PDA

Επιστροφή στο Forum : Εβαλα sprint booster σε BMW Z3 2002



vaspap
01-09-10, 19:28
EINAI ΓΝΩΣΤΟ οτι στα Ζ3 μοντ.2000 -2002 οι φυσες του sprint booster δεν ταιριαζουν, (με εξαίρεση το Ζ3Μ),
παρολ' αυτα εχουν και αυτα ηλεκτρικο γκαζι,

Πηρα λοιπον ενα sprint booster εκοψα το καλωδιο ένωσα τις φυσες μεταξι τους και στις κομμενες ακρες εβαλα αλλες φυσες τις οποιες προμηθευτικα απο ηλεκτρολογιο αυτοκινητων,
Πηρα δυο ζευγαρια για 6 καλωδια, (ενα ζευγαρι για το sprint booster) κι αλλο ενα ζευγαρι για την διαφορετικη φυσα του γκαζιου ετσι ωστε να τις κανω ιδιες.
Εκοψα και την φυσα του γκαζιου και εβαλα την αγορασμενη.
Το ΠΑΛΟΥΚΙ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ηταν να ταιριαξω τα καλωδια να βρω τους σωστους συνδιασμους χρωματων γιατι ολα ηταν διαφορετικου χρωματος, κανενα καλωδιο δεν ειχε σχεση απο πλευρα sprint booster και απο πλευρα ποντεσιομετρου γκαζιου.
ΤΕΛΙΚΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΤΟ ΤΑΙΡΙΑΞΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΕΤΑΕΙ!!!!!!!!!!1
ΔΕΙΤΕ!!!!

PATSIMINI
01-09-10, 19:38
Ειδες μεγαλη διαφορα δηλαδη;;;;;

vaspap
01-09-10, 19:46
Λοιπον το μυστικο με τα χρωματα ειναι:

Περνουμε την μια φυσα του sprint booster (αυτην που εχει τα νουμερα 1,2,3,4,5,6) και τα χρωματα ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΜΑΣ ακολουθουν.

1. καφε πρασινο (brown green)
2. καφε (brown)
3. κιτρινο παρασινο (yellow green)
4. ασπρο (white)
5. κιτρινο (yellow)
6. ασπρο πρασινο (white green)

ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΦΥΣΑ.

To γραφω και Αγγλικα για τα site στο εξωτερικο.

Εννοειται οτι και ο Μπουλεκος μπορει να το φτιαξει, αν βρισκεστε Αθηνα,
Για οσους βρισκοντε μακρια οπως εγω, Τωρα θα μπορουν να πανε σε καποιον ηλεκτρολογο να τους το φτιαξει!!!

Ελπιζω να προσφερα κατι καλο!!!!
Για τους εχων ηλεκτρικο γκαζι ΖΕΤΑΔΕΣ

vaspap
01-09-10, 19:50
ΝΑΙ! χαμηλα εχεις πολυ περισσοτερο γκαζι. με λιγα λογια το εχεις ολο!!

dimis_gr
01-09-10, 19:53
θα μπορούσες να μας πεις σε τι πράγμα είδες διαφορά? ή μαλλον διαφορά? ή δημιουργεί ωραία ψευδαίσθηση? από πλευράς κατανάλωσης?

vaspap
01-09-10, 20:04
θα μπορούσες να μας πεις σε τι πράγμα είδες διαφορά? ή μαλλον διαφορά? ή δημιουργεί ωραία ψευδαίσθηση? από πλευράς κατανάλωσης?

Εγω εδωσα πληροφοριες για το πως μπορουμε κι εμεις (z3) να βαλουμε sprint booster επειδη ειμασταν εξαιρεση.
Το τι κανει το sprint booster ειναι γνωστο και μπορεις να παρεις τις πληροφοριες σου κι απο αλλου.
Εγω εμεινα ενθουσιασμενος επειδη μου εδωσε ολο το γκαζι στο τερμα πατημα, ενω πριν το γκαζι ανοιγε αργα αργα με το ανεβασμα των στροφων.

bill_m3
02-09-10, 07:50
θα μπορούσες να μας πεις σε τι πράγμα είδες διαφορά? ή μαλλον διαφορά? ή δημιουργεί ωραία ψευδαίσθηση? από πλευράς κατανάλωσης?

Φίλε μου, εδώ περισσότερα για το sprint booster :

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=145&highlight=booster

deepBLUE
02-09-10, 10:50
Το Sb απλα ξυπναει το γκαζι του αυτοκινητου αφου του δινει περισσοτερο ρευμα μεχρι εκει ομως.
Εχεις καλυτερη αποκριση γκαζιου χωρις να παρεις περισσοτερα αλογα.
Η καταναλωση ανεβαινει λιγο.

vaspap
02-09-10, 11:42
Το Sb απλα ξυπναει το γκαζι του αυτοκινητου αφου του δινει περισσοτερο ρευμα μεχρι εκει ομως.
Εχεις καλυτερη αποκριση γκαζιου χωρις να παρεις περισσοτερα αλογα.
Η καταναλωση ανεβαινει λιγο.

Στην καταναλωση εξαρταται, Γιατι οταν εχεις ολη την δυναμη χαμηλα δεν χρειαζεται να ανεβεις πολυ ψηλα σε στροφες.

merbeind
02-09-10, 19:42
Ειναι να σαν εχεις το sport πατημενο στα z4.Δεν εχεις παραπανω αλογα αλλα σου δινει αυτη την αισθηση.Για εμενα αξιζει αν και κανει το αμαξι πιο νευρικο

vaspap
28-01-11, 09:12
Το εκανες κανεις αλλως?? πληροφοριακα!!

vaspap
02-03-11, 22:45
αν θελει κανεις βοηθεια... εδω?