PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] M3 εσωτερικός καθρέπτης πρόβλημα



Thomelef
30-07-10, 17:36
σήμερα πρωί πρωί και μετά την χθεσινή συνάντηση, είχα μια ανεξηγητη επιθυμία
να πάρω το μπε μπε και να πάω στην δουλειά.
με μεγάλη μου έκπληξη αντίκρυσα τον εσωτερικό καθρέφτη να τρέχουν τα
ζουμιά του, ενώ μέχρι χθές το απόγευμα όλα ήταν καλά.
μιλώντας με το συνεργείο και ακούγοντας κάποιες τιμές μου έπεσαν τα αυτιά.
400 ευρά για ένα καθρέφτη??? ε δεν είμαστε καλά!!!
έτσι λοιπόν απο φάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και ότι γίνει.
στο κάτω κάτω χέστηκα για την σκίαση αν είναι να σκιάζει ο καθρέφτης για 4
κατοστάρικα.
αφού λοιπόν τον έβγαλα προσεκτικά απο το τζάμι, με μεγάλη έκπληξη
διαπήστωσα πως δεν χρειάζεται κατσαβίδι για να ανοίξεις το μικρό εμπρόσθιο
τελαράκι με τη πατούρα που κρατάει τον καθρέφτη.
αφού το άνοιξα λοιπόν ξεκούμπωσα μια φύσα απο την πίσω πλευρά του
κρύσταλου και τον πείρα στα χέρια.
λοιπόν ο κεθρέφτης αποτελείτε απο ένα τζάμι και πίσω απο το τζάμι είναι
κολλημένος ο καθρέφτης. αυτά τα δύο είναι πολύ καλά πρεσαρισμένα και
ανάμεσα τους υπάρχει το υγρό για την σκίαση. εδώ ήταν το μεγάλο ζόρι,
μιάς και μου πείρε κάνα μισάωρο και με πολύ προσοχή για να τα χωρίσω και
να τα καθαρίσω απο το υγρό.ο χωρισμός των δύο γίνεται με ένα καλό κοπίδι
και με μεγάλη προσοχή.
αφού καθάρισα καθρέφτη και τζάμι καλάχωρίς να τα ξανακολήσω τα
κούμπωσα πάλι πάνω στον καθρέφτη και όλα καλά...το θέμα είναι πως επειδή
δεν υπάρχει το υγρό μέσα, το τζάμι κάνει αντανάκλαση στον καθρέφτη και
τα βλέπεις κάπως διπλά.
επειδή δεν θέλω να αγοράσω καθρέφτη, μήπως έχει κατα νου κανείς τι θα
μπορούσα να βάλω ανάμεσα σε τζάμι και καθρέφτη για να αποφευχθεί η
αντανάκλαση???
ευχαριστώ!!!

ΔημήτρηςΜ3
30-07-10, 18:09
θωμα με κανα 100-120 τον εχεις στα χερια σου σε μια βδομαδα περιπου!

Thomelef
30-07-10, 18:26
θωμα με κανα 100-120 τον εχεις στα χερια σου σε μια βδομαδα περιπου!


????????????????????????
ΟΕΜ???
για στείλε ινφο ρε μήτσο...
δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω έστω και 400
απλά το θεωρώ πλέον κοροιδία ...

gyiama
30-07-10, 18:57
δυστυχως γμτ πολλοι καθρεπτες Μ3 το παθαινουν αυτο και ειναι περιεργο γιατι στους απλους καθρεπτες με φωτοσκιαση δεν συμβαινει ευκολα αυτο!!!θωμα δεν ξερω αν μεταξυ των 2 τζαμιων βαλεις μια διαφανη μεμβρανη σαν αυτη που βαζουμε στα τζαμια αλλα σε διαφανο!!το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις αυτη την αντανακλαση!
Μητσο 120ε και καλος καθρεπτης χωρις λεκε απ τα υγρα,πολυ χλωμο να βρεθει!!!ψαχνω μηνες και κατω απο 180-200ε δεν παιζουν!!!150 δινουν τους χαλασμενους!!!

Thomelef
30-07-10, 19:21
δυστυχως γμτ πολλοι καθρεπτες Μ3 το παθαινουν αυτο και ειναι περιεργο γιατι στους απλους καθρεπτες με φωτοσκιαση δεν συμβαινει ευκολα αυτο!!!θωμα δεν ξερω αν μεταξυ των 2 τζαμιων βαλεις μια διαφανη μεμβρανη σαν αυτη που βαζουμε στα τζαμια αλλα σε διαφανο!!το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις αυτη την αντανακλαση!
Μητσο 120ε και καλος καθρεπτης χωρις λεκε απ τα υγρα,πολυ χλωμο να βρεθει!!!ψαχνω μηνες και κατω απο 180-200ε δεν παιζουν!!!150 δινουν τους χαλασμενους!!!

την ζελατίνα την σκέφτηκα και εγώ να σου πώ την αλήθεια...
και απο ότι φαίνεται πρέπει να είναι και η μοναδική λύση.
είδωμεν!!!θα ψάξω να βρώ αύριο και θα ενημερώσω για την κατάσταση

S54POWER
30-07-10, 19:24
Eκανες τιποτα ασυνηθιστο εχθες το βραδυ? θελω να πω υπαρχει κατι που πρεπει να αποφευγουμε ωστε να μην υπαρξει προβλημα?

ΔημήτρηςΜ3
30-07-10, 19:25
εχω ατομο εγω.........
του στελνω μνμ και θα σας πω

mormon
30-07-10, 19:28
ειδες ψηλουλη!!!!
δεν με ειδε χθες το αμαξι σου και εβαλε τα κλαματα!!! εξου και τα ζουμια στον καθρεπτη!!

Stathis
30-07-10, 19:28
εδω οι καλοι καθρεπτες!!!!!
απο 1 ευρω λεμε!!!!!

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=bmw+e46+m3+innenspiegel&_sacat=0&_dmpt=Autoteile_Zubeh%C3%83%C2%B6r&_odkw=bmw+e46+m3+spiegel&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=p3286.m270.l1313

gyiama
30-07-10, 19:35
ειδεσ ομως τιμες?γμτ πολλα τους δινουν!!!Θωμα κανε αν θες μια μαγκια και βαλε 1 τονο πιο σκουρα μεμβρανη!!θα σκοτεινιασει λιγο και δεν θα σε ενοχλουν τοσο τα φωτα που χτυπανε απο πισω!!οχι πολυ σκουρο ισα ισα 1 τονο πιο σκουρο απ το διαφανο εντελος!!!!

Thomelef
30-07-10, 22:47
Eκανες τιποτα ασυνηθιστο εχθες το βραδυ? θελω να πω υπαρχει κατι που πρεπει να αποφευγουμε ωστε να μην υπαρξει προβλημα?

απολύτως τπτ...απο ότι μου είπανε παίζει λόγο πολύ ζέστης να χαλάσει...λίγο κουλό όμως
μιας και μέχρι χθες βράδυ ήταν κανονικά


εχω ατομο εγω.........
του στελνω μνμ και θα σας πω

ε άντε στείλε κανα ινφο ρε μήτσο εσύ που γνωρίζεις τα πολά


ειδες ψηλουλη!!!!
δεν με ειδε χθες το αμαξι σου και εβαλε τα κλαματα!!! εξου και τα ζουμια στον καθρεπτη!!

ουυυυυυυυυυυυυ μωρή παλιολάμια!!!
δεν σήκωνες και το τηλέφωνο σου παλιομπαστούκ...


εδω οι καλοι καθρεπτες!!!!!
απο 1 ευρω λεμε!!!!!

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=bmw+e46+m3+innenspiegel&_sacat=0&_dmpt=Autoteile_Zubeh%C3%83%C2%B6r&_odkw=bmw+e46+m3+spiegel&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=p3286.m270.l1313

δυστηχώς με τα μεταχειρισμένα στάθη παίζει και εμπλοκή απο ηλεκτρολόγο.
το μαμημένο το imobilizer είναι κουμπωμένο εκεί πέρα...άσε που για 150 ευρώ διαφορά
προτιμώ να πάρω καινούριο...


ειδεσ ομως τιμες?γμτ πολλα τους δινουν!!!Θωμα κανε αν θες μια μαγκια και βαλε 1 τονο πιο σκουρα μεμβρανη!!θα σκοτεινιασει λιγο και δεν θα σε ενοχλουν τοσο τα φωτα που χτυπανε απο πισω!!οχι πολυ σκουρο ισα ισα 1 τονο πιο σκουρο απ το διαφανο εντελος!!!!

πάνο αυτό λέω να κάνω ρε και πιστέυω πως θα λυθεί το θέμα...
θα το παιδέψω πάντως και θα βάλω και καμιά φώτο...που ξές
αν γίνει ίσως και κάποιοι άλλοι να γλυτώσουν την 400άρα.

NickE60
30-07-10, 23:10
Θωμά γιατί δεν το αφαιρείς εντελώς το τζάμι? έτσι κι αλλιώς άχρηστο είναι τώρα... ρίχτου και 4 σταγονίτσες σιλικόνη στις άκρες για να μην "παίζει" και μέχρι να βρεις άλλον δεν θα έχεις πρόβλημα..

Thomelef
30-07-10, 23:23
και αυτό είναι καλή λύση νίκο αν και λίγο πρόχειρη...
με τα 2 κρύσταλα ο καθρέφτης σφίγγει καλά όταν κουμπώνει.
χωρίς το ένα θα ύπάρχει ένα κενό περίπου 4 χιλ... οκ μπορώ
να το κολήσω, αλλά όχι με σιλικόνη. με την ζέστη που έχει θα
χυθεί για πλάκα.
τέλος το τζαμάκι προσφέρει καλή προστασία στον καθρέφτη.
thNX ANYWAY BRO!!!

5555
30-07-10, 23:52
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=686228

Thomelef
31-07-10, 09:11
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=686228

το διάβασα και εγώ το συγκεκριμένο θρεντ...
για να είμαι ειλικρινής ψήνομαι να κάνω κάνα
DIY και να το ποστάρω. είδωμεν!!!την δευτέρα
θα πάω να πάρω ελαφρώς σκούρη μεμβράνη,
όπως πρότεινε και ο πάνος.
thanks anyway brothumbthumbthumb

Thomelef
31-07-10, 15:32
case closed!!!
τελικά δεν χρειάζεται ούτε ζελατίνα.
αυτό που χρειάζεται, είναι τέλειο καθάρισμα και να πατήσουν
τα δυο κρύσταλλα μεταξύ τους τέλειο χωρίς το παραμικρό κενό.
το κενό αναμεταξύ τους κάνει φέγγισμα και δυσκολεύει την όραση.
τώρα που τα ξαναέβαλα και τα κόλησα καλά μεταξύ τους, όλα είναι
οκ... συμπέρασμα???αν χυθούν τα ζουμιά μπορείτε να έχετε τον
ίδιο καθρέφτη χωρίς σκίαση και 400+ ευρά στην τσέπη σας :D :D

Vasilis
31-07-10, 15:50
Θωμά...

Άλλαξα τον δικό μου σε Μ3 πριν από κανά 6 μηνο από eBay

150 περίπου με έξοδα αποστολής

Κοιτά αυτά που λέει ο Σταθης


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stathis
31-07-10, 18:30
καθρέφτη χωρίς σκίαση και 400+ ευρά στην τσέπη σας :D :D

τσ τσ τσ...
η ελινα το ξερει αυτο? οτι μπανει σε αυτοκινητο με τετοιο καθρεφτη? :whistle:

ατομα που εχουν καθρεφτη χωρις σκιαση δεν τα κανουμε παρεα...!
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
31-07-10, 19:48
τσ τσ τσ...
η ελινα το ξερει αυτο? οτι μπανει σε αυτοκινητο με τετοιο καθρεφτη? :whistle:

ατομα που εχουν καθρεφτη χωρις σκιαση δεν τα κανουμε παρεα...!
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ σσσσσ!!!!!! και τώρα είναι και δύο...
π'εραν της πλάκας και εδώ μου την σπάει πολύ, έτσι και της πώ να
μωρέ θέλω να βάλω αυτό και εκείνο, με κυνηγάει με το τσόκαρο και
φωνάζει ΕΕΕ ΑΜΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΩΛΑΜΑΞΟ ΣΟΥ...λές και έχω κάνει και τπτ.
για τον καθρέφτη???καλά μωρέ 400 ευρώ τσιγγουνεύεσαι???
καλά ας περάσουν οι διακοπές και τα λέμε...:thumbsup::thumbsup:

Gregory_///M
31-07-10, 20:53
Eκανες τιποτα ασυνηθιστο εχθες το βραδυ? θελω να πω υπαρχει κατι που πρεπει να αποφευγουμε ωστε να μην υπαρξει προβλημα?

Το παθαίνεις έτσι ξαφνικά...
Εμένα μου έτυχε πριν ένα 3μηνο ενώ οδηγούσα και έψαχνα να βρω χαρτιά να το σκουπίσω και συνάμα να μην λερωθεί τίποτα...:shok: :th_Laie_67-1:


case closed!!!
τελικά δεν χρειάζεται ούτε ζελατίνα.
αυτό που χρειάζεται, είναι τέλειο καθάρισμα και να πατήσουν
τα δυο κρύσταλλα μεταξύ τους τέλειο χωρίς το παραμικρό κενό.
το κενό αναμεταξύ τους κάνει φέγγισμα και δυσκολεύει την όραση.
τώρα που τα ξαναέβαλα και τα κόλησα καλά μεταξύ τους, όλα είναι
οκ... συμπέρασμα???αν χυθούν τα ζουμιά μπορείτε να έχετε τον
ίδιο καθρέφτη χωρίς σκίαση και 400+ ευρά στην τσέπη σας :D :D

Θωμά, και έλεγα να τον λύσω κ εγώ να δω τι μπορώ να κάνω, αλλά τώρα με έσωσες!!!!!!!!! :thanks: :thumbsup:

Thomelef
31-07-10, 21:15
Το παθαίνεις έτσι ξαφνικά...
Εμένα μου έτυχε πριν ένα 3μηνο ενώ οδηγούσα και έψαχνα να βρω χαρτιά να το σκουπίσω και συνάμα να μην λερωθεί τίποτα...:shok: :th_Laie_67-1:



Θωμά, και έλεγα να τον λύσω κ εγώ να δω τι μπορώ να κάνω, αλλά τώρα με έσωσες!!!!!!!!! :thanks: :thumbsup:


γρηγόρη, το μοναδικό σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι όταν χωρίζεις
τα δυο κρυσταλλα μεταξύ τους. είναι πολύ καλά κολλημένα. με ένα καλό
κοπίδι και υπομονή τα έχεις ανοίξει...

mo328i
31-08-10, 02:53
φιλε χαρας την υπομονη σου εγω πηγα να ασχοληθω και επειδη ειμαι ανυπομονος και βιαστικος γενικα τον εκανα τον καθρευτη "αστα"..οποτε ειμαι και εγω στην αναζητηση μεταχειρησμενου καθρευτη πραγμα που ακομα δεν εχω βρει...

greg_de_m3
12-09-10, 00:14
Δυστηχώς είμαι και εγώ ένα απο τα θύματα αυτού του περιστατικού.
Μονόδρομος για εμένα ήταν να τον αλλάξω με καινούργιο. :(

mo328i
12-09-10, 16:32
αφου θα παει που θα παει χαμενος ο παλιος σου κανε μια προσπαθεια με την πατεντα που λεμε ποτε δεν ξερεις μπορει αι να πετυχει!!

greg_de_m3
12-09-10, 19:03
Φίλε mo328i δεν τα πολυκαταφέρνω με τις πατέντες :(

Τον καθρέπτη τον άλλαξα στην αντιπροσωπεία και εκεί όταν μου είπαν να μου δώσουν τον χαλασμένο πίσω τους είπα να τον κρατήσουν.Άχρηστος μου ήταν πλέον έτσι και αλλιώς.

mo328i
12-09-10, 22:17
δεν τον εδινες σε εμενα??αφου τσαμπα πηγαινε αν μου τον εδινες να πειραματιζομουν!!

Specialized
03-01-11, 18:24
Ώντας κι εγώ κάλος με την συντήρηση και με τις σωστές λειτουργίες του αυτοκινήτου είχα βάλει στόχο να αλλάξω τον εσωτερικό μου καθρέπτη που είχε -ωωω τι προτότυπο για 46άρι- χάσει τα ζουμιά του και την φωτοσκίαση!
Πήγα λοιπόν Σπανό παρήγγειλα με αριθμό πλαισίου και μετά από περίπου 10μέρες έλαβα SMS που έλεγε ότι έχει παραληφθεί και μπορώ να περάσω για την τοποθέτηση. Χαρούμενος αλλά και λίγο "κομμένος" (500άρα+ ήταν αυτή :shok: ) πήγα και όλοι μαζί τεχνικοί κι εγώ βγάλαμε από το κουτί παραλαβής έναν ωραιότατο νέας κοπής καθρέπτη τύπου Ε82 / Ε87!!! Λάθος λένε οι τεχνικοί θα έχει γίνει καθώς το σχέδιο είναι διαφορετικό από τον δικό μας Ε46 Μ3 (οβάλ)! Κι όμως ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας διαπιστώσαμε ότι η BMW έβαλε μυαλουδάκι και την αντικατάσταση την δείνει με νέου τύπου για να μην χαλάει πάλι thumb

ΔημήτρηςΜ3
03-01-11, 18:47
εγω παλι βρηκα οβαλ αλλα δεν εχω κουμποσει τι φυσα απο τον καθρεπτη..
προσοχη το προβλημα με αυτον το καθρεπτη ειναι η ζεστη!! και τιποτα αλλο!

Thomelef
03-01-11, 18:51
τον ξεζουμιάζεται και τέλος...ούτε πεντακοσάρες, ούτε τπτ...τουλάχιστον εγώ δεν πληρώνω
για μια σκίαση 5 κατοστάρικα...το βρίσκω πολύ μεγάλη κοροιδία...περί ορέξεως όμως...!!!

gyiama
03-01-11, 19:07
Ώντας κι εγώ κάλος με την συντήρηση και με τις σωστές λειτουργίες του αυτοκινήτου είχα βάλει στόχο να αλλάξω τον εσωτερικό μου καθρέπτη που είχε -ωωω τι προτότυπο για 46άρι- χάσει τα ζουμιά του και την φωτοσκίαση!
Πήγα λοιπόν Σπανό παρήγγειλα με αριθμό πλαισίου και μετά από περίπου 10μέρες έλαβα SMS που έλεγε ότι έχει παραληφθεί και μπορώ να περάσω για την τοποθέτηση. Χαρούμενος αλλά και λίγο "κομμένος" (500άρα+ ήταν αυτή :shok: ) πήγα και όλοι μαζί τεχνικοί κι εγώ βγάλαμε από το κουτί παραλαβής έναν ωραιότατο νέας κοπής καθρέπτη τύπου Ε82 / Ε87!!! Λάθος λένε οι τεχνικοί θα έχει γίνει καθώς το σχέδιο είναι διαφορετικό από τον δικό μας Ε46 Μ3 (οβάλ)! Κι όμως ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας διαπιστώσαμε ότι η BMW έβαλε μυαλουδάκι και την αντικατάσταση την δείνει με νέου τύπου για να μην χαλάει πάλι thumb

δουλεψε του Aσσου ο καθρεπτης σε Ε46? λιγο κουλο μου φαινεται δουλευει φωτοσκιαση και λαμπακι συναγερμου κανονικα?

kplc16
03-01-11, 19:23
δουλεψε του Aσσου ο καθρεπτης σε Ε46? λιγο κουλο μου φαινεται δουλευει φωτοσκιαση και λαμπακι συναγερμου κανονικα?

μπαινει σε Ε46 μη M3?

gyiama
03-01-11, 19:35
απο Ε39 μπαινει σιγουρα και απο Ε53 απ οσο θυμαμαι αλλα τα αλλα απ οσο ξερω δεν δουλευουν

alexk
03-01-11, 19:58
Χαρούμενος αλλά και λίγο "κομμένος" (500άρα+ ήταν αυτή :shok: ) πήγα και όλοι μαζί τεχνικοί κι εγώ βγάλαμε από το κουτί παραλαβής έναν ωραιότατο νέας κοπής καθρέπτη τύπου Ε82 / Ε87!!! Λάθος λένε οι τεχνικοί θα έχει γίνει καθώς το σχέδιο είναι διαφορετικό από τον δικό μας Ε46 Μ3 (οβάλ)! Κι όμως ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας διαπιστώσαμε ότι η BMW έβαλε μυαλουδάκι και την αντικατάσταση την δείνει με νέου τύπου για να μην χαλάει πάλι thumb

Αυτό δεν ισχύει φίλε μου, ο καθρέπτης φυσικά και υπάρχει.
https://bmwfans.info/parts/catalog/51169142225/

ΥΓ : στη Ελβετία δεν πρόκειται να περάσει ΚΤΕΟ με άλλο καθρέπτη και θεωρώ αδύνατο η bmw να καταργήσει τον καθρέπτη... όπως δεν τον κατήργησε ;)

ΔημήτρηςΜ3
03-01-11, 20:52
Αυτό δεν ισχύει φίλε μου, ο καθρέπτης φυσικά και υπάρχει.
https://bmwfans.info/parts/catalog/51169142225/

ΥΓ : στη Ελβετία δεν πρόκειται να περάσει ΚΤΕΟ με άλλο καθρέπτη και θεωρώ αδύνατο η bmw να καταργήσει τον καθρέπτη... όπως δεν τον κατήργησε ;)

το ακουσα και γω οτι το εχουν καταργισει

EVERGET
03-01-11, 21:04
Πάντως από το 2003 και μετά τα Μ3 που εφοδιάζονταν με BMW Assist είχαν τετράγωνο καθρέπτη και όχι τον κλασικό οβάλ!

alexk
03-01-11, 21:13
Αν τον παραγγείλεις από εδώ σε 4 εργάσιμες θα είναι σπίτι σου...

https://www.pelicanparts.com/cgi-bin/smart/more_info.cgi?pn=51-16-9-142-225-BOE&catalog_description=Genuine%20BMW%20Part:%20Interi or%20Mirror%20Electrochrome

gyiama
03-01-11, 23:47
Πάντως από το 2003 και μετά τα Μ3 που εφοδιάζονταν με BMW Assist είχαν τετράγωνο καθρέπτη και όχι τον κλασικό οβάλ!

εννοεις το κουμπακι sos στον καθρεπτη?λγικο ειναι ουτε και οσα ειχαν garaze opener(εκτος απο αυτα που το ειχαν πανω στον ουρανο μπροστα απ την μπλαφονιερα )ο καθρεπτης του M3 εβγαινε/βγαινει μονο με φωτοσκιαση και σαν εξτρα ειναι το λαμπακι του συναγερμου!! αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αντε και τον καταργησανε πως ταιριαζει καθρεπτης απο σειρα 1 και οχι καποια αλλη πιο συγγενικη πχ Ε53 Ε51 κλπ

Specialized
04-01-11, 08:53
Παιδιά εγώ μεταφέρω τα λεγόμενα των 2 τεχνικών που ειδικά για τον ένα γνωρίζω ότι είναι Άριστα Κατιρτισμένος! Προφανώς σχηματικά ο καθρέπτης είναι ίδιος με του Άσσου κι ενδεχομένος εσωτερικά αναβαθμισμένος από τον "μαμά" οβάλ για να μην έχει τα προβλήματα του παρελθόντος..
Η συσκευασία που το συνόδευε είχε όλους τους σωστούς κωδικούς που αφορούσε η παραγγελιοδοσία ΜΕ τον Αριθμό Πλαισίου, γι'αυτό και προφανώς κούμπωσε χωρίς κανένα πρόβλημα και το λαμπάκι του συναγερμού υφίσταται και δουλεύει κανονικότατα. Οπότε γιατί ρε Άλεξ να μου το έκοβε το ΚΤΕΟ της Ελβετίας...?? (όχι ότι σκοπέυω να το περάσω από εκεί :original:)

Specialized
04-01-11, 08:55
Αν τον παραγγείλεις από εδώ σε 4 εργάσιμες θα είναι σπίτι σου...

https://www.pelicanparts.com/cgi-bin/smart/more_info.cgi?pn=51-16-9-142-225-BOE&catalog_description=Genuine%20BMW%20Part:%20Interi or%20Mirror%20Electrochrome

Γιατί να τον παρέγγελνα από εδώ??

gyiama
04-01-11, 09:09
μισο λεπτο να καταλαβουμε τι γινεται!!! σου εβαλε καθρεπτη τελικα ο οποιος ειναι στο σχεδιο του ασσου αλλα εχει κωδικο κθρεπτη Μ3? ποιον κωδικο εχει ειναι ευκολο να τον γραψεις?εχει ενδιαφερον το θεμα

Specialized
06-01-11, 21:20
μισο λεπτο να καταλαβουμε τι γινεται!!! σου εβαλε καθρεπτη τελικα ο οποιος ειναι στο σχεδιο του ασσου αλλα εχει κωδικο κθρεπτη Μ3? ποιον κωδικο εχει ειναι ευκολο να τον γραψεις?εχει ενδιαφερον το θεμα

Ευτυχώς που κράτησα το κουτί (έχω βάλει τον παλιό μέσα). Λοιπόν τα στοιχεία που γράφει απ'έξω ειναι Partnumber: 5116 9 142 238, Origin: 004, Description: INNENSPIEGEL
Επαναλαμβάνω ότι η παραγγελία έγινε με τον αριθμό πλαισίου μου!

gyiama
07-01-11, 09:16
Ώντας κι εγώ κάλος με την συντήρηση και με τις σωστές λειτουργίες του αυτοκινήτου είχα βάλει στόχο να αλλάξω τον εσωτερικό μου καθρέπτη που είχε -ωωω τι προτότυπο για 46άρι- χάσει τα ζουμιά του και την φωτοσκίαση!
Πήγα λοιπόν Σπανό παρήγγειλα με αριθμό πλαισίου και μετά από περίπου 10μέρες έλαβα SMS που έλεγε ότι έχει παραληφθεί και μπορώ να περάσω για την τοποθέτηση. Χαρούμενος αλλά και λίγο "κομμένος" (500άρα+ ήταν αυτή :shok: ) πήγα και όλοι μαζί τεχνικοί κι εγώ βγάλαμε από το κουτί παραλαβής έναν ωραιότατο νέας κοπής καθρέπτη τύπου Ε82 / Ε87!!! Λάθος λένε οι τεχνικοί θα έχει γίνει καθώς το σχέδιο είναι διαφορετικό από τον δικό μας Ε46 Μ3 (οβάλ)! Κι όμως ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας διαπιστώσαμε ότι η BMW έβαλε μυαλουδάκι και την αντικατάσταση την δείνει με νέου τύπου για να μην χαλάει πάλι thumb

Τωρα βγηκε ακρη με το θεμα!! ο κωδικος αυτος ειναι απο Ε46 και Ζ4 οπου ειναι λογικο και μαλιστα δεν ειναι για ολα τα Ζ4 μονο για τα παλια!! αλλα οχι απο Ε82 Ε92 κλπ γιατι ημουν σιγουρος οτι δεν δουλευουν εκεινοι,χουν αλλη συχνοητα στον τηλεχειρισμο!!!!!

wheelman
13-06-17, 20:43
https://www.youtube.com/watch?v=yY9sLouu0fU

https://x8r.co.uk/products/bmw/bmw-mirror-repair-kits/bmw-e46-m3-e39-m5-oval-rear-view-mirror-auto-dim-dimming-replacement-glass-cell

https://mirrorjohn.com/BMW_M3_E46_M5_39_Rear_View_Mirror_Glass.php

MixalhsGp
02-11-17, 12:02
Υπαρχει μαγαζι που να κανει επισκευη του καθρεπτη;

stef
02-11-17, 13:40
Το στέλνεις εξωτερικό κ στο φτιάχνουν.
Το χει κανει φιλος.
Θα ψάξω να σου βρω ποιος ειναι

MixalhsGp
02-11-17, 18:08
Το στέλνεις εξωτερικό κ στο φτιάχνουν.
Το χει κανει φιλος.
Θα ψάξω να σου βρω ποιος ειναι
Ευχαριστω στεφ . Ψαχνω και για μεταχειρισμένο αλλα δεν εχω βρει κατι....

stef
02-11-17, 18:46
www.radar-mirror.com

MixalhsGp
02-11-17, 19:46
www.radar-mirror.com

thumb