PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές!!



zgouriazmenos
28-07-10, 12:19
Αφού δεν έχω σκοπό να κάνω φέτος διακοπές, αποφάσισε να τις κάνει το αμάξι για μένα! Για να μη μακρυγορώ λοιπόν θέλω τα φώτα σας!! Όταν το αμάξι δουλεύει με υγραέριο έχω παρατηρήσει ότι κάνει (σπάνια βέβαια, αλλά κάνει..) κάποιες μικροδιακοπές σε όλο το φάσμα στροφών και ανεξαρτήτα με πόσα χιλιόμετρα πάει, σαν να είναι απο ρεύμα. Μπουζι? Πολλαπλασιαστής? Κάτι άλλο? Δεν έχω ιδέα! Πάντως σε διαγνωστικό που έχει μπεί αρκετές φορές δεν έχει δείξει κάτι. Το αμάξι είναι 318ci με Μ43 (1900cc). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Kostas_1
28-07-10, 12:28
Τροφοδοσια θα ελεγα....

Vasilis
28-07-10, 12:30
κ γω για εκει το βλεπω....

πολλαπλασιαστης μπερδευει...δεν κανει κενα

εκει που τοποθετησες το υγραεριο....ρωτησες?

zgouriazmenos
28-07-10, 12:36
Ναι του το πήγα 2 φορές αλλά δε βρίσκει τίποτα! Άσε που το ρημάδι θυμάται να τα κάνει όταν είμαι εκτός Αθήνας, σε άκυρες ώρες.. Υποθέτω μήπως είναι απο ρεύμα γιατί κάτι τέτοιες διακοπές μου έκανε το Punto και άλλαξα 2 απο τους 4 πολλαπλασιαστές.

Kostas_1
28-07-10, 12:42
Μα τοτε θα στο εκανε και οταν χρησιμοποιεις βενζινη.

zgouriazmenos
28-07-10, 13:04
Με τη βενζίνη ανεπαίσθητα. Αν δεν το έχω κατά νου ούτε που το καταλαβαίνω. Με το υγραέριο είναι πιο έντονο

Vasilis
28-07-10, 13:37
το αντιθετο θα ταν πιο ευκολο να εξηγηθει....

με την βενζινη θα περιμενα περισσοτερες διακοπες κ οχι με το υγραεριο....

zgouriazmenos
29-07-10, 07:19
Ανάποδα αυτοκίνητα αυτά τα παλιο-bmw!! Έχουν την κίνηση πισω... Εσύ οδηγείς τη μούρη, αυτά πάνε με τον κ*λο τους...! Anyway, καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει για να αρχίσω απο κάπου να ψάχνομαι?

halkida116mpack
29-07-10, 10:55
Ανάποδα αυτοκίνητα αυτά τα παλιο-bmw!! Έχουν την κίνηση πισω... Εσύ οδηγείς τη μούρη, αυτά πάνε με τον κ*λο τους...! Anyway, καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει για να αρχίσω απο κάπου να ψάχνομαι?

μια λυση θα ηταν να σου πω να δοκιμαζες βενζινη απο αλλου.......αλλα τωρα τι να σου πω να δοκιμασεις αλλο γκαζακι?:th_Laie_67-1::σε αντιστοιχο προβλημα που ειχα εγω(με βενζινη ετσι...)βρεθηκα με αλλαγη 1 πολλαπλασιαστη και αισθητηρα ΝΟΧ και το εγκεφαλακι προς αντικατασταση...:whistle:

Stathis
29-07-10, 11:00
αν ειχες προβλημα με βεσπα θα σου ελεγα αστην λιγο και θα φτιαξει μονη της...

τωρα για το προβλημα που περιγραφεις, τι να σου πουμε απ΄το pc, ισως θα πρεπει να επισκευθεις τον εγκαταστατη του συστηματος υγραεριου...

Thomelef
29-07-10, 11:09
εγώ θα έλεγα να το κουμπώσεις σε gt1 και να σου τσεκάρουν τους πολαπλασιαστές!!!
οτιδήποτε έχει να κάνει με διακοπές- ρεταρίσματα - κτλ συνήθως προέρχεται λόγο
κακής ανάφλεξης μπουζί - πολαπλασιαστές...

zgouriazmenos
29-07-10, 11:42
αν ειχες προβλημα με βεσπα θα σου ελεγα αστην λιγο και θα φτιαξει μονη της...

τωρα για το προβλημα που περιγραφεις, τι να σου πουμε απ΄το pc, ισως θα πρεπει να επισκευθεις τον εγκαταστατη του συστηματος υγραεριου...

Φίλε Στάθη με βέσπα (αν και 50άρι) 10 χρόνια που την είχα στα χέρια μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Το πήγα δυο φορές στον εγκαταστάτη, το έλυσε, το έδεσε και απο όσα μου είπε δεν εντόπισε κανένα απολύτως πρόβλημα.

zgouriazmenos
29-07-10, 11:45
εγώ θα έλεγα να το κουμπώσεις σε gt1 και να σου τσεκάρουν τους πολαπλασιαστές!!!
οτιδήποτε έχει να κάνει με διακοπές- ρεταρίσματα - κτλ συνήθως προέρχεται λόγο
κακής ανάφλεξης μπουζί - πολαπλασιαστές...

Φίλε Thomelef επειδή είμαι απο χωριό και δεν ξέρω, θες να με βοηθήσεις λίγο? Τί είναι αυτό το gt1? Που μπορώ να το βρώ? Για δώσε καμια επιπλέον πληροφορία? :thanks:

katsaraios
29-07-10, 13:49
Βαγγελη αν σε βολευει ανεβα Μεταμορφωση στην QSDS -Τατοιου 45 και ζητα στον Μανωλη να το βαλει στο διαγνωστικο ,εγω πιστευω οτι θα δειξη πολλαπλασιαστη αφου αυτος με το υγραεριο ελεγξε ΟΛΟ το κυκλωμα.

Thomelef
29-07-10, 16:09
Φίλε Thomelef επειδή είμαι απο χωριό και δεν ξέρω, θες να με βοηθήσεις λίγο? Τί είναι αυτό το gt1? Που μπορώ να το βρώ? Για δώσε καμια επιπλέον πληροφορία? :thanks:

το gt1 είναι το επίσημο διαγνωστικό της bmw. σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία
ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο το έχουν. πάνε και κούμπωσε το για να
διαγνωθεί η βλάβη σου.

zgouriazmenos
30-07-10, 07:30
Βαγγελη αν σε βολευει ανεβα Μεταμορφωση στην QSDS -Τατοιου 45 και ζητα στον Μανωλη να το βαλει στο διαγνωστικο ,εγω πιστευω οτι θα δειξη πολλαπλασιαστη αφου αυτος με το υγραεριο ελεγξε ΟΛΟ το κυκλωμα.

Ευχαριστώ Γιώργο! Θα περάσω σήμερα το μεσημέρι μια βόλτα απο εκεί να το δούμε.

katsaraios
30-07-10, 09:45
Ευχαριστώ Γιώργο! Θα περάσω σήμερα το μεσημέρι μια βόλτα απο εκεί να το δούμε.

Πιο κοντα σου ειναι στην Βουλιαγμενης οπως ανεβαινουμε για Αθηνα στον παραδρομο πριν το Παναγιωταρακο η ATHENS CAR (Eξουσιοδοτημενο) και μετα απο 150 μετρα η QS (Εξειδικευμενο).
Αν δεν εχεις χρονο για να ανεβεις Μεταμορφωση πηγαινε εκει

zgouriazmenos
30-07-10, 11:05
Θα ανέβω έτσι και αλλιώς το απογευματάκι βόρεια, οπότε θα περάσω απο Μεταμόρφωση μιας και βολεύει καλύτερα.