PDA

Επιστροφή στο Forum : Sierra Cosworth



aristent
01-08-10, 23:18
Εσεις εκει στην Αθηνα τα ξερετε καλα αυτα:
https://www.youtube.com/watch?v=Ma8KLckhs_I&feature=related

DIMITr|S
02-08-10, 18:41
η δευτερη μου αγαπη....αν και εχω το 1.6

aristent
02-08-10, 18:53
η δευτερη μου αγαπη....αν και εχω το 1.6

Ειχαμε ενα πανεμορφο λευκο 4πορτο με μηχανικα απο RS 500 2,4λιτρα 4Χ4 πανω απο 450 αλογα ,εδω στη Λαρισα που αφησε εποχη!!!:thumbsup:
Πουληθηκε κατα Θεσσαλονικη μερια συμμετειχε σε αγωνες ντραγκστερ με αρκετες πρωτιες και στη προσπαθεια να βρω κανενα βιντεο(απο Σερρες ειδικα )δεν τα καταφερα και βρηκα αυτο που λογικα παιζει στην ιδια δυναμη και τον ιδιο απιστευτο τουρμπο ηχο!!!:thumbsup:

ΥΣ.εαν κανεις βρει το συγκεκριμενο οχημα ας ανεβασει βιντεο παρακαλω!!!
Νομιζω καποιος "λαστιχας" απο Θεσσαλονικη το αγορασε απο καποιον μηχανικο αυτοκινητων Στελιο απο Λαρισα:thumbsup:

halkida116mpack
03-08-10, 01:24
ειχα ενα διλιτρο 8βαλβιδο με ενα διπλο βεμπερ 44 και χιροποιητη εξατμηση,εκεντροφορο απο εναν ντοπιο που τρεχει σε αγωνες....αστερι το αμαξι..κανενα προβλημα κινητηρα ποτε...μονο 2 σταυρους ειχα σπασει απο τις αλητιες...για τα κοσγουορθ τι να πω...εχουν κανει πολυ κοσμο να κλαιει:whistle:

Gregory_///M
03-08-10, 08:44
Ειχαμε ενα πανεμορφο λευκο 4πορτο με μηχανικα απο RS 500 2,4λιτρα 4Χ4 πανω απο 450 αλογα ,εδω στη Λαρισα που αφησε εποχη!!!:thumbsup:

Μάλλον του Μπουμπουνάρα λες Άρη,ε? Το θυμάμαι, ήταν πολύ γρήγορο το αυτοκίνητο και είχε ρίξει πολλές "πατάτες" σε κάποιους που το παίζανε γρήγοροι!
Για βίντεο έψαξα κ εγώ αλλά δεν...

Thomelef
03-08-10, 09:05
λέτε για ένα άσπρο που το πείρε ο θεσαλονικιός νταμπίζας???
αν ναι μιλάμε για πολύ κτήηηηηηηηηηηηηνος...παλιό συμμαθητής
και πολύ φίλος ο συγκεκριμένος. το αμάξι απλά ήταν απίστευτο και
απο τα λίγα για την τότε εποχή που ήταν φωρτομένο με τόσα άλογα
τουλάχιστο μέσα στην θεσσαλονίκη. στα dragster στις σερρες εκείνη
την εποχή είχε κάνει πάααααααααρα πολύ κόσμο να κλάψει. αν θυμάμαι
καλά ήταν την περίοδο του 96-97, που το άθλημα ήταν πολύ της μόδας.

Gregory_///M
03-08-10, 09:18
λέτε για ένα άσπρο που το πείρε ο θεσαλονικιός νταμπίζας???
αν ναι μιλάμε για πολύ κτήηηηηηηηηηηηηνος...παλιό συμμαθητής
και πολύ φίλος ο συγκεκριμένος. το αμάξι απλά ήταν απίστευτο και
απο τα λίγα για την τότε εποχή που ήταν φωρτομένο με τόσα άλογα
τουλάχιστο μέσα στην θεσσαλονίκη. στα dragster στις σερρες εκείνη
την εποχή είχε κάνει πάααααααααρα πολύ κόσμο να κλάψει. αν θυμάμαι
καλά ήταν την περίοδο του 96-97, που το άθλημα ήταν πολύ της μόδας.

Θωμά αν το πήρε από Λάρισα αυτό θα είναι...εγώ δεν ήξερα ότι πουλήθηκε στη Θεσ/νίκη. Εκείνη την περίοδο έφτιαχνε τρομερά μοτέρ ο τύπος, μετά έχασε τον γιο του και....:(:confused:

aristent
03-08-10, 16:02
Μάλλον του Μπουμπουνάρα λες Άρη,ε? Το θυμάμαι, ήταν πολύ γρήγορο το αυτοκίνητο και είχε ρίξει πολλές "πατάτες" σε κάποιους που το παίζανε γρήγοροι!
Για βίντεο έψαξα κ εγώ αλλά δεν...

Για αυτο λεω!thumb


λέτε για ένα άσπρο που το πείρε ο θεσαλονικιός νταμπίζας???
αν ναι μιλάμε για πολύ κτήηηηηηηηηηηηηνος...παλιό συμμαθητής
και πολύ φίλος ο συγκεκριμένος. το αμάξι απλά ήταν απίστευτο και
απο τα λίγα για την τότε εποχή που ήταν φωρτομένο με τόσα άλογα
τουλάχιστο μέσα στην θεσσαλονίκη. στα dragster στις σερρες εκείνη
την εποχή είχε κάνει πάααααααααρα πολύ κόσμο να κλάψει. αν θυμάμαι
καλά ήταν την περίοδο του 96-97, που το άθλημα ήταν πολύ της μόδας.

thumb

aristent
03-08-10, 16:39
Θυμαμαι περιπτωση οπου ξεδερφος δικος μου(και φιλος του Στελιου)το πηρε για να παει στο μαγαζι του Στελιου,να του φερει καποια πραγματα και συνεβει κατι ........απιστευτο:

Α.Προ της ιστοριας....
Ειμασταν σε ταξιδι με τον ξαδερφο προς Μετσοβο και καπου εκει στις στροφες της Καταρας πετυχαινουμε ενα Lancia Delta Integrale Evoluzione κατακοκκινο "πολεμικο"και κοντεψε να μας καταπιει!!!
Τα δωσε ολα ο ξαδερφος και ακολουθησε με νυχια και δοντια και με ενα καθημερινο Χιουνταϊ Αξεντ αλλα οπως ειναι φυσικο :th_Laie_67-1:τον χασαμε.
Ομως να που σταματησε να βγαλει κατι φωτο το τοπιο ο τυπος σε ενα παρκινγκ και πιανει δεξια ο ξαδερφος και πιανει την κουβεντα.....ειναι λοιπον μεταναστης ελληνας και εν ολιγης το εχει βελτιωσει στα 300 περιπου αλογα ....δυσπιστος ο ξαδερφος μου, του λεει πως εχει φιλο στη Λαρισα μηχανικο αυτοκινητων που εχει βελτιωμενο σιερρα στα 500 αλογα (εκει εισεπραξε ειρωνικο χαμογελο ο ξαδερφος μου)ενω του εξηγει πως πολυ δυσκολα καταφερνει ο συγκεκριμενος μηχανικος να βελτιωσει το ιταλικο μοτερ των πελατων του ,που ερχονταν στο μαγαζι του.
Τελος παντων, γεια-γεια και φευγουμε με το Χιουνταϊ εχοντας φαει εντονη αμφιβολια/δυσπιστια για την υπαρξη του τερατος και για ολα αυτα που ελεγε ο ξαδερφος...

Β.Η συνομοσια του Συμπαντος!!!
Οπως αναφερα στην αρχη πηρε λοιπον ο ξαδερφος μου το Τερας!!!και ω του θαυματος σε φαναρι σε ευθεια στη Λαρισα διπλα του περαστικος απο Λαρισα ο μεταναστης με το Λανσια !!!!
Κατεβαινουν τζαμια, κοιταει ο μεταναστης ξανακοιταει και του λεει ο ξαδερφος :
-με θυμασαι? κτλ.
- α ναι οκ.του λεει ...αυτο ειναι το οχημα που ελεγες?
- ναι τα δινουμε? λεει ο ξαδερφος ?
-no problem...

Τα δωσε το Τερας καθησε στα πισω λαστιχα "ξηλωσε" με τα τεσσερα την ασφαλτο απογειωθηκε και με τα βιας καταφερε να σταματησει στο επομενο φαναρι(περιπου 100 μετρα)που ηταν κοκκινο!!!
Αναγκαστικα λιγο οπισθεν και φτανει και ο μεταναστης.....
:shok::shok::shok:τι ειναι αυτο του λεει?
Απλα αυτο που σου ελεγα και δε με πιστευες!!!αντε γεια!!!

Περιττο να σας πω οτι η φλογα απο την εξατμιση του Σιερρα εφτασε τα 3 μετρα !!! κοντεψε να καψει και το Λανσια και οτι το Λανσια στο 2δευτερολεπτο αποφασισε να μην κανει τιποτε παρα μονο να χαζευει την τρομερη επιταχυνση του Τερατος!!!

Σορρυ για την μακρυγορια αλλα ειναι συμπτωσεις απιστευτες που μπορει να συμβουν και ηθελα να ξερετε οσο το δυνατον περισσοτερα γι αυτη την ιστορια!!!:thumbsup:

nikos ///M
03-08-10, 19:45
λέτε για ένα άσπρο που το πείρε ο θεσαλονικιός νταμπίζας???
αν ναι μιλάμε για πολύ κτήηηηηηηηηηηηηνος...παλιό συμμαθητής
και πολύ φίλος ο συγκεκριμένος. το αμάξι απλά ήταν απίστευτο και
απο τα λίγα για την τότε εποχή που ήταν φωρτομένο με τόσα άλογα
τουλάχιστο μέσα στην θεσσαλονίκη. στα dragster στις σερρες εκείνη
την εποχή είχε κάνει πάααααααααρα πολύ κόσμο να κλάψει. αν θυμάμαι
καλά ήταν την περίοδο του 96-97, που το άθλημα ήταν πολύ της μόδας.

οντως θωμα πολυ κτηνος το εργαλειο!!!

aristent
04-08-10, 06:15
To Σιερρα που προανεφερα σε εμφανηση ηταν σαν αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=xXjEB-uhDHY&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=xXjEB-uhDHY&feature=related

και μια ελληνικη κοντρα:

https://www.youtube.com/watch?v=stLj5fuweh4&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=stLj5fuweh4&feature=related

Eπειδη εχω διαβασει αρκετα περιοδικα αυτοκινητου ,ξερω οτι τελικα και η Λανσια του Δημητριαδη ,απο παρουσιαση σε καποιο περιοδικο ,εφτασε σχεδον τα 1000 αλογα!!! ομως πολλοι γνωστες η και αρρωστοι:th_Laie_67-1:με τη Φορντ πιστευουν οτι με εξαρτηματα cosworth μπορεσε τελικα να γινει η βελτιωση σε αυτο το επιπεδο....

nikos-Mpacket
04-08-10, 10:41
Στο POWER TECHNIQUES του Αυγουστου υπαρχει ενα λευκο τερας με 1150 αλογα στα 3.5 bar.
Το παλιο του Καταραμενου...

Καταπληκτικο αμαξι,φοβερα στημενο νομιζω οτι αξιζει να παρετε το περιοδικο για να θαυμασετε νεα κτηνος του παρελθοντος οπου ενθουσιαζει τους λατρεις του αυτοκινητου μεχρι σημερα.

halkida116mpack
05-08-10, 04:45
Στο POWER TECHNIQUES του Αυγουστου υπαρχει ενα λευκο τερας με 1150 αλογα στα 3.5 bar.
Το παλιο του Καταραμενου...

Καταπληκτικο αμαξι,φοβερα στημενο νομιζω οτι αξιζει να παρετε το περιοδικο για να θαυμασετε νεα κτηνος του παρελθοντος οπου ενθουσιαζει τους λατρεις του αυτοκινητου μεχρι σημερα.

το αμαξι που ξεκινησε τις κοντρες στην Ελλαδα....γνωμη μου παντα...:whistle: