PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στο χρώμα...ασπραδάκια



kostaspop
06-09-10, 10:55
Χθες που επλυνα το αμαξι κατα το στενωγμα με το δερμα παρατηρησα οτι ολο το αμαξι εχει γεμισει κατι πολυ ψηλα ασπραδια ... μονο απο κοντα μπορεις να τα παρατηρησεις... υπεθεσα οτι μπορει να ειναι αλατα απο το νερο... ξερει κανεις τι μπορει να ειναι κ πως μπορουν να φυγουν??

Ptboul
06-09-10, 11:04
Εξέχουν πάνω από το χρώμα του αυτοκινήτου ή είναι ένα πράγμα ενιαίο με το χρώμα?

Εγώ είμαι στην δεύτερη περίπτωση - δεν έχω ιδέα από τι προήλθε και σύμφωνα με συμβουλή εξειδικευμένου μέλους μπορεί να φύγει με αλοιφή κ τρίψιμο. :)

Ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει.

Aν είναι άλατα, τότε αραιωμένο ξύδι με νερό κ ελαφρύ τρίψιμο με σφουγγάρι κ καλό ξέπλυμα :)

NickE60
06-09-10, 11:08
Μήπως πέρασες από σημείο όπου έβαφαν τις διαγραμμίσεις του δρόμου, ή άφησες το αυτοκίνητό σου κάπου που έβαφαν κοντά με πιστόλι βαφής ή σπρέϋ?

Monsta
06-09-10, 11:13
Σε όλο το αυτοκίνητο ομοιόμορφα ? Για δώσε λίγες πληροφορίες και ανέβασε καμιά φωτό.

Αν είναι ξένο χρώμα ελπίζω να έχεις γερά μπράτσα και πολύ υπομονή. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς, το αναθέτεις σε εξειδικευμένο επαγγελματία.

Μη διαννοηθείς να τρίψεις με σκληρό σφουγγάρι ή χοντρή αλοιφή, καθώς θα χειροτερέψεις τη κατάσταση.

kostaspop
06-09-10, 11:57
ειναι πανω απο το χρωμα του αυτοκινητου... οταν το κανεις με το νυχι σκαλωνει... ειναι σχεδον σε ολο το αμαξι..

Monsta
06-09-10, 12:02
Άρα είναι ξένο σώμα. Οπλίσου με πλαστελίνη (claybar), σαπουνάκι αυτοκινήτου σε ψεκαστήρι, μάνικα στο χέρι και ετοιμάσου για ένα γεμάτο 8-άρο. Μετά ετοιμάσου για γυάλισμα & κέρωμα με αλοιφές. Έχεις καθόλου εμπειρία ? Σκοπεύεις να ασχοληθείς μόνος σου ή όχι?

edit: μαζί με τα γυαλίσματα θες και 2η μέρα.

kostaspop
06-09-10, 12:11
εχω ορεξη να ασχολειθω αλλα φοβαμαι μην κανω ζημια στο αμαξι. Με ενα καλο γυαλισμα δεν θα φυγουν?

Monsta
06-09-10, 12:19
όχι δεν ξεκινάς με γυάλισμα ποτέ - θα τα ψήσεις μέσα στο χρώμα. Πρώτα claybar & μετά γυάλισμα / κέρωμα.

Αν θες έλα μια μέρα από εδώ να σου εξηγήσω.

kostaspop
06-09-10, 12:26
θεσσαλονικη μενω ... εσυ που εισαι?

Lambros46
06-09-10, 12:51
Σου πεφτει λιγο μακρια!!Αθηνα ειναι!

Monsta
06-09-10, 13:54
Πήγαινε σε ένα χρωματοπολείο αυτοκινήτων και ζήτα μια πλαστελίνη 3Μ.

Βάλε το αυτοκίνητο κάτω από στέγαστρο. ΜΗ κάνεις τη παρακάτω διαδικασία αν φυσάει πολύ.

