PDA

Επιστροφή στο Forum : 13 τρόποι για να καίτε λιγότερη βενζίνη!



Vasilis
28-07-10, 08:18
https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/D86BE41ABE3C779FE795AC6809975E3C.jpg



Οι αυξήσεις των τελευταίων μηνών στα καύσιμα και οι ελλείψεις που παρατηρούνται τις τελευταίες ημέρες σε πολλές περιοχές της χώρας έχουν φέρει σε απόγνωση πολλούς οδηγούς.ΣΆ αυτό το πλαίσιο η οικονομική οδήγηση αποκτά πολύ πιο…
ουσιαστικό νόημα. Εκτός από τη μείωση της ρύπανσης στο περιβάλλον ως συνέπεια της μειωμένης κατανάλωσης, οι οδηγοί που εφαρμόζουν τις αρχές της οικονομικής οδήγησης μπορούν να πετύχουν εξοικονόμηση κατά μέσο όρο 15 % και ισόποση ελάφρυνση του κόστους καυσίμων.

ΚατΆ αντιστοιχία ένας οδηγός που θα περιορίσει την κατανάλωση βενζίνης κατά 15 %, θα είναι σαν να αγοράζει τη βενζίνη προς 1,27 ευρώ το λίτρο, αντί για 1,5 που είναι σήμερα η μέση τιμή πώλησης της αμόλυβδης.Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) προωθεί την οικονομική, οικολογική και ασφαλή οδήγηση (ecodriving) μέσω της συμμετοχής του σε ειδικά ευρωπαϊκά προγράμματα ενώ σύμφωνα με στέλεχος του τμήματος Περιβάλλοντος και Μεταφορών του ΚΑΠΕ το eco-driving έχει περιληφθεί στη διαδικασία εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.Το ΚΑΠΕ έχει κωδικοποιήσει 13 βασικές αρχές του eco-driving, σύμφωνα με τις οποίες ο οδηγός για να μειώσει την κατανάλωση καυσίμου πρέπει:

1.Να αλλάζει γρήγορα ταχύτητα προς υψηλότερη σχέση μετάδοσης στις 2000 – 2500 στροφές.

2.Να οδηγεί με σταθερή ταχύτητα, στις 2000-2500 στροφές .

3.Να προβλέπει τις συνθήκες κυκλοφορίας ώστε να αποφεύγει τις άσκοπες επιταχύνσεις και φρεναρίσματα.

4.Να σταματά επιβραδύνοντας ομαλά όταν πλησιάζει σε φωτεινό σηματοδότη, αφήνοντας το γκάζι, πατώντας ομαλά το φρένο και με επιλεγμένη μία υψηλή σχέση μετάδοσης.

5.Να σβήνει τον κινητήρα σε σύντομες στάσεις.

6.Να κάνει τακτική συντήρηση του οχήματος και των ελαστικών.

7.Να αποφεύγει τη μεταφορά περιττών φορτίων.

8.Να κάνει συνετή χρήση του κλιματισμού.

9.Στις στροφές να επιβραδύνει ομαλά.

10.Να αποφεύγει τη χρήση του οχήματος για σύντομες διαδρομές.

11.Να χρησιμοποιεί το βοηθητικό εξοπλισμό του οχήματος (μετρητής κατανάλωσης, στροφόμετρο, cruise control αν υπάρχει)

12.Να επιλέγει αποδοτικότερο όχημα, εξετάζοντας την κατανάλωση καυσίμου.

13.Να σχεδιάζει τη διαδρομή, ώστε να αποφεύγονται άσκοπες μετακινήσεις.



Πηγη:tro-ma-ktiko.blogspot (https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/07/13.html)


Αν εχετε κατι ακομα να προσθεσετε...ριξτε το παιδια γιατι καιγομαστε.....:th_Laie_67-1:

yodas
28-07-10, 11:33
με το αέριο τι έκανες Βασίλη....εμείς τοποθετήσαμε ήδη σε clk 320 brabus με εκπληκτικά αποτελέσματα...

Vasilis
28-07-10, 11:38
με το αέριο τι έκανες Βασίλη....εμείς τοποθετήσαμε ήδη σε clk 320 brabus με εκπληκτικά αποτελέσματα...

φιλε Υο...ακομα στην σκεψη ειμαι...

η αληθεια ειναι οτι με φοβιζει το γεγονος της υπαρξης του κομπρεσσορα!

θα θελα εμπεριστατωμενες αποψεις κ γνωμες απο ανθρωπους που εχουν κομπρεσσερ πανω....

ευτυχως ή δυστυχως θελω να μαι δευτερος σε καινουργιες ιδεες για να ακουω κ να κρινω απο αλλους για τις αποφασεις που θα παρω!thumb

tassos
28-07-10, 11:50
Σε ενα φορουμ οπου: γραφουμε για κομπρεσσορες, 'στροφιλικι', 'τουμπανο-πατηματα', φρενα απο GT2, drift και τα λαστιχα κομματια, o 850 ξεμπαζωνει την εγνατια, ξαφνικα πεταγεται ενας ''περιθωριακος'' τυπος και μιλαει για: οικονομια, περιττο βαρος (τα 30 κιλα του ESS σου λενε κατι?), τακτικο ελεγχο στα λαστιχα, αλλαγες στις 2.000στροφες (!) και ομαλο φρεναρισμα!!!



Αναλογιστειτε τα παραπανω κυριε...
και πειτε μας.....
Μασαει η κατσικα ταραμα?

Vasilis
28-07-10, 11:54
Σε ενα φορουμ οπου: γραφουμε για κομπρεσσορες, 'στροφιλικι', 'τουμπανο-πατηματα', φρενα απο GT2, drift και τα λαστιχα κομματια, o 850 ξεμπαζωνει την εγνατια, ξαφνικα πεταγεται ενας ''περιθωριακος'' τυπος και μιλαει για: οικονομια, περιττο βαρος (τα 30 κιλα του ESS σου λενε κατι?), τακτικο ελεγχο στα λαστιχα, αλλαγες στις 2.000στροφες (!) και ομαλο φρεναρισμα!!!



Αναλογιστειτε τα παραπανω κυριε...
και πειτε μας.....
Μασαει η κατσικα ταραμα?

δεδομενων των καιρων φιλε τασο...

δεδομενου το οτι δεν οδηγαμε μονο με κομπρεσσορες

δεδομενου οτι δεν ειμαστε ολη μερα στα στροφιλικια κ στα τουμπανοπατηματα...


δεδομενου οτι καπως πρεπει να αποσβεσουμε ολα τα ανωτερω....

κ δεδομενου οτι υπαρχουν κ πιο ηρεμοι οδηγοι στην παρεα μας....


καλη ειναι η ενημερωση...εστω να υπαρχει!:thumbsup:

Samaro
28-07-10, 11:59
δεδομενων των καιρων φιλε τασο...
δεδομενου το οτι δεν οδηγαμε μονο με κομπρεσσορες
δεδομενου οτι δεν ειμαστε ολη μερα στα στροφιλικια κ στα τουμπανοπατηματα...
δεδομενου οτι καπως πρεπει να αποσβεσουμε ολα τα ανωτερω....
κ δεδομενου οτι υπαρχουν κ πιο ηρεμοι οδηγοι στην παρεα μας...
καλη ειναι η ενημερωση...εστω να υπαρχει!:thumbsup:

Τι λες τωρα,εδω ακομα και στη F1 και κοψανε τον ανεφοδιασμο !!!:th_Laie_67-1:

tassos
28-07-10, 12:05
δεδομενων των καιρων φιλε τασο...

δεδομενου το οτι δεν οδηγαμε μονο με κομπρεσσορες

δεδομενου οτι δεν ειμαστε ολη μερα στα στροφιλικια κ στα τουμπανοπατηματα...


δεδομενου οτι καπως πρεπει να αποσβεσουμε ολα τα ανωτερω....

κ δεδομενου οτι υπαρχουν κ πιο ηρεμοι οδηγοι στην παρεα μας....


καλη ειναι η ενημερωση...εστω να υπαρχει!:thumbsup:

Ακριβως, ειναι σωστα, και λιγο πολυ πραγματα που ολοι εφαρμοζουμε, οταν δεν μας πιανει λυσσα!
:thnx:

Monsta
28-07-10, 12:08
3.Να προβλέπει τις συνθήκες κυκλοφορίας ώστε να αποφεύγει τις άσκοπες επιταχύνσεις και φρεναρίσματα.

4.Να σταματά επιβραδύνοντας ομαλά όταν πλησιάζει σε φωτεινό σηματοδότη, αφήνοντας το γκάζι, πατώντας ομαλά το φρένο και με επιλεγμένη μία υψηλή σχέση μετάδοσης.

5.Να σβήνει τον κινητήρα σε σύντομες στάσεις.




Στο #4 απλά να προσθέσω όπως όταν 'τσουλάμε' για να σταματήσουμε με ταχύτητα στο κιβώτιο και το πόδι δεν ακουμπάει το γκάζι, εκείνη ακριβώς τη στιγμή το αυτοκίνητο δεν καταναλώνει καθόλου καύσιμο.

Σε αντίθεση με να το έχουμε στη 'νεκρά' όπου εκεί πράγματι υπάρχει σημαντική κατανάλωση. Δυστυχώς αυτό το κάνει πολύς κόσμος. Μπορεί το αμάξι να τσουλάει περισσότερο από το να έχει μέσα ταχύτητα στο κιβώτιο, όμως και η κατανάλωση είναι υπαρκτή, ενώ και σε περίπτωση που χρειαστεί να φρενάρουμε απότομα θα σταματήσουμε σε μεγαλύτερη απόσταση. Αντίθετα, με επιλεγμένη κάποια ταχύτητα, ο κινητήρας κόβει τη φόρα μας χωρίς να επιβαρύνει τόσο πολύ τα φρένα.

Για το #3 ίσως σε κάποια άλλη χώρα να είναι εφικτό και όχι εδώ.

Για το #4 έχω τις αμφιβολίες μου (για τις σύντομες στάσεις). Επιβαρύνουμε και ένα σωρό άλλα περιφερειακά, ενώ το καλοκαίρι με τη ζέστη και το κλιματισμό σε λειτουργία είναι πρακτικά αδύνατο.

Snoo
28-07-10, 12:28
εε κοιταξε αμα βλεπεις απο μακρια το κοκκινο ας πουμε η βλεπεις τους υπολιπους να φρεναρουν μπορεις να καταλαβεις κατι! τις περισοτερες φορες οταν ειναι να φρεναρω και εχω χωρο μπροστα δεν παταω φρενο απλα κανω κατεβασματα ευνοει αυτο καπως?? <--ασχετος!!

E46 POWER
28-07-10, 12:35
ναι αν δεν πατας καθολου γκαζι ειναι καλυτερα.

Monsta
28-07-10, 12:40
εε κοιταξε αμα βλεπεις απο μακρια το κοκκινο ας πουμε η βλεπεις τους υπολιπους να φρεναρουν μπορεις να καταλαβεις κατι! τις περισοτερες φορες οταν ειναι να φρεναρω και εχω χωρο μπροστα δεν παταω φρενο απλα κανω κατεβασματα ευνοει αυτο καπως?? <--ασχετος!!

Πολύ σωστό αυτό (για το bold) !!!!

Τώρα για τα κατεβάσματα δεν είναι και ανάγκη να ταλαιπωρείς συμπλέκτη, κιβώτιο & κινητήρα. Έχε τη ταχύτητα μέσα και είσαι ΟΚ.

Z4 DCT
28-07-10, 12:43
Θα παρακολουθω τον συμπεθερο μου που ειναι κουλοποδαρος και απο την ασχετοσυνη του με την ροδα μπορει να καιει και 3λιτρα ανα 100χλμ......:thumbsup:

850 CSI
28-07-10, 12:44
https://www.bmwfans.gr/forum/



Οι αυξήσεις των τελευταίων μηνών στα καύσιμα και οι ελλείψεις που παρατηρούνται τις τελευταίες ημέρες σε πολλές περιοχές της χώρας έχουν φέρει σε απόγνωση πολλούς οδηγούς.ΣΆ αυτό το πλαίσιο η οικονομική οδήγηση αποκτά πολύ πιο…
ουσιαστικό νόημα. Εκτός από τη μείωση της ρύπανσης στο περιβάλλον ως συνέπεια της μειωμένης κατανάλωσης, οι οδηγοί που εφαρμόζουν τις αρχές της οικονομικής οδήγησης μπορούν να πετύχουν εξοικονόμηση κατά μέσο όρο 15 % και ισόποση ελάφρυνση του κόστους καυσίμων.

