PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 Δερματινα καθισματα



bali
06-08-10, 14:42
γεια σε ολους!
οσοι ειστε διακοπες ελπιζω να περνατε τελεια!!!
ερωτηση - ενα φιλαρακι αγορασε μια Ζ4 του 2005 χωρις δερματινα καθισματα. μηπως εχει να προτεινει καποιος που να τα ντυσει με δερμα? αρκει να κανει καλη δουλεια και να μην παιρνει κεφαλια...
ευχαριστω και καλα να περνατε!

deepBLUE
06-08-10, 22:44
Ο ενας ειναι ο Βρανακης στα Καμινια στον Πειραια στη Δωδεκανησου και η CONNOLLY καπου στο Γερακα.
Η αλλη λυση κανεις ανταλλαγη αυτα με αλλα δερματινα απο τον Παναγιωτιδη Αθηνα η καποιον απο τους παππαδοπουλεους (Σαββας-Γιωργος) στη Θεσσαλονικη και πληρωνεις τη διαφορα αν εχουν.

manos
06-08-10, 22:58
Ο ενας ειναι ο Βρανακης στα Καμινια στον Πειραια στη Δωδεκανησου και η CONNOLLY καπου στο Γερακα.
Η αλλη λυση κανεις ανταλλαγη αυτα με αλλα δερματινα απο τον Παναγιωτιδη Αθηνα η καποιον απο τους παππαδοπουλεους (Σαββας-Γιωργος) στη Θεσσαλονικη και πληρωνεις τη διαφορα αν εχουν.

στην connoly ειναι παρα πολυ καλοι στην δουλεια τους αλλα και λιγο τσιμπημενες οι τιμες τους.

το σαλονακι μου παντως το εκαναν κουκλι και εμεινα πολυ ευχαριστημενος..η εταιρια εδρευει στον γερακα και η οδος ειναι λεωφορος γερακα 80.
οριστε και το site τους

https://www.autostop.gr/main_gr.html

bill_m3
07-08-10, 08:08
στην connoly ειναι παρα πολυ καλοι στην δουλεια τους αλλα και λιγο τσιμπημενες οι τιμες τους.

το σαλονακι μου παντως το εκαναν κουκλι και εμεινα πολυ ευχαριστημενος..η εταιρια εδρευει στον γερακα και η οδος ειναι λεωφορος γερακα 80.
οριστε και το site τους

https://www.autostop.gr/main_gr.html

Και εγώ εκεί το έφτιαξα, πάρα πολύ καλή δουλειά αλλά όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω οι τιμές τσούζουν λίγο!!!

Monsta
07-08-10, 08:59
Έχω ακούσει και γω πολύ καλά λόγια για την AUTOSTOP, απλά έχε υπόψη σου ότι η Connolly Αγγλίας έχει κλείσει εδώ και ποοοοολλά χρόνια. Ωστόσο αυτό είναι το λιγότερο που σ ενδιαφέρει. Αν τα δέρματα που χρησιμοποιεί ο μάστορας είναι καλά και εκείνος νοικοκύρης δεν θα χεις κανένα πρόβλημα.

Ο Βρανάκης επίσης πολύ καλή επιλογή. Μου χει κάνει αρκετές δουλειές και εκείνος.

Τα τελευταία έξι χρόνια πάντως δουλεύω με το Ρέλλα (www.rellas.com) και έχω μείνει άφωνος από τη προσοχή στη λεπτομέρεια που δίνει. Επίσης η ποιότητα στα δέρματα που βάζει είναι κορυφαία. Το βλέπω σε πελατών δέρματα στη πορεία....

manos
07-08-10, 15:22
να συμπληρωσω και τα 5 χρονια γραπτης εγγυησης που δινει η connoly...

Monsta
07-08-10, 19:26
η Connolly Αγγλίας έχει κλείσει εδώ και ποοοοολλά χρόνια.

....




να συμπληρωσω και τα 5 χρονια γραπτης εγγυησης που δινει η connoly...



Ας μη στρεβλώνουμε τα πράγματα.

Όπως είπα παραπάνω η Connolly δεν υφίσταται πλέον ως εταιρεία. Έχει αναλάβει πλέον η UK Hide https://www.ukhide.co.uk/ που 'ισχυρίζεται' ότι έχει αγοράσει και κρατάει stock από δέρματα Connolly*, προφανώς για να προστατεύσει το όνομα. Η πραγματική τους όμως προέλευση είναι αγνώστου ταυτότητας.

Τη 5-ετή εγγύηση που δίνει η Autostop, τη δίνει για τα δέρματα που επιλέγει να βάλει. Τα δέρματα ωστόσο δεν είναι καμίας Connolly.

btw, τι ακριβώς καλύπτει η γραπτή εγγύηση?

EDIT *Το λέει και ξεκάθαρα στο site της ότι η Connolly έχει κλείσει.....

m3est
07-08-10, 21:20
Παντως αν θελεις γνησιο δερματινο σαλονι υπαρχει ενα μαυρο μεταχειρισμενο με πολυ χαμηλη τιμη.Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 400 ευρω.Αν σ ενδιαφερει στειλε μου πμ να το κοιταξω.

Thomelef
08-08-10, 11:38
Ας μη στρεβλώνουμε τα πράγματα.

Όπως είπα παραπάνω η Connolly δεν υφίσταται πλέον ως εταιρεία. Έχει αναλάβει πλέον η UK Hide https://www.ukhide.co.uk/ που 'ισχυρίζεται' ότι έχει αγοράσει και κρατάει stock από δέρματα Connolly*, προφανώς για να προστατεύσει το όνομα. Η πραγματική τους όμως προέλευση είναι αγνώστου ταυτότητας.

Τη 5-ετή εγγύηση που δίνει η Autostop, τη δίνει για τα δέρματα που επιλέγει να βάλει. Τα δέρματα ωστόσο δεν είναι καμίας Connolly.

btw, τι ακριβώς καλύπτει η γραπτή εγγύηση?

EDIT *Το λέει και ξεκάθαρα στο site της ότι η Connolly έχει κλείσει.....

σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό μιάς και η συγκεκριμένη εταιρεία είναι
απο τους μεγαλύτερους προμηθευτές δερμάτων στον χώρο των επίπλων.
έχει το μεγαλύτερο μέρος των πωλήσεων στην χώρα μας και όλοι οι υφασματάδες
προσπαθούν εδώ και χρόνια να πάρουν ατομικά την αποκλειστικότητα της εταιρείας,
μάταια όμως, μιάς και η εταιρεία είναι τεράστια
και δεν καλύπτεται απο τις πωλήσεις ενός και μόνο εμπόρου.
όσον αφορά λοιπόν την ποιότητα του δέρματος είναι πολύ καλή, ίσως απο τις
καλύτερες τις ελληνικής αγοράς. όσον αφορά αυτόν που δουλέυει τα δέρματα
τους δεν έχω ιδέα για να πώ...

Thomelef
08-08-10, 11:45
επίσεις το να αγόρασαν έτοιμη την εταιρεία connolly και να κράτησαν τους κανόνες τους
σαν εταιρεία με μοναδική αλλαγή την μάρκα των δερμάτων δεν είναι και πολύ παράλογο.
άρα αν ώντος υπάρχει εγγύηση δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί η δουλιά να είναι σωστή και
να τειρούν αυτά που λέν.

EVERGET
08-08-10, 14:09
Έχω ακούσει και γω πολύ καλά λόγια για την AUTOSTOP, απλά έχε υπόψη σου ότι η Connolly Αγγλίας έχει κλείσει εδώ και ποοοοολλά χρόνια. Ωστόσο αυτό είναι το λιγότερο που σ ενδιαφέρει. Αν τα δέρματα που χρησιμοποιεί ο μάστορας είναι καλά και εκείνος νοικοκύρης δεν θα χεις κανένα πρόβλημα.

Ο Βρανάκης επίσης πολύ καλή επιλογή. Μου χει κάνει αρκετές δουλειές και εκείνος.

Τα τελευταία έξι χρόνια πάντως δουλεύω με το Ρέλλα (www.rellas.com) και έχω μείνει άφωνος από τη προσοχή στη λεπτομέρεια που δίνει. Επίσης η ποιότητα στα δέρματα που βάζει είναι κορυφαία. Το βλέπω σε πελατών δέρματα στη πορεία....

Προσφατα ρώτησα το Ρέλλα γιατί θέλω να αλλάξω δέρμα στο τιμόνι του m3 και μου είπε πως στην τριχρωμη ραφη δεν έχει κ ούτε μπορεί να βρει θαλασσι κλωστή αλλά αντί αυτής θα βάλει γκρι. Επειδή θέλω όσο το δυνατόν εργοστασιακό αποτέλεσμα μάλλον θα στραφω προς carrera μεριά που μου είπανε πως η ραφη θα είναι όπως η εργοστασιακή. Εντυπώσεις κανείς από την carrera leathers?

Monsta
08-08-10, 18:43
Προσφατα ρώτησα το Ρέλλα γιατί θέλω να αλλάξω δέρμα στο τιμόνι του m3 και μου είπε πως στην τριχρωμη ραφη δεν έχει κ ούτε μπορεί να βρει θαλασσι κλωστή αλλά αντί αυτής θα βάλει γκρι. Επειδή θέλω όσο το δυνατόν εργοστασιακό αποτέλεσμα μάλλον θα στραφω προς carrera μεριά που μου είπανε πως η ραφη θα είναι όπως η εργοστασιακή. Εντυπώσεις κανείς από την carrera leathers?

Γκρι ?? Το δικό μου πως το φτιαξε πριν 3 μήνες ???

Αύριο που θα πάω στο μαγαζί θα το τριπλο-τσεκάρω και θα σου πω.

Monsta
08-08-10, 18:58
σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό ...

'Αγνώστου ταυτότητας' δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακής ποιότητας.

Παρακάτω παραθέτω τη σχετική παράγραφο από το site τους. Τα συμπεράσματα δικά σας.

"UK Hide is the authorised distributor of Connolly Leather, buying up large quantities of leather when this world-renowned industry name ceased trading. We hold stocks of original Connolly Autolux and Autocalf hides, and are still working with members of the Connolly family, making Autolux, Autocalf and Vaumol to the original specification colours."

Thomelef
08-08-10, 22:33
'Αγνώστου ταυτότητας' δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακής ποιότητας.

Παρακάτω παραθέτω τη σχετική παράγραφο από το site τους. Τα συμπεράσματα δικά σας.

"UK Hide is the authorised distributor of Connolly Leather, buying up large quantities of leather when this world-renowned industry name ceased trading. We hold stocks of original Connolly Autolux and Autocalf hides, and are still working with members of the Connolly family, making Autolux, Autocalf and Vaumol to the original specification colours."


απο το κείμενο πάντως φαίνεται πως ούτε καν τον προμηθευτή της πρώτης ύλης
άλαξαν.
να λένε μπαρούφες το αποκλείω πάντως γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλη εταιρεία
με τεράστιες πωλήσεις και πάαααρα πολούς distributors...
anyway...

Monsta
09-08-10, 08:40
Προσφατα ρώτησα το Ρέλλα γιατί θέλω να αλλάξω δέρμα στο τιμόνι του m3 και μου είπε πως στην τριχρωμη ραφη δεν έχει κ ούτε μπορεί να βρει θαλασσι κλωστή αλλά αντί αυτής θα βάλει γκρι. Επειδή θέλω όσο το δυνατόν εργοστασιακό αποτέλεσμα μάλλον θα στραφω προς carrera μεριά που μου είπανε πως η ραφη θα είναι όπως η εργοστασιακή. Εντυπώσεις κανείς από την carrera leathers?

Λοιπόν το είδα και πράγματι έτσι είναι. Απορώ πως δεν το είχα προσέξει. Η 'πρώτη' κλωστή δεν είναι θαλασσί, αλλά γκρι ανοιχτό. :shok: Τεσπά, θα το ξεπεράσω...

Επίσης θα σου πρότεινα στο φρέσκο δέρμα που θα σου βάλουν στο τιμόνι να τους ζητήσεις να είναι nappa. Το 46 Μ3 είχε απλό δέρμα, τα τιμόνια των Ζ4Μ όμως που έχουν nappa από το εργοστάσιο είναι άλλο πράγμα.

Για τη carrera δεν έχω feedback. Εταιρεία του Παζαρόπουλου είναι πάντως και όπως ίσως ήδη ξέρεις, την τρέχει η αδερφή του...

stavrosit
14-08-10, 17:59
Παιδια χαιρετε.Μολις αγορασα μια Z4 3.0 2005 και τα καθισματα ειναι μεν δερματινα αλλα δεν ειναι ηλεκτρικα ουτε Bucket.Μηπως καποιος γνωριζει που μπορω να βρώ?

Monsta
14-08-10, 19:05
Παιδια χαιρετε.Μολις αγορασα μια Z4 3.0 2005 και τα καθισματα ειναι μεν δερματινα αλλα δεν ειναι ηλεκτρικα ουτε Bucket.Μηπως καποιος γνωριζει που μπορω να βρώ?

Κάνε ένα τηλέφωνο στο Νίκο (Speed & Style), έχει διάφορα αξεσουάρ bmw (210) 9850450........μέλος στο φόρουμ 'M3est'.

bali
06-09-10, 14:53
παιδια μολις γυρισα γραφειο και ειδα τα μηνυματα.
ευχαριστω πολυ ολους!!!