PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφία και αυτοκίνητο



Stamatis
04-01-10, 10:56
Πως να φωτογραφήσετε το αυτοκίνητό σας με μιά απλή φτηνή φωτογραφική μηχανή και χωρίς καθόλου photoshop.

Ολοι κατά καιρούς έχουμε προσπαθήσει να φωτογραφήσουμε το αυτοκίνητό μας ώστε να το βάλουμε σε κάποια σελίδα, να το κρατήσουμε σαν screen saver ή ακόμα και να το βάλουμε στο άλμπουμ μας.
Μερικές φορές βλέπουμε φωτογραφίες άλλων, που έχουν ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο και αναρωτιώμαστε γιατί εκείνο είναι ομορφότερο ή ακόμα γιατί δείχνει πιό χαμηλό, πιό άγριο κτλ.
Παρακάτω θα γράψω μερικά πράγματα που έχω διαδαχθεί σε ένα εργαστήρι φωτογραφίας.
Το όνομά του δεν παίζει ρόλο, όλοι οι φωτογράφοι ακολουθούν βασικές αρχές, οπότε όπου και να πάτε, τα ίδια περίπου θα μάθετε.
Το κόστος είναι μηδαμινό, (περίπου 100 ευρώ δίνεις για 2 μέρες, όπου την πρώτη φωτογραφίζεις και τη δεύτερη σου εξηγούν τι έχεις κάνει σωστά και τι λάθος).

Κατ αρχήν πριν ξεκινήσω για το θέμα επιτρέψτε μου έναν πρόλογο.

Πρώτος Κανόνας
Ζούμε σε έναν Δυτικό πολιτισμό, πράγμα που σημαίνει πως τα μάτια μας έχουν μάθει να διαβάζουν απο αριστερά προς τα δεξιά.
Ενας κάτοικος Μπαχρέιν όμως, για παράδειγμα, διαβάζει ανάποδα δηλαδή απο δεξία προς τα αριστερά, ενώ ένας Ιάπωνας απο πάνω προς τα κάτω.
Ετσι λοιπόν όταν κοιτάμε μια φωτογραφία, χωρίς να το θέλουμε ξεκινάμε πρώτα απο το αριστερό της μέρος.
Εάν στο αριστερό μέρος υπάρχει κάτι διαφορετικό απο το κυρίως θέμα το 60% της φωτογραφίας έχει πάει χαμένο.
Για παράδειγμα έστω ότι το Λ είναι το αντικείμενο.
Η κανονική φωτογραφία θα πρέπει να είναι ____Λ____ λοιπόν.
Εάν πριν το αντικείμενο υπάρχει ένα δέντρο π.χ τότε η φωτογραφία θα είναι _Ι_Λ__ , άρα έχουμε χάσει το θέμα μας καθώς το μάτι έχει -χτυπήσει- πρώτα στο δέντρο.

Δεύτερος Κανόνας
Κάθε φωτογραφία είναι χωρισμένη σε 6 μέρη.
Κάθε ένα απο αυτά τα 6 μέρη παίζει το ρόλο του βάθους.
ο πίνακας είναι κάπως έτσι.

______________________
I_______I_______I______I
I_______I_______I______I
I_______I_______I______I

Ανάλογα με το που βρίσκεται το αντικείμενο, πάνω ή κάτω, δίνει την αίσθηση της απόστασης.
Κάτω είναι κοντά, πάνω είναι μακρυά.
Στη μέση, απλά είναι στη μέση.
Για να είναι σωστή η τοποθέτηση το αυτοκίνητο πρέπει να βρίσκεται όσο το δυνατόν σε ΜΙΑ γραμμή.
Οταν χρησιμοποιούμε όμως τα έκτα, τότε πρέπει να έχουμε υπόψη μας κάτι ακόμα.
Αν φωτογραφίζουμε ένα αυτοκίνητο, το οποίο είναι φυσικά χαμηλότερο απο εμάς, τότε αναγκαστικά θα πιάσει όλα τα έκτα με τη διαφορά ότι η αίσθηση της απόστασης εκμηδενίζεται.
Αυτο λέγεται birds eye view (ματιά απο πουλί) και εκτός αν είστε πουλί, δεν έχτε κανένα λόγο να φωτογραφήσετε το αυτοκίνητό σας έτσι.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση.
Σκύβουμε στο ύψος του παρμπρίζ.
Οχι του προφυλακτήρα, άρα δεν πέφτουμε στα γόνατα.
Σκύβουμε τη μέση μας στις 40 μοίρες και φροντίζουμε το κεντρικό έκτο να βλέπει το τιμόνι ή το ύψος του τιμονιού.
Αυτή είναι και η σωστή άποψη του αυτοκινήτου.

Το ίδιο ισχύει και για τις νταλίκες, μόνο που εκεί πρέπει να ανέβουμε σε σκαμνί.
το κέντρο του αυτοκινήτου είναι και το κέντρο της φωτογραφίας.

Εάν δεν έχουμε επιλέξει την κεντρική άποψη όμως και πάμε στο ύψος του προφυλακτήρα, τότε πρέπει να θυμόμαστε κάτι ακόμα.
Το αυτοκίνητο έχει 4 ρόδες.
Αρα ΠΡΕΠΕΙ να φαίνονται και οι 4.
Ξαναδείτε φωτογραφίες 3/4 απο αυτοκίνητα και προσπαθήστε να μετρήσετε ρόδες.
Οι σωστοί φωτογράφοι, δείχνουν και τις 4.
Τότε η φωτογραφία είναι πλήρης.

Τελειώνοντας με τους βασικούς κανόνες δεν πρέπει να ξεχνάμε και κάτι σημαντικό.
Εκτός και αν χρησιμοποιούμε ανακλαστήρες, πάντα μα πάντα δεν φωτογραφίζουμε κόντρα δυνατό στο φως.
Το φως δημιουργεί σκιές και χαλάει το θέμα.
Καλές ώρες για φωτογράφηση είναι ανάλογα με τη μέρα, απο τις 9μέχρι τις 10 και απο τις 2 μέχρι όσο πάει.
Το καταμεσήμερο, μπορεί να έχει δυνατό φως, αλλά δεν έχει κάτι απαραίτητο.
ΣΚΙΕΣ.
Και οι σκιές είναι κομμάτι του τοπίου.


Ξεκινάμε λοιπόν τα βασικά με πρώτο και κύριο την
ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ.

Εκτός και αν φωτογραφίζετε τρακτέρ, κανένας δεν περιμένει να δεί αυτοκίνητο σε χωράφι.
Ειδικά με κοτετσόσυρμα απο πίσω και γλάστρα με βασιλικό στο πλάι.
Το πιό σημαντικό είναι να βρούμε το περιβάλλον που ταιριάζει με το αυτοκίνητο.
Θα φωτογραφίζατε ένα άσπρο αυτοκίνητο στο χιόνι ή σε ένα υπόγειο γκαράζ?
Ενα μαύρο αυτοκίνητο θα το φωτογραφίζατε νύχτα ή μέρα?

