PDA

Επιστροφή στο Forum : Inspection



gnx
23-08-10, 15:04
Εχει κανείς σε ηλεκτρονικη μορφή ή ξέρει τί περιλαμβάνει το πρωτο inspection για Χ3 δίλιτρο βετζίνα;

Monsta
23-08-10, 16:17
Ο κύριος «αναζήτηση» himself ζητά τέτοιες πληροφορίες από άλλους;; Στα πόσα χλμ είναι το πρώτο σέρβις Γιώργο;

Nino
23-08-10, 16:54
το obd θα πει ποτε ειναι το service..το οποιο χωριζεται σε τρια σταδια, oil service 25000-30000km αναλογα τη "χρηση" το inspection 1 στα 40000 + και το inspection 2 στα 80000 +
Δυστυχως δεν τα εχω σε ηλεκτρονικη μορφη και στο manual που κοιταξα, εχει μεν τις εργασιες αλλα δεν ξεχωριζει το 1 απο το 2 inspection.
Θα κοιταξω αργοτερα στο service book μην και τα εχει χωριστα.

Stamatis
23-08-10, 16:54
O konas.
8a to wvaza wgo all den eim spiti.

Driver M
23-08-10, 18:11
Μιας και το θέμα είναι inspection, άρα δε βγαίνω off, γνωρίζει κανείς σε Ε90 τι περιλαμβάνει το inspection στα 40.000 χλμ?

fanisk
23-08-10, 18:31
Ισως βοηθα αυτο.

https://www.bimmerzone.com/inspection.htm

gnx
23-08-10, 19:43
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τώρα που μπήκα σπίτι θα ανατρέξω στο εγχειρίδιο.

gnx
25-08-10, 11:18
Μόλις με πήραν από το Σπανό...Το Χ3 λέει θέλει αλλαγή μια αντλία κενού(;) γιατι υπάρχει μικρη διαρροή λαδιού από εκεί. Από ότι κατάλαβα πρέπει να ανοιχτεί και το καπάκι οπότε θα αλλάξουν λέει και τη φλάντζα, γιατι κάτι ψιλά περνάνε και από εκεί.

Ξέρει κανείς τί είναι αυτή η αντλία;

Kostas_1
25-08-10, 11:30
O konas.
8a to wvaza wgo all den eim spiti.

Μόνο το manual εχω σε ηλεκτρονικη μορφη. Αν το θες ευχαριστως, αν και δεν περιγραφει λεπτομερως..Οτι σου ειπε και ο Νινο παραπανω

gnx
25-08-10, 12:46
Μόλις με πήραν από το Σπανό...Το Χ3 λέει θέλει αλλαγή μια αντλία κενού(;) γιατι υπάρχει μικρη διαρροή λαδιού από εκεί. Από ότι κατάλαβα πρέπει να ανοιχτεί και το καπάκι οπότε θα αλλάξουν λέει και τη φλάντζα, γιατι κάτι ψιλά περνάνε και από εκεί.

Ξέρει κανείς τί είναι αυτή η αντλία;

Επειδή μιλούσα σε δύο τηλέφωνα μπορεί να εχω γραψει μακατσία.

Η αντλία κενού (vacuum λογικά) μου είπε ότι έχει διαρροή. Μην είναι η διαρροή αέρα και δε συνδέεται με τη φλάντζα;

gnx
25-08-10, 12:53
Μάλλον το Νο2 θα ειναι.

https://bmwfans.info/parts/catalog/E83N/SAV/Europe/X3_2.0i-N46/LHD/N/2006/december/browse/engine/cylinder_head_attached_parts/#11%C2%A066%C2%A07%C2%A0542%C2%A0498

gnx
25-08-10, 13:07
Η άχριστη πληροφορία της ημέρας.

Στον Ν43 έχει την ιδια ακριβως τιμή, άλλο κωδικό όμως

https://bmwfans.info/parts/catalog/E88/Cabrio/Europe/120i-N43/LHD/N/2008/february/browse/engine/vacuum_pump/#11%C2%A066%C2%A07%C2%A0547%C2%A0024

bill_m3
26-08-10, 06:35
Μάλλον το Νο2 θα ειναι.

https://bmwfans.info/parts/catalog/E83N/SAV/Europe/X3_2.0i-N46/LHD/N/2006/december/browse/engine/cylinder_head_attached_parts/#11%C2%A066%C2%A07%C2%A0542%C2%A0498


Σου είπαν τιμή για το 2 ???
Εμένα μου είχαν πει ότι αλλάζει μια τσιμούχα και ξεμπερδεύεις....

gnx
26-08-10, 11:47
Βασίλη μου είπαν ολα μαζι, με τη φλατζα, και εργασια κανα 500άρι.

850 CSI
26-08-10, 13:19
Εχει κανείς σε ηλεκτρονικη μορφή ή ξέρει τί περιλαμβάνει το πρωτο inspection για Χ3 δίλιτρο βετζίνα;
Βασικα το 1το ινσπ.στις 7.500χιλ αλλαγη λαδιου Μοτερ στις 50.000 αλλαγη Βαλβολινης σασμαν-(Προσθεση σε Διαφορικο) αλλα διανυοντας ολλα αυτα τα χιλιομ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ο Ελεγχος ΠΑΝΤΟΥ: Βασικα Λαδια μοτερ Ν.1 Ψυκτ.Υγρο Ψυγειου, τακακια - Δισκοι σε τι κατασταση ειναι και η Σταθμη Λιπανσης σε σασμαν-διαφορικο ετσι ειναι Περιπου ολλα τα BMW.

gnx
26-08-10, 15:43
Ετσι ξέφτισε και το δικό μου, 141 ευρω μου είπαν. Η φωτο ειναι απο αγγελια των τελευταιων ημερών. Υπάρχει κανεις που ΔΕΝ εχει ξεφτισμένο τιμόνι;

savvas E93
26-08-10, 16:07
Καλησπερα gnx,αντλια υποπιεσης ειναι και περναει λαδι απο εκει αλλα μπορεις να αλλαξεις και λαστιχακι αντλιας και το κοστος θα ερθει το 1/10 της τιμης που σου ειπανε.

S8N
26-08-10, 16:33
Ετσι ξέφτισε και το δικό μου, 141 ευρω μου είπαν. Η φωτο ειναι απο αγγελια των τελευταιων ημερών. Υπάρχει κανεις που ΔΕΝ εχει ξεφτισμένο τιμόνι;

Εμένα είναι σαν καινούργιο πάντως, με 39.000km. Το δέρμα πρέπει να είναι το ίδιο και στο δικό μου τιμόνι. Περίεργο μου φαίνεται. Μήπως πήγε κάποιος να το καθαρίσει σε κανενα βενζινάδικο και το έκανε σαν τα μούτρα του?

PANOS-E60
26-08-10, 17:42
Εμένα είναι σαν καινούργιο πάντως, με 39.000km. Το δέρμα πρέπει να είναι το ίδιο και στο δικό μου τιμόνι. Περίεργο μου φαίνεται. Μήπως πήγε κάποιος να το καθαρίσει σε κανενα βενζινάδικο και το έκανε σαν τα μούτρα του?

Αρη, πιό πολύ ρόλο παίζει πόσος ήλιος το έχει δει και αν τυχόν έχει΄φάει καλής ποιότητας καθαριστικά ...

Z4 DCT
27-08-10, 01:16
Ετσι ξέφτισε και το δικό μου, 141 ευρω μου είπαν. Η φωτο ειναι απο αγγελια των τελευταιων ημερών. Υπάρχει κανεις που ΔΕΝ εχει ξεφτισμένο τιμόνι;

Γιωργο για τιμονι και επισκευη κοιτα.....https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=24006&postcount=32

Monsta
27-08-10, 10:00
Εμένα είναι σαν καινούργιο πάντως, με 39.000km. Το δέρμα πρέπει να είναι το ίδιο και στο δικό μου τιμόνι. Περίεργο μου φαίνεται. Μήπως πήγε κάποιος να το καθαρίσει σε κανενα βενζινάδικο και το έκανε σαν τα μούτρα του?


Δεν είναι το δέρμα που ξεφτίζει Άρη, είναι το πλαστικό γύρω γύρω από τα πλήκτρα. Είναι βαφή πολύ χάλια ποιότητας.



Αρη, πιό πολύ ρόλο παίζει πόσος ήλιος το έχει δει και αν τυχόν έχει΄φάει καλής ποιότητας καθαριστικά ...

Πολύ σωστά, αλλά και κατά πόσο αρέσει του οδηγού να τρίβει τα δάχτυλά του εκεί πάνω.

PANOS-E60
27-08-10, 11:22
Δεν είναι το δέρμα που ξεφτίζει Άρη, είναι το πλαστικό γύρω γύρω από τα πλήκτρα. Είναι βαφή πολύ χάλια ποιότητας.


Πολύ σωστά, αλλά και κατά πόσο αρέσει του οδηγού να τρίβει τα δάχτυλά του εκεί πάνω.

Ετσι ακριβώς. Σκεφτόμουνα να περάσω φρέκο δέρμα στη στεφάνη αλλά μετά θα χτυπάει άσχημα το πλαστικό καπάκι της κόρνας και αυτό γύρω από τα πλήκτρα που είναι κάπως ξεθωριασμένο.

S8N
31-08-10, 17:25
Καλά, μιλάμε για τεράστια γκαβομάρα. Είναι αυτό που λένε "του έδειχναν το φεγγάρι και κοίταζε το δάχτυλο". Έτσι κι εγώ, κοίταζα τη στεφάνη που γυάλιζε πάνω δεξιά και χαμπάρι δεν πήρα για το κεντρικό τμήμα που έχει ξεφτίσει. Χάιντε χάιντε...

Driver M
31-08-10, 18:11
Το τιμόνι μου με 37.000 χλμ και 3,5 χρόνια που έχω το αυτοκίνητό μου, δεν έχει ξεφτύσει σχεδόν καθόλου. Όχι γιατί είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά γιατί μόλις πήρα χαμπάρι το πόσο ευπαθές είναι, προσπαθώ να μην το αγγίζω σχεδόν καθόλου ενώ το περνάω αρκετά τακτικά και με ενυδατικό γαλάκτωμα.

Πάντως, σε περίπτωση φθοράς η καλύτερη λύση είναι μια βόλτα από τον Κώστα και ντύσιμο με καρμπον αυτοκολλητάκι.
Και πολύ όμορφο στο μάτι και αρκετά ανθεκτικό.

Monsta
31-08-10, 20:36
Πάντως, σε περίπτωση φθοράς η καλύτερη λύση είναι μια βόλτα από τον Κώστα και ντύσιμο με καρμπον αυτοκολλητάκι.
Και πολύ όμορφο στο μάτι και αρκετά ανθεκτικό.

Αυτό Άρη μου είναι ένα πολύ εύκολο DIY - όσους ενδιαφέρει - το πολύ μισής ώρας thumb

spyrosK
23-01-13, 19:54
Ξέρει κανείς αν στο service inspection 1 στην χ3 περιλαμβάνει και μπουζι γιατι οι απόψεις των συνεργείων διίστανται. Τα χλμ είναι 53 χιλ.

gnx
23-01-13, 20:03
Οχι. στο 2.

spyrosK
23-01-13, 20:05
thanks αυτό πίστευα κι εγώ.

spyrosK
02-02-13, 10:24
Καλημερα. Τελικα εκανα χθες το inspection 1 σε γνωστο εξειδικευμενννννο επι της Μαραθωνος (ειπα να τον δοκιμασω εχοντας διαβασει καλες κριτικες για τη δουλεια του). Στα 53 χιλιαδες χλμ μου επεμενε να αλλαξουμε μπουζι ( και οχι στο ινσπεκτιον 2 που λεει η εταιρια), αλλαξαμε τακακια μπρος πισω, καναμε ολα τα υπολοιπα προβλεπομενα (λαδια φιλτρα και ελεγχους) και γενικα εγινε σωστη δουλεια και ημουνα ολη την ωρα κατα πανω.
Γενικα η φιλοσοφια του ειναι πιο συχνες αλλαγες των αναλωσιμων απο οτι προβλεπεται διοτι ετσι προστατευται πιο σωστα ο κινητηρας και αποφευγονται πιθανα σοβαρα προβληματα που εμφανιζονται σε καποια χ3 (πχ. Στο valvetronic). Eνδεικτικα προτεινει αλλαγες λαδιων στα 10χιλ. και οχι στα περιπου 25 χιλ.
Τα λεω αυτα γιατι και οι εποχες ειναι δυσκολες για περιτα εξοδα αλλα απο την αλλη η σωστη φροντιδα του αμαξιου πιθανως σε γλιτωνει απο φθορες με πολλαπλασια κοδτη.
Παντως για το παραπανω σερβις μου εφυγε ενα 450αρι ποσο καθολου ευκαταφρονητο. Ελπιζω να μην πιαστηκα κοροιδο.:ranting2:

trueno
02-02-13, 14:53
Ωραιος Σπυρο!!
Μηπως κοιταξες τι τυπο μπουζι σου εβαλαν;

Nino
02-02-13, 15:57
Στο inspection1 δεν κάνουν αλλαγή ούτε τακακια ούτε μπουζι.
Εντάξει με τα λάδια μια φορά άνα έτος η κάθε 10- 12000 χιλ είναι στα πλαίσια της λογικής, όμως το να αλλάζω μπουζι έτσι επειδή ο συνεργειατζης είναι ποιο εξυπνοσ απο τα αποτελεσματα μακροχρονιων ερευνων ειδικων τεχικων και χιλιαδων ωρων δοκίμων τησ bmw, όχι δεν το δέχομαι.

spyrosK
02-02-13, 17:08
Ισως να ναι κι ετσι. Μαλλον τα μπουζι δεν επρεπε να αλλαχτουν και τα τακακια αντεχαν ακομα λιγο. Βεβαια στο αμαξι καλο εκανα στη τσεπη μου ομως οχι. Δεν πειραζει ενισχυσα τον ...συνεργαντζη:th_Laie_67-1:κ

gnx
02-02-13, 17:16
Τακάκια είχα αλλάξει εάν θυμαμαι καλά στο Χ3 στις 62Κ ή 64Κ χιλιόμετρα στον Σπανό. Βέβαια, στο 120 είχα αλλάξει πίσω τακάκια στα 33Κ.

Τα μπουζί τα άλλαξα στις 79Κ όταν έβαλα το γκάζι αλλά ίσως άργισα λίγο. Νομίζω ότι κάθε 60Κ είναι καλύτερα, είναι και συνάρτηση της ηλικίας.

Επίσης στα 79Κ άλλαξα βαλβολίνες πίσω διαφορικού, Transfer box, και κιβωτίου. Του μπροστινού θα τα αλλάξω με λάδια στις 90Κ.

trueno
02-02-13, 17:59
Τα μπουζι στο προηγουμενο αμαξι μου (opel vectra) η Opel τα εδινε για αλλαγη στα 120000 (εκατον εικοσι χιλιαδες) χιλιομετρα!!!!!

spyrosK
03-02-13, 19:14
Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά:whistle:

PANOS-E60
03-02-13, 19:38
Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά:whistle:

Σπύρο, μην τρελαίνεσαι, οι τιμές είναι νορμάλ γιά εξειδικευμένο συνεργείο, δε νομίζω να είχε πληρώσει λιγότερο σε άλλα, μην λέω ονόματα τώρα ...

πήρες και σφραγίδα inspection II στο book service σου, μην το ξεχνάς. Αν τα έκανε ο μαστρο Μητσος σφραγίδα ποιός θα έβαζε ?

απλά μπορούσες να μην αλλάξεις ακόμα μπουζί και τακάκια, σε αυτό συμφωνώ. Εκατσες στο συνεργείο ή το άφησες και έφυγες ?

επίσης, παίζει ρόλο ότι πήγες πρώτη φορά (νομίζω) στο συγκεκριμένο. Την επόμενη θα είναι πιό "φιλική" η αντιμετώπιση.

spyrosK
03-02-13, 20:43
Πάνο, δε λέω κι αλλού τα ίδια και χειρότερα θα ήταν.
Απλά σε εποχή κρίσης κι αφού το κράτος μας έχει βάλει αγρια χέρι πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα και ιδίως όταν δεν αλλαζει η ουσία. Δηλ. τι προβλημα υπάρχει αν βαλει σφραγίδα ο τυχαιος που έχει συνεργείο.
Ασε η εργασία. 110 ¤ για 3 ώρες δουλειά!
Τουλάχιστο ήμουνα παρών και χρυσοπλήρωσα για πράγματα που έγιναν

PANOS-E60
03-02-13, 20:50
Πάνο, δε λέω κι αλλού τα ίδια και χειρότερα θα ήταν.
Απλά σε εποχή κρίσης κι αφού το κράτος μας έχει βάλει αγρια χέρι πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα και ιδίως όταν δεν αλλαζει η ουσία. Δηλ. τι προβλημα υπάρχει αν βαλει σφραγίδα ο τυχαιος που έχει συνεργείο.
Ασε η εργασία. 110 ¤ για 3 ώρες δουλειά!
Τουλάχιστο ήμουνα παρών και χρυσοπλήρωσα για πράγματα που έγιναν

ένα σωστά ενημερωμένο book service, ίσως κάποια στιγμή φανεί χρήσιμο γιά την πώληση του αυτοκινήτου ...

την επόμενη φορά πάμε μαζί στα παιδιά. thumb

trueno
03-02-13, 22:19
Σπυρο , ναι μεν ειναι πιο φτηνα οπως τα λες στο μαγαζι που αναφερεις , ειναι ολα ομως γνησια BMW ανταλλακτικα??? Ειδικα τα τακακια και τα μπουζι?? Η θα εβαζε τιποτα aftermarket?
Οποτε μπορεις κοιτα λιγο το τιμολογιο να μου πεις τι μαρκα και τυπο μπουζι σου εβαλε και τι τακακια!!

A8hnaios
03-02-13, 22:56
Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά:whistle:
To μαγαζί με τα ανταλλακτικά πολλά σου πήρε Στείλε μου p m με το τηλέφωνο σου αν είσαι Αθήνα να σε πάω κάπου να συγκρίνεις τιμές

spyrosK
04-02-13, 12:45
Σπυρο , ναι μεν ειναι πιο φτηνα οπως τα λες στο μαγαζι που αναφερεις , ειναι ολα ομως γνησια BMW ανταλλακτικα??? Ειδικα τα τακακια και τα μπουζι?? Η θα εβαζε τιποτα aftermarket?
Οποτε μπορεις κοιτα λιγο το τιμολογιο να μου πεις τι μαρκα και τυπο μπουζι σου εβαλε και τι τακακια!!

Λοιπον Σταθη τα τακακια ειναι aftermarket (Remsa) αλλα κι αυτα που εβαλα δεν ειναι της ΒΜW αλλα αυτα που μου προτεινε το εξειδικευμενο (Textra) τα οποια ειναι αρκετα πιο φθηνα αλλά σχεδον ιδια με της BMW
Για τα μπουζι κι αυτα ειναι aftermarket (Bosch) αλλα κι αυτα που μου εβαλε δεν ξερω σιγουρα αν ειναι της BMW (πιθανως να ειναι γιατι ο κωδικος ειναι Ε90 Σ1 Χ3).

spyrosK
04-02-13, 14:13
To μαγαζί με τα ανταλλακτικά πολλά σου πήρε Στείλε μου p m με το τηλέφωνο σου αν είσαι Αθήνα να σε πάω κάπου να συγκρίνεις τιμές

thanks αλλα απο το μαγαζι πηρα μονο τιμες . Για την ωρα δεν χρειαζομαι κατι αφου το σερβις εγινε. στο μελλον ομως θα επικοινωνησουμε.

pomolo
09-03-13, 01:08
Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για το inspection 2 σε X3 του 2008. Μοιραία θα γίνει στη Θεσσαλονίκη... το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε ερώτηση για κόστος και τί περιλαμβάνει στην επίσημη αντιπροσωπεία (Τρικαλιώτης), πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις, ενώ η τιμή εκτιμάται στα 330¤.
Σε μία απάντηση συμπεριέλαβε: λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα και μπουζί
Στη 2η απάντηση: λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί και υγρά φρένων
και στις 2 περιπτώσεις, το κοστολόγιο ανταλλακτικών δεν είναι πάνω από 120-130 ευρώ εκτιμώ: 200 ¤ για εργασία?? :ranting2:

Βασικά ερωτήματα:

(1) Γιατί να αλλάξουν υγρά φρένων? εγώ ξέρω ότι μόνον συμπληρώνουμε...

(2) Λάδια άλλαξα πριν 10.000χλμ λόγω επικείμενου ταξιδιού μεγάλων αποστάσεων, το οποίο δεν έγινε τελικά. Κακώς βέβαια τα άλλαξα, γιατί απ' ότι διαβάζω στα forum τα λάδια πρέπει να κάνουν τον "κύκλο" τους μέσα στον κινητήρα: αλλιώς αφήνουν κατάλοιπα/ υπολείμματα. Και δεν νομίζω να είναι χαζή η BMW που δίνει κάθε 20-25.000χλμ.

(3) Σύμφωνα με το inspection check list που βρήκα στο net, μάλλον προβλέπονται και άλλες εργασίες, που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τις κάνουν στην Ελλάδα.

Κάποιος να με διαφωτίσει? και κάποια πρόταση για αξιόπιστο service στην συμπρωτεύουσα?


Παραθέτω την inspection check list:

BMW MAINTANENCE: INSPECTION II
Date:
Mileage:

Inspection I

1. Undercarriage

 Change oil and oil filter
 Check transmission for leaks
 Check rear axle for leaks
 Visually check fuel tank, lines and connections for leaks
 Check condition, position, and mounting of exhaust system. Exam for leaks.
 Check power steering for leaks. Check fluid level, add if necessary.
 Check steering for absence of play, condition of suspension track rods, front axle joints, steering linkage and joint disc.
 Check overall thickness of front and rear disc brake pads using special tool. If replacement is necessary: Examine brake disk surfaces. Clean brake pad contact points in calipers. Grease wheel-centering hubs. Check thickness of parking brake linings only when replacing rear brake pads.
 Check brake system connections and lines for leaks, damage and incorrect positioning.
 Check for free movement of the parking brake cables. Adjust if necessary.
 Check all tire pressures (include spare). Correct if necessary. Check condition of tires (outer surface (left/right)), tread wear and pattern; in case of uneven tread wear, readjust wheel alignment if requested.

2. Engine Compartment

 Read out diagnostic system.
 Check engine cooling system/heater hose connections for leaks. Check coolant level and antifreeze protection level. Add coolant if required.
 Check level of brake/clutch fluid in reservoir. Add fluid if required.
 Check windshield washer fluid level and antifreeze protections. Fill up and/or correct if required.
 Check air conditioner for operation.
 Reset service indicator.

3. Body/Electrical

 Check battery electrolyte level and add distilled water if required.
 Perform battery load test.
 Check lighting system, i.e.: headlights, foglights, parking, back-up, license plate, interior (including map reading lights), glove box, flashlight, illuminated makeup mirrors, luggage compartment/area lights.
 Check instrument panel and dashboard illumination.
 Check all warning/indicator lights, check control.
 Check turn signals, hazard warning flashers, brake lights, horns, headlight dimmer and flasher switch.
 Check wipers and washer system(s); wiper blades, washer jet positions.
 Check condition and function of safety belts.
 Visually examine the SRS airbag units (Driver and front p***enger) for torn cover, obvious damage or attachment of decals, decorations or accessories.
 Check central locking/double lock.
 Replace batteries for alarm remote controls in all master keys.
 Oil hood, trunk and door hinges. Grease hood, trunk/tailgate and door latches. Check operation of all latches.
 Replace microfilter. (Note: Reduce replacement interval in dusty operating conditions).
 Check heater/air conditioner blower, rear window defogger.
 Check rear view mirrors.

4. Final Inspection

 Road test with check of brakes, suspension, steering, clutch/manual transmission or automatic transmission.

Inspection II

1. Undercarriage

 Half-shafts: Check for leaks at flexible boots.
 Inspect entire body according to terms of rust perforation limited warranty. (Must be performed at least every two years).

2. Engine Compartment

 Replace spark plugs.
 Replace air cleaner element. (Note: reduce replacement interval in dusty operating conditions).

3. At Every Second Inspection II

 Change oil in manual transmission while at normal operating temperature.
 Change oil in rear axle while at normal operating temperature.
 Check clutch disc for wear.

4. Brake Fluid Service (Replace brake fluid every 2 years (time interval begins from the vehicles production date)

5. Cooling System Service (Replace coolant every 3 years (time interval begins from the vehicles production date)

6. Oxygen Sensor Service (Replace Oxygen Sensor every 100,000 miles)

Nino
09-03-13, 05:26
Στο inspection 1 εχει και αλλαγη φιλτρου καμπινας, για μπουζι δεν νομιζω, τα υγρα φρενα στη bmw αλλαζουν καθε δυο χρονια!
Δεν εκανες μια αλλαγη υγρων φρενων 2 χρονια μετα που πηρες το αμαξι?
το κοστολογιο που λες δεν ειναι ετσι και εξαρταται απο που θα παρεις τα ανταλλακτικα!

