PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη καντραν απο μιλια σε χιλιομετρα!



Kostase46
10-08-10, 22:18
Εχω Ενα E36 Μ3 USA 3.2 μοντελο του 2/99 κι επειδη τ' αμαξι ειναι Αμερικανηκο το καντραν του ειναι σε μιλια.

Μηπως γνωριζει καποιος πως μπορει ν' αλλαξει και να γινει σε χιλιομετρα.
Α να σας πω κιολας οτι με το GT1 διαγνωστηκο της bmw δεν αλλαζει ο ηλεκτρολογος με ειπε πως η δουλια μπορει να γινει μονο απο το κρυφο μενου του καντραν!
Να προσθεσω κιολας οτι προσπαθησαμε να βαλουμε στοιχεια απο καποια ευροπαικα καντραν με το GT1 αλλα τα μιλια μεινανε μιλια.

Γνωριζει καποιος κατι τετοιο?

BILL007
11-08-10, 00:12
Μόνο αν αλλάξεις την καρτέλα απο μέσα δεν κάνει δουλεία????

https://img375.imageshack.us/img375/4830/img1246a.jpg


Αν δεν μπορεί να αλλάξει με το GT1 η ρύθμιση μου ακούγεται πολύ περίεργο!

Monsta
11-08-10, 00:16
Το ίδιο μοτεράκι είχα φέρει τότε για το 36 μου. Το καντράν το είχα αφήσει όπως ήταν, αφού και τη ταχύτητα τη διάβαζα σε μίλια.

HULK
11-08-10, 13:44
Η BMW δεν δινει ξεχωριστα την καρτελα των χιλιομετρων για να την αλλαξεις αλλα την δινει μαζι με ολο το καντραν .Οποτε μονο αν κινηθεις για καποια aftermarket καρτελα.Τα υπολοιπα οπως το ποσο απομενει για το επομενο σερβις και την αποσταση που αναγραφει οτι διανυεις στο καντραν λογικα τα μετρα και αυτα σε μιλια.Εκει δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει κατι με προγραμματισμο.

BILL007
11-08-10, 14:21
Είχα την εντύπωση ότι απο VDO μπορείς να βρεις και τις καρτέλες,γιατί έχουν και αυτές πάνω partnumber.:(

Οσο για τον προγραμματισμό,έχω ακούσει ότι γίνεται με το GT1...

Kostase46
11-08-10, 15:18
Παιδια δε μ' ενδιαφερει καθολου το καρτελακι επειδη απο εξω ειναι τα μιλια κι απο μεσα τα χιλιομετρα το μονο που μ' ενδιαφερει ειναι ν' αλλαξουνε στην οθονη στο χιλιομετριτη.
Τωρα που ξανα μηλησα με τον ηλεκτρολογο μου ειπε πως μπορει η μοναδα απο τις κλειδαριες μπορει να μας κανει το προβλημα κι οτι πρεπει να φορεσουμε μια ποιο καινουρια μοναδα και να το ξαναδοκημαουμε.

kostaspatronis
15-08-10, 11:45
Φιλε καλημέρα. Ειχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η αλλαγή ομως γίνεται εύκολα και με 2 τρόπους.
1) Σε συνεργείο που έχει τον εγκέφαλο της BMW ζητάς να αλλάξουν την περιοχή απο USA σε Canada. Ο Καναδάς έχει μετρικό σύστημα. Ετσι οι βαθμοί είναι κελσίου και τα μίλια χιλιόμετρα.
2) ο άλλος τρόπος είναι με το κρυφό μενού που σου είπε και ο ηλεκτρολόγος. Το δικό σου το αμάξι δεν το ξέρω, αλλά στο δικό μου, Χ5, ενώ είναι κλειστός ο διακόπτης, πατάς το reset στο καντράν. Ανοίγεις το διακόπτη και το κρατάς πατημένο γαι 8 δευτ. Κλείνεις διακόπτη. Ετοιμο. Δεν θυμάμαι αν πρέπει να είναι ο διακόπτης στη θέση 1 ή 2. Είναι μερικά δευτερόλεπτα όμως. Δοκίμασέ το...

Kostase46
16-08-10, 09:47
Φιλε καλημέρα. Ειχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η αλλαγή ομως γίνεται εύκολα και με 2 τρόπους.
1) Σε συνεργείο που έχει τον εγκέφαλο της BMW ζητάς να αλλάξουν την περιοχή απο USA σε Canada. Ο Καναδάς έχει μετρικό σύστημα. Ετσι οι βαθμοί είναι κελσίου και τα μίλια χιλιόμετρα.
2) ο άλλος τρόπος είναι με το κρυφό μενού που σου είπε και ο ηλεκτρολόγος. Το δικό σου το αμάξι δεν το ξέρω, αλλά στο δικό μου, Χ5, ενώ είναι κλειστός ο διακόπτης, πατάς το reset στο καντράν. Ανοίγεις το διακόπτη και το κρατάς πατημένο γαι 8 δευτ. Κλείνεις διακόπτη. Ετοιμο. Δεν θυμάμαι αν πρέπει να είναι ο διακόπτης στη θέση 1 ή 2. Είναι μερικά δευτερόλεπτα όμως. Δοκίμασέ το...

Φιλε Κωστα στα Χ5 και στα Ε46 ειναιο πολυ ποιο ευκολα τα πραγματα απο τα Ε36.
Ευχαριστω παντως!
Ειμαι πρωτη μερα διακοπων θα το δοκημασω οταν γυρησω την ααλλη δευτερα.

GEORGE316
19-08-10, 10:10
αμαν βρε κωτσο...βρε αγορι μου...πρωτη μερα διακοπων και εισαι στο ιντερνετ???που την αφησες την αννα???

850 CSI
19-08-10, 12:42
Εχω Ενα E36 Μ3 USA 3.2 μοντελο του 2/99 κι επειδη τ' αμαξι ειναι Αμερικανηκο το καντραν του ειναι σε μιλια.

Μηπως γνωριζει καποιος πως μπορει ν' αλλαξει και να γινει σε χιλιομετρα.
Α να σας πω κιολας οτι με το GT1 διαγνωστηκο της bmw δεν αλλαζει ο ηλεκτρολογος με ειπε πως η δουλια μπορει να γινει μονο απο το κρυφο μενου του καντραν!
Να προσθεσω κιολας οτι προσπαθησαμε να βαλουμε στοιχεια απο καποια ευροπαικα καντραν με το GT1 αλλα τα μιλια μεινανε μιλια.

Γνωριζει καποιος κατι τετοιο?
Αν η Βελονα στα σημεια ηλεκτρονικα ειναι προσαρμοσμενη σε μιλια τοτε μαλλον θες κοντερ απο νορμαλ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ Μ3 ε36.

850 CSI
19-08-10, 12:47
Μόνο αν αλλάξεις την καρτέλα απο μέσα δεν κάνει δουλεία????

https://img375.imageshack.us/img375/4830/img1246a.jpg


Αν δεν μπορεί να αλλάξει με το GT1 η ρύθμιση μου ακούγεται πολύ περίεργο!

Μαλλον αυτο ακριβως ας αλλαξει την Εσωτ.Γραφικη αριθμων τωρα εχει με τα χρωματα της //Μ Διακοσμημενο κιολας.Κι ειναι το ιδιο πραμα.

kplc16
19-08-10, 12:59
να το αφησεις οπως ειναι το σκεφτηκες καθολου;

εγω το βρισκω μια χαρα.

GEORGE316
19-08-10, 13:40
ναι αλλα δεν ειναι μονο το κοντερ με τις στροφες και το ποσο πηγαινεις...
ειναι και ο ημερησιος και ολικος οδομετρητης!

kplc16
19-08-10, 14:13
ναι αλλα δεν ειναι μονο το κοντερ με τις στροφες και το ποσο πηγαινεις...
ειναι και ο ημερησιος και ολικος οδομετρητης!

x1,6
δεν ειναι και τοσο μπερδεμα.ετσι νομιζω

αλλωστε γιατι να βαλεις δαχτυλο σε ενα τοσο μοναδικο αυτοκινητο;

GEORGE316
19-08-10, 15:33
ας βρεθεις με λαμπακι στην εθνικη οδο να σου δειχνει οτι εχεις να κανεις 35.5 μιλια κια να βλεπεις ταμπελα για βενζιναδικο στα 59 χλμ!!
κατσε κανε πολλαπλασιαμους εκεινη τη στιγμη!!!!!!!!
αλλωστε επειδη τον ξερω καλα τον κωστα ποσο ,μα ποσο ψειρας ειναι και το ποσο ψοφαει για μαμα καταστασεις,που για να το θελει εχει το λογο του.αλλιως στανταρ θα το αφηνε γιατι δε θελει να βαλει χερι στο μαμα.

Kostase46
19-08-10, 17:15
ας βρεθεις με λαμπακι στην εθνικη οδο να σου δειχνει οτι εχεις να κανεις 35.5 μιλια κια να βλεπεις ταμπελα για βενζιναδικο στα 59 χλμ!!
κατσε κανε πολλαπλασιαμους εκεινη τη στιγμη!!!!!!!!
αλλωστε επειδη τον ξερω καλα τον κωστα ποσο ,μα ποσο ψειρας ειναι και το ποσο ψοφαει για μαμα καταστασεις,που για να το θελει εχει το λογο του.αλλιως στανταρ θα το αφηνε γιατι δε θελει να βαλει χερι στο μαμα.

George εχω και το OBC το οποιο δειχνει σε χιλιομετρα αλλα θελω κι χιλιομετριτης να δειξει χιλιομετρα την κυριακη γυρναω απο διακοπες και την δευτερα θα το ξανα παλεψουμε!

Αν δε μπορεσουμε να το προγραματισουμε τοτε θα ψαξω να βρω ενα καντραν απο 328 98-99 μοντελο και να κουμποσουμε στην πλακα του το δικο μου οργανο Μ3 το οποιο θα δουλεψει 1000%

Nino
19-08-10, 17:18
https://bmwclubmalaysia.com/forums/showthread.php?t=3156