PDA

Επιστροφή στο Forum : Secrets Behind The HPF 1000 RWHP Daily Driven BMW M3 Race Engines



soc12r
30-08-10, 20:26
https://www.youtube.com/watch?v=XRAnBgQ_B7M


https://www.youtube.com/watch?v=HRC8wrl7vdM


https://www.youtube.com/watch?v=3Hu9d03IElU


https://www.youtube.com/watch?v=1Doa-0M2flg

:notworthy::notworthy::notworthy:

BILL007
30-08-10, 20:51
:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::t hnx::rally::rally::rally::rally:

turbodog
30-08-10, 20:51
To S54 ειναι ενα καταπληκτικο μοτερ, που στα χερια των σωστων ανθρωπων μπορει να φτασει σε απιστευτα νουμερα ιπποδυναμης. Αν τωρα πεσει σε νουμερα δεν θα φτασει ουτε στο δυναμομετρο.
Και σιγουρα στα 1000 αλογα η αξιοπιστια θα ειναι περιορισμενη αλλα φανταστειτε να δουλευει στα 600 αλογα με αυτη την υποδομη. Δεν θα παθει τιποτα.
Ομως εδω στο Ελλαντα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...αφου το μοτερ πεσει στα χερια ασχετων και σπασει, τοτε κατηγορουμε το μοτερ και την αξιοπιστια του και οχι την ασχετοσυνη των βελτιωτων, σε ενα μοτερ που για να βελτιωθει ακομη και ατμοσφαιρικα, χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις...

aris
30-08-10, 21:25
Μηπως θα επρεπε κατι τετοιοι τυποι να δουλευουν στo M-division!

Thomelef
31-08-10, 17:32
απίστευτη δουλειά...
τελικά στο αμέρικα μόνο μπορεί κάποιος να κάνει τέτοιου είδους δουλειά...
εδώ ο τύπος παίρνει υπόψιν του θερμοκρασίες των μετάλων και αναστέλει
δουλειές για την επόμενη μέρα. εδώ καπάκι θέλει να ανοίξει ο άλλος και
μια ώρα μετά το σβήσιμο του αυτοκινήτου αρχίζει να λύνει...και μην πείς
κουβέντα γιατί δεν θα του πείς εσύ την δουλειά του!!!

gyiama
31-08-10, 20:45
ελα ρε Θωμα τωρα που εσυ ξερεις καλυτερα απο τον μαστορα,ασε που και τα εργοστασια και οι αντιπροσωπειες μονο να στα παιρνουν ξερουν,σιγα ενα μοτερ με πεισσοτερα αλογα απ τα αλλα ειναι!!δεν ξερει αυτος που εχει ανοιξει 500 καπακια απο nissan 80 μοντελο μεχρι merc 2008????κατι τετοια τα μασαμε ρε εμεις!!!! 35 χρονια στη δουλεια ειναι και θα τους μαθουμε εμεις??????ασε που και αυτοι στην hpf σκοπιμα το κανουν αυτο για να στα παιρνουν χοντρα δηθεν οτι κανουν δουλεια τοσες μερες!!!!!τραχαναδες Αμερικανοι!!!!!! εχουν τορνους φρεζες και χαζα!!να μου δωσεις ενα καπακι να το αρχισω με το σβουρακι και τον ''τρελο'' να σου κανω ενα θυριδωμα να χαζεψεις!!!!

ΥΓ εχω εγω ενα μηχανικο τσακαλι να του μας το Μ3ακι να στο κανει 1212 αλογα σε 2 μερες!!!!

Thomelef
31-08-10, 20:53
ΥΓ εχω εγω ενα μηχανικο τσακαλι να του μας το Μ3ακι να στο κανει 1212 αλογα σε 2 μερες!!!!
βάζοντας άλλα 2 μοτέρ??? ένα στο πορτ μπαγκάζ και ένα στο κάθησμα του συνοδηγού :D:D:D:D:D:D???

paganis
31-08-10, 23:57
ωραια δουλεια,,συνεργειο -χειρουργιο, μηχανικος- καλλιτεχνης, εξοπλισμος που δυσκολα βρισκεις στο ιδιο συνεργειο...και επαγγελματισμος, που δυσκολα θα αφησει παραπονα και θα δημιουργησει παρεξηγησεις ..!

Gregory_///M
01-09-10, 09:21
Είναι μακριά το Αμέρικα, αλλιώς θα το έστελνα....χαχαχα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Αυτός ο άνθρωπος μπορείς να πεις ότι είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτό που κάνει!

Thomelef
01-09-10, 09:25
Είναι μακριά το Αμέρικα, αλλιώς θα το έστελνα....χαχαχα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Αυτός ο άνθρωπος μπορείς να πεις ότι είναι ΕΙΔΙΚΟΣ σε αυτό που κάνει!

