PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέρνεις… στου τιμονιού την πλώρη;



Vasilis
27-07-10, 11:35
Πώς θα αποφύγεις τα ατυχήματα στο δρόμο



Η υπνηλία, ιδιαίτερα την καλοκαιρινή περίοδο όταν και οι θερμοκρασίες βρίσκονται «στο κόκκινο», είναι ένας από τους μεγαλύτερους εφιάλτες των οδηγών και από τους σημαντικότερους παράγοντες πρόκλησης τροχαίων ατυχημάτων.

Για το λόγο αυτό, είναι σημαντικό να γνωρίζεις ποια είναι εκείνα τα σημάδια κόπωσης και υπνηλίας και πώς να τα αντιμετωπίσεις όταν οδηγείς.

Σημεία κόπωσης και υπνηλίας:
Εάν:
δυσκολεύεσαι να εστιάσεις το βλέμμα σου ή να κρατήσεις τα μάτια σου ανοιχτά,
δυσκολεύεσαι να κρατήσεις το κεφάλι σου ορθό,
χασμουριέσαι συνεχώς,
δεν μπορείς να θυμηθείς τη διαδρομή στα τελευταία χιλιόμετρα που οδήγησες,
αλλάζεις αναίτια λωρίδα,
διαπιστώνεις ότι επαναφέρεις απότομα το αυτοκίνητό σου στη λωρίδα κυκλοφορίας σου,
παραβλέπεις τις σημάνσεις του δρόμου,

τότε μπορεί να παρουσιάζεις κόπωση και υπνηλία.
Σταμάτησε σε ένα ασφαλές μέρος για να κοιμηθείς και να συνεχίσεις το ταξίδι ξεκούραστος.

Πώς δεν θα νιώσεις κόπωση και υπνηλία
Κοιμήσου καλά την προηγούμενη νύχτα: Ο επαρκής καθημερινός ύπνος, πέρα από το γεγονός ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικός και ωφέλιμος για τον οργανισμό μας, μειώνει στο ελάχιστο το ενδεχόμενο εμφάνισης υπνηλίας κατά την οδήγηση.
Aν νυστάξεις την ώρα που οδηγείς, ένα μισάωρο ύπνου είναι σε πολλές περιπτώσεις αποτελεσματικό για να μπορέσεις να συνεχίσεις το ταξίδι.
Καφές: Προσφέρει μόνο μια βραχυπρόθεσμη βοήθεια. Όμως, συνήθως χρειάζονται 30 λεπτά για να έχει αποτέλεσμα, το οποίο εξαφανίζεται σε λίγες ώρες.
Τακτικές στάσεις: Μετά από 2ωρη οδήγηση, ένα μικρό διάλειμμα είναι απαραίτητο. Όταν υπάρχει και άλλος οδηγός, παρέδωσε το τιμόνι μόλις αισθανθείς την παραμικρή κόπωση.
Απόφυγε το αλκοόλ γιατί προκαλεί έντονη κόπωση και υπνηλία λόγω:
Μείωσης της ικανότητας για παρατήρηση.
Μείωσης της προσοχής και της ικανότητας αντίδρασης.
Δυσκολιών στην προσαρμογή της όραση στις μεταβολές του φωτός.
Περιορισμού στο οπτικό πεδίο.
Δυσκολιών στην εκτίμηση των αποστάσεων.
Φάρμακα και οδήγηση: Εάν σου έχει χορηγηθεί κάποιο φάρμακο, συμβουλέψου τον γιατρό σου για τυχόν επιδράσεις του στην ικανότητα συγκέντρωσης και κατά συνέπεια στην οδήγηση, καθώς και για τυχόν παρενέργειες υπνηλίας.

Εάν ταξιδέψεις μακριά, τότε:

Κοιμήσου καλά την προηγούμενη νύχτα.
Μην παραβλέπεις το βιολογικό σου ρολόι. Οι άνθρωποι συνήθως νυστάζουν το απόγευμα (2-4μμ) και από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 6 π.μ.
Να οδηγείς τις ώρες που είσαι σε εγρήγορση.
Μην ταξιδεύεις νύχτα.
Σταμάτησε αμέσως αν αισθανθείς οποιοδήποτε σημάδι υπνηλίας. Μην εμπιστεύεσαι τεχνάσματα, όπως το μάσημα τσίχλας, το άνοιγμα του παραθύρου, τη δροσιά του κλιματιστικού ή τη δυνατή μουσική. Δεν μπορούν να κρατήσουν σε εγρήγορση τον οδηγό για πολύ.
Να μιλάς με τους συνεπιβάτες, σε βοηθά να μείνεις ξύπνιος.
Πριν και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού απέφυγε τα βαριά και δύσπεπτα γεύματα.



newsbeast (https://www.newsbeast.gr/health/arthro/22227/gerneis-stou-timoniou-tin-plori/)

nfot
27-07-10, 11:54
Και κατι απο προσωπικη εμπειρια.

Ακουστε στο ραδιοφωνο εκπομπες λογου κυριως και οχι μουσικη. Η προσπαθεια που καταβαλει κανεις για να καταλαβει τα λεγομενα βοηθαει. Αντιθετα, η μουσικη, απλα "κυλαει", ειδικα να ειναι γνωστα μας κομματια.
Εμενα με βοηθαει και το μασημα τσιχλας παντως, αρκετα.

yodas
27-07-10, 12:51
εμένα πάλι συνήθως με ξυπνάει η γρήγορη οδήγηση και κάποιο red bull....

GEORGE316
27-07-10, 12:58
παιδια...μη παιζετε με τετοια πραγματα....δεν ειναι καθολου ντροπη να εισαι κομματια και να τη πεσεις για λιγο στην ακρη του δρομου να τεντωσεις...
μη παιζετε με red bull,γρηγορες οδηγησεις και καφεδες....

Panos 316T
27-07-10, 13:01
Σε ταξίδι στον επαρχιόδρομο προτιμώ νύχτα,
πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές γιατί "παίζεις με τα φώτα" τόσο με τα δικά σου όσο και αυτών που έρχονται...

scania124
27-07-10, 14:41
την εχω πατησει 2 φορες απο υπνο.....μια με το αυτοκινητο και μια με το φορτηγο...
.....
ομολογω οτι ημουν και τις 2 φορες απιστευτα τυχερος!!!!!!!!!!!

με το αυτοκινητο οταν ανοιξα τα ματια πηγενα ευθεια στις μπαρες με 140χλμ.....απο καθαρη τυχη αλλαξα αμεσα πορεια και ΣΩΘΗΚΑ....

με το φορτηγο ερχομενος για αθηνα επανω στην ε.ο πριν το σειριο εχει ενα aegean βενζιναδικο....τα ματια εκλεισαν εκει και ανοιξαν σχεδον στον σειριο απο κατω ενα μετρο πριν απο ενα αλλο φορτηγο.....δεν θα το ξεχασω ....σηκωθηκα ολοκληρος και ανεβηκα επανω στο φρενο και με την βοηθεια του καλου abs αλλαξα πορεια και ξανασωθηκα.....

απο τοτε στο πρωτο χασμουριτο.......πρωτο παρκιν δεξια υπνο και οταν φτασω εφτασα....

joseph
27-07-10, 17:38
την εχω πατησει 2 φορες απο υπνο.....μια με το αυτοκινητο και μια με το φορτηγο...
.....
ομολογω οτι ημουν και τις 2 φορες απιστευτα τυχερος!!!!!!!!!!!

με το αυτοκινητο οταν ανοιξα τα ματια πηγενα ευθεια στις μπαρες με 140χλμ.....απο καθαρη τυχη αλλαξα αμεσα πορεια και ΣΩΘΗΚΑ....

με το φορτηγο ερχομενος για αθηνα επανω στην ε.ο πριν το σειριο εχει ενα aegean βενζιναδικο....τα ματια εκλεισαν εκει και ανοιξαν σχεδον στον σειριο απο κατω ενα μετρο πριν απο ενα αλλο φορτηγο.....δεν θα το ξεχασω ....σηκωθηκα ολοκληρος και ανεβηκα επανω στο φρενο και με την βοηθεια του καλου abs αλλαξα πορεια και ξανασωθηκα.....

απο τοτε στο πρωτο χασμουριτο.......πρωτο παρκιν δεξια υπνο και οταν φτασω εφτασα....

Εγω φιλε δεν την γλιτωσα.. το 1996 ειχα τουμπαρει με ενα βαν που ειχα, αποκοιμηθηκα σε κλασμα δευτερολεπτου!! ευτυχως και εγω και αλλοι 2 που ημασταν μαζι δεν παθαμε τιποτα.., το αστειο ειναι οτι απο τοτε δεν μπορω κοιμηθω ουτε σαν συνοδηγος!! πεταγομαι λες και θα τρακαρω!!

Κωνσταντίνος
27-07-10, 17:57
Eίναι απίστευτο το πόσο γρήγορα μπορεί να σε πάρει ο ύπνος στο τιμόνι.
Η δική μου περίπτωση είναι πολύ πιο light.
Πριν αρκετά χρόνια που ήμουν οδηγός ταξί, είχα πελάτη ένα "μεγάλο κεφάλι". Είχε διατελέσει και πρόεδρος του "Αθήνα 2004" σε κάποια περίοδο που είχε παραιτηθεί η Γ.Αγγελοπούλου. Τον παρέλαβα πολύ πρωί απο το γραφείο του πίσω απο την Ριγήλλης, με προορισμό για Πάτρα.
Στην έξοδο της Αθήνας είχε πάρα πολύ κίνηση, 1η-νεκρά, ψιχάλα, μουντός υπνο-καιρός. Σε ένα φανάρι στο Χαιδάρι, έχοντας ακουμπίσει το κεφάλι μου στο χέρι μου κοιμήθηκα. Και όχι μόνο κοιμήθηκα είδα και όνειρο έναν ταλιμπάν (ήταν ο πόλεμος στο Αφγανιστάν τότε).:th_Laie_67-1:
Με ξύπνησε ο υαλοκαθαριστήρας. Η Mercedes είχε ένα υαλοκαθαριστήρα αρκετά δυνατό και όταν ήταν φθαρμένες οι βάσεις μηχανής τραμπάλιζε όλο το αμάξι όταν κουνιόταν.
Και τι να έλεγα στον πελάτη ; Να κάνουμε λίγο στην άκρη να ρίξω έναν υπνάκο ; :hyper:
Σταμάτησα πήρα έναν 2πλό εσπρέσο και συνέχισα.
Το περίεργο ήταν πως δεν νύσταζα ποτέ νύχτα. Μόνο πρωί.

