PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλατα στα τζάμια..



320d
29-08-10, 05:05
Έχω το ακόλουθο πρόβλημα στην 46ρα μου..

το παρκάρω στον κήπο όπου τα πρωινά (τέτοια ώρα περίπου) ξεπροβάλουν τα αυτόματα ποτιστήρια του γκαζόν και μου έχουν γεμίσει τα κρύσταλα των πορτών της πλαϊνής πλευράς άλατα ...

Το αυτοκίνητό μου πριν μια βδομάδα το έβαλα στο φανοποιοίο και περάστηκε όλο με αλοιφή και φύγανε τα άλατα απο τις λαμαρίνες..

υπάρχει κάποια λύση για τα τζάμια??

ευχαριστώ

320d
29-08-10, 05:09
edit: Έχω δοκιμάσει υδροχλωρικό οξύ , viakal αλλά μάταια..

κρίμα η χημεία που διάβαζα στο λύκειο και οι διαφημίσεις που βλέπω στην tv... :D

///M Arios
29-08-10, 05:20
Έχω το ακόλουθο πρόβλημα στην 46ρα μου..

το παρκάρω στον κήπο όπου τα πρωινά (τέτοια ώρα περίπου) ξεπροβάλουν τα αυτόματα ποτιστήρια του γκαζόν και μου έχουν γεμίσει τα κρύσταλα των πορτών της πλαϊνής πλευράς άλατα ...

Το αυτοκίνητό μου πριν μια βδομάδα το έβαλα στο φανοποιοίο και περάστηκε όλο με αλοιφή και φύγανε τα άλατα απο τις λαμαρίνες..

υπάρχει κάποια λύση για τα τζάμια??

ευχαριστώ Βασικα μπορεις να περασεις και τα τζαμια με αλοιφη!!! το εχω κανει και ειχε δουλεψει !!!

PANOS-E60
29-08-10, 09:25
Οταν έμενα στο Χαλάνδρι, πάρκαρα και εγώ σε πυλωτή δίπλα σε γκαζόν που ποτιζόταν από γεώτρηση (πηγάδι). Είχα το ίδιο πρόβλημα (στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου). Το έλυνα με πολύ συχνό πλύσιμο και azax γιά τα τζάμια. Οταν τα προλαβαίνεις φρέσκα αυτά τα άλατα, φεύγουν εύκολα. Αν πλένεις κάθε 15 μέρες, βράστα .... thumb

gnx
29-08-10, 09:28
Car glass polish της autoglym με αλοιφαδόρο χρειάζεσαι

Z4 DCT
29-08-10, 09:30
Αστους να λενε...........ΣΟΥΑΖ!!!! thumb

Monsta
29-08-10, 11:39
Να πω και γω ??

Βαμβάκι με ξύδι και θα στα κάνει αόρατα.

stratos
29-08-10, 12:04
Να πω και γω ??

Βαμβάκι με ξύδι και θα στα κάνει αόρατα.

Και αν τα άλατα είναι και πάνω στο χρώμα, κάτω και ανάμεσα σε διακοσμητικά πλαστικά? Θέλει γυάλισμα οποσδήποτε?

Monsta
29-08-10, 12:30
Και αν τα άλατα είναι και πάνω στο χρώμα, κάτω και ανάμεσα σε διακοσμητικά πλαστικά? Θέλει γυάλισμα οποσδήποτε?

Μέχρι τώρα έχω δει το ξύδι να κάνει θαύματα και πάνω στο χρώμα. Στα πλαστικά δε ξέρω να σου πω. Πάντως μετά το αμάξι θέλει μια σειρά από αλοιφές για να 'συνέλθει', μιας και το ξύδι το αφήνει απολύτως απροστάτευτο.

Driver M
29-08-10, 13:48
Συνήθως, αν το αυτοκίνητο πλυθεί καλά με ένα δυνατό σαμπουάν όπως το sonax και προστεθεί και λίγο ava, ή λίγο από το ειδικό optimum no rinse (δες τοπικ σχετικά με προϊόντα που μας άρεσαν), τότε τα άλατα φεύγουν.

Αν πάλι όχι, τότε με το car glass polish, όπως σωστά ειπώθηκε, είναι 100% ότι θα φύγουν, αφού είναι ό,τι πιο ισχυρό για τα τζάμια. Και δεν χρειάζεται αλοιφαδόρος και με το χέρι μπορεί να γίνει καλή δουλειά.

Για το χρώμα του αυτοκινήτου πάλι, μια ψιλή, στη χειρότερη μέτρια, αλοιφή θα έχει σίγουρα αποτελέσματα. Απλά στα σημεία εκείνα χρειάζεται μετά οπωσδήποτε κέρωμα.

Samaro
29-08-10, 13:58
Μήπως να αλλάξεις την ώρα του ποτίσματος ;;;:th_Laie_67-1:

///M Arios
29-08-10, 14:15
Μέχρι τώρα έχω δει το ξύδι να κάνει θαύματα και πάνω στο χρώμα. Στα πλαστικά δε ξέρω να σου πω. Πάντως μετά το αμάξι θέλει μια σειρά από αλοιφές για να 'συνέλθει', μιας και το ξύδι το αφήνει απολύτως απροστάτευτο.
Η μυρωδια απο το ξυδι θα φυγει????

Monsta
29-08-10, 16:05
Η μυρωδια απο το ξυδι θα φυγει????

Αν πλυθεί και με κανονικό σαπουνάκι μετά θα είναι μια χαρά.

stratos
29-08-10, 19:13
Ωραία. Ισως αν έχω κάποια στιγμή χρόνο και όρεξη να το δοκιμάσω στο Merc. Δεν φαίνεται αλλά αμα το πλήνεις το καταλαβαίνεις

Libanner
29-08-10, 21:06
Το έχουμε ξανά συζητήσει εδώ,κλασική περίπτωση όταν το νερό προέρχεται από γεώτρηση πηγάδι κτλ να δημιουργείται αυτο το θέμα με τα άλατα.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2615

320d
18-09-10, 11:31
Συνήθως, αν το αυτοκίνητο πλυθεί καλά με ένα δυνατό σαμπουάν όπως το sonax και προστεθεί και λίγο ava, ή λίγο από το ειδικό optimum no rinse (δες τοπικ σχετικά με προϊόντα που μας άρεσαν), τότε τα άλατα φεύγουν.

Αν πάλι όχι, τότε με το car glass polish, όπως σωστά ειπώθηκε, είναι 100% ότι θα φύγουν, αφού είναι ό,τι πιο ισχυρό για τα τζάμια. Και δεν χρειάζεται αλοιφαδόρος και με το χέρι μπορεί να γίνει καλή δουλειά.

Για το χρώμα του αυτοκινήτου πάλι, μια ψιλή, στη χειρότερη μέτρια, αλοιφή θα έχει σίγουρα αποτελέσματα. Απλά στα σημεία εκείνα χρειάζεται μετά οπωσδήποτε κέρωμα.


Τελικά δεν έκανε και αυτή η αλοιφή τίποτα..
Τα άλατα παραμένουν στο τζάμι..

Να σημειώσω ο,τι έγινε ,έγινε με πανάκι μικροϊνών της 3Μ

Monsta
18-09-10, 12:11
Βαμβάκι με ξύδι και θα στα κάνει αόρατα.



Τελικά δεν έκανε και αυτή η αλοιφή τίποτα..
Τα άλατα παραμένουν στο τζάμι..

Να σημειώσω ο,τι έγινε ,έγινε με πανάκι μικροϊνών της 3Μ

Φυσικά και δεν θα έκαναν τπτ οι αλοιφές στα σκληρά άλατα. Εδώ ούτε με αλοιφαδόρο δεν βγαίνουν.

Ξύδι με βαμβάκι δοκίμασες ???

320d
18-09-10, 12:14
Φυσικά και δεν θα έκαναν τπτ οι αλοιφές στα σκληρά άλατα. Εδώ ούτε με αλοιφαδόρο δεν βγαίνουν.

Ξύδι με βαμβάκι δοκίμασες ???

Κατεβαινω να δοκιμάσω και ενημερώνω!!!

E36-Hartge
18-09-10, 12:30
Άπειρες φορές την έχω πατήσει και η μόνη λύση ηταν βαμβάκι με ξυδάκι μέχρι που δοκίμασα αυτο το υγρό που δεν κρατάει το νερό στα τζάμια και κατα συνέπεια και τα άλατα.

320d
18-09-10, 12:55
Άπειρες φορές την έχω πατήσει και η μόνη λύση ηταν βαμβάκι με ξυδάκι μέχρι που δοκίμασα αυτο το υγρό που δεν κρατάει το νερό στα τζάμια και κατα συνέπεια και τα άλατα.


Λεπτομέριες παρακαλώ!!! Μάρκα τιμή καθε πότε πέρασμα!!!

320d
18-09-10, 12:59
Φυσικά και δεν θα έκαναν τπτ οι αλοιφές στα σκληρά άλατα. Εδώ ούτε με αλοιφαδόρο δεν βγαίνουν.

Ξύδι με βαμβάκι δοκίμασες ???

Βγήκανε σε ποσοστό τουλάχιστο 95%

Μείνανε ελάχιστα..

Ίσως να φταίει ότι δεν έιχα βαμβάκι σπίτι (φοιτόσπιτο)
Οπότε δεν έχω τελειώσει ακόμα..!!!

Monsta 1000 thanks!

E36-Hartge
18-09-10, 13:00
Εχουν πολλές εταιρίες αυτό το προιόν αλλα εγώ αυτό που δοκίμασα είναι turtle wax το περνάω σχεδόν κάθε τρείς μήνες.
Όσο απιστευτο και να σου φανεί μετα τα 80km/h δεν δουλευω υαλοκαθαριστήρες.
Αν θυμάμαι καλά είχε κάπου στα 10¤

Monsta
18-09-10, 16:09
Εχουν πολλές εταιρίες αυτό το προιόν αλλα εγώ αυτό που δοκίμασα είναι turtle wax το περνάω σχεδόν κάθε τρείς μήνες.
Όσο απιστευτο και να σου φανεί μετα τα 80km/h δεν δουλευω υαλοκαθαριστήρες.
Αν θυμάμαι καλά είχε κάπου στα 10¤

Εννοείς ειδικό για τα τζάμια ή κερί αυτοκινήτου που το έβαλες και στα τζάμια ?

Αν είναι το α) δεν είναι για χρήση στη βαφή παρά μόνο για τζάμια, αν είναι το β)
μπορείς να το βάλεις και στο παρπρίζ με τα αποτελέσματα που ανέφερες. Η turtle wax έχει πλήρη σειρά προϊόντων περιποίησης, αλλά για κεριά προστασίας υπάρχουν σαφώς καλύτερες επιλογές.

E36-Hartge
18-09-10, 17:27
Οχι είναι μόνο γι αυτή τη χρήση αλλα σήμερα θα δώ και το άλλο το μπουκαλάκι τι μάρκα είναι και θα σου πω.
Και όσο για το αν υπάρχουν καλύτερες εταιρίες είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν απλά έτυχε και το μπουκαλακι για τα τζάμια μου το έδωσε φίλος κι ετσι δεν το εψαξα παραπάνω.

Driver M
18-09-10, 20:56
Εχουν πολλές εταιρίες αυτό το προιόν αλλα εγώ αυτό που δοκίμασα είναι turtle wax το περνάω σχεδόν κάθε τρείς μήνες.
Όσο απιστευτο και να σου φανεί μετα τα 80km/h δεν δουλευω υαλοκαθαριστήρες.
Αν θυμάμαι καλά είχε κάπου στα 10¤

Tέτοιου είδους προϊόν και μάλιστα πολύ καλό είναι το rain X, το οποίο αν δεν κάνω λάθος το έχουν στα βενζινάδικα της shell.

Ωστόσο, το κορυφαίο του είδους, κυρίως από άποψη αντοχής (αφού σς water repellation ίσως είναι ένα κλικ κατώτερο απ'το X) θεωρείται το PPG aquapel, το οποίο διαρκεί πάνω από 2-3 μήνες και δεν επηρεάζεται καθόλου από τους υαλοκαθαριστήρες (όπως το Χ και τα υπόλοιπα του είδους που διαρκούν γύρω στις 3 εβδομάδες). Είναι όμως πιο ακριβό και δυσεύρετο.
Περισσότερα εδώ:https://www.autoblog.com/2006/04/17/rain-x-versus-ppg-aquapel-grudge-match/

E46 POWER
31-10-10, 16:28
https://www.aquapel.com/Aquapel-anti-fog.php

αυτο κανει τιποτα? η εστω καποιο παρομοιο...

Driver M
31-10-10, 17:47
https://www.aquapel.com/Aquapel-anti-fog.php

αυτο κανει τιποτα? η εστω καποιο παρομοιο...

Aπ'ό,τι ξέρω, τα aquapel είναι πολύ καλά προϊόντα οπότε λογικά κάνει δουλειά.

Απ'την άλλη, αν τα εσωτερικά τζάμια είναι καλά καθαρισμένα και υπάρχει σωστός εξαερισμός στο αυτοκίνητο, συνήθως δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα θαμπώματος, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Τουλάχιστον προσωπικά, ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει αντίστοιχο προϊόν και δεν είχα πρόβλημα.

PANOS-E60
31-10-10, 18:01
Aπ'ό,τι ξέρω, τα aquapel είναι πολύ καλά προϊόντα οπότε λογικά κάνει δουλειά.

Απ'την άλλη, αν τα εσωτερικά τζάμια είναι καλά καθαρισμένα και υπάρχει σωστός εξαερισμός στο αυτοκίνητο, συνήθως δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα θαμπώματος, οπότε ίσως και να μην χρειάζεται. Τουλάχιστον προσωπικά, ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει αντίστοιχο προϊόν και δεν είχα πρόβλημα.

Τις βροχερές μέρες ανοίγω τον κλιματισμό και σε δευτερόλεπτα τα κάνει αόρατα ... Γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς αντιθαμβωτικό ?

Konstantinos E60
31-10-10, 18:04
Τις βροχερές μέρες ανοίγω τον κλιματισμό και σε δευτερόλεπτα τα κάνει αόρατα ... Γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς αντιθαμβωτικό ?

Ετσι ακριβώς...thumb

Επιβάλεται η χρήση του κλιματισμού και τον χειμώνα καθως βοηθάει

στο να φευγει η υγρασία που συγκεντρώνεται στο εσωτερικό του

αυτοκινήτου !!

E46 POWER
31-10-10, 20:03
καποιες φορες το αμαξι ειναι σβηστο και υπαρχει κοσμος μεσα:mpaks:...μετα μεχρι να ξεθαμπωσει το πισω αντε να δεις να κανεις οπισθεν.....

paganis
31-10-10, 20:11
το να καθαρισεις τα αλατα...δεν σημαινει πως εχεις λυσει και το προβλημα σου ή μαλλον για να ειμαι σωστος, το ελυσες προσωρινα! περα απο την απομακρυνση των αλατων, θα πρεπει να ρυθμισεις τους εκτοξευτηρες του ποτιστικου σου..τοσο την δεσμη(διασπορα), οσο και τις γωνιες για να μην βρεχει διαδρομους και κατ επεκταση το οχημα σου! επισης θα μπορουσες να τοποθετησεις θαμνους..ή καποια πυκνη καλαμωτη-κατασκετυη...για να σταματησεις την διαβροχη του οχηματος σου! στα λεω αυτα μιας και το αντικειμενο της εργασιας μου ως γεωπονος...ειναι η κατασκευη πρασινου!