PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 στο Ring τρακαρει με EVO



m3est
29-08-10, 10:04
Το βρηκα στο νετ και ειπα να το ποσταρω.Ποιος λετε οτι φταιει?

https://www.youtube.com/watch?v=l9tN00JubGg

PATSIMINI
29-08-10, 10:09
τρομερο...φαινεται ξεκαθαρα οτι το μ3 του κλεινει τη γραμμη και ο αλλος παταει στο χωμα με τους μισους τροχους και χανει την προσφυση...παντως δεν χτυπησε πολυ το εβο.........

Thomelef
29-08-10, 10:51
ναι ενώ δείχνει να ανοίγει δρόμο για να περάσει ο μήτσους αποφασίζει ξαφνικά να κλείσει
την γραμμή του και να συνεχίσει. τις πρώτες δυο φορές που το είδα μου φάνηκε πως του
έφυγε το αμάξι λόγω φρεναρίσματος στην κορυφή της στροφής. όσο καλύτερα το βλέπεις
όμως καταλαβαίνεις πως η μ@λ@κί@ είναι του μπε μπε. επίσεις το έβο θα μπορούσε να
πειγαίνει και λίγο πιο χαλαρά στα κλειστά κομμάτια της πίστας, όταν υπάρχουν πολά αμάξια
μέσα που μπορεί να υπάρχουν απο τελείως κουλάδια μέχρι και ο βάτανεν.
πάντως ο μήτσους φαίνεται αρκετά φορτωμένος και πάρα πολύ γρήγορος.

Konstantinos
29-08-10, 10:55
Και οι δύο..
Το evo πήγε να περάσει αέρα-πατέρα, ενώ το Μ δεν είχε βγάλει φλασ ότι το έχει αντιληφθεί και θα κάνει δεξιά.
Το Μ ευθύνεται στο ότι δεν είδε πως έρχεται το evo και έκλεισε τη γραμμή του όπως γούσταρε

BILL007
29-08-10, 11:00
Λάθος γραμμή το εβο μέσα στα χώματα και γειά σας...Τώρα αν τον έκλεισε το bmw δεν νομίζω και τόσο, οσο ότι έκανε λάθος εκτίμηση ο οδηγός που βρέθηκε στην λάθος γραμμή και απλά δεν έκοψε (δεν πήγαινε και με 300 παρά μόνο με 70-80mph;))
Επίσης στο βίντεο δείχνει το bmw να διπλώνει κάπως,πράγμα που ίσως ανάγκασε το εβο να βγει εκτός γραμμής.

Monsta
29-08-10, 11:17
..παντως δεν χτυπησε πολυ το εβο.........



Ο οδηγός του Μ3 ήταν απλά στο κόσμο του και τον πήρε ο ύπνος για λίγα δευτερόλεπτα. Έπρεπε να είχε αντιληφθεί το EVO, να τον αφήσει να περάσει (έτσι που ερχόταν) κι ας έχανε τη γραμμή του.

ΥΓ: Βασίλη, εσένα να σε πάρω για ....... εκτιμητή αγορίνα. :D :hystericalbs1::hystericalbs1:

alexk
29-08-10, 11:18
Το παλικάρι με το ΕΒΟ είναι πολύ γεναίος με ηλίθιο τρόπο.
Ούτε ο φίλος του να οδηγούσε το Μ3 και να ξέρει ότι έρχεται από πίσω με τα όσα.
Ένας κύριως λόγος που γίνονται ατυχήματα στο Ρινγκ, 2 μαλάκες συναντιούντε στο ίδιο σημείο.

alexk
29-08-10, 11:22
Οι εβο είναι ειδική κατηγορία...

Ένα άλλο ατύχημα που κατέστρεψε ένα όμορφο Μ3 Ε46.
Είναι βρεγμένο κάτω.

https://www.youtube.com/watch?v=r7aigXYP8Mw

Monsta
29-08-10, 11:31
Οι εβο είναι ειδική κατηγορία...




Ένα ωραίο T-Bone που λένε....


Ούτε που κατάλαβε ο άνθρωπος από που του ήρθε.

Samaro
29-08-10, 13:54
Λάθος γραμμή το εβο μέσα στα χώματα και γειά σας...Τώρα αν τον έκλεισε το bmw δεν νομίζω και τόσο, οσο ότι έκανε λάθος εκτίμηση ο οδηγός που βρέθηκε στην λάθος γραμμή και απλά δεν έκοψε (δεν πήγαινε και με 300 παρά μόνο με 70-80mph;))
Επίσης στο βίντεο δείχνει το bmw να διπλώνει κάπως,πράγμα που ίσως ανάγκασε το εβο να βγει εκτός γραμμής.
+100000 .
Στο Νιρμπουργκριγκ ισχύουν κανονικά οι κανόνες του ΚΟΚ.
Αν το ΕΒΟ ηταν σε κανονικό δρόμο, ετσι θα πήγαινε;;; Οχι βέβαια !!!
Επρεπε να ελαττωσει ταχύτητα και να προσπεράσει αργότερα με ασφάλεια.!!!!

///M Arios
29-08-10, 13:57
Εκατσα και ειδα το video περιπου 50 φορες αν το παρατιρισεις το Μ3 δεν ακουμπισε το EVO!!! τιν ωρα που ακουγετε ο θορυβος απο τιν συγκρουση η εμπρος ροδα του EVO πεφτει μεσα σε μια τεραστια γουβα.... thumb ειναι ακρυβως εκει που τελειωνει το kerb οπου παταει γκαζον και για αυτο το χανει!!!!!

gnx
29-08-10, 14:17
Ο οδηγός του Μ3 ήταν απλά στο κόσμο του και τον πήρε ο ύπνος για λίγα δευτερόλεπτα. Έπρεπε να είχε αντιληφθεί το EVO, να τον αφήσει να περάσει (έτσι που ερχόταν) κι ας έχανε τη γραμμή του.

ΥΓ: Βασίλη, εσένα να σε πάρω για ....... εκτιμητή αγορίνα. :D :hystericalbs1::hystericalbs1:

What he said

m3est
29-08-10, 15:03
Οτι ναναι λεμε.

Samaro
29-08-10, 15:10
Οτι ναναι λεμε.
Τι εννοείς ;;;:shok:

Monsta
29-08-10, 15:23
+100000 .
Στο Νιρμπουργκριγκ ισχύουν κανονικά οι κανόνες του ΚΟΚ.
Αν το ΕΒΟ ηταν σε κανονικό δρόμο, ετσι θα πήγαινε;;; Οχι βέβαια !!!
Επρεπε να ελαττωσει ταχύτητα και να προσπεράσει αργότερα με ασφάλεια.!!!!

Θα διαφωνήσω κε Αντώνη :rolleyes:

Σε κανονικό δρόμο κυκλοφορούν παλαβοί σαν τον κ. EBO, αλλά και πολύ χειρότεροι. Γι αυτό πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και να βλέπουμε συνέχεια τι γίνεται πίσω μας, από τους καθρέπτες. Ο κος ΕΒΟ ενδεχομένως να υπολόγισε ότι ο κος Μ3 τον είχε δει να ρχεται και δεν θα κανε τη μ@λ@κία να τον κλείσει για να μη χαλάσει τη γραμμή του, αλλά προφανώς ο κος Μ3 είχε άλλη γνώμη.

