PDA

Επιστροφή στο Forum : [Z4] ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΑΣ ΣΕ 2,5i



djkostas20
13-08-10, 08:51
Καλοκαίρι τελειώνει και από τέλη Σεπτέμβρη πηγαίνω για καινούρια λάστιχα. Ωστόσο προβληματίζομαι για την τοποθέτηση ή όχι ελαστικών RFT λόγω κόστους καθώς και για την αλλαγή ή όχι της διάστασης από 17" σε 18"...

1) RFT ή όχι
Από προσωπική εμπειρία με έχουν σώσει τρελά τα RFT και σε περιπτώσεις μεγάλης κούρασης που ακόμα και η διαδικασία ενός κιτ επιδιόρθωσης θα ήταν το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο αλλά και σε περιπτώσεις διακοπών μέσα σε Σαββατοκύριακο που όλα τα Βουλκανιζατέρ ήταν κλειστά και θα έπρεπε να ακινητοποιήσω το αυτοκίνητο μου!!!(Ρεζέρβα δεν έχει το Ζ4)
Επίσης έχει ακουστεί ότι χωρίς RFT ελαστικά χαλάει το στήσιμο αφού είναι ρυθμισμένη η ανάρτηση για την σκληρότητα των RFT και όχι των συμβατικών. Ισχύει κάτι τέτοιο???

2) 17" ή 18"
Αυτή τη στιγμή φοράω 225/45/17.... Για να πάω σε 18" θα πρέπει να φορέσω εμπρός 225/40/18 και πίσω 255/35/18... Ωστόσο κάποιος μου είπε ότι δεν είναι αναγκαίο διότι μπορώ να βάλω αποστάτες πίσω και να είμαι μια χαρά. Αλλά μήπως έτσι χαλάει το στήσιμο και πρέπει να βάλω τα φαρδύτερα ελαστικά πίσω???

Kostas_1
13-08-10, 11:54
1. Οχι δεν ισχυει. Ειχα RFT και μετα εβαλα συμβατικα Conti. Ισα ισα εγινε πιο ανθρωπινο απο εκεινο τα καταξερο που ειχαν τα RFT.

Οσο για την περιπτωση λαστιχου, υπαρχει το σχετικο κιτ.

2. Προσωπικα θα εμενα με τα 17. Εκτος κιαν κινείσαι σε αψογους δρομους

Επισης να βαλεις οτι λεει η BMW. Ασε τους αποστατες. Παρε και το σχετικο αρχειακι με τις διαστασεις:

djkostas20
13-08-10, 13:16
Όταν βάλεις το κιτ τι γίνεται??? Μπορείς να κινηθείς??? Μετά επισκευάζεται το ελαστικό(ένεση)???

Ο μόνος λόγος για να μείνω 17 είναι το κόστος....τα άλλα δε με ενδιαφέρουν!
Όσο για τις μαμά διαστάσεις ναι λογικό είναι αλλά θέλω μια τεχνική γνώμη γιατι ναι ή όχι αποστάτες...παίζει ρόλο η συνολική απόσταση από άκρη σε άκρη μόνο? παίζει το πόσο λάστιχο πατάει κάτω??? παίζουν και τα 2???

τώρα για ένα,ενάμιση πόντο διαφορά προφίλ δεν θα κάτσω να δώ αν θα κοπανάει πιο πολύ ή οχι. είναι δεδομένο!!!

HULK
13-08-10, 15:04
Αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να σου προτεινε να βαλεις αποστατες στην περιπτωση που δεν εβαζες πισω 255/35/18 ελαστικο.Που σημαινει (εαν ηταν ζαντας ο τυπος) οτι θα ηθελε να σου πουλησει πισινες ζαντες με το ιδιο φαρδος προφανως 8αρες και με το ιδιο offset με τις μπροστινες.Με λιγα λογια 4 μπροστινες οποτε αν δε σου αρεσε το αποτελεσμα μετα θα κοτσαρες και 2 αποστατες να τις πεταξεις πιο εξω τις πισινες.Μπουρδες δλδ.Οπως λεει και το αρχειο που σου εδωσε ο sharky εαν πας για αγορα 18αρας ζαντας θα πρεπει να εχει αυτες τις προδιαγραφες.Η μπροστινη φαρδος 8 και η πισω 8.5 για να δεχτει ελαστικο 255 και πολυ κοντα στο offset που αναγραφει το αρχειο.

Εδω το θεμα για αποστατες
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1717&highlight=%E1%F0%EF%F3%F4%E1%F4%E5%F2

z3outofmind
13-08-10, 16:44
Ερωτηση....το Z4 35i sDrive απο την μαμα bmw,,δεν φοραει 225\35\19εμπρος
και 225\30\19πισω??και εαν ναι το off set αλλαζει??

Samaro
13-08-10, 19:53
1. Οχι δεν ισχυει. Ειχα RFT και μετα εβαλα συμβατικα Conti. Ισα ισα εγινε πιο ανθρωπινο απο εκεινο τα καταξερο που ειχαν τα RFT.

Οσο για την περιπτωση λαστιχου, υπαρχει το σχετικο κιτ.

2. Προσωπικα θα εμενα με τα 17. Εκτος κιαν κινείσαι σε αψογους δρομους

Επισης να βαλεις οτι λεει η BMW. Ασε τους αποστατες. Παρε και το σχετικο αρχειακι με τις διαστασεις:
+10000000 !!!!thumb

djkostas20
14-08-10, 15:37
Δεν ήταν ζαντάς το παιδί... Σε συνάντηση με τα παιδιά του φόρουμ από Πάτρα ειπώθηκε αυτό! Τέσπα θα μείνω με τις 17αρες μάλλον ειδικά λόγω κόστους RFT... Συμβατικά δε με βλέπω να βάζω από τι στιγμή που δεν έχω ρεζέρβα!
Όσο για ζάντες δεν ξέρω καν τι σημαίνει ακριβώς το offset και αν αλλάξω προς μεγαλύτερο ή μικρότερο τι διαφορές θα δώ!

***Τελικά με το κιτ τα ελαστικά επισκευάζονται μετά την χρήση του??

Samaro
14-08-10, 16:23
Δεν ήταν ζαντάς το παιδί... Σε συνάντηση με τα παιδιά του φόρουμ από Πάτρα ειπώθηκε αυτό! Τέσπα θα μείνω με τις 17αρες μάλλον ειδικά λόγω κόστους RFT... Συμβατικά δε με βλέπω να βάζω από τι στιγμή που δεν έχω ρεζέρβα!
Όσο για ζάντες δεν ξέρω καν τι σημαίνει ακριβώς το offset και αν αλλάξω προς μεγαλύτερο ή μικρότερο τι διαφορές θα δώ!

***Τελικά με το κιτ τα ελαστικά επισκευάζονται μετά την χρήση του??
Αν ψάξεις σε παλαιοτερα αρθρα θα λύσεις πολλές απορίες σου. thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113&highlight=%E5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC

bimmer-corfu
15-08-10, 08:24
εγώ έχω ακούσει απο άτομα που το σκίζουν ότι ναι χαλάει το στήσιμο. Φυσικά κερδίζεις σε άνεση αλλά όταν στρίβεις οριακά ή σε πολύ υψηλές ταχύτητες έχεις μια ανεπιθύμητη χαλαρότητα στην ανάρτηση με αλλαγή απο RFT σε συμβατικά...

Προσωπικά πάντως ενώ ήθελα να αλλάξω τα RFT στο Ε92 δεν θα το κάνω γιατί μετά απο πρόκα που έφαγα δεν σταμάτησα παρά έκανα τις δουλειές μου και μετά πήγα για επισκευή. Μεγάλη ευκολία και ειδικά αν κάνεις ταξίδια σκέψου το διπλά...

PANOS-E60
15-08-10, 10:09
Σωστή παρατήρηση Πέτρο.
Η δική μου εμπειρία πάντως με τα πολύ σκληρά rft bridgestone potenza λέι το εξής. Ο τροχός είναι εξαιρετικά βαρύς και το λινό τελείως άκαμπτο. Σε στροφή με σαμάρι ή εγκάρσιο κόψιμο, παίρνω την αίσθηση της μικρομετατόπισης του αυτοκινήτου. Αν έβαζα συμβατικά, θα είχα μαγουλιάσματα (μικρά έστω λόγω χαμηλού προφίλ) στις στροφές και αίσθηση κάποιας υποστροφής. Και εγώ μπερδεμένος είμαι ...

Ζυγίζοντας όλα τα υπέρ και τα κατά, κλίνω προς αλλαγή σε συμβατικά και προσθήκη ρεζέρβας πίσω. Αν είχα Ζ4 όπως ο φίλος, θα το είχα κάνει ήδη. :original:

Z4 DCT
15-08-10, 10:14
Σωστή παρατήρηση Πέτρο.
Η δική μου εμπειρία πάντως με τα πολύ σκληρά rft bridgestone potenza λέι το εξής. Ο τροχός είναι εξαιρετικά βαρύς και το λινό τελείως άκαμπτο. Σε στροφή με σαμάρι ή εγκάρσιο κόψιμο, παίρνω την αίσθηση της μικρομετατόπισης του αυτοκινήτου. Αν έβαζα συμβατικά, θα είχα μαγουλιάσματα (μικρά έστω λόγω χαμηλού προφίλ) στις στροφές και αίσθηση κάποιας υποστροφής. Και εγώ μπερδεμένος είμαι ...

Ζυγίζοντας όλα τα υπέρ και τα κατά, κλίνω προς αλλαγή σε συμβατικά και προσθήκη ρεζέρβας πίσω. Αν είχα Ζ4 όπως ο φίλος, θα το είχα κάνει ήδη. :original:

Και γω Πανο εχω ακριβως αυτο που περιγραφεις παρα πανω, ειδικα σε στροφη αναβει και το dsc και μου ψιλο κοβει γιατι νομιζει οτι κατι γινεται, ενω απλα περναω απο ενα σαμαρι στην στροφη.....αλλα και γω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι αν βαλω συμβατικα θα ειμαι χαπυ.....

PANOS-E60
15-08-10, 10:28
Και γω Πανο εχω ακριβως αυτο που περιγραφεις παρα πανω, ειδικα σε στροφη αναβει και το dsc και μου ψιλο κοβει γιατι νομιζει οτι κατι γινεται, ενω απλα περναω απο ενα σαμαρι στην στροφη.....αλλα και γω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι αν βαλω συμβατικα θα ειμαι χαπυ.....

Γιάννη, ποιά rft έχεις εσύ ?
Κάποια παιδιά εδώ μέσα μου έχουν συστήσει μαλακότερα rft από τα bridgestone. Εχεις άποψη ?

Z4 DCT
15-08-10, 10:35
Γιάννη, ποιά rft έχεις εσύ ?
Κάποια παιδιά εδώ μέσα μου έχουν συστήσει μαλακότερα rft από τα bridgestone. Εχεις άποψη ?

Εχω ακριβως τα ιδια με τα δικα σου!!!!! τα ειχε πανω απο την μανα του....αλλα τωρα τα εχω 3 χρονια και λεω να τα αλλαξω, αν και εχουν 15500χλμ...

djkostas20
15-08-10, 11:35
Αυτό στις στροφές δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ... Από απόδοση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ο κύριος λόγος αλλαγής είναι το κόστος τους!
Όσο για ρεζέρβα δεν παίζει μιας και τις περισσότερες φορές ο χώρος αποσκευών είναι γεματος και δεν χοράει ούτε κάν την μικρή ρεζέρβα και δεύτερον αν βγάλω τα RFT ας γλίτώσω και λίγο βάρος όχι να προσθέσω και άλλο!!! Ήδη το αμάξι είναι πολύ βαρύ...

bimmer-corfu
15-08-10, 15:08
μαλακά RFT είναι τα dunlop sp sport 01 αλλά είναι πιό touring σε σχέση με το potenza που φοράς

PANOS-E60
15-08-10, 15:24
μαλακά RFT είναι τα dunlop sp sport 01 αλλά είναι πιό touring σε σχέση με το potenza που φοράς

Τι εννοείς πιό touring ? To 520 touring προσανατολισμό έχει ... Πιό μαλακά είναι ? Θα έχω λιγότερα "γκαπ" στις ανωμαλίες ? Θα θέλουν λιγότερο ζέσταμα από τα potenza γιά να αποδώσουν ? Βλέπεις έχω πολλές απορίες ... Η τιμή τους στο camskill είναι ίδια με τα potenza.

Driver M
15-08-10, 15:52
Κι εγώ potenza rft φοράω και παρότι είναι άψογο όσον αφορά στα οδηγικά χαρακτηριστικά, άνεση είναι θλιβερή κι έτσι σκόπευα να τα αλλάξω με συμβατικά.

Τα τελευταίας γενιάς potenza όμως είναι πολύ πιο ******, σύμφωνα με τη bridgestone και οι διαφορές τους είναι μικρές σε σχέση με τα συμβατικά (10% πιο σκληρά), οπότε ξαναμπήκα σε σκέψεις.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

bimmer-corfu
15-08-10, 17:12
δεν είναι τόσο sport τα dunlop αυτά σε σχέση με τα bridgestone που φοράς αλλά είναι πιό άνετα. Τώρα το ζέσταμα μεταξύ ελαστικών ίδιου δείκτη ταχύτητας δεν νομίζω να έχει και μεγάλες διαφορές.
Σε 5άρα εγώ θα έβαζε dunlop, είναι πιο κοντά στο χαρακτήρα της

Τα bridgestone που λέει ο φίλος driver M είναι τα 3ης γενιάς (RFT 3G) που ακόμα δεν έχουν βγει στην αγορά αλλά σε τεστ που έχω διαβάσει όλοι οι δημοσιογράφοι έλεγαν ότι είναι όντως άνετα (5-10% μόνο πιο σκληρά απο συμβατικά)

djkostas20
17-08-10, 00:20
Από επιδόσεις αν δεν είσαι πιστάς ή κάποιος από το ελάχιστο ποσοστό που τα όρια του είναι παραπάνω από όσα πάει πραγματικά το αυτοκίνητο τότε δεν νομίζω ότι τα RFT υστερούν και τόσο... Σε άνεση είναι δεδομένο αλλά εμένα προσωπικά δεν με πειράζει!

Ωστόσο το κόστος τους με βάζει σε σκέψεις! Και πάλι όμως όποτε άναψε λαμπάκι συνέχισα κανονικά την πορειά μου χωρίς καν να σταματήσω...εκεί κολάω πιο πολύ μιας και μετα από τοποθέτηση κιτ επιδιόρθωσης αν θυμάμαι καλά, το λάστιχο πάει για πέταμα οπότε δεν είναι το ίδιο(διορθώστε με αν κάνω λάθος...)

Z-man
26-09-10, 21:38
Πιστευω πως το μονο προβλημα ειναι το θεμα του κλαταρισματος κ ειδικα απο χτυπημα στο πλαι.Ολα τα αλλα ειναι μικροδιαφορες κ ο καθενας τα κρινει αναλογα με το στυλ της οδηγησης του.
Ερωτηση :τι διαφορα τιμης εχουν τα dunlop με τα bridgestone..?

PANOS-E60
26-09-10, 22:01
Πιστευω πως το μονο προβλημα ειναι το θεμα του κλαταρισματος κ ειδικα απο χτυπημα στο πλαι.Ολα τα αλλα ειναι μικροδιαφορες κ ο καθενας τα κρινει αναλογα με το στυλ της οδηγησης του.
Ερωτηση :τι διαφορα τιμης εχουν τα dunlop με τα bridgestone..?

Στις δικές μοτ διαστάσεις, λιγότερο από 100 ευρώ η τετράδα. Τελικά παράγγειλα τα falken. Ρίξε καμμιά ματιά στον camskill.

Z-man
24-01-11, 19:31
Εχει κανεις να μας πει εμπειρια απο michelin pilot3 σε 225-255 18αρες ζαντες..?

Kostas_1
24-01-11, 19:47
Εχει κανεις να μας πει εμπειρια απο michelin pilot3 σε 225-255 18αρες ζαντες..?

Το φοραω σε 19αρες. οχι στο Ζ, σε αλλο αυτοκινητο. Αριστο λαστιχο, λιγο μαλακο μεν, ζεσταινεται σχετικα γρηγορα, και κραταει αριστα σε στεγνο και βρεγμενο. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Διαρκεια δεν ξερω, το εχω ομως ηδη 20.000 χλμ και αντεχει ακομη πολυ.
Προσεχω ομως πολυ. Οχι burn outs, πεζοδρομια, λακκουβες...

PANOS-E60
24-01-11, 20:40
Εχει κανεις να μας πει εμπειρια απο michelin pilot3 σε 225-255 18αρες ζαντες..?

Ισως κορυφαίο όπως λέει και ο sharky, αλλά και ακριβό ! thumb

Z-man
25-01-11, 12:00
Οι πιεσεις που βαζουμε στα συμβατικα ειναι ιδιες με τα runflat ή διαφορετικες..?

Kostas_1
25-01-11, 12:10
Οι πιεσεις που βαζουμε στα συμβατικα ειναι ιδιες με τα runflat ή διαφορετικες..?

εγω βαζω τις ιδιες.

Εφοσον μιλαμε για ιδιες διαστασεις βεβαια...

PANOS-E60
25-01-11, 12:59
Οι πιεσεις που βαζουμε στα συμβατικα ειναι ιδιες με τα runflat ή διαφορετικες..?

Στα runflat μπορείς να βάζεις και 2 - 4 psi χαμηλότερη, στους ελληνικούς κ@λόδρομους, γιά λίγο καλύτερη άνεση ...

Christos 330
25-01-11, 13:11
Το φοραω σε 19αρες. οχι στο Ζ, σε αλλο αυτοκινητο. Αριστο λαστιχο, λιγο μαλακο μεν, ζεσταινεται σχετικα γρηγορα, και κραταει αριστα σε στεγνο και βρεγμενο. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Διαρκεια δεν ξερω, το εχω ομως ηδη 20.000 χλμ και αντεχει ακομη πολυ.
Προσεχω ομως πολυ. Οχι burn outs, πεζοδρομια, λακκουβες...



Σε φιλο μου που το εβαλα μεσα σε 2.000 χλμ πεταξαν καρουμπαλα . . .

Μου το εχουν κανει και αλλου και αποφασισα να μην ξανασχοληθω τοσο

οσο ασχολιομουνα με το θεμα michelin . . .


ΥΓ. . .Οχι δεν το πηγαινε σε βουνα και λαγκαδια δουλεια σπιτι και σπιτι

δουλεια!!!!