PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιός να είναι ο μερακλής;



gnx
22-08-10, 20:05
https://blogs.automobilemag.com/6675710/antique-classic-cars/last-drive-1985-peugeot-205-turbo-16/index.html

Αυτοκίνητο φετίχ για μένα, εαν δείτε στο τέλος του δρόμου το επόμενο σπίτι του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι στην Ελλάδα.

PANOS-E60
22-08-10, 20:28
Ακόμα ηχούν στα αυτιά μου οι πυροβολισμοί των Salonen και Kankunnen στο RAC το Νοέμβριο του 1985 γύρω από το Notinghamshire. To στήσιμό του ήταν μπροστά από τα υπόλοιπα Group B.

Η πολιτική του έκδοση ήταν και γιά μένα αυτοκίνητο - φετίχ.

Δεν μαντεύω ποιός θα μπορούσε να είναι ο Ελληνας μερακλής. Αν ήταν Audi ή Lancia θα έκανα καναδυό πιθανά σενάρια ...

m3est
22-08-10, 21:58
Yπηρχε παλια ενα τετοιο στην Peugeot οταν βρισκοταν στη λ.συγγρου η αντιπροσωπεια.Το θυμαμαι ακομα αν και πανε πολλα χρονια(καμμια εικοσιπενταρια).Ημουν πιτσιρικας τοτε και μου ετρεχαν τα σαλια.Απιστευτο τουμπανο με τα φουσκωματα.Βλεπαμε και τ αγωνιστικα στο ακροπολις τοτε να σκανε οι εξατμισεις και δεν κοιμομαστε τα βραδια.

Stathis
22-08-10, 22:05
υπαρχουν πολλοι συλλεκτες πλεον...

ενα υπηρχε και στην ελλαδα οπως λεει ο νικος...

εγω το ειχα πετυχει σε μαγαζι car stereo στο ψυχικο...

ηταν γκρι οπως αυτο της φωτο, με λιγα χιλιομετρα και αψογη κατασταση. ο ιδιοκτητης του το προσεχε πολυ...
τοτε μου ειχαν πει ποιος ηταν, αλλα εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι να σας πω.

PANOS-E60
22-08-10, 22:05
Yπηρχε παλια ενα τετοιο στην Peugeot οταν βρισκοταν στη λ.συγγρου η αντιπροσωπεια.Το θυμαμαι ακομα αν και πανε πολλα χρονια(καμμια εικοσιπενταρια).Ημουν πιτσιρικας τοτε και μου ετρεχαν τα σαλια.Απιστευτο τουμπανο με τα φουσκωματα.Βλεπαμε και τ αγωνιστικα στο ακροπολις τοτε να σκανε οι εξατμισεις και δεν κοιμομαστε τα βραδια.

Σωστό. Ανήκε στον τότε αντιπρόσωπο της Peugeot (μου διαφεύγει το όνομα αυτή τη στιγμή). Το είχε παραχωρήσει μάλιστα στον Κ.Καβαθά των 4τροχών γιά βόλτα και φωτογράφιση.

gnx
22-08-10, 22:47
Σάρρας λεγόταν, νομίζω. Είχε την Ιμπορτεξ που ήταν ο εισαγωγέας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

PANOS-E60
23-08-10, 07:01
Σάρρας λεγόταν, νομίζω. Είχε την Ιμπορτεξ που ήταν ο εισαγωγέας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς ! Το θυμήθηκα και εγώ το όνομα τη νύχτα ... thumb

TSAF
23-08-10, 09:35
Το αυτοκινητο πλεον ανηκει στην προσωπικη συλλογη του Μιχαλη Κολιοπουλου πρωην παιχτη του Παναθηναικου η αλλιως "AUTOM" και ειχα κανει και βολτα με το αυτοκινητο το 1994. Group B is the best. Καλο αλλα δεν ειναι Audi.

Gregory_///M
23-08-10, 09:40
Πολύ όμορφο και συλλεκτικό κομμάτι thumb!! Το είχα όταν ήμουν πιτσιρικάς στη συλλογή με τις μινιατούρες αλλά χάθηκε σε κάποια "ειδική διαδρομή",χαχαχα :th_Laie_67-1:

gnx
23-08-10, 11:37
Το αυτοκινητο πλεον ανηκει στην προσωπικη συλλογη του Μιχαλη Κολιοπουλου πρωην παιχτη του Παναθηναικου η αλλιως "AUTOM" και ειχα κανει και βολτα με το αυτοκινητο το 1994. Group B is the best. Καλο αλλα δεν ειναι Audi.

Τι άθλημα έπαιζε ο Κολιόπουλος; Πότε ήταν στο βάζελο; Ετσι πληροφοριακά...

Bellof-3
23-08-10, 11:41
βολευ...

https://el.wikipedia.org/wiki/Παναθηναϊκός_ΤΑΑ

το ποτε δεν το ξερω...

Nikos
23-08-10, 11:44
Yπηρχε παλια ενα τετοιο στην Peugeot οταν βρισκοταν στη λ.συγγρου η αντιπροσωπεια.Το θυμαμαι ακομα αν και πανε πολλα χρονια(καμμια εικοσιπενταρια).Ημουν πιτσιρικας τοτε και μου ετρεχαν τα σαλια.Απιστευτο τουμπανο με τα φουσκωματα.Βλεπαμε και τ αγωνιστικα στο ακροπολις τοτε να σκανε οι εξατμισεις και δεν κοιμομαστε τα βραδια.

Αυτο που θυμασαι Νικο ηταν του Γιαννη Σαρρα , γιου του αντιπροσωπου της εποχης εκεινης, Importex, στη λεωφ. Συγγρου. Ο ιδιος ειχε και τη videosonic .
Εμενε στην παραλιακη στο Παλαιο Φαληρο και γι αυτο το αυτοκινητο ηταν συχνα παρκαρισμενο πανω στο δρομο.
Ο Δημητρης ενας απο τους κολλητους μου και εγγονος του Σαρρα κανονιζε συχνα με το θειο του και μας πηγαινε βολτες με το τερατακι εν ετη 1985-86.
Αλλαι εποχε......

TSAF
23-08-10, 11:44
Τι άθλημα έπαιζε ο Κολιόπουλος; Πότε ήταν στο βάζελο; Ετσι πληροφοριακά...

VOLLEY BALL δεκαετια του 80 εως αρχες 90 με Γοντικα και κλπ