PDA

Επιστροφή στο Forum : Polo 1.4 Dsg7 - εντυπώσεις.



Stamatis
23-08-10, 09:41
Ξεκίνησα αυτό το Σ/Κ να κατέβω στη μάνα μου στη Μονεμβασιά.

Εβγαλα το 46 μετά απο μακρά περίοδο ακινησίας, βάλαμε τις βαλίτσες στο πορτ μπαγκαζ, το σκύλο στο πίσω κάθισμα και ξεκινήσαμε για Αττική Οδό.
Απο τα πρώτα μέτρα το αμάξι δεν μου τα έλεγε καλά.
Πήρε μπροστά με δυσκολία, έκανε μια αρυθμία, αλλά μετά απ κάποια μέτρα έστρωσε.
Ο κλιματισμός όμως έκανε τα δικά του.
Απο τη δική μου ζώνη έβγαζε ένα ψιλοκρύο αεράκι, απο τη ζώνη της γυναίκας μου ζεστό εντελώς.
Κοιτάω τις θερμοκρασίες στο 16 και τα δύο.
Καλά, λέω, εντάξει, μείναμε απο φρεον.
(Ξέρω ότι το ίδιο κάνει όταν έχουν κολήσει οι βαλβίδες, φακίρης κτλ αλλά δεν είναι τέτοιο πράγμα αυτή τη φορά γιατί τα άλλαξα πριν απο 2 χρόνια όλα).

Αναστροφή λοιπόν στην 12 και πίσω για το σπίτι.
Φόρτωμα το Polo και αναχώρηση για δεύτερη φορά, αλλά με ανάποδο setup αυτή τη φορά.
Τα μπαγκάζια στο πίσω κάθισμα και ο σκύλος στο πορτμπαγκαζ για να έχει χώρο να κινείται ελεύθερα αφού είχα βγάλει την εταζέρα.

Ξεκινάμε λοιπόν, γεμίζω ρεζερβουάρ και φύγαμε.

Μέχρι την Τρίπολη πήγαινα με πρόγραμμα Comfort στο σαζμαν και το αμάξι έπιανε τα 120-130 με ευκολία, απλά στις ενδιάμεσες ρεπριζ όταν κατέβαινα κάτω απο τα 80 δεν έκανε κικ ντάουν αμέσως και μου έπρηξε λίγο τα συκώτια.
Πριν το Αρτεμήσιο στις ανηφόρες, έβαλα το sport και εκεί άλλαζε και τις 7 επάνω στις ροπές.
Δεν έβαλε φωτιά στο δρόμο, αλλά πήγαινε αξιοπρεπώς για τα 85 άλογα που θεωρητικά έχει.

Φτάνουμε λοιπόν στη μεγάλη ανηφόρα πριν το υψηλότερο σημείο.
Εκεί με την BMW το πάω με 5ή και περίπου 150-160 χωρίς δισταγμό.

Αρχίζει το πολάκι λοιπόν, τακ, 6η, τακ 5ή, τακ 4η και 5.500 στροφές με 120 χιλιόμετρα.
Και μετά αρχίζει ένα γαϊτανάκι 5η-4η μέχρι που το γύρισα σειριακό και κράτησε την 4η ως το τέλος της ανηφόρας.
Βγήκαμε απο το τούνελ και άρχισε η κάθοδος.
Πάτησα το γκάζι γύρισα σε sport (Ο θεός να το κάνει) και εκεί με περίπου 160-170 αρχίζει φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ φφ η πόρτα μου.
Ρε διάολε, λέω, να δεις που δεν έχει κλείσει καλά.
Τραβάω μία προς τα μεσα την πόρτα, τίποτα, κόβω, σταματάει ο θόρυβος.
Ξαναπατάω φφφφφφφφφφφφφφφφφ...
Μου είχε σπάσει τα νεύρα.
Επρεπε να το λύσω εκείνη τη στιγμή.
Βρίσκω ένα parking, μπαίνω μέσα, ανοίγω την πόρτα, την ξανακλείνω, ξεκινάμε 160 φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ, ε εντάξει λέω θα το δω όταν φτάσω.

Φτάνουμε έξω απο τη Σπάρτη, ωπ ένα συνεργείο ανοιχτό.
Σταματάω, γειά σου μάστορα - καλώς το παληκάρι, λίγο να ρεγουλάρουμε την πόρτα - κοιτάει ο μάστορας, σφίγγει το μεντεσέ όλα κομπλέ, τι χρωστάω, τίποτα, ευχαριστώ και αντίο, βγαίνουμε απο τη Σπάρτη...

Με είχε πιάσει ο διάολος, να δώ αν έφτιαξε η πόρτα.
Ευθεία που-θε-να.
Πιάνουμε κουβέντα το ξεχνάω, πλησιάζουμε τους Μολάους, νταν, να η ευθεία που έψαχνα.
Το πλακώνω 160-170 τίποτα ή πόρτα, εντάξει λέω μη το γμαμε κιόλας, πέφτω στα 110 (που και πάλι πολύ είναι για εκεί) όλα εντάξει.