Αυτή η φάση μου θυμίζει άπειρα περιστατικά στην εθνική όπου ενώ είμαστε αριστερή λωρίδα και ερχόμαστε πλακωμένοι με 160-200, ξαφνικά πετάγεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Sunday driver που μπαίνει στη λωρίδα μας για να προσπεράσει τον προπορευόμενό του με 120.

Ο άνθρωπος αυτός με τη μηδενική του αντίληψη δεν είναι σε θέση να υπολογίσει με πόσα χλμ έρχεται το αυτοκίνητο πίσω και στ αριστερά του και πόσο χρόνο χρειάζεται να τον φτάσει. Τις περισσότερες φορές θα κάνει τη λάθος επιλογή και θα πεταχτεί να κάνει τη προσπέραση.

z3 2.2
29-08-10, 15:23
Ας θεωρησουμε οτι ο τυπος με το Μ3 ειναι κουλος,αργος και χαζος.οκ?
Δικαιωμα του.
Ο πιο γρηγορος,βατανεν και γκουρου της πιστας με το εβο θα επρεπε να εχει προβλεψει και να εχει προσπερασει πιο στρωτα η σε καποιο αλλο σημειο.
Τι θα γινοταν δλδ αν αφηνε λιγο? θα εχανε το ρυθμο του η θα εχανε δεκατα???
ημαρτον....
σαφως και φταιει το εβο.ουτε με τον κολλητο μου δε θα εκανα τετοιο προσπερασμα....

kplc16
29-08-10, 15:32
Θα διαφωνήσω κε Αντώνη :rolleyes:

Σε κανονικό δρόμο κυκλοφορούν παλαβοί σαν τον κ. EBO, αλλά και πολύ χειρότεροι. Γι αυτό πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και να βλέπουμε συνέχεια τι γίνεται πίσω μας, από τους καθρέπτες. Ο κος ΕΒΟ ενδεχομένως να υπολόγισε ότι ο κος Μ3 τον είχε δει να ρχεται και δεν θα κανε τη μ@λ@κία να τον κλείσει για να μη χαλάσει τη γραμμή του, αλλά προφανώς ο κος Μ3 είχε άλλη γνώμη.

Αυτή η φάση μου θυμίζει άπειρα περιστατικά στην εθνική όπου ενώ είμαστε αριστερή λωρίδα και ερχόμαστε πλακωμένοι με 160-200, ξαφνικά πετάγεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Sunday driver που μπαίνει στη λωρίδα μας για να προσπεράσει τον προπορευόμενό του με 120.

Ο άνθρωπος αυτός με τη μηδενική του αντίληψη δεν είναι σε θέση να υπολογίσει με πόσα χλμ έρχεται το αυτοκίνητο πίσω και στ αριστερά του και πόσο χρόνο χρειάζεται να τον φτάσει. Τις περισσότερες φορές θα κάνει τη λάθος επιλογή και θα πεταχτεί να κάνει τη προσπέραση.
Αυτες εχουν το ακαταλογιστο
μια χαρα απολογιζει τα χλμ σου αλλα καθοτι αισθανεται μεγαλο τιμονι λεει δε μπιμπιεσαι ρε μα...κα σε γραφω στα αρ..δια μου και θα σε κανω να φρεναρεις για να καταλαβεις οτι ειμαι μαγκας μεγαλος κι οχι βλαχος σα τη χαρη σου.

Εξαιρεση αποτελουν οι γυναικες γιατι οταν κανουν τις βλακειες αντιγραφοντας τους κομπλεξικους συζυγους τους νομιζουν οτι κανουν το προβλεπομενο

Monsta
29-08-10, 15:36
Αυτες εχουν το ακαταλογιστο
μια χαρα απολογιζει τα χλμ σου αλλα καθοτι αισθανεται μεγαλο τιμονι λεει δε μπιμπιεσαι ρε μα...κα σε γραφω στα αρ..δια μου και θα σε κανω να φρεναρεις για να καταλαβεις οτι ειμαι μαγκας μεγαλος κι οχι βλαχος σα τη χαρη σου.

Εξαιρεση αποτελουν οι γυναικες γιατι οταν κανουν τις βλακειες αντιγραφοντας τους κομπλεξικους συζυγους τους νομιζουν οτι κανουν το προβλεπομενο

Δεν έχεις άδικο, αλλά ο πεθερός μου για παράδειγμα ΔΕΝ είναι σε θέση να υπολογίσει στα σίγουρα. Έτσι κατέστρεψε πριν δύο χρόνια το κορσάκι της γυναίκας μου.

z3 2.2
29-08-10, 15:40
Εξαιρεση αποτελουν οι γυναικες γιατι οταν κανουν τις βλακειες αντιγραφοντας τους κομπλεξικους συζυγους τους νομιζουν οτι κανουν το προβλεπομενο
Παρα παρα παρα πολυ σωστη κουβεντα!

Thomelef
29-08-10, 15:40
Οτι ναναι λεμε.


Τι εννοείς ;;;:shok:


ναι...νικόλα για πες μας και την δική σου εκδοχή!!!

Samaro
29-08-10, 15:48
Θα διαφωνήσω κε Αντώνη :rolleyes:

Σε κανονικό δρόμο κυκλοφορούν παλαβοί σαν τον κ. EBO, αλλά και πολύ χειρότεροι. Γι αυτό πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και να βλέπουμε συνέχεια τι γίνεται πίσω μας, από τους καθρέπτες. Ο κος ΕΒΟ ενδεχομένως να υπολόγισε ότι ο κος Μ3 τον είχε δει να ρχεται και δεν θα κανε τη μ@λ@κία να τον κλείσει για να μη χαλάσει τη γραμμή του, αλλά προφανώς ο κος Μ3 είχε άλλη γνώμη.

Αυτή η φάση μου θυμίζει άπειρα περιστατικά στην εθνική όπου ενώ είμαστε αριστερή λωρίδα και ερχόμαστε πλακωμένοι με 160-200, ξαφνικά πετάγεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Sunday driver που μπαίνει στη λωρίδα μας για να προσπεράσει τον προπορευόμενό του με 120.

Ο άνθρωπος αυτός με τη μηδενική του αντίληψη δεν είναι σε θέση να υπολογίσει με πόσα χλμ έρχεται το αυτοκίνητο πίσω και στ αριστερά του και πόσο χρόνο χρειάζεται να τον φτάσει. Τις περισσότερες φορές θα κάνει τη λάθος επιλογή και θα πεταχτεί να κάνει τη προσπέραση.

Κώστα μου σεβομαι την αποψή σου αλλα δεν συμφωνώ.

Οπως έγραψα στην πίστα αυτή ισχύει ο ΚΟΚ κανονικά. Δεν είναι αγώνας αυτοκινήτων και ο πιό αργός δεν έχει καμμία υποχρέωση να κάνει χώρο σε πιό φρήγορο αυτοκίνητο κλπ,κλπ.

Ακριβώς λοιπόν επειδή κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι στο δρόμο, θεωρώ οτι ο οδηγός του EVO θα έπρεπε να προβλέπει και κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο αντί
του να πηγαίνει με την ταυτότητα στο στόμα.

Στο παράδειγμά σου αν ο οδηγός που πηγαίνει με με 160-200 δεν μπορεί να προβλέψει τον εδεχόμενο λ@λάκα τότε κακώς τρέχει τόσο.

Σ'ευχαριστώ.:original:

alexk
29-08-10, 16:27
Κώστα μου σεβομαι την αποψή σου αλλα δεν συμφωνώ.

Οπως έγραψα στην πίστα αυτή ισχύει ο ΚΟΚ κανονικά. Δεν είναι αγώνας αυτοκινήτων και ο πιό αργός δεν έχει καμμία υποχρέωση να κάνει χώρο σε πιό φρήγορο αυτοκίνητο κλπ,κλπ.

Ακριβώς λοιπόν επειδή κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι στο δρόμο, θεωρώ οτι ο οδηγός του EVO θα έπρεπε να προβλέπει και κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο αντί
του να πηγαίνει με την ταυτότητα στο στόμα.

Στο παράδειγμά σου αν ο οδηγός που πηγαίνει με με 160-200 δεν μπορεί να προβλέψει τον εδεχόμενο λ@λάκα τότε κακώς τρέχει τόσο.

Σ'ευχαριστώ.:original:

Αν δεις όμως τα αυτοκίνητα έχουν αυτοκόλλητα, οπότε δεν είναι ημέρα τουριστικής οδήγησης αλλά τρακ ντέϊ. Οπότε ο ΚΟΚ δεν ισχύει αλλά τι καθορίζουν οι κανόνες του τρακ ντέϊ.

saulm3
29-08-10, 16:36
Θα διαφωνήσω κε Αντώνη :rolleyes:

Σε κανονικό δρόμο κυκλοφορούν παλαβοί σαν τον κ. EBO, αλλά και πολύ χειρότεροι. Γι αυτό πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 και να βλέπουμε συνέχεια τι γίνεται πίσω μας, από τους καθρέπτες. Ο κος ΕΒΟ ενδεχομένως να υπολόγισε ότι ο κος Μ3 τον είχε δει να ρχεται και δεν θα κανε τη μ@λ@κία να τον κλείσει για να μη χαλάσει τη γραμμή του, αλλά προφανώς ο κος Μ3 είχε άλλη γνώμη.

Αυτή η φάση μου θυμίζει άπειρα περιστατικά στην εθνική όπου ενώ είμαστε αριστερή λωρίδα και ερχόμαστε πλακωμένοι με 160-200, ξαφνικά πετάγεται ο γνωστός και μη εξαιρετέος Sunday driver που μπαίνει στη λωρίδα μας για να προσπεράσει τον προπορευόμενό του με 120.

Ο άνθρωπος αυτός με τη μηδενική του αντίληψη δεν είναι σε θέση να υπολογίσει με πόσα χλμ έρχεται το αυτοκίνητο πίσω και στ αριστερά του και πόσο χρόνο χρειάζεται να τον φτάσει. Τις περισσότερες φορές θα κάνει τη λάθος επιλογή και θα πεταχτεί να κάνει τη προσπέραση.

+++++++++++++++++++++++++++++++++1000000

Monsta
29-08-10, 18:30
Κώστα μου σεβομαι την αποψή σου αλλα δεν συμφωνώ.

Οπως έγραψα στην πίστα αυτή ισχύει ο ΚΟΚ κανονικά. Δεν είναι αγώνας αυτοκινήτων και ο πιό αργός δεν έχει καμμία υποχρέωση να κάνει χώρο σε πιό φρήγορο αυτοκίνητο κλπ,κλπ.

Ακριβώς λοιπόν επειδή κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι στο δρόμο, θεωρώ οτι ο οδηγός του EVO θα έπρεπε να προβλέπει και κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο αντί
του να πηγαίνει με την ταυτότητα στο στόμα.

Στο παράδειγμά σου αν ο οδηγός που πηγαίνει με με 160-200 δεν μπορεί να προβλέψει τον εδεχόμενο λ@λάκα τότε κακώς τρέχει τόσο.

Σ'ευχαριστώ.:original:

Συμφωνώ, διότι αν το δούμε από τη πλευρά της αμυντικής οδήγησης έτσι είναι, όμως αυτό που λέω είναι πως αν ήμουν στη θέση του Μ3 και είχε προλάβει το μάτι μου το ΕΒΟ να πλησιάζει με τέτοιο ρυθμό, το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να τον άφηνα να περάσει, από το να προκληθεί ατύχημα στέλνοντάς τον πάνω μου ή στις μπαριέρες.

Δεν είπα ότι συμφωνώ με τον σούπερ επιθετικό τρόπο οδήγησης του ΕΒΟ driver σε καμία περίπτωση, όμως στα λίγα track days που έχω κάνει στο εξωτερικό, όταν μπαίνεις στη πίστα με άλλα 20 αυτοκίνητα / φορά οφείλεις να είσαι διπλά προσεχτικός με τους γύρω σου, μιας και οι περισσότεροι εκτός από κ@υλwμενοι, προσπαθούν για μια καλή επίδοση, να μπουν με γραμμές ή να βγουν με ανάποδο, να κάνουν scandinavian flicks ή άλλα κολπάκια, να εξαντλήσουν τεσπά το όριο του αυτοκινήτου τους, μιας που είναι σε πίστα και νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.

Το ρεζουμέ δλδ της υπόθεσης με δυο λόγια όπως είπε και ο Αλέξης πιο πάνω, είναι πως ένα ατύχημα προκαλείται όταν 2 μακάκες συναντηθούν στο ίδιο σημείο την ίδια στιγμή. ΤΟ φταίξιμο ήταν και των δύο, ο Εβάκιας την είχε δει "τους περνάω όλους από πάνω και δεν υπολογίζω κανέναν", ο δε Μ3άκιας είχε δύο προβληματάκια ή κοινώς too much info να επεξεργαστεί την ίδια χρονική στιγμή α) να διορθώσει τη γραμμή του στην είσοδο της στροφής και β) να ελέγξει το καθρέφτη του για incoming traffic.......δεν έκανε κανένα από τα δύο ή μάλλον προσπάθησε αργοπορημένα να κάνει το πρώτο παραλείποντας εντελώς το 2ο, με αποτέλεσμα αυτό που έγινε....

:original:

Stathis
29-08-10, 18:59
ειτε σε πιστα ειτε σε δρομο, εκτος απο τον κοκ ισχυει η κοινη λογικη.
αν υπαρχει καποιος πιο γρηγορος απο εμας, κανουμε στην ακρη και απο την αλλη, αν βλεπουμε πιο αργους οδηγους τους περναμε με προσοχη σε καποιο ασφαλες σημειο, προσπαθωντας να μην τους τρομαξουμε και προκαλεσουμε ατυχημα.

εδω προφανως ο οδηγος του Μ3 δεν βλεπει τον εβο και ετσι κανει αριστερα. απλα δεν τον ειδε, ετσι γινονται τα ατυχηματα.

τωρα ποιος φταιει, πιστευω και οι δυο, ο μεν Μ3 διοτι δεν ειχε το νου του σε ενα περιβαλλον που μπορει να βρεθει ξαφνικα ο ρερλ πισω σου, αλλα και ο εβο διοτι απο πισω ειχε πληρη εικονα και βιαστηκε παιρνοντας τα ρισκα του...