ΚατΆ αντιστοιχία ένας οδηγός που θα περιορίσει την κατανάλωση βενζίνης κατά 15 %, θα είναι σαν να αγοράζει τη βενζίνη προς 1,27 ευρώ το λίτρο, αντί για 1,5 που είναι σήμερα η μέση τιμή πώλησης της αμόλυβδης.Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) προωθεί την οικονομική, οικολογική και ασφαλή οδήγηση (ecodriving) μέσω της συμμετοχής του σε ειδικά ευρωπαϊκά προγράμματα ενώ σύμφωνα με στέλεχος του τμήματος Περιβάλλοντος και Μεταφορών του ΚΑΠΕ το eco-driving έχει περιληφθεί στη διαδικασία εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.Το ΚΑΠΕ έχει κωδικοποιήσει 13 βασικές αρχές του eco-driving, σύμφωνα με τις οποίες ο οδηγός για να μειώσει την κατανάλωση καυσίμου πρέπει:

1.Να αλλάζει γρήγορα ταχύτητα προς υψηλότερη σχέση μετάδοσης στις 2000 – 2500 στροφές.

2.Να οδηγεί με σταθερή ταχύτητα, στις 2000-2500 στροφές .

3.Να προβλέπει τις συνθήκες κυκλοφορίας ώστε να αποφεύγει τις άσκοπες επιταχύνσεις και φρεναρίσματα.

4.Να σταματά επιβραδύνοντας ομαλά όταν πλησιάζει σε φωτεινό σηματοδότη, αφήνοντας το γκάζι, πατώντας ομαλά το φρένο και με επιλεγμένη μία υψηλή σχέση μετάδοσης.

5.Να σβήνει τον κινητήρα σε σύντομες στάσεις.

6.Να κάνει τακτική συντήρηση του οχήματος και των ελαστικών.

7.Να αποφεύγει τη μεταφορά περιττών φορτίων.

8.Να κάνει συνετή χρήση του κλιματισμού.

9.Στις στροφές να επιβραδύνει ομαλά.

10.Να αποφεύγει τη χρήση του οχήματος για σύντομες διαδρομές.

11.Να χρησιμοποιεί το βοηθητικό εξοπλισμό του οχήματος (μετρητής κατανάλωσης, στροφόμετρο, cruise control αν υπάρχει)

12.Να επιλέγει αποδοτικότερο όχημα, εξετάζοντας την κατανάλωση καυσίμου.

13.Να σχεδιάζει τη διαδρομή, ώστε να αποφεύγονται άσκοπες μετακινήσεις.



Πηγη:tro-ma-ktiko.blogspot (https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/07/13.html)


Αν εχετε κατι ακομα να προσθεσετε...ριξτε το παιδια γιατι καιγομαστε.....:th_Laie_67-1:

Ελα ρε στη βενζινη κολλησαμε τωρα????? Εγω θα σου πω το εξης,, ΑΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΦΑΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ,,,,Αυτη ειναι η δικη μου Λυση,, αυτα που εμποδιζουν την Βενζινη του αμαξιου δεν ειναι ουτε οι ταχυτητες ,,, ουτε οι στροφες που ταριξα μια βιαστικη ματια τα ανωθεν που γραφεις αλλα θα σου πω εγω τι ειναι ((¨:Πρεπει να αποβαλεις ΟΛΛΑ τα : Ουισκακια , τσιγαρα ,,Μωρα ,, με τις πανες τους τυρια λογαριασμους παραλογους καφεδες κρεατοφαγια , και αλλα πολλα τετοια η αλλα που εχουν σχεση με τετοια και θα με θυμηθης θα πης ποσα θελει Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΑ????? 800-1000ΕΥΡΩ??? τα κοπαναω και παω πλαταμωνα-πρεβεζα-παργα να γουσταρω.
Αλλα αν δεν κοψεις αυτα που λεω εγω ισως υπαρξη ενδεχωμενη δυσκολια με τη βενζινη.

Vasilis
28-07-10, 12:46
Ελα ρε στη βενζινη κολλησαμε τωρα????? Εγω θα σου πω το εξης,, ΑΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΦΑΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ,,,,Αυτη ειναι η δικη μου Λυση,, αυτα που εμποδιζουν την Βενζινη του αμαξιου δεν ειναι ουτε οι ταχυτητες ,,, ουτε οι στροφες που ταριξα μια βιαστικη ματια τα ανωθεν που γραφεις αλλα θα σου πω εγω τι ειναι ((¨:Πρεπει να αποβαλεις ΟΛΛΑ τα : Ουισκακια , τσιγαρα ,,Μωρα ,, με τις πανες τους τυρια λογαριασμους παραλογους καφεδες κρεατοφαγια , και αλλα πολλα τετοια η αλλα που εχουν σχεση με τετοια και θα με θυμηθης θα πης ποσα θελει Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΑ????? 800-1000ΕΥΡΩ??? τα κοπαναω και παω πλαταμωνα-πρεβεζα-παργα να γουσταρω.
Αλλα αν δεν κοψεις αυτα που λεω εγω ισως υπαρξη ενδεχωμενη δυσκολια με τη βενζινη.

...πως δεν τα χα σκεφτει?:shok:

ειναι η αλλη οψη του νομισματος....

να σαι καλα.....

....γυναικα....κομμενες οι σερβιετες....!

Η γκομενα θελει μπετζινα!!!:whistle:
:thanks:

ΦΑΝΗΣ
28-07-10, 12:48
Επίσης να προσθέσω.....
Ελεγχος της πίεσης των ελαστικών...
Προσοχή στην αεροδυναμική του αυτοκινήτου...π.χ ανοιχτά παράθυρα σε υψηλές ταχύτητες,σχάρες,μπαγαζιέρ ες

Περιττό βάρος από διάφορα άχρηστα μικροαντικείμενα...
Λάθος διάσταση ζαντών...
Μακάρι να μπορούσαμε να τα κάνουμε όλα αυτά,αλλά χλώμο το βλέπω..thumb

ΔημήτρηςΜ3
28-07-10, 12:54
παντως λεω !
αν μπορουσα να πεταχτω μεχρι τα συνορα Βουλγαριας
να γεμιζα μια δεξαμενη με 100αρα και μετα ποιος τον ειδε τον Ανεστη
λεω εγω!

BILL007
28-07-10, 13:39
Αυτό με τη νεκρά που αναφέρθηκε πριν να πω είναι πολύ σημαντικό!

Βλέπω πολλούς και αφήνουν νεκρά σε κατηφορά ή σε ευθεία,δεδομένης μιας ταχύτητας του αυτοκινήτου...ΛΑΘΟΣ!

Έτσι καταναλώνει το αμάξι...Πάντα με ταχύτητα μέσα(ώστε να είσαι κάπου στις 2000στροφές)! Ακόμα και σε κατηφόρα ή ευθεία, όταν θες να κάνεις οικονομία...;)

Monsta
28-07-10, 14:15
Στο #4 απλά να προσθέσω όπως όταν 'τσουλάμε' για να σταματήσουμε με ταχύτητα στο κιβώτιο και το πόδι δεν ακουμπάει το γκάζι, εκείνη ακριβώς τη στιγμή το αυτοκίνητο δεν καταναλώνει καθόλου καύσιμο.

