PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΝΕΛ ΠΟΡΤΑΣ



joseph
05-01-10, 19:08
Παιδια θελω να αλλαξω το πανελ της πορτας του οδηγου, αλλα δεν βρηκα πανελ για μοντελο με πλαινο αεροσακο οπως το δικο μου, εχω βρει πανελ για μοντελο χωρις αεροσακο.
Η απορια μου ειναι αν μπορω να αλλαξω το κομματι στο κεντρο του πανελ, μιας και αυτο ειναι διαιρουμενο, και να το βαλω στο πανελ που εχω βρει.
Μιας και το προβλημα στο δικο μου πανελ ειναι στο εξωτερικο κυριο κομματι, θελω να χρησιμοποιησω αυτο που βρηκα.
Βαζω μερικες φωτο απο το πανελ σαν το δικο μου φωτο, Α, και απο αυτο που εχω βρει φωτο, Β.
Το κομματι που βγαινει ειναι αυτο που εχω μεσα στον κυκλο και στις δυο φωτο.
Ξερει κανεις αν ειναι εφικτο η οχι?
40 41

42 43
Βαζω φωτο και απο τις δυο πλευρες του καθε πανελ.
Ξερει κανενας γινεται?

BILL007
05-01-10, 19:22
ΑCEMAN1925 ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕΕΕΕΕ!!!?? Το παλικάρι τα έχει ξηλώσει τόσες φορές τα door panels που θα ξέρει σίγουρα να μας πει...:)

joseph
05-01-10, 20:13
Βοηθηστε παιδια!! χεχε, γιατι δεν μπορω να βρω πανελ σαν το δικο μου.

Χρίστος
05-01-10, 21:45
ουτε να παμε 2 μερες διακοπες δε μπορουμε ρε βασιλη?
τι φωναζεις???!!!!!!

λοιπον.το θεμα σου το ειχα αναρωτηθει και εγω καποτε.Αν μπορω δλδ να βαλω στο δικο μου πανελ που δεν εχει αεροσακο ,πανελ το οποιο εχει?

για μενα ηταν πολυ περισσοτερη δουλεια π οτι εσενα που θες το αναποδο!!!

Οι λυσεις ειναι 2.
λυση 1η:βαζεις το πανελ χωρις τον αεροσακο και με μια αντισταση "ξεγελας" τον εγκεφαλο και δε σου αναβει λαμπακια για σφαλματα.
(δεν τη προτεινω και τη λεω μονο για ακραια περιπτωση)

λυση 2η: ή θα δωσεις κατι παραπανω να στο φτιαξει καποιος ή θα εξοπλιστεις με πολλα εργαλεια,πολυ ορεξη και πολυ υπομονη και θα κανεις τα εξης.
Μετα την αφαιρεση του πανελ, θα λυσεις οτι ειναι βιδοτο(ηχεια,αεροσακο),μετα με προσοχη θα ξυλωνεις σιγα σιγα την δερματινη επενδυση(ειναι κολημενη με κολα και πιθανον να εχει απο πισω και ενα λεπτο φυλλο αφρολεξ).Υστερα κανεις το ιδιο στο καινουριο πανελ.
Περνεις ενα κοπιδι,στυλο,χαρακα.φυλο χαρτι.
πας στο πανελ σου εκει που ειναι η τρυπα του αεροσακου και τοποθετεις επανω το χαρτι σχεδιαζοντας τη τρυπα με ΠΟΛΥ προσοχη.Μετα αφαιρεις το φυλλο.ξαναμετρας με το χαρακα το παλιο σου πανελ και διπλοτσεκαρεις αμα εχεις τραβηξει σωστες γραμμες.
βαζεις το χαρτι στο νεο πανελ,εχωντας αφαιρεσει τα παντα απο πανω(ηχεια....),με ενα σουβλι ή λετπο κατσαβιδι ή οτιδιποτε αλλο μπορεις, ανα 1-2 εκατοστα πιεζεις στο χαρτι πανω στα ορια που εχεις σχεδιασει ετσι ωστε να μεινει σιμαδακι στο πανελ.Ετσι εχεις ενα πλασιο στο τελος με σιμαδια(ορια) του κομματιου που πρεπει να αφαιρεθει.
Ξεκινας μετα με προσοχη παλι να κοβεις στο πανελ το κομματι που πρεπει.
ΠΡΟΣΟΧΗ εδω.ποτε δε κοβεις ακριβως.παντα το κοβεις μικροτερο και μετα κατα τη τοποθετησει κανεις διορθωσεις.Αν το κοψεις ακριβως και καπου σου ξεφυγει,οταν κουμπωσει ο αεροσακος θα εχεις αντιαισθητικα κενα εκει που σου ξεφυγε.
Αφου τελιωσεις και το κοψεις,δοκιμαζεις αν περναει ο αεροσακος.Πρεπει να περναει και να αφηνει ενα πολυ μικρο κενο(αερα) γιατι μη ξεχνας οτι αυτο θα μικρινει κι αλλο λογο του δερματος.
Στη συνεχεια περνεις ενα κομματι αφρολεξ(καποιοι δε βαζουν τιποτα,αλλοι βαζουν μπαμπακι) στο μεγεθος του δερματος που εχεις βγαλει απο το δικο σου.
Αγοραζεις ενα σπρει της 3Μ(scotch-weld 77) το οποιο ειναι το καλυτερο για τετοιες κολησεις αλλα το πιο ακριβο!!!
Μετα απο δοκιμη των μεγεθων οτι ολα ειναι οκ και χωρανε οπως πρεπει,εφαρμοζεις ενα λεπτο στρωμα κολλας στο χαρτονι του πανελ σου και σιγα σιγα κολας το δερμα του παλιου σου στο καινουριο.
βιδωνεις τον αεροσακο και ολα τα υπολοιπα και εισαι ετοιμος.

Να επαναλαβω εδω οτι το παραπανω δε θα το προσπαθουσα σιγουρα εγω γιατι ειναι πολυ δυσκολο και δε νομιζω να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα.
Αν θες τοσο να το κανεις δωσε το κατι παραπανω και δωστο σε καποιον ταπετσερει που το κατεχει.
Εκει σιγουρα το κοστος θα ειναι μεγαλο κανοντας το ασυμφωρο.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:ψαξε καλυτερα για πανελ με αεροσακο.


ΥΓ:τι εχουν τα παλια πανελ και θες να τα αλλαξεις???

joseph
05-01-10, 23:38
Ευχαριστω Αceman1925! τελικα ειναι πιο δυκολο απο οτι φανταζομουν, μαλλον θα παω σε κανενα που κανει ταπετσαριες, αφου δεν εχω ουτε τα εργαλεια και το πιθανοτερο να χαλασω και τα δυο πανελ.
Ο λογος που θελω να αλλαξω το πανελ του οδηγου ειναι γιατι ενας μ@μ@κας μαστορας που ειχα αφησει το αμαξι για αλλαγη ηχειων και τουιτερ,μου τσακισε το πανελ αφου δεν μπορουσε μαλλον να το βγαλει!!!
Το θεμα ειναι οτι κουμπωνει οκ αλλα φαινονται τα τσακισματα σε δυο τρια σημεια και ειναι χαλια.
Η βλακεια μου ειναι οτι ειχα αφησει το αμαξι, και το πηρα βραδυ και δεν φαινοταν η ζημια, το πρωι που το ειδα ο τυπος εκανε τον κινεζο, και καλα ετσι ηταν απο πριν κλπ..σχεδον ξυλο παιξαμε!!
Αληθεια υπαρχει περιπτωση να βρω κανενα πανελ μτχ? γιατι εδω καλαματα δεν βρισκω?

Nurburgring
05-01-10, 23:53
ουτε να παμε 2 μερες διακοπες δε μπορουμε ρε βασιλη?
τι φωναζεις???!!!!!!

λοιπον.το θεμα σου το ειχα αναρωτηθει και εγω καποτε.Αν μπορω δλδ να βαλω στο δικο μου πανελ που δεν εχει αεροσακο ,πανελ το οποιο εχει?

για μενα ηταν πολυ περισσοτερη δουλεια π οτι εσενα που θες το αναποδο!!!

Οι λυσεις ειναι 2.
λυση 1η:βαζεις το πανελ χωρις τον αεροσακο και με μια αντισταση "ξεγελας" τον εγκεφαλο και δε σου αναβει λαμπακια για σφαλματα.
(δεν τη προτεινω και τη λεω μονο για ακραια περιπτωση)

λυση 2η: ή θα δωσεις κατι παραπανω να στο φτιαξει καποιος ή θα εξοπλιστεις με πολλα εργαλεια,πολυ ορεξη και πολυ υπομονη και θα κανεις τα εξης.
Μετα την αφαιρεση του πανελ, θα λυσεις οτι ειναι βιδοτο(ηχεια,αεροσακο),μετα με προσοχη θα ξυλωνεις σιγα σιγα την δερματινη επενδυση(ειναι κολημενη με κολα και πιθανον να εχει απο πισω και ενα λεπτο φυλλο αφρολεξ).Υστερα κανεις το ιδιο στο καινουριο πανελ.
Περνεις ενα κοπιδι,στυλο,χαρακα.φυλο χαρτι.
πας στο πανελ σου εκει που ειναι η τρυπα του αεροσακου και τοποθετεις επανω το χαρτι σχεδιαζοντας τη τρυπα με ΠΟΛΥ προσοχη.Μετα αφαιρεις το φυλλο.ξαναμετρας με το χαρακα το παλιο σου πανελ και διπλοτσεκαρεις αμα εχεις τραβηξει σωστες γραμμες.
βαζεις το χαρτι στο νεο πανελ,εχωντας αφαιρεσει τα παντα απο πανω(ηχεια....),με ενα σουβλι ή λετπο κατσαβιδι ή οτιδιποτε αλλο μπορεις, ανα 1-2 εκατοστα πιεζεις στο χαρτι πανω στα ορια που εχεις σχεδιασει ετσι ωστε να μεινει σιμαδακι στο πανελ.Ετσι εχεις ενα πλασιο στο τελος με σιμαδια(ορια) του κομματιου που πρεπει να αφαιρεθει.
Ξεκινας μετα με προσοχη παλι να κοβεις στο πανελ το κομματι που πρεπει.
ΠΡΟΣΟΧΗ εδω.ποτε δε κοβεις ακριβως.παντα το κοβεις μικροτερο και μετα κατα τη τοποθετησει κανεις διορθωσεις.Αν το κοψεις ακριβως και καπου σου ξεφυγει,οταν κουμπωσει ο αεροσακος θα εχεις αντιαισθητικα κενα εκει που σου ξεφυγε.
Αφου τελιωσεις και το κοψεις,δοκιμαζεις αν περναει ο αεροσακος.Πρεπει να περναει και να αφηνει ενα πολυ μικρο κενο(αερα) γιατι μη ξεχνας οτι αυτο θα μικρινει κι αλλο λογο του δερματος.
Στη συνεχεια περνεις ενα κομματι αφρολεξ(καποιοι δε βαζουν τιποτα,αλλοι βαζουν μπαμπακι) στο μεγεθος του δερματος που εχεις βγαλει απο το δικο σου.
Αγοραζεις ενα σπρει της 3Μ(scotch-weld 77) το οποιο ειναι το καλυτερο για τετοιες κολησεις αλλα το πιο ακριβο!!!
Μετα απο δοκιμη των μεγεθων οτι ολα ειναι οκ και χωρανε οπως πρεπει,εφαρμοζεις ενα λεπτο στρωμα κολλας στο χαρτονι του πανελ σου και σιγα σιγα κολας το δερμα του παλιου σου στο καινουριο.
βιδωνεις τον αεροσακο και ολα τα υπολοιπα και εισαι ετοιμος.

Να επαναλαβω εδω οτι το παραπανω δε θα το προσπαθουσα σιγουρα εγω γιατι ειναι πολυ δυσκολο και δε νομιζω να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα.
Αν θες τοσο να το κανεις δωσε το κατι παραπανω και δωστο σε καποιον ταπετσερει που το κατεχει.
Εκει σιγουρα το κοστος θα ειναι μεγαλο κανοντας το ασυμφωρο.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:ψαξε καλυτερα για πανελ με αεροσακο.


ΥΓ:τι εχουν τα παλια πανελ και θες να τα αλλαξεις???

Να κανω μια ερωτηση? τον αεροσακο γιατι να τον ξεβιδωσει? αφου ειναι βιδωμενος στο σασι της πορτας οχι στο πανελ της πορτας.

joseph
06-01-10, 00:00
Να κανω μια ερωτηση? τον αεροσακο γιατι να τον ξεβιδωσει? αφου ειναι βιδωμενος στο σασι της πορτας οχι στο πανελ της πορτας.

Σωστα στο πανελ ειναι η τρυπα με το "καπακι" εξωτερικα.

Χρίστος
06-01-10, 09:23
Να κανω μια ερωτηση? τον αεροσακο γιατι να τον ξεβιδωσει? αφου ειναι βιδωμενος στο σασι της πορτας οχι στο πανελ της πορτας.


Σωστα στο πανελ ειναι η τρυπα με το "καπακι" εξωτερικα.

τοσα που ηθελα να πω παρασυρθηκα:th_Laie_67-1:

εννοουσα το καπακι:whistle:

Nurburgring
06-01-10, 11:01
τοσα που ηθελα να πω παρασυρθηκα:th_Laie_67-1:

εννοουσα το καπακι:whistle:



:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: