PDA

Επιστροφή στο Forum : M44 βελτίωση επιδόσεων με άλλο διαφορικό



bmwz3
28-08-10, 20:49
καλησπερα σε ολους.αυτο που θελω ειναι προφανες και γινεται σωστη δουλεια μονο με αλλαγη κινητηρα με 2.8 η 2.5...λογω φορολογιας και ελλειψη χρηματων δεν μπορω να προχωρησω σε μετατροπη.. θα ηθελα να μου πειτε αν με κοντο διαφορικο θα δω διαφορα στο αμαξι μου.ειναι z3 με μοτερ is 1.9 143ps.γνωριζω οτι εχει συζητηθει το θεμα της βελτιωσης του μοτερ αλλα θελω συγκεκριμενα την αποψη σας για το κοντο διαφορικο.ευχαριστω εκ των προτερων.

BILL007
28-08-10, 22:03
Φίλε μου καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας.:viannen_01:
Αν θες μπορείς να μας συστηθείς καλύτερα εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23



Για το θέμα με την αλλαγή διαφορικού, εγώ θα σου πω δυο πραγματάκια που ξέρω.
Αν το κάνεις πιο κοντό σίγουρα θα κερδίσεις σε επιτυχανύνσεις και θα χάσεις σε τελική(που σιγά το πράγμα στο 1900,αντί να πιάνεις 210 θα πιάνεις 195).
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει για το M44 πιο κοντό διαφορικό.Πιο μακρύ σίγουρα υπάρχει απο κανα αυτόματο.Για πιο κοντό όμως δεν ξέρω να σου πω...:(
Άλλωστε και εδώ αμα δεις δίνει ως part μόνο διαφορικό με 3,45(αυτό που προφανώς φοράς) και με 4,44 που προφανώς είναι απο το αυτόματο https://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M44/LHD/N/1999/april/browse/rear_axle/rear_axle_drive/

Ξέρω ότι υπάρχει το μαμά μπλοκέ διαφορικό για τα E36 με αυτό το μοτέρ.Ωστόσο στο Ζ3 μπορεί (κατα 99%) να μην μπαίνει.

Εγώ μέχρι εδώ...Απο εδώ και πέρα ας μιλήσουν παιδιά με Ζ3 ή που κατέχουν περισσότερο το συγκεκριμένο θέμα:original:

bmwz3
28-08-10, 22:15
καλως σας βρηκα!το 4,44 ειναι πιο κοντο απο το 3,45!!!σιγουρα μπορει να βρεθει κατι που να ταιριαζει σε z3 οπως απο ε30 η απο compact..καποιος που εχει επιχειρησει κατι τετοιο να μας πει !!οποιος γνωριζει ας γραψει παρακαλω για τα ανοιγματα!

Χρίστος
28-08-10, 23:17
To z3 bill einai miso patoma apo e30 kai to allo miso apo e36.

Nomizo oti ta diaforika apo 30ria prepei na mpainoun sta Z

m-power_01
28-08-10, 23:29
Στο Ζ3 μπαινουν διαφορικα απο Ε30 και απο Ε36 Κομπακτ.
Αυτην την στιγμη φορας το μαμα διαφορικο?

z3outofmind
29-08-10, 00:06
καλησπερα σε ολους.αυτο που θελω ειναι προφανες και γινεται σωστη δουλεια μονο με αλλαγη κινητηρα με 2.8 η 2.5...λογω φορολογιας και ελλειψη χρηματων δεν μπορω να προχωρησω σε μετατροπη.. θα ηθελα να μου πειτε αν με κοντο διαφορικο θα δω διαφορα στο αμαξι μου.ειναι z3 με μοτερ is 1.9 143ps.γνωριζω οτι εχει συζητηθει το θεμα της βελτιωσης του μοτερ αλλα θελω συγκεκριμενα την αποψη σας για το κοντο διαφορικο.ευχαριστω εκ των προτερων.

ματαιως κοπος...μαζευεις λεφτα(για να δεις κατι καλο απο το ζ3 τουλαχιστον
ενα 4000ακι)η το πουλας και περνεις κατι ετοιμο...αυτα....
καλα ποσταρισματα..thumb

bmwz3
29-08-10, 00:21
Στο Ζ3 μπαινουν διαφορικα απο Ε30 και απο Ε36 Κομπακτ.
Αυτην την στιγμη φορας το μαμα διαφορικο?

ναι τωρα εχω το μαμα διαφορικο..ειναι 3,45.

Stamatis
29-08-10, 00:25
Με κοντο διαφορικο κερδιζεις σε ρεπριζ και χανεις σε τελικη.
Οχι σε απολυτες επιταχυνσεις, μονο σε ρεπριζ αναλογικα.
Αν με το μακρυ εχεις 3η και 4.000 στροφες πχ με το κοντο στα ιδια χιλιομετρα θα εχεις 4.400 (πχ) αρα θα αρπαζει πιο γρηγορα.
Εχω δοκιμασει απο 2.93 εως 3.46 στο δικο μου και μπορω να πω οτι εχει διαφορα αρκετη.
https://www.bokchoys.com/differential/e46_gear_ratio_calculator.htm
Στο παραπανω λινκ μπορεις να υπολογισεις τις διαφορες σου αφου βαλεις τα στοιχεια του αυτοκινητου σου.
Εχε στα υποψιν πως θα εχεις και διαφορα στην καταναλωση οταν κανεις ταξιδια.
Καλη αναζητηση.

bmwz3
29-08-10, 00:27
ματαιως κοπος...μαζευεις λεφτα(για να δεις κατι καλο απο το ζ3 τουλαχιστον
ενα 4000ακι)η το πουλας και περνεις κατι ετοιμο...αυτα....
καλα ποσταρισματα..thumb

4000 χιλιαδες ευρω (φαινονται πολλα για μετατροπη σημερα)τωρα σαν φοιτητης μου φαινονται απειρα χρηματα που δεν θα τα εχω για πολυ καιρο.χαχαψαχνω να βρω λιγη χαρα απο κοντο διαφορικο και ρωταω αν εχει γινεται κατι τετοιο..

Stamatis
29-08-10, 00:27
Και φυσικα πολυ προσοχη στο διαφορικο που θα παρεις, να μην ειναι -τελειωμενο- και σου δημιουργει προβληματα.
Θα ελεγα να κρατησεις και το δικο σου ωστε αν το αλλο σφυραει η ειναι χαλι να μπορεις να επιστρεψεις στο αρχικο σου σεταρισμα.

bmwz3
29-08-10, 00:41
Και φυσικα πολυ προσοχη στο διαφορικο που θα παρεις, να μην ειναι -τελειωμενο- και σου δημιουργει προβληματα.
Θα ελεγα να κρατησεις και το δικο σου ωστε αν το αλλο σφυραει η ειναι χαλι να μπορεις να επιστρεψεις στο αρχικο σου σεταρισμα.

ευχαριστω και για το link..θα ψαξω αλλα αρχιζω και δισταζω με αυτα που μου λετε.ελπιζω να βρω μεση λυση..

bmwz3
29-08-10, 02:28
να ρωτησω επισης αν ξερετε μου λετε..η κλιμακωση κιβωτιου γινεται??και ποσο κοστιζει κατι τετοιο?

m-power_01
29-08-10, 03:48
Οτι γινεται γινεται...Αλλα δεν αξιζει να μπλεξεις! Το πιο πιθανο ειναι να δημιουργησεις ''κενα'' δηλαδη να γινουν καποιες σχεσεις υπερβολικα κοντες καποιες αλλεςπολυ μακριες κλπ. Δεν συστηνεται για χρηση δρομου...παρα μονο για ειδικες κατασκευες με συγκεκριμενο προσανατολισμο πχ 0-400, 0-800 κλπ.
Αν το προβλημα σου ειναι οτι στην αλλαγη βρισκεσαι κατω απο την ροπη σου, απο οτι καταλαβαινω απο αυτα που ψαχνεις, βαλε ενα προγραμμα να σηκωσει κανα κιλακι την ροπη σου...με ταυτοχρονη αυξηση του οριου περιστροφης του κινητηρα σου. Αν ανεβασεις το κοφτη 500σαλ θα βρισκεσαι και 500 στροφες πανω σε καθε αλλαγη, σε συνδιασμο με την λιγη παραπανω ροπη θα εχεις πιστευω το αποτελεσμα που ζητας.

bmwz3
01-09-10, 13:28
ζηταω λιγο καλυτερες επιδοσεις απο σταση.το οτι ανεβαινει το οριο περιστροφης του κινητηρα σημαινει οτι θα μετατοπιστει και η ροπη λιγο πιο ψηλα?μηπως τελικα δε θα γινει παλι τιποτα?στην ουσια το κενο που εχει ο is πριν το ξεσπασμα που ειναι στις 4000 και κατι στροφες θελω να εξαλειφθει.. να υπαρχει δυναμη απο τισ 2500 ως τις 4000χιλ.που τωρα απλα ειναι αργο και κρεμαει.

deepBLUE
01-09-10, 13:31
Η γνωμη μου ειναι να μη κανεις τιποτα με διαφορικα να το αφησεις ως εχει.
Δε θα πετυχεις τιποτα το σπουδαιο αντιθετα μπορει και να το χαλασεις και να χασεις και χρηματα.
Καλυτερα μαζεψε χρηματα να κανεις μια μετατροπη στην πορεια.
Υπαρχει και ενα μελος μας ο paganis που εβαλε κομπρεσορα και ισως μπορει να σε βοηθησει να κανεις καποια βελτιωση με μικρο κοστος.

Stunt Mike
12-09-10, 15:31
Μπορεις να βαλεις διαφορικο 3.91 απο Ε30...Το δικο σου βημα ομως ειναι ηδη σχετικα κοντο,ισως παραγινει με το 3.91...αλλα για ντριφτ,αναβασεις και πιστα θα'ναι αψογο!