PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 ROL CAGE HOMOLOGATION...



Thomelef
21-08-10, 16:09
Εντελως Μητσο..

Παω για ρολλ και ελαφρωμα.

αφού με έβαλε σε σκέψεις ο μανωλάκος ανοίγω αυτό το θρεντ για κάτι που ψάχνω
εδώ και καιρό και δεν βρίσκω τπτ πουθενά.
μάλιστα έχει και κάνα 2 εβδομάδες που ήθελα να το γράψω και όλο το άφηνα μέχρι
την στιγμή που είδα το συγκεκριμένο ποστ του τρελοπιστάκια απο την κρήτη.
λοιπόν...πέραν απο έτοιμα κλουβιά πολύ light κατασκευής που μπαίνουν ακόμα
και χωρίς την κατάργηση των πίσω καθησμάτων, μέχρι και αυτοσχέδιες κατασκευές
υπάρχουν πολά και ενδιαφέροντα λινκς.
το θέμα όμως είναι ποιο είναι το σωστό σχεδιάγραμμα για το κλουβί του συγκεκριμένου
σκάφους σύμφωνα με τις αγωνηστικές προδιαγραφές της μαμά εταιρείας???
υπάρχει μεγάλο θέμα σε ιδιοκατασκευές όπου κάποιοι είχαν θέματα ώς προς την
ακαμψία του αυτοκινήτου και την ανθεκτικότητα του σασί.
δλδ υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι το αμάξι τους έχει θέμα είτε στις δεξιές είτε
στις αριστερές στροφές.
υπάρχουν άλλοι οι οποίοι λόγο κακών - στραβών - σωστές κόντρες και ενισχύσεις
κατά την γνώμη του μάστορα, έσχιζε το αμάξι σε κουφά σημεία όπως πατώματα
στο πορτ μπαγκάζ - πίσω αριστερές ή δεξιές κολώνες, πλαίσιο πίσω απο το ταμπλό
και πολά τρελά περιστατικά.
αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι...έχει κάποιος σχετικές πληροφορίες
για το original κλουβί του Ε46 μαζί με σχεδιαγράμα κατασκευής???
εσλυ μανώλη τι ακριβώς θα κάνεις στο δικό σου??? θα πας σε μάστορα??? θα
αγοράσεις έτοιμο κλοβό??? αυτό που θα κάνει ο μάστορας αν τελικά το κάνεις
σε μάστορα, έχει κάποιο σχεδιάγραμμα???
για βοήθα λίγο...
το θρεντ είναι καθαρά για λόγους πληροφόρησης, μιάς και δεν σχεδιάζω να
κάνω το αμάξι μου track day car... (ακόμα):D :D :D
ευχαριστώ...

BILL007
21-08-10, 16:36
Λογικά δεν θα υπάρχει ως part απο την bmw motorsport?

Πριν λίγο καιρό είχαν ποστάρει ένα λινκ με κατάλογο απο διάφορα αγωνιστικά πράγματα,που και καλά ήταν και street legal κάμποσα απο αυτά...

Δεν χάνεις τίποτα να έρθεις σε επαφή με αυτό το τμήμα.Το κόστος μπορεί να είναι αρκετό αλλά το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρο

Thomelef
21-08-10, 16:57
εγώ το είχα σηκώσει το θεματάκι εκείνο, ψάχνοντας για το παραπάνω ποστ.
το ποσταρα γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. τα κλουβιά που δίνουν οι συγκεκριμένοι
είναι απο παρεγγελεία μέσα απο το εργοστάσιο και παραλαμβάνουν έτοιμο σασί με κλοβό.
μάλιστα έχουν ένα στην αποθήκη τους το οποίο λένε πως είναι και το τελευταίο σασί.
το θέμα είναι τα σχεδιαγράμματα. αν υπάρχουν μπορείς να κάνεις μόνος σου...
για το κόμπακτ είχα βρεί κάποια στιγμή και τα έχω κρατημένα. για το 46άρι όμως τπτ...

fanisk
21-08-10, 17:19
εγώ το είχα σηκώσει το θεματάκι εκείνο, ψάχνοντας για το παραπάνω ποστ.
το ποσταρα γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. τα κλουβιά που δίνουν οι συγκεκριμένοι
είναι απο παρεγγελεία μέσα απο το εργοστάσιο και παραλαμβάνουν έτοιμο σασί με κλοβό.
μάλιστα έχουν ένα στην αποθήκη τους το οποίο λένε πως είναι και το τελευταίο σασί.
το θέμα είναι τα σχεδιαγράμματα. αν υπάρχουν μπορείς να κάνεις μόνος σου...
για το κόμπακτ είχα βρεί κάποια στιγμή και τα έχω κρατημένα. για το 46άρι όμως τπτ...

Θωμα! Στειλε μου του κομπακτ αν θες, να υπαρχουν.. thumb

BILL007
21-08-10, 17:42
Για ανέβασε αυτά του κόμπακτ φίλε να υπάρχουν.:original:

Αν το δίνει κλοβό και σασί ένα μαζί τότε σκούρα τα πράγματα.

Κάποια επώνυμη εταιρία δεν υπάρχει που να δίνει rol cage για E46 Μ?
Στην Αγγλία όλα τα trackday ///M φοράνε κλουβιά.Τώρα τι κλουβιά και αν σκίζουν τα πάντα δεν ξέρω...:(

Thomelef
21-08-10, 17:46
https://www.customcages.co.uk/homepage
αυτοί είναι καλοί και τα κλουβιά τους πρέπει να τηρούν εργοστασιακές
προδιαγραφές, αν κρίνω απο τις τρυπητές κόντρες στις μπροστά κολώνες του Ε46, που
είναι σήμα κατατεθέν για το κλουβί του συγκεκριμένου αυτοκινήτου...μπορείτε να τσεκάρετε
για όλες τις σειρές όποιος ενδιαφέρεται.για το κομπακτ το 36άρι έχω το φουλ σχεδιάγραμμα
απο αυτή την εταιρεία και μετά απο τόσα χρόνια το ίδιο site είναι το μοναδικό που έχει
λεπτομέρειες για το 46άρι...

kplc16
21-08-10, 17:54
εχω ακουσει οτι κοντα στα μουδανια χαλκιδικης υπαρχει εξειδικευμενος μαστορας.Δεν ειναι τυχαιο οτι σε αυτον εχει κανει δουλειες και ο Σαραφης

BILL007
21-08-10, 17:58
Αφού έχει για Ε46 εδω https://tinyurl.com/3ydpfrz


Ποιά η διαφορά?Έχεις στείλει σε αυτούς να ρωτήσεις?

Thomelef
21-08-10, 18:10
Αφού έχει για Ε46 εδω https://tinyurl.com/3ydpfrz


Ποιά η διαφορά?Έχεις στείλει σε αυτούς να ρωτήσεις?


xexe το ίδιο λινκ έχουμε βάλει...
το θέμα με τους συγκεκριμένους είναι πως δουλεύουν με τα σχεδιαγράματα
και την ομολογκασιον της bmw όπως μου είχαν απαντήσει σε πολύ παλιό μειλ...

manos///3
21-08-10, 18:58
Μεγαλο θέμα Θωμα. Θα γράψω πιο αργά...

Thomelef
21-08-10, 19:02
δώσε φώτα!!!

EVERGET
21-08-10, 23:05
Νομίζω πως η schnitzer έχει cage σαν αξεσουάρ για το M3, για κανε ένα τηλ στο Σπανό! Και αν όντως βρεθεί καλό cage καιρός είναι να πετάξουμε τα πίσω καθίσματα που και βάρος δίνουν κ παραδοσιακά στο 46αρι τρίζουν!

m3est
21-08-10, 23:14
Αν σας ενδιαφερει ριξτε μια ματια στη Wiechers.Ειναι συνεργατης με τα αγωνιστικα τμηματα της BMW και MINI.Συνεργαζομαι χρονια και φερνω θολομπαρες απο τους γερμανους αυτους.Κορυφαια ποιοτητα.Το 2006 τους ειχα επισκευτει και ειχαν εκει αυτοκινητο ΜΙΝΙ R56 cooper S πριν κυκλοφορησει και το ειχαν γδυσει για να φτιαξουν κλουβι για το ενιαιο.

https://www.wiechers-sport.de/

BILL007
21-08-10, 23:53
Αν σας ενδιαφερει ριξτε μια ματια στη Wiechers.

https://www.wiechers-sport.de/ (https://www.wiechers-sport.de/)

Mε μια πρόχειρη ματιά δείχνει να έχει για Ε46, αλλά και για άλλα BMW https://www.wiechers-sport.de/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=115 thumbthumbthumbthumb

manos///3
23-08-10, 13:25
Αποφάσισα να μπαξω ρολλ κειγκ οταν συνειδητοποίησα πως δε πρεπει να παιζω με την ασφαλεια μου. Επειδη εχω ξεπερασει τα ορια του Μ στη πιστα θελω να βεβαιωθώ σε περίπτωσή ατυχήματος οι συνέπειες θα ειναι ελαχιστες.
Ενα ρολλ ,εστω ενα ''Π'' ,μια πυρόσβεση και ενα καλο καθισμα με ζωνες 4 σημειων ειναι αυτονοητα για καποιον που μπαινει πιστα.

Εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και εχω βρει δυο εταιριες ,wiechers και custom cages, που πιστευω καλυπτουν τις αναγκες μου. (Τις αναφερατε παραπανω)

Τωρα για ειδη ρολλ υπαρχουν αρκετες λυσεις.

Ρολλ πολλαπλων σημειων απο τους μπροστινους θολους μεχρι τους πισω.
Εδω ειναι και το πιο δυσκολο αφου οι σωληνες τρυπανε τη κονσολα και τον καθρεπτη. Το ρολλ δένεται αναγκαστικα πανω στις κολονες ωστε να αυξηθει στο μεγιστο η ακαμψια . Επισης τα πισω καθισματα αχρηστεύονται.
Η συγκεκριμενη λυση αφορα αυτοκινητα που τρεχουν σε αγωνες και οι απαιτησεις πολλες ειδικα απο τους κανονες της FIA.

Αλλη λυση και η πιο οικονομικη ειναι τα club sport cages και αφορουν κυριως χομπιστες οπως εμενα. Εδω προηγείται η σφαλεια του οδηγου και οχι τοσο η ακαμψια του πλαισιου ,που σε καποιες περιπτωσεις ειναι ανυπαρκτη.
Συνηθως τα συγκεκριμενα ρολλ ακουμπουν μονο στο πατωμα/ θολους και δε δενονται στις κολονες.
Μπορει να ειναι ενα ''Π'' ή 4 σημειων στο πατωμα (''Π" με χιαστες πισω) ή 6 σημειων (ξεκινουν απο μπροστα χωρις να τρυπανε τη κονσολα και καταληγουν στους πισω θολους). Σε μερικες περιπτωσεις τα καθισματα παραμενουν. Μπορεις να ενισχυσεις ενα club sport cage με χιαστες στις πορτες, στην οροφη
και πισω.

Γενικα υπαρχουν διαφοροι διαμετροι/ παχος σωληνων και υλικων. Οσο πιο ισχυρο ειναι το υλικο τοσο μικροτερο ειναι το παχος (πχ 1,5mm) αρα και πιο ελαφρυ ρολλ ,ζητουμενο απο αγωνιστικες ομαδες.
Η διαμετρος παιζει απο 50mm εως 40mm και το παχος αναλογα το υλικο απο 1,5mm εως 3mm.

Oσο για το αν κοβουν τα πλαισια εξαιτιας των ρολλ δεν εχω ακουσει κατι...αλλα και παλι απο τη στιγμη που τοποθετεις ρολλ πολλαπλων σημειων για χρηση πιστας τα ρισκα ειναι αυξημενα ως προς την αξιοπιστια σε οποιδηποτε μερος του αυτοκινητου.

Επισης το βιβλιο με τους τεχνικους πινακες της ΕΘΕΑ , παραρτημα ''J'' εχει πολλες πληροφοριες για ρολλ συμφωνα με τους τεχνικους κανονισμους της FIA. (θα το βρω και θα το επισυναψω)

Τελος εγω ψαχνω για club sport cage με καποιες προσθετες ενισχυσεις οπως χιαστες.

manos///3
02-09-10, 16:34
Επικοινωνησα με customrollcages και μαλλον θα μπαξω απο εκει.

Ρολλ κειγκ σειρας CLUB απο cds υλικο ,σωληνες 45Χ2.5mm.

To ρολλ θα ειναι συγκολλημενο (και οχι βιδωμενο) στο πατωμα σε 6 σημεια. Τα Α,Β,C pillars μενουν ανεπαφα.

Επιπλεον θα το ενισχυσω με καποια cross μερη στις πορτες, οροφη και πισω.

Η τιμη ειναι πολυ οικονομικη , πανω κατω 1000 ευρω.

Θα ερθει σε κομματια με κωδικους με οδηγιες χρησης παρακαλω σε DVD.

Ευτυχως εχω σουπερ μαστορα να το μπαξει.

Ίδωμεν....

patriNOS
02-09-10, 17:18
https://www.rollcagecomponents.com/kits1.htm

https://tucsonracewaypark.com/pdf/Roll%20cage%20diagram.pdf

Thomelef
02-09-10, 20:12
Επικοινωνησα με customrollcages και μαλλον θα μπαξω απο εκει.

Ρολλ κειγκ σειρας CLUB απο cds υλικο ,σωληνες 45Χ2.5mm.

To ρολλ θα ειναι συγκολλημενο (και οχι βιδωμενο) στο πατωμα σε 6 σημεια. Τα Α,Β,C pillars μενουν ανεπαφα.

Επιπλεον θα το ενισχυσω με καποια cross μερη στις πορτες, οροφη και πισω.

Η τιμη ειναι πολυ οικονομικη , πανω κατω 1000 ευρω.

Θα ερθει σε κομματια με κωδικους με οδηγιες χρησης παρακαλω σε DVD.

Ευτυχως εχω σουπερ μαστορα να το μπαξει.

Ίδωμεν....

OOOOO εσύ ρε θα κάνεις σοβαρή δουλειά...όχι αστεία.
στις πόρτες θα περάσεις χιαστή, που βγαίνουν μέχρι μπροστά
στους θόλους???
πωπω ρε μλκ θα ζαλιστώ αν δώ μπροστά μου το αμάξι σου
έτσι που θα το κάνεις...εξατμίσεις, ανάρτηση,κλουβιά,γυμνό,
διαφορικό,αλφα-ν... πάντως νομίζω πως καλά θα ήτανε να
μπάξεις και ένα κάρμπον καπό, βαμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
θα κερδίσεις και απο εκεί κάνα 15κιλο, μπορεί και παραπάνω!!!

EVERGET
02-09-10, 20:24
Στην περίπτωση που θέλουμε να βελτιώσουμε την ακαμψία του m3, αφού πιστεύω πως παρουσιάζει κάποιο αισθητό roll, ποια είναι η καλύτερη λύση; Μπάρα θόλων πίσω, δέσιμο των B-pillars μεταξύ τους με μπάρα, ή κάποιο "χρηστικό" cage τύπου clubsport σαν αυτά που δίνει η Porsche;;;

Thomelef
02-09-10, 20:47
για παρεμβάσεις όσον αφορά την ακαμψία του αμαξώματος, μόνο ένα καλό κλουβί
μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση αισθητά...το σασί γίνεται πιο άκαμπτο όταν
παρεμβαίνεις στο ίδιο το αμάξωμα όπως είναι η τοποθέτηση ενός κλουβιού και όχι
τόσο όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις...σαφώς και εκείνα κάνουν καλή δουλειά αλλά
όχι όσο το κλουβί, ειδικά όπως το κλουβί που σκέφτεται να κάνει ο μάνος...
επίσεις μεγάλη υπόθεση είναι που θα το γαζώσει πάνω στο αυτοκίνητο. δεσμευτικό μεν,
πολύ πιο απορελεσματικό δεν...επειδή όμως ο μάνος είναι πολύ απαιτητικός οδηγός,
κάνει την καλύτερη επιλογή...εγώ πιστέυω πως μια απόφαση είναι γενικά για να του
γ@μήσεις την μανούλα και να το κάνεις για πίστα ένα αυτοκίνητο και το αποτέλεσμα
συνήθως δικαιώνει!!!

alexk
02-09-10, 21:59
πάντως νομίζω πως καλά θα ήτανε να
μπάξεις και ένα κάρμπον καπό, βαμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
θα κερδίσεις και απο εκεί κάνα 15κιλο, μπορεί και παραπάνω!!!

Το εργοστασιακό καπώ είναι αλουμινένιο και ζυγίζει 10 κιλά μόνο.
Δεν ξέρω πόσο ζυγίζουν τα κάρμπον, υποθέτω 5-6 κιλά.

Καλή η κίνηση του Μάνου μιας και το θέλει αυστηρά για πίστα.
Δεν είναι μονόδρομος όμως το ρολλ, μην υπερβάλλουμε.
Μια χαρά είναι η ακαμψία του Μ3 (ειδικά αν βάλεις και πίσω μπάρα θόλων).
Μην ξεχνάμε όμως ότι το αυτοκίνητου του Μάνου (μην το πάρετε ότι κράζω) είναι απλό πλαίσιο και μάλιστα έχουν κοπεί/αλλαχτεί πίσω φτερά και πάτωμα.

EVERGET
02-09-10, 22:39
Μια χαρά είναι η ακαμψία του Μ3 (ειδικά αν βάλεις και πίσω μπάρα θόλων).


Mήπως η τοποθέτηση πίσω μπάρας θόλων δημιουργεί προβλήματα στο ευαίσθητο ύποπλαίσιο του διαφορικού?

NICK_M3
03-09-10, 08:03
Mήπως η τοποθέτηση πίσω μπάρας θόλων δημιουργεί προβλήματα στο ευαίσθητο ύποπλαίσιο του διαφορικού?

οχι κανένα πρόβλημα
η μπάρα πιάνει στούς πίσω θόλους και δεν έχει σχέση με κάτω...

το πλαίσιο την ακούει απο το διαφορικό στα σημεία που πιάνει η γέφυρά του...

πάντως να πω το εξής

επιδή εχω αλλάξει τα πάντα όσον αφορά την ανάρτηση στο Μ3 εχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με μαμά...οι αντιστρεπτικές κάτω με τις μπάρες επάνω τα σινεπμλόκ παντου ( εχω παραγγείλει και της γέφυρας τώρα ) είναι θεαματική η διαφορά...Οταν βάλω και το μισό cage θα είναι SUPER !!!!

ενα ενα βήμα....

manos///3
03-09-10, 10:37
Στην περίπτωση που θέλουμε να βελτιώσουμε την ακαμψία του m3, αφού πιστεύω πως παρουσιάζει κάποιο αισθητό roll, ποια είναι η καλύτερη λύση; Μπάρα θόλων πίσω, δέσιμο των B-pillars μεταξύ τους με μπάρα, ή κάποιο "χρηστικό" cage τύπου clubsport σαν αυτά που δίνει η Porsche;;;

H ακαμψια του Μ3 ειναι σε πολυ καλο επιπεδο ακομα και για πιστα. Μια μπαρα θολων πισω και ειναι ενταξει.
Ενα clubsport κειγκ δεν αυξανει την ακαμψια αλλα τη προστασια του οδηγου.

manos///3
03-09-10, 10:51
Καλή η κίνηση του Μάνου μιας και το θέλει αυστηρά για πίστα.
Δεν είναι μονόδρομος όμως το ρολλ, μην υπερβάλλουμε.
Μια χαρά είναι η ακαμψία του Μ3 (ειδικά αν βάλεις και πίσω μπάρα θόλων).
Μην ξεχνάμε όμως ότι το αυτοκίνητου του Μάνου (μην το πάρετε ότι κράζω) είναι απλό πλαίσιο και μάλιστα έχουν κοπεί/αλλαχτεί πίσω φτερά και πάτωμα.

Αλεξη το οτι η καροτσα μου ειναι 316 (οχι δε με κραζεις, δε το κρυβω αλλωστε)και εχουν γινει τροποποιησεις πανω σε αυτη δε σημαινει οτι δεν εχω την ακαμψια του Μ3...ισα ισα οι χρονοι μου στις Σερρες επιβεβαιωνουν οτι ειμαι στους ιδιους χρονους -και πιο κατω- με τα γνησια Μ.
Εχω ψαχτει αρκετα με το θεμα αυτο και εχω καταληξει οτι η καροτσα το Ε46 ειναι ιδια για ολα τα μοντελα. Το Μ εχει καποια δεσιματα παραπανω ,που στις σωστες μετατροπες γινονται και αυτα. Τωρα αν το σασι του Μ ειναι κατασκευασμενο απο αλλο ανθεκτικοτερο υλικο δε το γνωριζω (μονο στο division το ξερουν αυτο)...

Και συμφωνω μαζι σου πως η ακαμψια του Μ3 ειναι μια χαρα..Για να γινει 100% ακαμπτο σασι χρειαζεται ρολλ πολλαπλων σημειων ,να δενεται πανω στα Α και Β pillars και στους μπροστα θολους...αυτα ειναι για αγωνιστικές κατασκευες..
Εγω βαζω ρολλ περισσοτερο για την ασφαλεια μου...ευτυχως απο τοτε που εγινα μπαμπας νιωθω πιο υπευθυνος για τη ζωη μου..

manos///3
03-09-10, 10:59
OOOOO εσύ ρε θα κάνεις σοβαρή δουλειά...όχι αστεία.
στις πόρτες θα περάσεις χιαστή, που βγαίνουν μέχρι μπροστά
στους θόλους???
πωπω ρε μλκ θα ζαλιστώ αν δώ μπροστά μου το αμάξι σου
έτσι που θα το κάνεις...εξατμίσεις, ανάρτηση,κλουβιά,γυμνό,
διαφορικό,αλφα-ν... πάντως νομίζω πως καλά θα ήτανε να
μπάξεις και ένα κάρμπον καπό, βαμένο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
θα κερδίσεις και απο εκεί κάνα 15κιλο, μπορεί και παραπάνω!!!

Στις πορτες δε θα βαλω τελικα χιαστη αλλα μια σωληνα. Η χιαστη βοηθα περισσοτερο στη προστασια στις πλαινες συγκρουσεις, δηλαδη για αγωνες..
Το ρολλ θα σταματαει μπροστα απο το ταμπλο...για να περασεις στους θολους πρεπει να τρυπησεις το ταμπλο :shok:

Για το καπο οτι ειπε ο Αλεξ..δε κερδιζεις αρκετα κιλα.

Thomelef
03-09-10, 15:25
Στις πορτες δε θα βαλω τελικα χιαστη αλλα μια σωληνα. Η χιαστη βοηθα περισσοτερο στη προστασια στις πλαινες συγκρουσεις, δηλαδη για αγωνες..
Το ρολλ θα σταματαει μπροστα απο το ταμπλο...για να περασεις στους θολους πρεπει να τρυπησεις το ταμπλο :shok:

Για το καπο οτι ειπε ο Αλεξ..δε κερδιζεις αρκετα κιλα.

έλα μωρέ σιγά...πως κάνεις έτσι για δυο τρύπες!!!
βγάλτο απο τους αεραγωγούς...

manos///3
03-09-10, 16:37
έλα μωρέ σιγά...πως κάνεις έτσι για δυο τρύπες!!!
βγάλτο απο τους αεραγωγούς...

Αφου το γ@μαμε που το γ@μαμε ας κανουμε και δυο τρυπες....σιγα το πραμα!