Αρα με βάση το χρώμα του αυτοκινήτου μας διαλέγουμε και το περιβάλλον.
Το περιβάλλον πρέπει να είναι διαφορετικό χρωμα και πιό ανοιχτόχρωμο απο το αυτοκίνητο.
Το περιβάλλον είναι το κάδρο, το αμάξι είναι το θέμα.
Οπότε όχι γαλάζια αυτοκίνητα στη θάλασσα. (ευχαρίστως στο λιμάνι με φόντο ένα καράβι)
Ούτε όπως είπαμε άσπρα αυτοκίνητα στο χιόνι,


Στο σημείο αυτό σκέφτομαι (χωρις να θέλω να κάνω το δάσκαλο) να διακόψω και κάποιος που έχει διάθεση να τραβήξει μια φωτογραφία το αυτοκίνητό του, ώστε όλοι μαζί να σχολιάσουμε τα σωστά και τα λάθος πράγματα και μετά να προσπαθήσουμε να τραβήξουμε τη σωστή.

Συμφωνείτε?
Αν όχι βάζω δικές μου, αλλά δεν θα έχει πλάκα να βγεί ένα μακρυνάρι όλο μλα μπλα...

VanVIC
04-01-10, 11:02
Πραγματικά χρήσιμη προσέγγιση στο θέμα για όσους δεν ασχολούνται με το sport.
Ευγε Snoopy !

Κάτσε να βρώ μια απ'το δικό μου που μ'αρέσει και λίγο το άθλημα.

scania124
04-01-10, 11:10
πολυ καλο snoopy.....ευγε:thanks:

YAz
04-01-10, 11:22
Άψογο.. Α-ΨΟ-ΓΟ! Πραγματικά για μένα που μ'αρέσει το θέμα φωτογραφία, μ'άρεσαν πάρα πολύ οι συμβουλές αυτές.....

Ορίστε μια φωτογραφία που έχω τραβίξει απ'το αυτοκίνητο .. για να τη σχολιάσεις ...

https://lucid.gr/car/7.jpg

YAz
04-01-10, 11:24
Α και κάτι ακόμα που λίγο μπερδεύτικα....

Μπορείς να εξηγήσεις το θέμα με τις 4 ρόδες; Πως γίνεται να φαίνονται και οι 4 ρόδες; Δεν το κατάλαβα αυτό :/

Thomelef
04-01-10, 11:37
πολύ ωραίο και ενδιαφέρον θέμα φίλε...
τελικά όλα τα πράγματα έχουν την
τέχνη τους όσο απλά και εύκολα μας
φαίνονται μερικές φορές...

Stamatis
04-01-10, 11:46
Άψογο.. Α-ΨΟ-ΓΟ! Πραγματικά για μένα που μ'αρέσει το θέμα φωτογραφία, μ'άρεσαν πάρα πολύ οι συμβουλές αυτές.....

Ορίστε μια φωτογραφία που έχω τραβίξει απ'το αυτοκίνητο .. για να τη σχολιάσεις ...

https://www.bmwfans.gr/forum/


Your submission could not be processed because a security token was missing.

If this occurred unexpectedly, please inform the administrator and describe the action you performed before you received this error.

Stamatis
04-01-10, 11:49
κάτι δεν πάει καλά με τις απαντήσεις.
Εγραφα μισή ώρα και έβγαλε αυτό το μνμ!!!!


ορίστε μια με 4 ρόδες για να δεις τι θέλω να πώ.

https://www.nextautos.com/files/wp-content/uploads/2006/08/2007-BMW-X5-f-3-4.jpg

Stamatis
04-01-10, 11:51
Οσο για τη δικιά σου, χωρίς παράθεση του αρχικού γιατί δεν με αφήνει, σωστό ύψος και τοποθέτηση επίσης.
Ηθελε να έχεις φως στο μπροστινό μέρος γιατί αυτό είναι το δυνατό σημείο του αυτοκινήτου.
Δύο μέτρα πιό πίσω το αμάξι θα ήταν στο σωστό φως, που τώρα φωτίζει τα τζάμια.
Και φυσικά καλό θα ήταν να λείπει ο τοίχος και η μπουλντόζα.
Εκτός και αν έκανες καμμιά μαγκιά με το γερανό να είναι πάνω απο το αμάξι ανοιχτός σαν να το τσαπίζει και καλά...

VanVIC
04-01-10, 12:18
Σταμάτη για πές...

https://www.bmwfans.gr/forum/picture.php?albumid=46&pictureid=343

merlin
04-01-10, 12:24
Σταμάτη για πές...

https://www.bmwfans.gr/forum/picture.php?albumid=46&pictureid=343

Snoopy said :
Αυτο λέγεται birds eye view (ματιά απο πουλί) και εκτός αν είστε πουλί, δεν έχτε κανένα λόγο να φωτογραφήσετε το αυτοκίνητό σας έτσι.
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
04-01-10, 12:29
Τέλεια, για το λόγο του ότι το αυτοκίνητο είναι ανοιχτό και το εσωτερικό του που είναι το κύριο θέμα είναι ακριβώς στη μέση.
Αν είχε hardtop δεν θα έλεγε μία.

Το μόνο που θα μπορούσες επιπλέον να κάνεις είναι στην πλάτη των καθισμάτων εσωτερικά να βάλεις (χωρίς να φαίνεται) αλουμινόχαρτο απλωμένο, ώστε με το φώς να κάνει αντανάκλαση και να φωτίζει και το καντράν ταμπλώ.
Την επόμενη φορά δοκίμασέ το, δεν είναι δύσκολο, ένα χαρτόνι ντυμένο με αλουμινόχαρτο στη κάθε μία πλάτη, κάνει μια αντανάκλαση απέναντι και δίνει φως και στο εσωτερικό.
(αυτό για όσους δεν έχουν φλας ανεξάρτητο με τηλεχειρισμό, εκείνο είναι ένα φλας που το βάζεις μέσα στο αμάξι και με το πάτημα του κουμπιού της μηχανής τραβάει μια φλασιά απο το θέμα κατευθείαν.
Αλλά και το αλουμινόχαρτο κάνει καλή δουλειά επίσης.

VanVIC
04-01-10, 12:33
Ξημέρωμα και σούρουπο είναι (για μένα) οι καλύτερες ώρες φωτογράφισης.
Το φώς πέφτει με τέτοια κλίση που τονίζονται ιδανικά οι καμπύλες του αυτοκινήτου (hidden views κατά τον C.Bangle)

Stamatis
04-01-10, 12:39
Ξημέρωμα και σούρουπο είναι (για μένα) οι καλύτερες ώρες φωτογράφισης.
Το φώς πέφτει με τέτοια κλίση που τονίζονται ιδανικά οι καμπύλες του αυτοκινήτου (hidden views κατά τον C.Bangle)


Απόλυτα σωστά για τις ώρες.

Βέβαια αν ακολουθήσεις ότι λέει ο Bangle για να βγάλεις όλες τις views απο τα μοντέλα που έχει σχεδιάσει, πρέπει να φωτογραφήσεις 6.45 το πρωί κρεμασμένος ανάποδα απο 3.5 μέτρα ύψος πέφτοντας σε bunjee jumping και ταυτόχρονα να κουνάς τη μηχανή δεξιά αριστερά φωνάζοντας beiderhamnerstucke.
Τότε βλέπεις όλες τις γωνίες του Bangle σωστά.

Stamatis
05-01-10, 08:26
Συνέχεια...

Στο προηγούμενο μιλήσαμε για τον κανόνα των έκτων.
Σε αυτό το thread θα μιλήσουμε για τον κανόνα των τρίτων.
Αφού αποκτήσετε την εμπειρία του να κεντράρετε το αυτοκίνητο και πρώτα απο όλα αφού δείτε ότι το αποτέλεσμα σας αρέσει, στην επόμενη φωτογράφηση προσπαθήστε να μην βάζετε το θέμα σας ακριβώς στο κέντρο της φωτογραφίας.
Σκεφτείτε ότι ο φακός πλέον χωρίζεται σε τρίτα και προσπαθήστε να πιάσετε 2 απο αυτά. (έχοντας πάντα υπόψη ότι έχουμε πεί για τη σειρά που βλέπουμε τα πράγματα και για τα έκτα)
Για παράδειγμα, αν φωτογραφίζετε το αυτοκίνητο σε ενα τοπίο προσπαθήστε το αυτοκίνητο να καταλαμβάνει τα 2/3 της σκηνής και το 1/3 να δείχνει τοπίο, ουρανό κτλ.
Όταν βγάλετε πλέον και με αυτόν τον κανόνα ικανοποιητικές φωτογραφίας, τότε μπορείτε να περάσετε στο επόμενο στάδιο που είναι η φωτογράφηση χωρίς κανόνες στησίματος αλλά φωτογράφηση με βάση το φως και τα χρώματα.


Πάμε λοιπόν να βγάλουμε μια φωτογραφία το αυτοκίνητό μας.
Πρώτα απο όλα πρέπει να διαλέξουμε το φόντο.
Το φόντο πρέπει να είναι συμπαγές.
Ενας ψηλός τοίχος, ο ορίζοντας, το σημείο κάτω απο μία λάμπα του δρόμου αν πρόκειται για νυχτερινή λήψη. Διαλέξτε λοιπόν το φόντο σας και φωτογραφήστε μόνο το φόντο διαφορετικές ώρες.
Το φως αλλάζει συνεχώς κατα την διάρκεια μιας μέρας. Συνήθως (όπως είπαμε) είναι πιο γλυκό και ζεστό το πρωι και κατά την δύση του ήλιου και πολύ πιο σκληρό και έντονο κατά το μεσημέρι.
Το φως αναλύεται σε 3 βασικούς παράγοντες, στο χρώμα, στην φωτεινότητα και στην αντίθεση (contrast).
Το χρώμα το χειριζόμαστε κυρίως με το σωστό έλεγχο του white balance της μηχανής μας, η φωτεινότητα αναφέρεται στην ποσότητα του φωτός που έχουμε και η αντίθεση αναφέρεται στην σκληρότητα του φωτός.
Στην φωτογραφία ο μαλακός φωτισμός είναι πάντα καλύτερος και αναδεικνύει καλύτερα τα θέματα.
Αφού έχετε φωτογραφήσει το θέμα σας δείτε ποιά ώρα έχει το καλύτερο φως, δηλαδή αυτό που ταιριάζει με τα χρώματα του αυτοκινήτου σας.
Μαύρο αυτοκίνητο? έντονο φως.
Λευκό αυτοκίνητο? απαλό φως.

Ετοιμοι λοιπόν για τη φωτογράφηση.

Τοποθετούμε το αυτοκίνητο στο θέμα μας, ερχόμαστε στο σωστό ύψος (για να μη σας πιάσει η μέση σας χρησιμοποιήστε τρίποδο, αν δεν έχετε τρίποδο ενα απλό καδρόνι κάνει την ίδια δουλειά) και αρχίζουμε να φωτογραφίζουμε ΚΥΚΛΙΚΑ απο απόσταση τέτοια που η μηχανή να μην χρειάζεται ζουμ και να χωράει το αυτοκίνητο ΟΛΟ στα τρίτα ή έκτα (ότι έχετε αποφασίσει).
Ενας πλήρης κύκλος είναι περίπου 20 φωτογραφίες, απο αυτές τουλάχιστον 5 θα σας αρέσουν.
Αφού τελειώσετε τον πρώτο κύκλο συνεχίζετε με τον δεύτερο, ο οποίος είναι τόσο κοντά στο αυτοκίνητο ώστε απο το πλάι η φωτογραφία να δείχνει τα φανάρια-το φτερό-τη ρόδα.
Κάντε και αυτόν τον κύκλο και μετά κατεβείτε στο ύψος του εδάφους.
Επαναλάβετε.
Πρέπει πλέον να έχετε περίπου 60 φωτογραφίες απο τις οποίες οι 10 θα είναι για βραβείο.

Προσοχή όμως στους κύκλους, εαν σε κάποιο σημείο ο ήλιος είναι κόντρα, μη διστάσετε, γυρίστε το αμάξι. Αξίζει.

Αυτά και καλή επιτυχία.

YAz
05-01-10, 08:35
Πολύ ωραίο! Αλήθεια, αν τοιχόν και έχεις καθόλου χρόνο και μπορείς, βάλε καμιά φωτογραφία για παραδείγματα :D

Stamatis
05-01-10, 08:41
Η φωτογραφία αυτή είναι δημοσιευμένη στο Bimmerforums και έχω την άδεια για τη δημοσίευση της.

Δίπλα απο τη φωτογραφία έχω φτιάξει ότι είπαμε για τα 3α 6α και το φόντο.

Οτι θέλετε και ξέρω στη διάθεσή σας.

Stamatis
05-01-10, 08:44
Πολύ ωραίο! Αλήθεια, αν τοιχόν και έχεις καθόλου χρόνο και μπορείς, βάλε καμιά φωτογραφία για παραδείγματα :D

Θα πρότεινα συνάντηση με όποιον ενδιαφέρεται για να τραβήξουμε παρέα μερικές και να τις ποστάρουμε εδώ.

Οι δικές μου φωτογραφίες, δυστυχώς δεν είναι απο BMW οπότε νομίζω δεν παίζει να τις ποστάρω εδώ θα είναι Off topic απο μόνες τους.

Ευκαιρία όμως να τραβήξω και το δικό μου μερικές.....

YAz
05-01-10, 08:49
Θα πρότεινα συνάντηση με όποιον ενδιαφέρεται για να τραβήξουμε παρέα μερικές και να τις ποστάρουμε εδώ.

Οι δικές μου φωτογραφίες, δυστυχώς δεν είναι απο BMW οπότε νομίζω δεν παίζει να τις ποστάρω εδώ θα είναι Off topic απο μόνες τους.

Ευκαιρία όμως να τραβήξω και το δικό μου μερικές.....

