsup:

Apostolos
23-09-10, 16:57
Νίκο, βγες απο την Αθήνα αν δεν το έκανες ήδη, μάζεψε χιλιόμετρα και πάτα μιά γερή από τα πολλά. Θα πάθεις τραλαλα ... Ενιωσα προχτές κάτι τέτοιο σε κάποια φρεναρίσματα του Νίκου Ε60 ... Κόλαση !!! :thumbsup:

Χαχαχαχαχαχαχα βρε τρελοκομείο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

PANOS-E60
23-09-10, 17:03
Χαχαχαχαχαχαχα βρε τρελοκομείο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1: Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα ! :th_Laie_67-1:
Εγώ ρε με το ταπεινό 520 είμαι τρελοκομείο ??? :hystericalbs1:

Apostolos
23-09-10, 17:04
:th_Laie_67-1: Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα ! :th_Laie_67-1:
Εγώ ρε με το ταπεινό 520 είμαι τρελοκομείο ??? :hystericalbs1:

:innocent::innocent::innocent::innocent::rolleyes: :rolleyes: Αλλά ποιος? Εγώ με το άλλο ταπεινό 520?

PANOS-E60
23-09-10, 17:08
:innocent::innocent::innocent::innocent::rolleyes: :rolleyes: Αλλά ποιος? Εγώ με το άλλο ταπεινό 520?

Ασε τα σάπια ρε ... δύο κοπάνες μέσα στην ίδια βδομάδα είναι πάρα πολλές !!!!

Apostolos
23-09-10, 17:20
Ασε τα σάπια ρε ... δύο κοπάνες μέσα στην ίδια βδομάδα είναι πάρα πολλές !!!!

Ήμουν βράδυ εψές βρε Πανούλη, που θα πάει όμως θα ταιριάξει κάποια στιγμή. Σε είδα στις χτεσινές φωτογραφίες αλλά αντί να κοιτάς το φακό, (ξέρεις να δεις το πουλάκι) :th_Laie_67-1::hystericalbs1: ήσουν απασχολημένος με το έδεσμα :th_Laie_67-1:...Δούλεψε η πριονοκορδέλα κάργα:th_Laie_67-1:. Είπα πριονοκορδέλα και θυμήθηκα τον Στράτο. Τι να κάνει άραγε αυτή η ψυχή? Ελπίζω να περνάει καλά και να λουφάρει πάνω απ'όλα χαχαχαχα:original::original: