PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατοπιση κοφτη



zoikarios
27-07-10, 15:13
Παιδια καλησπερα σε ολους ...

Μια συντομη ερωτηση ..σε ενα Ε46 316 compact....αν επιθυμησω να κανω μετατοπιση του κοφτη απο τις 6600rpm...ξερω οτι γινεται μεσω προγραμματος χωρις να αλλαξω χαρτογραφηση το θεμα ειναι ...που την κανω , και ΠΟΣΟ στοιχιζει μεσο ορο..!!

NickE60
27-07-10, 16:01
Όλοι όσοι ασχολούνται με software/προγραμματισμούς κλπ το κάνουν και είναι η ίδια διαδικασία (σαν να αλλάζεις χαρτογράφηση)
Απ' ότι ακούω από δω κι από κει από 250-300 και πάνω, εκτός αν έχουν αλλάξει οι τιμές τελευταία.
Είσαι σίγουρος πως σου είναι απαραίτητο? Που θέλεις να το πας? Τι σκοπεύεις να κερδίσεις?

deepBLUE
27-07-10, 16:06
Skandalis (μελος του φορουμ μας),m3est (μελος του φορουμ μας),Ανδριανακης Βαρης κορωπιου,Νικος Σπεης superchips(Αγ.Παρασκευη),Δημητρι αδης (Πειραιας).
Τα παραπανω ειναι με τυχαια σειρα...

zoikarios
27-07-10, 16:12
Αχμμμμμ ....εεεε βασικα απλη ερωτηση εκανα οχι ντε και καλα μου μπηκε στο μυαλο ....να κερδισω κατι αν θα το εκανα??? Καλη ερωτηση ...εεεεε να δω αν παει παραπανω το μοτερ? Ισως ναι ....ισως και οχι ....αλλα και τα 250ε ρε παιδι μου για 1 κλικ ...ειναι αρκετα...αν θα ειχα το προγραμμα θα το παλευα σαν προγραμματιστης

patriNOS
27-07-10, 16:28
Skandalis (μελος του φορουμ μας),m3est (μελος του φορουμ μας),Ανδριανακης Βαρης κορωπιου,Νικος Σπεης superchips(Αγ.Παρασκευη),Δημητρι αδης (Πειραιας).
Τα παραπανω ειναι με τυχαια σειρα...

νουχουτιδης σωκρατης autobeltiosis μεθωνεις 63 πειραιας, extreme tuners τατοΐου 108 μεταμορφωση, salias αλλα δεν θυμαμαι διευθυνση και στοιχεια..

zoikarios
27-07-10, 16:31
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεεεεεεεεεεεεεεε ε μια ψιλη διευκρινηση.....Θεσ/νικη ειναι το αμαξι ...!!!!

bomberman 3.28
27-07-10, 21:29
νουχουτιδης σωκρατης autobeltiosis μεθωνεις 63 πειραιας, extreme tuners τατοΐου 108 μεταμορφωση, salias αλλα δεν θυμαμαι διευθυνση και στοιχεια..
αυτος Πατρινε πρεπει να βρισκεται στο Αιγαλεω επι της Ιερας Οδου στο υψος του γηπεδου & στο ρευμα προς Περιστερι...
αν δεν κανω λαθος...
αλλα εγω θα προτεινα στον φιλο που θελει να ''ανεβασει'' τον κοφτη, αν δεν εχει σκοπο να ριξει καποια ακομα χρηματα στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου, να μην το κανει...
ενας απ' τους λογους που αλλαξα το μοτερ, ηταν η μετατοπιση στις 7.200r.p.m......
σε καποιο πατημα και νομιζοντας πως εχει κουμπωσει η τριτη [με μπερδεψε το καινουριο τοτε short...], περασα και τις 7.500r.p.m....

Kazakos Garage
27-07-10, 22:26
με 250$ φιλε σου κανω εξ ολοκληρου προγραμμα αφου εισαι και θεσ/νικη και σου ανεβαζω και τον κοφτη στους 7 χωρις κανενα προβλημα ρυθμιζοντας το αβανς και το καυσιμο κανοντας το οικονομικοτερο στις χαμηλοτερες στροφες. εαν θελεις στειλε ΠΜ.

Panos 316T
28-07-10, 06:49
να ρωτήσω κάτι με το φτωχό μου το μυαλό;

τι νόημα έχει η μετατόπιση κόφτη όταν το πικ του αυτοκινήτου σου είναι πχ 5500στροφές;από κει και πάνω δεν αποδίδει το μοτέρ αλλά παίρνει την κατιούσα...
αν είχες κάνει κάποια μηχανική αναβάθμιση και είχες "μετατοπίσει" την δύναμη της μπέμπας σου ψηλά θα το καταλάβαινα.

deepBLUE
28-07-10, 10:01
Πραγματι δεν εχει κανενα νοημα η μετατοπιση του κοφτη σε μαμα αμαξι.
Η προταση μου αν κατι θες να κανεις ειναι η sprintbooster που θα σου ξυπνησει το αμαξι με την καλυτερη αποκριση γκαζιου αλλα χωρις να παρεις αλογα η καποιο προγραμματακι που θα σου δωσει 3-5 αλογακια αλλα θα σου βελτιωσει επισεις την αποκριση του γκαζιου σου.

850 CSI
28-07-10, 10:14
Παιδια καλησπερα σε ολους ...

Μια συντομη ερωτηση ..σε ενα Ε46 316 compact....αν επιθυμησω να κανω μετατοπιση του κοφτη απο τις 6600rpm...ξερω οτι γινεται μεσω προγραμματος χωρις να αλλαξω χαρτογραφηση το θεμα ειναι ...που την κανω , και ΠΟΣΟ στοιχιζει μεσο ορο..!!

Εαν παραβιασεις τον κοφτη στροφομετρου και σπας το αμαξι,,το πολλυ πολλυ που θα μπορεσεις να καταφερεις ειναι Η να φας καμια μπιελλα Η να εξασθενισεις τα ελατηρια των εμβολων και να χαθει η μανισια συμπιεση του μοτεριου.