PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο αυτοκινήτου



zeovani
05-09-10, 15:13
Παιδιά πρόσφατα πήγα σε μέρος καθαρισμού αυτοκινήτων και είδα ότι μετά το ξέβγαλμα χρησιμοποιούσαν ένα πανί-πετσέτα καμμία σχέση με δέρματα και λαλακίες που υποτίθεται δεν αφήνουν στίγματα...

Εσείς έχετε καμμία πρόταση? Ευχαριστώ...

bmwcompactjohn
05-09-10, 15:48
καλησπερα φιλε μου...ειναι πανι μικροινων ετσι λεγετε

Driver M
05-09-10, 16:04
Πολύ σωστά.

Για στέγνωμα χρησιμοποιούμε πανιά μικροϊνών και για να μη χρησιμοποιούμε πολλά, μια μεγάλη πετσέτα μικροϊνών είναι ό,τι πρέπει.
Απορροφά πολύ νερό και πάνω απ'όλα δε δημιουργεί αράχνη στο χρώμα, όπως δέρματα, λεπίδες σιλικόνης κλπ, τα οποία πρέπει να αποφεύγονται.

Monsta
05-09-10, 17:00
λεπίδες σιλικόνης κλπ, τα οποία πρέπει να αποφεύγονται.

Εδώ θα διαφωνήσω Άρη. Η λεπίδα σιλικόνης (και όχι η λαστιχένια που κάνει 5 ευρώ και γρατζουνάει) δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Περιορίζει το χρόνο στεγνώματος στο 1/3 και δε πρόκειται ποτέ να προλάβουν να στεγνώσουν τα νερά πάνω στο αυτοκίνητο τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι να το σκουπίσουμε εντελώς.

Συνεχίσουμε με μία πετσέτα μικρο-ίνων όπως προαναφέρθηκε. :original:

Driver M
05-09-10, 19:42
Εδώ θα διαφωνήσω Άρη. Η λεπίδα σιλικόνης (και όχι η λαστιχένια που κάνει 5 ευρώ και γρατζουνάει) δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Περιορίζει το χρόνο στεγνώματος στο 1/3 και δε πρόκειται ποτέ να προλάβουν να στεγνώσουν τα νερά πάνω στο αυτοκίνητο τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι να το σκουπίσουμε εντελώς.

Συνεχίσουμε με μία πετσέτα μικρο-ίνων όπως προαναφέρθηκε. :original:

Kώστα κι όμως, ακόμα και οι καλές λεπίδες όπως αυτή της autoglym, δημιουργούν ψιλή αράχνη στο χρώμα. Γι'αυτό δεν βγάζει καμία από τις μεγάλες εταιρείες πλην της autoglym.
Αν ψάξεις στο detailing world που είναι το μεγαλύτερο φόρουμ του χώρου, υπάρχουν πολλοί detailers που το αναφέρουν και ελάχιστοι χρησιμοποιούν.
Περισσότερα από το ελληνικό detailing forum: https://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=24&t=91

Άλλωστε, αν το αμάξι πλένεται στον ίσκιο όπως πρέπει, δεν πρόκειται να στεγνώσουν τα νερά πάνω. Πόσο μάλλον αν είναι και καλά κερωμένο, όπου το περισσότερο νερό έτσι κι αλλιώς φεύγει και μπορεί να σκουπιστεί πολύ γρηγορότερα.

Σίγουρα η λεπίδα είναι πολύ πιο γρήγορη μέθπδος. Αλλά τα καλά miicrofibre παραμένουν ο πιο ακίνδυνος τρόπος στεγνώματος του αυτοκινήτου.

gyiama
05-09-10, 19:58
οπως και με την λεπιδα οτι πεσει πανω στο αμαξι οταν (οπως ο περισσοτερος)ο κοσμος πλενει εξω το αυτοκινητο του το σερνεισ σε ολαο το αυτοκινητο με κυνδινο να κανεις ζημια στο χρωμα

Monsta
05-09-10, 20:16
ελάχιστοι χρησιμοποιούν.



Και εγώ είμαι ένας από αυτούς Άρη. Και επιμένω ότι ΔΕΝ δημιουργεί αράχνες.

Επιπλέον αν ήταν να κάνει ζημιά, θα έκανε κάθετες γραμμές και όχι αράχνες μιας και δεν τη σέρνεις κυκλικά, απλά πηγαίνεις από πάνω προς τα κάτω απομακρύνοντας το νερό. Αράχνες δημιουργούν τα πανιά και γενικά η άτσαλη τριβή πάνω στο χρώμα. Επίσης, η χρήση λεπίδας μειώνει τη μετέπειτα τριβή (με πανιά) στο σκούπισμα, άρα και τις αράχνες.

Έχω την ίδια λεπίδα εδώ και 6 χρόνια που λογικά θα έπρεπε να έχει και κάποια φθορά 'κόπωσης', παρόλα αυτά είναι ΣΑΝ καινούρια, ενώ δεν μου έχει δημιουργήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε στα σκούρα χρώματα.

Πίστεψέ με δεν έχω κανένα απολύτως όφελος που επιμένω. Ούτε πουλάω τις συγκεκριμένες, όπως και κανένα άλλο προϊόν περιποίησης.

thumb

zeovani
05-09-10, 20:40
Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτή την πετσέτα μικροϊνών?

Driver M
05-09-10, 20:53
Και εγώ είμαι ένας από αυτούς Άρη. Και επιμένω ότι ΔΕΝ δημιουργεί αράχνες.

Επιπλέον αν ήταν να κάνει ζημιά, θα έκανε κάθετες γραμμές και όχι αράχνες μιας και δεν τη σέρνεις κυκλικά, απλά πηγαίνεις από πάνω προς τα κάτω απομακρύνοντας το νερό. Αράχνες δημιουργούν τα πανιά και γενικά η άτσαλη τριβή πάνω στο χρώμα. Επίσης, η χρήση λεπίδας μειώνει τη μετέπειτα τριβή (με πανιά) στο σκούπισμα, άρα και τις αράχνες.

Έχω την ίδια λεπίδα εδώ και 6 χρόνια που λογικά θα έπρεπε να έχει και κάποια φθορά 'κόπωσης', παρόλα αυτά είναι ΣΑΝ καινούρια, ενώ δεν μου έχει δημιουργήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε στα σκούρα χρώματα.

Πίστεψέ με δεν έχω κανένα απολύτως όφελος που επιμένω. Ούτε πουλάω τις συγκεκριμένες, όπως και κανένα άλλο προϊόν περιποίησης.

thumb

Δεν αμφισβητώ την προσωπική σου εμπειρία Κώστα.
Μια δευκρίνιση όμως. Αράχνες δεν εννοώ απαραίτητα τις κυκλικές γραμμές αλλά και τις κάθετες, αφού ουσιαστικά η ζημιά στο χρώμα είναι παρόμοια. Το σχήμα αλλάζει μόνο.

Απλά, αν ήταν τόσο ακίνδυνη η λεπίδα (τουλάχιστον σε σχέση με τα καλά microfibre), πιστεύω πως θα είχε πολύ πιο ευρεία αποδοχή στο χώρο του detailing, μιας και το κόστος της μπροστά σε ορισμένες καλές πετσέτες είναι μηδαμινό και απαιτεί πολύ λογότερο κόπο στο στέγνωμα.
Επίσης, θα περίμενα να πουλούσαν κι άλλες εταιρείες και όχι μονο η AG.
Για όλους αυτούς τους λόγους δε δούλεψα ποτέ με λεπίδα και κατέφευγα σε μεγάλες πετσέτες μικροϊνών με τις οποίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Όσον αφορά αυτό που λες qiyama (Παναγιώτης αν δεν κάνω λάθος?), είναι μεγάλη αλήθεια και ισχύει ακόμα περισσότερο με τα πετσιά. Αν τύχει να πέσει κάτι πάνω στο χρώμα και μετά περάσουμε λεπίδα ή πετσί, τότε αυτόματα το σέρνουμε σε όλη την επιφάνεια. Αντίθετα, με μια παχιά πετσέτα ο κίνδυνος είναι μικρότερος (όχι ανύπαρκτος βέβαια), γιατί μπορεί να απορροφήσει ένα μέρος αυτού που θα πέσει.
Γι'αυτό, όποιος χρησιμοποιεί λεπίδα σε ανοιχτό χώρο πρέπει να προσέχει ιδιαίτερα ώστε το αμάξωμα να είναι απολύτως καθαρό.

Monsta
05-09-10, 20:53
Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτή την πετσέτα μικροϊνών?

πετσέτες μικροϊνών πουλάνε μαγαζιά με είδη αυτοκινήτου, αλλά θα τις βρεις ακόμα και στα σουπερμάρκετ.

Driver M
05-09-10, 20:56
Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτή την πετσέτα μικροϊνών?

