PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζαντες Z3M σε Z3 1.9 facelift



paganis
29-07-10, 14:33
προσφατα ...απεκτησα ενα σετ..γνησιες, ζαντες απο ζ3μ σε αρκετα καλη κατασταση! εχω λοιπον ..τα εξης ερωτηματα! δεδομενου...οτι αυτην την στιγμη ,φοραω 18...που ομολογουμενος,του πανε αρκετα..θα αξιζε απο πλευρας εμφανισης να μπουμε του m? επιπλεον...εχοντας σαν δεδομενο...οτι μπαινουνε( εχουμε αναλογο προηγουμενο),,τρωγοντας 3-4 χιλιοστα στον τορνο και πελμα 245...θα υπαρξει καποιο προβλημα??? αλλη εναλλακτικη...η αλλαγη κεντρων απο ζ3μ...ή ζ4μ (υπαρχουν τα ανταλλακτικα).., σε αυτην την περιπτωση...τι πιθανα προβληματα ,μπορει να αντιμετωπισω??
περιμενω γνωμες...σε θεματα εμφανισης( εχω και φωτο στο προφιλ), αν θα του πανε καλυτερα ,του ζ3μ και επιπλεον πιθανους τροπους εφαρμογης.,δεδομενου οτι το οφσετ..της 9αρας πισω ζαντας ειναι 08...αν δεν κανω λαθος...

joseph
29-07-10, 15:14
Για μενα μην φας ζαντα στον τορνο σε καμια περιπτωση.... καλυτερα ρολαρισε τα φτερα σου λιγο αν γινετε, βαλε και λιγο πιο στενο λαστιχο, αλλα ζαντα μην φας.
Αλλιως μην τις βαζεις!!!

HULK
29-07-10, 15:21
Ο Chris Z3 εχει βαλει ζαντες απο Μ σε facelift και νομιζω οτι γυρισε προς τα εξω λιγο τα χειλακια των φτερων αλλα με τιποτα να μην τις φας στον τορνο γιατι αδυνατιζουν.Παντως οι ζ3 Μ θα μου αρεσαν πιο πολυ απο τις 18αρες που εχεις τωρα ασε που θα εχεις και καλυτερες επιδοσεις.

gnx
29-07-10, 15:32
Νομιζω οτι το οφσετ πισω ειναι 9. Παντως τις ζαντες μην τις πειραξεις.

paganis
29-07-10, 16:42
Για μενα μην φας ζαντα στον τορνο σε καμια περιπτωση.... καλυτερα ρολαρισε τα φτερα σου λιγο αν γινετε, βαλε και λιγο πιο στενο λαστιχο, αλλα ζαντα μην φας.
Αλλιως μην τις βαζεις!!!

το λαστιχο που θα μπει ,πρεπει να ειναι 245,..πιο στενο,..δεν ειναι σωστο για την ζαντα(ειναι 9αρα)!
απο αναλογο προτζεκτ..ενα απλο ρολαρισμα του φτερου δεν εφτανε και εγινε και ενα περασμα απο τορνο, για 3-4 χιλιοστα!
το συγκεκριμενο ζ3..κυκλοφορει ,χωρις καποια προβληματα....! παντως και μενα με χαλαει...ο συγκεκριμενος τροπος..οποτε περιμενω αποψεις...

BILL007
29-07-10, 17:14
Πίσω φτερά απο Ζ3Μ λογικά θα έκαναν δουλειά,αλλά φαντάζομαι πως βγαίνουν εκτος budget...:(

paganis
29-07-10, 17:18
Πίσω φτερά απο Ζ3Μ λογικά θα έκαναν δουλειά,αλλά φαντάζομαι πως βγαίνουν εκτος budget...:(

μπιλ...δεν εχω σκοπο να χαλασω ,,το ομορφο κωλαρακι της μπεμπας μου! ασε που πιστευω ..πως τα φτερα του ζ3μ,...εχουν ιδιο κενο με του ζ3 facelift...! του facelift,,ειναι αρκετα φουσκωμενα..σε σχεση με το προηγουμενο..

joseph
29-07-10, 17:24
το λαστιχο που θα μπει ,πρεπει να ειναι 245,..πιο στενο,..δεν ειναι σωστο για την ζαντα(ειναι 9αρα)!
απο αναλογο προτζεκτ..ενα απλο ρολαρισμα του φτερου δεν εφτανε και εγινε και ενα περασμα απο τορνο, για 3-4 χιλιοστα!
το συγκεκριμενο ζ3..κυκλοφορει ,χωρις καποια προβληματα....! παντως και μενα με χαλαει...ο συγκεκριμενος τροπος..οποτε περιμενω αποψεις...

Κοιτα, εχω δει και 215 λαστιχο σε 9αρα, αλλα με πολυ "τραβηγμα" στο λαστιχο, ξερεις, "german style" βασικα δεν μου αρεσει, τωρα 235 μια χαρα θα ειναι σε 9αρα, δεν εχει προβλημα.
Τωρα ενα αλλο που εχω προσεξει ειναι οτι σε διαφορετικες εταιριες η "φορμα" στο λαστιχο ειναι σε αλλα πιο φαρδια σε αλλα πιο στενα, ελαχιστα μεν, αλλα ειναι.
Πχ στο δικο μου οταν ειχα τα conti3 σε 225-45-17 σε 8αρα ζαντα, το λαστιχο στο πλαινο ελαχιστα στρογγυλευε προς τα μεσα "σαν να ειναι φαρδια η ζαντα "τραβηγμα", οταν εβαλα fulda το λαστιχο ειναι πιο ευθεια στο προφιλ "σαν να ειναι πιο φαρδυ.
Εχω προσεξει οτι kuhmo- Verdestein και αλλες εταιριες ειναι λιγο πιο φαρδια η φορμα-πιο τετραγωνο το ελαστικο στο προφιλ, εχω δει ελαστικο BF goodrich 225/45 σε 8 αρα και εδειχνε σαν 215.
Ισως με λιγο τραβηγμα στα φτερα, σε συνδυασμο με λαστιχα με στενη φορμα δεν θα εχεις προβλημα, μιας και μιλαμε για χιλιοστα.

Υ.Γ οταν ειχα πρωτο παρει το αμαξι ειχα βαλει 16αρες ΑΖΕV με 225-50 bridgestone re720, και το λαστιχο "εγλυφε" στο φτερο, οταν εβαλα αλλη μαρκα μισελεν τοτε δεν ακουμπουσε, το 720 ηταν πιο χοντροκομενο στα πλαινα.

paganis
29-07-10, 18:09
Κοιτα, εχω δει και 215 λαστιχο σε 9αρα, αλλα με πολυ "τραβηγμα" στο λαστιχο, ξερεις, "german style" βασικα δεν μου αρεσει, τωρα 235 μια χαρα θα ειναι σε 9αρα, δεν εχει προβλημα.
Τωρα ενα αλλο που εχω προσεξει ειναι οτι σε διαφορετικες εταιριες η "φορμα" στο λαστιχο ειναι σε αλλα πιο φαρδια σε αλλα πιο στενα, ελαχιστα μεν, αλλα ειναι.
Πχ στο δικο μου οταν ειχα τα conti3 σε 225-45-17 σε 8αρα ζαντα, το λαστιχο στο πλαινο ελαχιστα στρογγυλευε προς τα μεσα "σαν να ειναι φαρδια η ζαντα "τραβηγμα", οταν εβαλα fulda το λαστιχο ειναι πιο ευθεια στο προφιλ "σαν να ειναι πιο φαρδυ.
Εχω προσεξει οτι kuhmo- Verdestein και αλλες εταιριες ειναι λιγο πιο φαρδια η φορμα-πιο τετραγωνο το ελαστικο στο προφιλ, εχω δει ελαστικο BF goodrich 225/45 σε 8 αρα και εδειχνε σαν 215.
Ισως με λιγο τραβηγμα στα φτερα, σε συνδυασμο με λαστιχα με στενη φορμα δεν θα εχεις προβλημα, μιας και μιλαμε για χιλιοστα.

Υ.Γ οταν ειχα πρωτο παρει το αμαξι ειχα βαλει 16αρες ΑΖΕV με 225-50 bridgestone re720, και το λαστιχο "εγλυφε" στο φτερο, οταν εβαλα αλλη μαρκα μισελεν τοτε δεν ακουμπουσε, το 720 ηταν πιο χοντροκομενο στα πλαινα.

ειναι μια καλη ιδεα...να συνδιασω και λαστιχο ,με την καταλληλη φορμα! θα ρωτησω λαστιχαδες...και ισως κατι να γινει...

joseph
29-07-10, 18:32
ειναι μια καλη ιδεα...να συνδιασω και λαστιχο ,με την καταλληλη φορμα! θα ρωτησω λαστιχαδες...και ισως κατι να γινει...

Αυτο θα δωσει λυση μονο αν ειναι χιλιοστα, αν οι ζαντες ειναι πολυ εξω δεν νομιζω να κανεις κατι.
Αν πας σε κανενα λαστιχαδικο προσεξε διαφορες μαρκες ελαστικων διπλα διπλα και θα δεις οτι μοιαζουν σαν να ειναι αλλο νουμερο, μπορει να φαινετε αστειο, αλλα εχουν διαφορα

paganis
29-07-10, 18:42
εκανα μια προβα στις ζαντες...και προεξεχουν απο τον θολο κατι λιγοτερο απο 1 ποντο..! τωρα ομως φοραει 255 λαστιχο! ισως με το 235..κερδιζοντας τον 1 ποντο (μεσα -εξω) και με μαζεμα των χειλων των φτερων...ισως γινει δουλεια!

joseph
29-07-10, 19:08
βρες κανενα παλιο 235-40-17λαστιχο και κανε προβες!!
Αν και λιγο δυσκολο νουμερο

paganis
29-07-10, 19:32
βρες κανενα παλιο 235-40-17λαστιχο και κανε προβες!!
Αν και λιγο δυσκολο νουμερο

τα μπροστινα ειναι 235-40-17..οποτε θα γινει μια δοκιμη...

paganis
29-07-10, 19:44
εγινε μια πιο προσεκτικη μετρηση (κατα προσεγγιση..με αλφαδι και χαρακα..) και βρηκα πως το χειλος της ζαντας ,προεξεχει του φτερου κατα 1.3cm! η ζαντα που φοραω τωρα ,ειναι μεσα απο το χειλος...κατα 1.2cm..οποτε μιλαμε για συνολικη διαφορα 2,5 cm!!! οποτε ..εχουμε σημαντικο προβλημα.....

joseph
29-07-10, 19:57
εγινε μια πιο προσεκτικη μετρηση (κατα προσεγγιση..με αλφαδι και χαρακα..) και βρηκα πως το χειλος της ζαντας ,προεξεχει του φτερου κατα 1.3cm! η ζαντα που φοραω τωρα ,ειναι μεσα απο το χειλος...κατα 1.2cm..οποτε μιλαμε για συνολικη διαφορα 2,5 cm!!! οποτε ..εχουμε σημαντικο προβλημα.....

Aν εβρισκες και 2 μπροστινες ακομα τοτε δεν θα ειχες προβλημα.. πριν καιρο ειχα δει μτχ σε ενα ζανταδικο στην καλαματα

paganis
29-07-10, 21:42
Aν εβρισκες και 2 μπροστινες ακομα τοτε δεν θα ειχες προβλημα.. πριν καιρο ειχα δει μτχ σε ενα ζανταδικο στην καλαματα

εβαλα δοκιμαστικα τις μπροστα ,πισω και ειναι πολυ μεσα στο φτερο..σε σημειο που θελουν προσθηκες...! επιπλεον...η ολη ομορφια ειναι η πατουρα της πισω ζαντας...! το να βαλω 4 ιδιες μπρος -πισω...δεν το συζηταω καν...ή θα μπουν οπως πρεπει...ή αλλιως θα πωληθουν...

m-power_01
30-07-10, 03:52
Νομιζω οτι το οφσετ πισω ειναι 9. Παντως τις ζαντες μην τις πειραξεις.

Το οφσετ ειναι 8χιλ στο Ζ3Μ πισω στις 9αρες


το λαστιχο που θα μπει ,πρεπει να ειναι 245,..πιο στενο,..δεν ειναι σωστο για την ζαντα(ειναι 9αρα)!

Η 9αρα ζαντα παιρνει απο 235 μεχρι 265 με ιδανικό το 245. Μια ματια στο παρακατω λινκ θα σε βοηθησει.
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113


Κοιτα, εχω δει και 215 λαστιχο σε 9αρα, αλλα με πολυ "τραβηγμα" στο λαστιχο, ξερεις, "german style" βασικα δεν μου αρεσει, τωρα 235 μια χαρα θα ειναι σε 9αρα, δεν εχει προβλημα.
.
Το 215 σε 9αρα ειναι εκτος προδιαγραφων...επικινδυνο θα το χαρακτηριζα...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113

paganis
30-07-10, 14:14
αυριο ..πιθανοτατα...θα δω αλλο ενα ζ3 facelift...με ζαντες απο m! θα το εξετασω...και αν δω οτι ..ειναι σωστο ,θα δοκιμασω τον τροπο του! ρωτησα και σε ζανταδες (με σωστο εξοπλισμο)...και μου ανεφεραν πως η συγκεκριμενη ζαντα..εχει περιθωριο 6μμ φαγωμα σε τορνο...συνεπως με 4μμ..δεν θα υπαρξει θεμα ( εχει πολυ χοντρη πατουρα, στο σημειο ,που βιδωνει το μπουλονι...και το κραμα μεταλλου ειναι καλο)! μονη προυποθεση..για να δοκιμασω αυτον τον τροπο..βαζοντας την ζαντα...να εχει ενα ανεκτο περιθωριο απο το φτερο...