Φτάνουμε σπίτι κάποια στιγμή, κατεβάζω πράματα, σκύλο, πάω να παρκάρω, κοιτάω τη θερμοκρασία περιβάλλοντος 32 βαθμοί, πέφτει το μάτι μου λίγο παρακάτω στο δείκτη βενζίνης, έλειπε ένα τέταρτο μόνο.
Λέω μπά....
Γυρίζω να δω κατανάλωση, 6 λίτρα.
Ξανακοιτάω μην έχω κάνει λάθος, 6 λίτρα.
Εντυπωσιάστηκα.

Περνάμε ωραία το Σ/Κ, τρώμε τις γαρίδες μας, τις μακαρονάδες μας, τις μπριζόλες μας, φτιάχνει η μάνα μου τα σχετικά τηγανόψωμα για πρωινό, παίρνουμε 7 κιλά σε δυό μέρες, ούτε καν βγήκαμε απο το σπίτι λόγω ζέστης, έρχεται η ώρα της επιστροφής.

Βγαίνει ο πατέρας μου να κουνήσει το δικό του απο το γκαραζ, πιάνουμε κουβέντα για το polo, έτσι και έτσι του λέω, 6 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα.
Ασε ρε, μου λέει.
Του δείχνω, καλά ντάξει, κάτι δεν μέτρησες καλά, ίσως επειδή σταμάτησες στη Σπάρτη να μηδένισε κτλ κτλ.
Ντάξει καλά θα μηδενίζω τώρα και θα δούμε στην επιστροφή - που είναι και συνέχής ανηφόρα μέχρι την Αθήνα-.
Ξεκινάμε το ταξίδι, στο sport το κιβώτιο...
Οπότε: Για 359 χιλιόμετρα, με μέση ωραία 86 χιλιόμετρα, το polaki το έφερε ΞΑΝΑ στα 6 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα, με δυό ανθρώπους, ένα σκύλο και δυό μικρές βαλίτσες.

Θετικά - Κατανάλωση, κύλιση, υπέρχο multimedia στον εξοπλισμό, καλά καθίσματα στο ταξίδι, εντυπωσιακή η λειτουργία των adaptive lights όπως επίσης και ο φωτισμός στο εσωτερικό.
Aρνητικά - απαράδεκτο για αυτοκίνητο με λιγότερα απο 4.000 χιλιόμετρα να χρειάζεται ρεγουλάρισμα η πόρτα (μάλλον δεν είχε γίνει ποτέ). Κλιματισμός που για να τον ρυθμίσεις θέλει διατριβή στο Χάρβαρντ. Εγώ μέχρι τώρα ξέρω ότι βάζεις τη θερμοκρασία, διαλέγεις αν θέλεις ανακύκλωση ή όχι, πατάς το αυτόματο και τελείωσες.
Τούτο έχει 100 κουμπιά και δυό στρόφιγγες και δε μου αρέσει καθόλου.

Πάμε τώρα στην οδική συμπεριφορά.
Παρόλο που το μοντέλο είναι το Highline που υποτίθεται ότι έχει sport ανάρτηση - και Ημι-bucket καθίσματα, η οδική συμπεριφορά είναι για γέλια.
Στις ευθείες τα πάει καλά, στους πλευρικούς επίσης, αλλά όταν πετύχεις -γιαμπ- ή όταν ο δρόμος κάνει καμπύλη με βαθούλωμα και περάσεις με -αρκετά- δεν νοιώθεις καθόλου μα καθόλου ευχάριστα.
Λες και όταν αποφορτιστούν οι αναρτήσεις θα απογειωθείς με άγνωστη κατεύθυνση.
Στις ανοιχτές στροφές οι κλίσεις είναι λογικές - αλλά σε καμμία περίπτωση sport- ενώ στις κλειστές με χιλιόμετρα δεν συζητάμε.... κάναμε γκελ απο τη μια άκρη στην άλλη.
Μεγάλο μείον επίσης στο DSG: δεν κατεβάζει αμέσως μόλις αφήνεις το γκάζι.
Αρα για πραγματικά γρήγορη οδήγηση, μόνο σειριακό.
Στο comfort δε, πρέπει να πατήσεις φρένο για να κατεβάσει, με αποτέλεσμα να βρίσκεσαι στη γελοία θέση να είσαι μέσα στη στροφή με 7η και να σου κάνει cick down σε 2η.
Στο sport τα πράγματα είναι πιό καλά, κατεβάζει μιά η δύο κάτω, αλλά παλι σε κρεμάει στις στροφές καθώς δεν την κρατάει όσο πατάς το γκάζι τέρμα.
Κανονικά στο τέρμα γκάζι έπρεπε να τελειώνει την ταχύτητα και μετά να πηγαίνει στην επόμενη.
Ετσι μπαίνεις με μούτρα στην στροφή, ρίχνεις σε 3η πατάς για να βγεις και συνεχίζει τα μούτρα γιατί βρήκε στροφές και ανέβασε στην 4η.

Φυσικά η γυναίκα μου θα σας πεί, πως το αυτοκίνητο είναι τέλειο, ιδανικό για την πόλη, ξεκούραστο και ανετότατο, με χίλιες χλιδές και πρακτικότητες όπως ντουλαπάκια παντού, καθρέφτες χωρίς νεκρές γωνίες, οικονομικότατο, με λογικούς χώρους για την κατηγορία και πάνω απο όλα - πλέον- αθόρυβο ακόμα και στα πολά χιλιόμετρα.

Αυτά για το νέο Polaki και το αναγκαστικό του ταξίδι στην Μονεμβασιά.


:original:

Z4 DCT
23-08-10, 09:46
Ξεκίνησα αυτό το Σ/Κ να κατέβω στη μάνα μου στη Μονεμβασιά.............................. ....



:original:

Ωραια παρουσιαση Σταματη!!!!! τρομερα οικονομικο ρε φιλε!!!!!!

Gregory_///M
23-08-10, 09:48
Μπράβο στο Πολάκι, μπράβο...
Μόνο στα λαδάκια να έχεις λίγο τον νου σου, έτσι έχω ακούσει, κατά τα άλλα Special!!!!!!!

Stamatis
23-08-10, 09:55
Μπράβο στο Πολάκι, μπράβο...
Μόνο στα λαδάκια να έχεις λίγο τον νου σου, έτσι έχω ακούσει, κατά τα άλλα Special!!!!!!!

Αυτό με τα λάδια δεν το έχω παρατηρήσει ακόμα, αλλά στο προηγούμενο που είχε η γυναίκα μου, τσίμπαγε περίπου 500γρμ κάθε 3 με 4.000 χιλιόμετρα.
Δεν με είχε ενοχλήσει ιδιαίτερα.
Φυσικά έχω ακούσει ιστορίες φρίκης για το VAG και τα λάδια τους αλλά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο...

oldcarskickass
23-08-10, 09:59
Κοίτα αν κατέβαζε κάθε φορά που άφηνες το γκάζι όμως χώρια που θα ανέβαινε η κατανάλωση (θεωρητικά), θα κατάνταγε και σπαστικό.

Η κατανάλωση ήταν πάνω κάτω αναμενόμενη.

Πιστεύω η VW έχει μέλλον πολύ στην Ελλάδα.

Και λόγω χαμηλών κυβικών και ότι με ένα απλό 1400 της μπορείς άνετα να γυρίσεις όλη την Ελλάδα ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ.

Έκανα μικρή βολτίτσα με το Πόλο το 1.2 tsi και το θεωρώ την πιο σωστή οικονομική επιλογή για αυτοκίνητο νομού (όχι πόλης αλλά δε γυρνάς παντού και φορτωμένος με αυτό).

ΥΓ1: το τραγικό είναι ότι πετυχαίνεις την ίδια κατανάλωση με τον άσσο μου... (πάνω κάτω σε εθνική ανάλογα πιάνω από 6.0 μέχρι 7.5 λίτρα)

ΥΓ2: σκέψου τώρα να γεμίσει η αγορά με ντίζελ, από πικάντο 1000 μέχρι 335 ντίζελ ΠΟΣΑ λιγότερα χρήματα θα δαπανώνται σε καύσιμα (και πόσα λιγότερα θα πηγαίνουν σε φόρους). Και επειδή ξέρω ότι γουστάρεις συνωμοσία (σαν εγκάθετος αριστερών συμφερόντων), η επόμενη ερώτηση βγαίνει από μόνη της.

ΤΥΧΑΙΟ (η απαγόρευση των ντίζελ);;; Δε νομίζω

ΥΓ3: και το δικό μου το μοτέρ είναι 2 γενιές πίσω. σκέψου τι γίνεται από θέμα κατανάλωσης (ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ συμβιβασμό σε επιδόσεις...) στα υπόλοιπα...

Gregory_///M
23-08-10, 10:00
Δεν χρειάζεται κ μακάρι να μην σου τύχει ποτέ, εξάλλου 800-1000γρ. σε κάθε 8.000χλμ δλδ στην αλλαγή λαδιών ειναι στα επιτρεπτά όρια!

PANOS-E60
23-08-10, 10:00
Πολύ ωραία η περιγραφή σου ! :thnx:

Steptronic στο sport mode και ξερό ψωμί στα αυτόματα σαζμάν thumb

Panos 316T
23-08-10, 10:10
Στις ανοιχτές στροφές οι κλίσεις είναι λογικές - αλλά σε καμμία περίπτωση sport- ενώ στις κλειστές με χιλιόμετρα δεν συζητάμε.... κάναμε γκελ απο τη μια άκρη στην άλλη.
Μεγάλο μείον επίσης στο DSG: δεν κατεβάζει αμέσως μόλις αφήνεις το γκάζι.
Αρα για πραγματικά γρήγορη οδήγηση, μόνο σειριακό.
Στο comfort δε, πρέπει να πατήσεις φρένο για να κατεβάσει, με αποτέλεσμα να βρίσκεσαι στη γελοία θέση να είσαι μέσα στη στροφή με 7η και να σου κάνει cick down σε 2η.
Στο sport τα πράγματα είναι πιό καλά, κατεβάζει μιά η δύο κάτω, αλλά παλι σε κρεμάει στις στροφές καθώς δεν την κρατάει όσο πατάς το γκάζι τέρμα.
Κανονικά στο τέρμα γκάζι έπρεπε να τελειώνει την ταχύτητα και μετά να πηγαίνει στην επόμενη.
Ετσι μπαίνεις με μούτρα στην στροφή, ρίχνεις σε 3η πατάς για να βγεις και συνεχίζει τα μούτρα γιατί βρήκε στροφές και ανέβασε στην 4η.