Μικρές πετσέτες μπορείς ακόμα και στο πράκτικερ. Απλά θα χρειάζεσαι κάθε φορά τουλάχιστον 2-3 για να στεγνώσεις ολόκληρο το αυτοκίνητο, ενώ και από ποιότητα είναι απλά ικανοποιητικές.
Αράχνη πάντως δεν φαίνεται να αφήνουν, αφού το τεστ του cd το έχουν περάσει επιτυχώς.

Για μεγάλες και πραγματικά ποιοτικές πετσέτες (eurow, chemical guys, sonus κλπ). θα πρέπει να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

PANOS-E60
05-09-10, 21:01
Μικρές πετσέτες μπορείς ακόμα και στο πράκτικερ. Απλά θα χρειάζεσαι κάθε φορά τουλάχιστον 2-3 για να στεγνώσεις ολόκληρο το αυτοκίνητο, ενώ και από ποιότητα είναι απλά ικανοποιητικές.
Αράχνη πάντως δεν φαίνεται να αφήνουν, αφού το τεστ του cd το έχουν περάσει επιτυχώς.

Για μεγάλες και πραγματικά ποιοτικές πετσέτες (eurow, chemical guys, sonus κλπ). θα πρέπει να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

Ερώτηση : οι πετσέτες μικροϊνών πλένονται και ξαναχρησιμοποιούνται ?

gyiama
05-09-10, 21:02
κανονικα στο πλυντηριο και μεχρι τουσ 90 βαθμουσ αμα λαχει

Monsta
05-09-10, 21:03
Απλά, αν ήταν τόσο ακίνδυνη η λεπίδα (τουλάχιστον σε σχέση με τα καλά microfibre), πιστεύω πως θα είχε πολύ πιο ευρεία αποδοχή στο χώρο του detailing, μιας και το κόστος της μπροστά σε ορισμένες καλές πετσέτες είναι μηδαμινό και απαιτεί πολύ λογότερο κόπο στο στέγνωμα.

Γι'αυτό, όποιος χρησιμοποιεί λεπίδα σε ανοιχτό χώρο πρέπει να προσέχει ιδιαίτερα ώστε το αμάξωμα να είναι απολύτως καθαρό.

Δεν πείθεται εύκολα ο κόσμος Άρη. Φυσικά και θα νομίζει ότι αυτό το 'πράγμα' που σέρνεται πάνω στο αμάξι θα κάνει ζημιά. Και εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός στην αρχή.

Όσο για την τιμή της, αυτό είναι ουσιαστικά και το μοναδικό της μειονέκτημα. Στα 50 ευρώ που κοστίζει παίρνεις πολλές πετσετούλες, ενώ έτσι κι αλλιώς τις χρειάζεσαι για να το στεγνώσεις εντελώς.

Για το θέμα του ανοιχτού χώρου έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ είμαι ιδιαίτερα προσεχτικός όταν φυσάει πολύ. Τα σκουπιδάκια που μπορεί να κάτσουν πάνω στο αυτοκίνητο με τη μεταφορά του αέρα, αυτό είναι που μπορεί να κάνει τη ζημιά και όχι η λεπίδα από μόνη της.

fanisk
05-09-10, 21:06
Μικρές πετσέτες μπορείς ακόμα και στο πράκτικερ. Απλά θα χρειάζεσαι κάθε φορά τουλάχιστον 2-3 για να στεγνώσεις ολόκληρο το αυτοκίνητο, ενώ και από ποιότητα είναι απλά ικανοποιητικές.
Αράχνη πάντως δεν φαίνεται να αφήνουν, αφού το τεστ του cd το έχουν περάσει επιτυχώς.

Για μεγάλες και πραγματικά ποιοτικές πετσέτες (eurow, chemical guys, sonus κλπ). θα πρέπει να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

Αρη μιας και το κατεχεις, για προτεινε σοβαρη πετσετα και μαγαζι για ψωνισμα :hystericalbs1: thumb

Driver M
05-09-10, 21:23
Ερώτηση : οι πετσέτες μικροϊνών πλένονται και ξαναχρησιμοποιούνται ?

Πλένονται κανονικά, αλλά καλό είναι όχι περισσότερο από 60 βαθμούς. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας.
Επίσης, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται με τίποτα μαλακτικό γιατί μπουκώνουν οι ίνες και γίνονται λιγότερο απορροφητικές αλλά και πιο σκληρές.


Στα 50 ευρώ που κοστίζει παίρνεις πολλές πετσετούλες, ενώ έτσι κι αλλιώς τις χρειάζεσαι για να το στεγνώσεις εντελώς.Για το θέμα του ανοιχτού χώρου έχεις απόλυτο δίκιο.

Κώστα νόμιζα ότι έχει γύρω στα 30 ευρώ. Τότε το κόστος είναι σίγουρα μεγάλο, αφού στα χρήματα αυτά παίρνεις πολύ καλή πετσέτα.
Υπάρχουν βέβαια και οι τρελαμένοι που χρησιμοποιούν πετσέτες των 150-200 ευρώ που είναι τόσο μαλακές που θες να τις πάρεις για το μπάνιο, αλλά αυτοί είναι ειδική κατηγορία, αφού χρησιμοποιούν και κεριά 500+ ευρώ...


Αρη μιας και το κατεχεις, για προτεινε σοβαρη πετσετα και μαγαζι για ψωνισμα :hystericalbs1: thumb
Φάνη, πήγαινε στο shinearama https://www.shinearama.com/ και τσέκαρε στη eurow. Έχει πολύ καλή ποιότητα και λογικές τιμές.

Έχω παραγγείλει αυτή τη στιγμή τη γιγαντιαία mammooth της chemical guys https://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Wooly_Mammoth_Drying_Towel_p/woolmamm.htm και θα σου πρότεινα αυτή, αλλά μαζί με τα μεταφορικά ξεπερνάει τα 40 ευρώ (έχει πανάκριβα μεταφορικά το site αυτό, αλλά είναι και από τα ελάχιστα που τη φέρνουν στην Ελλάδα). Εγώ την πήρα σε group buy και μου στοίχισε ένα 20άρι.
Οπότε, ξεκίνα με μια 3άδα eurow και είσαι απόλυτα καλυμμένος. https://www.shinearama.com/product.php?id=EUR-MTS12-X3

gnx
05-09-10, 21:54
Αρη μιας και το κατεχεις, για προτεινε σοβαρη πετσετα και μαγαζι για ψωνισμα :hystericalbs1: thumb

Φάνη, δοκιμασε αυτή. Θα παθεις πλακα.

https://www.concoursecarcare.com.au/prod171.htm

gyiama
05-09-10, 22:03
επισης πολυ καλή και την χρησημοποιω εγω ειναι της meguiars και μεγαλη μαγνητης νερου λεγεται και ειναι πολυ καλη και εχει 24-25ε αν θυμαμαι καλα την εχω 3 χρονια και δεν εχει παθει τπτ αν και πηρα και 2η + καμια 20αρια απ τις απλες και φθηνες οι οποιες εχουν 3-4ε και τις αλλαζεις πιο συχνα

E36-Hartge
05-09-10, 22:12
Οσο αναφορά την λεπίδα σιλικόνης το μόνο που έχω να πω είναι για ενα αυτοκίνητο που δεν ειχε πολύ βρωμιά και βέβαια δεν έπεσε ούτε σφουγγαράκι για τον καθαρισμό είναι άριστο το αποτέλεσμα και μιλάω μόνο για autoglym.
Τώρα αν εχει αρκετή βρωμιά πανω του όσο αφρό και να ρίξουμε όσο καλά και να το ξεπλένουμε πάλι κάτι θα μείνει και όταν θα τραβήξουμε τα νερά μαζί με αυτά θα τραβήξουμε και όλη την βρωμιά που έχει μείνει.
Και πολύ βέβαια θα μου πούνε οτι εχουν πολύ καλό αφρό και το ξεπλένουν πολυ καλά το αυτοκίνητο και δεν μένει τίποτα πάνω του.
Εκεί το μόνο που έχω να πω είναι ας το αφησουν να στεγνώσει μόνο του στη σκιά και τότε θα καταλάβουν τι έχει πάνω του.
Όσο είναι βρεγμένο φαίνετε πεντακάθαρο.

fanisk
05-09-10, 22:49
Λοιπον, τσιμπησα μια 3αδα eurow του Αρη και μια απο αυτες που προτεινε ο Γιωργος, οταν ερθουν θα ενημερωσω. thumb

kostasxan
06-09-10, 08:15
Μπορείτε να αγοράσετε προϊόντα και από εδώ για Ελλάδα: www.swell.gr

+1 σε πανί microfibre ( μικροινες)

bakalos
06-09-10, 08:37
Κανα group buy για αυτήν?

https://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Wooly_Mammoth_Drying_Towel_p/woolmamm.htm

Τούμπανη είναι!!

gnx
06-09-10, 09:54
Κανα group buy για αυτήν?

https://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Wooly_Mammoth_Drying_Towel_p/woolmamm.htm

Τούμπανη είναι!!

Πολύ καλή φαίνεται αυτή

Driver M
06-09-10, 15:52
Κανα group buy για αυτήν?

https://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Wooly_Mammoth_Drying_Towel_p/woolmamm.htm

Τούμπανη είναι!!

Θεωρείται κορυφαία και είναι πραγματικά τεράστια. Το πάχος της μόνο ξεπερνά την μια ίντσα. Περιττό να πω πως σκουπίζει άνετα ένα μεγάλο αυτοκίνητο χωρίς το παραμικρό στύψιμο.

Όταν θα την έχω στα χέρια μου και θα τη δοκιμάσω, θα γράψω review στο σχετικό τόπικ.


Μπορείτε να αγοράσετε προϊόντα και από εδώ για Ελλάδα: www.swell.gr

+1 σε πανί microfibre ( μικροινες)

Κostasxan είσαι μέλος του cardetailing?
Πράγματι το μαγαζί που λες φέρνει κατά καιρούς πολύ καλά προϊόντα και το έχω προτείνει αρκετές φορές στο παρελθόν. Απλά έχω την εντύπωση πως αυτή τη στιγμή του έχουν τελειώσει τα microfibre.

kplc16
06-09-10, 19:22
Κανα group buy για αυτήν?

https://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Wooly_Mammoth_Drying_Towel_p/woolmamm.htm

Τούμπανη είναι!!

ποια ειναι τα μεταφορικα για το τουμπανο;

gant
06-09-10, 20:14
Εδώ θα διαφωνήσω Άρη. Η λεπίδα σιλικόνης (και όχι η λαστιχένια που κάνει 5 ευρώ και γρατζουνάει) δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Περιορίζει το χρόνο στεγνώματος στο 1/3 και δε πρόκειται ποτέ να προλάβουν να στεγνώσουν τα νερά πάνω στο αυτοκίνητο τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι να το σκουπίσουμε εντελώς.

Συνεχίσουμε με μία πετσέτα μικρο-ίνων όπως προαναφέρθηκε. :original:

Κώστα πήγα σήμερα σε ένα πλυντήριο και ξεμπέρδεψα με 5ε και σε 10 λεπτά.
Ενώ ήμουν μέσα στο αμάξι, το σαπούνωσαν όλο, προχώρησα στο τούνελ και το ξέπλυναν με πίεση, στην συνέχεια το στράγγισαν με λεπίδα σιλικόνης και το σκούπισαν στο τέλος με μικροίνες οι οποίες οπως πρόσεξα ήταν και πεντακάθαρες.
Φυσικά το μόνο μειον που δεν υπάρχει κερί, αλλά μετά την κότα χρειάζεται;

Τέλος, έχω ακούσει ότι η ισχυρή πίεση του νερού, ενδεχομένως να κάνει ζημιά, έχει κάποια δόση αλήθειας αυτό;

Monsta
06-09-10, 20:21
Κώστα πήγα σήμερα σε ένα πλυντήριο και ξεμπέρδεψα με 5ε και σε 10 λεπτά.
Ενώ ήμουν μέσα στο αμάξι, το σαπούνωσαν όλο, προχώρησα στο τούνελ και το ξέπλυναν με πίεση, στην συνέχεια το στράγγισαν με λεπίδα σιλικόνης και το σκούπισαν στο τέλος με μικροίνες οι οποίες οπως πρόσεξα ήταν και πεντακάθαρες.
Φυσικά το μόνο μειον που δεν υπάρχει κερί, αλλά μετά την κότα χρειάζεται;

Τέλος, έχω ακούσει ότι η ισχυρή πίεση του νερού, ενδεχομένως να κάνει ζημιά, έχει κάποια δόση αλήθειας αυτό;

Όχι με τα τη κότα δεν χρειάζεται κερί μετά. Η ισχυρή πίεση με ζεστό νερό από πολύ κοντά βεβαίως και μπορεί να κάνει χοντρή ζημιά.

Σήμερα είχαμε για βάψιμο ένα Ε200 που ο Πακί του ξεφλούδισε το βερνίκι στο πορτ-μπαγκάζ επειδή το πυροβόλησε με το πιεστικό από πολύ κοντά.

Να είναι πάντα τουλάχιστον 40-50 εκ μακριά από αυτοκίνητο.

kplc16
06-09-10, 20:26
Όχι με τα τη κότα δεν χρειάζεται κερί μετά. Η ισχυρή πίεση με ζεστό νερό από πολύ κοντά βεβαίως και μπορεί να κάνει χοντρή ζημιά.

Σήμερα είχαμε για βάψιμο ένα Ε200 που ο Πακί του ξεφλούδισε το βερνίκι στο πορτ-μπαγκάζ επειδή το πυροβόλησε με το πιεστικό από πολύ κοντά.

Να είναι πάντα τουλάχιστον 40-50 εκ μακριά από αυτοκίνητο.

για το κρυο νερο υψιλης πιεσης υπαρχει θεμα;

πακί χα χα:th_Laie_67-1:

Monsta
06-09-10, 20:46
για το κρυο νερο υψιλης πιεσης υπαρχει θεμα;

πακί χα χα:th_Laie_67-1:

Βεβαίως και με το κρύο υπάρχει. Απλά εκεί που το κρύο θα πάρει 2-3 να κάνει τη ζημιά, το ζεστό θα το ξεφλουδίσει αμέσως. Μετά σου λέει ο πελάτης ότι φταίει ο βαφέας που δε το βαψε καλά, ενώ τη λαλακία την έχει κάνει ο Πακί που είναι άσχετος.

Είχε πλάκα μια φορά που ένας από δαύτους το έπαιζε άνετος με το 'πιστόλι', όπου του φεύγει από το χέρι, πυροβολάει με τη καυτή πίεση το παπούτσι του, τού το κόβει και το δάχτυλό του τη γλυτώνει στο τσακ. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

kostasxan
07-09-10, 10:47
Κostasxan είσαι μέλος του cardetailing?
Πράγματι το μαγαζί που λες φέρνει κατά καιρούς πολύ καλά προϊόντα και το έχω προτείνει αρκετές φορές στο παρελθόν. Απλά έχω την εντύπωση πως αυτή τη στιγμή του έχουν τελειώσει τα microfibre.[/QUOTE]


Ναι είμαι μέλος του cardetailing.
Μην κοιτάτε στην σελίδα εάν είναι διαθέσιμα τα προϊόντα παρτε τηλ. Τον ίδιο τον Μιχάλη η στείλτε του pm στο www.cardetailing.gr μετά πράγματα που θέλετε και μόλις τα έχει θα επικοινωνήσει μαζί σας.

Driver M
07-09-10, 16:33
ποια ειναι τα μεταφορικα για το τουμπανο;
Περίπου 20 ευρώ, δηλαδή όσο πάνω κάτω το κόστος της πετσέτας. Αρκετά ακριβά.


Να είναι πάντα τουλάχιστον 40-50 εκ μακριά από αυτοκίνητο.
Έτσι ακριβώς και το νερό να μην πετιέται εντελώς κάθετα από το πιεστικό προς το αμάξωμα αλλά με κάποια κλίση.

[/QUOTE]
Ναι είμαι μέλος του cardetailing.
Μην κοιτάτε στην σελίδα εάν είναι διαθέσιμα τα προϊόντα παρτε τηλ. Τον ίδιο τον Μιχάλη η στείλτε του pm στο www.cardetailing.gr μετά πράγματα που θέλετε και μόλις τα έχει θα επικοινωνήσει μαζί σας.[/QUOTE]

Ποιός εισαι (nick εννοώ)? Γράφω κι εγώ εκεί με το ίδιο nick γι'αυτό ρωτάω.
Πάντως, σχεδόν πάντα ό,τι παραλαβές κάνει ο mike τις βγάζει και στη σελίδα. Απλά, αν κάποιος θέλει να μάθει πότε θα έρθει κάποιο προϊόν που έχει έλλειψη ή να κάνει κάποια κράτηση, καλύτερα πράγματι να επικοινωνεί μαζί του.

kostasxan
08-09-10, 12:22
Ποιός εισαι (nick εννοώ)? Γράφω κι εγώ εκεί με το ίδιο nick γι'αυτό ρωτάω.
Πάντως, σχεδόν πάντα ό,τι παραλαβές κάνει ο mike τις βγάζει και στη σελίδα. Απλά, αν κάποιος θέλει να μάθει πότε θα έρθει κάποιο προϊόν που έχει έλλειψη ή να κάνει κάποια κράτηση, καλύτερα πράγματι να επικοινωνεί μαζί του.[/QUOTE]

Και γω το ιδιο nick χρησιμοποιω