Nino
09-03-13, 10:38
Στο inspection 1 εχει και αλλαγη φιλτρου καμπινας, για μπουζι δεν νομιζω, τα υγρα φρενα στη bmw αλλαζουν καθε δυο χρονια!
Δεν εκανες μια αλλαγη υγρων φρενων 2 χρονια μετα που πηρες το αμαξι?
το κοστολογιο που λες δεν ειναι ετσι και εξαρταται απο που θα παρεις τα ανταλλακτικα!

sorry τωρα το προσεξα οτι ειναι inspection 2 αρα παιζουν και μπουζι!

pomolo
15-03-13, 02:00
sorry τωρα το προσεξα οτι ειναι inspection 2 αρα παιζουν και μπουζι!

πόσο δλδ θα υπολόγιζες ότι κάνουν 5lt λάδι (65 ευρώ max?), 4 μπουζί (40 ευρώ), 2 φίλτρα (λαδιού- αέρος) (20¤), και τα υγρά φρένων (10¤)?!? άντε να τους δώσω και pourboir 35 ευρώ= 170 ευρώ: μέχρι τα 330 είναι 160¤. Για πόση δουλειά δλδ? Θέλει πάνω από 20-30 λεπτά της ώρας να σηκώσεις το αυτοκίνητο στη ράμπα και να αλλάξεις τα παραπάνω? άντε 1 ώρα: πόσο κάνει αυτή η εργατο-ώρα? :fountwtis:

να μην αναφέρω ότι ποτέ δεν κοιτάξαν τα υγρά φρένων, ούτε τα αλλάξαν... το ελληνικό manual δεν το αναφέρει μάλλον...

gnx
15-03-13, 09:50
Πόμολε, το θέμα με τα λάδια έχει πιά "δαρθεί μέχρι θανάτου" που λένε και οι Αγγλοσάξονες.

Εγώ δεν θα άλλαζα λάδια κάθε 25000 χιλιόμετρα με τίποτα. Η αύξηση των προτεινόμενων διαστημάτων αλλαγής λαδιών είναι απόρροια της μείωσης της ωφέλιμης διάρκειας ζωής των αυτοκινήτων και της ανάπτυξης της ανακύκλωσης.

Εσύ δεν είχες βάλει γκάζι στο Χ3;

spar@
15-03-13, 10:49
εχουν παρεξηγηθει γενικα πολλα "θεματα" στη συντηρηση... και αυτο που βλεπω ειναι οτι η πλειοψηφια κοιταει τους αριθμους των ευρο... και οχι τα ανταλλακτικα και τις υπηρεσιες...
ολα τα λαδια δεν ειναι ιδια, ολα τα φιλτρα δεν ειναι ιδια, ολα τα μπουζι δεν ειναι ιδια...και ολες οι δουλειες δεν ειναι ιδιες....
αφου μπορειτε παρτε ενα γρυλακι και αλλαχτε τα λαδια ή βρειτε εναν "μαστορα" τον πιο φθηνο να σας μετατρεψει την αγαπημενη σας bmw σε ενα ωραιοτατο παρταλι....

κατι τελευταιο που εχω απορια... εγω εχω π.χ συνεργειο, εχουμε 2 x3 το ενα με inspection 1 με οδηγο που κανει κμ μεσα στην πολη και παταει φουλ φρενο, και ενα x3 με inspection 2 που ειναι ολα μονο σε ταξιδια....
αλλαζω τακακια στον 1ο γιατι σε 3κ κμ θα αρχιζουν να τρωνε δισκο, για να μην τον ξαναφερνω εδω σε 2 βδομαδες, και στον 2ο δεν αλλαζω...
ειμαι κλεφτης ή οχι?

Nino
15-03-13, 10:50
πόσο δλδ θα υπολόγιζες ότι κάνουν 5lt λάδι (65 ευρώ max?), 4 μπουζί (40 ευρώ), 2 φίλτρα (λαδιού- αέρος) (20¤), και τα υγρά φρένων (10¤)?!? άντε να τους δώσω και pourboir 35 ευρώ= 170 ευρώ: μέχρι τα 330 είναι 160¤. Για πόση δουλειά δλδ? Θέλει πάνω από 20-30 λεπτά της ώρας να σηκώσεις το αυτοκίνητο στη ράμπα και να αλλάξεις τα παραπάνω? άντε 1 ώρα: πόσο κάνει αυτή η εργατο-ώρα? :fountwtis:

να μην αναφέρω ότι ποτέ δεν κοιτάξαν τα υγρά φρένων, ούτε τα αλλάξαν... το ελληνικό manual δεν το αναφέρει μάλλον...

ενα ενα...
η τιμη λιτρου στο λαδι διαφοροποιειται αναλογα το μερος που το αγορασεις, ετσι αν πας σε μεγαλη αντιπροσωπεια bmw θα πληρωσεις 18 + ευρω το λιτρο.
Συμπερασματικα 5 λιτρα χ 18 ευρω = 90 ευρω χωρις την εργασια...
Αλλου ειναι ποιο φθηνα.
Το ιδιο συμβαινει και για τα φιλτρα και για τα μπουζι
Η αλλαγη υγρων φρενων ειναι μια διαδικασι που παιρνει λιγη ωριτσα (εξαρταται με ποιο τροπο γινεται) και κοστιζει στα εξειδικευμενα 40 ευρω εργασια και υγρα.
Στα εξουσιοδοτημενα υπολογισε περισσοτερο.
Ενδειξη αλλαγης υγρων φρενων στο καντραν 4 χρονια τωρα δεν σου εβγαλε?
ενα ρολογακι?
Η εργατωρα της bmw αναφερει ο s&n καπου οτι κανει περιπου 95 ευρω!!