Nick bmwlover
29-08-10, 21:33
Το βιντεο αυτο δειχνει οτι γινεται και εξω στον δρομο!!!
Συμφωνω απολυτα με τον Σταθη...

manos///3
30-08-10, 00:48
Φταιει καθαρα ο Μητσους ...η οδηγηση του ειναι πολυ επιθετικη και παει να τρυπωσει καβαλοντας κερμπ και γρασιδι. Ας περιμενε να τον περασει σε ευθεια. Κατι τετοιους βλεπω στα Μεγαρα, Σερρες και τρεμει η ψυχη μου..

Z4 DCT
30-08-10, 00:53
Φταιει καθαρα ο Μητσους ...η οδηγηση του ειναι πολυ επιθετικη και παει να τρυπωσει καβαλοντας κερμπ και γρασιδι. Ας περιμενε να τον περασει σε ευθεια. Κατι τετοιους βλεπω στα Μεγαρα, Σερρες και τρεμει η ψυχη μου..

Εγω Μανο γι αυτο δε παω σε πιστα πουθενα με το 320, γιατι με περνανε απο δεξια απο αριστερα απο πανω.........δεν εχουν ιδεα ειναι επικινδυνοι!!!!!:th_Laie_67-1:

m3est
30-08-10, 01:11
Οτι να ναι κανει ο καθενας.Αλλος παει ταπα ,αλλος παει βολτα ,αλλος παει σιγα να κρυωσει το αυτοκινητο του και γενικα σε ελευθερες μερες το ριγκ θελει προσοχη.

Επειδη εχω μπει καποιες φορες μεσα θελει παρα πολλη προσοχη.Θυμαμαι τελευταια φορα που μπηκα ημουν με ενα Ε60 αυτοματο με δυο φιλους απο Ελλαδα και μπηκαμε για να δουν την πιστα.Οταν εβλεπα στον καθρεπτη να ερχονται πετωντας ενα GT3 και ενα Viper αγωνιστικο εκανα ακρη πριν με φτασουν οποτε και να μην εμποδιζω.Κατι Corsa ,Golf και διαφορα αλλα τα προσπερναγα οταν εβλεπα οτι με εχουν δει και εκαναν στην ακρη.

Οσον αφορα τον τυπο με το ΕΒΟ θεωρω οτι βιαστηκε να περασει ενω ο αλλος με το Μ3 δειχνει οτι δεν τον ειχε δει.Ανεπιτρεπτο για τον οδηγο του Μ3 να μην τα εχει 400 αλλα και o ΕΒΟ δεν ειχε σιγουρευτει οτι ο αλλος τον ειδε κι εκανε ακρη.Φταινε και οι δυο ο καθενας εχει την ευθυνη του.

Θυμαμαι ξεκαθαρα το μονο πραγμα που μου τονισαν οταν εμπαινα στην εισοδο του ρινγκ ηταν να κοιταω τους καθρεπτες κι οταν βλεπω καποιον να ερχεται πιο γρηγορα να κανω ακρη να περασει.

Gregory_///M
30-08-10, 08:23
ειτε σε πιστα ειτε σε δρομο, εκτος απο τον κοκ ισχυει η κοινη λογικη.
αν υπαρχει καποιος πιο γρηγορος απο εμας, κανουμε στην ακρη και απο την αλλη, αν βλεπουμε πιο αργους οδηγους τους περναμε με προσοχη σε καποιο ασφαλες σημειο, προσπαθωντας να μην τους τρομαξουμε και προκαλεσουμε ατυχημα.

εδω προφανως ο οδηγος του Μ3 δεν βλεπει τον εβο και ετσι κανει αριστερα. απλα δεν τον ειδε, ετσι γινονται τα ατυχηματα.

τωρα ποιος φταιει, πιστευω και οι δυο, ο μεν Μ3 διοτι δεν ειχε το νου του σε ενα περιβαλλον που μπορει να βρεθει ξαφνικα ο ρερλ πισω σου, αλλα και ο εβο διοτι απο πισω ειχε πληρη εικονα και βιαστηκε παιρνοντας τα ρισκα του...

+++++1000 :clap1: thumb

gyiama
30-08-10, 09:41
Οτι να ναι κανει ο καθενας.Αλλος παει ταπα ,αλλος παει βολτα ,αλλος παει σιγα να κρυωσει το αυτοκινητο του και γενικα σε ελευθερες μερες το ριγκ θελει προσοχη.

Επειδη εχω μπει καποιες φορες μεσα θελει παρα πολλη προσοχη.Θυμαμαι τελευταια φορα που μπηκα ημουν με ενα Ε60 αυτοματο με δυο φιλους απο Ελλαδα και μπηκαμε για να δουν την πιστα.Οταν εβλεπα στον καθρεπτη να ερχονται πετωντας ενα GT3 και ενα Viper αγωνιστικο εκανα ακρη πριν με φτασουν οποτε και να μην εμποδιζω.Κατι Corsa ,Golf και διαφορα αλλα τα προσπερναγα οταν εβλεπα οτι με εχουν δει και εκαναν στην ακρη.

Οσον αφορα τον τυπο με το ΕΒΟ θεωρω οτι βιαστηκε να περασει ενω ο αλλος με το Μ3 δειχνει οτι δεν τον ειχε δει.Ανεπιτρεπτο για τον οδηγο του Μ3 να μην τα εχει 400 αλλα και o ΕΒΟ δεν ειχε σιγουρευτει οτι ο αλλος τον ειδε κι εκανε ακρη.Φταινε και οι δυο ο καθενας εχει την ευθυνη του.

Θυμαμαι ξεκαθαρα το μονο πραγμα που μου τονισαν οταν εμπαινα στην εισοδο του ρινγκ ηταν να κοιταω τους καθρεπτες κι οταν βλεπω καποιον να ερχεται πιο γρηγορα να κανω ακρη να περασει.

ειχα διαβασει καπου τους κανονες που πρεπει να τηρεις οταν μπαινεις στο ring ειτε οταν εχει trak day ειτε free περασμα για να πς απ το ενα μερος στο αλλο!!και το ελεγε ξεκαθαρα οτι σε περιπτωση που δεις αυτοκινητο να ερχεται πιο γρηγορα απο σενα κατευθειαν κανειις στην ακρη να περασει βγαζοντας φλας!!!!! γνωμη μου το ΕVO εκανε ταρζανια και την πατησε και στη συγκεκριμενη στροφη και οπως μαζεψε την διαφορα απ το Μ3 το Μ3 δεν προλαβε καν να παρει χαμπαρι τι ερχεται γι αυτο και ακολουθησε την γραμμη του!!!!!

lourbas
30-08-10, 17:40
Το βρηκα στο νετ και ειπα να το ποσταρω.Ποιος λετε οτι φταιει?

https://www.youtube.com/watch?v=l9tN00JubGg

1on to M3χανει την γραμη του...αφου σχεδον χανετε τερμα δεξια (οχι για να το προσπερασει το εβο κατα την γνωμη μου...χαχαχα) ενω η ακριβως επομενη ειναι δεξια στροφη......