πφφφφ, πάλι οι νότιοι είστε πιο τυχεροί γμτ...
Πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω φωτογραφίες οι οποίες να είναι και άσχετες από BMW. Ότι μαθαίνουμε καλό είναι :D

Stamatis
05-01-10, 10:38
και φυσικά υπάρχει πάντα και ο χρυσός κανόνας της φωτογραφίας.

ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ χ3στηνε και την τεχνική και το φως και το καδράρισμα.:whistle:

Christos 330
05-01-10, 10:55
Μια μικρη δοκιμη . . .

Stamatis
05-01-10, 11:02
Μια μικρη δοκιμη . . .
Αν το εχεις τωρα μπροστα σου δοκιμασε κατι.
Απο πιο χαμηλα και να παιρνει και λιγο μασκα.
Προσοχη να φαινονται και οι 4 ροδες απο κατω.

Christos 330
05-01-10, 13:12
Αν το εχεις τωρα μπροστα σου δοκιμασε κατι.
Απο πιο χαμηλα και να παιρνει και λιγο μασκα.
Προσοχη να φαινονται και οι 4 ροδες απο κατω.

Ειναι απο Αμερικα μερια οι φωτο Σταματη . . .

Καλα θα ητανε να το ειχα διπλα μου . . .

Stamatis
05-01-10, 13:15
Βγες μια εξω ρε και τραβα μια οπως ειπαμε. Αφου εσυ τοχεις το θεμα. Θυμαμαι παλια ειχαμε κανει κατι ωραιες με το 330.
Που ειχαμε πιασει και το λαστιχο και τη ζαντα.
Τις εχεις ακομα να τις ανεβασεις;

Christos 330
05-01-10, 13:31
Βγες μια εξω ρε και τραβα μια οπως ειπαμε. Αφου εσυ τοχεις το θεμα. Θυμαμαι παλια ειχαμε κανει κατι ωραιες με το 330.
Που ειχαμε πιασει και το λαστιχο και τη ζαντα.
Τις εχεις ακομα να τις ανεβασεις;

Που τις θυμασαι ρε φιλε ; ; ;

Πω πω πω . . .

Μου λειψε το @##$%^^^&&*@#^ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stamatis
05-01-10, 13:40
Ερε εποχές...

Εχεις κρατήσει και την άλλη που το έχεις απο γωνία μπροστά? οχι στο βενζινάδικο, μια που είναι λοξά μπροστά και πλάι...
με τις άλλες ζάντες τις Breyton πρέπει να ήταν...
Εκείνη ήταν φωτογραφία ζόρικη.

Christos 330
05-01-10, 13:47
Ερε εποχές...

Εχεις κρατήσει και την άλλη που το έχεις απο γωνία μπροστά? οχι στο βενζινάδικο, μια που είναι λοξά μπροστά και πλάι...
με τις άλλες ζάντες τις Breyton πρέπει να ήταν...
Εκείνη ήταν φωτογραφία ζόρικη.

Εννωειται ρε φιλε . . .

BILL007
05-01-10, 13:48
Το είχες φτιάξει πολύ ωραίο Χρήστο...Πραγματικά...Kρίμα που το έδωσες...:(
Τυχερός αυτός που το χαίρεται...:)

Christos 330
05-01-10, 13:50
Το είχες φτιάξει πολύ ωραίο Χρήστο...Πραγματικά...Kρίμα που το έδωσες...:(
Τυχερός αυτός που το χαίρεται...:)

Mετα απο αυτο το 330 το χαος . . .

Μου τα ελεγε ο συμπεθερος αλλα που μυαλο εγω ; ; ;

Ηθελα κουπε . . .

Τεσπα μεγαλη ιστορια . . .

Stamatis
05-01-10, 13:56
Εννωειται ρε φιλε . . .

Ορίστε λοιπόν.
Οτι έχουμε πεί για τρίτα έκτα θέμα φόντο στήσιμο φως κτλ, όλα σε αυτή τη φωτογραφία.

Εκτός απο το αγροτικό βέβαια, αλλά ο πατέρας του Χρήστου τον κοίταγε παράξενα και δεν τόλμησε να το κουνήσει απο εκεί που ήτανε.

Αυτή αμα την παλέψω λίγο με το photoshop και απο πίσω βάλω ένα τοίχο με τούβλα, θα είναι σουπερντουπερ ουάου.

:thanks: Χρηστάρα.

VanVIC
05-01-10, 13:56
Mετα απο αυτο το 330 το χαος . . .

Μου τα ελεγε ο συμπεθερος αλλα που μυαλο εγω ; ; ;

Ηθελα κουπε . . .

Τεσπα μεγαλη ιστορια . . .

κάτι μου λέει ότι πάλι με χρόνια με καιρούς ...
Αυτή τη φορά BLessED !
Άντε !

Christos 330
05-01-10, 14:01
κάτι μου λέει ότι πάλι με χρόνια με καιρούς ...
Αυτή τη φορά BLessED !
Άντε !

Δεν ειναι το θεμα με χρονια και με καιρους συμπεθερε . . .

Μπορω να το κανω και αυτο 330 αλλα ανετα . . .

Φοβαμαι την τροπη που πηραν τα πραγματα με τα αυτοκινητα . . .

Και δεν θελω να παντρευτω ενα αμαξι . . .

Stamatis
05-01-10, 14:07
Δεν ειναι το θεμα με χρονια και με καιρους συμπεθερε . . .

Μπορω να το κανω και αυτο 330 αλλα ανετα . . .

Φοβαμαι την τροπη που πηραν τα πραγματα με τα αυτοκινητα . . .

Και δεν θελω να παντρευτω ενα αμαξι . . .

για να μην είμαστε off topic κάθε φορά που απαντάτε, θα βάζετε και απο μία φωτό.

Χρήστο, ανέβαζεις τώρα και την άλλη απο το κουπέ, με τη ζάντα την μεγάλη που φόραγε στο τέλος για τιμωρία σου.

Για να μην βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος.

VanVIC
05-01-10, 14:25
ελπίζω να μου επιτρέπει ο συμπέθερος...

VanVIC
05-01-10, 14:35
Ρε Σταμάτη αυτό το φλουταρισμένο περιβάλλον γύρω απο το Ζ, πώς γίνεται ?
Δε νομίζω οτι είναι απο επεξεργασία με photoshop.
To μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο φωτογράφος να ήταν σε προπορευόμενο όχημα το οποίο είχε ακριβώς την ίδια ταχύτητα με το Ζ3 που ακολουθούσε και να τράβηξε την Photo με μικρή ταχύτητα κλείστρου.

Τί λές ?

Stamatis
05-01-10, 14:35
Αυτή λοιπόν είναι λάθος φωτογραφία.
Πρώτα απο όλα έπρεπε να είναι πιό λοξά ο φωτογράφος ώστε να μην είναι τόσο κενό κάτω απο το πορτ μπαγκαζ του αυτοκινήτου, είναι σαν να κρεμεται.
Δεύτερον -διαβάζοντας- απο αριστερά όπως είπαμε παραπάνω το μάτι σκοντάφτει στον τοίχο του βουλκανιζατέρ και τρίτον το υπόστεγο χαλάει το κάρδο.
Οσο για το δέντρο είναι σαν να ρίζωσε το καπώ.

η ίδια φωτογραφία με ενα κλικ πιό πίσω, θα έβαζε το αμάξι στο θέμα, το υπόστεγο δεν θα φαινόταν γιατί θα το είχε -φάει- η γωνία και το δέντρο επίσης.

Βέβαια χρησιμοποιώντας μια λεπτομέρεια θα το σώσουμε.

Δώστε μου δύο λεπτά...

scania124
05-01-10, 14:35
Εννωειται ρε φιλε . . .

ρε χρηστο....πως το πουλησες τετοιο αυτοκινητο?????
θα εβαζες και ενα essssssss και τελος.....
παντως το ειχες κανει μου****α

VanVIC
05-01-10, 14:38
ρε χρηστο....πως το πουλησες τετοιο αυτοκινητο?????
θ
...
παντως το ειχες κανει μου****α

έλα εσύ και πές μου !
Δεν το πίστευα όταν το έλεγε

Stamatis
05-01-10, 14:38
Ρε Σταμάτη αυτό το φλουταρισμένο περιβάλλον γύρω απο το Ζ, πώς γίνεται ?
Δε νομίζω οτι είναι απο επεξεργασία με photoshop.
To μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο φωτογράφος να ήταν σε προπορευόμενο όχημα το οποίο είχε ακριβώς την ίδια ταχύτητα με το Ζ3 που ακολουθούσε και να τράβηξε την Photo με μικρή ταχύτητα κλείστρου.

Τί λές ?

Η φώτοσοπ, ή διάφραγμα, ή με καλό φακό πατάς φρένο την ώρα που ο άλλος έρχεται.

Κυρίως όμως αυτά ειναι με φωτοσοπ.

Αυτή η τεχνική όμως θέλει SLR μηχανές και πολύ προσπάθεια.

Stamatis
05-01-10, 14:50
Λοιπόν πάλεψα την φωτογραφία του Χρήστου, με το Paint όπως - όπως, αλλά εβγαλα αυτά που ενοχλούν σύμφωνα με ότι έχουμε πεί.

Πιστεύω ότι είναι πιό καλή...

το μονο που δεν γίνεται ειναι να μπεί η τρίτη ρόδα πιό πίσω να μην είναι άδειο τόσο πολύ κάτω απο το αμάξι.

αυτό όπως είπαμε σώζεται μονο εκείνη τη στιγμή με ενα κλικ πιό αριστερα.

YAz
05-01-10, 14:55
Η φώτοσοπ, ή διάφραγμα, ή με καλό φακό πατάς φρένο την ώρα που ο άλλος έρχεται.

Κυρίως όμως αυτά ειναι με φωτοσοπ.

Αυτή η τεχνική όμως θέλει SLR μηχανές και πολύ προσπάθεια.

Υπάρχει και μια περίπτωση (κάποτε είχα κάνει κάτι τέτοιο) να επεξεργάστηκαν τη φωτογραφία, και να προσθέσανε μετά το αυτοκίνητο.
Δε θυμάμαι με ποιο εργαλείο το έκανα τότε στο photoshop, απλά κάνεις το τοπίο έτσι, και μετά είτε προθέτεις το αυτόκίνητο, είτε (όπως είχα κάνει και εγώ) πειράζεις όλη τη φωτογραφία εκτός του αυτοκινήτου.

Πάντως το σίγουρο είναι πως μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο με photoshop.

VanVIC
05-01-10, 14:55
Λοιπόν πάλεψα την φωτογραφία του Χρήστου, με το Paint όπως - όπως, αλλά εβγαλα αυτά που ενοχλούν σύμφωνα με ότι έχουμε πεί.

Πιστεύω ότι είναι πιό καλή...

το μονο που δεν γίνεται ειναι να μπεί η τρίτη ρόδα πιό πίσω να μην είναι άδειο τόσο πολύ κάτω απο το αμάξι.

αυτό όπως είπαμε σώζεται μονο εκείνη τη στιγμή με ενα κλικ πιό αριστερα.

Έχεις δίκιο, με άλλο, πιο ουδέτερο φόντο θα ήταν μια εκπληκτική φωτογραφία ενός ξεχωριστού αυτοκινήτου

Stamatis
05-01-10, 14:59
Το δικό σου πότε θα το φωτογραφήσουμε με το καλό?

Το σκέφτομαι στο γκαράζ του Golden Hall με μια λάμπα απο πάνω να φέγγει μέσα και σε 3/4...

αλλά εκεί θα αρχίσω φωτοσοπιές, γιατί το σηκώνει το θέμα.

Θα σκοτεινιάσω το γύρω γύρω και θα κάνω νερά επάνω στο χρώμα. Θα γίνει λίγο νταρκιά αλλά θα δείχνει τον άλλο του εαυτό...

manos///3
05-01-10, 15:06
Επειδη μ' αρεσει και εμενα τρελα η φωτογραφια...!

ΤΟ ΑΡΧΗΓΕΙΟ
https://img694.imageshack.us/img694/395/dsc03394l.jpg (https://img694.imageshack.us/i/dsc03394l.jpg/) https://img694.imageshack.us/img694/dsc03394l.jpg/1/w768.png (https://g.imageshack.us/img694/dsc03394l.jpg/1/)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ
https://img710.imageshack.us/img710/6743/dsc03535o.jpg (https://img710.imageshack.us/i/dsc03535o.jpg/) https://img710.imageshack.us/img710/dsc03535o.jpg/1/w768.png (https://g.imageshack.us/img710/dsc03535o.jpg/1/)

ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ
https://img691.imageshack.us/img691/9282/dsc03546p.jpg (https://img691.imageshack.us/i/dsc03546p.jpg/) https://img691.imageshack.us/img691/dsc03546p.jpg/1/w1330.png (https://g.imageshack.us/img691/dsc03546p.jpg/1/)

Stamatis
05-01-10, 15:10
Επειδη μ' αρεσει και εμενα τρελα η φωτογραφια...!

ΤΟ ΑΡΧΗΓΕΙΟ
https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://img694.imageshack.us/i/dsc03394l.jpg/) https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://g.imageshack.us/img694/dsc03394l.jpg/1/)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ
https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://img710.imageshack.us/i/dsc03535o.jpg/) https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://g.imageshack.us/img710/dsc03535o.jpg/1/)

ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ
https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://img691.imageshack.us/i/dsc03546p.jpg/) https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://g.imageshack.us/img691/dsc03546p.jpg/1/)

ωχ τις έβαλες στο imageshack και τις κόβει ο σέρβερ μου.
Κάνεις ένα κόπο να τις κάνεις attach για να τις βλέπω και εγώ?

:thnx:

manos///3
05-01-10, 15:17
Oριστε!!!!

Christos 330
05-01-10, 15:33
Aντε κατι τελευταιες . . .

Να μην το κουρασουμε αλλο το θεμα . . .

