PDA

Επιστροφή στο Forum : Dension geteway lite



thanosE39
26-07-10, 13:23
Καλησπερα και παλι!Οπως ειχα παει πριν λιγο καιρο λογο βλαβης του cd changer στο Ε39 ψαχτηκα για τα κιτ της Dension.Λοιπον εχω καταληξει στο Dension geteway lite το οποιο παιζει τραγουδια απο USB stick!Οτι πιο οικονομικο μιας και δεν με ενδιαφερει η συνδεση ipod/iphone ουτε οι τιτλοι των τραγουδιων!Εχω τα εξης προβληματα ομως:
1.Η digital hellas που ειναι αντιπροσωπια δεν σηκωνει κανενα τηλεφωνο για να επικοινωνησω.
2.Εχω βρει απο ενα e-shop πολυ καλη τιμη αλλα οταν επικοινωνησα με ρωτησαν ποσα πιν εχει η εργοστασιακη πηγη μου(???????)40 ή 17;;;
Πως μπορω να βρω τα πιν για να παραγγειλω το αντιστοιχο κιτ;

fanisk
26-07-10, 13:52
Καλησπερα και παλι!Οπως ειχα παει πριν λιγο καιρο λογο βλαβης του cd changer στο Ε39 ψαχτηκα για τα κιτ της Dension.Λοιπον εχω καταληξει στο Dension geteway lite το οποιο παιζει τραγουδια απο USB stick!Οτι πιο οικονομικο μιας και δεν με ενδιαφερει η συνδεση ipod/iphone ουτε οι τιτλοι των τραγουδιων!Εχω τα εξης προβληματα ομως:
1.Η digital hellas που ειναι αντιπροσωπια δεν σηκωνει κανενα τηλεφωνο για να επικοινωνησω.
2.Εχω βρει απο ενα e-shop πολυ καλη τιμη αλλα οταν επικοινωνησα με ρωτησαν ποσα πιν εχει η εργοστασιακη πηγη μου(???????)40 ή 17;;;
Πως μπορω να βρω τα πιν για να παραγγειλω το αντιστοιχο κιτ;

1. Καλεσε τον Αντωνη στο κινητο του 6978132938.
2. Βγαλε την πηγη σου και δες απο πισω ποσα pin εχει η πλεξουδα.

thumb

Samaro
26-07-10, 14:09
Επικοινωνησε με κ. Αντωνη Καβάση στο τηλ. που σου γράφει ο Φανης πιο πανω.
Αν δεν τον βρεις, κοιταξε και τους λοιπους αντιπροσωπους στην Ελλαδα εδω:https://www.dension.com/whereToBuy.php

dark knight
26-02-14, 10:22
επειδη κουραστηκα να φτιαχνω σιντι καθε τρεις και λιγο και για να μην ανοιγω καινουριο θρεντ εχω σκοπο να τοποθετησω στο ε46 ,interface dension. εχω βρει την ακολουθη προσφορα στο γαλατσι μαζι με τοποθετηση στα 140 ευρω.https://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=902888 εχει κανεις εμπειρια από τον συγκεκριμενο μαγαζι? με π.μ

steliosm46
26-02-14, 22:36
εχω και εγω την πλακετα της Dension και εγω στο δικο μου και ειναι πολυ καλη, απλα εχει θεματα οπως οτι δεν μπορεις να το κανεις να βγαζει τα τραγουδια σαν playlist αλλα τα ψαχνεις ενα ενα με την σειρα!

Μεγαλο μειον εκτος και αν υπαρχει καποιο κολπο και δεν το εχω βρει.

Επισης κατι αλλο μειον ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις πανω απο 6 φακελυς μεσα στο USB σου γιατι δεν τους βγαζει στην οθονη, παρα μονο 6 οσο ειναι και τα υποτιθεματα CD's οταν ειναι κουμπωμενη η σιντέρια!

αν εχεις παραπανω φακελους απο 6 απλα αναμειγνύει ολα τα τραγουδια μαζι και αντε ψαξε να βρεις αυτο που θες! :facepalm:

gant
26-02-14, 23:02
Το προσπέκτους δεν γράφει κάτι σχετικό για εμφάνιση τίτλων?
Όταν το είχα εγώ, το 2007 αν θυμάμαι σε σύνδεση με το ipod, με ένα αρχειάκι bmw.txt που κατέβασα απ το site τους και το έτρεξα μια φορά, εμφανίστηκαν τα πάντα του ipod.
Πράγμα που ο πωλητής και εγκαταστάτης του, δεν το γνώριζε και μου είχε πει, πως μόνο αριθμούς τραγουδιών θα βλέπω.

dark knight
26-02-14, 23:25
θα καταργηθεί η σιντιερα? θελω να την καταργησω

gant
26-02-14, 23:27
Αυτό που είχα εγώ ναι, την καταργούσε.

steliosm46
26-02-14, 23:53
η σιντέρια καταργείται γιατι στην ουσια η Dension κουμπώνει εκει που κουμπωνει η σιντερια.


Κ. Γιωργο αλλο θελω να πω. Τους τιτλους τραγουδιων τους βγαζει με μια συγκεκριμενη ρυθμιση που την αναφερει και στο προσπεκτ.

Εγω θελω να πω πως δεν μπορεις να δεις τα τραγουδια με αριθμιση οπως τα εχεις μεσα στο φακελο. και να επιλεξεις ποιο θες να ακουσεις.

Αυτο πατας συνεχεια επομενο επομενο για να πας εκει που θες.

Στο i-pod το κανεις, αλλα εγω τα εχω σε USB. Εκει δεν βγαζει τετοια επιλεξιμοτητα. Αν εχεις μεσα σε ενα συγκεκριμενο φακελο 100 κομμάτια πχ. για να ακουσεις το Νο 52 π.χ πρεπει να πατας επομενο επομενο!!

gant
27-02-14, 00:04
Το ίδιο αναγκαζόμουν να κάνω κι εγώ Στέλιο, αφού το είχα ρυθμισμένο έτσι ώστε να κάνω τους χειρισμούς απ το radiocd, οπότε με μιά μόνο γραμματοσειρά στην οθόνη, έψαχνα το τραγούδι ένα- ένα. Το ipod το είχα στο ντουλαπάκι μέσα. :original:

dark knight
27-02-14, 00:17
για να εχω 6 φακελους και να εμφανίζονται στην οθονη σαν 6 σιντι ,πρεπει να εχω συνδεδεμενη τη σιντιερα παραλληλα με το dension?

gant
27-02-14, 01:31
Πως θα έχεις παράλληλα την σιντιέρα, αφού στην θέση της κουμπώνεος το dension?

leo328
27-02-14, 06:36
εχω βαλει κατι αντιστοιχο αγνωστης προελευσης απο ebay και κανει παρασιτα που και που (οχι συνεχεια) στο ε36..
ρωτηστε πρωτα αν κανει και αυτο..(η δειτε το-δοκιμαστε το οταν τοποθετηθει πριν φυγετε thumb).

dark knight
27-02-14, 14:01
πως μπορω να κατάλαβω αν εχω DSP?

wheelman
27-02-14, 14:31
πως μπορω να κατάλαβω αν εχω DSP?

Νομίζω το DSP δεν υπήρχε σαν επιλογή στην σειρά 3.
Προφανώς ρωτάς για τον ανταπτορα αλλά θεωρώ πως θα ξέρουν εκεί που θα κάνεις την εγκατάσταση

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

dark knight
27-02-14, 14:39
μου ειπαν ότι το dsp ρυθμίζεται εκει που ρυθμίζονται μπασα,πριμα κτλ και το εχει σαν ξεχωριστη επιλογή. εκτος από το dension μου ειπαν ότι θα χρειαστω και μια προεκταση καλωδίου για να τοποθετηθεί εσωτερικα η υποδοχη του USB.πιθανον στο ντουλαπακι ,το οποιο χρεωνεται εξτρα και είναι αρκετα ακριβο

wheelman
27-02-14, 14:49
Με μπέρδεψες, μήπως έχεις HK? ή Navi? Αν ναι τότε απλά χρειάζεσαι ένα πενταμετρο USB για να το τρέξεις από το πορτ μπαγκάζ μέχρι το ντουλαπάκι ή όπου βάλεις το USB stick τέλος πάντων

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

dark knight
27-02-14, 15:32
εχω ναβι εργοστασιακο 16.9 ΜΚ3 σιντι,οχι hk,6 αρα σιντιερα πισω στο πορτ μπαγκαζ. και μου ειπε να ξηλώσουμε ολο το αυτοκινητο για να τραβήξουμε καλωδιο μεσα στο ντουλαπακι,απο πισω εως μπροστα.το καλωδιο θα αγοραστει ως εξτρα από την ντενσιον και κατι μου ειπε για 45 ευρω.μαλλον παει να με κανει μεροκαματο. στην αρχη σκεφτηκα καλα θα ηταν να ειχα το USB εντος αυτοκινητου αλλα το ξηλωμα και το επιπλέον κοστος δεν μου αρεσει καθολου.αν μπορω να το εχω πισω ,καταργοντας τη σιντιερα εντελως δεν εχω κανενα πρόβλημα

wheelman
27-02-14, 15:38
Να μην πω τι σου λέει καλύτερα.
προφανώς εννοεί το fakra που μεταφέρεις όλες τις θύρες μπροστά, την ίδια δουλειά κάνεις και με ένα απλό καλώδιο USB που θα είναι όμως μόνο για το stick και όχι για το iPhone.
Αν δεν θες να ξηλωσεις κρυφτό στο εσωτερικό μαρσπιεδακι ;) αλλιώς θα αλλάζεις stick από το πορτ μπαγκάζ

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

dark knight
27-02-14, 15:42
αυτό που λες ηλια

wheelman
27-02-14, 15:42
Το καλώδιο που σου λέει, κουμπώνει στην φυσα πίσω και μεταφέρεται έτσι όλο το dension μπροστά.
το πως θα το κάνεις τελικά είναι επιλογή σου. Σε φίλο που έβαλε BT φαντάσου φτιάξαμε καλωδίο για το μικρόφωνο και το τρεξαμε μπροστά

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

dark knight
27-02-14, 15:50
το ξηλωμα με προβληματιζει πολύ.εδω σημερα εβγαλε την οθονη για να δει ορισμενα στοιχεια και πισω την ταπετσαρια για να δει σιντιερα κτλ και κοιταζα αλλου.αν και ηταν προσεκτικος και δεν εγινε κανενα σημαδι πουθενα

wheelman
27-02-14, 16:00
Άμα το περάσει από το μαρσπιε δεν έχει ξυλωμα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

steliosm46
27-02-14, 17:07
για να εχω 6 φακελους και να εμφανίζονται στην οθονη σαν 6 σιντι ,πρεπει να εχω συνδεδεμενη τη σιντιερα παραλληλα με το dension?

Θα σου εμφανιζει στην οθονη 6 φακελους και μονο, οσο δηλαδη ειναι και ο υποτιθεμενος αριθμός cd της cdντέριας αν την ειχες κουμπωμενη.

Ειπαμε ξεφισωνεις την σιντερια και στην θεση της φυσωνεις την πλακετα dension! τους φακελους θα στους εμφανιζει στην οθονη μεχρι 6 στον αριθμο και ας εχεις παραπανω φακελους μεσα στο USB η στο I-Pod. Τους υπολοιπους θα προσθετει αυτο τα τραγουδια χυμα!

steliosm46
27-02-14, 17:11
Οποιος δεν θελει να τραβαει καλωδιο μεχρι πισω απλα κουμπωνει το USB οπως ειναι στην πλακετα.

Εγω την πλακετα την εχω πισω. Οποτε θελω αν θελω μπορω να τραβηξω απλα ενα καλωδιο USB μπροστα κοντα στο χειροφρενο η στο χωρο πισω εκει που ειναι η κερματοθηκη.

https://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/14/imag0685l.jpg (https://imageshack.com/i/0eimag0685lj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/708/imag0706f.jpg (https://imageshack.com/i/joimag0706fj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/855/imag0701d.jpg (https://imageshack.com/i/nrimag0701dj)

dark knight
11-04-14, 22:16
τελικα μπηκε σημερα το ντενσιον ,στο ντουλαπακι του οδηγου. πολύ καλη εξυπηρετηση από τον τεχνικο. εβγαλα και την 6αρα σιντιερα από το πορτ μπαγκαζ και μου εφτιαξε επιτοπου ένα καλυμα (χωρις χρεωση)για την τρυπα που αφησε η σιντιερα,στο χρωμα της μοκέτας με αυτοκολλητο σκρατσς. το οποιο εφαρμοζει απολυτα και μπορεις να το αφαιρεις και να τοποθετείς οποτε θες. στην οθονη απεικονιζει και τιτλους κομματιων.επιτελους τελος τα σιντι

JaNeL330i
11-04-14, 23:23
Εγω δεν εχω το Dension αλλα εχω το zemex v2 με τις ιδιες ακριβως λειτουργίες απλα έχω βάλει το usb στο ντουλαπάκι μέσα στην θέση που είναι ο εργοστασιακος φακός
https://www.bmwfans.gr/forum/images/dto_garage/users/3174/4781t.jpg

steliosm46
12-04-14, 02:25
καλοριζικη! Εγω θα ρωτησω το εξης: Για ποιο λογο σου αφαιρεσε την σιντερια και σου αφησε κενο χωρο?

330Ci STEPTRONIC
12-04-14, 09:12
καλοριζικη! Εγω θα ρωτησω το εξης: Για ποιο λογο σου αφαιρεσε την σιντερια και σου αφησε κενο χωρο?

επειδη το dension βγαζει εξοδο σαν να ειναι σιντιερα ...συνδευετε στο ιδιο καλωδιο ...γιαυτο και οι τιτλοι στην οθονηthumb
οπωτε σιντιερα καπουτ...

παντως εμενα σε θεμα ποιοτητας επαιζε μακραν ποιοτηκοτερα η σιντιερα απο το dension :thumbsdown: βεβαια με Ηarman cardon ...

τελικα τα mp3 εχουν απολιες...

gant
12-04-14, 10:07
Πριν το dynavin, λόγω μη ύπαρξης σιντιέρας είχα συνδεδεμένο το dension κατ ευθείαν πίσω απ το rcd.
Απλά πράγματα, ούτε καλωδιώσεις ούτε ξηλώματα. Βγήκε απλά στο ντουλαπάκι μια έξοδος για το ipod όπου και είχα το τελευταίο μόνιμα, όπως τώρα και με το dynavin.
Μάλιστα μετά από ψάξιμο, είχα κατεβάσει ένα αρχειάκι κειμένου text, το έτρεξα μια φορά και είχα όλους τους φακέλους του ipod καθώς και τους τίτλους των τραγουδιών να εμφανίζονται στο display του rcd, ρύθμιση που ο εγκαταστάτης και πωλητής ούτε καν γνώριζε.
Όλοι οι χειρισμοί του ipod γίνονταν πλέον απ τα πλήκτρα του rcd και του τιμονιού.
Μάλλον ήμουν τυχερός γιατί το προσπέκτους του dension έλεγε πως μόνο σε ορισμένα rcd της bmw και toyota, υπήρχε η δυνατότητα εμφάνισης πληροφορίας ID3.
Τέλος να αναφέρω πως με το απλό μαμά ηχοσύστημα στο 46αρι μου, η ποιότητα της μουσικής, σε όσα κομμάτια mp3 είναι γραμμένα με 192kps και πάνω, μέσω του ipod, είναι ποιότικά εφάμιλλα των wav ενός cd.

dark knight
12-04-14, 10:38
εγω το ζητησα για τη σιντιερα.δεν εχει λογο υπαρξης μετα την τοποθετηση του ντενσιον.θα την κρατησω και αν πουληθεί το αυτοκινητο θα την ξαναβαλω.οσον αφορα την ποιοτητα ηχου δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με πριν

330Ci STEPTRONIC
12-04-14, 10:47
εγω το ζητησα για τη σιντιερα.δεν εχει λογο υπαρξης μετα την τοποθετηση του ντενσιον.θα την κρατησω και αν πουληθεί το αυτοκινητο θα την ξαναβαλω.οσον αφορα την ποιοτητα ηχου δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με πριν

Εχει...το καταλαβαίνεις οταν εχει Harman Cardon το αυτοκινητο ...εχω εγραφα τα mp3 στην υψηλότερη ποιότητα και πάλι είχε διαφορά στην ακουστικότητα απο τα απλά cd wav..

Σε ε39 που το έβαλα χωρις Harman Cardon πρέπει να δώσει πολυ προσοχή για να το καταλάβει κάποιος

gant
12-04-14, 18:16
Εχει...το καταλαβαίνεις οταν εχει Harman Cardon το αυτοκινητο ...εχω εγραφα τα mp3 στην υψηλότερη ποιότητα και πάλι είχε διαφορά στην ακουστικότητα απο τα απλά cd wav..

Σε ε39 που το έβαλα χωρις Harman Cardon πρέπει να δώσει πολυ προσοχή για να το καταλάβει κάποιος

Πρόσθεσε και τον θόρυβο κύλισης των ελαστικών, του μοτέρ, τους αεροδυναμικούς σε μεγαλύτερες ταχύτητες, βάλε και την απαραίτητη προσοχή στην οδήγηση, οπότε με τόση μικρή διαφορά στο απλό ηχοσύστημα τα πράγματα εξισώνονται τελικά. :original:

Μιλώ για τα δικά μου αυτιά και τις δικές μου απαιτήσεις πάντα για να μη παρεξηγηθώ.
Να προσθέσω πως στην πόλη και πέριξ αυτής μου αρέσει το ραδιόφωνο. :original:

steliosm46
12-04-14, 21:56
εγω το ζητησα για τη σιντιερα.δεν εχει λογο υπαρξης μετα την τοποθετηση του ντενσιον.θα την κρατησω και αν πουληθεί το αυτοκινητο θα την ξαναβαλω.οσον αφορα την ποιοτητα ηχου δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με πριν

αα οκ αν το ζητησες εσυ ενταξει.
δεν το ειπα γιαυτο, απλα δες λιγο στη προηγουμενη σελιδα την φωτο μου να δεις οτι εγω δεν την εβγαλα την σιντερια απ την θεση της.

απλα ξεφυσωνεται και το καλωδιο της κουμπωνει στο dension.

απλα το ειπα για να μην αφηνεις το χωρο κενο πισω και να μην βαζεις καπακια κλπ. thumb