PDA

Επιστροφή στο Forum : Espresso



nfot
05-09-10, 23:30
Για πειτε γνωμες - εντυπωσεις για μαρκες.

Περα απο τον κλασσικο Illy, πινω Izzo και Davidoff 57 συνηθως, στο σπιτι. Εχω κοψει τον Nescafe εδω και 15-20 χρονια , μονο σε περιπτωσεις αναγκης πλεον.
Τον Izzo ζοριζομαι να τον βρω και συνηθως τον παραγγελνω μεσω ebay απο Γερμανια.
Την προηγουμενη εβδομαδα μιλουσα με μια φιλη που ειχε παει Χαβαη (ζει στις ΗΠΑ) και μου ειπε για καποιον καφε ΚΟΝΑ που παραγουν εκει και ειναι πολυ καλος, αλλα συναμα πανακριβος. Θα βρω πουθενα στην Ελλαδα ή ο Αη Μπεης θα δουλεψει παλι; Αξιζει τον κοπο;

Monsta
06-09-10, 08:27
Δεν έχω δοκιμάσει ΚΟΝΑ.

Τον Jacobs παίρνω εδώ και καιρό αφού μου κάνει καλύτερα στη γεύση από τον Illy και τον Davidoff.

Ptboul
06-09-10, 08:42
Δεν έχω ιδέα από καφέδες μιας κ πίνω μόνο φραπέ, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτόν
https://images.tchibo.de/eCS/Store/de/images/kaffee/kaffee_2832_detail.jpg
Είναι γερμανικός κ στην Ελλάδα εισάγεται από γνωστή εταιρεία ζυμαρικών.

Tchibo είναι το όνομα της εταιρείας https://www.seekgod.ca/forum/images/smilies8/smiley-coffee.gif

bill_m3
06-09-10, 08:49
Δεν έχω ιδέα από καφέδες μιας κ πίνω μόνο φραπέhttps://www.seekgod.ca/forum/images/smilies8/smiley-coffee.gif

Γεια σου ρε Πάνο!!!!!!!

Μία από τα ίδια και εγώ!!

Λόγω μαγαζιού έχω δοκιμάσει αρκετούς καφέδες, έχω καταλήξει στον illy (αν και υπερτιμολογημένος, 35¤ το κιλό!!) αρέσει σε όλους και όλα καλά!!!

scania124
06-09-10, 08:57
Γεια σου ρε Πάνο!!!!!!!

Μία από τα ίδια και εγώ!!

Λόγω μαγαζιού έχω δοκιμάσει αρκετούς καφέδες, έχω καταλήξει στον illy (αν και υπερτιμολογημένος, 35¤ το κιλό!!) αρέσει σε όλους και όλα καλά!!!

σας το πιανουν καλα το κωλαρακι στα τρικαλα βασιλη.....ακου 35¤το κιλο!!!!!!

μεχρι περσυ ειχα στο μαγαζι illy......ημουν και ειμαι ακομα μεγαλος φαν αυτης της μαρκας.!
αλλα λογο οτι με τον αντιπροσωπο του νομου πεξαμε μπουνιες δεν ξανα πηρα και ο αντιπροσωπος της λαρισας δεν μου εφερνε λογο οτι ειμαι εκτος νομου λαρισας!
τοτε εβαλα αναγκαστηκα segafredo!!!o οποιος δεν μου αρεσε....και αμεσως αλλαξα και εβαλα essse!!!!
πολυ καλος καφες κασχεδον ιδιος με την γευσεις του illy.

νικο ο εισαγωγεας απο τον βολο ειναι .....!

nfot
06-09-10, 09:33
ESSE ε; Τον εχω ξανακουσει αλλα δε θυμαμαι να εχω δει σε ραφια μαρκετ. Θα τον ψαξω λιγο.
Ασε που μαλλον ξερω τον εισαγωγεα !!! Πρεπει να ειναι φιλος της αδερφης μου ...

Monsta
06-09-10, 10:14
και εβαλα essse!!!!

.....!

O οποίος έχει και πολύ ωραία γεύση όπως διαπίστωσα.

gnx
06-09-10, 10:27
Προσφατα μου εφερε ενας φιλος μια σακουλα tonino lamborghini. Δεν βρήκα να διαφέρει από τον Illy που χρησιμοποιώ.

thanosE39
06-09-10, 13:44
Καλημερα!Εμενα μου αρεσει ο Hausbrandt...

Samaro
06-09-10, 14:06
Θα πρότεινα να εξασκήσουμε τη γεύση μας στο ρεβύθι !!!
Το χρησιμοποιούσαν αντι για καφέ, συμφωνα με περιγραφές του πατέρα μου ,στην γερμανική κατοχή !!!
Μάλλον εκει θα φθάσουμε οικονομικά!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
06-09-10, 14:12
Θα πρότεινα να εξασκήσουμε τη γεύση μας στο ρεβύθι !!!