2ον Αν δεν κανω λαθος μεσα στο ring οι προσπερασεις γινονται βαση νομοθεσιας της πιστας απο ΔΕΞΙΑ (αναποδα απο οτι στο δημοσιο δρομο) αρα το βο κακως εχωσε την΄''μυτη'' του στο ΛΑΘΟΣ του Μ3.....thumb

Θα μπορουσε απλα να περιμενει κ να προσπερασει μετα την εξοδο απο την στροφη.....

gyiama
30-08-10, 18:18
οριστε η σελιδα με τους κανονες του ring https://www.nurburgring.org.uk/ringrules.html οπου λεει ακριβως πως πρεπει αν κινειται ο καθενας

Κωνσταντίνος
31-08-10, 12:03
......
2ον Αν δεν κανω λαθος μεσα στο ring οι προσπερασεις γινονται βαση νομοθεσιας της πιστας απο ΔΕΞΙΑ (αναποδα απο οτι στο δημοσιο δρομο) αρα το βο κακως εχωσε την΄''μυτη'' του στο ΛΑΘΟΣ του Μ3.....thumb
.

Δε νομίζω. Σε όλα τα βίντεο που έχω δει απο τα το ring, οι προσπεράσεις γίνονταν απο αριστερά. Εκτός και αν προσπέρναγαν όλοι λάθος.

gyiama
31-08-10, 14:31
στους κανονες που εβαλα πιο πανω το γραφει ξεκαθαρα οτι παντα προσπερνας απο ΑΡΙΣΤΕΡΑ

lourbas
01-09-10, 10:53
Δε νομίζω. Σε όλα τα βίντεο που έχω δει απο τα το ring, οι προσπεράσεις γίνονταν απο αριστερά. Εκτός και αν προσπέρναγαν όλοι λάθος.

Σαφως κ αν ειναι ετσι, φυσικα δεν προσπερναγαν ολοι λαθος αλλα κατι γραφω λαθος εγω....
Θα το ψαξω λιγο κ θα επανελθω διοτι εχω διαβασει ολοκληρο αρθρο για αυτο αλλα ισως να μην θυμαμαι καλα....thumb

z3 2.2
01-09-10, 11:38
Μεγαλη εμπειρια απο πιστες και αυτοκινητα δεν εχω.
Εχω ομως εμπειρια απο πιστες και μηχανακια.
Σαφως και θα σεβαστεις τους κανονισμους της εκαστοτε πιστας και διοργανωσης και θα κινηθεις αναλογως.
Στο θεμα μας λοιπον οπως εγραψα και σε πιο πανω ποστ μου φταιει καθαρα το εβο.-
Και θα το αιτιολογησω αμεσως.
Πες λοιπον οτι εισαι οδηγος του εβο,οκ?
Πλησιαζεις το εσακι σαν αλλος βατανεν και βλεπεις ενα αυτοκινητο με τουλαχιστον 30-40χλμ κατω απο τον ρυθμο σου.
Τι σκεφτετσαι εκει αγαπητε μου???

1. Κοιτα τον μ...... ποσο αργα παει??? Θα τον περασω σταματημενο και θα το παιξω και μαγκας.

2. Ωχχχ μου κοβει τον ρυθμο ο κουλος....πρεπει να προσπερασω χωρις να χαλασω το ρυθμο μου!!!!

3. Ειναι amateur και ισως να μην με εχει δει καν,ασε που μπορει να κανει και καμια κουλαμαρα πανω στο απεξ και να γινουμε.Ασε να ισιωσει ο δρομος και βλεπουμε πως θα περασω.

Ο οδηγος του εβο πρεπει να διαλεξε το 1 και το 2 μαζι και πηρε και το Μ3 στο λαιμο του.
:ban: λοιπον στον εβο και τελειωνει εδω το θεμα.
Μπορει να υπαρχουν κανονισμοι για προσπερασμα απο δεξια,απο αριστερα η ακομα και απο πανω αλλα δεν παυεις να "μετρας" τον αλλον μεσα στην πιστα,πρωτον για να μην τον τρομαξεις ερχομενος απο πισω αμα δε σε εχει δει και δευτερον γιατι δεν ειναι αγωνας ρε κουλαδι !!!!!

Samaro
01-09-10, 12:13
www.nurburgring.org.uk |

Ring Rules

This is a rough translation of the rules which used to be printed on the back of the tickets. Many thanks to Rob Semmeling for the translation (tidied up a little by me) and to Laurens de Jong for clarifying a couple of points.

See also the 2004 penalties page.

General Rules For Driving The Nürburgring:

General:

The Nürburgring is made available for tourist drives on days when it is not being used for racing or testing. For these days, the following rules are to be obeyed. These are:

1 - Driving:

1) Driving on the Nürburgring is only permitted using vehicles which comply with the law and which have a minimum speed of 40 km/h.
2) Every driver must own a valid drivers license and a valid ticket/permit issued by Nürbrurgring GmbH.

2 - Use of the Nürburgring:

1) Joining and leaving the Nürburging is only allowed at the official entrances and exits.
2) The Nürburgring is a one-way road and marked as such. It is driven clockwise.
3) Vehicles must drive on the right, in particular when overtaken, on crests, in bends or in case of breakdown.
4) On the whole Nürburgring, including the grass next to the track, stopping is strictly forbidden. It is also forbidden to drive the wrong way on the track.
5) Vehicles which have to be recovered from the track must also be recovered in the correct direction.
6) The use of snow-chains and spiked tires is prohibited.

3 - Velocity

1) Regulations regarding speed, as defined under Art. 3, Sect. 1 of the German Highway Code, must be adhered to. [Which Laurens tells us essentially says that you must be in full control of your vehicle whatever speed you're travelling at, a most sensible approach to traffic law - Ben]
2) Racing is prohibited. This includes attempting to set speed records with individual vehicles.
3) The directions of safety cars and marshalls are to be followed. In particular, the signal for "no overtaking". [I guess this means yellow flags - Ben]
4) The speed limits in the start/finish-area have to obeyed by all visitors to the Nürburgring.
5) The places marked as "construction site" have to be driven slowly. The indicated speedlimits have to be followed. [Presumably a reference to coned-off areas where armco repair, etc, is being undertaken. Also, when the T13 diversion is in place, there is usually a speed limit for that section. - Ben]


4 - Liability and damage:

1) Nurburgring GmbH shall have no liability whatsoever.
2) Accidents as well as any damage to the track, the verges, the fences, the crash barriers or any other Nürburgring property must be reported to the staff of the Nürburgring GmbH. The cost of repairing any damage and of any track closure must be paid by the person responsible. The cost per hour can be viewed on request.

5 - Other:

1) Driving on the Steilstrecke and the sliproads ["rescue roads"] is prohibited.
2) Filling up with fuel and oil is only allowed at the official fuelling points. The engine must be turned off when refueling, as well as when stationary at the start/finish.
3) The instructions of the staff of the Nürburgring must be followed.
4) Photo-, film-, and video-recordings are only allowed to be commercially distributed with written permission of the Nürburgring GmbH. [Since this, a complete ban on photography and video filming on the track has been introduced, and in 2004 offenders will be banned - Ben]

6 - Penalties

For breaking any of these rules, the offender is charged DM100 (one hundred Deutchmarks - about ¤50). Nürburgring GmbH has the right to ban the offender from using the track.


https://www.nurburgring.org.uk/ringrules.html

NickE60
01-09-10, 14:37
Το βρηκα στο νετ και ειπα να το ποσταρω.Ποιος λετε οτι φταιει?

https://www.youtube.com/watch?v=l9tN00JubGg



Να πω κι εγώ τη γνώμη μου... το Μ3 φρεναρει και πιανει δεξια προσπαθωντας να αποφυγει το νεροφαγωμα στην ασφαλτο ...έχει την εντύπωση (είναι σίγουρος...) πως όποιος έρχεται πίσω θα ακολουθήσει την ίδια πορεία ...δεν συμβαίνει όμως υποχρεωτικά αυτό... και επιχειρεί να ξαναμπεί απότομα και σαν να είναι μόνος του στην πίστα, στη σωστή για το σημείο γραμμή...
Μέχρι να έρθουν σε επαφή το EVO δεν έχει χάσει πρόσφυση ...τα curb στο apex είναι κι αυτά δρόμος, είναι στο παιχνίδι... Το EVO τον έχει μυριστεί οτι θα την κάνει και τραβιέται απο την αρχή πολύ άκρη μπας και τον αποφύγει.

100% το φταίξιμο στο Μ3 από μένα :thumbsdown:

HULK
01-09-10, 14:58
To Evo εχει ηδη περασει 2 αυτοκινητα τα οποια εκαναν δεξια.Συγκεκριμενα η Porsche βγαζει και φλας που σημαινει οτι τον εχουν δει γιατι απλα κοιτανε και κανενα καθρεπτη, κατι που δεν κανει το Μ3 η δεν θελει να κανει απο εγωισμο.Ο Μ3ακιας ειτε δεν τον ειδε, ειτε δεν ηθελε να κοψει και να μην χαλασει τη γραμμη του για το εβο, για το οποιο υπολογιζε οτι θα κοψει και αυτο και θα τον περναγε στην συνεχεια.Το Εβο πιστευε οτι αφου εκανε στην ακρη η πορσε και το Ζ ,ε τι στο π... δε θα κανει και το Μ3?? και μπαινει οπως μπαινει.Αρα 80% φταιξιμο στο Μ3 μιας που δεν οδηγαει αριστερη λωριδα στην εθνικη κορινθου τριπολεως φορτωμενος με την οικογενεια και την γιαγια στη σχαρα και ενα 20% στο εβο που το παθημα σιγουρα του εγινε μαθημα και καταλαβε οτι μ@λ@κες βρισκεις παντου.

z3 2.2
01-09-10, 15:09
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου... το Μ3 φρεναρει και πιανει δεξια προσπαθωντας να αποφυγει το νεροφαγωμα στην ασφαλτο ...έχει την εντύπωση (είναι σίγουρος...) πως όποιος έρχεται πίσω θα ακολουθήσει την ίδια πορεία ...δεν συμβαίνει όμως υποχρεωτικά αυτό... και επιχειρεί να ξαναμπεί απότομα και σαν να είναι μόνος του στην πίστα, στη σωστή για το σημείο γραμμή...
Μέχρι να έρθουν σε επαφή το EVO δεν έχει χάσει πρόσφυση ...τα curb στο apex είναι κι αυτά δρόμος, είναι στο παιχνίδι... Το EVO τον έχει μυριστεί οτι θα την κάνει και τραβιέται απο την αρχή πολύ άκρη μπας και τον αποφύγει.

100% το φταίξιμο στο Μ3 από μένα :thumbsdown:


To Evo εχει ηδη περασει 2 αυτοκινητα τα οποια εκαναν δεξια.Συγκεκριμενα η Porsche βγαζει και φλας που σημαινει οτι τον εχουν δει γιατι απλα κοιτανε και κανενα καθρεπτη, κατι που δεν κανει το Μ3 η δεν θελει να κανει απο εγωισμο.Ο Μ3ακιας ειτε δεν τον ειδε, ειτε δεν ηθελε να κοψει και να μην χαλασει τη γραμμη του για το εβο, για το οποιο υπολογιζε οτι θα κοψει και αυτο και θα τον περναγε στην συνεχεια.Το Εβο πιστευε οτι αφου εκανε στην ακρη η πορσε και το Ζ ,ε τι στο π... δε θα κανει και το Μ3?? και μπαινει οπως μπαινει.Αρα 80% φταιξιμο στο Μ3 μιας που δεν οδηγαει αριστερη λωριδα στην εθνικη κορινθου τριπολεως φορτωμενος με την οικογενεια και την γιαγια στη σχαρα και ενα 20% στο εβο που το παθημα σιγουρα του εγινε μαθημα και καταλαβε οτι μ@λ@κες βρισκεις παντου.

ναι ρε παιδια καλα τα λετε ΑΛΛΑ οταν εισαι απο πισω και θες να προσπερασεις σε μια πιστα καποιον που ΔΕΝ γνωριζεις πως οδηγει ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τον μετρησεις και να μην ρισκαρεις ενα τετοιο πατημα απο την εξωτερικη...
ειναι καθαρα κορωνα-γραμματα να κανεις κατι τετοιο την στιγμη που τον εχεις δει και που παταει πριν τη στροφη!!!
δε φταιει αυτος που ειναι μακακας και κουλος φταις εσυ που πηγες να τον περασεις απο πανω!!!!!

katsaraios
01-09-10, 15:20
ναι ρε παιδια καλα τα λετε ΑΛΛΑ οταν εισαι απο πισω και θες να προσπερασεις σε μια πιστα καποιον που ΔΕΝ γνωριζεις πως οδηγει ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τον μετρησεις και να μην ρισκαρεις ενα τετοιο πατημα απο την εξωτερικη...
ειναι καθαρα κορωνα-γραμματα να κανεις κατι τετοιο την στιγμη που τον εχεις δει και που παταει πριν τη στροφη!!!
δε φταιει αυτος που ειναι μακακας και κουλος φταις εσυ που πηγες να τον περασεις απο πανω!!!!!

Δημητρη το εβο τον βλεπει που παει σκατα και χανει γραμμη προς τα δεξια ,οποτε σκεφτεται οτι σαν ενα νορμαλ ατομο δεν θα επαναφερει ΠΟΛΥ αριστερα το αμαξι του ο ατσουμπαλος του Μ3 ,αλλα θα παραμεινει δεξια εχοντας δει καθρεπτες.
Αλλα φυσικα ο κουλος μεσα στην αγχωμενη του επαναφορα δεν βλεπει ουτε καθρεπτες ουτε γραμμες ,παλι καλα που το εριξε εξω ο εβο μην ειχανε φιληματα

z3 2.2
01-09-10, 15:27
Ερχεσαι στα λεγομενα μου!
Σκεψου λοιπον οτι παμε οι δυο μας στο ρινγκ και μπαινουμε!!!! (γαμω ε?)
Οσο ps2 και να εχουμε παιξει την πιστα δεν τη θυμομαστε και σαφως δεν ξερουμε και που πρεπει να πατησουμε για να βγουμε οπως μπηκαμε απο μια στροφη...σωστα?
Καποια στιγμη λοιπον που κατηφοριζουμε προς ενα εσακι εχοντας μαζεψει περισσοτερα χλμ απ οτι μπορει να αντεξει το στομαχι μας αποφασιζουμε να βγουμε εκτος γραμμης...μεσα σε ελαφρυ πανικο!!!!!
Εκεινη τη στιγμη ο εμπειρος που ειναι πισω μας θα πρεπει να κοψει......δε παιζει αλλο σεναριο!!!!

Monsta
01-09-10, 15:27
ναι ρε παιδια καλα τα λετε ΑΛΛΑ οταν εισαι απο πισω και θες να προσπερασεις σε μια πιστα καποιον που ΔΕΝ γνωριζεις πως οδηγει ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τον μετρησεις και να μην ρισκαρεις ενα τετοιο πατημα απο την εξωτερικη...
ειναι καθαρα κορωνα-γραμματα να κανεις κατι τετοιο την στιγμη που τον εχεις δει και που παταει πριν τη στροφη!!!
δε φταιει αυτος που ειναι μακακας και κουλος φταις εσυ που πηγες να τον περασεις απο πανω!!!!!

Ρε Δημήτρη τα παραλές. Σιγά μη πήγε να τον περάσει κι από πάνω.... :p

Αν το δεις καρέ-καρέ στο 0:33....0:34 το Μ3 κάνει στη άκρη 'λες' και τον αφήνει να περάσει. Και εγώ από πίσω αν ερχόμουν, αυτό θα καταλάβαινα.

Και ξαφνικά στο 0:35 αρχίζει και έρχεται κατά πάνω του.....:shok:

Δε ξέρω αν ο τύπος είναι μακάκας ή κουλός, δε γεννηθήκαμε όλοι οδηγοί αγώνων, αλλά όπως είπε και ο Νίκος πιο πάνω 'M3est' με το που μπαίνεις στο Ring σου ΞΑΝΑΛΕΝΕ να ελέγχεις συνέχεια τους καθρέπτες σου και να αφήνεις τους πιο γρήγορους να περνάνε.

Από το 0:26 που ο ΕΒΟ περνάει το Πόρκε μέχρι το 0:35 που γίνεται η σύγκρουση, ο Μ3άκιας είχε 9 ολόκληρα δευτερόλεπτα (!!!) να αντιληφθεί ότι κάποιος πιο γρήγορος από αυτόν .... πλησιάζει. Δεν πήρε χαμπάρι τίποτα, για κανένα ΕΒΟ, καθώς είχε μόνο στο νου του να διορθώσει τη γραμμή του.

z3 2.2
01-09-10, 15:31
δεκτον!
εσυ θα τον προσπερναγες?
εγω οχι παντως ;)
και δεν το λεω κρινοντας τους κανονισμους και το τι πρεπει να κανει καποιος σε μια πιστα αλλα το λεω με βαση την κοινη λογικη του οτι οδηγεις γρηγορα μεταξυ αγνωστων (και κουλων απ οτι φανηκε)

NickE60
01-09-10, 15:37
εδώ κολλάει το "αμα δεν μπορείς άστο".... στις πίστες η προσπέραση επιτρέπεται παντού, σε ευθείες η στροφές... η μλακια δεν επιτρέπεται.....
Δεν είναι δημόσιος δρόμος, δεν έχει πεζούς, ούτε και θα έρθει κανείς από απέναντι...

Όταν βλέπεις τον άλλο να φρενάρει και να τραβιέται δεξιά λες ...ωραία θα σταματήσει για τσιγάρο ...φούλ να περάσω! Που να φανταστείς οτι 2" μετά θα "σταματήσει" αριστερά μπροστά σου...?
Άντε να το κάνω κι εγώ 90/10 το φταίξιμο γιατί ο "EVO" δεν είχε την απαιτούμενη για την περίσταση φαντασία... :thumbsup:

katsaraios
01-09-10, 15:42
Παντως μου προκαλει εντυπωση που δεν πεφτουνε μπινελικια απο τον εβο....ακομα και οταν εχει βγει ψελιζει κατι κυριλικα αντι να αρχισει τα καντηλια...ε ρε τι σου ειναι ο πολιτισμος!! ο ελληνας θα ειχε κλειση την πιστα θα ειχε κατεβει για ξεκαθαρισμα επι τοπου:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
01-09-10, 15:48
δεκτον!
εσυ θα τον προσπερναγες?
εγω οχι παντως ;)
και δεν το λεω κρινοντας τους κανονισμους και το τι πρεπει να κανει καποιος σε μια πιστα αλλα το λεω με βαση την κοινη λογικη του οτι οδηγεις γρηγορα μεταξυ αγνωστων (και κουλων απ οτι φανηκε)

Ρε συ δε λέμε τι θα κανες εσύ ή εγώ. Εννοείτε πως ούτε εγώ θα το κανα......90% των περιπτώσεων οδηγώ αμυντικά και όχι επιθετικά πλέον....πάνε οι κ@υλες περάσανε.... :original:

Samaro
01-09-10, 15:56
Οπως όλοι γνωρίζουμε, το Ring ειναι μια τουριστική διαδρομή στην οποία
για να οδηγήσεις αρκει (σύμφωνα και με τους κανόνες πιο πάνω) να έχεις αδεια οδήγησης και εισητήριο. Δεν αναφέρει Αγωνιστική Αδεια !!!!
Συμπεραίνουμε, οτι ο κάθε οδηγός, απο τον Σουμάχερ μεχρι την κ. Καίτη είναι ευπρόσδεκτοι.
Κανείς όμως δεν μπαίνει (όπως είναι λογικό) στην πίστα, για να πάει με 30 χιλ.
Ολοι πάνε γρήγορα, οι γρηγορότερα, ανάλογα με την κυκλοφοριακή φόρτιση στο συγκεκριμένο σημείο της πίστας,την εμπειρία, το οχημα κλπ.
Και επειδή όλοι πάνε γρήγορα, είναι φυσικό να ψάχνονται και για ιδανικές (???) γραμμές.
Θεωρώ λοιπόν απαράδεκτο απο τον Σουμάχερ οδηγό να πιέζει κάποιον πιό αργό και να έχει την απαίτηση να του ανοίξει ΑΜΕΣΩΣ χώρο για να προσπέρασει.
Δηλαδή, να μην περιμένει να βγάλει φλάς (οπως το Πόρσε) και να κάνει δεξιά μολις μπορέσει, αλλά να έχει την απαίτηση ο προπορευόμενος οδηγός ξαφνικά ως δια μαγίας να χαλάσει την δική του γραμμή (και με κίνδυνο γι'αυτον) και να εξαφανίσει το αυτοκίνητό του προκειμενου να μην χαλάσει τον ιδανικό γύρο του.
Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα αυτής τησ παραγράφου.:2) Racing is prohibited. This includes attempting to set speed records with individual vehicles.
Αυτά απο μένα.:original:

Υ.Γ. Ζητω συγνώμη απο τον κ. Μ. Σουμάχερ που αναφέρω το ονομά του στο παράδειγμα μου για καλυτερη απόδοση.:original:

Samaro
01-09-10, 16:05
Παντως μου προκαλει εντυπωση που δεν πεφτουνε μπινελικια απο τον εβο....ακομα και οταν εχει βγει ψελιζει κατι κυριλικα αντι να αρχισει τα καντηλια...ε ρε τι σου ειναι ο πολιτισμος!! ο ελληνας θα ειχε κλειση την πιστα θα ειχε κατεβει για ξεκαθαρισμα επι τοπου:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Ειναι ο πολιτισμος η επειδή γνωρίζει οτι την εκανε την μ@κακία του;;;

Nino
01-09-10, 17:19
Να βαλω και εγω μερικα φουντωτικα ερωτηματα...
Αν στη θεση του Μ3 ηταν το gtr και στου evo ενα m3 θα ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη?
Απο τη στιγμη που εισαι σε πιστα και σε ακολουθουν (πορσε) δεν εχεις το νου σου στους καθρεπτες...?
Ειναι τοσο σιγουρο οτι το Μ3 απλα δεν τον καταλαβε και οτι δεν το εκανε επιτηδες να τον κοψει...?
Αν στον δρομο αλλαξει καποιος ξαφνικα λωριδα την τελευταια στιγμη και κατα τη διαρκεια που τον προσπερνω, φταιω εγω που δεν το προβλεψα...?
και ισως το πιο σημαντικο... ειναι σιγουρο οτι τρακαραν? πολυ ψυχραιμια-απαθεια ακολουθησε το γεγονος!!

Monsta
01-09-10, 18:17
Ειναι ο πολιτισμος η επειδή γνωρίζει οτι την εκανε την μ@κακία του;;;

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Εγώ χαίρομαι πάντως που συνομιλώ με πολιτισμένους ανθρώπους, γιατί τελικά δεν θα συμφωνήσουμε ΠΟΤΕ !!!!! :original: thumb


Να βαλω και εγω μερικα φουντωτικα ερωτηματα...
Αν στη θεση του Μ3 ηταν το gtr και στου evo ενα m3 θα ειχαμε ολοι την ιδια γνωμη?
Απο τη στιγμη που εισαι σε πιστα και σε ακολουθουν (πορσε) δεν εχεις το νου σου στους καθρεπτες...?
Ειναι τοσο σιγουρο οτι το Μ3 απλα δεν τον καταλαβε και οτι δεν το εκανε επιτηδες να τον κοψει...?
Αν στον δρομο αλλαξει καποιος ξαφνικα λωριδα την τελευταια στιγμη και κατα τη διαρκεια που τον προσπερνω, φταιω εγω που δεν το προβλεψα...?
και ισως το πιο σημαντικο... ειναι σιγουρο οτι τρακαραν? πολυ ψυχραιμια-απαθεια ακολουθησε το γεγονος!!

Λοιπόν,

1) Δεν ήμουνα ποτέ με το μέρος του Μ3.
2) Έεεεελα ντε !
3) Είναι μια πιθανότητα, αλλά πρέπει να σαι ποοοοολύ χοντρομακάκας για να κάνεις κάτι τέτοιο.
4) έεεεεεελα ντε ξανά !!!!!
5) Μπορεί και να μην ακούμπησαν, αλλά το ΕΒΟ από τις μπαριέρες πρέπει να γινε λίγο κwλος....

Samaro
01-09-10, 18:27
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Εγώ χαίρομαι πάντως που συνομιλώ με πολιτισμένους ανθρώπους, γιατί τελικά δεν θα συμφωνήσουμε ΠΟΤΕ !!!!! :original: thumb
.
Αν συμφωνούσαμε σ'όλα θα ηταν κουραστικό και στο τέλος δεν θα μιλάγαμε !!!:th_Laie_67-1:
Σημασία έχει μόνο η αλληλοεκτίμηση !!!thumb

ghost-rider
01-09-10, 19:06
Απο τη μια δε θελω να υπερασπιστω τον οδηγο του bmw γιατι πηγαινε απελπιστηκα αργα(τι την ηθελε ΑΥΤΗ την πιστα?). Απο την αλλη οφειλω, προσωπικα να του δωσω δικιο.
Γραμμη που να χωριζει το δρομο σε 2 λωριδες δε βλεπω πουθενα. Αρα εκμεταλλευομαι ολο το χωρο που εχω, χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να υποδηλωσω(με φλας) αλλαγη πλευρας οδοστρωματος. Σιγουρα σε μια τετοια πιστα ΟΦΕΙΛΕΙΣ να προσεχεις για πιο γρηγορους, αλλα δεν εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να προσεχεις για τον τυπο που εχει δαγκωσει την ταυτοτητα στο στομα και βγηκε με το killer machine του να δειξει ποιος ειναι το αφεντικο.
Για μενα, οπως λεει και ο ΚΟΚ ΠΑΝΤΑ φταιει ο πισω. Αυτος επρεπε να προσεξει τον μπροστινο.
Ο οποιος μπροστινος, αν και πηγαινε αργα, εκανε για μενα κατι αναμενομενο: ανοιχτηκε αριστερα για να γραψει στη συνεχεια μια δεξια στροφουλα. Που ειναι το περιεργο?
Θανατος στον οδηγο του EVO...

katsaraios
01-09-10, 19:50
Απο τη μια δε θελω να υπερασπιστω τον οδηγο του bmw γιατι πηγαινε απελπιστηκα αργα(τι την ηθελε ΑΥΤΗ την πιστα?). Απο την αλλη οφειλω, προσωπικα να του δωσω δικιο.
Γραμμη που να χωριζει το δρομο σε 2 λωριδες δε βλεπω πουθενα. Αρα εκμεταλλευομαι ολο το χωρο που εχω, χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να υποδηλωσω(με φλας) αλλαγη πλευρας οδοστρωματος. Σιγουρα σε μια τετοια πιστα ΟΦΕΙΛΕΙΣ να προσεχεις για πιο γρηγορους, αλλα δεν εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να προσεχεις για τον τυπο που εχει δαγκωσει την ταυτοτητα στο στομα και βγηκε με το killer machine του να δειξει ποιος ειναι το αφεντικο.
Για μενα, οπως λεει και ο ΚΟΚ ΠΑΝΤΑ φταιει ο πισω. Αυτος επρεπε να προσεξει τον μπροστινο.
Ο οποιος μπροστινος, αν και πηγαινε αργα, εκανε για μενα κατι αναμενομενο: ανοιχτηκε αριστερα για να γραψει στη συνεχεια μια δεξια στροφουλα. Που ειναι το περιεργο?
Θανατος στον οδηγο του EVO...

ξεχνας φιλε αυτο που τους λενε πριν ξεκινησουν
να βλεπουν κατι ρημαδια που προεξεχουν αριστερα και δεξια και λεγονται ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ!!!
ακομα και εκει στην πιστα χρειαζονται τα ρημαδια οπως και τα φλας!!!

ghost-rider
01-09-10, 20:55
ξεχνας φιλε αυτο που τους λενε πριν ξεκινησουν
να βλεπουν κατι ρημαδια που προεξεχουν αριστερα και δεξια και λεγονται ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ!!!
ακομα και εκει στην πιστα χρειαζονται τα ρημαδια οπως και τα φλας!!!

Και δε σου λενε να προσεχεις οταν προσπερνας ταπερμαν-αεροπορια καποιον ακριβως πριν απο στροφη? Αυτο ειναι ενα απο τα πρωτα πραγματα που μας λενε οι πιο παλιοι για να μπορουμε να συνυπαρχουμε και με αλλους ανθρωπους στο δρομο.
Δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο μπροστινος. Ο γρηγορος, νομιζω, οφειλει παντα να προσεχει τον αργο.
Και στο κατω κατω ας κανει σινιαλο η ας πατησει κορνα.
Καλυτερα να ακουσεις ενα καντηλι παρα να γινεις σωβρακοφανελα με τον μπροστινο.
Προσωπικα οταν για καποιο λογο(ηλιθιο συνηθως) παταω, εχω μονιμα μεσαια σκαλα αναμμενη και το σινιαλο παει σ αλλο τοπο.
Βεβαια, ενταξει, εκει ειναι και πιστα.
Ο καθενας τη ζημια του θα πληρωσει?