PDA

Επιστροφή στο Forum : PS2's Vs. ContiSport3



Z4///M
24-08-10, 02:04
Τα φωτα σας κυριοι! Ναι επιτελους θα αλλαξω λαστιχα..:th_Laie_67-1:

Ακουω διαφορες αποψεις για το τι πρεπει να βαλω. Και ειπα να ρωτησω και εσας τους ασχετους..μπας και..γνωριζετε κατι..:whistle:

Απο κρατηματα πιο ειναι καλυτερο? Απο διαρκεια? Γενικα καλυτερο?

Stamatis
24-08-10, 07:26
Οποτε σου κανει κεφι ελα να οδηγησεις το δικο μου που φοραει ps2 και βγαλε τα συμπερασματα σου.
Τα conti τα φοραγα πριν και πιστευω οτι ειναι ανωτερο λαστιχο σε θεμα διαρκειας της αποδοσης ως το τελος (φαγωμενο σχεδον εντελως κραταει ακομα) και εχω παρατηρησει οτι αφηνε σημαδια απο μαγουλιασμα πιο δυσκολα απο οτι τα μισλεν.
Τα ps2 κατα την ταπεινη μου υποκειμενικη αποψη ειναι καλυτερα στη βροχη και σε διαδρομες συντομες καθως νομιζω ζεσταινονται πιο γρηγορα.
Φυσικα δεν εχω Μ και οι αποψεις μου ειναι καθαρα εμπειρικες με το δικο μου ταπεινο αμαξι.

aristent
24-08-10, 07:39
Οποτε σου κανει κεφι ελα να οδηγησεις το δικο μου που φοραει ps2 και βγαλε τα συμπερασματα σου.
Τα conti τα φοραγα πριν και πιστευω οτι ειναι ανωτερο λαστιχο σε θεμα διαρκειας της αποδοσης ως το τελος (φαγωμενο σχεδον εντελως κραταει ακομα) και εχω παρατηρησει οτι αφηνε σημαδια απο μαγουλιασμα πιο δυσκολα απο οτι τα μισλεν.
Τα ps2 κατα την ταπεινη μου υποκειμενικη αποψη ειναι καλυτερα στη βροχη και σε διαδρομες συντομες καθως νομιζω ζεσταινονται πιο γρηγορα.
Φυσικα δεν εχω Μ και οι αποψεις μου ειναι καθαρα εμπειρικες με το δικο μου ταπεινο αμαξι.

Eπειδη τα φοραω και εγω τα ps2 συμφωνω απολυτα στην περιγραφη τους με τον Σταματηthumb
Για τα conti δε ξερω κατι για να εχω αποψη.

z3 2.2
24-08-10, 07:50
Τα λεγομενα το Σταματη ειναι αληθεια.
τα δυο μεγαλα αβανταζ που εχουν για μενα τα conti 3 ειναι οτι εχουν μαγουλα ενδιαμεσης σκληροτητας με αποτελεσμα να μην πολυ κοπαναει στις λακουβες αλλα και να μην μπαλωναρει.
και το δευτερο ειναι οτι εχουν απιστευτη προσφυρση που οταν τενει να σπασει σπαει πολυ προοδευτικα.
η αντοχη τους δε ειναι απιστευτη και σαπουνιαζουν σχετικα δυσκολα αμα εχεις "κεφια" σε κανα βουνο ;)

NICK_M3
24-08-10, 07:58
το εχω ξαναγραψει δημήτρη

εβαλα τα cs3 και εχω μείνει άναυδος!!!
δεν ξέρω και αν θα βρεις ps2 πλεον....

μετά και απο κάποιες δοκιμές σε γειτονικά βουνά πλέον λέω τα καλύτερα για τα conti...
ασε που με ευπρεπή οδήγηση θα κρατήσουν και πιο πολύ τα conti...

gnx
24-08-10, 08:36
Δημήτρη, το γενικό concensus είναι αυτό που γράφουν όλοι πλιν του NICK M3, για επιδόσεις, διάρκεια κλπ. Το PS2 θεωρείτο πάντα κορυφαίο αλλά θα τα φας μάλλον πιό εύκολα και είναι και ζημιάρικα. Το PS2 είναι όμως της γενιάς του SportContact2, όχι του SportContact3 του NICK M3, οπότε και η μαρτυρία του έχει αξία.
Η Michelin τωρα θα βγάλει καινούργιο λάστιχο, το φορά η τελευταία B6 Alpina, πρώτη.

Σε τί τιμές πωλούνται αυτά; καλό να ξέρουμε.

Γιατί δε κοιτάς και τα pirelli;

Z4///M
24-08-10, 11:43
Γιατί δε κοιτάς και τα pirelli;

Σας ευχαριστω ολους γις τις απαντησεις!!

Τα pirelli ειναι καλυτερα απο τα ContiSport3?

Driver M
24-08-10, 14:34
Koρυφαία στο στεγνό θεωρούνται και τα potenza της bridgestone με πολύ καλά δυναμικά χαρακτηριστικά.

Επίσης, overall καλό ελαστικό και πιο προσιτό οικονομικά είναι το f1 asymmetric της goodyear.

z3 2.2
24-08-10, 14:46
Koρυφαία στο στεγνό θεωρούνται και τα potenza της bridgestone με πολύ καλά δυναμικά χαρακτηριστικά.

Επίσης, overall καλό ελαστικό και πιο προσιτό οικονομικά είναι το f1 asymmetric της goodyear.

να προσθεσω την γνωμη μου για τα potenza
ειναι παρα πολυ σκληρο το μαγουλο τους με αποτελεσμα να κοπαναει αρκετα.
και οι δρομοι μας δεν ειναι και πιστες ετσι?
ενα ακομα μειον τους ειναι οτι αργουν αρκετα να ζεσταθουν και κρυωνουν και σχετικα γρηγορα.
βεβαια αμα ζεσταθουν (καλα) ειναι πολυ δυναμικα λαστιχα που σε γεμιζουν εμπιστοσυνη.εχουν και πολυ καλη αισθηση στο θεμα του τιμονιου.
παρολα αυτα κοπανανε και δε ζεστενονται (χαχαχα)
ααα και δεν εχουν την αντοχη που εχουν τα contact 3 ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!
αυτα τα ολιγα σε σχετικη εμπειρια μου απο s2k

KOSTADAS
24-08-10, 15:07
Εγω παντος παιδια εχω μεινει αφωνος απο το pirelli p zero https://www.pirellipzero.com/ απλα κορυφη για μενα!!!το εχω εδω και 4 μηνες και ειναι εξαιρετικο δεν το αλλαζω με τιποτα!τωρα για τα ps2 τα ειχα μαλακο λαστιχο ζεσταινοταν γρηγορα αλλα μου τελειωσε και γρηγορα!!πλεον απο οσο ξερω εχει βγει το ps3!για τα ContiSport3 δεν ξερω να σας πω αλλα ειναι και αυτο μαλακο απο οτι ακουω διαφορους!!

Driver M
24-08-10, 15:32
να προσθεσω την γνωμη μου για τα potenza
ειναι παρα πολυ σκληρο το μαγουλο τους με αποτελεσμα να κοπαναει αρκετα.
και οι δρομοι μας δεν ειναι και πιστες ετσι?
ενα ακομα μειον τους ειναι οτι αργουν αρκετα να ζεσταθουν και κρυωνουν και σχετικα γρηγορα.
βεβαια αμα ζεσταθουν (καλα) ειναι πολυ δυναμικα λαστιχα που σε γεμιζουν εμπιστοσυνη.εχουν και πολυ καλη αισθηση στο θεμα του τιμονιου.
παρολα αυτα κοπανανε και δε ζεστενονται (χαχαχα)
ααα και δεν εχουν την αντοχη που εχουν τα contact 3 ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!
αυτα τα ολιγα σε σχετικη εμπειρια μου απο s2k

Δημήτρη, για το κοπάνημα συμφωνώ απόλυτα και για το ζέσταμα σε μεγάλο βαθμό.
Απλά, τουλάχιστον σε rft μορφή, η νέα γενιά λένε ότι είναι πολύ πιο μαλακή και υποθέτω πως θα είναι καλύτερα τα πράγματα στον τομέα της άνεσης.

Πάντως, για την αντοχή δε συμφωνώ. Δεν ξέρω τι κάνουν τα sc3, αλλά τα potenza μου έχουν βγάλει σχεδόν 40.000χλμ και στο βουλκανιζατέρ μου είπαν ότι είναι μια χαρά ακόμα για περίπου 7-8.000, απλά καλό είναι να τα αλλάξω μέσα σε κανα 6μηνο, επειδή έχουν κλείσει ήδη 3,5 χρόνια.
Από αντοχή λοιπόν, δε θα μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω.

z3 2.2
25-08-10, 08:45
Δημήτρη, για το κοπάνημα συμφωνώ απόλυτα και για το ζέσταμα σε μεγάλο βαθμό.
Απλά, τουλάχιστον σε rft μορφή, η νέα γενιά λένε ότι είναι πολύ πιο μαλακή και υποθέτω πως θα είναι καλύτερα τα πράγματα στον τομέα της άνεσης.

Πάντως, για την αντοχή δε συμφωνώ. Δεν ξέρω τι κάνουν τα sc3, αλλά τα potenza μου έχουν βγάλει σχεδόν 40.000χλμ και στο βουλκανιζατέρ μου είπαν ότι είναι μια χαρά ακόμα για περίπου 7-8.000, απλά καλό είναι να τα αλλάξω μέσα σε κανα 6μηνο, επειδή έχουν κλείσει ήδη 3,5 χρόνια.
Από αντοχή λοιπόν, δε θα μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω.

Για run flat δεν ξερω Αρη.
Παντως στο θεμα της αντοχης μη βαζεις σαν παραγωντα το πελμα αλλα και το ποσο ξερενεται η γομα,πραγμα στο οποιο τα potenza εχουν μια αδυναμια!
οπως και να χει ομως ειναι και τα δυο παρα πολυ καλα λαστιχα απλα ειναι το τι ζηταει ο καθενας!

PANOS-E60
25-08-10, 09:00
να προσθεσω την γνωμη μου για τα potenza
ειναι παρα πολυ σκληρο το μαγουλο τους με αποτελεσμα να κοπαναει αρκετα.
και οι δρομοι μας δεν ειναι και πιστες ετσι?
ενα ακομα μειον τους ειναι οτι αργουν αρκετα να ζεσταθουν και κρυωνουν και σχετικα γρηγορα.
βεβαια αμα ζεσταθουν (καλα) ειναι πολυ δυναμικα λαστιχα που σε γεμιζουν εμπιστοσυνη.εχουν και πολυ καλη αισθηση στο θεμα του τιμονιου.
παρολα αυτα κοπανανε και δε ζεστενονται (χαχαχα)
ααα και δεν εχουν την αντοχη που εχουν τα contact 3 ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!
αυτα τα ολιγα σε σχετικη εμπειρια μου απο s2k

Η περιγραφή σου είναι ακριβέστατη και την επιβεβαιώνω και γιά τα RFT. Οσο τα πιέζεις στο ταξίδι τόσο περισσσότερο τα εμπιστεύεσαι, όσο τα κυκλοφορείς μέσα στην Αθήνα τόσο περισσότερο τα βρίζεις. Απαρέδεκτη άνεση !

Εγώ την απόφασή μου την πήρα. Τα πετάω και ας είναι μόνο 2 ετών και έχουν κάνει 15.000 km. thumb

nfot
25-08-10, 20:04
Τα P Zero nero τα ειχα βαλει στο Leon και τα λατρεψα. Πολυ καλη αισθηση στο τιμονι και πολυ καλο κρατημα.
Τα Potenza RΕ 50 RFT, που φοραει μαμα το 135, οντως ειναι πολυ καλο οταν ζεσταθει, αλλα μεχρι να ζεσταθει εχει ενα θεματακι θα ελεγα. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τα BT-016 που εχω στο FZ6. Γενικα, εχω πει οτι bridgestone τελος για μενα.

lourbas
30-08-10, 17:47
Εγω παντος παιδια εχω μεινει αφωνος απο το pirelli p zero https://www.pirellipzero.com/ απλα κορυφη για μενα!!!το εχω εδω και 4 μηνες και ειναι εξαιρετικο δεν το αλλαζω με τιποτα!τωρα για τα ps2 τα ειχα μαλακο λαστιχο ζεσταινοταν γρηγορα αλλα μου τελειωσε και γρηγορα!!πλεον απο οσο ξερω εχει βγει το ps3!για τα ContiSport3 δεν ξερω να σας πω αλλα ειναι και αυτο μαλακο απο οτι ακουω διαφορους!!

απλα θα συμφωνησω 100%...

εχω το pirelli P zero κ το λαστιχο ειναι ονειρο....
ειδικα οταν ζεσταθει ειναι ολα τα΄λεφτα σε βαθμο εκνευριστικο για το ''παιχνιδι'' καποιες φορες.....thumb

stratos
30-08-10, 17:49
Τα ps2 εννοείτε τα Michelin SP2 ή κάνω κάπου λάθος?

PANOS-E60
30-08-10, 18:10
Τα ps2 εννοείτε τα Michelin SP2 ή κάνω κάπου λάθος?

Pilot sport 2 εννοούμε. Κυκλοφορεί ήδη το 3. Στα δε conti ήρθε και το sport contact 5. Ανταγωνισμός ...

stratos
30-08-10, 18:17
ΟΚ τότε. Και εγώ τα PS2 έχω αλλά είναι runflat. Μόλις ζεσταθούνε το κράτημα είναι απίστευτο. Οταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάστιχα θα σκεφτώ πολύ να πάω σε άλλα μιας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάντως η camskill μέχρι πριν λίγο αιρό έδινε διαθεσημότητα για τα SP2

PANOS-E60
30-08-10, 18:21
ΟΚ τότε. Και εγώ τα PS2 έχω αλλά είναι runflat. Μόλις ζεσταθούνε το κράτημα είναι απίστευτο. Οταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάστιχα θα σκεφτώ πολύ να πάω σε άλλα μιας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάντως η camskill μέχρι πριν λίγο αιρό έδινε διαθεσημότητα για τα SP2

Ποιές είναι οι διαστάσεις του 335 Στράτο ? Ρωτάω γιά να φανταστώ τι επιπέδου άνεση έχεις με τα runflat ...

stratos
30-08-10, 18:40
255/35/18 πίσω και 245/40/18 μπροστά. Δεν είναι άνετα και έχουν το γκούπ στις ανωμαλίες του δρόμου. Στην επόμενη αλλαγή θα μπούν συμβατικά. Αργούν λίγο να ζεσταθούν επειδή έχουν παραπάνω λινά μέσα αλλά μόλις πιάσουν θερμοκρασία δεν ξεκολλάνε με τίποτα και πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να σπάσουν πρόσφυση.

PANOS-E60
30-08-10, 18:52
255/35/18 πίσω και 245/40/18 μπροστά. Δεν είναι άνετα και έχουν το γκούπ στις ανωμαλίες του δρόμου. Στην επόμενη αλλαγή θα μπούν συμβατικά. Αργούν λίγο να ζεσταθούν επειδή έχουν παραπάνω λινά μέσα αλλά μόλις πιάσουν θερμοκρασία δεν ξεκολλάνε με τίποτα και πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να σπάσουν πρόσφυση.

μπροστά είμαστε ίδιοι, πίσω είμαι 275/35. Πολύ γκαπ στις ανωμαλίες ... Λοιπές εντυπώσεις ίδιες με τις δικές σου. thumb

Z4 DCT
30-08-10, 18:54
255/35/18 πίσω και 245/40/18 μπροστά. Δεν είναι άνετα και έχουν το γκούπ στις ανωμαλίες του δρόμου. Στην επόμενη αλλαγή θα μπούν συμβατικά. Αργούν λίγο να ζεσταθούν επειδή έχουν παραπάνω λινά μέσα αλλά μόλις πιάσουν θερμοκρασία δεν ξεκολλάνε με τίποτα και πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να σπάσουν πρόσφυση.

Στρατο 245 η 225 ειναι τα εμπρος??