Φυσικά η γυναίκα μου θα σας πεί, πως το αυτοκίνητο είναι τέλειο, ιδανικό για την πόλη, ξεκούραστο και ανετότατο, με χίλιες χλιδές και πρακτικότητες όπως ντουλαπάκια παντού, καθρέφτες χωρίς νεκρές γωνίες, οικονομικότατο, με λογικούς χώρους για την κατηγορία και πάνω απο όλα - πλέον- αθόρυβο ακόμα και στα πολά χιλιόμετρα.


:original:

όλο το ζουμί...

πιστεύω ότι είναι ιδανικό για γυναίκες,
για άνδρες που δεν έχουν οδηγικές απαιτήσεις
και μέσα στην πόλη.

gyiama
23-08-10, 10:20
παιδια ισως αυτο το σασμαν να μην ειναι και το ιδανικοτερο γι αυτα τα αλογα(85 οπως ειπε ο σταματης) ισως να ταιριαζει καλυτερα σε ενα tsi που εχει περισσοτερη ροπη οποτε δεν αφηνει ξεκρεμαστο τον οδηγο σε γρηγορη οδηγηση!! κατα τα αλλα πολυ οικονομικο αν και απο τα γραφομενα του σταματη στην αρχη υπεθεσα οτι εκαψε ενα βυτιο!!!!!

Kostas_1
23-08-10, 10:25
Αυτα με το DSG αναμενομενα....
Για τα λαδια μην ανησυχεις, δεν υπαρχει θεμα.
Τον TSI φοραει? Αν ναι, πραγματικα χαμηλη καταναλωση...μπραβο.

ΥΓ Ωραια περιγραφη....

Stamatis
23-08-10, 10:29
Αυτα με το DSG αναμενομενα....
Για τα λαδια μην ανησυχεις, δεν υπαρχει θεμα.
Τον TSI φοραει? Αν ναι, πραγματικα χαμηλη καταναλωση...μπραβο.

ΥΓ Ωραια περιγραφη....

Kώστα δεν φοράει TSI.
Εχει τον κινητήρα που φόραγε το στρογκυλοφάναρο, αλλά αντί για 100 άλογα βγάζει 85.

Η διαφορά στην τιμή με το Tsi ήταν τρίχες, αλλά σκέφτηκα, τι να το κάνουμε το Tsi στην πόλη? Οπότε και καταλήξαμε στο 85άρι.
Να σημειώσω ότι μέσα στην πόλη το αμάξι είναι απλά αστέρι.

Monsta
23-08-10, 10:35
Σταμάτη τι εννοείς «δεν τη κρατάει με το γκάζι τέρμα»;

Την αλλάζει πριν χτυπήσει κόφτη;;

Στο gti μου την άλλαζε στο κόφτη και δεν τη κράταγε, πράγμα εξίσου σπαστικό....αν σε πετύχαινε στη κορυφή της στροφής και ESP off πήγαινες στα χωράφια απέναντι.

Kostas_1
23-08-10, 10:45
Kώστα δεν φοράει TSI.
Εχει τον κινητήρα που φόραγε το στρογκυλοφάναρο, αλλά αντί για 100 άλογα βγάζει 85.

Η διαφορά στην τιμή με το Tsi ήταν τρίχες, αλλά σκέφτηκα, τι να το κάνουμε το Tsi στην πόλη? Οπότε και καταλήξαμε στο 85άρι.
Να σημειώσω ότι μέσα στην πόλη το αμάξι είναι απλά αστέρι.

Μαλιστα....
Ειναι το ιδιο με της αδερφης της γυναικας μου....
Το οδηγησα και γω προσφατα ως τη Λαμια.

Εκεινο που με ενοχλησε ιδιαιτερα ειναι αυτο που ειπες και συ:


....η οδική συμπεριφορά είναι για γέλια.
Στις ευθείες τα πάει καλά, στους πλευρικούς επίσης, αλλά όταν πετύχεις -γιαμπ- ή όταν ο δρόμος κάνει καμπύλη με βαθούλωμα και περάσεις με -αρκετά- δεν νοιώθεις καθόλου μα καθόλου ευχάριστα.
Λες και όταν αποφορτιστούν οι αναρτήσεις θα απογειωθείς με άγνωστη κατεύθυνση.


α, και το οτι για να ανεβασει στροφες μου εβγαζε τη πιστη....