Ρεβύθι φίλε Αντώνη θα φάω ΜΟΝΟ στο χούμους και πουθενά αλλού.

Ευχαριστώ πολύ :D

Χρίστος
06-09-10, 14:21
εκτος απο τον ιλι καλος ειναι και ο lavazza.
Toν δοκιμασα πρωτη φορα ιταλια στο δρομο!
Μετα πηρα και για το σπιτι 2 πακετακια που συμειωτεων ειχαν διαφορετικη λιγο γευση απο αυτον που εχω αγορασει τωρα απο ελλαδα.

silent
06-09-10, 14:46
(αν και υπερτιμολογημένος, 35¤ το κιλό!!) αρέσει σε όλους και όλα καλά!!!


https://www.youtube.com/watch?v=t-Xilsyd7Xo&NR=1

nfot
06-09-10, 14:47
Καλημερα!Εμενα μου αρεσει ο Hausbrandt...
Τον δοκιμασα σε caffe, στην αγορα και μου αρεσε κι εμενα.


Προσφατα μου εφερε ενας φιλος μια σακουλα tonino lamborghini. Δεν βρήκα να διαφέρει από τον Illy που χρησιμοποιώ.
Η εταιρεια αυτη φτιαχνει ωραια αξεσουαρ (πορτοφολια, τσαντακια κτλ) και τον εχω ξανακουσει τον καφε της. Εχει και σχεση με τη γνωστη Lambo ο δημιουργος της, ξαδερφος - αδερφος κατι τετοιο νομιζω


Ρεβύθι φίλε Αντώνη θα φάω ΜΟΝΟ στο χούμους και πουθενά αλλού.

Ευχαριστώ πολύ :D
Επισης, επισης. Και πρωτη φορα χουμους εφαγα στις ΗΠΑ απο οικογενιακο φιλο, Ελληνοαμερικανικο, που ειχε ενα ωραιο εστιατοριο εκει.


εκτος απο τον ιλι καλος ειναι και ο lavazza.
Toν δοκιμασα πρωτη φορα ιταλια στο δρομο!
Μετα πηρα και για το σπιτι 2 πακετακια που συμειωτεων ειχαν διαφορετικη λιγο γευση απο αυτον που εχω αγορασει τωρα απο ελλαδα.
Καθε εταιρεια βγαζει παραπανω απο ενα τυπους καφε, ισως γι'αυτο και η διαφορα γευσης.

z3 2.2
06-09-10, 15:11
Lavazza μαυρος και μονο.
Τον αγοραζεις και κομμενο αλλα και σε κοκκους που τον προτιμω γιατι κοβω την μεριδα μου εκεινη τη στιγμη!!!

deepBLUE
06-09-10, 15:25
Θεωρω πως ο καλυτερος ειναι ο illy αλλα αρκετα ακριβος.
Ο αμεσως επομενος ειναι ο Segafredo τον οποιο και χρησιμοποιω στο μαγαζι την μπλε συσκευασια αλλα και την κοκκινη το λιγο πιο βαρυ χαρμανι.
Απο και και μετα για ενα καφε παιζει ρολο η μηχανη και εδω θελω να πω πως οι μη επαγγελματικες υστερουν σε σχεση με τις επαγγελματικες αλλα και ο ανθρωπος που φτιαχνει τον καφε ο μπουφετζης δλδ με οτι αυτο συνεπαγεται.
Οταν ο μπουφετζης - παρασκευαστης ξερει τοτε οποια μαρκα και αν ειναι ο καφες καλο καφε θα πιεις.
Εχουν βγει καποιες μηχανες μικρογραφιες των επαγγελματικων οι οποιες κανουν πολυ καλο καφε χωρις παροχη νερου απλα με μποιλερ που του βαζεις εσυ νερο.
Θες ομως και μυλο για να τον φρεσκοκοβεις.

Nikos
06-09-10, 15:30
Ο Jolly λεει τιποτα ? τον εχει δοκιμασει κανεις ?

deepBLUE
06-09-10, 15:48
Ο Jolly λεει τιποτα ? τον εχει δοκιμασει κανεις ?

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει Νικο αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.

Z4 DCT
06-09-10, 17:24
illy......απο esspreso μου αρεσει....

Αλλα συνηθως πινω ελληνικο(τουρκικο) παπαγαλο!!!

bimmer-corfu
06-09-10, 17:34
ILLY και LAVAZZA έχω στη δουλειά αλλά σπίτι μόνο NESPRESSO

ότι και να σας πω είναι λίγο... ασε που είναι μια νέα εμπειρία συνεχώς γιατί έχει 16 πικοιλίες να διαλέξεις

Το καλό είναι ότι αν πάρεις τώρα μια μηχανή nespresso δίνουν δώρο ένα aeroccino (το μηχάνημα που φτιάχνει ζεστό και κρύο αφρόγαλα).

Τα κακά είναι ότι συγκεκριμένες μηχανές και μόνο παίρνουν κάψουλες nespresso, είναι ακριβές (0,40-0,45¤ ανά κάψουλα) και μπορείς να τις αγοράσεις μόνο απο Μαρούσι ή απο internet. Εμένα όμως με βολεύει αυτό γιατί δίνω πρωί παραγγελία και την άλλη μέρα έχω τις κάψουλες Κέρκυρα χωρίς μεταφορικά για μεγάλες παραγγελίες

bimmer-corfu
06-09-10, 17:42
www.nespresso.gr

nfot
06-09-10, 19:15
Καφεδες Nestle, μακρια κι αγαπημενοι. Ο λογος που σταματησα να παιρνω καφε απο τα Everest. Αλλαξαν τον Illy με Buondi. Ελεος δηλαδη, δεν πινεται πλεον ο καφες τους.

bimmer-corfu
06-09-10, 19:47
καμία σχέση αυτός που λες με αυτούς που λέω. 100% άλλος καφές και σύστημα παρασκευής

nfot
06-09-10, 19:54
Εχει ο αδερφος μου Νespresso.
Αρκει οτι ειναι καφες της Nestle και οτι οι συγκεκριμενες μηχανες δε σου δινουν δικαιωμα επιλογης αλλης μαρκας καφε. Δεν μου αρεσουν τετοιες δεσμευσεις.

330Ci
06-09-10, 20:12
Τι ασχολείστε ρε σεις με τους καφέδες; Αφού ειναι γνωστό οτι το αγαπημένο μας ρόφημα είναι το τσαγάκι :whistle::th_Laie_67-1:

Thomelef
06-09-10, 20:14
εσπρεσάκι πίνω εδώ και πολά χρόνια...
έχω αλάξει αρκετές μάρκες κατά καιρούς και
πάντα γυρνάω στον ίλι...δεν ξέρω γιατί αλλά
είναι κάτι ενδιάμεσο. ούτε πολύ βαριά γεύση
ούτε και πολύ ελαφριά.
υγ.παιδια...τον φραπέ κόψτε τον τελείως.
είναι ότι χειρότερο μπορεί να πιεί κάποιος όσον
αφορά τον καφέ και όχι μόνο...σε όλους τους
καφέδες πίνουμε το απόσταγμα του καφέ.
στον φραπέ πίνουμε τον ίδιο τον καφέ που
είναι ότι χειρότερο για το στομάχι...φανταστείτε
να πίνατε το κατακάθι του ελληνικου. με τον φραπέ
πίνεις ακριβώς αυτό το πράγμα, μόνο που είναι
πολύ χειρότερο απο τον ελληνικό...
περιοριστείτε σε κάνα γαλικό - εσπρέσο είτε φρέντο
είτε καπουτσίνο - ελληνικό και οποιοδήποτε άλλο
καφέ εκτός απο φραπέ.

nfot
06-09-10, 20:14
Τσαγακι κερναμε βρε, κερναμε.

Τον καφε μας τον πινουμε και τον απολαμβανουμε, οσο οι αλλοι ρουφανε το τσαγακι που τους κερναμε :whistle:

nfot
06-09-10, 20:18
εσπρεσάκι πίνω εδώ και πολά χρόνια...
έχω αλάξει αρκετές μάρκες κατά καιρούς και
πάντα γυρνάω στον ίλι...δεν ξέρω γιατί αλλά
είναι κάτι ενδιάμεσο. ούτε πολύ βαριά γεύση
ούτε και πολύ ελαφριά.
υγ.παιδια...τον φραπέ κόψτε τον τελείως.
είναι ότι χειρότερο μπορεί να πιεί κάποιος όσον
αφορά τον καφέ και όχι μόνο...σε όλους τους
καφέδες πίνουμε το απόσταγμα του καφέ.
στον φραπέ πίνουμε τον ίδιο τον καφέ που
είναι ότι χειρότερο για το στομάχι...φανταστείτε
να πίνατε το κατακάθι του ελληνικου. με τον φραπέ
πίνεις ακριβώς αυτό το πράγμα, μόνο που είναι
πολύ χειρότερο απο τον ελληνικό...
περιοριστείτε σε κάνα γαλικό - εσπρέσο είτε φρέντο
είτε καπουτσίνο - ελληνικό και οποιοδήποτε άλλο
καφέ εκτός απο φραπέ.

+135
Ο φραπες ειναι καταστροφη για το στομαχι και τα νευρα. Το εσπρεσακι ειναι σαφως πιο υγιεινο. Εγω να φανταστητε, πινω καφε με προτροπη γιατρου :shok: 3-4 εσπρεσσο τη μερα, σχεδον καθε μερα !!! Δεν μου ειπε να πινω τοσους, αλλα ο καφες ειναι μια απο τις απολαυσεις μου. Φυσικα και ΔΕΝ καπνιζω.

JOHNNY 69
06-09-10, 21:36
Καλησπέρα! για τον portiolli τι γνώμη έχετε;