υγ. αν εχει κατεβει η σταθμη στα υγρα φρενων ελεγχουμε πρωτα τα τακακια...οχι στα τυφλα να συμπληρωσουμε!!!

gnx
15-03-13, 10:55
εχουν παρεξηγηθει γενικα πολλα "θεματα" στη συντηρηση... και αυτο που βλεπω ειναι οτι η πλειοψηφια κοιταει τους αριθμους των ευρο... και οχι τα ανταλλακτικα και τις υπηρεσιες...
ολα τα λαδια δεν ειναι ιδια, ολα τα φιλτρα δεν ειναι ιδια, ολα τα μπουζι δεν ειναι ιδια...και ολες οι δουλειες δεν ειναι ιδιες....
αφου μπορειτε παρτε ενα γρυλακι και αλλαχτε τα λαδια ή βρειτε εναν "μαστορα" τον πιο φθηνο να σας μετατρεψει την αγαπημενη σας bmw σε ενα ωραιοτατο παρταλι....

κατι τελευταιο που εχω απορια... εγω εχω π.χ συνεργειο, εχουμε 2 x3 το ενα με inspection 1 με οδηγο που κανει κμ μεσα στην πολη και παταει φουλ φρενο, και ενα x3 με inspection 2 που ειναι ολα μονο σε ταξιδια....
αλλαζω τακακια στον 1ο γιατι σε 3κ κμ θα αρχιζουν να τρωνε δισκο, για να μην τον ξαναφερνω εδω σε 2 βδομαδες, και στον 2ο δεν αλλαζω...
ειμαι κλεφτης ή οχι?

Εάν ενημερώσεις τον πελάτη, δεν είσαι, η επιλογή είναι δική του. Εμένα στα 70κάτι χιλιάδες μου ειπαν ότι έχουν ακόμη 2000χλμ ζωή, με ρώτησαν εάν θέλω να τα αλλάξουν και τους ειπα ναι.

Επίσης κάθε 4 χρόνια θέλει αλλαγή το υγρό στο κύκλωμα ψύξης.

Για τα μπουζί, εάν έχω δίκιο ότι το αμάξι αυτό είναι με αέριο, καλό είναι να τοποθετηθούν κατάλληλα μπουζί ανεξάρτητα από τα ινσπέκτιον.

spar@
15-03-13, 11:20
Εάν ενημερώσεις τον πελάτη, δεν είσαι, η επιλογή είναι δική του. Εμένα στα 70κάτι χιλιάδες μου ειπαν ότι έχουν ακόμη 2000χλμ ζωή, με ρώτησαν εάν θέλω να τα αλλάξουν και τους ειπα ναι.

Επίσης κάθε 4 χρόνια θέλει αλλαγή το υγρό στο κύκλωμα ψύξης.

Για τα μπουζί, εάν έχω δίκιο ότι το αμάξι αυτό είναι με αέριο, καλό είναι να τοποθετηθούν κατάλληλα μπουζί ανεξάρτητα από τα ινσπέκτιον.

Νονε, επειδη ο πατερας μου πηρε 997s δηλωμενο 1300cc απο σκαραβαιο, και ψαχνει υγρο για το κυκλωμα ψυξης, μας ειπαν για αλλαγη 140ευρο, και εγω βρισκω το απιονισμενο στο Λιντλ,γνησιο γερμανικο 1,67 το 4λιτρο, μηπως ξερεις απο που να βγαλω τα νερα??
το λαμπακι που βγαζει το βραχυκυκλωσα και εχει μεινει σβηστο!

gnx
15-03-13, 11:29
Έπρεπε να σε έπαιρνα από το χέρι τη δεκαετία του 80 να πάμε μια επίσκεψη στο Σμυρνιό στη Νεα Ιωνία να δείς τέτοια υβρίδια να φρίξεις...Αλλά τί λεω, σιγά μη σ'έδινε σε μένα η μάνα σου για τσάρκα με πάνες και πιπίλα!

pomolo
15-03-13, 12:47
1. σχετικά με τα μπουζί: όντως το αυτοκίνητο έχει και αέριο. ποιος θα εγγυηθεί ότι αλλάζοντας μπουζί, αντί για τα προβλεπόμενα βάλλω τα ενισχυμένα με εντονότερο σπινθήρα, δεν θα κάνουν ζημιά σε κύλινδρο- πιστόνι?

2. σχετικά με τις τιμές λαδιών κλπ, κρίμα που δεν έχω κρατήσει παλαιότερες αποδείξεις service. ποτέ δεν έχω χρεωθεί 18¤/lt. οι τιμές ήταν μεταξύ 13-15.

3. Εργατοώρα BMW 95¤... αδυνατώ να το σχολιάσω... ζω στην Ελλάδα το 2013.

Nino
15-03-13, 13:07
Ξέρεις τι μου τη δίνει με τον Σφακιανάκη? Ο πιο κοντινός σε μένα είναι στη Λαυρίου. Ο ίδιος μηχανικός που φτιάχνει το bmw, φτιάχνει και το Astra δίπλα. Και στην είσοδο ένα χαρτάκι γράφει "Τιμή εργατώρας OPEL 45 ευρώ, τιμή εργατώρας BMW 75 ευρώ".