Μου κακοφανηκαν αυτα ισως και λογω του VAG που εχω συνηθισει....

Stamatis
23-08-10, 10:51
Σταμάτη τι εννοείς «δεν τη κρατάει με το γκάζι τέρμα»;

Την αλλάζει πριν χτυπήσει κόφτη;;

Στο gti μου την άλλαζε στο κόφτη και δεν τη κράταγε, πράγμα εξίσου σπαστικό....αν σε πετύχαινε στη κορυφή της στροφής και ESP off πήγαινες στα χωράφια απέναντι.

Ναί, στην αυτόματη λειτουργία, είτε σε sport είτε σε comfort ο κόφτης είναι άγνωστο πράγμα.
3.500 στο κόμφορτ την έχει αλλάξει
στο sport περίπου στις 5 ή λίγο παραπάνω αν είσαι σε ανηφόρα.

bimmer-corfu
23-08-10, 11:03
πόσο κάνει με τον δικό σου εξοπλισμό? το 1.2Τ είναι πιο ακριβό με ίδιο εξοπλισμό?

Stamatis
23-08-10, 11:10
Κατι λιγα ηταν η διαφορα τους, κοπια εξοπλισμος καπου στο χιλιαρικο την εποχη που το πηραμε.
Εχει να κανει με τα κυβικα και τους φορους.
Η τιμη του παντως ειναι αλμυρη.
Στα ιδια λεφτα παιρνεις golf 1.4 με βασικο εξοπλισμο που δεν ειναι καθολου κακος για την κατηγορια.
17.300 ηρθε τελικη τιμη με κατι αναβαθμισεις σε ηχοσυστημα και κατι διχτυα στο πορτμπαγκαζ.
Να σημειωθει πως 300 ευρω δινουν το διχτυ για τον σκυλο!

panos90
23-08-10, 11:35
ρε παιδια..

εγω με το 2λιτρο ειχα μεση καταναλωση 6.5 λιτρα και πηγαινα με 110 χιλιομετρα...
με 80 χιλιομετρα μου ελεγε μεση 5.5

τι να πω.. μπορει να λετε για τα valvetronic.. αλλα.. σε ταξιδι ειναι θαυμα..


// παρολαυτα πληρωνουμε τα κερατα μας σε φορους (1995cc) γιατι κατα το ελληνικος κρατος ρυπαινει το περιβαλλον... καραγκιοζηδες..

bimmer-corfu
23-08-10, 11:42
Να σημειωθει πως 300 ευρω δινουν το διχτυ για τον σκυλο!


σου λέει μπορεί να είναι κάνα λυκόσκυλο και να το σκίσει. Πρέπει να είναι ανθεκτικο!

bimmer-corfu
23-08-10, 11:43
ΟΚ στο Ε92 έχω 8,8 μικτή απο όταν το πήρα με απίστευτα σκισίματα. Σε ταξίδι θα είναι ακόμα λιγότερο. Το Πόλο δεν παύει να είναι οικονομικό και αυτό

Stamatis
23-08-10, 12:17
Eϊμαι σίγουρος πλέον πως τα μεγάλα κυβικά με σωστές ρυθμίσεις έχουν αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

Βέβαια για να είμαστε και σωστοί, το Polaki έφαγε τέτοιο σκίσιμο που δεν το ειχε φανταστεί ούτε στους εφιάλτες του.

Νομίζω ότι αν δεν κυνήγαγα ηψηλή ΜΩΤ, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα, όπως επίσης και αν δεν το γύρναγα σειριακό όποτε έβλεπα στροφές.

Όσο για το δίχτυ, όντως λυκόσκυλο έχω και το έχει ήδη κάνει μαντάρα!!!

bimmer-corfu
23-08-10, 12:22
ε τι θες να μη φάει το δίχτυ? το έβαλες σε ένα μικρό πορτ παγκάζ και άρχισες να σκίζεις το αμάξι!!!

Πάντως χωρίς πλάκα στο astra station του κουμπάρου μου το λυκόσκυλο του πατέρα του έσκισε το δίχτυ και έφαγε τα πίσω καθίσματα. Χωρίς πλάκα δεν έμεινε ίχνος καθισμάτων πίσω.

panos90
23-08-10, 12:24
Eϊμαι σίγουρος πλέον πως τα μεγάλα κυβικά με σωστές ρυθμίσεις έχουν αρκετά χαμηλή κατανάλωση.


ακριβως. στα 120-130 με 5η (δεν εχω 6η) ειμαι στις 3500 στροφες νταν.
οπου ο κινητηρας βγαζει ολη τη ροπη του.

η bmw κατι ηξερε το '01 που εβγαλε τον κινητηρα thumb

//3750 στροφες - να ειμαστε ακριβεις!

Stamatis
23-08-10, 12:26
Ε ναί, είναι ταλαιπωρία για το σκύλο το ταξίδι, αλλά τι να κάνω?