Σε αντίθεση με να το έχουμε στη 'νεκρά' όπου εκεί πράγματι υπάρχει σημαντική κατανάλωση. Δυστυχώς αυτό το κάνει πολύς κόσμος. Μπορεί το αμάξι να τσουλάει περισσότερο από το να έχει μέσα ταχύτητα στο κιβώτιο, όμως και η κατανάλωση είναι υπαρκτή, ενώ και σε περίπτωση που χρειαστεί να φρενάρουμε απότομα θα σταματήσουμε σε μεγαλύτερη απόσταση. Αντίθετα, με επιλεγμένη κάποια ταχύτητα, ο κινητήρας κόβει τη φόρα μας χωρίς να επιβαρύνει τόσο πολύ τα φρένα.

OTE=BILL007;76683]Αυτό με τη νεκρά που αναφέρθηκε πριν να πω είναι πολύ σημαντικό!

Βλέπω πολλούς και αφήνουν νεκρά σε κατηφορά ή σε ευθεία,δεδομένης μιας ταχύτητας του αυτοκινήτου...ΛΑΘΟΣ!

Έτσι καταναλώνει το αμάξι...Πάντα με ταχύτητα μέσα(ώστε να είσαι κάπου στις 2000στροφές)! Ακόμα και σε κατηφόρα ή ευθεία, όταν θες να κάνεις οικονομία...;)

Σε πρόλαβα Μπιλάκο :original: thumb

scania124
28-07-10, 14:40
Θα παρακολουθω τον συμπεθερο μου που ειναι κουλοποδαρος και απο την ασχετοσυνη του με την ροδα μπορει να καιει και 3λιτρα ανα 100χλμ......:thumbsup:

2.9 παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks:

scania124
28-07-10, 14:42
2.9 παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks:

γιαννακηηηηηη!!!!!!!!!!!:banana: :banana: :banana::banana: :banana: :banana: :banana: :banana:

NICK_M3
28-07-10, 14:45
αφήνω το Μ στο γκαραζ...
εχω το αμφίβιο το getz για καθε μερα

και οταν θέλω το βγαζω εξω κ του πινω το αιμα....αυτα!
ας κάψει 60euro σε ένα βράδυ....δεν θα πεθάνουμε κιόλας...τώρα αν πω οτι κάνω εκείνο το άλλο το παράλλο για να μην κάψει το ρημάδι δεν νομίζω οτι μπορω να έχω ενα αυτοκίνητο το οποίο φτερνίζεται και θέλει 50αρικο....το στέλνω και δοξα το θεό υπάρχουν και τα smart...

z3 2.2
28-07-10, 15:14
Eνας ακομα τροπος να καις λιγοτερο?
ΜΗ ΠΑΤΑΣ ΤΕΡΜΑ ΟΠΟΥ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ!!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

GEORGE316
28-07-10, 15:21
παντως λεω !
αν μπορουσα να πεταχτω μεχρι τα συνορα Βουλγαριας
να γεμιζα μια δεξαμενη με 100αρα και μετα ποιος τον ειδε τον Ανεστη
λεω εγω!

ποντιε θεσσαλονικη δεν εισαι??
πεταξου σκοπια....
το ιδιο σχεδον....

Thomelef
28-07-10, 18:26
αφήνω το Μ στο γκαραζ...
εχω το αμφίβιο το getz για καθε μερα

και οταν θέλω το βγαζω εξω κ του πινω το αιμα....αυτα!
ας κάψει 60euro σε ένα βράδυ....δεν θα πεθάνουμε κιόλας...τώρα αν πω οτι κάνω εκείνο το άλλο το παράλλο για να μην κάψει το ρημάδι δεν νομίζω οτι μπορω να έχω ενα αυτοκίνητο το οποίο φτερνίζεται και θέλει 50αρικο....το στέλνω και δοξα το θεό υπάρχουν και τα smart...

έτσιthumbthumb.
όταν βλέπεις τα τρελά όπως εμείς νικόλα που μέχρι τώρα
τα είχαμε για καθημερινή χρήση, πιστεύεις πως πλέον έχεις
σωθείς...
εδώ και ενάμιση μήνα που έχω το ίμπιζα είπα πως τα λεφτά
που έδινα για το μπε μπε, (200 την εβδομάδα) θα τα αφήνω
στην άκρη. αποτέλεσμα??? να βγάλω στην μπάντα ένα χιλιαρικάκι.
πλέον δε με νοιάζει που το μπε μπε καταπίνει...