PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεταρισμα σε 6κύλινδρο!!!



nfot
08-08-10, 19:25
Και γω που πιστευα, οτι τα 4κυλινδρα ειχαν μονο τετοια προβληματα. Κουνια που με κουναγε.

Πριν λιγο, γυρνωντας απο τη θαλασσα, παω να πατησω γκαζι και τσαφ τσαφ τσαφ, ενδειξη "μισου" κινητηρα στην οθονη και ρεταρισμα :ranting2:
Σβησιμο αναμμα, χαλαρη οδηγηση, πολυ χαλαρη. Στην παραμικρη απαιτηση σοβαρης επιταχυνσης τα ιδια :ranting2:
Η πρωτη σκεψη, με βαση τα οσα εχω διαβασει σε αμερικανοκα φορα, ειναι αντλια υψηλης πιεσης καυσιμου. Ελπιζω να εχουν αμεσα διαθεσιμη και προσωπικο για να μου την αλλαξουν. Εις αυριον τα σπουδαια λοιπον.

stratos
08-08-10, 20:55
Η αντλία υψηλής έχει άλλα δείγματα εκτός απο αυτό. Όταν πάς να ξεκινήσεις τον κινητήρα και κυρίως στην ψυχρή εκκίνηση τότε κάνει παρατεταμένο μιζάρισμα για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά ξεκινά. Είναι τρανή ένδειξη οτι τα έχει παίξει.

Επίσης, είναι και αυτό που λές. Αν πατήσεις τέρμα το γκάζι τότε ανάβει αμέσως το λαμπάκι.

Συνηθησμένες βλάβες είναι επίσης και ο πολλαπλασιαστής αλλά εκεί θα ένιωθες κάποιο κόμπιασμα στην επιτάχυνση.

Αισθάνθηες να δουλεύει κάποια στιγμή σαν να έχει αφλογιστία κάποιος κίληνδρος? Υπάρχει περίπτωση να έβαλες πολύ νοθευμένη βενζίνη? Τι χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο? Πόσα χιλιόμετρα έχει?

nfot
08-08-10, 21:02
Και παρατεταμενο μιζαρισμα ειχα, την τεταρτη φορα !!!
Βενζινη αποκλειεται. Απο τα 12.500 χλμ. που εχει, τα 10.000 ισως, ειναι απο το ιδιο βενζιναδικο, ΕΚΟ 100αρα. Την ιδια βαζει και ο ιδιοκτητης του βενζιναδικου στο Focus RS που εχει.
Επιταχυνση; LAST YEAR. Αν πατησω γκαζι πανω απο 5-10%, λαμπακι, safe mode κτλ. Αφλογιστια αισθανθηκα την πρωτη φορα και αμεσως μετα λαμπακι κτλ.
Ειναι 135 και ακριβως 1 ετους.

stratos
08-08-10, 21:06
Μάλλον κάτι τέτοιο έχεις?

https://www.youtube.com/watch?v=ieIe3pkXa4M

https://www.youtube.com/watch?v=CGe1tqArnLM

https://www.youtube.com/watch?v=2QpZBfmSJeY

nfot
08-08-10, 21:10
Ακριβως, long crank που λενε και οι Αμερικανοι.

stratos
08-08-10, 21:24
Αμα το long crank συνοδεύεται με πτώση των στροφών στις 500 τότε είναι σίγουρα αντλία. Αλλά όπως τα περιγράφεις με το limp mode στο "πάτα" τότε πάς για αντλία. Δεν ξέρω το κόστος όμως...

nfot
08-08-10, 21:39
Κοστος; ΕΓΓΥΗΣΗ.
Ειναι εντελως μαμα.

halkida116mpack
09-08-10, 00:57
μπορει να ειναι και τιποτα μπεκ???η πολλαπλασιαστης???αυτο που βλεπω ειναι οτι ΟΛΑ τα μπε εμ βε ανεξαρτητου αριθμου κυλινδρων ειναι λιγοτερο αξιοπιστα κι απο τα κινεζικα:ranting2:

stratos
09-08-10, 02:08
Κοστος; ΕΓΓΥΗΣΗ.
Ειναι εντελως μαμα.

Μια χαρά τότε. Κατα λάθος μπερδεύτηκα αλλά έχεις δίκιο οτι την καλήπτει η βενζίνη.


μπορει να ειναι και τιποτα μπεκ???η πολλαπλασιαστης???αυτο που βλεπω ειναι οτι ΟΛΑ τα μπε εμ βε ανεξαρτητου αριθμου κυλινδρων ειναι λιγοτερο αξιοπιστα κι απο τα κινεζικα:ranting2:

Ο φίλος nfot δεν είπε παραπάνω οτι έχει 135. Ολα τα 135/335 μέχρι κάποιας χρονολογίας έβγαζαν πρόβλημα στην αντλία βενζίνης. Χαρακτηρηστικά ο Yodas στο δικό του "συγχωρεμένο" 335 είχε αλλάξει 2 φορές αντλία υψηλής. Επίσης το ίδιο μοτέρ έβγαζε καμιά φορά πολλαπλασιαστές όπως όλα τα τελευταία μοντέλα.

Λιγότερο αξιόπιστο απο κινέζικο δεν θα το έλεγα ποτέ. Ελλατωματικές παρτίδες κάποων εξαρτημάτων ίσως...

atha
09-08-10, 10:47
loipon ama bgainei to limp mode se foul gazi kai idiaitera me ypsili taxytita sto kibotio se xamiles strofes mallon einai wastegate i ta solinakia sto wastegate , poly synithismena pragmata gia ton n 54 ,to diko mou einai sto mastora tora giato idio thema kai tha allaxo wastegate

nfot
09-08-10, 12:12
Εγινε διαγνωση, αντλια υψηλης πιεσης βενζινης. Παραγγελθηκε απο Αθηνα και αυριο θα εχω το αυτοκινητο στα χερια μου.

stratos
09-08-10, 13:51
loipon ama bgainei to limp mode se foul gazi kai idiaitera me ypsili taxytita sto kibotio se xamiles strofes mallon einai wastegate i ta solinakia sto wastegate , poly synithismena pragmata gia ton n 54 ,to diko mou einai sto mastora tora giato idio thema kai tha allaxo wastegate

Αφού έχει παρατεταμένο μιζάρισμα είναι κατά 99% HPFP και όχι wastegates. Αν ήταν απο wastegates θα είχε μεγάλο δισταγμό να τουρμπίσει και επιπλέον στο ρελαντί το πιθανότερο να είχε και rattling noise.


Εγινε διαγνωση, αντλια υψηλης πιεσης βενζινης. Παραγγελθηκε απο Αθηνα και αυριο θα εχω το αυτοκινητο στα χερια μου.

Αντε περαστικά. Αν θές ρώτα πόσο έχει τιμολογιακά η αντλία και πόσο περίπου η τοποθέτηση :whistle:

Επίσης, καλό είναι να μην βρίσκεσαι κοντά στο όχημα αν δεν αντέχει η καρδιά σου. Η αντλία υψηλής είναι πάνω στο μοτέρ στο κάτω μέρος του.... οπότε καταλαβαίνεις

atha
09-08-10, 13:55
[QUOTE=stratos;78820]Αφού έχει παρατεταμένο μιζάρισμα είναι κατά 99% HPFP και όχι wastegates. Αν ήταν απο wastegates θα είχε μεγάλο δισταγμό να τουρμπίσει και επιπλέον στο ρελαντί το πιθανότερο να είχε και rattling noise.



akribos ayta exo kai go , prepei pantos na eimai apo tous ligous me 06 amaxi pou den exo alaxei fuel pump :thumbsup:

stratos
09-08-10, 14:05
Ειλικρινά μακάρι να είσαι και ο τελευταίος. Η αλήθεια είναι οτι τα μοντέλα πριν τα μέσα του 2008 έπασχαν όλα μα όλα απο wastegates ή αντλία. Και το άσχημο είναι πως δεν τα εκδηλώνουν όλα στα ίδια χιλιόμετρα.

BILL007
09-08-10, 14:18
Και το άσχημο είναι πως δεν τα εκδηλώνουν όλα στα ίδια χιλιόμετρα.

Eδω μάλλον έχει να κάνει ο παράγοντας χρήση...thumb

atha
09-08-10, 14:21
emena ta limp mode ginonati olo ena kai pio polla apo ta 50000 km kai pera , simera exo 95000 ,to de krotalisma olo kai pio entono kai ayto i alitheia einai omos to turbo lag pou exo tora 2 mines einai ayto pou me anagase na mpo mesa , se telikes pantos akoma kai etsi anebaino kala mexri tis 6200 strofes pou anebike merikes fores tora telaiutaia.
apo xrisi mallon den eimai kai to kalytero paidi

kplc16
09-08-10, 14:31
Εγινε διαγνωση, αντλια υψηλης πιεσης βενζινης. Παραγγελθηκε απο Αθηνα και αυριο θα εχω το αυτοκινητο στα χερια μου.

