PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Πρόβλημα με TV -Βοήθεια!!



Gregory_///M
05-09-10, 15:30
Προχτές μετά από αρκετό καιρό έβαλα στο αυτοκίνητο να δω τηλεόραση.
Το πρόβλημα είναι ότι τα δείχνει όλα τα κανάλια ασπρόμαυρα και στις ρυθμίσεις που έψαξα δεν βρήκα κάτι... Το παράξενο είναι ότι το Teletext στα κανάλια το δείχνει εγχρωμο...:shok:
Γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποια έξτρα ρύθμιση που την πείραξα κατά λάθος??
Το ηχοσύστημα είναι το γνήσιο της BMW με TV/Navi (16:9)

liakos
05-09-10, 15:44
Γρηγόρη αυτό το πρόβλημα το είχα δει σε μια τηλεοραση του σπιτιου μου αλλα δεν θυμαμαι πως το ειχα λυσει. Βοήθεια υπάρχει περιπτωση να μπορει να σου δώσει το μελος asot γιατι ξερει πολλα απο τετοια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Ευχομαι να λύνεται ευκολα.thumb

NickE60
05-09-10, 15:47
Μήπως έχεις πρόβλημα στην κεραία? Το τελετεξτ δεν έχει και μεγάλες απαιτήσεις σε ποιότητα λήψης σήματος.
Λειτουργούν οι αναλογικοί σταθμοί στη Λάρισα ή το γύρισαν σε mpeg4 κι εκεί??

ΔημήτρηςΜ3
05-09-10, 15:59
Γολη εχεις το αναλογικο tuner ???
τι θα γινει τωρα ρε παιδια με το τ.ν?
θα πρεπει να αλαξουμε tuner?

Gregory_///M
05-09-10, 16:08
Νίκο, αν είναι λόγω ψηφιακού σήματος δεν θα έπρεπε τα τοπικά κανάλια να τα πιάνω έγχρωμα?
Μήτσο, το κλασικό tuner έχω, αναλογικό.
Λέτε να παίζει τίποτα με την κεράια, να έχει ξεκουμπωθεί?

NickE60
05-09-10, 16:10
τι θα γινει τωρα ρε παιδια με το τ.ν?
θα πρεπει να αλαξουμε tuner?

ή θα πρέπει να ξεχάσουμε την τηλεόραση, ή θα πρέπει να τα σκάσουμε και να "φορτώσουμε" το αμάξι με aftermarket δέκτη/αποκωδικοποιητή και τηλεκοντρόλ... ακόμα και αυτοί πού έχουν εργοστασιακό υβριδικό (mpeg2 ψηφιακό/αναλογικό) δέκτη.... :thumbsdown:

ΔημήτρηςΜ3
05-09-10, 16:12
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε???
ρε ποσο γιδια ειναι πωωωωωωω ρε φιλε μου!

NickE60
05-09-10, 16:22
Νίκο, αν είναι λόγω ψηφιακού σήματος δεν θα έπρεπε τα τοπικά κανάλια να τα πιάνω έγχρωμα?
Λέτε να παίζει τίποτα με την κεράια, να έχει ξεκουμπωθεί?
Θα έπρεπε. Κάνε ένα τσεκάρισμα, αν και χωρίς καθόλου κεραία δεν θα έπρεπε να πιάνει τίποτα.. μήπως έχει μισοκουμπώσει το φισάκι στο tuner? μηπως καμμια βλάβη στην προενίσχυση της κεραίας??

BILL007
05-09-10, 17:00
Το πρόβλημα είναι ότι τα δείχνει όλα τα κανάλια ασπρόμαυρα και στις ρυθμίσεις που έψαξα δεν βρήκα κάτι

Να σε ρωτήσω φίλε μου.Παλιά την είχες δοκιμάσει και έπαιζε έγχρωμα???

Αν οχι, πιθανόν να θες προγραμματισμό στο tuner για να παίζει έγχρωμα...;)

Ένα τέτοιο προγραμματάκι σε περίπτωση που θες να το κάνεις μόνος σου και να ασχοληθείς, είναι το γνωστό BMW Navcoder (https://www.siegenthaler.co.nz/NavCoder/index.htm)


NavCoder is a small application to reprogram BMW navigation computers and other iBUS devices. With NavCoder you can...