ναι...ειδικός στην επεξεργασία των μπλόκ γενικότερα γιατί έχει τεράστια γνώση
του πως να κατεργαστεί τα επιμέρους εξαρτήματα του στις κατάλληλες συνθήκες
θερμοκρασίας - σωστή επιλογή κοπτικών κτλ κτλ, με εξιδείκευση στα s54...
μεγάλη λεπτομέρεια η εξιδείκευση πάνω σε κάτι συγκεκριμένο!!!

NICK_M3
01-09-10, 10:04
ολα γίνονται...

φορτωτική με προσωρινή εξαγωγή και επιστροφή στην χώρα...

λέμε τώρα.....

Thomelef
01-09-10, 11:54
ολα γίνονται...

φορτωτική με προσωρινή εξαγωγή και επιστροφή στην χώρα...

λέμε τώρα.....

γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος πως έχεις ακόμα περισσότερες
πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα σε σχέση με τον πιο
πάνω πρόλογο???????????


μια παρατήρηση πάντως που έχω είναι πως κατά την γνώμη μου το ενδιάμεσο
ψωμί που χωρίζει κύλινδρο με κύλινδρο, το έχουν φτιάξει πάρα πολύ μικρό...
και απο ότι είδα να λένε, εκεί παρουσιάζονται ραγίσματα σε όσα μπλόκ σπάνε.

Monsta
01-09-10, 14:41
το έχουν φτιάξει πάρα πολύ μικρό...
και απο ότι είδα να λένε, εκεί παρουσιάζονται ραγίσματα σε όσα μπλόκ σπάνε.


Αν προσέξεις Θωμά στο 4ο βίντεο από το 9:33 και μετά λέει για το ...."Darten (?) Sleeve block...." το ενισχυμένο δηλαδή block που μπορεί να επιλέξει ο πελάτης, ώστε να μην υπάρχουν ραγίσματα στα 1000+ άλογα.

Τα ραγίσματα που έχουνε δει ήταν χωρίς αυτό το (ενισχυμένο) block.

joseph
01-09-10, 15:03
ελα ρε Θωμα τωρα που εσυ ξερεις καλυτερα απο τον μαστορα,ασε που και τα εργοστασια και οι αντιπροσωπειες μονο να στα παιρνουν ξερουν,σιγα ενα μοτερ με πεισσοτερα αλογα απ τα αλλα ειναι!!δεν ξερει αυτος που εχει ανοιξει 500 καπακια απο nissan 80 μοντελο μεχρι merc 2008????κατι τετοια τα μασαμε ρε εμεις!!!! 35 χρονια στη δουλεια ειναι και θα τους μαθουμε εμεις??????ασε που και αυτοι στην hpf σκοπιμα το κανουν αυτο για να στα παιρνουν χοντρα δηθεν οτι κανουν δουλεια τοσες μερες!!!!!τραχαναδες Αμερικανοι!!!!!! εχουν τορνους φρεζες και χαζα!!να μου δωσεις ενα καπακι να το αρχισω με το σβουρακι και τον ''τρελο'' να σου κανω ενα θυριδωμα να χαζεψεις!!!!

ΥΓ εχω εγω ενα μηχανικο τσακαλι να του μας το Μ3ακι να στο κανει 1212 αλογα σε 2 μερες!!!!

Xεχε.. Θυμηθηκα περιστατικο, οταν βρεθηκα σε ενα συνεργειο με εναν φιλο μου, ειχε παει να παρει το αμαξι τις κοπελιας του απο σερβις, μεσα ειχε ενα οπελ κορσα opc και καλα για βελτιωση, πιασαμε την κουβεντα και μας ελεγε οτι θα το παει κοντα στα 300 αλογα χωρις να ανοιξει μοτερ.. εγω τον ρωτησα και καλα.. δεν θα χασει απο αξιοπιστια? αν αντεχε δεν θα το εκαναν απο την Οπελ.. και μας λεει το θεικο.. ελα μωρε σιγα τους μηχανικους που εχει η οπελ!! τι ξερουν αυτοι.. οι υπολογιστες τα φτιαχνουν τα μοτερ.. το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μην καιει πολυ και να μην βγαζει ρυπους!!!

turbodog
01-09-10, 20:07
Αν προσέξεις Θωμά στο 4ο βίντεο από το 9:33 και μετά λέει για το ...."Darten (?) Sleeve block...." το ενισχυμένο δηλαδή block που μπορεί να επιλέξει ο πελάτης, ώστε να μην υπάρχουν ραγίσματα στα 1000+ άλογα.

Τα ραγίσματα που έχουνε δει ήταν χωρίς αυτό το (ενισχυμένο) block.

Μια μικρη διορθωσουλα στο φιλο μου τον Monsta. Darton και οχι Darten thumb
Darton sleeves
https://www.darton-international.com/

Monsta
01-09-10, 20:21
Μια μικρη διορθωσουλα στο φιλο μου τον Monsta. Darton και οχι Darten thumb
Darton sleeves
https://www.darton-international.com/

Thanks Δημήτρη :original: Αυτό έλειπε να μη το ήξερες εσύ thumb

Για πρώτη φορά πάντως που το άκουσα, κοντά έπεσα.