tassos
27-07-10, 19:04
Φαρμακα που επηρρεαζουν την οδηγηση: αντιισταμινικα (zirtek, atarax, aerius), αντικαταθλιπτικα, ηρεμιστικα, αντιυπερτασικα, ακομα και τοπικη αναισθησια (πχ σε οδοντιατρικες επεμβασεις)

kplc16
27-07-10, 19:57
την εχω πατησει 2 φορες απο υπνο.....μια με το αυτοκινητο και μια με το φορτηγο...
.....
ομολογω οτι ημουν και τις 2 φορες απιστευτα τυχερος!!!!!!!!!!!

με το αυτοκινητο οταν ανοιξα τα ματια πηγενα ευθεια στις μπαρες με 140χλμ.....απο καθαρη τυχη αλλαξα αμεσα πορεια και ΣΩΘΗΚΑ....

με το φορτηγο ερχομενος για αθηνα επανω στην ε.ο πριν το σειριο εχει ενα aegean βενζιναδικο....τα ματια εκλεισαν εκει και ανοιξαν σχεδον στον σειριο απο κατω ενα μετρο πριν απο ενα αλλο φορτηγο.....δεν θα το ξεχασω ....σηκωθηκα ολοκληρος και ανεβηκα επανω στο φρενο και με την βοηθεια του καλου abs αλλαξα πορεια και ξανασωθηκα.....

απο τοτε στο πρωτο χασμουριτο.......πρωτο παρκιν δεξια υπνο και οταν φτασω εφτασα....

Θανο το καλυτερο φαρμακο για τη νυστα ειναι ο υπνος.
Μακρια απο αμφεταμινες!!!!!!

nfot
27-07-10, 21:15
Την εχω γλυτωσει κανα δυο φορες, αλλα μια φορα δεν ... Ευτυχως, καποιος αγιος ανθρωπος, μπλοκαρε τα φρενα του και απο τον θορυβο ξυπνησα και απο ενστικτο πατησα αμεσως φρενο. Ηταν ομως αργα. Σταματησα στον πισω προφυλακτηρα του μπροστινου Micra, ευτυχως με λιγα. Το Leon χρειαστηκε προφυλακτηρα, καπω, ενα φαναρι, τραβερσα μπροστα απο το ψυγειο. Ευτυχως δε χτυπησε κανεις και το ολο θεμα κυλησε με ηρεμια. Και να φανταστητε ειχα βαλει Iron Maiden τερμα, για να μην κοιμηθω.

nikos1400
27-07-10, 23:26
Μην παιζουμε αληθεια με αυτα...

Και εγω την επαθα, πριν πολλα χρονια, σαν νεος "νομιμος" οδηγος.
Ευτυχως χωρις συνεπειες.
Απο τότε, χτυπα ξυλο, δεν ειχα αλλο ατυχημα.


Μην χτυπησουμε αθελα μας κανα ανθρωπο, και τι θα κανουμε μετα...
thumb

nfot
27-07-10, 23:37
...
Μην χτυπησουμε αθελα μας κανα ανθρωπο, και τι θα κανουμε μετα...
thumb


Απο τα μεγαλυτερα αγχη μου, ως οδηγος.

Z4 DCT
27-07-10, 23:53
Με την πρωτη υποψια νυστας, το δινω στην γυναικα μου αν ειναι οκ, αν οχι και ειμαστε μακρια....χοτελι........εχει και την περιπετεια τουthumb

Stunt Mike
28-07-10, 00:19
Εγω κοιμηθηκα μια φορα στην Ε.Ο. πηγαινοντας με 160+....Απλα ο οργανισμος μου κατεβασε διακοπτες μετα απο τρελο ξενυχτι στη Συμπρωτευουσα και επιστροφη αυθημερον.Ευτυχως με πηρε πρεφα ο συνοδηγος μου αλλιως........Κι επειδη κανω 45-60οοο χλμ το χρονο με το αμαξι λογω δουλειας μου'χει ξανατυχει να νυσταζω τρελα,οποτε πλεον αραζω δεξια και κοιμαμαι 10-30'....Ιδανικα για τον εγκεφαλο να συνελθει λιγο...