PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] τακακια σε 2 λιτρο compact



panos90
06-08-10, 14:20
καλησπερα,

εχω βρει τακακια μπρος πισω, και τα 4, με 170 ευρω χωρις τους 2 αισθητηρες και χωρις τοποθετηση.

αξιζει η τιμη, να τα χτυπησω?
θα χρειαστω αισθητηρες απο την στιγμη που δεν μου εχει αναψει ενδειξη?
τους εχω βρει 32 ευρω και τους 2.

panos90
06-08-10, 14:46
οι τιμες που βρηκα ειναι για τα εργοστασιακα απο γερμανικη αντιπροσωπια bmw..

ψαχνοντας λιγο ακομα βρηκα τα ferodo και τα ate αρκετα φθηνοτερα, περιπου 45 ευρω τα μπροστα και πισω.. δηλαδη ενα 100αρικο για ολα χοντρα χοντρα, και κερδος 70 ευρω.

απο οσο εχω διαβασει μερικοι βαζετε ferodo και ate για αγωνιστικη-σπορ οδηγηση..

συνισταται η χρηση τους σε μαμα δισκους?

επισης κατι σωληνακια υψηλης που λετε, παιζουν και αυτα ρολο στην αποδοση?
σκεφτομουν αν εβαζα aftermarket τακακια και κερδιζα χρημα να τα εδινα για κατι τετοιο.

αν μπορει καποιος ας αφιερωσει λιγο χρονο για τον προβληματισμο μου και τι ειναι καλυτερο απο πλευρας χρηματων και αποδοσης.

GEORGE316
06-08-10, 15:17
τα εργοαστασιακα τακκακια ειναι νομιζω της textar.
οσο αφορα τα τακκακια ειμαι της αποψης οτι δεν ειναι απολυτη αναγκη να παρεις τα εργοστασιακα.ο λογος ειναι οτι η παστα τους θεωρηται απο τις μαλακες-μετριες...
τι θα πει αυτο..
οτι δεν ειναι και τα καλυτερα για οδηγηση κατω απο πιεση.αποδιδουν ομως πολυ καλα στη καθημερινη μας μετακινηση απο το α σημειο στο β χωρις υπερβολες στο γκαζι και σωστη χρηση του φρενου...
μια αναβαθμιση στα τακκακια με πιο σκληρη παστα σημαινει οτι τα φρενα θα αποδιδουν καλυτερα στη πιο ζορικη οδηγηση.ταυτοχρονα ομως σημαινει οτι θα χρειαζονται το λεγομενο ζεσταμα(μη φανταστεις τιποτα ομως.)
στον αντιποδα σου λεω πως τα αγωνιστικα τακκακια αντεχουν και αποδιδουν τρομερα σε συνθηκες αγωνα ομως αν πατησεις φρενο για να κοψεις στο στοπ εξω απο το σπιτι σου μολις ξεκινησεις,μπορει να να μην σταματησεις!!!δηλαδη χρειαζονται ζεσταμα!!
παμε στα σωληνακια...
τα σωληνακια δεν επιρεαζουν αμμεσα την αποδοση του συστηματος πεδησης.
ΟΜΩΣ.κανουν κατι αλλο.δινουν πολυ καλυτερη αισθηση στο πενταλ.επειδη τα εργοστασιακα μαρκουτσια οπως λεγονται ειναι απο λαστιχο,στη δυνατη χρηση αυτα διαστελλονται σε αντιθεση με του αεροπορικου τυπου (υψηλης δηλαδη) οπου ΔΕΝ διαστελλονται.ετσι το πενταλ χρειαζεται μικροτερη διαδρομη.γινεται πιο σφιχτο αν θες.
με αυτο το τροπο εμμεσα εσυ μπορεις να φρεναρεις καλυτερα.
οσο αφορα τωρα τη χρηση τακκακιων-δισκων,εχουμε τους αναλογους συνδιασμους.βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις πιο σκληρα τακκακι στους εργοστασιακους δισκους ομως το μειονεκτημα ειναι οτι θα φαγωθουν οι δισκοι πιο γρηγορα.
οι συνδιασμοι πχ δισκοι brembo τρυπιτοι και τακκακια ferodo 2500 (σκληρο τακκακι-σκληρος δισκος με προσθετη δυνατοτητα αερισμου) αποτελουν αναβαθμισεις του συστηματος πεδησης.
κατι μικροτερης σημασιας αλλα παλι αρκετα σημαντικο ειναι πως ο κανονας λεει πως μαλακο τακκακι πχ τα εργοστασιακα αφηνουν μεγαλυτερη μαυριλα στις ζαντες.κατι που φαινεται εμφανεστατα.αν δοκιμασεις πιο σκληρα τακκακια θα δεις οτι η μαυριλα θα μειωθει..
αν θες τη γνωμη μου δοκιμασε τα τακκακια της ferodo.
αφου τα βρηκες και πιο φθηνα ειδικα..
αν εχεις καποια χρηματα να διαθεσεις παρε και σωληνακια.ειναι μια πολυ σωστη αναβαθμιση που θα οιασει τοπο οτι ειδους οδηγος και να εισαι.

panos90
06-08-10, 15:39
ευχαριστω για την απαντηση,

λιγα λογια ακομα,

οντως τα μαμα τακακια κουραζονται ευκολα σε πιεση.
προσφατα φρεναρα με πολλα και αρχισαν να βουιζουν παρα πολυ.

η αισθηση του πενταλ με ικανοποιει αν και ειναι λιγο μαλακο.

η οδηγηση που κανω ειναι απο κανονικη εως νευρικη,στροφουλες κλπ. λιγο απο ολα δηλαδη.

οπως το εχω στο μυαλο μου θελω να γινει λιγο πιο σφιχτο και αμμεσο το φρεναρισμα, αλλα να μην το παταω και να κοκκαλωνει το αμαξι.
να το οδηγαει και καποιος αλλος χωρις προβληματισμους.

οποτε μεχρις στιγμης κραταω τον συνδιασμο μαμα δισκοι+τακακια ferodo.

τα σωληνακια υψηλης πιεσης πως τα ζηταμε? ξερουμε την ορολογια τους στα αγγλικα η γερμανικα? και τις τιμες θεωρουνται normal?

GEORGE316
06-08-10, 15:59
τα σωληνακια υψηλης λεγονται brake hoses.το σετ μπρος και πισω ενδεικτικα κοστιζει γυρω στα 80 ευρω απο ebay.η καλυτερη μαρκα λεγεται οτι ειναι ηgoodrdge.
πως τα ζητας..αναλογα το αυτοκινητο σου.αν εχεις και πισω σικους(που εχεις) το σετακι αποτελειται απο 6 σωληνακια.δυο για μπρος,δυο για πισω και δυο που απο πισω παν στο χειροφρενο.
για να εισαι ανετος στο φρεναρισμα σου προτιμησε τα τακκακια ferodo.ομως λογικο ειναι οπως και καθε εταιρια να εχεις διαφοερτικα μοντελα στα τακκακια της.
προτιμησε τα 2500.(ds 2500 νομιζω)
με τα τακκακια η αισθησσ του πενταλ δεν θα αλλαξει.
θα αλλαξει ομως η αντοχη του.με τα σωληνακια ομως η αισθηση του πενταλ θα γινει καλυτερη.

panos90
06-08-10, 16:17
https://streetandcircuit.gr/bmw-compact-e46-318-ti-09010205-ferodo-ds2500-front-p-74851.html

ακριβως αυτα που ειπες. αν και κατι μου λεει οτι θα τα βρω πολυ φθηνοτερα απο γερμανια :-)

οποτε προχωραω σε αυτην την αλλαγη και μετα παω για αλλαγη στα σωληνακια.
σε πρωτη φαση λεω να παω βημα-βημα και να μην τα αλλαξω ολα μαζι :-)

ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Driver M
06-08-10, 22:11
Παιδιά με τους αισθητήρες τι γίνεται (για Ε90 συγκεκριμένα, αν και δε νομίζω ότι έχει διαφορά με Ε46)?
Βγαίνουν αυτοί που έχουμε ήδη ώστε να ξαναμπούν, ή πρέπει οπωσδήποτε να μπουν καινούριοι?
Επίσης, η διαδικασία μπορεί να γίνει από κάποιον σε μαγαζί με φρένα, ή πρέπει να πάμε οπωσδήποτε στην αντιπροσωπεία?

fanisk
06-08-10, 22:55
Παιδιά με τους αισθητήρες τι γίνεται (για Ε90 συγκεκριμένα, αν και δε νομίζω ότι έχει διαφορά με Ε46)?
Βγαίνουν αυτοί που έχουμε ήδη ώστε να ξαναμπούν, ή πρέπει οπωσδήποτε να μπουν καινούριοι?
Επίσης, η διαδικασία μπορεί να γίνει από κάποιον σε μαγαζί με φρένα, ή πρέπει να πάμε οπωσδήποτε στην αντιπροσωπεία?

Αν δεν αναψει λαμπακι κρατας τους ιδιους. Αν αναψει εχουν καταστραφει. Οπου και να πας μπορουν να τα αλλαξουν thumb

panos90
06-08-10, 23:03
επειδη το κοιταξα, υπαρχουν 2 αισθητηρες.

ενας μπροστα αριστερα και ενας πισω δεξια, δεν εχουν και τα 4 ακρα. τουλαχιστον σε Ε46 compact.

giannis_compact
07-08-10, 12:30
επειδη το κοιταξα, υπαρχουν 2 αισθητηρες.

ενας μπροστα αριστερα και ενας πισω δεξια, δεν εχουν και τα 4 ακρα. τουλαχιστον σε Ε46 compact.

Ετσι ακριβως ειναι φιλε.Ενας μπροστα αριστερα και ενας πισω δεξια.Εγω μπροστα εβαλα δισκους και τακακια γνησια στη Γερμανια οταν πηγα με το κομπακτ και πισω εβαλα τεξταρ.