συνήθως ταξιεδεύει στην BMW στο πίσω κάθισμα και έχει όλο το χώρο δικό του, στο Polo πολύ απλά δεν χώραγε ούτε να στρίψει, οπότε αναγκαστικά... τον ήπιε και ο σκύλος...

john
23-08-10, 13:09
ειχα καλη αποψη για το dsg.τελικα λεει σαν κιβωτιο?σε μ3,πορκε,gtr,ferrari πινουν νερο στο ονομα του

oldcarskickass
23-08-10, 13:11
ε τι θες να μη φάει το δίχτυ? το έβαλες σε ένα μικρό πορτ παγκάζ και άρχισες να σκίζεις το αμάξι!!!

Πάντως χωρίς πλάκα στο astra station του κουμπάρου μου το λυκόσκυλο του πατέρα του έσκισε το δίχτυ και έφαγε τα πίσω καθίσματα. Χωρίς πλάκα δεν έμεινε ίχνος καθισμάτων πίσω.

Το είδε ομοιοπαθητικά το θέμα.

Έμπαινε γρήγορα στις στροφές για να κρατάει τον σκύλο σε εγρήγορση.

Όπως στο κρύο, που δε πρέπει να κοιμηθείς ένα πράμα.

Stamatis
23-08-10, 13:39
ειχα καλη αποψη για το dsg.τελικα λεει σαν κιβωτιο?σε μ3,πορκε,gtr,ferrari πινουν νερο στο ονομα του

Οι αλλαγές πράγματι είναι πολύ γρήγορες, δεν έχει καθόλου κόμπιασμα και σε λογικούς ρυθούς σου δίνει την αίσθηση του ηλεκτρικού.
Κατεβάζει και ανεβάζει πανέμορφα, το συνιστώ σε όποιον έχει την επιλογή.
Είναι η μέρα με τη νύχτα με το παλιό κιβώτιο της VAG, το οποίο συν τοις αλλοις ήταν και προβληματικό όταν έπιανες πάνω απο 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα.
(το είχαμε και εκείνο στο προηγούμενο Polo και ήταν δράμα).

Stamatis
23-08-10, 13:42
Το είδε ομοιοπαθητικά το θέμα.

Έμπαινε γρήγορα στις στροφές για να κρατάει τον σκύλο σε εγρήγορση.

Όπως στο κρύο, που δε πρέπει να κοιμηθείς ένα πράμα.

Οχι ρε, ο σκύλος είχε πορωθεί και -ελάφρωνε- το αυτοκίνητο για να μπαίνει καλύτερα.

JuNiOr_
23-08-10, 15:10
ειχα καλη αποψη για το dsg.τελικα λεει σαν κιβωτιο?σε μ3,πορκε,gtr,ferrari πινουν νερο στο ονομα του

νομιζω οτι η φερραρι χργσιμοποιουν ακομα cvt style κιβωτιο κ οχι διπλοσυμπλεκτο..

nikos ///M
23-08-10, 15:32
παιδια αυτο το πολακι μεσ την καρδια μου ειναι!
πολυ ομορφο αυτοκινητο!
εχω και γω ενα πολακι μοντελο 01 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
αν αποφασισω να το αλλαξω σιγουρα θα παρω το καινουργιο!

kloukakis
23-08-10, 19:38
Λοιπόν αυτό το καλοκαίρι πήγαμε για λίγο ξυλόκαστρο για κάτι δουλειές με δυό φίλους μου, ο ένας με ένα Μαζντα3 και ο άλλος με ένα μόλις στρωμένο polo 1.2 tsi dsg. Το polo το οδήγησα αρκετές φορές ακόμα και μόνος μου με το ελεύθερο να το λιώσω όσο θέλω…. Μπορώ να πω ότι στις ευθείες πάει σφαίρα και ότι έχει συμπαθητικά φρένα, αλλά μέχρι εκεί, σαν συμπεριφορά άθλιο όμως…. μούρα παντού και πάντα, καμία πληροφορία στο υπερπανάλφρο τιμόνι του. Ακόμα και με τα 100 άλογα του με 1η-2α το esp δούλευε ασταμάτητα λες και ήταν 300 άλογα… τι να πω…
Για αυτά τα 18.000Ε έχω να πω:

Θετικά:thumb

-Αλλαγές σε χρόνο ¨ντεκορ¨,το στροφόμετρο έτρωγε σφαλιάρες!

-Οι αλλαγές ήταν τέτοιες που έμενε ΠΑΝΤΑ στις ροπές του, πολύ καλές ρεπριζ!

-Πάρα πολύ ξεκούραστο λόγο ελαφριού τιμονιού και ροπών οι οποίες επέτρεπαν να προσπερνάς πανεύκολα! Ειδικά μέσα στην πόλη φοβερό!

-Πολύ καλά καθίσματα και άνεση ακόμα και για τους πίσω

Αρνητικά::thumbsdown:

-ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ οδηγική αίσθηση!!!

-ΜΟΝΟ υποστροφές και το σύστημα ¨αστάθειας¨ προσπαθούσε να μαζέψει τα αμάζευτα… Για να στρίψει θέλει αίτηση στο υπουργείο..