* Scan the ibus and retrieve information on every connected device
* Scan and retrieve service information, showing vehicle kms and last service data
* Code the Light Control Module and switch off light bulb warning messages (great if you are fitting LED lights) as well as code Daytime Running Lamps (DRL)
* Code the Navigation computer (Mk2, Mk3 or Mk4) and set any setting you like. You can load languages, change from Mono to Colour nav or vice versa, adjust split screen mode, and change regional settings. Everything!
* Code the TV and enable TV-in-Motion, change backup camera from NTSC to PAL and more
* Code the ULF Bluetooth Telephone module, enable voice recognition, and adjust speed dependent volume
* Sync the car clock to your laptop clock to the second
* View the ibus data in real time and in plain text! 90% of all ibus messages can be displayed in plain text.
* Save and read ibus log files to help in analysing the ibus data flow through the vehicle. Handy for fault finding

Και ένα free διάγραμμα για να φτιάξεις τον αντάπτορα για να γίνει η σύνδεση με το pc

https://i5.photobucket.com/albums/y187/bacar/SimpleInterface2.jpg

m3est
05-09-10, 21:25
Προχτές μετά από αρκετό καιρό έβαλα στο αυτοκίνητο να δω τηλεόραση.
Το πρόβλημα είναι ότι τα δείχνει όλα τα κανάλια ασπρόμαυρα και στις ρυθμίσεις που έψαξα δεν βρήκα κάτι... Το παράξενο είναι ότι το Teletext στα κανάλια το δείχνει εγχρωμο...:shok:
Γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποια έξτρα ρύθμιση που την πείραξα κατά λάθος??
Το ηχοσύστημα είναι το γνήσιο της BMW με TV/Navi (16:9)

Το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες λογω δουλειας.Η ρυθμιση της περιοχης ειναι στο Greece.Αλλαξε το σε Germany και θα σου ξαναγινει εγχρωμο.Ετσι απλα.

aristent
05-09-10, 22:13
Το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες λογω δουλειας.Η ρυθμιση της περιοχης ειναι στο Greece.Αλλαξε το σε Germany και θα σου ξαναγινει εγχρωμο.Ετσι απλα.

+1thumb

Gregory_///M
05-09-10, 22:51
Το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες λογω δουλειας.Η ρυθμιση της περιοχης ειναι στο Greece.Αλλαξε το σε Germany και θα σου ξαναγινει εγχρωμο.Ετσι απλα.

+1000000 :worthy::worthy::worthy:
Το διάβασα πριν λίγο και κατέβηκα αμέσως στο parking να το δοκιμάσω...
Όλα έγχρωμα ξανά!!! thumb :thanks: :thanks:

m3est
06-09-10, 11:22
+1000000 :worthy::worthy::worthy:
Το διάβασα πριν λίγο και κατέβηκα αμέσως στο parking να το δοκιμάσω...
Όλα έγχρωμα ξανά!!! thumb :thanks: :thanks:

:thanks: να λεμε στο BMWfans που μας ενωνει και αναταλλασουμε χρησιμες πληροφοριες μεταξυ μας.:thnx:

Gregory_///M
06-09-10, 11:32
:thanks: να λεμε στο BMWfans που μας ενωνει και αναταλλασουμε χρησιμες πληροφοριες μεταξυ μας.:thnx:

:1::clap:

NickE60
06-09-10, 11:39
Το εχω αντιμετωπισει πολλες φορες λογω δουλειας.Η ρυθμιση της περιοχης ειναι στο Greece.Αλλαξε το σε Germany και θα σου ξαναγινει εγχρωμο.Ετσι απλα.

Δίδαγμα Νο1: Ξεκινάμε από τα εύκολα και τα απλά και μετά σκαλοπάτι-σκαλοπάτι πάμε στα δυσκολότερα! thumb

Αχ Γρηγόρη!!! :thumbsup:

driftakos
06-09-10, 11:42
ασχετο, αλλα αυτο πρεπει να ειναι γενικο το προβλημα σε tvtuners. το ιδιο ειχα κ εγω σε καρτα τηλεορασης στο πισι μου...Μηπως θα πρεπει να ενημερωθουν οι κατασκευαστες τετοιων καρτων για την υπαρχουσα κατασταση στην Ελλαδα?

Monsta
06-09-10, 11:45
τα εύκολα και τα απλά

Αυτό όμως ήταν από τα ΑΠΙΘΑΝΑ εύκολα... :thumbsup:

Gregory_///M
06-09-10, 11:46
Δίδαγμα Νο1: Ξεκινάμε από τα εύκολα και τα απλά και μετά σκαλοπάτι-σκαλοπάτι πάμε στα δυσκολότερα! thumb

Αχ Γρηγόρη!!! :thumbsup:

Έτσι είναι Νίκο...thumb
κάποια στιγμή μάλλον το πείραξα, αλλά δεν ήξερα ότι είναι αυτό. :th_Laie_67-1: