PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.



ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 20:57
Καλησπέρα,θέλω να θέσω ένα ερώτημα στους κατόχους των Ε60 και όχι μόνο,μιας και όλο ξαναφουντώνει το θέμα αγοράς του εν λόγου αυτοκινήτου,ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ποιά τα πλεονεκτήματα!!και ποιά τα μειονεκτήματα!!ενος 6κύλινδρου με ενός 4κύλινδρου αυτοκινήτου,επίσης από εξοπλισμό,επιδόσεις,γενικά τις εμπειρίες σας,τις γνώσεις σας,και ότι άλλο εσείς πληροφορία νομίζετε θα θεωρηθεί χρήσιμη για μια ενημερωμένη αγορά....:thanks:

PANOS-E60
01-08-10, 21:11
χα χα ! Φάνη σε ακούω ζεστό !!!

Καταρχήν το δίλημμά σου παραπέμπει σε 520 αποκλειστικά, αφού 4cyl. είναι μόνο το 520 facelift. Αρα συγκρίνουμε 520 6cyl. 2,2 (2003 - 2006) με 520 4cyl. (2007 - 2010).

Εγώ προσωπικά ούτε θα σκεφτόμουνα ποτέ τον 4cyl. Ο ήχος του Μ54 (6cyl) είναι εθιστικός και η αξιοποστία του παροιμιώδης. Οι δυνατότητες αναβάθμισης ατελείωτες και δοκιμασμένες. Οι δε τιμές στις χρονολογίες 2004 - 2006 είναι προκλητικές στις μέρες μας.

Για τα facelift ας μιλήσουν οι γνώστες (aristent & s8n).

ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 21:21
Σωστά Πάνο sorry,Ναι για 520 μιλάω,και εγώ για 6κύλινδρη σκεφτόμουν,αλλά βλέπω ότι οι επιδόσεις μιας 4κύλινδρης δεν απέχουν και πολύ από την 6κυλ.φυσικά ο ήχος αλλά και οι βελτιώσεις που παίρνει μια 6κυλ. δίνουν ένα σύν,η 4κυλ.έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο καινούργιο μοντέλο(facelift),πιο οικονομική με το efficiency Dynamic,και άλλο σχεδόν διάκοσμο εσωτερικά,δεν ξέρω μήπως είναι και μια λύση το ντίζελ?

PANOS-E60
01-08-10, 21:32
Για diesel δεν έχω άποψη. Το μόνο που θα προσθέσω σε όσα είπα πριν είναι ότι το 4cyl. facelift έχει θεματάκια αξιοπιστίας ... δυστυχώς. Εσωτερικά έχει βελτιωμένη συναρμογή, μικρές λεπτομέρειες στο διάκοσμο διαφέρουν.

Η διαφορά τιμής είναι ένας παράγοντας επίσης υπερ του pre-facelift. :original:

Konstantinos E60
01-08-10, 21:38
Το θέμα του πάρκινγκ φαντάζομαι οτι έχει λυθεί !!!
Εγω θα σου πρότεινα να πάς σε 6κυλ. ειτε σε 2.2 είτε σε 2.5 μιας και οι τιμές στα ανω των 2000 κ.ε έχουν πέσει αρκετα και σε θέμα συντήρησης ,αλλα και τεκμηρίων πλέον,οι διαφορές τους δεν είναι τραγικές !!
Μια γευση 6κυλ έχεις πάρει απο το test drive που έκανες στην F10 και μπορείς να συγκρίνεις με το δικό σου...thumb

ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 21:51
Ασε Κωνσταντίνε το δικό μου είναι εκτός συναγωνισμού,όσο για το θέμα Parking!!!οχι δεν το έχω λύσει,αλλά θα γκρεμίσω τοίχους,θα αλλάξω σπίτι,δεν ξέρω τι θα κάνω,αλλά την Ε60 θα την πάρω,φτάνει να βρώ μια καλή ευκαιρία,βλέπεις είναι και το δικό μου στη μέση που πρέπει να πουληθεί,αλλά ακόμα δεν ξεκινάω διαδικασίες πώλησης αν πρώτα δεν σιγουρευτώ για ορισμένα θέματα.....thumb

aristent
01-08-10, 21:52
Φανη, η εκδοση LCI δηλ. μοντ.2008 και μετα ειναι εξωτερικα διαφορετικη μονο στα φαναρια,τα οποια αλλαζουν ολο το λουκ σε αρκετα καλο επιπεδο.
Εσωτερικα επισης υπαρχουν αλλαγες στις ταπετσαριες κυριως στις πορτες οπου οι διακοπτες των ηλ.παραθυρων εχουν μεταφερθει χαμηλα ετσι ωστε να μην εχεις οπτικη επαφη και να τους μπερδευεις:thumbsdown: (τα εμπρος με τα πισω παραθυρα,ο οδηγος εννοητε που εχει ολους τους διακοπτες)

Για την αγορα υπαρχει πολυ πραμα για κουβεντα!!!τι ποσο διαθετεις,ποιο ειναι το χρωμα που εχεις κατα νου και με ποιο εξοπλισμο θα εισαι ικανοποιημενος!!!

Τωρα εαν θελεις 520i 6κυλινδρο θα ειναι 2005-2008 μοντ.με 2200κυβ.εκ. αρα ξεχνας τα LCI αλλα και το ασφαλιστικο/τελοκυκλοφοριακο/φορολογικο πλεονεκτημα των 1995 κυβ.εκ.!!!

Τα ντιζελ ειναι αλλη περιπτωση εαν δε σε πειραζει ο ηχος(οχι οτι ακουγεται και τιποτα ιδιαιτερο αφου και το δικο μου στο ρελαντι καπως σαν ντιζελ ακουγεται:ranting2:) γιατι σε επιδοσεις/οικονομια ειναι καλυτερα....

Εαν επισης δε σε πειραζουν τα τεκμηρια παρε μια 535 ντιζελ και καθαρισες!!!

Τη μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω σιγουρα ειναι παρε με Μ-πακετο οτι και να διαλεξεις....η παρε την χωρις αυτο σε καλη τιμη και με τα λεφτα που θα γλυτωσεις και καν'την Μ5 λουκ!!!και "χωσε"οτι σου αρεσει σε ζαντες κλπ.:thumbsup:

ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 22:11
Φανη, η εκδοση LCI δηλ. μοντ.2008 και μετα ειναι εξωτερικα διαφορετικη μονο στα φαναρια,τα οποια αλλαζουν ολο το λουκ σε αρκετα καλο επιπεδο.
Εσωτερικα επισης υπαρχουν αλλαγες στις ταπετσαριες κυριως στις πορτες οπου οι διακοπτες των ηλ.παραθυρων εχουν μεταφερθει χαμηλα ετσι ωστε να μην εχεις οπτικη επαφη και να τους μπερδευεις:thumbsdown: (τα εμπρος με τα πισω παραθυρα,ο οδηγος εννοητε που εχει ολους τους διακοπτες)

Για την αγορα υπαρχει πολυ πραμα για κουβεντα!!!τι ποσο διαθετεις,ποιο ειναι το χρωμα που εχεις κατα νου και με ποιο εξοπλισμο θα εισαι ικανοποιημενος!!!

Τωρα εαν θελεις 520i 6κυλινδρο θα ειναι 2005-2008 μοντ.με 2200κυβ.εκ. αρα ξεχνας τα LCI αλλα και το ασφαλιστικο/τελοκυκλοφοριακο/φορολογικο πλεονεκτημα των 1995 κυβ.εκ.!!!

Τα ντιζελ ειναι αλλη περιπτωση εαν δε σε πειραζει ο ηχος(οχι οτι ακουγεται και τιποτα ιδιαιτερο αφου και το δικο μου στο ρελαντι καπως σαν ντιζελ ακουγεται:ranting2:) γιατι σε επιδοσεις/οικονομια ειναι καλυτερα....

Εαν επισης δε σε πειραζουν τα τεκμηρια παρε μια 535 ντιζελ και καθαρισες!!!

Τη μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω σιγουρα ειναι παρε με Μ-πακετο οτι και να διαλεξεις....η παρε την χωρις αυτο σε καλη τιμη και με τα λεφτα που θα γλυτωσεις και καν'την Μ5 λουκ!!!και "χωσε"οτι σου αρεσει σε ζαντες κλπ.:thumbsup:
Αριστείδη αυτό ακριβώς θέλω να μάθω,τι τελικά ζητάω!απο μιά 4κυλ. ή μια 6κυλ.γι αυτό θέλω να τα βάλω κάτω και να δώ τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα,όσο για το κόστος αγοράς και τον extra που θα έχει,ψάχνω για ενα M-pack,(οχι και απαραίτητα)parktronic,Cruise control,xenon...προαιρετικά,ηλιορ φή,δερμάτινα,αυτόματο,με 70000χλμ. το ανώτερο,χρώματος κατά προτίμηση Ασπρο και 2 επιλογή Μαύρο,και τιμή μέχρι 26999¤ μοντέλου 2006-2009....τα τεκμήρια δεν με πειράζουν αλλά με πειράζουν άλλα.....thumbthumb

aristent
01-08-10, 22:26
στην τιμη εχουμε λιγο θεμα....καταλαβαινω ουτε ευρω παραπανω!!!!αλλα κατα τ΄αλλα σε ασπρο διαλεχτεεεεεεε
https://autoshowvlachos.car.gr/cars/view/459455/

aristent
01-08-10, 22:44
Στη Γερμανια παιζουν τετοιες τιμες με την ταξινομηση ομως....παλι ειμαστε +++++++
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=de&id=133707412&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&siteId=GERMANY&features=LEATHER_SEATS&features=SUNROOF&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&maxMileage=70000&customerIdsAsString=&categories=Limousine&tabNumber=2

ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 22:55
Ναι Αρίστο αυτήν την Ασπρούλα την ξέρω,αλλά πολύ ακριβή ρε παιδί μου!!!!και την έχει και πάνω από 2 μήνες και δεν λέει να την κατεβάσει!!!όσο για το Γερμανικό,καλό κομμάτι και Diesel,αλλά δεν ξέρω πλέον πόσο πάει το τελωνείο ώστε να φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία,μήπως υπάρχει κανείς ενήμερος?
Επίσης και αυτό ψιλοβλέπετε!!
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/793139/

aristent
01-08-10, 22:59
Ναι Αρίστο αυτήν την Ασπρούλα την ξέρω,αλλά πολύ ακριβή ρε παιδί μου!!!!και την έχει και πάνω από 2 μήνες και δεν λέει να την κατεβάσει!!!όσο για το Γερμανικό,καλό κομμάτι και Diesel,αλλά δεν ξέρω πλέον πόσο πάει το τελωνείο ώστε να φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία,μήπως υπάρχει κανείς ενήμερος?
Επίσης και αυτό ψιλοβλέπετε!!
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/793139/

αυτο ομως κανει 27.000 δηλ.1 ευρω παραπανω!!!!δε γινετε.....:hystericalbs1:

ΦΑΝΗΣ
01-08-10, 23:08
Σωστά δεν το παίρνω,και αμα δείς έχει και 27000χλμ.δηλαδή χιλιόμετρο και Ευρώ...:th_Laie_67-1:

NickE60
02-08-10, 00:08
Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο.. thumb

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 00:38
Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο.. thumb

Αμαν ρε Νίκο φωτιές μας βάζεις πάλι!!!λές diesel??καλό είναι το ξέρω,αλλά από θέμα κόστος συντήρησης τι λέει?και εγώ που νόμιζα ότι θα μου έλεγες χτύπα 6κυλ.με κλειστά μάτια,αρα το πράγμα θέλει καλό ψάξιμο,περιμένω κι άλλες πληροφορίες γενικά από σένα,μιας και είσαι γνώστης πολλών πραγμάτων πάνω στα Ε60....thumb Επίσης το θετικό είναι την εγκριση πετρελαιοκινητήρων στις 2 μεγάλες πόλεις...

katsaraios
02-08-10, 00:59
τα 4κυλινδρα τσιμπανε λαδι οπως τα 6κυλινδρα???

gyiama
02-08-10, 09:29
παιδια ερωτηση!!!!!!1 αναφερθηκε πιο πανω οτι ο 6κυλινδρος βελτιωνεται ευκολα με δοκιμασμενες λυσεις!!ποιες ειναι αυτες?εχουμε πει κατα καιρους οτι ο Μ54 δεν μπορεις να τον βελτιωσεις και τοσο ευκολα ατμοσφαιρικα η εστω δεν συμφερει-δεν αξιζει τον κοπο!!2 Αρη ειπες καπου πιο πανω οτι με το 4κυλινδρο εποφελειται απ τα 1995cc !!!τι εννοεις?τα ιδια τελη κυκλοφοριας και την ιδια ασφαλεια δεν εχουν?ποια η διαφορα τους?
ετσι για να μαθαινουμε και μεις μερικα χρησιμα πραγματακια !!!!!!

Apostolos
02-08-10, 11:24
... κατά προτίμηση Ασπρο και 2 επιλογή Μαύρο,και τιμή μέχρι 26999 μοντέλου 2006-2009....τα τεκμήρια δεν με πειράζουν αλλά με πειράζουν άλλα.....thumbthumb
Γεια σου Φανη. Αν ψαχνεις για μοντελο 06-09 τοτε ψαχνεις αποκλειστικα για LCΙ διοτι ο 6κυλινδρος σταματησε την παραγωγη του στο Ε60 το 2005. Συμφωνω & με την αποψη του Νικολα περι diesel, μεγαλη αυτονομια και κατα πολυ λιγοτερη καταναλωση σε καυσιμα, οπως επισης και με την γνωμη του Αρη. Βρισκεις μια "καθαρη" 6κυλινδρη χωρις Μ pack και τα λεφτα που γλιτωνεις τα ριχνεις στο "σωστο lοοκ" :) :)

z3 2.2
02-08-10, 11:42
Μ54Β22....εξακυλινδρος και τα μυαλα στα καγκελα!
Τωρα και η λυση του πετρελαιου...ειναι ακρως δελεαστικη

PANOS-E60
02-08-10, 16:04
παιδια ερωτηση!!!!!!1 αναφερθηκε πιο πανω οτι ο 6κυλινδρος βελτιωνεται ευκολα με δοκιμασμενες λυσεις!!ποιες ειναι αυτες?εχουμε πει κατα καιρους οτι ο Μ54 δεν μπορεις να τον βελτιωσεις και τοσο ευκολα ατμοσφαιρικα η εστω δεν συμφερει-δεν αξιζει τον κοπο!!2 Αρη ειπες καπου πιο πανω οτι με το 4κυλινδρο εποφελειται απ τα 1995cc !!!τι εννοεις?τα ιδια τελη κυκλοφοριας και την ιδια ασφαλεια δεν εχουν?ποια η διαφορα τους?
ετσι για να μαθαινουμε και μεις μερικα χρησιμα πραγματακια !!!!!!

Πάνο, οι εύκολες και δοκιμασμένες λύσεις είναι : 1) τρίλιτρος plug & play 2) kompressor επίσης plug & play. :original:

gyiama
02-08-10, 16:14
ααα οκ ετσι ναι απλα καταλαβα περιφεριακες βελτιωσεις που απ οσο γνωριζουμε δεν αποδιδουν τ αναλλογα με το κοστος τους!!!!σε ενα lci δλδ δεν μπορει να μπει ο 3λιτρος?μονο στα προ lci μπορει να γινει αλλαγη ευκολα?

stavr
02-08-10, 16:35
Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο.. thumb


Κι εγω φιλε μου αυτο θα σου προτεινα!! Το εχει ο πατερας μου και καιει οσο το σμαρτακι μου ενω παει πολυ καλυτερα απο το 46ρι μου!!!! Αν μπορεις να παρεις diesel παρτο !!! Τρελες ροπες και πολυ λιγα καυσιμα!!

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 17:31
Μάλιστα απ'ότι καταλαβαίνω από τα λεγομενά σας,πρώτη επιλογή είναι το Diesel,και σαν δεύτερη το 6κυλ.,ενώ αποκλείεται ο 4κυλ.παρ'όλα που είναι πιο νέο μοντέλο και Facelift,αλλά το diesel απ'οτι βλέπω λόγω χαμηλής κατανάλωσης καυσίμου,άρχισε πλέον να γίνεται δυσεύρετο στην αγορά,και αυτά που έμειναν είναι ακριβά,αν γίνει και η απελευθέρωση του diesel Αθήνα,Θεσσαλονίκη τότε κλαύτα χαράλαμπε......Επίσης κανένας Dieseλοκίνητος για επιπλέον πληροφορίες? ή έστω 6κυλ. ή και 4κυλ. θέλω να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ,από επιδόσεις δεν άκουσα τίποτα!!! :whistle: για ρίξτε τίποτα παραπάνω στο τραπέζι,ακόμα και προβλήματα,οποιός θέλει και σε p.m....:thanks:
https://www.youtube.com/watch?v=wMGxOmB35OU&feature=related

aristent
02-08-10, 17:44
Φανη εαν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις ,ακομη και με 200 αλογα να γινει, δεν παει "γρηγορα" το αμαξι ουτε βεβαια "σερνεται" οπως και να το κανουμε εχει βαρος:thumbsdown:να κουβαλησει οποτε δεν θα σε ικανοποιησει απολυτα σαν επιδοσεις στη 2λιτρη εκδοση!εξαιρεση η 3λιτρη που του παει γαντι!αλλα....εσυ παλι ξερεις....thumb

Σε αντιθεση ομως θα σε ικανοποιησουν οι χωροι ,η ανεση της "λιμο"και θα εχεις ενα οχημα με πολυ καλη εμφανηση κατα την αποψη πολλων!!! εννοητε και "εμου του ιδιου":original:!

Ρωτα εσυ και λεω εγω ,κατι θα βγει....που θα παει...:th_Laie_67-1:

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 18:05
Ε τότε Αρίστο να ρωτήσω σαν μικρό παιδάκι που είμαι..:rally:δηλαδή τώρα με τις 19άρες τι 0-100 έχεις?και τi κατανάλωση βενζίνης σου γράφει ο υπολογιστής ταξιδίου?επίσης τι κόστος συντήρησης έχει το Ε60?service κλπ.thumb
αν θέλεις στείλε μου και p.m

Lambros46
02-08-10, 18:13
Αφηστε τα π.μ!!!Να μαθαινουμε και εμεις!!!

aristent
02-08-10, 18:23
Ε τότε Αρίστο να ρωτήσω σαν μικρό παιδάκι που είμαι..:rally:δηλαδή τώρα με τις 19άρες τι 0-100 έχεις?και τi κατανάλωση βενζίνης σου γράφει ο υπολογιστής ταξιδίου?επίσης τι κόστος συντήρησης έχει το Ε60?service κλπ.thumb
αν θέλεις στείλε μου και p.m


Δεν το εχω μετρησει αλλα μη φανταστεις οτι "πατωσε" το αυτοκινητο γιατι ενω φαρδυνε και μεγαλωσε στους πισω τροχους το ελαστικο ταυτοχρονα ελαφρυνε γιατι δεν ειναι πλεον runflat !ουτε να σου πω την αληθεια εχω ασχοληθει σοβαρα με την καταναλωση γιατι το δουλευω συνεχεια στο αυτοματο οποτε μεσα στην πολη δειχνει συνηθως 11-13 λιτρα ενω εαν το μηδενισω στο ταξιδι δειχνει με "ελαφρυ ποδι" 7-8 λιτρα και με εκνευριστικα "ελαφρυ ποδι"δηλ σταθερη ταχυτητα 100-120 χιλ./ωρα δειχνει και 6 λιτρα!!!!

Συντηρηση δεν μπορω να πω πολλα ,ας πουνε αλλοι που κανουν πιο πολλα χιλ. απο εμενα με 18,000χιλ. μεσα σε 2 χρονια:thumbsup:εχω αλλο οχημα για καθημερινες μετακινησειςthumb

PANOS-E60
02-08-10, 18:29
Αφηστε τα π.μ!!!Να μαθαινουμε και εμεις!!!

Εχεις δίκιο !

Λοιπόν, ας πω εγώ γιά τον 6cyl. και ο Αρης γιά τον 4cyl. μιά και βλέπω ότι είναι παρών. Κατανάλωση πήγαινε - έλα Αθήνα Χαλκιδική φούλ φορτωμένος και σε οικογενειακό ρυθμό ... 160 ακατέβατα, με clima on συνεχώς γιά 1.400 km, με 18άρες, 8,9 lt/100km. Φέρτε το Ευαγγέλιο να ορικιστώ ! :th_Laie_67-1:

Μέσα στην πόλη ... δεν θέλω να πω ... πειράζει ? :th_Laie_67-1:

Λαδάκια με φίλτρο κάθε 10.000, φίλτρο αέρα, βενζίνης, καμπίνας, κάθε περίπου 50.000 km, τακάκια ανάλογα τη χρήση, βγάζουν και 50.000 km ... Αμορτισέρ και λάστιχα, αναλόγως προδιαγραφών ...

Ρώρα εσύ, λέμε εμείς ... :hystericalbs1:

aristent
02-08-10, 18:57
Εχεις δίκιο !

Λοιπόν, ας πω εγώ γιά τον 6cyl. και ο Αρης γιά τον 4cyl. μιά και βλέπω ότι είναι παρών. Κατανάλωση πήγαινε - έλα Αθήνα Χαλκιδική φούλ φορτωμένος και σε οικογενειακό ρυθμό ... 160 ακατέβατα, με clima on συνεχώς γιά 1.400 km, με 18άρες, 8,9 lt/100km. Φέρτε το Ευαγγέλιο να ορικιστώ ! :th_Laie_67-1:

Μέσα στην πόλη ... δεν θέλω να πω ... πειράζει ? :th_Laie_67-1:

Λαδάκια με φίλτρο κάθε 10.000, φίλτρο αέρα, βενζίνης, καμπίνας, κάθε περίπου 50.000 km, τακάκια ανάλογα τη χρήση, βγάζουν και 50.000 km ... Αμορτισέρ και λάστιχα, αναλόγως προδιαγραφών ...

Ρώρα εσύ, λέμε εμείς ... :hystericalbs1:

8,9lt/100km. :shok:με 160 ρε θηριο?
γιατι δε λες για μεσα στην πολη:whistle:11,888lt/100km τυχαιο δε νομιζω?

aristent
02-08-10, 19:01
Για να παρηγορηθουμε ας απαντησει ο Αλεξης απο Πατρα με τις διαφορες στην:hystericalbs1: καταναλωση V10 .....vs 4cyl.

PANOS-E60
02-08-10, 19:09
8,9lt/100km. :shok:με 160 ρε θηριο?
γιατι δε λες για μεσα στην πολη:whistle:11,888lt/100km τυχαιο δε νομιζω?

Αρη, την αποφεύγω πολύ την Αθήνα, ελάχιστα χλμ κάνω μέσα στην πόλη, δεν γράφω κατανάλωση γιατί δεν είναι αντιπροσωπευτική. Τη βρωμοδουλειά της Αθήνας τη βγάζει το Αfrica. Πρόχειρα θα έλεγα 13lt +.

BMWNAOUSSA
02-08-10, 19:18
δική μου εμπειρία 2 χρόνων με E60 520d
520D 163HP 50.000 km μέση κατανάλωση 7,5 λίτρα
Στο ταξίδι με ταχύτητες από 130 εως 170 κατανάλωση 5,5 λίτρα( με crouise contro).
Σέρβις αλλαγή λάδια 110,00¤ (castrol αντιπροσωπεία) μεγάλο σέρβις 2 ετών μόνο έλεγχο και σβήσιμο λαμπάκια 35,00 ¤ , πολύ ροπή ιδίως στο Kickdown. τελική 227,
Βεβαια ακούγεται λίγο έως αρκετά ειδικά στο ριλαντί ο κινητήρας με 163 hp , (καλώς τον ταξιτζή κλπ) ο κινητήρας με τα 177 είναι αρκετά πιό ήσυχος.

aristent
02-08-10, 19:20
δική μου εμπειρία 2 χρόνων με E60 520d
520D 163HP 50.000 km μέση κατανάλωση 7,5 λίτρα
Στο ταξίδι με ταχύτητες από 130 εως 170 κατανάλωση 5,5 λίτρα( με crouise contro).
Σέρβις αλλαγή λάδια 110,00¤ (castrol αντιπροσωπεία) μεγάλο σέρβις 2 ετών μόνο έλεγχο και σβήσιμο λαμπάκια 35,00 ¤ , πολύ ροπή ιδίως στο Kickdown. τελική 227,
Βεβαια ακούγεται λίγο έως αρκετά ειδικά στο ριλαντί ο κινητήρας με 163 hp , (καλώς τον ταξιτζή κλπ) ο κινητήρας με τα 177 είναι αρκετά πιό ήσυχος.

Αντε Φανη καλοριζικο το πετρελαιοκινητο!!!

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 20:16
Αντε Φανη καλοριζικο το πετρελαιοκινητο!!!

χαχαχαχα thumb πράγματι μ'έφτιαξε ο φίλος ο Ναουσαίος,πολύ καλά στοιχεία δίνει γενικά η πετρελαιοκίνητη(αυτό με το ταξιτζή τι το θελές!!:original:)όσο για το 4κυλ. και τα 7-8lit είναι μια λογική κατανάλωση αν αναλογιστούμε και τις 19αρες,όσο για το 6κυλ!Πάνο φορτωμένος με clima και 160χλμ. μια χαρά σε βρίσκω 8.9lit.....Μάλιστα!!!!σιγά σιγά το τοπίο ξεκαθαρίζει το τι πρόκειται να επιλέξουμε,θα συγκεντρώσουμε τα + και τα - και βλέπουμε,αλλά πρώτα πρέπει να φύγει το δικό μας το καινάρι :shok:

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 21:13
Μήπως ξέρει κανείς αν φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία πόσο πάει το τελωνείο για μια 520i ή 520D????γιατί καιρό έχουμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα....

bill_m3
02-08-10, 21:20
Μήπως ξέρει κανείς αν φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία πόσο πάει το τελωνείο για μια 520i ή 520D????γιατί καιρό έχουμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα....

Δεν ασχολούμαστε γιατί κάπου πήρε το αυτί μας ότι το θέμα εισαγωγή αυτοκινήτου απο Γερμανία πρέπει να το ξεχάσουμε !!!

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 21:40
Γιατί Billi τι έγινε?δεν αξίζει πλέον να φέρεις λόγου μεγάλου κόστους ή βάλανε κανένα φόρο και εδώ?

individual
02-08-10, 21:47
το αν ειναι βενζινη η πετρελαιο δεν εχει σημασια.....
τα κυβικα παιζουν ρολο......και το EURO...
τιποτα δεν απαγορευται......αλλα π.χ. αν φερεις ευρο 3....απλα ''τον ειπιες''
η αν ειναι πανω απο 2000 κυβικα....παλι τον ειπιες.....
μιλαμε για τρελα λεφτα στο τελωνειο....
απο ευρο 4 και επανω και κατω απο 2000 κυβικα.....παλευεται
αυτα απο εμενα

bill_m3
02-08-10, 21:48
Γιατί Billi τι έγινε?δεν αξίζει πλέον να φέρεις λόγου μεγάλου κόστους ή βάλανε κανένα φόρο και εδώ?

Για ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Φοβάμαι μήπως η τροικα τα άλλαξε και αυτά!:ranting2: :ranting2: :ranting2:

individual
02-08-10, 21:56
Για ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Φοβάμαι μήπως η τροικα τα άλλαξε και αυτά!:ranting2: :ranting2: :ranting2:




σταυρολεξο για δυνατους λυτες!!!!

ΦΑΝΗΣ
02-08-10, 22:13
Κατάλαβα!!!!μπερδεγουέι η κατάσταση,δεν εχω λοιπόν να ρωτήσω σε έναν έμπορο αυτοκινήτου που φέρνει αυτοκίνητα από Γερμανία,να μου πεί τι παίζει....

BMWNAOUSSA
03-08-10, 10:30
Μήπως ξέρει κανείς αν φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία πόσο πάει το τελωνείο για μια 520i ή 520D????γιατί καιρό έχουμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα....


Δική μου εμπειρία πάλι.
Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.

ΦΑΝΗΣ
03-08-10, 17:28
Δική μου εμπειρία πάλι.
Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.

Μπά δεν πιστεύω να έφτασε τόσο χάλια η αγορά από Γερμανία!!!δηλαδή ένα αυτοκίνητο χοντρικά 20000¤ + 11500¤ + 7000¤ + 1000 + 500 = 40000¤ σε λίγο θα φτάσει την τιμή του καινούργιου,και για ενα μοντέλο 2006-07!!!!εχω βάλει μέσα και την μεταφορά του,για να μην προσθέσω κι άλλα και εκτοξευθεί η τιμή στα ύψη!σε ένα μήνα θα ξέρω περισσότερα πάνω στην αγορά αυτοκινήτου από Γερμανία!.............Π.Χ https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&maxPrice=22501&siteId=GERMANY&features=CRUISE_CONTROL&features=PARKING_SENSORS&features=SUNROOF&features=XENON_HEADLIGHTS&colors=BLACK&colors=WHITE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&maxMileage=80000&customerIdsAsString=&lang=en&id=128069486&pageNumber=1

E60_Arkadia
03-08-10, 18:59
Με το καλο η επομενη μπεμπα.Για μενα το 6κυλ. ειναι ολα τα λεφτα,δυναμη,ηρεμια,παιζει με τις ροπες και για το βαρος της πενταρας ειναι γαντι.Οκ,αξιολογη και η 4κυλ, αλλα ειμαι φαν των 6κυλ, σε πενταρι τουλαχιστον.Το πετρελαιο απλα,αφθονη οικονομια με ελαχιστες παραχωρησεις.Ημουν στα δειληματα σου πριν κανα χρονο και τελικα κατεληξα στο 6κυλ,και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Υπομονη και ψαξιμο καλο θελει

ΦΑΝΗΣ
03-08-10, 23:30
Με το καλο η επομενη μπεμπα.Για μενα το 6κυλ. ειναι ολα τα λεφτα,δυναμη,ηρεμια,παιζει με τις ροπες και για το βαρος της πενταρας ειναι γαντι.Οκ,αξιολογη και η 4κυλ, αλλα ειμαι φαν των 6κυλ, σε πενταρι τουλαχιστον.Το πετρελαιο απλα,αφθονη οικονομια με ελαχιστες παραχωρησεις.Ημουν στα δειληματα σου πριν κανα χρονο και τελικα κατεληξα στο 6κυλ,και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Υπομονη και ψαξιμο καλο θελει

Σωστά!!!και εγώ σε αυτήν την φάση είμαι του ψαξίματος,αλλά αυτήν την φορά θέλω να γίνουν όλα όπως πρέπει,για να μην χτυπάμε μετά το κεφάλι μας,και από ότι βλέπω,αν με το καλό το πάρω,να κάνω πολλά χιλιόμετρα μαζί του και σε αυτή τη στιγμή παίζει πιο πολύ το Diesel,αν και δεν βρίσκεις πλέον εύκολα,γι αυτό και κινούμε στην αγορά από Γερμανία,αλλά προέχει πάντα η πώληση του δικού μας αυτοκινήτου...thumb

katsaraios
03-08-10, 23:51
εχετε υποψιν σας οτι η εισαγωγη ειναι πια ασυμφορη

pilot
04-08-10, 01:06
straight 6 for ever!! η βελούδινη λειτουργία και ο ήχος των 6 κυλίνδρων σε αποζημιώνει πάντα! και μόνο που ανοίγεις το καπό και βλέπεις τους 6 αυλούς εισαγωγής φτιάχνει η μέρα σου! μην το σκέφτεσαι καθόλου σΕ λέω!thumb

nikos-Mpacket
04-08-10, 10:19
Μερες τωρα παρακολουθω το θεμα αλλα δεν ειχα χρονο να γραψω.

Λοιπον Φανη κατα την γνωμη μου με τους νεους φορους και ειδικα με τον φορο πολυτελειας δεν νομιζω οτι συμφερει να φερεις αμαξι απο Γερμανια.
Ετσι οπως παει η αγορα μαλλον αξιζει να ψαξεις να βρεις ενα καθαρο απο εδω και να το κανεις οπως γουσταρεις.

Απο την εμπειρια μου με την συμβιωση με ενα 6κυλινδρο θα σου προτεινω να το παρεις ανεπιφυλακτα,αν ομως εχεις σκοπο να του φορεσεις ζαντες απο Μ και επειδη διαβασα οτι σε ενδιαφερει αυτοματο θα σου προτεινα να μην παρεις το 2.2 αλλα κατι μεγαλυτερο αφου με τα 19αρια ζαντολαστιχα και το αυτοματο το αμαξι θα σερνετε.Ειναι αρκετα βαρυ και το 2.2 δεν το κινει οπως πρεπει τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα.
Αν δεν σε ενδιαφερει το πακετο Μ ή η 19αρες ζαντες τοτε χτυπα ενα 2.2 και δεν προκειτε να μεινεις παραπονεμενος.
Με το εξακυλινδρο εχεις παντα την δυνατοτητα να βαλεις εναν κομπρεσσορα και να το μεταμορφωσεις,ενω στο 4κυλινδρο νομιζω οτι δεν μπορεις.
Οσον αφορα το πετρελαιο δεν γνωριζω πολλα αλλα δεν εχω ακουσει και κατι αρνητικο.Απιστευτη ροπη και νομιζω οτι με προγραμματισμο παει ακομα καλυτερα.
Πιστευω να βοηθησα οσο μπορεσα οτι αλλο χρειαστεις ειμαστε πολλοι και πορωμενοι με το Ε60 για να σου λυσουμε τις αποριες μεσα απο τν συμβιωση μας με τον εν λογω μοντελο.

ΥΓ:Μολις ειδα στην τηλεοραση οτι καταργειται το ειδικο τελος για τα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου.:thumbsup:

strof
04-08-10, 10:40
Δική μου εμπειρία πάλι.
Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.

Δική μου εμπειρία:
Εισαγωγή 7/09 320d πρώτη άδεια 6/05,
Αγορά από Γερμανία 15.500, εκτίμηση τελωνίου το ίδιο.
Φόροι και τέλη ταξινόμησης (μειωμένοι κατά 50% λόγω περσυνής 'προσφοράς') 3.330. Φόρος πολυτελείας δεν υπήρχε. Μεταφορικά 700 ευρώ + 500 ευρώ στον μαντρά που με εξυπηρέτησε.
ΣΥΝΟΛΟ: 15.500+ 3.330+ 700+ 500= 20.000 περίπου για ένα αυτοκίνητο με πάρα πολλά extra που δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω πέρσυ κάτω από 30.000.

Η συμβίωση με το diesel των 163 hp απλά απροβλημάτιστη και ευχάριστη θα τολμούσα να πω (να μην έκανε κι αυτόν τον θόρυβο....)

S8N
13-08-10, 15:39
Θα καταθέσω κι εγώ τις εμπειρίες μου, έχοντας συμπληρώσει 4 μήνες με την αγαπημένη μου 5άρα:

Όταν άρχισα την αναζήτηση για ένα E60, δε γνώριζα καν την ύπαρξη της 4κύλινδρης έκδοσης. Είχα την εντύπωση πως η μικρότερη έκδοση φορούσε τον 6κύλινδρο των 2200cc. Την ύπαρξή της την πληροφορήθηκα τυχαία στον Σφακιανάκη όπου είχα πάει προκειμένου να ελέγξω μια μεταχειρισμένη 523 που είχε προς πώληση.

Όταν λοιπόν είδα μια 4κύλινδρη LCI στο parking έμεινα άφωνος. Στο μυαλό μου, σειρά 5 και 4 κύλινδροι είναι σαν να λέμε Macintosh που τρέχει Windows. Η τιμή της ήταν και αρκετά τσουχτερή καθότι νεότερο μοντέλο από την 523, οπότε την ξέγραψα εντελώς από το μυαλό μου.

Ο καιρός περνούσε κι εγώ κάθε Σ/Κ αλώνιζα μάντρες και γκαράζ ιδιωτών προκειμένου να βρω την ιδανική 5άρα. Είχα βάλει στόχο την 2.2 αλλά τα καλά αυτοκίνητα ήταν ελάχιστα και κανένα δε με ικανοποιούσε με τον εξοπλισμό του. Μερικά ήταν κούκλες (M-Pack) αλλά έπασχαν από εξοπλισμό, άλλα είχαν αρκετά πλούσιο εξοπλισμό αλλά πολλά km και αρκετή φθορά, κάποια ήταν μαϊμουδεμένα στα km.

Κάποια στιγμή με ειδοποίησαν για ενα 4κύλινδρο κάποιου στελέχους της BMW Hellas και πήγα να του ρίξω μια ματιά, μην έχοντας κάτι να χάσω. Ήταν μοντέλο 2 ετών με ελάχιστα km (27.000) και πέρα από κάποιες γραντζουνιές στους προφυλακτήρες και το φτερό-πόρτα από κλειδί, δεν είχε κάτι μεμπτό. Από εξοπλισμό ήταν αρκετά καλό με ηλιοροφή, navi, ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες, σπορ πακέτο, φυμέ, δέρματα, ξύλο μπαμπού, bixenon, cruise, το ηχοσύστημα με τα 2 subwoofer και ένα σωρό άλλα.

Αυτό που με χαλούσε απίστευτα ήταν ο 4κύλινδρος, μέχρι που έκανα test drive. Σε δύναμη δεν υστερεί του 2.2 αλλά είναι πολύστροφος και έχει εμφανές σκαλοπάτι στη δύναμη πάνω από τις 3500rpm. Επίσης, αν και δεν έχει τη βελούδινη χροιά του 6κύλινδρου αλλά ένα ντιζελάτο κροτάλισμα λόγω άμεσου ψεκασμού, ο ήχος του δεν είναι εκνευριστικός και σίγουρα γίνεται αντιληπτός μόνο στις υψηλές στροφές. Στο έργο του να κινήσει την 5άρα αξιοπρεπρώς τα καταφέρνει καλά, αλλά μη γελιόμαστε, είναι λίγος για το Ε60. Εδώ όμως θα σημειώσω πως λίγος μου φάνηκε ακόμη και ο 2,5λιτρος με τα 197 άλογα.

Τελικά αγόρασα το αυτοκίνητο που προανέφερα και δεν το μετάνιωσα. Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να του φορέσω τον 3λιτρο, είτε εκείνον με τα 270 άλογα και τον άμεσο ψεκασμό είτε τον τουρμπάτο που κυκλοφορούσε στην Αμερική στην 535i. Έως τότε απολαμβάνω την οικονομία του 4κύλινδρου μοτέρ (10.6 στην πόλη), ενός κινητήρα μάλλον παρεξηγημένου αφού ακόμη και η Ισμήνη Φαμπιάτου τον αποκάλεσε ως 'τον καλύτερο ατμοσφαιρικό δίλιτρο 4κύλινδρο στην αγορά'. Με εξαίρεση τους κινητήρες της Honda, συμφωνώ και επαυξάνω!

aristent
13-08-10, 16:07
Θα καταθέσω κι εγώ τις εμπειρίες μου, έχοντας συμπληρώσει 4 μήνες με την αγαπημένη μου 5άρα:

Όταν άρχισα την αναζήτηση για ένα E60, δε γνώριζα καν την ύπαρξη της 4κύλινδρης έκδοσης. Είχα την εντύπωση πως η μικρότερη έκδοση φορούσε τον 6κύλινδρο των 2200cc. Την ύπαρξή της την πληροφορήθηκα τυχαία στον Σφακιανάκη όπου είχα πάει προκειμένου να ελέγξω μια μεταχειρισμένη 523 που είχε προς πώληση.

Όταν λοιπόν είδα μια 4κύλινδρη LCI στο parking έμεινα άφωνος. Στο μυαλό μου, σειρά 5 και 4 κύλινδροι είναι σαν να λέμε Macintosh που τρέχει Windows. Η τιμή της ήταν και αρκετά τσουχτερή καθότι νεότερο μοντέλο από την 523, οπότε την ξέγραψα εντελώς από το μυαλό μου.

Ο καιρός περνούσε κι εγώ κάθε Σ/Κ αλώνιζα μάντρες και γκαράζ ιδιωτών προκειμένου να βρω την ιδανική 5άρα. Είχα βάλει στόχο την 2.2 αλλά τα καλά αυτοκίνητα ήταν ελάχιστα και κανένα δε με ικανοποιούσε με τον εξοπλισμό του. Μερικά ήταν κούκλες (M-Pack) αλλά έπασχαν από εξοπλισμό, άλλα είχαν αρκετά πλούσιο εξοπλισμό αλλά πολλά km και αρκετή φθορά, κάποια ήταν μαϊμουδεμένα στα km.

Κάποια στιγμή με ειδοποίησαν για ενα 4κύλινδρο κάποιου στελέχους της BMW Hellas και πήγα να του ρίξω μια ματιά, μην έχοντας κάτι να χάσω. Ήταν μοντέλο 2 ετών με ελάχιστα km (27.000) και πέρα από κάποιες γραντζουνιές στους προφυλακτήρες και το φτερό-πόρτα από κλειδί, δεν είχε κάτι μεμπτό. Από εξοπλισμό ήταν αρκετά καλό με ηλιοροφή, navi, ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες, σπορ πακέτο, φυμέ, δέρματα, ξύλο μπαμπού, bixenon, cruise, το ηχοσύστημα με τα 2 subwoofer και ένα σωρό άλλα.

Αυτό που με χαλούσε απίστευτα ήταν ο 4κύλινδρος, μέχρι που έκανα test drive. Σε δύναμη δεν υστερεί του 2.2 αλλά είναι πολύστροφος και έχει εμφανές σκαλοπάτι στη δύναμη πάνω από τις 3500rpm. Επίσης, αν και δεν έχει τη βελούδινη χροιά του 6κύλινδρου αλλά ένα ντιζελάτο κροτάλισμα λόγω άμεσου ψεκασμού, ο ήχος του δεν είναι εκνευριστικός και σίγουρα γίνεται αντιληπτός μόνο στις υψηλές στροφές. Στο έργο του να κινήσει την 5άρα αξιοπρεπρώς τα καταφέρνει καλά, αλλά μη γελιόμαστε, είναι λίγος για το Ε60. Εδώ όμως θα σημειώσω πως λίγος μου φάνηκε ακόμη και ο 2,5λιτρος με τα 197 άλογα.

Τελικά αγόρασα το αυτοκίνητο που προανέφερα και δεν το μετάνιωσα. Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να του φορέσω τον 3λιτρο, είτε εκείνον με τα 270 άλογα και τον άμεσο ψεκασμό είτε τον τουρμπάτο που κυκλοφορούσε στην Αμερική στην 535i. Έως τότε απολαμβάνω την οικονομία του 4κύλινδρου μοτέρ (10.6 στην πόλη), ενός κινητήρα μάλλον παρεξηγημένου αφού ακόμη και η Ισμήνη Φαμπιάτου τον αποκάλεσε ως 'τον καλύτερο ατμοσφαιρικό δίλιτρο 4κύλινδρο στην αγορά'. Με εξαίρεση τους κινητήρες της Honda, συμφωνώ και επαυξάνω!

Eδω συμφωνουμε απολυτα Αρη!!!το θεμα ειναι το ποτε?.....προσωπικα εχω βαλει στοχο μεσα στο 2011....και αφου ολα ειναι καλα....θα δουμε....
Παντως, εαν το κανεις πρωτος, θα χαρω πολυ !!!

(οφ τοπικ ενταξει με τα φρενα?)

S8N
13-08-10, 16:20
Eδω συμφωνουμε απολυτα Αρη!!!το θεμα ειναι το ποτε?.....προσωπικα εχω βαλει στοχο μεσα στο 2011....και αφου ολα ειναι καλα....θα δουμε....
Παντως, εαν το κανεις πρωτος, θα χαρω πολυ !!!

(οφ τοπικ ενταξει με τα φρενα?)

Εγώ θα είμαι χαρούμενος αν καταφέρω να βάλω το M-Pack μέσα στο 2011!

Όσο για τα φρένα, δεν έχω στείλει ακόμη pm! Θα το κάνω οσονούπω!

aristent
13-08-10, 16:26
Εγώ θα είμαι χαρούμενος αν καταφέρω να βάλω το M-Pack μέσα στο 2011!

Όσο για τα φρένα, δεν έχω στείλει ακόμη pm! Θα το κάνω οσονούπω!

Να το βαλεις το M-Pack !!!!(εχω ακομη για πουλημα τον πισω προφυλακτιρα:whistle:)
Ζαντες εβαλες τι εγινε τελικα?

Μην αργεις για τα φρενα..... εαν τα θελεις.....ειναι περιπτωση καλη!!!

ΦΑΝΗΣ
13-08-10, 20:04
Να το βαλεις το M-Pack !!!!(εχω ακομη για πουλημα τον πισω προφυλακτιρα:whistle:)
Ζαντες εβαλες τι εγινε τελικα?

Μην αργεις για τα φρενα..... εαν τα θελεις.....ειναι περιπτωση καλη!!!

Ασε Αρίστο θα τα πάρω εγώ!και τα φρένα και τον προφυλακτήρα,που θα πάει σιγά σιγά θα το συναρμολογήσω το άτιμο....:thumbsup:

nikos ///M
14-08-10, 12:13
φανη βλεπω εισαι πολυ ζεστος για αλλαγη!

ΦΑΝΗΣ
14-08-10, 14:17
φανη βλεπω εισαι πολυ ζεστος για αλλαγη!

Ναι Νίκο άρχισα πλέον να το βλέπω σοβαρά,πρώτα προέχει όμως η πώληση του δικού μας,και μέτα να χτυπήσουμε κανα καλό κομμάτι!!!φυσικά θα περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβρη όταν ο αγοραστής πεί το οκ,αν δεν γίνει τίποτα τότε θα βγεί και επίσημα στην πώληση....:thumbsup:

PANOS-E60
14-08-10, 19:43
https://car.gr/classifieds/cars/view/790183

https://car.gr/classifieds/cars/view/841380

Φάνη ρίξε μιά ματιά σε αυτά έτσι γιά προθέρμανση ...

ΦΑΝΗΣ
15-08-10, 06:30
https://car.gr/classifieds/cars/view/790183

https://car.gr/classifieds/cars/view/841380

Φάνη ρίξε μιά ματιά σε αυτά έτσι γιά προθέρμανση ...

Ευχαριστώ Πάνο,αλλά δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μην το έχω δει,αν και πολύ θα ήθελα να ειχα αυτό εδώ :tt1: ένα τέτοιο να βρίσκαμε σε μια πολύ καλύτερη τιμή τι άλλο θέλαμε!!!
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/783713/

scania124
15-08-10, 08:00
Ευχαριστώ Πάνο,αλλά δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μην το έχω δει,αν και πολύ θα ήθελα να ειχα αυτό εδώ :tt1: ένα τέτοιο να βρίσκαμε σε μια πολύ καλύτερη τιμή τι άλλο θέλαμε!!!
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/783713/


καλα φανη το αυτοκινητο αυτο ειναι πραγματικα σαν καινουργιο.....το εχω δει και απο κοντα...αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο ακριβο ρε...

PANOS-E60
15-08-10, 09:47
Ευχαριστώ Πάνο,αλλά δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μην το έχω δει,αν και πολύ θα ήθελα να ειχα αυτό εδώ :tt1: ένα τέτοιο να βρίσκαμε σε μια πολύ καλύτερη τιμή τι άλλο θέλαμε!!!
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/783713/


Φανταστικό το συγκεκριμένο αλλά δεν θα το πλήρωνα σε τέτοια τιμή με τίποτα ! Οταν με τα μισά λεφτά παίρνεις 6κυλινδρο του 05 πεντακάθαρο και μπορείς να κάνεις ότι τραβάει η ψυχή σου πάνω του ... thumb

aristent
15-08-10, 09:52
Φανταστικό το συγκεκριμένο αλλά δεν θα το πλήρωνα σε τέτοια τιμή με τίποτα ! Οταν με τα μισά λεφτά παίρνεις 6κυλινδρο του 05 πεντακάθαρο και μπορείς να κάνεις ότι τραβάει η ψυχή σου πάνω του ... thumb

thumbΣυμφωνω Πανο!!!δηλ εγω ποσο πρεπει να το πουλησω?:whistle:ακου 48.000ευρω!!!!:shok:

PANOS-E60
15-08-10, 09:57
thumbΣυμφωνω Πανο!!!δηλ εγω ποσο πρεπει να το πουλησω?:whistle:ακου 48.000ευρω!!!!:shok:

Αστον Αρη, ο τύπος είναι εκτός ... Χαζευα 740 του 06 με εξωγήινο εξοπλισμό σε χαμηλότερη τιμή χτες ! :original:

gnx
15-08-10, 10:05
Aυτη του Παπαντωνίου; Ωραιο αμάξι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΦΑΝΗΣ
15-08-10, 20:30
Καλά!!!σιγά μην δώσουμε τόσα λεφτά για μια τρέλα μας,απλώς το συγκεκριμένο με τον ανάλογο εξοπλισμό,και Diesel είναι ότι πρέπει,ευκαιρίες υπάρχουν,καλό ψάξιμο θέλει και υπομονή....
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/723616/
:thumbsdown:
π.χ οχι και αποκλειστικά για αγορά το συγκεκριμένο!!!

ΦΑΝΗΣ
21-08-10, 18:21
Επειδή αρχισα να την ψάχνω πλέον για Diesel,μήπως έχετε δεί κανένα καλό κομμάτι στην περιοχή σας?....:thanks:
Ε60 520D 2005-2010 ΕΩΣ 100000ΧΛΜ. ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 26000¤ ΧΡΩΜ.ΜΑΥΡΟ ή ΑΣΠΡΟ....thumb

ΦΑΝΗΣ
24-08-10, 18:19
Εμαθα οτί εκεί στην Λάρισα κυκλοφορεί πολύ πετρέλαιο,και μάλιστα 520D!!!αληθεύει Αριστείδη???αντε κανόνισε να βρώ κανά καλό κομμάτι...π.χ....https://www.autotriti.gr/usedcars/pelates/aggelia.asp?pela_id=0954&carid=09540359&stepclick=1

aristent
24-08-10, 20:18
Εμαθα οτί εκεί στην Λάρισα κυκλοφορεί πολύ πετρέλαιο,και μάλιστα 520D!!!αληθεύει Αριστείδη???αντε κανόνισε να βρώ κανά καλό κομμάτι...π.χ....https://www.autotriti.gr/usedcars/pelates/aggelia.asp?pela_id=0954&carid=09540359&stepclick=1

Γεια σου Φανη!!!ολοκληρη Θεσ/νικη και δεν βρηκες αμαξι?:th_Laie_67-1:
Παντος το συγκεκριμενο πρεπει να εχει πουληθει προσφατα και το ειχε τουλαχιστον 6μηνες απουλητο!!!ειχα βαρεθει να το βλεπω!!!γυαλιζε ομως καταπληκτικα και μου εκανε εντυπωση για μεταχειρισμενο!!!
Εχω τα ματια μου σε Ε60 mode οποτε αν δω κατι σε παιρνω τηλ.αμεσα!!!:thumbsup:

ΦΑΝΗΣ
24-08-10, 21:34
Γεια σου Φανη!!!ολοκληρη Θεσ/νικη και δεν βρηκες αμαξι?


Παντος το συγκεκριμενο πρεπει να εχει πουληθει προσφατα και το ειχε τουλαχιστον 6μηνες απουλητο!!!ειχα βαρεθει να το βλεπω!!!γυαλιζε ομως καταπληκτικα και μου εκανε εντυπωση για μεταχειρισμενο!!!


Εχω τα ματια μου σε Ε60 mode οποτε αν δω κατι σε παιρνω τηλ.αμεσα!!!


Εχει!!!αλλα τα περισσότερα είναι εξακύλινδρα,και τα Diesel που είδα μου είναι αδιάφορα...

Ναι το ξέρω ότι το πούλησε μου το έχεις ξαναπεί,απλώς ψάχνω κάτι ανάλογο...
Οκ Ευχαριστώ!!!!απλώς έμαθα ότι έφεραν πολλά Diesel από Γερμανία και τώρα δεν μπορούν να τα πουλήσουν,οχι μόνο BMW....