PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Λαστιχο.



Z4///M
16-08-10, 14:31
Καλησπερα παιδια.

Εχω το εξης προβλημα, τις προαλλες που ημουνα στο δρομο, μου εβγαλε ενδειξη για τα λαστιχα(πιεση ελαστικων) . Για να μην πολυλογω, βρηκα οτι εχει καρφωθει ενα καρφακι ( μικρο σε διαμετρο ) . Εβαλα αερα κ πιστευα οτι θα κρατησει ( μου ειπε κ ενας μηχανικος στη ΒΜW να μην το φτιαξω μιας και θα αλλαζα λαστιχα σε ενα μηνα ).

Τωρα το Ζ εχει ελαχιστο αερα στο πισω δεξι λαστιχο , και καθεται στο γκαραζ μου. Τι να κανω? Να παω σιγα σιγα σε βενζιναδικο να μου βαλουνε αερα ( δεν υπαρχει θεμα με τη ζαντα μη στρβωσει ? ) 'Η να φουσκωσω το λαστιχο μονος μου? Υπαρχει τροπος? Εαν εχει κανεις...και ειναι κοντα στην Αγια παρασκευη...:thanks:

HULK
16-08-10, 14:50
Υπαρχουν κατι μικρα κομπρεσερακια στο πρακτικερ ισα ισα για να βαλεις λιγο αερα και να το πας μετα σε ενα βουλκανιζατερ.Αλλα αυτο αν ειναι πιτα το λαστιχο για να μην στραβωσει η ζαντα Τωρα αμα εχεις λιγο αερα πιστευω σιγα σιγα μπορεις να πας και να προλαβεις καποιον ανοιχτο γιατι μεχρι αυριο παλι θα τον εχεις χασει τον αερα.

S8N
16-08-10, 14:53
Φούσκωσέ το περισσότερο απ' όσο ορίζει ο κατασκευαστής και πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ να το επιδιορθώσουν. Δε θα πρότεινα να οδηγήσεις με ξεφούσκωτο λάστιχο για μεγάλη απόσταση, ιδίως στην Αγία Παρασκευή που είναι όλο έργα και λακκούβες. Αν δεν έχεις τρόμπα και μπορείς να περιμένεις μέχρι αύριο το πρωί στείλε μου ένα pm με το κινητό σου να κανονίσω να έρθω με μια ηλεκτρική τρόμπα να το φουσκώσουμε. Για βουλκανιζατέρ κοντά σου προτείνω είτε τον Κόπανο είτε τον Λευκόπουλο, και οι δυο είναι στη Μεσογείων στο ύψος του Χολαργού.

Edit:

Πήρα τηλ. και ο Λευκόπουλος είναι ανοιχτός και σήμερα μέχρι τ' απόγευμα. Αν βρεις τρόπο να το φουσκώσεις και επείγεσαι, πήγαινε Λεωφ. Μεσογείων 198, 155 61 Χολαργός | Τηλ. : 210-6511.487 - 210-6529.887.

Z4///M
16-08-10, 15:39
Φούσκωσέ το περισσότερο απ' όσο ορίζει ο κατασκευαστής και πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ να το επιδιορθώσουν. Δε θα πρότεινα να οδηγήσεις με ξεφούσκωτο λάστιχο για μεγάλη απόσταση, ιδίως στην Αγία Παρασκευή που είναι όλο έργα και λακκούβες. Αν δεν έχεις τρόμπα και μπορείς να περιμένεις μέχρι αύριο το πρωί στείλε μου ένα pm με το κινητό σου να κανονίσω να έρθω με μια ηλεκτρική τρόμπα να το φουσκώσουμε. Για βουλκανιζατέρ κοντά σου προτείνω είτε τον Κόπανο είτε τον Λευκόπουλο, και οι δυο είναι στη Μεσογείων στο ύψος του Χολαργού.

Edit:

Πήρα τηλ. και ο Λευκόπουλος είναι ανοιχτός και σήμερα μέχρι τ' απόγευμα. Αν βρεις τρόπο να το φουσκώσεις και επείγεσαι, πήγαινε Λεωφ. Μεσογείων 198, 155 61 Χολαργός | Τηλ. : 210-6511.487 - 210-6529.887.

Σ ευχαριστω πολυ!

Driver M
16-08-10, 17:12
Φούσκωσέ το περισσότερο απ' όσο ορίζει ο κατασκευαστής και πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ να το επιδιορθώσουν.

Ακριβώς αυτό. Ένα μπαλωματάκι θέλει και το λάστιχο δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Την πρώτη κιόλας μέρα που αγοράσαμε την 320, πάτησα μια πρόκα και έβγαλε ένδειξη.
Την πήγα σε βουλκανιζατέρ, βγήκε η πρόκα, επιδιορθώθηκε το λάστιχο και εδώ και 3+ χρόνια δεν έχει υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα...

gnx
16-08-10, 18:01
Δημήτρη,

Εάν το καρφί είναι στο πέλμα και όχι στο πλάι, ένα μπαλωματάκι και καθάρισες. Βέβαια εάν είναι τα λάστιχα που θυμάμαι, πήγαινε να τα αλλάξεις τώρα που φθινοπωριάζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

PANOS-E60
16-08-10, 18:41
Rft φοράς ή συμβατικά ?

Z4///M
16-08-10, 18:59
Δημήτρη,

Εάν το καρφί είναι στο πέλμα και όχι στο πλάι, ένα μπαλωματάκι και καθάρισες. Βέβαια εάν είναι τα λάστιχα που θυμάμαι, πήγαινε να τα αλλάξεις τώρα που φθινοπωριάζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι στο πελμα ηταν. Το εφτιαξα. Σε 2 εβδομαδες παω για λαστιχα. Ο τυπος εκει μου ειπε 950 ευρω. Ενω απο το μαγαζι που μας εχει κανει προσφορα ( στο φορουμ ) αν θυμαμαι σωστα μου χε πει 700 ευρω. Θα το επιβεβαιωσω αυριο.

S8N
16-08-10, 19:32
Ρίξε μια ματιά και στο camskill:

https://www.camskill.co.uk/

PANOS-E60
16-08-10, 19:41
Ρίξε μια ματιά και στο camskill:

https://www.camskill.co.uk/

Στις δικές μου διαστάσεις, AVON zz3, camskill 575 ευρώ με μεταφορικά μέσα, ελληνική αγορά 950 ευρώ. Συμβατικά.

Christos 330
18-08-10, 08:36
Πες τον τυπο απο την αντιπρωσοπεια να κανει κανενα μπανακι να στρωσει λιγο που θα αφηνες το καρφι επανω στο στο λαστιχο μην τρελαθουμε τωρα . . .

Καλα εκανες και το εφτιαξες δεν ξερεις πως μπορει να εξελιχθει το τοσο δα καρφακι . . .

Το ζ4m φοραει 225-45-18 με 255-40-18 σωστα ; ; ;

Z4///M
18-08-10, 11:34
Το ζ4m φοραει 225-45-18 με 255-40-18 σωστα ; ; ;


σωσταthumb