-¨ΣΠΟΡ¨ ανάρτηση για γέλια και για κλάματα, αυτό με τα σκαμπανευάσματα που πήγαινες για απογείωση και μετά ήθελες 3 πάνω κάτω για να σταθεί στα ίσια του το πρόσεξα και εγώ….

-Τιμόνι σκουπίδι

-Ήχος κινητήρα για τα μπάζα

-Πολύ κοπάνιμα στις λακούβες

-Ακόμα θεωρώ μεγάλη απάτη το γεγονός ότι το κοντέρ μεχρι κάποια χλμ μετράει αν 5χαω και όχι 10χαω. Έλεος δλδ να τρελαίνεται το κοντέρ και να είσαι ακόμα εκει….

Το γέλιο το καλό το έριξα όταν γυρνάγαμε Αθήνα, ο καθένας με το αμάξι του. Εν τo μεταξύ ο φίλος μου κουνιόταν ότι με πατάει και τέτοια…. Εγώ του έλεγα πως δεν μπορώ να πω με σιγουριά αποτέλεσμα, αλλά να ανοίξουμε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Σκηνικό 1:

Βγαίνουμε από τα διόδια μαζί και αρχίσουμε να ανοίγουμε τέρμα χωρίς να το έχουμε κανονίσει. Ήταν μπροστά μου όταν ξεκινήσαμε να ανοίγουμε και η διαφορά έμενε σταθερή στην αρχή και σιγά σιγά άρχησα να τον πλευρίζω. Γύρω στα 180 αφήνω το γκάζι για να μην πέσω πάνω του. Τότε ακούω από την ενδοεπικοινωνία ¨ρε μλκ δεν πάει άλλο- σταμάτησε¨
-Ε θα έχει κόφτη… δεν πάει καθόλου?
-Όχι!
-Ε τότε κάνε στην άκρη γιατί εμένα πάει…..
Και αφού τον περάσω επιδεικτικά λύνομαι στα γέλια και τον ακούω από την ενδοεπικοινωνία να με βρίζει(για πλάκα βέβαια)! Καλά….. το πόσο γέλιο έριξα δεν λέγετε!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Σκηνικό 2:

Στα επόμενα διόδια φεύγει πολύ πριν από μένα με αποτέλεσμα να τον φτάσω και να τον περάσω σαν σταματημένο με 210(κοντερ):shok:!! Μετά ακολούθησαν τα γνωστά βρισίδια από τον ασύρματο….
Πολύ γέλιο και πολύ δούλεμα!!:hystericalbs1::hystericalbs1:


Τελικά έχει περιοριστή τελικής ή όχι?

PANOS-E60
23-08-10, 19:46
Λοιπόν αυτό το καλοκαίρι πήγαμε για λίγο ξυλόκαστρο για κάτι δουλειές με δυό φίλους μου, ο ένας με ένα Μαζντα3 και ο άλλος με ένα μόλις στρωμένο polo 1.2 tsi dsg. Το polo το οδήγησα αρκετές φορές ακόμα και μόνος μου με το ελεύθερο να το λιώσω όσο θέλω…. Μπορώ να πω ότι στις ευθείες πάει σφαίρα και ότι έχει συμπαθητικά φρένα, αλλά μέχρι εκεί, σαν συμπεριφορά άθλιο όμως…. μούρα παντού και πάντα, καμία πληροφορία στο υπερπανάλφρο τιμόνι του. Ακόμα και με τα 100 άλογα του με 1η-2α το esp δούλευε ασταμάτητα λες και ήταν 300 άλογα… τι να πω…
Για αυτά τα 18.000Ε έχω να πω:

Θετικά:thumb

-Αλλαγές σε χρόνο ¨ντεκορ¨,το στροφόμετρο έτρωγε σφαλιάρες!

-Οι αλλαγές ήταν τέτοιες που έμενε ΠΑΝΤΑ στις ροπές του, πολύ καλές ρεπριζ!

-Πάρα πολύ ξεκούραστο λόγο ελαφριού τιμονιού και ροπών οι οποίες επέτρεπαν να προσπερνάς πανεύκολα! Ειδικά μέσα στην πόλη φοβερό!

-Πολύ καλά καθίσματα και άνεση ακόμα και για τους πίσω

Αρνητικά::thumbsdown:

-ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ οδηγική αίσθηση!!!

-ΜΟΝΟ υποστροφές και το σύστημα ¨αστάθειας¨ προσπαθούσε να μαζέψει τα αμάζευτα… Για να στρίψει θέλει αίτηση στο υπουργείο..

-¨ΣΠΟΡ¨ ανάρτηση για γέλια και για κλάματα, αυτό με τα σκαμπανευάσματα που πήγαινες για απογείωση και μετά ήθελες 3 πάνω κάτω για να σταθεί στα ίσια του το πρόσεξα και εγώ….

-Τιμόνι σκουπίδι

-Ήχος κινητήρα για τα μπάζα

-Πολύ κοπάνιμα στις λακούβες

-Ακόμα θεωρώ μεγάλη απάτη το γεγονός ότι το κοντέρ μεχρι κάποια χλμ μετράει αν 5χαω και όχι 10χαω. Έλεος δλδ να τρελαίνεται το κοντέρ και να είσαι ακόμα εκει….

Το γέλιο το καλό το έριξα όταν γυρνάγαμε Αθήνα, ο καθένας με το αμάξι του. Εν τo μεταξύ ο φίλος μου κουνιόταν ότι με πατάει και τέτοια…. Εγώ του έλεγα πως δεν μπορώ να πω με σιγουριά αποτέλεσμα, αλλά να ανοίξουμε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Σκηνικό 1:

Βγαίνουμε από τα διόδια μαζί και αρχίσουμε να ανοίγουμε τέρμα χωρίς να το έχουμε κανονίσει. Ήταν μπροστά μου όταν ξεκινήσαμε να ανοίγουμε και η διαφορά έμενε σταθερή στην αρχή και σιγά σιγά άρχησα να τον πλευρίζω. Γύρω στα 180 αφήνω το γκάζι για να μην πέσω πάνω του. Τότε ακούω από την ενδοεπικοινωνία ¨ρε μλκ δεν πάει άλλο- σταμάτησε¨
-Ε θα έχει κόφτη… δεν πάει καθόλου?
-Όχι!
-Ε τότε κάνε στην άκρη γιατί εμένα πάει…..
Και αφού τον περάσω επιδεικτικά λύνομαι στα γέλια και τον ακούω από την ενδοεπικοινωνία να με βρίζει(για πλάκα βέβαια)! Καλά….. το πόσο γέλιο έριξα δεν λέγετε!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Σκηνικό 2:

Στα επόμενα διόδια φεύγει πολύ πριν από μένα με αποτέλεσμα να τον φτάσω και να τον περάσω σαν σταματημένο με 210(κοντερ):shok:!! Μετά ακολούθησαν τα γνωστά βρισίδια από τον ασύρματο….
Πολύ γέλιο και πολύ δούλεμα!!:hystericalbs1::hystericalbs1:


Τελικά έχει περιοριστή τελικής ή όχι?

Φαντάζομαι να είχατε τσεκάρει πιέσεις στα λάστιχα ... Τα καινούργια αυτοκίνητα πάντα τα παραδίνουν οι αντιπροσωπείες με 40+ psi ... thumb

kloukakis
23-08-10, 19:52
Του είπα να τα κοιτάξει γιατί μου φαινόταν υπερβολικό τόσο καπάνιμα ακόμα και τις σπορ αναρτήσεις(όπως το εννοεί κανείς...). Αλλά και πάλι ο χαρακτήρας του ίδιος θα μείνει.... Πιστεύω πως ο panos316T εχει απόλυτο δίκιο

Stamatis
23-08-10, 20:52
Πιεση στα λαστιχα θελει 30-32.
Τελικη πιανει μονο στο σειριακο mode με εκτη.
Στο sport και comfort αν βαλει 7η απλα κραταει τα χιλιομετρα που ειχε.
Η 7η ειναι overdrive.

Z4 DCT
23-08-10, 20:53
Πιεση στα λαστιχα θελει 30-32.
Τελικη πιανει μονο στο σειριακο mode με εκτη.
Στο sport και comfort αν βαλει 7η απλα κραταει τα χιλιομετρα που ειχε.
Η 7η ειναι overdrive.

Επιτελους....εσενα πρεπει να σε ''εχω'' χαλαρα με το εξυπνο μικρο....:whistle::whistle:

Stamatis
23-08-10, 20:57
Γιαννη θες να φας μια τσουνα απο το smart να χαλαρωσουν οι σφιγκτηρες να σε βοηθησει στην τουαλετα;
Περιμενω ωρα και μερα.

Z4 DCT
23-08-10, 21:00
Γιαννη θες να φας μια τσουνα απο το smart να χαλαρωσουν οι σφιγκτηρες να σε βοηθησει στην τουαλετα;
Περιμενω ωρα και μερα.

Παντα το ηξερα οτι ησουν κρυφο πορνιαρης!!!!!!!:hystericalbs1::th_Laie_6 7-1:


Μολις γυρισω να γινει :warriorsmiley: αλλα να εχει θεατες και σουβλακια μετα........αααα και αμα εχεις πειραγμενο το σμαρτ κερνας κουφαλα!!!!!:whistle:

Stamatis
23-08-10, 21:04
Κερναω απο τωρα λοιπον γιατι ο smartaros δουλευει στο 1.4 και εχει χαλαρωσει αρκετα κωλαρακια ΦΠΕ 1.600αρια.
Ετσι για το γελιο ομως αν θες ανοιγουμε ενα 60-οσο.

Z4 DCT
23-08-10, 23:59
Κερναω απο τωρα λοιπον γιατι ο smartaros δουλευει στο 1.4 και εχει χαλαρωσει αρκετα κωλαρακια ΦΠΕ 1.600αρια.
Ετσι για το γελιο ομως αν θες ανοιγουμε ενα 60-οσο.

Ειδες που σε καταλαβα τι χελιδωνα εισαι.........:gun_bandana: