PDA

Επιστροφή στο Forum : ατμοκαθαριστης και αυτοκινητο



panos90
16-08-10, 20:52
καλησπερα παιδια,

εχει πεσει στα χερια μου ενας ατμοκαθαριστης steam cleaner.
στο manual λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει για το εσωτερικο του αυτοκινητου , τον χωρο της μηχανης, και εξωτερικα τους προφυλακτηρες (χμμ... ναι....) ...

εκανα ενα τεστ σε μια δερματινη επιφανεια.. (οχι στο αμαξι φυσικα) ..
εβγαλε βρωμα και το πανακι εγινε αμεσως καταμαυρο..

οχι και τοσο πρακτικο αφου καθε 2 λεπτα θα θελει πλυσιμο το πανακι..

τελοσπαντων σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω για το αυτοκινητο και συγκεκριμενα στα καθισματα (υφασματινα) ..
μιας και ασπρισαν λιγο.. θελω να βρουν το χρωμα τους..

το φοβαμαι ομως γιατι ο ατμος ειναι καυτος σαν σιδερο.. μην γινει καμια ζημια..

επισης, λογω του οτι προοριζεται για οικιακη χρηση, τα ακρα του και γενικα ολη η συσκευη ειναι δυσκολη στον χειρισμο.. ποσο μαλλον στο εσωτερικο το αμαξιου...

καμια συμβουλη?

Monsta
16-08-10, 21:07
καμια συμβουλη?



Πολλές.

Λοιπόν. Ο ατμός κάνει δουλειά αλλά κάνει και ζημιά αν δεν είσαι προσεκτικός ή δε ξέρεις που δεν πρέπει να το βάλεις.

Θα σου πρότεινα αρχικά να μη το βάλεις σε υφασμάτινες επενδύσεις. Το ύφασμα θέλει καθάρισμα / ξέπλυμα / αναρρόφηση. Ο ατμός θα διαλύσει τη βρωμιά, αλλά θα την κάνει να εισχωρήσει μέσα στο κάθισμα. Με άλλα λόγια η ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ είναι το σημαντικότερο βήμα του εσωτερικού καθαρισμού. Επίσης αν γίνει βιαστικά και πρόχειρα έχεις 100% guarantee για λεκέδες όταν στεγνώσει. Θα σου πρότεινα λοιπόν να ΜΗ το βάλεις σε ύφασμα στο αυτοκίνητο. Βάλτο σε κουρτίνα στο σπίτι αν θες να σου διαλύσει κάποιο λεκέ και μετά βάλτη στο πλυντήριο.

Θα σου πρότεινα να τον χρησιμοποιήσεις σε πλαστικά μέρη του εσωτερικού που δεν έχουν φόβο να απορροφήσουν τη βρωμιά πχ τιμόνι, λεβιέ, χειριστήρια, πλαστικά της πόρτας κτλ.

Για καθίσματα & ταπετσαρίες απευθύνσου σε εξειδικευμένο συνεργείο. Αν είχες δέρμα θα ήταν πολύ πιο 'απλά' τα πράγματα και θα μπορούσες να ακολουθήσεις κάποιο από τα DIY που έχω γράψει, με το ύφασμα όμως δεν παίζεις.

panos90
16-08-10, 21:32
για εξωτερικη χρηση κανει?

γιατι λεει μονο για προφυλακτηρες..
πχ σε καμια κουτσουλια, η κουνουπια που εχουν κολλησει σε καπο κλπ θα εκανε καλη δουλεια.

Monsta
16-08-10, 22:10
Προσωπικά δεν θα το έβαζα σε προφυλακτήρες. Το χρώμα είναι πολύ πιο εύκολο να ξεφλουδίσει στους προφυλακτήρες και ο ατμός δεν θα βοηθήσει τη κατάσταση.

Στη λαμαρίνα όμως κάνε μια δοκιμή....σε μυγάκια όπως λες ή κάποια κουτσουλιά αν και εκεί υπάρχει ο παλιός καλός παραδοσιακός τρόπος 'μούλιασμα καλό με νερό χωρίς τρίψιμο'.

Konstantinos E60
17-08-10, 07:38
Επειδή έχω και εγω ατμοκαθαριστή και τον χρησιμοποιώ πολύ συχνά
εχω να σου προτείνω τα εξής:
1.Στην λαμαρίνα αλλα και στους προφυλακτήρες μην το φοβάσαι
αρκεί να μην επιμένεις στο ίδιο σημείο.Καθαρίζει πολύ καλά μυγάκια
και κουτσουλιές !!! Αλλά ο ατμός αφαιρεί και το όποιο κερί μπορεί
να έχεις περάσει στο αμάξι σου γι'αυτό με μέτρο η χρήση του.
(το μούλιασμα με νεράκι που είπε ο Κώστας(Monsta) είναι εξίσου
αποδοτικό και ακίνδυνο...!!!)
2.Μην το χρησιμοποιήσεις σε κανένα πλαστικό !!!! Τα ασπρίζει και τα
πλαστικά μέρη του εσωτερικού των BMW δεν φημίζονται για την
αντοχή τους !!
3.Μπορείς να καθαρίσεις πολύ καλά τα τζάμια εξω-μέσα (εφόσον
δεν έχεις αντηλιακές μεμβράνες).Τα κάνει αόρατα που έλεγε και
η διαφήμηση κάποτε.
4.Για τα υφάσματα ισχύει ότι ακριβώς προανέφερε ο Κώστας (Monsta).