κοστος ανταλλακτικου και τοποθετησης;

nfot
09-08-10, 16:28
Εγω ειμαι μαλλον πολυ καλο παιδι, οσο αφορα τη χρηση. Το σκιζω στις Σερρες, 1-2 μερες το χρονο, αντε και 5-6 ακομη αν εχω κεφια σε καμια αναβαση Πηλιου. Και χτες που εκανε τα "κολπα", το ειχα σκισει λιγο, γιατι η παντοφλα πανω απο το κεφαλι μου, δεν μου αφηνε και πολλα περιθωρια.

Για το κοστος του ανταλλακτικου, γυρω στα 515 ευρω υπολογιζω, μαζι με 23% ΦΠΑ.
Για εργασια, θα ρωτησω.
Οι κωδικοι που βρηκα στο ΕΤΚ ειναι
1351 7592881
1351 7596123
1351 7594943

scania124
09-08-10, 16:30
Εγω ειμαι μαλλον πολυ καλο παιδι, οσο αφορα τη χρηση. Το σκιζω στις Σερρες, 1-2 μερες το χρονο, αντε και 5-6 ακομη αν εχω κεφια σε καμια αναβαση Πηλιου. Και χτες που εκανε τα "κολπα", το ειχα σκισει λιγο, γιατι η παντοφλα πανω απο το κεφαλι μου, δεν μου αφηνε και πολλα περιθωρια.

Για το κοστος του ανταλλακτικου, γυρω στα 515 ευρω υπολογιζω, μαζι με 23% ΦΠΑ.
Για εργασια, θα ρωτησω.
Οι κωδικοι που βρηκα στο ΕΤΚ ειναι
1351 7592881
1351 7596123
1351 7594943
θα πληρωσεις νικο?????αφου εχεις εγγυηση!!!!

για πες για πες???

nfot
09-08-10, 16:33
Οχι, φυσικα και δεν πληρωνω, αφου ειναι εγγυηση και μαμα το αυτοκινητο.
Την τιμη την βρηκα απο γνωστο, που εχει τιμοκαταλογους, απο τον Ιανουαριο του 2010.

scania124
09-08-10, 16:40
Οχι, φυσικα και δεν πληρωνω, αφου ειναι εγγυηση και μαμα το αυτοκινητο.
Την τιμη την βρηκα απο γνωστο, που εχει τιμοκαταλογους, απο τον Ιανουαριο του 2010.

ειπα και εγω.......οκ....αντε να φθινοποριασει να τα πουμε απο κοντα!!!!!

nfot
09-08-10, 17:30
Ισως και να τα πουμε πιο νωρις απο κοντα. Μεχρι ποτε εισαι Ν. Πορους; Το σκεφτομαι να πεταχτω μια μερα για μπανακι.

halkida116mpack
09-08-10, 23:41
Μια χαρά τότε. Κατα λάθος μπερδεύτηκα αλλά έχεις δίκιο οτι την καλήπτει η βενζίνη.



Ο φίλος nfot δεν είπε παραπάνω οτι έχει 135. Ολα τα 135/335 μέχρι κάποιας χρονολογίας έβγαζαν πρόβλημα στην αντλία βενζίνης. Χαρακτηρηστικά ο Yodas στο δικό του "συγχωρεμένο" 335 είχε αλλάξει 2 φορές αντλία υψηλής. Επίσης το ίδιο μοτέρ έβγαζε καμιά φορά πολλαπλασιαστές όπως όλα τα τελευταία μοντέλα.

Λιγότερο αξιόπιστο απο κινέζικο δεν θα το έλεγα ποτέ. Ελλατωματικές παρτίδες κάποων εξαρτημάτων ίσως...

ααα δηλαδη μας φταιει η μπος η η οποια μαρκα ειναι το καθε εξαρτημα???η μπε εμ βε φταιει που τα δεχτηκε καιδ εν εκανε ανακληση......ο ανθρωπος εδωσε ενα ματσο ευροπουλα για να τρεχει με ζημια στην αντιπροσωπεια????τα μπε εμ βε τελευταιας γενιας ειναι αναξιοπιστα και μας δουλευουν και οι κατοχοι σκοντα...αυτη ειναι η γνωμη μου που ειμαι παθων...το ηξερα οτι δεν πηρα τον φονια του δρομου αλλα περιμενα τουλαχιστον αλλα να ειναι τα καλα του αυτοκινητου.....αληθεια καντε ενα γκαλοπ αν υπαρχει κανενα αμαξι χωρις ζημια σε μπεκ η πολλαπλασιαστες η τρομπα 2 η 3 ετων κι αν υπαρχει θα ειναι το 10 %...ντροπη για την μπε εμ βε

Konstantinos E60
10-08-10, 07:44
ααα δηλαδη μας φταιει η μπος η η οποια μαρκα ειναι το καθε εξαρτημα???η μπε εμ βε φταιει που τα δεχτηκε καιδ εν εκανε ανακληση......ο ανθρωπος εδωσε ενα ματσο ευροπουλα για να τρεχει με ζημια στην αντιπροσωπεια????τα μπε εμ βε τελευταιας γενιας ειναι αναξιοπιστα και μας δουλευουν και οι κατοχοι σκοντα...αυτη ειναι η γνωμη μου που ειμαι παθων...το ηξερα οτι δεν πηρα τον φονια του δρομου αλλα περιμενα τουλαχιστον αλλα να ειναι τα καλα του αυτοκινητου.....αληθεια καντε ενα γκαλοπ αν υπαρχει κανενα αμαξι χωρις ζημια σε μπεκ η πολλαπλασιαστες η τρομπα 2 η 3 ετων κι αν υπαρχει θα ειναι το 10 %...ντροπη για την μπε εμ βε

Στο δικό μου πάντως αλλάχτηκαν και η αντλία και τα μπέκ μετά απο ανάκληση !!!
Τωρα γιατί δεν έγινε ανάκληση σε όλα τα μοντέλα είναι ένα ερώτημα.....?
Οσο για την αναξιοπιστία των τελευταίων μοντέλων δεν έχεις καθόλου άδικο !!!

nfot
10-08-10, 11:22
Το ανταλλακτικο ηρθε και εχει κωδικο 135 176 13933 με τιμη οσο εχω γραψει πιο πανω, περιπου 515 γιουρια με τη φαπα.
Η χρεωση των εργατικων, θα ηταν περιπου2 εργατωρες.

yodas
10-08-10, 13:26
περαστικά κούκλε. Δεν είναι τίποτα μην τρελαίνεσαι. Εγώ άλλαξα 2 φορές αντλία, μια wastegates και μια turbo....οπότε μην στεναχωριέσαι. Εύχομαι να είσαι και ο τελευταίος από φίλους που παθαίνουν αυτην την ζημιά....είναι εκνευριστική πραγματικά

Konstantinos E60
10-08-10, 13:34
περαστικά κούκλε. Δεν είναι τίποτα μην τρελαίνεσαι. Εγώ άλλαξα 2 φορές αντλία, μια wastegates και μια turbo....οπότε μην στεναχωριέσαι. Εύχομαι να είσαι και ο τελευταίος από φίλους που παθαίνουν αυτην την ζημιά....είναι εκνευριστική πραγματικά

Τι σιδεροφάγος εισαι ρε αδερφέ ???

nfot
10-08-10, 16:10
περαστικά κούκλε. Δεν είναι τίποτα μην τρελαίνεσαι. Εγώ άλλαξα 2 φορές αντλία, μια wastegates και μια turbo....οπότε μην στεναχωριέσαι. Εύχομαι να είσαι και ο τελευταίος από φίλους που παθαίνουν αυτην την ζημιά....είναι εκνευριστική πραγματικά

Ευχαριστω για τις ευχες, αλλα δεν πτοηθηκα ιδιαιτερα. Την ηξερα τη βλαβη αυτη και την περιμενα.
Για τα wastegate και τις τουρμπινες δεν ηξερα και το κακο ειναι οτι κανω λιγα χιλιομετρα το χρονο και το πιεζω επισης λιγο, οποτε ισως να μην προλαβω την εγγυηση. Μαλλον πρεπει να το σκιζω πιο συχνα.

yodas
11-08-10, 11:14
Τι σιδεροφάγος εισαι ρε αδερφέ ???

ο κουταλιανος αδερφέ....

Z4 DCT
11-08-10, 11:18
περαστικά κούκλε. Δεν είναι τίποτα μην τρελαίνεσαι. Εγώ άλλαξα 2 φορές αντλία, μια wastegates και μια turbo....οπότε μην στεναχωριέσαι. Εύχομαι να είσαι και ο τελευταίος από φίλους που παθαίνουν αυτην την ζημιά....είναι εκνευριστική πραγματικά

Πω πω κιλερ!!!!!!!

yodas
11-08-10, 12:06
το παραδώσαμε με όλα τα σωθικά καινούργια....τρομάρα του

nfot
11-08-10, 15:30
Σημερα το πρωι, κατα τις 10, με ενημερωσαν οτι το 135 ειναι ετοιμο, οποτε και το πηρα το μεσημερι, μετα τη δουλεια.
Για να δουμε τι επιφυλλασει το μελλον.

nfot
01-11-10, 17:27
Και το μελλον δεν ειναι ευοιωνο !!!
Μετα απο μολις μια μερα πιεσης στην πιστα, δηλ. περιπου 120 πιεσμενα χιλομετρα, η ολοκαινουρια αντλια υψηλης πιεσης βενζινης, αρχισε να παραδιδει πνευμα !!!

Ω ΝΑΙ, κυριες και κυριοι, οι παρατεταμενες μιζιες ειναι γεγονος !!! Αντεξε μολις 3.500 χλμ.

Stamatis
01-11-10, 17:36
Πλακα κανεις;

nfot
01-11-10, 17:38
Φυσικα και οχι !!!

Stamatis
01-11-10, 17:41
Ω ρε γμτ....

Τι να πω.

Περιμενω να ακουσω τα επομενα βηματα.

nfot
01-11-10, 17:46
Τηλ. στην τοπικη αντιπροσωπεια, να παραγγειλει το ανταλλακτικο. Σιγα μην το παραγγειλει δλδ, αλλα θα το προσπαθησω. Θα περιμενουν να μεινω παλι και να τους το παω με την οδικη, γιατι δε θα με πιστευουν.

Stamatis
01-11-10, 17:48
Τηλ. στην τοπικη αντιπροσωπεια, να παραγγειλει το ανταλλακτικο. Σιγα μην το παραγγειλει δλδ, αλλα θα το προσπαθησω. Θα περιμενουν να μεινω παλι και να τους το παω με την οδικη, γιατι δε θα με πιστευουν.

Επιστολη στη μαμα ελλαδος.
Συστημενη.

BILL007
01-11-10, 17:51
Αφού την πήρες καινούργια σε καλύπτει για 2 χρόνια το ανταλλακτικό.Γιατί να μην στο αντικαταστήσουν?

Kostas_1
01-11-10, 17:52
Αφού την πήρες καινούργια σε καλύπτει για 2 χρόνια το ανταλλακτικό.Γιατί να μην στο αντικαταστήσουν?

Σωστα. Αρκει να μην πει για Σερρες....:whistle:

Stamatis
01-11-10, 17:53
Σερρες;
Ποιες Σερρες;

nfot
01-11-10, 17:53
Επιστολη στη μαμα ελλαδος.
Συστημενη.

Για πιο λογο; Θα μου πουν να παω να την αλλαξω, ξανα, εντος εγγυησης. Δε θα ασχοληθω παραπερα, αρκει να μην μου πουν οτι πρεπει να με αφησει πρωτα για να την αλλαξουν.
Γιατι αν το δουμε λιγο παραπερα, η δυσλειτουργεια της αντλιας, οδηγαει σε φτωχο μιγμα = υψηλες θερμοκρασιες εντος του κυλινδρου = κινδυνος μεγαλος για πιστονια.

Stamatis
01-11-10, 17:54
Για πιο λογο; Θα μου πουν να παω να την αλλαξω, ξανα, εντος εγγυησης. Δε θα ασχοληθω παραπερα, αρκει να μην μου πουν οτι πρεπει να με αφησει πρωτα για να την αλλαξουν.
Γιατι αν το δουμε λιγο παραπερα, η δυσλειτουργεια της αντλιας, οδηγαει σε φτωχο μιγμα = υψηλες θερμοκρασιες εντος του κυλινδρου = κινδυνος μεγαλος για πιστονια.