Θωμα δε θα κατεβω στο DTM τελικα...Μαλλον για ΒΤCC με βλεπω...:th_Laie_67-1:

Thomelef
03-09-10, 20:21
εσύ ντουγρού για το bimmerfest είσαι...:D:D:D

greg_de_m3
10-09-10, 14:54
Τελικά βρέθηκε κάτι????

ghost-rider
10-09-10, 16:30
Θεωρω πως αν το ζητουμενο ειναι η ακαμψια, ενα roll cage δεν ειναι απαραιτητα λυση. Το λεω αυτο, γιατι φανταζομαι οτι ενα μελετημενο σωστα roll cage, πρεπει να ειναι ανεκτικο στις μετακινησεις και τις στροφες της καροτσας. Αλλιως στα σημεια συνδεσης cage - καροτσας, θα υπαρχει σοβαροτατο προβλημα ρηγματων. Θεωρω οτι ο καλυτερος τροπος αυξησης της ακαμψιας ενος πλαισιου, ειναι το γαζωμα. Γδυνεις τα παντα, γαζωνεις, ενισχυεις αδυνατα σημεια(πατωμα γεφυρας και θολους), και βαζεις και δυο καλες θολομπαρες. Στη συνεχεια φυσικα θα μπει και το roll cage που ειναι απαραιτητο σε ενα αυτοκινητο που μπαινει συχνα πιστα. Αυτο ομως για προστασια. Αντοχη, κυριως, θα δωσει σε ενδεχομενη συγκρουση. Αν χρειστει να δωσει ακαμψια θα κοπει στα σημεια συνδεσης με την καροτσα. Καλο ειναι να μην μπερδευουμε ενα απλο roll cage, με τα πλαισια καποιων αγωνιστηκων αυτοκινητων που αποτελουνται εξολοκληρου απο χωροδικτυωμα.
Υ.Γ. Εννοειται οτι μετα απο μια τετοια επεμβαση, αν κατι παει στραβα κατα την οδηγηση, η πιθανοτητα η καροτσα να εχει μη επισκευασιμη βλαβη ειναι σχετικα υψηλη.

Thomelef
10-09-10, 19:01
σωστός...απο την στιγμή όμως που ένα κλουβί ράβεται στους απο τους θόλους μέχρι σε
σημεία του σκάφους βοηθάει αισθητά στην ακαμψία...
φυσικά τα περαιτέρω γαζώματα κάτω απο το σκάφος δημιουργούν ακόμα μεγαλύτερη
ακαμψία και αντοχή απο σκησίματα.
πιστεύω δλδ. με την λογική μου κάτι τέτοιο πιστεύω πως συμβαίνει...

ghost-rider
10-09-10, 21:26
σωστός...απο την στιγμή όμως που ένα κλουβί ράβεται στους απο τους θόλους μέχρι σε
σημεία του σκάφους βοηθάει αισθητά στην ακαμψία...
φυσικά τα περαιτέρω γαζώματα κάτω απο το σκάφος δημιουργούν ακόμα μεγαλύτερη
ακαμψία και αντοχή απο σκησίματα.
πιστεύω δλδ. με την λογική μου κάτι τέτοιο πιστεύω πως συμβαίνει...

Σιγουρα δεν μπορει παρα να βοηθησει και να ξεκουρασει την καροτσα, ειδικα
πισω που θα πιασει στους θολους(μπροστα οι θολοι ειναι προβολοι, δεν μπορει να γινει κατι). Πιστευω ομως οτι αν ειναι πολυ ακαμπτο σε σχεση με το αμαξωμα, αργα η γρηγορα θα ξεχαρβαλωσει τα σημεια στα οποια εδραζεται.
Και αυτο γιατι και παλι τα φορτια δε θα περνανε απευθειας σε αυτο, αλλα μεσω της καροτσας. Και οπως και να το κανουμε, η αντοχη ενος αυτοφερομενου πλαισιου, στηριζεται πρωτιστως στη γεωμετρια του. Δεν εχει δυνατα σημεια για να πακτωσεις το roll cage. Αν εξαιρεσεις τους θολους μαρσπιεδες και κολωνες, το υπολοιπο αμαξωμα ειναι τσιγαροχαρτο. Εχει μελετηθει να μεταφερει στα ισχυρα του σημεια τα φορτια με συγκεκριμενο τροπο.
Εαν ειχαμε ενα πλαισιο τυπου σκαλας οπως παλια, θα μπορουσαμε να μιλησουμε για ενα roll cage που θα διαπερνουσε το πατωμα και θα πακτωνοταν στα τα πολυ χοντρα δοκαρια της σκαλας. Πιστευω οτι εκει η ακαμψια θα περνουσε σε αλλη διασταση(κυριολεκτικα ομως, αφου η σκαλα που ειναι πλαισιο 2 διαστασεων, θα γινοταν αυτοματως 3). Τωρα θελει προσοχη και μελετημενη ενισχυση στα σημεια που θα στερεωθει η κατασκευη. Ειδικα μπροστα..
Δεν ειναι φρονιμο να πατενταριστει χωρις μελετη. Αν ειναι απο καποια επωνυμη και υπευθυνη εταιρεια, και κατι θα δωσει και θα επιτελεσει τον βασικο του σκοπο οταν χρειαστει(χτυπα ξυλο). Θα σωσει τον οδηγο.

ghost-rider
04-10-10, 16:12
Επαναφερω ολιγον το συγκεκριμενο θεματακι μιας και ειναι σχετικο με ενα ζητημα που με απασχολει αρκετα. Για την καροτσα των Ε46 συγκεκριμενα. Ποια τα νουμερα στρεπτικης ακαμψιας στις διαφορες εκδοσεις(κουπε-sedan-convertible)?

Ακουσα καποια πραγματα τωρα τελευταια...

Συγκεκριμενα, ειναι δυνατον το σενταν να εκτοξευει την στρεπτικη του ακαμψια επειδη δεν εχει ανακλινομενα πισω καθισματα?

Το κουπε ειναι δυνατο να παιζει στα ιδια πανω κατω επιπεδα με το convertible οταν υπαρχει διαφορα ενος ολοκληρου ουρανου? Ναι μεν το καμπριο ειναι δεμενο, αλλα ειναι δυνατον να φτασει στα αρχικα επιπεδα στρεπτικης ακαμψιας(προ αφαιρεσης ουρανου)?

Τελος ειναι δυνατον ενα τετραπορτο αμαξωμα να ειναι πιο συσκαμπτο στρεπτικα απο αυτο ενος κουπε?

Σε ενα ξενο φορουμ(german car foroum) εμφανιστηκε μια λιστα αγνωστου προελευσεως. Ματαια προσπαθησα να μαθω απο που εντοπιστηκαν τα νουμερα που εμφανιζει.

Σε αυτη τη λιστα λοιπον εμφανιζεται το convertible E46 στα τσιμπημενα 10.000 Νm/βαθμο. Το κουπε ενα κλικ πιο πανω. Παμε λιγο ακομα (13.000 αν δεν απατωμαι) το τετραθυρο με ανακλινομενα καθισματα. Ενω το τετραπορτο, λενε, με φιξ καθισματα πισω παιζει στα 18.000.

Ειναι δυνατον? Αντιστοιχα νουμερα ανακοινωνει η BMW? Δηλαδη και τις τρυπες αυξανουμε στο αμαξωμα και πιο ακαμπτο το κανουμε???

Αφηστε που ειναι δυνατον τα φιξ πισω καθισματα να εχουν επιδραση roll-cage και γαζωματος στη στρεπτικη ακαμψια?

Φταιω που δεν πιστευω? Ειμαι παραλογος?

Thomelef
04-10-10, 16:32
μπορεί γιατί αν δεν κάνω λάθος, αυτά που δεν έχουν ανακλινλωμενα καθίσματα, έχουν
ολόκληρη λαμαρίνα πίσω στο σημείο που είναι κενό αυτά με τα ανακλινλωμενα.
να είναι όμως πιο άκαμπτο στο σύνολο απο ένα κουπέ μου φαίνεται λίγο κουλό...

GiannisRob
04-10-10, 16:35
Ειναι οντως αρκετα ενδιαφερον το θεματακι.

Για να εξηγουμαστε και να μην παρεξηγουμαστε, η λιστα που λεει ο φιλος ghost-rider ειναι εδω:

https://www.germancarforum.com/test-data/12334-list-torsional-rigidity.html

Επίσης, ειναι εδώ:

https://www.maseratilife.com/forums/showthread.php?t=1158

και οι ιδιες τιμες για τα Ε46 αναφερονται και εδώ:

https://www.bmw-sg.com/forums/suspension-brake-tyres-rims-section/577-torsional-rigidity-e46.html

και εδω:

https://www.bimmerfest.com/forums/archive/index.php/t-7255.html

Απο εκεί και περα, τι να πω. Το θεμα ειναι λιγο μπλεγμενο μιας και δεν μπορουμε να βρουμε μια αξιοπιστη πηγη, εκτος απο αυτο:

www.unofficialbmw.com/images/e46.pdf

που και παλι δεν ειναι 100% αξιοπιστο (για μενα) και δινει τιμες μονο για το καμπριο, διαφορετικες απο τη λιστα που βρισκεται παραπανω (σε ολα τα λινκ ειναι ιδια).

Οσο για τον τυπο που το ποσταρε αυτη τη λιστα, με το nickname Mr. M, το πραγματικο του ονομα ειναι James Wong και αρθρογραφει εδω:

https://www.autosavant.com/

manos///3
04-10-10, 16:46
Βαλε τη λογικη σου να δουλεψει.............

και τη φαντασια σου...

Για παραδειγμα τα πλαστικα κυπελλα του καφε ''γρηγορης'' (να διαφημισουμε και το Νικολα!) τα ξερεις???

Ωραια, σφιξε στο χερι σου ενα κυπελλο χωρις ομως καπακι...αυτο ειναι το καμπριο!

Μετα σφιξε ενα κυπελλο με καπακι...το κουπε.

Και τελος σφιξε ενα κυπελλο με δυο τρυπες και με καπακι...το σενταν.

Τι συμπερασμα εβγαλες???

GiannisRob
04-10-10, 16:54
Οτι ο καφες χυθηκε και στις τρεις περιπτωσεις και μου εκανε το παντελονι χαλια.

:D

ghost-rider
04-10-10, 16:54
Το γνωριζω οτι θα προσφερει κατι η πλατη των καθισματων. Αμφισβητω ομως οτι αυτο το κατι θα ειναι ανοδος 38% επι της συνολικης ακαμψιας σου. Μιλαμε για μια λαμαρινα και οχι για rol cage. Δεν ειναι σε θεση να παραλαβει τετοια ροπη.

Επισης δεν μπορω να κατανοησω πως το σενταν βγαινει πιο ακαμπτο απο το κουπε. Δεν στεκει. Εχει δυο παραπανω τρυπες... Ποιος εχει κανει ρε Ρομπ τη λιστα? Και απο που βρηκε τα νουμερα?
Επεσα παντως σε μια συζητηση ενος "αδελφου φορουμ", οπου την ακαμψια που αυτη η λιστα δινει για το Ε46 κουπε, αυτοι την αναφερανε για το Ε36 κουπε...

manos///3
04-10-10, 16:57
Οτι ο καφες χυθηκε και στις τρεις περιπτωσεις και μου εκανε το παντελονι χαλια.

:D

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ωραιοοοος!

GiannisRob
04-10-10, 17:07
Το γνωριζω οτι θα προσφερει κατι η πλατη των καθισματων. Αμφισβητω ομως οτι αυτο το κατι θα ειναι ανοδος 38% επι της συνολικης ακαμψιας σου. Μιλαμε για μια λαμαρινα και οχι για rol cage. Δεν ειναι σε θεση να παραλαβει τετοια ροπη.

Επισης δεν μπορω να κατανοησω πως το σενταν βγαινει πιο ακαμπτο απο το κουπε. Δεν στεκει. Εχει δυο παραπανω τρυπες... Ποιος εχει κανει ρε Ρομπ τη λιστα? Και απο που βρηκε τα νουμερα?
Επεσα παντως σε μια συζητηση ενος "αδελφου φορουμ", οπου την ακαμψια που αυτη η λιστα δινει για το Ε46 κουπε, αυτοι την αναφερανε για το Ε36 κουπε...

Oπως ειπε και ενας φιλος και ιδιοκτητης Ε36 σενταν, με φιξ πισω καθισματα, εχει δυο λαμαρινες παχους περιπου 2mm η καθε μια. Αν αυτες βρισκονται σε μια καποια αποσταση μεταξυ τους, τοτε αυξανεται η ικανοτητα τους να φερουν ροπες, βασικα η δυστρεψια τους.

