PDA

Επιστροφή στο Forum : Photo Editing Software



Κωνσταντίνος
07-08-10, 14:49
Για προτείνετε κάποιο πρόγραμμα επεξ/σίας φωτογραφίας ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ Photoshop.
Ξέρω ξέρω, είναι το καλλίτερο, αυτό δουλεύουν όλοι κ.τ.λ, κ.τ.λ.
Εμένα μου έχει κάτσει στραβά όμως.
Θέλω κάτι εύκολο-εύχρηστο. Να έχει και κάποιες δυνατότητες, όχι απλά το Paint των Windows.
Για το Αcdsee και το Xara Xtreme έχετε άποψη ;

Konstantinos
07-08-10, 23:40
1) Corel Paint Shop Pro, X3 είναι η τελευταία έκδοση. ΣΧΕΔΟΝ ένα Photoshop με υποπολαπλάσια τιμή, προσωπικά το χρησιμοποιώ σε όλες τις εκδόσεις του από την έκδοση 2 για windows 3.0 :)
2) Πολύ πιο απλό αλλά ότι πρέπει για απλά πράγματα, αξίζει λίγο χρόνο για δοκιμή, είναι το paint.net. Δώστε του μια ευκαιρία, για τα απλά είναι μανούλα και free.
https://www.getpaint.net/

3) Φυσικά σαν αντι-photoshop υπάρχει πάντα το Gimp, αλλά εμένα ποτέ δεν με βόλεψε.. Μάλλον έχω παρασυνηθίσει τη "λογική photoshop" και δυσκολεύομαι να την γυρίσω εντελώς τούμπα..

Κωνσταντίνος
07-08-10, 23:52
Ευχαριστώ συνονόματε. Θα το δοκιμάσω το free. Κάτι που είναι δωράν δεν σημαίνει πως δεν είναι και καλό. Θυμίζω το πολύ καλό openoffice.

kplc16
08-08-10, 07:31
Για προτείνετε κάποιο πρόγραμμα επεξ/σίας φωτογραφίας ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ Photoshop.
Ξέρω ξέρω, είναι το καλλίτερο, αυτό δουλεύουν όλοι κ.τ.λ, κ.τ.λ.
Εμένα μου έχει κάτσει στραβά όμως.
Θέλω κάτι εύκολο-εύχρηστο. Να έχει και κάποιες δυνατότητες, όχι απλά το Paint των Windows.
Για το Αcdsee και το Xara Xtreme έχετε άποψη ;


το Αcdsee με εχει απογοητευσει