PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] 320i πρόβλημα τροφοδοσίας ?



Leader
17-08-10, 23:47
χαιρετώ την παρέα και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα - πρόβλημα μου. Το τελευταίο διάστημα σε άσχετες φάσεις η μπέμπα μου ξαφνικά είναι σαν να λειτουργεί με την μισή δύναμη της μηχανής. Άλλες φορές δεν παίρνει μπροστά με την πρώτη, ιδιαίτερα όταν φουλάρω βενζίνη (θέμα βενζίνης δεν παίζει) και γενικότερα σε άσχετες φάσεις μπορεί να δυσκολευτώ να ανέβω μια ανηφόρα μικρής κλίσης. Ένδειξη δεν υπάρχει δυστυχώς καμία και ακόμη χειρότερα 1-2 φορές που την έχω πάει συνεργείο δουλεύει κανονικά και δεν βγάζει κάτι στο διαγνωστικό.
καμιά ιδέα ? κανένας ομοιοπαθείς (αν και δεν το εύχομαι)?

BILL007
18-08-10, 00:21
Χμ...O αισθητήρας μάζας αέρα ίσως κάνει τη δουλειά αυτή με το κόψιμο της δύναμης του αυτοκινήτου.
Και μέχρι να ανάψει το check engine δεν φαίνεται κάποια βλάβη στο διαγνωστικό.Ωστόσο το αυτοκίνητο ρετάρει και συνήθως παίζουν και οι στροφές του όταν είναι σταματημένο (πχ φρενάροντας προς φανάρι και σταματόντας)...

Για πες μας τι μοτέρ φοράς κιόλας ;)

Υ.Γ Καλωσήρθες στην παρέα μας...Μπορείς να περάσεις και απο εδώ να μας συστηθείς https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

m-power_01
18-08-10, 13:24
δυσκολια στην εκκινηση αλλα και μειωμενη ισχυς... κατι σε αισθητηρα εκκεντροφορου ή στροφαλου.

περισσοτερες πληροφοριες https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=226

apovas
18-08-10, 16:16
Αισθητηρας εκκεντροφορου η στροφαλου η και τα δυο.Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω.

Leader
20-08-10, 14:08
Έχω την Ε46 320i και δυστυχώς δεν ήταν ο αισθητήρας. To ψαξιμο συνεχίζεται..
Θα ενημερώσω όταν βρεθεί η άκρη του νήμματος.
Για τι κόστος μιλάμε όσον αφορά τους αισθητηρες ?

Samaro
20-08-10, 17:58
Χμ...O αισθητήρας μάζας αέρα ίσως κάνει τη δουλειά αυτή με το κόψιμο της δύναμης του αυτοκινήτου.
Και μέχρι να ανάψει το check engine δεν φαίνεται κάποια βλάβη στο διαγνωστικό.Ωστόσο το αυτοκίνητο ρετάρει και συνήθως παίζουν και οι στροφές του όταν είναι σταματημένο (πχ φρενάροντας προς φανάρι και σταματόντας)...

+10000 Δες και εδώ :https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2684thumb

Leader
22-08-10, 14:20
για να ρίξω περισσότερες πληροφορίες στο ταμπλό ενημερώνω πως το πρόβλημα εντείνεται πάρα πολύ όταν βάζω βενζίνη και ειδικά όταν το φουλάρω.Πλέον πάντα μετά το γέμισμα δεν παίρνει με την πρώτη και πρέπει να ξεκινήσω με πολύ ανεβασμένες στροφές για να ξεκινήσει το αυτοκίνητο και να μην σβήσει. Στο ρελαντί μένει κανονικά αλλά μόλις βάλω 1η στο ξεκίνημα σβήνει. Δεν έχω ελέγξει ακόμα το θέμα με τους αισθητήρες στρόφαλου και εκκεντροφόρου

gyiama
22-08-10, 18:19
μηπως λεω μηπως εχεις κανενα προβλημα με τα επιστρεφομενα στο ρεζερβουαρ????γιατι για ναλες οτι γινεται οταν φουλαρεις σημαινει η οτι αν φουλαρεις η αντλια σου δεν τραβαει σωστα η οταν γυρνανε τα επιστρεφομενα πισω κατι δεν παει καλα και μπουκωνει το αυτοκινητο και σβηνει κλπ κλπ!!!!!για ελεγξε λιγο την αντλια σου

bill_m3
23-08-10, 08:45
μηπως λεω μηπως εχεις κανενα προβλημα με τα επιστρεφομενα στο ρεζερβουαρ????γιατι για ναλες οτι γινεται οταν φουλαρεις σημαινει η οτι αν φουλαρεις η αντλια σου δεν τραβαει σωστα η οταν γυρνανε τα επιστρεφομενα πισω κατι δεν παει καλα και μπουκωνει το αυτοκινητο και σβηνει κλπ κλπ!!!!!για ελεγξε λιγο την αντλια σου

Για κοίτα και αυτό που λέει ο Πάνος!

ghost-rider
26-08-10, 16:59
Αν εχει διαφορα με γεματο η αδειο τεποζιτο, παραπεμπει σε αντλια καυσιμου και γενικοτερα τροφοδοσια καυσιμου.
Αν ειναι αντλια, πηγαινοντας κατευθειαν στην bosch θα γλιτωσεις τη μεσολαβηση και το κερδος της bmw.

Leader
05-09-10, 21:36
μέχρι στιγμής έχω αλλάξει συμπιεστή μάζας αέρα και σίζα ( επίσης ένα εξάρτημα κοντά στον παπά) δεν ήταν τίποτα από τα 2 και ο έλεγχος συνεχίζεται. Θα ενημερώσω μόλις βρω άκρη

Leader
27-09-10, 20:51
Τελική λύση του προβλήματος : αισθητήρες στρόφαλου, εκκεντροφόρου. Και η ΒΜW μου πετάει πάλι σαν τον παλιό καλό καιρό. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

Leader
27-09-10, 20:55
τελική λύση του προβλήματος : αντικατάσταση αισθητήρων στρόφαλου κι εκκεντροφόρου. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές (m-power_01 έπεσες μέσα !!!)