Οσο για το οτι μια πλατη καθισματων δεν μπορει να αυξανει κατα 38% την ακαμψια του πλαισιου, εγω θα σου πω οτι ισως αυτη η ραβδος αλλαζει την λειτουργια αρκετων μελων του πλαισιακου φορεα, και συνολικα το πλαισιο αυξανει την δυστρεψια του.

Απο 'κει και περα τι να πω, δεν ξερω απο που ακριβως προερχεται η λιστα, αλλα υπαρχει σε αρκετα sites, πολλα απο τα οποια εχουν σχεση με τη BMW...

ghost-rider
04-10-10, 17:09
Βαλε τη λογικη σου να δουλεψει.............

και τη φαντασια σου...

Για παραδειγμα τα πλαστικα κυπελλα του καφε ''γρηγορης'' (να διαφημισουμε και το Νικολα!) τα ξερεις???

Ωραια, σφιξε στο χερι σου ενα κυπελλο χωρις ομως καπακι...αυτο ειναι το καμπριο!

Μετα σφιξε ενα κυπελλο με καπακι...το κουπε.

Και τελος σφιξε ενα κυπελλο με δυο τρυπες και με καπακι...το σενταν.

Τι συμπερασμα εβγαλες???

Αψογο παραδειγμα. Δυστυχως καποιοι μαλλον δεν διαθετουν αυτη τη λογικη.
Οταν κανεις τρυπες χανεις ειναι μονοδρομος. Οταν το χωρικο συστημα το κανεις επιπεδο ειναι τρομερα δυσκολο να παραλαβεις στρεπτικες ροπες...
Τωρα το οτι φιξαρισμενα καθισματα αντικαθιστουν σε αυξηση ακαμψιας roll cage(απο 13.000 σε 18.000? ειναι 38,46% πανω, ελεος!!!!!!!!)... Εζησα να το ακουσω και αυτο...

ghost-rider
04-10-10, 17:16
Oπως ειπε και ενας φιλος και ιδιοκτητης Ε36 σενταν, με φιξ πισω καθισματα, εχει δυο λαμαρινες παχους περιπου 2mm η καθε μια. Αν αυτες βρισκονται σε μια καποια αποσταση μεταξυ τους, τοτε αυξανεται η ικανοτητα τους να φερουν ροπες, βασικα η δυστρεψια τους.

Οσο για το οτι μια πλατη καθισματων δεν μπορει να αυξανει κατα 38% την ακαμψια του πλαισιου, εγω θα σου πω οτι ισως αυτη η ραβδος αλλαζει την λειτουργια αρκετων μελων του πλαισιακου φορεα, και συνολικα το πλαισιο αυξανει την δυστρεψια του.

Απο 'κει και περα τι να πω, δεν ξερω απο που ακριβως προερχεται η λιστα, αλλα υπαρχει σε αρκετα sites, πολλα απο τα οποια εχουν σχεση με τη BMW...

Ρε ποια 2 χιλιοστα? Θα με τρελανεις? Για φερρυ μποτ μιλαμε? 2 χιλιοστα δεν ειναι το παχος των κοιλοδοκων ενος πλαισιου τυπου σκαλας και ειναι οι πλατες των καθισματων? Δεκατα του χιλιοστου θα ναι!!!! Επειδη τοσο ειδε ο Μαριος? Εκοψε παλι το ματι του...

Ρε δεν παιζει... Θα πηδηχτω απο το παραθυρο...

PSDEDES
04-10-10, 18:03
Oπως ειπε και ενας φιλος και ιδιοκτητης Ε36 σενταν, με φιξ πισω καθισματα, εχει δυο λαμαρινες παχους περιπου 2mm η καθε μια. Αν αυτες βρισκονται σε μια καποια αποσταση μεταξυ τους, τοτε αυξανεται η ικανοτητα τους να φερουν ροπες, βασικα η δυστρεψια τους.

Οσο για το οτι μια πλατη καθισματων δεν μπορει να αυξανει κατα 38% την ακαμψια του πλαισιου, εγω θα σου πω οτι ισως αυτη η ραβδος αλλαζει την λειτουργια αρκετων μελων του πλαισιακου φορεα, και συνολικα το πλαισιο αυξανει την δυστρεψια του.

Απο 'κει και περα τι να πω, δεν ξερω απο που ακριβως προερχεται η λιστα, αλλα υπαρχει σε αρκετα sites, πολλα απο τα οποια εχουν σχεση με τη BMW...

Αν θες να μιλησουμε επιστημονικα εχε υποψιν σου οτι η παραλαβη φορτιων στο αυτοφερομενο πλαισιο γινεται απο εμφανεις και κρυφες δοκους. Οι λαμαρινες δεν προσφερουν, ποσο μαλλον η συγκεκριμενη που απεχει απο τους θολους του πλαισιου, ενω πιο κοντα βρισκονται οι πισω κολωνες του ουρανου, ετοιμες να παραλαβουν αμεσα τις στρεπτικες τασεις.

Αυτα απο ενα καφενοβιο φοιτητη με λιγες γνωσεις στατικης. Το παχος των 2 +2 χιλιοστων μαλλον αναφερεται σε φερυ μποτ για τις λαμαρινες πισω απο τη θεση του καπετανιου... Στα λεω εγω που οδηγω φερυ μποτ οπως λες κ εσυ!:warriorsmiley::warriorsmiley:

PSDEDES
04-10-10, 18:59
Λοιπον Γιαννη, το κουπε δεν γινεται να ειναι πιο ευκαμπτο απο τα υπολοιπα. Καποιος καπου εκανε λαθος. Τα κουπε αμαξωματα ειναι παντα πιο δυσκαμπτα ποσο δε μαλλον οταν μιλαμε για ενα αμαξωμα που με λιγες διαφοροποιησεις μπηκε στο στολο των Μ! Κυριως διαφοροποιησεις για αυξηση αντοχης(ενισχυμενοι εμπρος θολοι και πισω γεφυρα, μην μου πεις οτι δινουν και τα φουσκωματα?) και οχι στρεπτικης ακαμψιας. Ειναι σιγουρα εξονυχιστηκα μελετημενο. Δεν ειναι χαζοι οι μηχανολογοι της BMW οπως και καμιας αυτοκινητοβιομηχανιας. Και ειδικα στο Μ, θα εβαζαν φιξ καθισματα αν μπορουσαν να προσφερουν κατι. Δε νομιζω οτι σε ενα τετοιο αυτοκινητο θα θυσιαζαν στρεπτικη ακαμψια για να μπορεις να φορτωσεις φουφου πισω. Να σκεφτομαστε απλα και λογικα.


Ασε που το μπλε(σιελ η οτι ειναι) κουπε του Λιακου με τη θολομπρα γαιδουρι και τις ενισχυσεις των θολων εχει περασει σε αλλα επιπεδα δυσκαμψιας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Μην ακουσω κουβεντα:hystericalbs1::hystericalbs1:

GiannisRob
04-10-10, 19:24
Τι να πω.. Ωραια οπως μου τα λες ρε Πετρο.

Βρες μου και μια πηγη αξιοπιστη που να τα πιστοποιει και θα εισαι κυριος!

;)

EVERGET
04-10-10, 22:05
Αν είναι όντως έτσι οι τιμές του Ε46 είναι πολύ χαμηλές! Αλήθεια τα δεσίματα του Μ3 είναι ικανά να προσφέρουν παραπάνω ακαμψία? Πάντως εγώ δρομολογώ πίσω μπάρα θόλων για το δικό μου, καμία πρόταση για μάρκα????

manos///3
04-10-10, 23:01
Αν είναι όντως έτσι οι τιμές του Ε46 είναι πολύ χαμηλές! Αλήθεια τα δεσίματα του Μ3 είναι ικανά να προσφέρουν παραπάνω ακαμψία? Πάντως εγώ δρομολογώ πίσω μπάρα θόλων για το δικό μου, καμία πρόταση για μάρκα????

wiechers

ghost-rider
04-10-10, 23:47
Αν είναι όντως έτσι οι τιμές του Ε46 είναι πολύ χαμηλές! Αλήθεια τα δεσίματα του Μ3 είναι ικανά να προσφέρουν παραπάνω ακαμψία? Πάντως εγώ δρομολογώ πίσω μπάρα θόλων για το δικό μου, καμία πρόταση για μάρκα????

Οι τιμες αυτες απλα δεν υπαρχουν. Σε αυτη τη λιστα εμφανιζονται να εχουν τρελη ακαμψια αυτοκινητα που μολις τα σηκωσεις στο γρυλο χανουν τα διακενα στις πορτες. Ασε που σε καποια, αν ανοιξεις την πορτα ενω ειναι στο γρυλο πρεπει να τα κατεβασεις για να την κλεισεις. Να μην αναφερω τον τροπο με τον οποιο υποστηριζει τουμπανα αναρτησεις, οταν αυτοκινητα πολυ πιο ακαμπτα συμφωνα με τη λιστα ξηλωνονται μολις τις βαλουν πανω.

Προσωπικα παντως, καποια στιγμη που αλλαζα την πισω ροδα το παρακανα και ισορροπησα το αυτοκινητο σε 2 τροχους. Σηκωνοντας το πισω σηκωθηκε και ο μπροστινος της ιδιας πλευρας(εχω κατι ωραιες αντιστρεπτικες...). Εκπληκτος εφερα μια γυρα το αυτοκινητο και εριξα μια ματια στα διακενα. Δεν ειχε κουνηθει τιποτα. Ολα δουλευαν αψογα.


Γιαννη δε νομιζω οτι πρεπει εμεις να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες. Ο κυριος απο το φορουμ, του οποιου εισαι και μοντ, οφειλει να πιστοποιησει τις τιμες που ανερτησε.

Εγω επιμενω οτι οι τιμες που αναφερονται στο Ε46 κουπε, ταιριαζουν πιο σωστα στο Ε36 κουπε.

Μην το κανουμε σαν το βιντεο crash test που και καλα ειναι για Ε46 στο you tube, ενω το αυτοκινητο που πεφτει πλαγια στο στυλο ειναι τετραπορτο Ε36.

Βλεπω ανευθυνοτητα και παραπληροφορηση.
Ετσι για την ιστορια το Ε46 ειναι ενα εντελως καινουριο μοντελο και οχι ενα Ε36 facelift. Αλλη μελετη, αλλο πλαισιο. Ας μοιαζουν στη φιλοσοφια σχεδιασης.

alexk
05-10-10, 08:52
Από μνήμη θυμάμαι 2 (πληροφορίες σε παρουσίαση BMW) :

- Ε46 compact 15500
- Mini cooper S 27500

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα νούμερα αυτά είναι έγκυρα.

m-power_01
05-10-10, 11:00
Από μνήμη θυμάμαι 2 (πληροφορίες σε παρουσίαση BMW) :

- Ε46 compact 15500
- Mini cooper S 27500

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τα νούμερα αυτά είναι έγκυρα.

συγγνωμη κιολας...αλλα καλυτερα μου ερχεται να πιστεψω τον Αλεξανδρο που καπως καπου τα ακουσε σε παρουσιαση ...παρα μια λιστα χωρις υπογραφη.

EVERGET
05-10-10, 11:54
Σύμφωνα με τη λίστα το passat έχει 32,400 Nm/deg. Επειδή τυχαίνει να έχω ένα, όντως αφήνει αίσθηση πολύ δεμένου αυτοκινήτου, και δείχνει πιο στιβαρό από το 46άρι m3. Τα (μη αξιόπιστα) νούμερα λένε πως το passat είναι σχεδόν 150% πιο άκαμπτο από το 46άρι, στην πράξη βέβαια τα πράγματα δεν φαίνονται τόσο τραγικά για το m3. Αντιθέτως σε απαιτητική οδήγηση δεν αισθάνεσαι το πλαίσιο να στρεβλώνει και το αμάξι δείχνει απόλυτα ομοιογεννές. Η παρατήρηση ότι το Passat δείχνει πιο στιβαρό οφείλεται κυρίως στην αίσθηση που αφήνει η οδήγηση των δύο αυτοκινήτων σε χαλαρούς ρυθμούς και σε αυτή την αίσθηση συμβάλουν επίσης η καλύτερη ηχομόνωση, η απουσία τριγμών στο εσωτερικό και η ποιότητα κύλισης του Vw.

Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η Bmw να βάλει ανακλεινόμενα στο m3 είναι εντελώς άχρηστα και αντιτίθενται στο χαρακτήρα του αυτοκινήτου....τεσπα....

ghost-rider
05-10-10, 16:54
Καποια στιγμη διαβαζα παρουσιαση του convertible Μ3 σε ενα περιοδικο. Ο δημιοσιογραφος περιεγραφε οτι στο δρομο, παρολες τις ενισχυσεις του καμπριο, αισθανεσαι πιθανον καποιες μικρες παραμορφωσεις. Χαρακτηριστικα ελεγε οτι ειναι αναμενομενο δεδομενου οτι εχει αρκετα μικροτερη στρεπτικη ακαμψια απο το 4πορτο, ενω αντιθετα το κουπε ειχε ...% παραπανω απο το τετραπορτο. Δεν θυμαμαι ποσο ειναι αυτο το νουμερο και οσο και αν ξεφυλλιζω παλια περιοδικα δεν πετυχαινω το συγκεκριμενο αρθρο. Με καθε επιφυλαξη θα πω οτι ηταν κοντα στο 50%(40 κατι) πανω το κουπε αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Χαρακτηριστηκα παντως ελεγε οτι στο κουπε της bmw η ακαμψια ανεβαινει πολυ περισσοτερο απο οτι σε ενα αλλο μοντελο που απο τετραπορτο γινεται τριπορτο. Και αυτο γιατι οι αλλαγες ειναι εκτεταμενες και δεν περιοριζονται στο κλεισιμο μιας πορτας.

Θα συνεχισω να ψαχνω. Φυσικα και αυτο δεν μπορει να θεωρηθει αξιοπιστο. Η bmw δεν ανακοινωνει κατι?

ghost-rider
05-10-10, 17:08
Σύμφωνα με τη λίστα το passat έχει 32,400 Nm/deg. Επειδή τυχαίνει να έχω ένα, όντως αφήνει αίσθηση πολύ δεμένου αυτοκινήτου, και δείχνει πιο στιβαρό από το 46άρι m3. Τα (μη αξιόπιστα) νούμερα λένε πως το passat είναι σχεδόν 150% πιο άκαμπτο από το 46άρι, στην πράξη βέβαια τα πράγματα δεν φαίνονται τόσο τραγικά για το m3. Αντιθέτως σε απαιτητική οδήγηση δεν αισθάνεσαι το πλαίσιο να στρεβλώνει και το αμάξι δείχνει απόλυτα ομοιογεννές. Η παρατήρηση ότι το Passat δείχνει πιο στιβαρό οφείλεται κυρίως στην αίσθηση που αφήνει η οδήγηση των δύο αυτοκινήτων σε χαλαρούς ρυθμούς και σε αυτή την αίσθηση συμβάλουν επίσης η καλύτερη ηχομόνωση, η απουσία τριγμών στο εσωτερικό και η ποιότητα κύλισης του Vw. Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η Bmw να βάλει ανακλεινόμενα στο m3 είναι εντελώς άχρηστα και αντιτίθενται στο χαρακτήρα του αυτοκινήτου....τεσπα....Θα ειχε ενδιαφερον να βαλεις στο passat μια αναρτηση ιδιας σκληροτητας με του Μ και στη συνεχεια νι γινει η συγκριση. Οσο πιο μαλακη ειναι η αναρτηση ενος αυτοκινητου τοσο πιο ακαμπτο δειχνει. Δεν ειναι αντικειμενικο. Και δεν θελω να θιξω το passat. Αλλωστε ειμαι λιγο λατρης του VAG. Αλλα τα νουμερα αυτης της λιστας δεν υπαρχουν, και φυσικα σε καμια περιπτωση το passat δεν ειναι 150% πιο στιφ απο το Μ3.

alexk
05-10-10, 18:53
συγγνωμη κιολας...αλλα καλυτερα μου ερχεται να πιστεψω τον Αλεξανδρο που καπως καπου τα ακουσε σε παρουσιαση ...παρα μια λιστα χωρις υπογραφη.

Να'σαι καλά φίλε.
Ναι, ήταν η επίσημη παρουσίαση της bmw για τους αντιπροσώπους.
Μπορώ να δοκιμάσω το εξής. Θα ρωτήσω τους γνωστούς μου στην BMW M.
Έψαχνα και εγώ τιμές για το CSL και είχα δει αυτή τη λίστα πριν καιρό.
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι έγκυρη...

m-power_01
05-10-10, 23:03
Να'σαι καλά φίλε.
Ναι, ήταν η επίσημη παρουσίαση της bmw για τους αντιπροσώπους.
Μπορώ να δοκιμάσω το εξής. Θα ρωτήσω τους γνωστούς μου στην BMW M.
Έψαχνα και εγώ τιμές για το CSL και είχα δει αυτή τη λίστα πριν καιρό.
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι έγκυρη...

Κανε εναν κοπο ρε Αλεξανδρε να πεσει λιγο φως

GiannisRob
07-10-10, 19:35
Απο πολυ εγκυρη πηγη, εμαθα σημερα τα εξης:

Στρεπτικη ακαμψια - structural rigidity/body stiffness

Mercedes Benz E-Klasse: 29,500nm/degree
BMW 5 Series F10: approx. 35,500nm/degree
BMW 5 Series E60: 24,000nm/degree.
Alfa Romeo 159: 32,000nm/degree

*Η F10 ειναι 55% βελτιωμενη σε σχεση με την Ε60.

BMW E90/91 structure: approx. 22,500nm/degree

Επισης, την ιστορια με την στρεπτικη ακαμψια της Ε39 σε σχεση με την Ε34 την ξερετε? Η Ε39 εχει 80% πανω στρεπτικη ακαμψια και ζυγιζει μονο 7 κιλα πανω απο την Ε34. Ο λογος ειναι οτι η Ε39 σχεδιαστικε σε CAD προγραμμα και τοποθετηθηκε χαλυβας υψηλης αντοχης σε στρατηγικα σημεια με τη βοηθεια υπολογιστη, και οχι στο περιπου οπως στην Ε34.

* Αρα δεδομενου οτι η BMW ειχε ανακοινωσει οτι η Ε90/1 ειναι περιπου 40% ποιο ακαμπτη απο την Ε46, τοτε τα νουμερα που αμφισβητει ο ηλιας, δειχνουν μαλλον εγκυρα

ghost-rider
07-10-10, 23:49
Απο πολυ εγκυρη πηγη, εμαθα σημερα τα εξης:

Στρεπτικη ακαμψια - structural rigidity/body stiffness

Mercedes Benz E-Klasse: 29,500nm/degree
BMW 5 Series F10: approx. 35,500nm/degree
BMW 5 Series E60: 24,000nm/degree.
Alfa Romeo 159: 32,000nm/degree

*Η F10 ειναι 55% βελτιωμενη σε σχεση με την Ε60.

BMW E90/91 structure: approx. 22,500nm/degree

Επισης, την ιστορια με την στρεπτικη ακαμψια της Ε39 σε σχεση με την Ε34 την ξερετε? Η Ε39 εχει 80% πανω στρεπτικη ακαμψια και ζυγιζει μονο 7 κιλα πανω απο την Ε34. Ο λογος ειναι οτι η Ε39 σχεδιαστικε σε CAD προγραμμα και τοποθετηθηκε χαλυβας υψηλης αντοχης σε στρατηγικα σημεια με τη βοηθεια υπολογιστη, και οχι στο περιπου οπως στην Ε34.

* Αρα δεδομενου οτι η BMW ειχε ανακοινωσει οτι η Ε90/1 ειναι περιπου 40% ποιο ακαμπτη απο την Ε46, τοτε τα νουμερα που αμφισβητει ο ηλιας, δειχνουν μαλλον εγκυρα

Ποιο απο ολα τα νουμερα που εχεις δωσει για το Ε46 θα πολ. με 1.4 για να φτασεις στο 22.500 του Ε90. Το Ε92 που το βαζεις? Πιο κατω?

ghost-rider
07-10-10, 23:58
Παντως για να βγαλεις 22500 πολλαπλασιασμενο με 1,4(ανοδος 40%), θες ενα νουμερο γυρω στα 16 χιλιαρικα που δεν το χεις. Καπου στα 13.000 ειναι το ενα που εχεις και στα 18.000 το αλλο.

Λεω εγω τωρα. Και ας λες οτι δειχνουν εγκυρα τα νουμερα που αμφισβητω. Καποιος καπου πιο πανω αναφερε το νουμερο που σου λειπει ομως! Προτεινω να περιμενουμε απαντηση του.

GiannisRob
08-10-10, 00:14
Λοιπον, εξηγουμαι, για να μην παρεξηγουμαι.

Τα νουμερα που αναφερω στο ποστ #57 ειναι 100% εγκυρα. Οσο για το 40% πανω της Ε90/1 σε σχεση με την Ε46, θυμαμαι οτι αυτο ειχε ανακοινωθει στο πρωτο αναλυτικο press release της BMW οταν πρωτοκυκλοφορησε η Ε90. Απ'οτι θυμαμαι δεν ξεκαθαριζε αν εννοουσε 40% πανω απο το σενταν Ε46, ή τι αλλο.

Μπορει να εννοουσε 40% πανω απο το μεσο ορο των Ε46, μπορει να εννοουσε 40% πανω απο το Ε46 σενταν, οποτε αυτο να ειχε ακαμψια 16000 (τοσο βγαινει) και η λιστα που συζηταμε να ειναι λαθος. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει, παντως οτι λεω στο ποστ #57 ειναι 100% εγκυρα!

GiannisRob
08-10-10, 00:36
Για ριξτε μια ματια εδω:

https://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=691556&page=4

Κατι τυπαδες ισχυριζονται οτι το σενταν με φιξ καθισματα εχει λεει "steel bulkhead" πισω απο τα καθισματα το οποιο ειναι πονταρισμενος στο σασι και ενας αλλος λεει οτι απο μπροστα μερια εχει δυο ραβδους χιαστι.

Αντιθετα, το κουπε ειχε καθισματα με πλατες που πεφτουν ως στανταρ εξοπλισμο.

Τελικα, αν καταλαβα καλα, συμπεραινουν οτι τη μεγαλυτερη ακαμψια εχει το σενταν με φιξ καθισματα, μετα ερχεται το κουπε και ακολουθει το σενταν με πλατες καθισματων που πεφτουν.

Παντως σε ενα θρεντ στο E90post διαβαζα οτι η BMW ανακοινωσε οταν εβγαλε την Ε90, οτι το σασι θα ειναι παντα το ιδιο, ανεξαρτητως του αν εχει ανακλινομενες πλατες των πισω καθισματων, αρα ολα τα σενταν θα εχουν την ιδια ακαμψια.

ghost-rider
08-10-10, 01:44
Για ριξτε μια ματια εδω:

https://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=691556&page=4

Κατι τυπαδες ισχυριζονται οτι το σενταν με φιξ καθισματα εχει λεει "steel bulkhead" πισω απο τα καθισματα το οποιο ειναι πονταρισμενος στο σασι και ενας αλλος λεει οτι απο μπροστα μερια εχει δυο ραβδους χιαστι.

Αντιθετα, το κουπε ειχε καθισματα με πλατες που πεφτουν ως στανταρ εξοπλισμο.

Τελικα, αν καταλαβα καλα, συμπεραινουν οτι τη μεγαλυτερη ακαμψια εχει το σενταν με φιξ καθισματα, μετα ερχεται το κουπε και ακολουθει το σενταν με πλατες καθισματων που πεφτουν.

Παντως σε ενα θρεντ στο E90post διαβαζα οτι η BMW ανακοινωσε οταν εβγαλε την Ε90, οτι το σασι θα ειναι παντα το ιδιο, ανεξαρτητως του αν εχει ανακλινομενες πλατες των πισω καθισματων, αρα ολα τα σενταν θα εχουν την ιδια ακαμψια.

Κατεληξαν καπου? Δεν εβγαλα ακρη. Κατι ειπωθηκε γι αυτο που λες, μα μεχρι εκει νομιζω...

alexk
08-10-10, 07:50
Συνήθως στα αμερικάνικα φόρουμ διαβάζεις τις πιο μεγάλες μπαρούφες.
Έχω ακούσει και εγώ απόψεις ότι το σεντάν είναι πιο άκαμπτο από το κουπέ.

Εγώ πιστεύω το αντίθετο.
Η άποψη 'γι'αυτό το χρησιμοποιεί στο WTCC' είναι απλά δικαιολογία και είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ.
Γιατί άν τίθεται θέμα τέτοιο, γιατί τότε στο GTR,GT2 κτλ χρησιμοποιεί από πάντα Μ3 κουπέ ?

gyiama
08-10-10, 09:36
το WTCC World Touring Car Championship εχει αποκλειστικα 4θυρα γιατι αυτα ειναι touring αυτοκινητα το κουπε αλλη κατηγορια!!τραχαναδες αμερικανοι!!!!!παντως το 4θυρο πισω εχει μια λαμαρινα ναι με μια χιαστη πισω η οποια δεν νομιζω να συμβαλει στην ακαμψια του αυτοκινητου αλλα στην ακαμψια της λαμαρινας γιατι μολις καθοταν καποιος στο πισω καθησμα και ακουμπουσε την πλατη η λαμαρινα θα εκανε κουρμπα μεσα!!καπως επρεπε να την στιριξουν!!εξαλλου αυτο το κομματι ειναι πονταρισμενο σε λιγα σημεια και αφαιρειται πανευκολα αποκλειεται να προσφερει στρεπτικη ακαμψια στο αμαξι!!!!!!!

alexk
08-10-10, 22:34
το WTCC World Touring Car Championship εχει αποκλειστικα 4θυρα γιατι αυτα ειναι touring αυτοκινητα το κουπε αλλη κατηγορια!!τραχαναδες αμερικανοι!!!!!παντως το 4θυρο πισω εχει μια λαμαρινα ναι με μια χιαστη πισω η οποια δεν νομιζω να συμβαλει στην ακαμψια του αυτοκινητου αλλα στην ακαμψια της λαμαρινας γιατι μολις καθοταν καποιος στο πισω καθησμα και ακουμπουσε την πλατη η λαμαρινα θα εκανε κουρμπα μεσα!!καπως επρεπε να την στιριξουν!!εξαλλου αυτο το κομματι ειναι πονταρισμενο σε λιγα σημεια και αφαιρειται πανευκολα αποκλειεται να προσφερει στρεπτικη ακαμψια στο αμαξι!!!!!!!

Touring φίλε δεν σημαίνει ότι είναι τετράπορτα !
Δηλαδή στο DTM (Deutsche Touring Meisterschaft) είδες να είναι όλα τετράπορτα ???
2 τυχαία παραδείγματα... Μ3 Ε30 και Αουντι ΤΤ.

manos///3
16-12-10, 16:56
Δεσιμο καροτσας ε46!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1379329

Thomelef
16-12-10, 17:21
Δεσιμο καροτσας ε46!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1379329

ντάξει...άντε γεια...
μέχρι και vanos elimination έχει...

m-power_01
17-12-10, 12:04
Ωραία δουλειά ! Εκατομμύρια να έχουμε να ξοδεύουμε

EVERGET
08-11-11, 16:16
Τι λέτε γι αυτό το δέσιμο πίσω?

Πρέπει να κάνει πολύ δουλειά...

https://www.thorneymotorsport.co.uk/products/product_info.php?cPath=1329_1637_1341_1370_1683&products_id=4463&osCsid=nyasfdgn

απλά τα χρήματα που ζητάνε είναι υπερβολικά και το ότι βιδώνει στο πάτωμα του πορτ-μπαγκάζ δεν είναι καλό γιατί έχουμε ευαισθησίες εκεί!!!

TSAF
08-11-11, 16:24
https://www.safetydevices.com/motorsport/products/roll-cage/BMW+3+Series+E46+-1999-2006/55/

https://www.heigo.de/ASP/index.asp?PID=&ACT=102&WKA=1238&WKC=1&CAT=2&SCAT=BMW


απλα κορυφαια. Safety devices εχουμε στον πισταδικο τον σκαραβαιο και σε ενα 911.

Τα Heigo ειναι απλα ΑΛΛΟΥ.

Thomelef
08-11-11, 17:28
Τι λέτε γι αυτό το δέσιμο πίσω?

Πρέπει να κάνει πολύ δουλειά...

https://www.thorneymotorsport.co.uk/products/product_info.php?cPath=1329_1637_1341_1370_1683&products_id=4463&osCsid=nyasfdgn

απλά τα χρήματα που ζητάνε είναι υπερβολικά και το ότι βιδώνει στο πάτωμα του πορτ-μπαγκάζ δεν είναι καλό γιατί έχουμε ευαισθησίες εκεί!!!

ενυσχιμένη μπάρα θόλων είναι αυτή ρε νάσο...στηρίζονται και οι ζώνες έξι σημείων
απ'ότι δείχνει η φώτο...εγώ δεν βρίσκω κακό να συνδέεται με το πάτωμα, μιάς και
είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργεί και σαν ενίσχυση για το συγκεκριμένο θέμα...

manos///3
08-11-11, 17:36
Για την ιστορια μολις χθες κατεφθασε το roll cage, σε κομματια φυσικα...Πονοκεφαλος μου ηρθε ανοιγοντας τη κουτα..
Εχω πολυ δουλεια ο χειμωνα!

m-power_01
08-11-11, 17:40
Μεγειες

Thomelef
08-11-11, 18:00
Για την ιστορια μολις χθες κατεφθασε το roll cage, σε κομματια φυσικα...Πονοκεφαλος μου ηρθε ανοιγοντας τη κουτα..
Εχω πολυ δουλεια ο χειμωνα!

άντε καλορίζικα ρε...τσέκαρε όμως τις σωλήνες να μην έχουν διαφορά.

fanisk
08-11-11, 18:05
Για την ιστορια μολις χθες κατεφθασε το roll cage, σε κομματια φυσικα...Πονοκεφαλος μου ηρθε ανοιγοντας τη κουτα..
Εχω πολυ δουλεια ο χειμωνα!

:worthlesswithoutpic

manos///3
08-11-11, 18:17
άντε καλορίζικα ρε...τσέκαρε όμως τις σωλήνες να μην έχουν διαφορά.

Ευχαριστω ψηλε.....Tα τσεκαρα!


:worthlesswithoutpic

Τι να δεις ρε Φανη...σωληνες?????????

Thomelef
08-11-11, 18:21
Ευχαριστω ψηλε.....Tα τσεκαρα!

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!:th_Laie_67-1:
ελπίζω να μην πείρες τπτ ενισχυμένες με Φ60 διάμετρο...:th_Laie_67-1:

fanisk
08-11-11, 18:26
Ευχαριστω ψηλε.....Tα τσεκαρα!



Τι να δεις ρε Φανη...σωληνες?????????

Ναι! Το μπαξιμο ειναι παντα ωραιο ο,τι και να'ναι! Θελουμε φωτο με κλειστο κουτι, ανοικτο, σωληνες χυμα, σωληνες δεμενους στο αμαξι.. ξερεις :thumbsup:

EVERGET
08-11-11, 19:01
Για την ιστορια μολις χθες κατεφθασε το roll cage, σε κομματια φυσικα...Πονοκεφαλος μου ηρθε ανοιγοντας τη κουτα..
Εχω πολυ δουλεια ο χειμωνα!

Καλοφόρετα!!!

Πες μας αν θες μάρκα, βάρος, τιμή, θα τα τοποθετήσεις με κολλήσεις ή βιδωτά?

manos///3
08-11-11, 19:14
Ναι! Το μπαξιμο ειναι παντα ωραιο ο,τι και να'ναι! Θελουμε φωτο με κλειστο κουτι, ανοικτο, σωληνες χυμα, σωληνες δεμενους στο αμαξι.. ξερεις :thumbsup:

Δε παιζεσαι εσυ!!!

manos///3
08-11-11, 19:17
Καλοφόρετα!!!

Πες μας αν θες μάρκα, βάρος, τιμή, θα τα τοποθετήσεις με κολλήσεις ή βιδωτά?

Custom cages https://www.customcages.co.uk/homepage

50 κιλα

1300 ευρω

Weld in 8 σημειων + δεσιμο των βασεων διαφορικου

Thomelef
08-11-11, 19:19
Ναι! Το μπαξιμο ειναι παντα ωραιο ο,τι και να'ναι! Θελουμε φωτο με κλειστο κουτι, ανοικτο, σωληνες χυμα, σωληνες δεμενους στο αμαξι.. ξερεις :thumbsup:

που να σηκώσει φώτο ρε φάνη τώρα έτσι όπως είναι...με το μέτρημα που τις
έκανε, ούτε ζωγραφιστές δεν θέλει να τις βλέπει τις σωλήνες ο μανωλάκης.
καμμιά π@@τ@ν@ ξέρεις ρε κρητικέ να σου προτείνει καμμιά καλή αλοιφή???

manos///3
08-11-11, 19:19
https://img511.imageshack.us/img511/407/cagediabmwe46.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/511/cagediabmwe46.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

gyiama
08-11-11, 19:58
και ρε Μανο θα ξηλωσεις ολοκληρο το αυτοκινητο για να βαλεις το κλουβι?και ξανα βαψιμο κλπ κλπ???μπραβο ρε φιλε χαρα στο κουραγιο σου

EVERGET
08-11-11, 20:09
Custom cages https://www.customcages.co.uk/homepage

50 κιλα

1300 ευρω

Weld in 8 σημειων + δεσιμο των βασεων διαφορικου

Όταν λες δέσιμο βάσεων διαφορικού τι εννοείς???

soc12r
09-11-11, 09:45
καλορίζικo μανο thumbthumb!!!!

manos///3
09-11-11, 09:52
Όταν λες δέσιμο βάσεων διαφορικού τι εννοείς???

Αυτο εδω:

https://img7.imageshack.us/img7/8676/img2142j.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/7/img2142j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

manos///3
09-11-11, 09:54
και ρε Μανο θα ξηλωσεις ολοκληρο το αυτοκινητο για να βαλεις το κλουβι?και ξανα βαψιμο κλπ κλπ???μπραβο ρε φιλε χαρα στο κουραγιο σου

Οχι δε θα ξηλωσω τα μηχανηκα μερη.
Μονο το εσωτερικο, ηδη τα 2/3 εχουν ξηλωθει.
Μετα θα βαφει το εσωτερικο.

Thomelef
09-11-11, 09:57
Αυτο εδω:

https://img7.imageshack.us/img7/8676/img2142j.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/7/img2142j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

πολύ πράμα ρε μλκ...και γαμώ τις κόντρες.
άντε να το δούμε και τελειωμένο...

EVERGET
09-11-11, 16:03
Aλήθεια το Μ3 έχει ανάγκη από chassis brace κάτω εμπρός που ενώνει τα ψαλίδια ή το Reinforcement plate (part 51717893609) το καθιστά περιττό?

m-power_01
09-11-11, 16:39
Aλήθεια το Μ3 έχει ανάγκη από chassis brace κάτω εμπρός που ενώνει τα ψαλίδια ή το Reinforcement plate (part 51717893609) το καθιστά περιττό?

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω . Αν ήταν να ενισχυσω κάτι μπροστά , θα ήταν οι βάσεις της αντιστρεπτικης

EVERGET
17-05-12, 20:46
Ψάχνω λοιπόν τελευταία τρόπους να ενισχύσουμε τη στρεπτική ακαμψία του πλαισίου του Μ3. Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται ανεπαρκής. Ίσως να φταίει που καθημερινά οδηγώ ένα passat το οποίο το αισθάνεσαι ένα κομμάτι πραγματικά, πράγμα που επιβεβαιώνεται και από την τιμή ακαμψίας του που βρήκα στο internet: 32,000Nm/deg το passat σε σύγκριση με τα 18,000Νm/deg που έχω βρει για το 46άρι (για το Μ3 συγκεκριμένα δεν έχω βρει τιμή - ίσως να είναι ένα κλικ παραπάνω).

Σκέφτομαι λοιπόν την τοποθέτηση κάποιων από τα παρακάτω προιόντα:

Η πίσω μπάρα θόλων της Mason Engineering: https://www.masonengineering.net/Subpages/E46.htm
https://img214.imageshack.us/img214/143/img0135xo6.jpg
Για το Floor support της Μanson δεν το σκέφτομαι μιας και είναι τραβηγμένη εφαρμογή για χρήση πίστας.

Front lower bar της UltraRacing (δεν ξέρω αν μπαίνει και στο Μ3 ή μόνο στα απλά 46άρια): https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=2964
https://www.ultraracing.com.my/vgreenwap/image/model/BMW/BMW%20E46%20front%20lab.JPG

Rear lower bars της UltraRacing (επίσης με επιφύλαξη αν μπαίνουν στο Μ3): https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=3847
https://www.ultraracing.com.my/vgreenwap/image/Model%20New/BMW/E46/BMW%20E46%20rear%20lab.jpg

Room bar της UltraRacing:
https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=4807
https://www.ultraracing.com.my/vgreenwap/image/Model%20New/BMW/E46/E46%20M3/RoomBar.jpg

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο παχύτερες αντιστρεπτικές βελτιώσουν την αίσθηση ακαμψίας, του στιλ 30mm μπροστά, 25mm πίσω της H&R.
https://www.turnermotorsport.com/p-1879-hr-rear-sway-bar-e46-m3-25mm-adjustable.aspx
https://www.turnermotorsport.com/p-1767-hr-front-sway-bar-for-e46-m3.aspx

Tι λέτε για τα παραπάνω προιόντα? Αξίζει η τοποθέτηση κάποιων από αυτά ή θα ανοίξει πουθενά μετά? Κάποια άλλη πρόταση για ασφαλή βελτίωση ακαμψίας????:original:

m-power_01
17-05-12, 21:53
Με εξαίρεση το room bar όλα τα αλλα προϊόντα της εταιρίας τα έχω χαζεψει. Δεν με έχει πείσει κάποιο ότι πιάνει σε σημείο που ζορίζει κτλ.
Η μπάρα η πίσω εντυπωσιακή!
Για αυτό που μπορω να σου απαντήσω σίγουρα και υπεύθυνα, είναι ότι ένα σετ αντιστρεπτικες δεν θα τις μετανιωσεις.
Για τα προϊόντα της u/r αν θές ψήνομαι να τα πάμε μισά μισά δοκιμή. Να πάρεις πχ την μια να πάρω την άλλη και να βγάλουμε συμπεράσματα...

m-power_01
17-05-12, 22:04
Ζαχάρωνα τις μπάρες που έχει το cabrio αλλά δυστηχως χωρίς πατέντα δεν μπαίνουν. Είμαι πλέον σίγουρος για αυτό.
Κοιτάζοντας τώρα την πίσω θολόμπαρα που έβαλες βλέπω ότι έχει και βιδες πιο χαμηλά. Υπάρχει τρύπα εκει; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
Πάντως οι τρεις μπάρες οι απο κάτω με ψήνουν. Το κόστος εξάλλου δεν ξεφεύγει. Η μπροστινή κάνει κάνα 100αρικο...

EVERGET
17-05-12, 22:09
Σπύρο κοίτα τιμές που μου στείλανε οι Μαλαισιανοι (UltraRacing)! Απίστευτες για τα ευρωπαικά δεδομένα (φυσικά πρέπει να συνυπολογίσουμε μεταφορά + τελωνείο)

Front Strut Bar / Front Tower Bar
Code : UR-TW2-1534
Price: Rm 220 = 56 euros !!!!!!!
Remark: 2 points

Rear Strut Bar / Rear Tower Bar
Code : UR-RE2-177
Price: Rm 198 = 50 euros!!!!
Remark: 2 points

Rear Anti-roll Bar / Rear Sway Bar / Rear Stabilizer Bar
Code : UR-AR23-361
Price: Rm 650 = 164 euros
Remark: 23mm

Room Bars / Rear Cross Bar
Code : UR-RO2-1535
Price: Rm 220 =56 euros!!!
Remark: 2 points

To room bar μου λέει πως πρέπει να κάνει δουλειά...βέβαια θα το έβαζα μόνο επενδεδυμένο με δέρμα πρώτα....

Δεν έχει τρύπα στο θόλο για την πίσω μπάρα της Manson απ ότι θυμάμαι οπότε πρέπει να τρυπήσεις ή να κολλήσεις.....

alexk
17-05-12, 22:12
Που και υπό ποιες συνθήκες νιώθεις να στρεβλώνει το πλαίσιό σου ?

manos///3
17-05-12, 22:15
Πολυ ευστοχη ερώτηση Αλέξη.
Είμαι κ εγώ περίεργος...

EVERGET
17-05-12, 22:15
Ζαχάρωνα τις μπάρες που έχει το cabrio αλλά δυστηχως χωρίς πατέντα δεν μπαίνουν. Είμαι πλέον σίγουρος για αυτό.
Κοιτάζοντας τώρα την πίσω θολόμπαρα που έβαλες βλέπω ότι έχει και βιδες πιο χαμηλά. Υπάρχει τρύπα εκει; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
Πάντως οι τρεις μπάρες οι απο κάτω με ψήνουν. Το κόστος εξάλλου δεν ξεφεύγει. Η μπροστινή κάνει κάνα 100αρικο...

Nαι και μένα θα με έψηναν οι από κάτω μπάρες...αλλά παίζει στο Μ3 να μην μπαίνουν...στο site τις δίνουν για απλά 46άρια...

EVERGET
17-05-12, 22:18
Που και υπό ποιες συνθήκες νιώθεις να στρεβλώνει το πλαίσιό σου ?

Δεν το αισθάνομαι στις στροφές....εκεί δηλαδή που ίσως για τους περισσότερους έχει νόημα...

Αισθάνομαι όταν το αμάξι περνά από έντονες ανωμαλίες (κυρίως εγκάρσιες) πως δεν περνά σαν ένα ενιαίο κομμάτι, όπως κάνουν πιο σύγχρονα αυτοκίνητα...

alexk
17-05-12, 22:26
Δεν το αισθάνομαι στις στροφές....εκεί δηλαδή που ίσως για τους περισσότερους έχει νόημα...

Αισθάνομαι όταν το αμάξι περνά από έντονες ανωμαλίες (κυρίως εγκάρσιες) πως δεν περνά σαν ένα ενιαίο κομμάτι, όπως κάνουν πιο σύγχρονα αυτοκίνητα...

Μήπως να άλλαζες όλα τα συνεμπλόκ (όλα) και τα μπαλάκια μπρος πίσω ?
Δεν νομίζω να νιώθεις αυτό επειδή το πλαίσιο δεν είναι άκαμπτο και προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι με τις μπάρες θα νιώσεις διαφορά στην ψυχολογία σου.

EVERGET
17-05-12, 22:33
Όλα μου τα συνεμπλοκ είναι powerflex κ τα έχω λιγότερο απο χρόνο. Τα ψαλίδα δεν εχουν παιξιμο ώστε να πρεπει να αλλάξω μπαλακια. Θέλω να διευκρινίσω πως στις στροφές λόγω των powerflex αλλα κ των σχετικά καινούργιων αμορτισέρ το αμάξι μπαίνει ένα κομμάτι κ δεν αισθάνομαι καμία παραμορφωση στη γεωμετρία, είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Vassilis ///M
17-05-12, 22:33
Η πίσω μπάρα θόλων της Mason Engineering: https://www.masonengineering.net/Subpages/E46.htm
https://img214.imageshack.us/img214/143/img0135xo6.jpg
Για το Floor support της Μanson δεν το σκέφτομαι μιας και είναι τραβηγμένη εφαρμογή για χρήση πίστας.

Θα με ενδιέφερε πολύ μία πίσω μπάρα για το cabrio αν υπάρχει φυσικά. . .
Κάτι παρόμοιο όχι το ίδιο. . .Δεν θέλω να τρυπήσω-κολλήσω. . .

Lambros46
17-05-12, 22:36
Προϊόντα της ultra-racing σε ψιλοανθρώπινες τιμές έχει ο Λιάτας στην Ελλάδα https://autoliatas.car.gr/parts/?ca=1536

m-power_01
17-05-12, 22:49
Σπύρο κοίτα τιμές που μου στείλανε οι Μαλαισιανοι (UltraRacing)! Απίστευτες για τα ευρωπαικά δεδομένα (φυσικά πρέπει να συνυπολογίσουμε μεταφορά + τελωνείο)

Front Strut Bar / Front Tower Bar
Code : UR-TW2-1534
Price: Rm 220 = 56 euros !!!!!!!
Remark: 2 points

Rear Strut Bar / Rear Tower Bar
Code : UR-RE2-177
Price: Rm 198 = 50 euros!!!!
Remark: 2 points

Rear Anti-roll Bar / Rear Sway Bar / Rear Stabilizer Bar
Code : UR-AR23-361
Price: Rm 650 = 164 euros
Remark: 23mm

Room Bars / Rear Cross Bar
Code : UR-RO2-1535
Price: Rm 220 =56 euros!!!
Remark: 2 points

To room bar μου λέει πως πρέπει να κάνει δουλειά...βέβαια θα το έβαζα μόνο επενδεδυμένο με δέρμα πρώτα....

Δεν έχει τρύπα στο θόλο για την πίσω μπάρα της Manson απ ότι θυμάμαι οπότε πρέπει να τρυπήσεις ή να κολλήσεις.....
Και εδω φτάνει σχεδόν 100 απο 55 πχ με μια υπό τιμολόγηση λες να γινόταν δουλειά; Το room bar δεν το βάζω για κανένα λόγο. Θα κοψεις
Την ωραία χοντρή μοκετούλα σου για αυτό; Τς τς τς


Που και υπό ποιες συνθήκες νιώθεις να στρεβλώνει το πλαίσιό σου ?
Αλέξη δεν ξέρω για τον Νασο , αλλά εγώ για δοκιμή ή για την ιδέα αν θές θα τα εβαζα. Και την θολομπαρα όταν την έπιασα στα χέρια μου, λέω αυτο το αλουμίνιο τι θα κρατήσει ; Τελικά όχι μόνο την κατάλαβα την διαφορά, αλλά την διαπίστωσα κιόλας όταν μετά τις Σέρρες είχε λύσει ο μεσαίος κοχλιας. Το ίδιο έκπληκτος είχα μείνει και μετα πίσω σινεμπλοκ . Θα ήθελα να δω αν προσφέρουν κάτι, και αφού το κόστος δεν είναι τρομερό , και αφού δεν γίνεται κάποιος συμβιβασμός ως προς την χρηστικότητα

Nαι και μένα θα με έψηναν οι από κάτω μπάρες...αλλά παίζει στο Μ3 να μην μπαίνουν...στο site τις δίνουν για απλά 46άρια...
δεν μπαίνει ούτε σε non M αν δεν είναι καμπριο.

alexk
17-05-12, 23:17
Αλέξη δεν ξέρω για τον Νασο , αλλά εγώ για δοκιμή ή για την ιδέα αν θές θα τα εβαζα. Και την θολομπαρα όταν την έπιασα στα χέρια μου, λέω αυτο το αλουμίνιο τι θα κρατήσει ; Τελικά όχι μόνο την κατάλαβα την διαφορά, αλλά την διαπίστωσα κιόλας όταν μετά τις Σέρρες είχε λύσει ο μεσαίος κοχλιας. Το ίδιο έκπληκτος είχα μείνει και μετα πίσω σινεμπλοκ . Θα ήθελα να δω αν προσφέρουν κάτι, και αφού το κόστος δεν είναι τρομερό , και αφού δεν γίνεται κάποιος συμβιβασμός ως προς την χρηστικότητα

δεν μπαίνει ούτε σε non M αν δεν είναι καμπριο.

Συμφωνώ ότι η μπάρα θόλων κάνει μεγάλη διαφορά !
Σε όποιο μοντέλο μόνο καλό κάνει.

Δοκιμάστε τες παιδιά και πείτε μας εντυπώσεις.

EVERGET
11-08-13, 18:01
Kαι η αναζήτηση σχετικά με τη βελτίωση της στρεπτικής ακαμψίας του Μ3 Ε46 συνεχίζεται. Πριν κάποιους μήνες είχα τοποθετήσει μία Wiechers αλουμινένια διαιρούμενη πίσω μπάρα θόλων. Παρότι η αίσθηση του αυτοκινήτου μετά την τοποθέτηση ήταν φανερά πιο δεμένη, ο διαιρούμενος και μη ενισχυμένος σχεδιασμός της συγκεκριμένης μπάρας αφήνει μεγάλα περιθώρια για βελτίωση. Άλλωστε αμφιβολίες σχετικά με τον όλο σχεδιασμό του συγκεκριμένου προϊόντος είχα εκφράσει και στο παλαιότερο thread:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15201

Κοιτάζω λοιπόν κάποιες πιο ενισχυμένες λύσεις. Η απόλυτη λύση, που αντισταθμίζει στο μέγιστο βαθμό το κενό στο πλαίσιο που αφήνει η ύπαρξη ανακλινόμενων πίσω καθισμάτων είναι αυτή της Safety Devices (SD). H συγκεκριμένη μπάρα βιδώνει τόσο στους θόλους όσο και στο πάτωμα του χώρου αποσκευών με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει κανενός είδους κίνηση ανάμεσα στους θόλους. Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες που μου έστειλε η SD, μιας και το φωτογραφικό υλικό στο internet για τη συγκεκριμένη μπάρα είναι ελάχιστο:

https://imageshack.us/a/img7/5696/g4os.jpg

https://imageshack.us/a/img545/1156/yf0i.jpg

https://imageshack.us/a/img16/3/f1k3.jpg

https://imageshack.us/a/img28/6361/wrnh.jpg

https://imageshack.us/a/img832/9969/bzqt.jpg

H πίσω μπάρα θόλων της Safety Devices είναι ίδια με αυτή της Thorney Motorsport, μιας και η πρώτη είναι ο κατασκευαστής και προμηθευτής της Thorney....αν και για κάποιο λόγο η Thorney καταλήγει να την πουλάει στην 6πλάσια τιμή από αυτή που πουλάει η SD. Για την SD o Έλληνας αντιπρόσωπος μου έδωσε τιμή 120 ευρώ + ΦΠΑ + μεταφορικά...όταν ο Thorney πουλάει στο site του 699 pounds:

https://www.thorney.ms/tms-rear-susp-brace-harness-bar-e46-m3-csl-1092.html

H εν λόγω μπάρα (ή δέσιμο, μιας και δεν προκείται ακριβώς για μπάρα) πωλείται είτε χωριστά είτε ως τμήμα του Roll Cage που δινει η SD για τα Ε46. Παρά τα προφανή ωφέλη που θα επιφέρει στην ακαμψία του πίσω μέρους του αυτοκινήτου, η μπάρα της SD έχει δύο μεγάλα μειονεκτήματα: πρώτον ότι το βάρος της πρέπει να είναι σχετικά υψηλό και δεύτερον ότι πρέπει να κολλήσεις "μεταλλικά πλακάκια" στο δάπεδο του χώρου αποσκευών και εκεί πάνω να βιδώσεις τη μπάρα...και τέτοιου είδους κολλήματα και δη σε εμφανές σημείο δεν θέλω να κάνω στο αμάξι μου.

Λόγω των δύο παραπάνω μειονεκτημάτων κινούμαι περισσότερο προς την μπάρα θόλων της Mason Engineering. H συγκεκριμένη μπάρα είναι μεν διαιρούμενη αλλά πολύ πιο ενισχυμένη από την Wiechers που φοράω. Mάλιστα, οι βάσεις της μπάρας βιδώνουν όχι μόνο στο πάνω μέρος του θόλου αλλά και πλευρικά αυτού (απαιτείται να ανοιχτούν τρύπες) εξουδετερώνοντας έτσι περισσότερες πιθανές κινήσεις ανάμεσα στους θόλους.

https://www.masonengineering.net/Subpages/E46.htm

https://i20.photobucket.com/albums/b233/microprodigy2003/IMG_0973.jpg

https://i20.photobucket.com/albums/b233/microprodigy2003/IMG_0975.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/2nu52fp-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/lbhu0-1.jpg

Πώς κρίνετε τις δύο παραπάνω λύσεις?:thanks:

mark e92
11-08-13, 18:54
Η 2η είναι καλύτερη πιστεύω , οπως είπες και εσύ να μην κολλάς λαμαρινάκια στο πάτωμα.

chief
11-08-13, 19:48
Νασο, το αμαξι χρειαζεται τις ενυσχυσεις οσο πιο χαμηλα γινεται. Και για προστασια και για κρατημα.

Φαινομενικά μπορει το ματι με το δεσιμο των θόλων να πιστευουμε οτι δενουμε το αμαξι αλλα το βαρος του αυτοκινητου και εκει που δεχεται τις μεγαλυτερες πιεσεις ειναι κατω.
Γι αυτό παντα απο κατω γινονται οι φθορες σε σινεμπλόκ, πατωμα κλπ.
Αρα εκει ειναι και το κρατημα.
Εγω πισω εχω μια απλη κινεζικη μπαρα των 50 ευρω που κατα 90% πιστευω κανει τη δουλεια που κανει η θολομπαρα της Mason .

Θα σου ελεγα να κινηθεις προς Safety Devices γιατι ίσως αυτη να προστατευει καπως καλυτερα και να δινει και καλυτερη ακαμψία.
Μην σκεφτεις τα πλακακια που θα κολλήσεις.
Εγω οταν εβαλα πριν απο μηνες το αμαξι μεσα για φλατζα εκανα προληπτικα και το κιτ της Turner Motorsport για το πατωμα, εβαψα και μεσα το πορτ μπαγκαζ τις κολλησεις που απαιτουσε η τοποθετηση του κιτ και δεν το μετανιωσα καθόλου αφου δεν φαινεται τιποτα και εχω το κεφαλι μου ήσυχο.
Μετανιωσα που δεν εκανα και δουλεια για μια μπαρα τυπου Safety Devices.
Τελη Αυγουστου κατι θα σκεφτώ αφου θα τα λυσω όλα απο κατω να αλλαξω σινεμπλόκ.

EVERGET
11-08-13, 20:08
Νασο, το αμαξι χρειαζεται τις ενυσχυσεις οσο πιο χαμηλα γινεται. Και για προστασια και για κρατημα.

Φαινομενικά μπορει το ματι με το δεσιμο των θόλων να πιστευουμε οτι δενουμε το αμαξι αλλα το βαρος του αυτοκινητου και εκει που δεχεται τις μεγαλυτερες πιεσεις ειναι κατω.
Γι αυτό παντα απο κατω γινονται οι φθορες σε σινεμπλόκ, πατωμα κλπ.
Αρα εκει ειναι και το κρατημα.
Εγω πισω εχω μια απλη κινεζικη μπαρα των 50 ευρω που κατα 90% πιστευω κανει τη δουλεια που κανει η θολομπαρα της Mason .

Θα σου ελεγα να κινηθεις προς Safety Devices γιατι ίσως αυτη να προστατευει καπως καλυτερα και να δινει και καλυτερη ακαμψία.
Μην σκεφτεις τα πλακακια που θα κολλήσεις.
Εγω οταν εβαλα πριν απο μηνες το αμαξι μεσα για φλατζα εκανα προληπτικα και το κιτ της Turner Motorsport για το πατωμα, εβαψα και μεσα το πορτ μπαγκαζ τις κολλησεις που απαιτουσε η τοποθετηση του κιτ και δεν το μετανιωσα καθόλου αφου δεν φαινεται τιποτα και εχω το κεφαλι μου ήσυχο.
Μετανιωσα που δεν εκανα και δουλεια για μια μπαρα τυπου Safety Devices.
Τελη Αυγουστου κατι θα σκεφτώ αφου θα τα λυσω όλα απο κατω να αλλαξω σινεμπλόκ.

Το θέμα είναι Χριστόφορε πως δυστυχώς ενισχύσεις για χαμηλά, του στιλ μπάρες που δένουν σινεμπλόκ με απέναντι σινεμπλόκ στη γέφυρα ή παρόμοια για τα εμπρός σινεμπλόκ, παρότι βγαίνουν για διάφορα άλλα μοντέλα BMW, για το Μ3 Ε46 δεν έχω βρει κάτι. Μπροστά το Μ3 έχει και αυτό το reinforcement plate το οποίο πιστεύω πως δεν κάνει τίποτα.

Ενδιαφέρον μου φάνηκε η παρακάτω λύση της Strong Strut, η οποία ενισχύει το V-Brace που έχει στο πάτωμα το Ζ4Μ. Πραγματικά ουσιαστική βελτίωση. Παρότι στο site αναφέρουν ότι αναμένεται να βγάλουν στην κυκλοφορία παρόμοια ενίσχυση για το V-Brace του Μ3 Ε46, σε email που τους έστειλα μου είπαν πως δεν θα έχουν έτοιμο κάτι στο προσεχές μέλλον:

https://www.strong-strut.com/Z4_rear_brace.htm

Πάντως σχετικά με αυτό που λες για τις πίσω μπάρες θόλων: μία απλή σαν την κινέζικη που έχεις ή σαν τη wiechers που φοράω, βλέπεις πως αν την κουνήσεις με δύναμη με το χέρι η μπάρα έχει ένα ελάχιστο flexibility (όχι κούνημα), σε αντίθεση με τη μαμά χαλύβδινη μπροστά μπάρα που την κουνάς με το χέρι και δεν έχει καμία ελαστικότητα. Αυτή η ελαστικότητα στις μπάρες από αλουμίνιο (ιδίως εάν είναι και διαιρούμενη με αρθρώσεις) σίγουρα στερεί πόντους από την ακαμψία που θα έδινε μία 100% άκαμπτη χαλύβδινη μπάρα.

Thomelef
11-08-13, 22:10
Η πολύ μεγάλη ακαμψία μεταφέρει παραπάνω φορτιο.

Σκέψου ότι μια μπάρα, από τη στιγμή που μπαίνει, ενώνει τους δύο θόλους, με αποτέλεσμα να στέλνει το ζόρι της μιας στην άλλη.

Thomelef
11-08-13, 23:14
Πάντως ρε πστ κρητικε, για κλαμπσπορτ πήγαινες, μετά το άλλαξες με ηλεκτροκολλημενο αλλά μέχρι το μπροστινό μέρος της καμπίνας, τελικά το τρύπησε, το γαζωσες, χιαστες στις πόρτες έβαλες, του γ@μησες τη μανα...

soc12r
11-08-13, 23:17
Και εγω ψηφίζω sd είδη έχω φτιάξει κάτι παρόμοιο και θα το βάλω απο Οκτώβριο μαζι με half roll cage στιλ bray Krause και με την είδη ενισχύσει που εχω μέσα στην καμπίνα :D

EVERGET
11-08-13, 23:25
Και εγω ψηφίζω sd είδη έχω φτιάξει κάτι παρόμοιο και θα το βάλω απο Οκτώβριο μαζι με half roll cage στιλ bray Krause και με την είδη ενισχύσει που εχω μέσα στην καμπίνα :D

Σωκράτη τι ενίσχυση έχεις μες στην καμπίνα? Room bar που πιάνει στις ζώνες και δένει τα Β-Pillars? Ultraracing? Eίδες κάποια διαφορά?

soc12r
11-08-13, 23:30
Ναι είναι σαν την ultraracing αλλά πολυ καλύτερο και σε ποιοτητα το φτιάχνω σε φίλο γνωστό με cages .. Διάφορα δεν είδα φοβερή να σου πω την αλήθεια αλλά με βόλευε με της ζώνες που έβαλα.όταν τα βάλω όλα πιστεύω θα δω .. Will see ;)

chief
12-08-13, 00:54
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/cpm4_zpsa81cb93c-1.jpg~original (https://s1200.photobucket.com/user/chiefcsl/media/cpm4_zpsa81cb93c.jpg.html)
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/cpm1_zps0050431f-1.jpg~original (https://s1200.photobucket.com/user/chiefcsl/media/cpm1_zps0050431f.jpg.html)