Για να εχεις αρχειο επικοινωνιας.
Ποτε δεν ξερεις.

nfot
01-11-10, 17:58
Σωστα. Αρκει να μην πει για Σερρες....:whistle:

Μπα γιατι; Εκανα μηπως αγωνιστικη χρηση; Ποια η διαφορα αν πηγαινα ταπα Βολος - Θεσ/κη; Ισα ισα, μεσα στην πιστα καθε 4 γρηγορους γυρους = 13 χιλιομετρα = 7 λεπτα, εβγαινα εξω, μετα απο εναν χαλαρο γυρο.

stavr
01-11-10, 18:40
Αν φορας τον Ν54 (που νομιζω οτι αυτο το μοτερ εχεις) δηλωθηκε ανακληση στην τρομπα καυσιμου απο την BMW, για καν' τους κανα τηλεφωνο!

nfot
01-11-10, 18:53
Οντως, τον Ν54 φοραει ο ασσος μου. Αυριο θα ξερω περισσοτερα.

stef
01-11-10, 19:17
Για ρίξε μια ματιά εδώ...

https://www.bmwblog.com/2010/10/27/bmw-to-conduct-voluntary-emissions-and-safety-recalls-n54-engine-130000-vehicles/

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=447262

nfot
02-11-10, 16:04
Πηγα σημερα (με τη μοτο) και αντιμετωπιση ηταν του στυλ:
"Και που ξερεις εσυ τι ειναι;", λες και δεν επαθα τα ιδια πριν 2,5 μηνες.
"Δεν εχουμε τους ιδιους κινητηρες", στο σχολιο μου για την ανακληση στις ΗΠΑ.

και αλλα τετοια φαιδρα.
Θα το παω αυριο το μεσημερι για ελεγχο. Αν δεν "μιλησει" το Αγιο διαγνωστικο, τιποτα δεν γινεται.

Stamatis
02-11-10, 16:07
Πηγα σημερα (με τη μοτο) και αντιμετωπιση ηταν του στυλ:
"Και που ξερεις εσυ τι ειναι;", λες και δεν επαθα τα ιδια πριν 2,5 μηνες.
"Δεν εχουμε τους ιδιους κινητηρες", στο σχολιο μου για την ανακληση στις ΗΠΑ.

και αλλα τετοια φαιδρα.
Θα το παω αυριο το μεσημερι για ελεγχο. Αν δεν "μιλησει" το Αγιο διαγνωστικο, τιποτα δεν γινεται.


Γιατι στην Αμερικη ειναι απο αλλη γραμμη οι κινητηρες;

nfot
02-11-10, 16:10
Ιδιος κωδικος κινητηρα, ιδιος κωδικος ανταλλακτικου, αλλα εκει εχουν αλλα αυτοκινητα (οχι μονο κινητηρες). Τι να πω;

Stamatis
02-11-10, 16:11
Τιποτα να μην πεις.
Βουτα το ματσουκι επ ωμου και αρχινα τις ματσουκιες.

nfot
02-11-10, 16:26
Εχω ακομη 2 περιπου χρονια εγγυηση και δεν υπαρχει αλλο εξουσιοδοτημενο σε ακτινα 70 χιλιομετρων.

nfot
03-11-10, 18:37
Πηγα λοιπον τον ασσο σημερα, τον πριζωσαν και ο Αγιος Διαγνωστικος, οντως εδειξε προβληματα με το μιγμα και το συσχετιζε με την αντλια υψηλης. Σε συνδυασμο ομως με την φρεσκοαλλαγμενη αντλια, δεν προτεινε αντικατασταση αλλα επαναπρογραμματισμο, σε σχεση με την τροφοδοσια και παρακαλουθηση, οπως και εγινε.
Το κακο ειναι οτι κανω λιγα χλμ με το αυτοκινητο και κυριως το οδηγαω ωσαν ταριφας οταν το παιρνω. Το σκιζω αραια και που. Ευελπιστω να το ξαναπιεσω τελος Νοεμβρη, που θα ξαναειμαι Σερρες σε μοτοεκδηλωση, οπου προς το τελος της μερας, ξεκλεβω κανα μισαωρο και το βαζω μεσα συνηθως.

Kostas_1
03-11-10, 18:56
Τουλαχιστον να υπαρχει καπου καταχωρημενη επισημα η σημερινη εργασια, ωστε αν χρειαστει να μπορεις να το χρησιμοιποιησεις....

nfot
03-11-10, 18:58
Θελω να πιστευω, οτι ολα πλεον καταχωρουνται ηλεκτρονικα και αυτοματα στα κεντρικα, στη Γερμανια, αφου πλεον ειναι on line οι αντιπροσωπειες.