ενα ενα...
η τιμη λιτρου στο λαδι διαφοροποιειται αναλογα το μερος που το αγορασεις, ετσι αν πας σε μεγαλη αντιπροσωπεια bmw θα πληρωσεις 18 + ευρω το λιτρο.
Συμπερασματικα 5 λιτρα χ 18 ευρω = 90 ευρω χωρις την εργασια...
Αλλου ειναι ποιο φθηνα.
Το ιδιο συμβαινει και για τα φιλτρα και για τα μπουζι
Η αλλαγη υγρων φρενων ειναι μια διαδικασι που παιρνει λιγη ωριτσα (εξαρταται με ποιο τροπο γινεται) και κοστιζει στα εξειδικευμενα 40 ευρω εργασια και υγρα.
Στα εξουσιοδοτημενα υπολογισε περισσοτερο.
Ενδειξη αλλαγης υγρων φρενων στο καντραν 4 χρονια τωρα δεν σου εβγαλε?
ενα ρολογακι?
Η εργατωρα της bmw αναφερει ο s&n καπου οτι κανει περιπου 95 ευρω!!

υγ. αν εχει κατεβει η σταθμη στα υγρα φρενων ελεγχουμε πρωτα τα τακακια...οχι στα τυφλα να συμπληρωσουμε!!!


Συγνωμη εκανα λαθος οχι 95 αλλα 75 ειναι τα ευρω

τεσπα για τα υπολοιπα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το θεμα?
οι τιμες service στα επισημα ειναι αλλες στα εξειδικευμενα ειναι αλλες,στην επαρχια διαφορετικες και φυσικα στους μαστρο μητσους ειναι αλλες.
Ο καθενας αξιολογει και επιλεγει που θα παει!! κανεις δεν εχει να απολογηθει σε κανεναν και για τιποτα!!!


υγ. 18+ ευρω αγορασα εγω προσωπικα ενα λιτρο 5/30 ll4 απο τον Σπανο σε πρωτη ευκαιρια θα βαλω και το τιμολογιο.

spyrosK
26-06-13, 11:47
για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω το εξης:
άλλαξα τακάκια μπρος - πίσω στο Χ3 μου πριν περίπου 5 χιλ.χλμ. Λόγω κόστους και αφού μου τα πρότεινε γνωστός εξειδικευμένος στο Γέρακα, τοποθετησα τα ΤΕΧΤΑR ( εξίσου καλά κατα τον επισκευαστή με τα γνησια της ΒΜW).
Τις τελευταίες μερες εχουν αρχίσει να σφυρίζουν σχεδόν σε καθε φρεναρισμα. ειναι λογικό ? έχουν φθαρεί ή φταίει κάτι αλλο ? το μονο σίγουρο ειναι οτι η χρηση των φρενων ειναι πολυ λογικη , αφου και τα "μαμα" που άλλαξα στα 52 χιλ.χλμ ποτε δεν μου σφυριξαν. υπόψη οτι και τα υγρα φρενων εχουν αλλαχθει κανονικα.

PANOS-E60
26-06-13, 12:03
Σπύρο, ένα ψιλο-τσιριγματάκι το έχω και εγώ από τα Textar, τώρα το καλοκαίρι και μάλιστα σε αβίαστα φρεναρίσματα. Ισως υπήρχε και το χειμώνα, αλλά δεν το άκουγα γιατί τα παράθυρα είναι κλειστά. Δεν ξέρω που οφείλεται, καλά κάνεις και ρωτάς. Η απόδοσή τους είναι άριστη πάντως.

trueno
28-06-13, 00:15
Σπυρο εγω σαν παθων απο πειραματα ετων , ενα εχω να πω : Τακάκια και μπουζι παντα "μαμα" για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

trueno
20-07-13, 12:30
BMW MAINTANENCE: INSPECTION II
Grease wheel-centering hubs.

Ξερει κανεις αν το κανουν αυτο το γρασσαρισμα τα συνεργεια εδω στο Ελλάντα; Εχω την εντύπωση οτι δεν....

zourlas
05-10-13, 19:36
Ξερει κανεις αν το κανουν αυτο το γρασσαρισμα τα συνεργεια εδω στο Ελλάντα; Εχω την εντύπωση οτι δεν....

Μόνο εάν δεν αφήσεις το αμάξι και είσαι από πάνω. Και εάν δε δεις να το κάνουν τότε τους αναγκάζεις...:thumbsup:

spyrosK
12-07-14, 18:54
Καλησπερα στο forum! Κάναμε σήμερα στο Χ3 το προγραμματισμένο oil service στα 79.000 χιλ. Όλα καλα, γίνανε τα κλασσικά, λάδι, φίλτρο λαδιού και καμπίνας και γενικός έλεγχος. Αλλάξαμε και τα Μπουζί λόγω αερίου και βάλαμε Bosch ιριδιου - πλατίνας. Όλα καλα, η εξυπηρέτηση πολυ καλη στη C.S.C (Καρλος) της Κλεισθενους και συμπαθητικές τιμές. Έτοιμοι για τις καλοκαιρινές διαδρομές!


Sent from my iPhone using Tapatalk