Βαζω μια απο το πριν φωτο οταν το πηρα και μια πως το πουλησα . . .

scania124
05-01-10, 15:48
Aντε κατι τελευταιες . . .

Να μην το κουρασουμε αλλο το θεμα . . .

Βαζω μια απο το πριν φωτο οταν το πηρα και μια πως το πουλησα . . .

να πας να σπουδασεις πλαστικος χειρουργος.......
αδικησε παιδι μου εσυ....
αν ειναι δυνατον τετοια μεταμορφωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VanVIC
05-01-10, 15:51
Το δικό σου πότε θα το φωτογραφήσουμε με το καλό?

Το σκέφτομαι στο γκαράζ του Golden Hall με μια λάμπα απο πάνω να φέγγει μέσα και σε 3/4...

αλλά εκεί θα αρχίσω φωτοσοπιές, γιατί το σηκώνει το θέμα.

Θα σκοτεινιάσω το γύρω γύρω και θα κάνω νερά επάνω στο χρώμα. Θα γίνει λίγο νταρκιά αλλά θα δείχνει τον άλλο του εαυτό...

Εγώ πάντως μένω πολύ κοντά στο GH

Christos 330
05-01-10, 15:57
να πας να σπουδασεις πλαστικος χειρουργος.......
αδικησε παιδι μου εσυ....
αν ειναι δυνατον τετοια μεταμορφωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tωρα που τα Ε92 εχουν παλστικα φτερα λεει :th_Laie_67-1: . . .

scania124
05-01-10, 15:59
Tωρα που τα Ε92 εχουν παλστικα φτερα λεει :th_Laie_67-1: . . .

αχαχαχαχαχαχαχαχαχα:hystericalb s1::hystericalbs1:

YAz
19-01-10, 08:22
Σταμάτη, είδα αυτή τη φωτογραφία, και πραγματικά θα ήθελα το σχόλιο σου...
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/M3_E30_2693_1024-2.jpg

Τι έχεις να πεις τώρα που ένα μαύρο αυτοκίνητο, βρίσκεται μπροστά από ένα σκούρο φόντο, και πάλι μας δίνει ένα αισθητικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα;

ΦΑΝΗΣ
19-01-10, 13:09
Πολύ καλό,έχω μια ψιλότρέλα με τις φώτο...https://www.conceptonewheels.com/gallery/others/BMW%20%20Blackfleet%20E90%20Shinano%2019%20inches. jpg

bomber21
19-01-10, 14:28
Έχω τραβήξει αυτή τη φωτογραφία.Το αυτοκίνητο δεν είναι στο κέντρο όμως μου αρέσει πολύ :P!

Είναι σωστή ως φωτογραφία,αντικειμενικά είναι όμορφη ή μου φαίνεται έτσι επειδή είμαι κολλημένος με το αυτοκίνητο μου;

https://img197.imageshack.us/img197/4405/mybmw2.jpg

Kostas_1
19-01-10, 14:36
Νομιζω ηθελε λιγο πιο στη μεση (ως προς το υψος της φωτο) το αυτοκινητο.
Σαν ας πουμε να την τραβαγες από πιο χαμηλα

Stathis
19-01-10, 15:40
ειναι σχετικα σωστη φωτογραφια για σαλονι (δισελιδο) περιοδικου. (αν και ιδανικα το αυτοκινητο θα επρεπε να ηταν ακομα πιο αριστερα)

αυτο γιατι η "ραχη" του περιοδικου που θα πεσει στη μεση θα χωρισει τη φωτογραφια και θα δωσει στην αριστερη πλευρα ενα εντυπωσιακο και πληθωρικο 3/4 της μουρης (που ειναι και απο πιο ενδιαφεροντα σημεια, ισως και το πιο ενδιαφερον) και, απο την αλλη πλευρα θα μεινει χωρος για τον τιτλο, τον προλογο και τα υπολοιπα του αρθρου.

π.χ. παρακατω βλεπουμε μια λαθος χρηση φωτογραφιας απο περιοδικο, αφου η ραχη πεφτει πανω στο κυριο σημειο του αυτοκινητου με αποτελεσμα να χαλαει ολη η εικονα και η παρουσιαση.

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/CD302P110.jpghttps://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/CD302P111.jpg

Stamatis
19-01-10, 18:00
Σταμάτη, είδα αυτή τη φωτογραφία, και πραγματικά θα ήθελα το σχόλιο σου...
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/M3_E30_2693_1024-2.jpg

Τι έχεις να πεις τώρα που ένα μαύρο αυτοκίνητο, βρίσκεται μπροστά από ένα σκούρο φόντο, και πάλι μας δίνει ένα αισθητικά πολύ ωραίο αποτέλεσμα;

Αντικατέστησα το άσπρο με κόκκινο, για να δείς τελικά πόσο άσπρο έχει η φωτογραφία.
Αρα ακόμα και αν το βλέπουμε μαύρο, το φως και οι αντανακλάσεις ασπρίζουν το θέμα ώστε να ξεχωρίζει απο το μαύρο φόντο.

Βλέπουμε επίσης ότι παρόλο που το θέμα δεν είναι το αυτοκίνητο, αλλά η μάσκα του και το μπροστινό μέρος, οι γραμμές του χάνονται στο φόντο.

Φυσικά και είναι φοβερή φωτογραφία, αλλά δυστυχώς δεν είναι αποτέλεσμα της φωτογραφικής μηχανής. Οπως βλέπουμε στο δεύτερο συνημμένο είναι photoshop και αν της κάνεις μια ανάλυση στα layers έχει πάνω απο 12 που στο τέλος μας δείχνουν ένα και μόνο πράγμα...

Οτι το φόντο αρχικά ήταν άσπρο...:whistle:

Stamatis
19-01-10, 18:06
Έχω τραβήξει αυτή τη φωτογραφία.Το αυτοκίνητο δεν είναι στο κέντρο όμως μου αρέσει πολύ :P!

Είναι σωστή ως φωτογραφία,αντικειμενικά είναι όμορφη ή μου φαίνεται έτσι επειδή είμαι κολλημένος με το αυτοκίνητο μου;

https://www.bmwfans.gr/forum/

ειναι πολύ καλή και σύμφωνα με όλους τους -νόμους- καθώς όπως είπαμε στην αρχή διαβάζουμε απο αριστερά προς τα δεξιά και το αυτοκίνητο κρατάει το μάτι.
Συμφωνώ με τον Κώστα πως ήθελε λίγο πιό κάτω...

αυτό είναι που λέμε εικόνα για υπογραφή...
την έχεις δοκιμάσει μακρόστενη χωρίς τα δέντρα απο πάνω?

Stamatis
19-01-10, 18:11
πχ. Τυπικό παράδειγμα του -διαβάσματος- απο αριστερα προς τα δεξιά.
Μιας και είδες το θέμα, δεν έχει νόημα να συνεχίσεις να κοιτάς την υπόλοιπη φωτογραφία.

Ετσι και με το αυτοκίνητο, η έκκεντρη τοποθέτηση, καδράρει απο μόνη της στο περιβάλλον.
Και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Vasilis
19-01-10, 18:11
διαβαζω με πολυ προσοχη σνουπακο το τοσο ενδιαφερον θεμα που ανοιξες...μιας κ εγω ειμαι λατρης της φωτο...κ χωρις να γνωριζω πολλα εσκασα χρηματα για μια DSLR μηχανη...κ δεν γνωριζω καν τις δυνατοτητες τις ακομα....

δεν ηθελα να χαλασω το θεμα μας...μιας κ ειναι το αυτοκινητο...ομως αν καποια στιγμη εχεις τον χρονο...θα ηθελα να μας αναφερεις τι γινεται με πορτραίτο φυσικο προσωπο...

σ ευχαριστω εκ των προτερων...

συνεχισε να μας μεταδιδεις τις γνωσεις σου ....

bomber21
19-01-10, 18:15
ειναι πολύ καλή και σύμφωνα με όλους τους -νόμους- καθώς όπως είπαμε στην αρχή διαβάζουμε απο αριστερά προς τα δεξιά και το αυτοκίνητο κρατάει το μάτι.
Συμφωνώ με τον Κώστα πως ήθελε λίγο πιό κάτω...

αυτό είναι που λέμε εικόνα για υπογραφή...
την έχεις δοκιμάσει μακρόστενη χωρίς τα δέντρα απο πάνω?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τα σχόλια!

Όσο για τα δέντρα,ναι αλλά αν την "κροπάρω" φαίνονται "κομμένα" τα δέντρα ούτε ο ουρανός και το αποτέλεσμα δεν είναι ωραίο,κατά τη γνώμη μου.

Stamatis
19-01-10, 18:28
διαβαζω με πολυ προσοχη σνουπακο το τοσο ενδιαφερον θεμα που ανοιξες...μιας κ εγω ειμαι λατρης της φωτο...κ χωρις να γνωριζω πολλα εσκασα χρηματα για μια DSLR μηχανη...κ δεν γνωριζω καν τις δυνατοτητες τις ακομα....

δεν ηθελα να χαλασω το θεμα μας...μιας κ ειναι το αυτοκινητο...ομως αν καποια στιγμη εχεις τον χρονο...θα ηθελα να μας αναφερεις τι γινεται με πορτραίτο φυσικο προσωπο...

σ ευχαριστω εκ των προτερων...

συνεχισε να μας μεταδιδεις τις γνωσεις σου ....

Βασίλη σε ευχαριστώ, λίγα πράγματα έχω μάθει και ότι μπορώ μοιράζομαι.

Μια λύση έχεις, κάψε πολλές φωτογραφίες.
Βάλε μπρος και τράβα.
Κράτα αυτές που σου αρέσουν στο τέλος και δες τι είναι αυτό που τις κάνει καλές.

Για το πρόσωπο, ισχύουν τα ίδια ακριβώς αλλά και ο νόμος του Σταυρού για το πρόσωπο.
Βρίσκεις το κέντρο του προσώπου και θεωρείς ότι είναι το κέντρο ενός σταυρού, όλες οι μηχανές βγάζουν κουτάκια και σταυρό αν το βρείς στο μενού.
Φωτίζεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο μπροστά ή απο το πλάι και έτοιμο το πορτραίτο σου.
Ποτέ φως απο πίσω και ποτέ φλας σε πρόσωπο.
Πάντα φυσικό φως ή φώτοσοπ.

Δοκίμασε αν θες στο έτοιμο πρόγραμμα της μηχανής για πορτραίτο και κόψε τις ακμές στο πρόσωπο που θες να βγάλεις φωτογραφία.
Π.χ Μια μεγάλη μύτη δεν βγαίνει ποτέ προφιλ, αλλά ανφας και κοιτώντας προς τα κάτω ή βάζεις πολύ φως στα μάγουλα για να τη -ρουφήξουν- με το βάθος που θα πάρουν.


Δυο παραδείγματα σωστού - λάθους.

Christos 330
19-01-10, 19:42
Σταματη εδω τι λες ; ; ;

Το Ζ4Μ το τραβηξα απο κατο προς τα επανω και προσπαθησα

να φαινωνται και τα 4 λαστιχα . . .

Stamatis
19-01-10, 19:54
Σταματη εδω τι λες ; ; ;

Το Ζ4Μ το τραβηξα απο κατο προς τα επανω και προσπαθησα


να φαινωνται και τα 4 λαστιχα . . .

οπως και να το βγαλεις αυτο δεν εχει προβλημα.
Ρε τραβα με φοντο το δρομο τι στο καλο ερωτα με τον τοιχο εχεις;

Θα ξαναρθει αυτος;

Christos 330
19-01-10, 19:59
οπως και να το βγαλεις αυτο δεν εχει προβλημα.
Ρε τραβα με φοντο το δρομο τι στο καλο ερωτα με τον τοιχο εχεις;

Θα ξαναρθει αυτος;

Και βεβαια ειναι πελατης στον αδερφο μου . . .

Τι να κανω ρε να βγω στον δρομο και να πεφτω ; ; ;

Τι θες να ερθει κανενα john deere και να εχουμε θεματα ; ; ;

Stamatis
19-01-10, 20:03
Την επομενη φορα σκεψου οτι το αμαξι ειναι μεσα σε ενα στρογγυλο ρολοϊ και πως ειναι δεικτης που μετραει ωρες.
Φωτογραφησε το περιμετρικα στις 11 1 5 και 7.
Μονες ωρες γυρω γυρω και απο υψος 1.5 μετρα μεχρι 1 μετρο.
Η αποσταση σου απο το αμαξι να ειναι περιπου 1.7 με 2 μετρα.

Christos 330
19-01-10, 20:08
Την επομενη φορα σκεψου οτι το αμαξι ειναι μεσα σε ενα στρογγυλο ρολοϊ και πως ειναι δεικτης που μετραει ωρες.
Φωτογραφησε το περιμετρικα στις 11 1 5 και 7.
Μονες ωρες γυρω γυρω και απο υψος 1.5 μετρα μεχρι 1 μετρο.
Η αποσταση σου απο το αμαξι να ειναι περιπου 1.7 με 2 μετρα.

Αν κατσουμε μαζι σε εναν κυκλο και πιαστουμε χερι χερι

δεν θα μπορεσουμε να βγαλουμε σωστα εναν καλαματιανο χωρο ; ; ;

Stamatis
19-01-10, 20:11
Οριστε ειδες τι ωραια ωρα ειναι η 7;

Μαλλον 6 και μιση οπως το βλεπω.

Christos 330
19-01-10, 20:14
Οριστε ειδες τι ωραια ωρα ειναι η 7;

Μαλλον 6 και μιση οπως το βλεπω.

Μαθαινω ρε φιλε . . .

Stamatis
19-01-10, 20:17
Ρε φιλε δεν κρατιεμαι θα κανω οφφ τοπικ σε δικο μου θρεντ.
Συγνωμη δηλαδη εσυ η ζεις στην μπεμβεδουπολη η αν δεν ειναι μπεμβε το αμαξι δεν το βαζεις στο μαγαζι.
Δεν εξηγειται αλλιως.

Christos 330
19-01-10, 20:24
Το 1983 στο πρωτο αμαξι που μπηκα ηταν 2002 tii . . .

Και καλα κουρκουλος ο πατερας . . .

Εγω τι θες να κανω να παω σε zastava ; ; ;

Αλλα οχι και μονο Bmw μην τα παραλεμε . . .

Christos 330
19-01-10, 20:28
Ουφ μας εσκασες ρε Σταματη . . .

Vasilis
19-01-10, 21:03
Βασίλη σε ευχαριστώ, λίγα πράγματα έχω μάθει και ότι μπορώ μοιράζομαι.

Μια λύση έχεις, κάψε πολλές φωτογραφίες.
Βάλε μπρος και τράβα.
Κράτα αυτές που σου αρέσουν στο τέλος και δες τι είναι αυτό που τις κάνει καλές.

Για το πρόσωπο, ισχύουν τα ίδια ακριβώς αλλά και ο νόμος του Σταυρού για το πρόσωπο.
Βρίσκεις το κέντρο του προσώπου και θεωρείς ότι είναι το κέντρο ενός σταυρού, όλες οι μηχανές βγάζουν κουτάκια και σταυρό αν το βρείς στο μενού.
Φωτίζεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο μπροστά ή απο το πλάι και έτοιμο το πορτραίτο σου.
Ποτέ φως απο πίσω και ποτέ φλας σε πρόσωπο.
Πάντα φυσικό φως ή φώτοσοπ.

Δοκίμασε αν θες στο έτοιμο πρόγραμμα της μηχανής για πορτραίτο και κόψε τις ακμές στο πρόσωπο που θες να βγάλεις φωτογραφία.
Π.χ Μια μεγάλη μύτη δεν βγαίνει ποτέ προφιλ, αλλά ανφας και κοιτώντας προς τα κάτω ή βάζεις πολύ φως στα μάγουλα για να τη -ρουφήξουν- με το βάθος που θα πάρουν.


Δυο παραδείγματα σωστού - λάθους.

:thanks::thanks::thanks:

ωστοσο , εχω παρει το μανιουαλ...κ με βλεπω αυριο αν εχει καλο καιρο να βγαινω .... να σκυβω....:th_Laie_67-1:....κ να τραβαω.....

πολυ σκυψιμο ομως ρε παιδι μου.......:th_Laie_67-1:

Χρίστος
19-01-10, 21:04
:thanks::thanks::thanks:

ωστοσο , εχω παρει το μανιουαλ...κ με βλεπω αυριο αν εχει καλο καιρο να βγαινω .... να σκυβω....:th_Laie_67-1:....κ να τραβαω.....

πολυ σκυψιμο ομως ρε παιδι μου.......:th_Laie_67-1:
θα σε αναλαβω μετα εγω αγορι μου!!!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Christos 330
01-02-10, 20:31
Σταματη τι λεει η εξασκηση μου καλη ; ; ;

Η απαντηση σου θα με βοηθησει ιδιαιτερα . . .

nikos ///M
01-02-10, 20:40
Σταματη τι λεει η εξασκηση μου καλη ; ; ;

Η απαντηση σου θα με βοηθησει ιδιαιτερα . . .

τι εγινε φιλε?εχουμε θεμα?
Υ.Γ.δεν πιστευω να σου εκανε κανενε τσαμπουκα
στο καπο ετσι οπως εκατσε thumb

Christos 330
01-02-10, 20:42
τι εγινε φιλε?εχουμε θεμα?
Υ.Γ.δεν πιστευω να σου εκανε κανενε τσαμπουκα
στο καπο ετσι οπως εκατσε thumb

Εσυ τι λες εκεινη την ωρα να εβλεπα το καπο ; ; ;

:whistle::whistle::whistle:

nikos ///M
01-02-10, 20:55
πονηρουλη!!!!!!!

Stamatis
01-02-10, 21:07
Σταματη τι λεει η εξασκηση μου καλη ; ; ;

Η απαντηση σου θα με βοηθησει ιδιαιτερα . . .

πρεπει να ανεβω να σου δειξω.... τοχεις.... αλλα θελω να τοχω και εγω,,,,thumb

ΦΑΝΗΣ
02-02-10, 00:07
Ρε Χρήστο που σε βρίσκουν όλοι αυτοί με τα πεντάρια,αμαν δεν μπορούμε να ησυχάσουμε,αντε μην κάνω καμιά τρέλα τελευταία ....https://www.car.gr/classifieds/cars/view/459455/

scania124
26-02-10, 21:39
απο προηγουμενη βολτα στης σερρες........

να σε καλα στρατοοοοο!!!!!!!!!!

Christos 330
02-03-10, 12:19
Ρε Χρήστο που σε βρίσκουν όλοι αυτοί με τα πεντάρια,αμαν δεν μπορούμε να ησυχάσουμε,αντε μην κάνω καμιά τρέλα τελευταία ....https://www.car.gr/classifieds/cars/view/459455/

Υπομονη Φανη . . .

Παρε και ενα 530 m pack . . .

Vasilis
17-04-10, 23:44
νομιζω οτι αυτο δεν πρεπει να λειπει απο κανεναν επιδοξο φωτογραφο.....


https://rapidshare.com/files/164398148/Tasos_Sxizas_H_Texni_tis_Fotografias.rar

gant
18-04-10, 00:43
Να και ένα πόστερ, απ τον Χολομώντα τον Νοέμβρη του 2008.

Vasilis
19-05-10, 11:23
ενα καλο photoshop online!

μπορεις απλα να εγγραφεις κ να φτιαχνεις τις φωτο σου χωρις να χεις απαραιτητα λογισμικο επεξεργασιας φωτογραφιων...!

https://www.photoshop.com/

Fad3In
20-05-10, 21:12
Καλο θεμα και καλα το θετεις...thumb
Μπραβο και για την υπομονη να γραψεις το κατεβατό!



Ορίστε μια φωτογραφία που έχω τραβίξει απ'το αυτοκίνητο .. για να τη σχολιάσεις ...
https://www.bmwfans.gr/forum/
Το αμαξι σου αδικειται πολυ απ την φωτο για δυο λογους.
Ο πρωτος ειναι το background που ειναι απλα τυχαιο και εχει και μια μπουλτοζα μεσα και ο δευτερος (και δοκιμασε το να μου πεις την γνωμη σου) ειναι οτι θα θελε λιιιγο πιο χαμηλη προοπτικη! Να το βγαλεις φωτο με την καμερα πιο χαμηλα δηλαδη! Θα δεις οτι το αποτελεσμα ειναι πιο εντυπωσιακο.
Σιγουρα ξεφευγει λιγο απ τα συνηθισμενα τεσπα...
Παντως με τετοιο αμαξι,δεν θα δυσκολευτεις να βγαλεις καλο αποτελεσμα!

Βασικα τα λενε και οι αλλοι απο πανω! thumb
Ν.