Πλύνε το αυτοκίνητο ξανά με σαπούνι και ξέπλυνέ το. Μη το σκουπίσεις. Πάρε τη πλαστελίνη στα χέρια σου και 'ζύμωσέ τη, δούλεψέ τη λίγο με νερό. Έχε μαζί σου ένα μπουκάλι με ψεκαστήρα και βάλε μέσα 1:10 σαπούνι αυτοκινήτου / νερό.

Ξεκινάς ένα-ένα κομμάτι. Ας πούμε από το καπό. ΔΟυλεύεις πάντα ένα κομμάτι 30Χ30 περίπου, μόλις βλέπεις ότι καθαρίζει πάς παραδίπλα. Όπως είναι βρεγμένο το αυτοκίνητο από το νερό, ψεκάζεις 1-2 φορές από το ψεκαστήρι και δουλεύεις τη πλαστελίνη πάνω-κάτω δεξιά-αριστερά. Όχι κυκλικές κινήσεις, δεν είναι τόσο αποτελεσματικές.

ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ η επιφάνεια που δουλεύεις θα είναι καλά βρεγμένη. ΠΡΙΝ αρχίσει να σου κολλάει η πλαστελίνη, θα ψεκάζεις νερό από τη μάνικα + σαπουνάκι από το ψεκαστήρι.

Δηλαδή πας:

1) Νερό από τη μάνικα
2) Σαπούνι από το ψεκαστήρι
3) δούλεμα με τη πλαστελίνη
και ξανά από την αρχή μέχρι να καθαρίσει εντελώς

Το νεροσάπουνο το βοηθάει να γλιστράει μαζί με το νερό, αλλά μόνο του δεν κάνει δουλειά - κολλάει. Γι αυτό τη μάνικα να την έχεις πάντα στο άλλο σου χέρι να ρίχνεις μία στα γρήγορα και να συνεχίζεις.

Αυτή είναι η διαδικασία με τη πλαστελίνη. Πίστεψέ με μόλις το κάνεις ολόκληρο το αυτοκίνητο μέχρι να κάνεις το κύκλο και να φτάσεις εκεί που ξεκίνησες θα το χεις μάθει. :thumbsup:

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Στις κάθετες επιφάνειες, το νερό και το σαπούνι θέλει ιδιαίτερη προσοχή και υπομονή.....πάρε ένα σκαμπώ για να μη σκύβεις.

Επίσης επειδή η πλαστελίνη σε κάποια φάση θα σου φύγει από τα χέρια και θα πέσει κάτω 101%, φρόντισε η περιοχή γύρω γύρω από το αυτοκίνητο να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ από πετραδάκια, σκουπιδάκια κ.ο.κ. Θα κάτσεις να τη καθαρίσεις με νερό και πίεση να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει τίποτα κάτω. ΑΝ σου πέσει κάτω η πλαστελίνη θα κολλήσει πάνω της ότι έχει το έδαφος. ΑΝ πας και τη βάλεις πάνω στο αμάξι θα το γρατζουνίσεις και θα πας για.....βάψιμο.

Αφού καθαρίσει τέλεια το αυτοκίνητο από τα χρώματα, κάνε ένα τελικό ξέπλυμα και στέγνωσέ το.

Συνέχισε την επόμενη μέρα με μία ψιλή αλοιφή και ένα κερί γιατί μετά τη πλαστελίνη το αμάξι μένει εντελώς απροστάτευτο.

Και να σου ξανα-θυμίσω ΥΠΟΜΟΝΗ !!!!

kostaspop
16-09-10, 21:13
αμα το παω σε εναν μαστορα ποσο περιπου θα μου βγει?

///M Arios
17-09-10, 01:17
ειχα παρομοια αχνουρα σε αυτοκινιτο φιλου και χρησιμοποιησαμε πλαστελινη της 3Μ ειναι παρα πολη καλη!!! δουλευεται με νερο!!! και δεν θελει γιαλισμα μετα!!
thumb

Monsta
17-09-10, 07:12
Πήγαινε σε ένα χρωματοπολείο αυτοκινήτων και ζήτα μια πλαστελίνη 3Μ.

Συνέχισε την επόμενη μέρα με μία ψιλή αλοιφή και ένα κερί γιατί μετά τη πλαστελίνη το αμάξι μένει εντελώς απροστάτευτο.




ειχα παρομοια αχνουρα σε αυτοκινιτο φιλου και χρησιμοποιησαμε πλαστελινη της 3Μ ειναι παρα πολη καλη!!! δουλευεται με νερο!!! και δεν θελει γιαλισμα μετα!!
thumb

Χοντρό φάουλ :busted_cop:

kostaspop
23-09-10, 19:15
επειδη θα παω αυριο σε ενα μαγαζι με προιοντα 3Μ.. αμα αγορασω μια πλαστελινη της 3Μ θα ειμαι καλυμενος?

kostaspop
18-10-10, 19:16
εχς αλοιφη της auto glym για αραχνες... αμα το κανω με πλαστελινη κ μετα με αυτη την αλοιφη ειμαι ενταξει?

manos///3
18-10-10, 19:32
Παρομοιο προβλημα και εδω..

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3809

kostaspop
18-10-10, 21:33
υπρχει περιπτωση τα σημαδακια να εμφανιστηκαν απο φαρμακο που χρησιμοποιηθηκε στο πλυσιμο? το ειχα πλυνει σε βενζιναδικο που το πλενεις μονος σου...

3M_alexandros
19-10-10, 16:04
Εφόσον λές ότι εξέχουν από το όχημα, δεν είναι κάποια διάβρωση από "φάρμακο" σε πλυντήριο. Την πλαστελίνη της 3Μ την έχω, αν είναι καρουμπαλάκια θα στα βγάλει σίγουρα. Οι κηλίδες που είναι μέσα στο χρώμα ή έχουν προκαλέσει αμυδρούς κρατήρες μπορεί να οφείλονται σε σαπούνια πλυντηρίου, από λανθασμένη έκθεση τους πάνω στο χρώμα ή επειδή το αμάξι πλύθυκε ενώ έκαιγε η λαμαρίνα ή έμεινε με σαπούνια επάνω του σε ντάλα ήλιο.

makis38
19-10-10, 17:11
Καλησπέρα ,
Εγώ δοκίμασα τα προϊόντα της MENZERNA polishing compound PO106FA αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό !!

halkida116mpack
19-10-10, 18:50
εμενα οταν ενας γειτωνας που εβαφε τα καγκελα του μου ειχε πιτσιλισει το φορντ μου ειχα βγαλει τις μπογιες με οδοντοκρεμα...και πολυ τριψιμο...συγχαρητηρια στον MONSTRA που ειναι επαγγελματιας και βοηθαει με τις οδηγιες του....απλα συγχαρητηρια...

randy
26-07-11, 13:57
βγαινει οντως? γιατι στον κατω πλαινο μαρσπιε κοντα στη ροδα ειχα πατησει μπογια και πεταχτηκε και πιτσιλισε. Δεν ξερω αν πρεπει να τριφτει παντως η μεμβρανη.

Monsta
26-07-11, 19:04
Γιώργο, έχεις κρατήσει τις οδηγίες καθαρισμού / συντήρησης που σου είχε δώσει πέρυσι ο Nick_E60?

randy
26-07-11, 19:33
Ναι, αλλα ειχε πει μονο για το White Spirit, οτι αφαιρει μικρογρατζουνιες και ανανεωνει τη μεμβρανη. Δεν ηξερα οτι κανει και για πιτσιλισμα βαφης!

Monsta
27-07-11, 13:40
Δεν έχω ιδέα Γιώργο, μη σε πάρω στο λαιμό μου και γίνει ζημΝιά. Κάνε πάντως μια δοκιμή πολύ απαλά και με καλό μούλιασμα, χωρίς φυσικά να τρίψεις.