PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε30 Μ3 Alpina B6 3.5S



Monsta
26-07-10, 13:22
Που το βρήκε αυτός τέτοιο τρελό εργαλείο ???? :shok: :shok: :shok:

Γνωρίζει κανείς υπποδύναμη ???

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=326549&highlight=E30+alpina

TSAF
26-07-10, 13:24
Τωρα θα σου πω εγω. Αυτα ειναι στα 254 αλογα.

gnx
26-07-10, 13:25
254 καταλυτικο, 261 χωρίς καταλύτη.

TSAF
26-07-10, 13:27
Οτι θες θα το βρεις εδω για την Αlpina

gnx
26-07-10, 13:30
Εχω και εγώ ενα test του fast lane απο το 88 νομίζω.

Stathis
26-07-10, 13:30
προκειται για το καλυτερο Ε30 που υπηρξε...

η αλπινα πηρε ενα Μ3 Ε30 και το ελεξιξε σε B6S...

ειναι το μοναδικο Μ που εβαλε χερι το μπουχλοε...

πολυ σπανιο και με μεγαλη αξια κομματι.
κατασκευαστηκαν ελαχιστα... αν θυμαμαι καλα, κατω απο 50...

TSAF
26-07-10, 14:04
προκειται για το καλυτερο Ε30 που υπηρξε...

η αλπινα πηρε ενα Μ3 Ε30 και το ελεξιξε σε B6S...

ειναι το μοναδικο Μ που εβαλε χερι το μπουχλοε...

πολυ σπανιο και με μεγαλη αξια κομματι.
κατασκευαστηκαν ελαχιστα... αν θυμαμαι καλα, κατω απο 50...

οχι δεν ειναι προκειται για το καλυτερο. Το καλυτερο ειναι το hartge H35-24v. Δεν λεω καλο το Αlpina αλλα αυτο εδω ειναι το κατι αλλο.

Monsta
26-07-10, 14:17
οχι δεν ειναι προκειται για το καλυτερο. Το καλυτερο ειναι το hartge H35-24v. Δεν λεω καλο το Αlpina αλλα αυτο εδω ειναι το κατι αλλο.

Ευχαριστώ ! Πάω να αυτο-ικανοποιηθώ τώρα !!!

Stathis
26-07-10, 15:30
οχι δεν ειναι προκειται για το καλυτερο. Το καλυτερο ειναι το hartge H35-24v. Δεν λεω καλο το Αlpina αλλα αυτο εδω ειναι το κατι αλλο.

θα διαφωνησω με το φιλο μου το δημητρη...

Η hartge ειναι βελτιωτης, η Αlpina κατασκευαστης...

υπαρχει μια μεγαλη διαφορα σε αυτο...
μπορει το H35-24v, ναι ειναι πιο γρηγορο ή πιο .... (οτι θες βαζεις), αλλα ειναι μετατροπη... της hartge μεν, αλλα μετατροπη δε....

το Αlpina ειναι αλλιως...;)

georgepap
26-07-10, 15:44
παιδια απ'τη στιγμη που ειναι 6κυλινδρα χανουν τη κατανομη βαρους που ειχε η original m3e30!!!Καλη η δυναμη αλλα το συγκεκριμενο αυτοκινητο διακριθηκε πιο πολυ για αλλα πραγματα......

TSAF
26-07-10, 15:49
θα διαφωνησω με το φιλο μου το δημητρη...

Η hartge ειναι βελτιωτης, η Αlpina κατασκευαστης...

υπαρχει μια μεγαλη διαφορα σε αυτο...
μπορει το H35-24v, ναι ειναι πιο γρηγορο ή πιο .... (οτι θες βαζεις), αλλα ειναι μετατροπη... της hartge μεν, αλλα μετατροπη δε....

το Αlpina ειναι αλλιως...;)


Σταθη δεν συμφωνω. Οταν κατι το κανεις καλυτερο δεν παει να πει οτι ειναι μετατροπη. Γιατι με αυτη την νοοτροπια και το 6cyl της alpina εφοσον το τοποθετησαν σε καροτσι που απο το εργοστασιο εβγαινε μονο 4cyl τοτε μετατροπη εκαναν και οχι τιποτα το φοβερο. Εκεινη την εποχη η Alpina επαιρνε μοτερ της ΒΜW και τους αλλαζε τα εντοσθια ωστε να τα βελτιωσει η να τους δωσει κυβικα / αποδοση. Στην συγκεκριμενη περιπτωση η Hartge τοποθετησε ενα 6cyl μοτερ της ΒΜW στην Ε30 που μετα απο τοτε εγινε σημα κατατεθεν της εταιριας. Ακομα και σημερα η Hartge εχει την αναγνωριση που εχει λογο αυτου του engine swap. Tα γνησια Η35-24v εχουν τιμες πολυ μεγαλυτερες απο τα γνησια sport evo II που οπως γνωριζεις ειναι το αγιο δισκοποτηρο στα Μ. Αυτο νομιζω τα λεει ολα. Σου παραθετω παρακατω αντιστοιχo engine swap της Alpina για να καταλαβεις τι θελω να πω.

Stathis
26-07-10, 15:50
παιδια απ'τη στιγμη που ειναι 6κυλινδρα χανουν τη κατανομη βαρους που ειχε η original m3e30!!!Καλη η δυναμη αλλα το συγκεκριμενο αυτοκινητο διακριθηκε πιο πολυ για αλλα πραγματα......

τουλαχιστον για το αλπινα που εχω διαβασει καποια τεστ εποχης, δεν ισχυει αυτο...
το εβγαζαν πολυ καλο, καλυτερο απο το Μ3 και σε κρατημα.

TSAF
26-07-10, 15:52
τουλαχιστον για το αλπινα που εχω διαβασει καποια τεστ εποχης, δεν ισχυει αυτο...
το εβγαζαν πολυ καλο, καλυτερο απο το Μ3 και σε κρατημα.

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stathis
26-07-10, 15:52
Σταθη δεν συμφωνω. Οταν κατι το κανεις καλυτερο δεν παει να πει οτι ειναι μετατροπη. Γιατι με αυτη την νοοτροπια και το 6cyl της alpina εφοσον το τοποθετησαν σε καροτσι που απο το εργοστασιο εβγαινε μονο 4cyl τοτε μετατροπη εκαναν και οχι τιποτα το φοβερο. Εκεινη την εποχη η Alpina επαιρνε μοτερ της ΒΜW και τους αλλαζε τα εντοσθια ωστε να τα βελτιωσει η να τους δωσει κυβικα / αποδοση. Στην συγκεκριμενη περιπτωση η Hartge τοποθετησε ενα 6cyl μοτερ της ΒΜW στην Ε30 που μετα απο τοτε εγινε σημα κατατεθεν της εταιριας. Ακομα και σημερα η Hartge εχει την αναγνωριση που εχει λογο αυτου του engine swap. Tα γνησια Η35-24v εχουν τιμες πολυ μεγαλυτερες απο τα γνησια sport evo II που οπως γνωριζεις ειναι το αγιο δισκοποτηρο στα Μ. Αυτο νομιζω τα λεει ολα. Σου παραθετω παρακατω αντιστοιχo engine swap της Alpina για να καταλαβεις τι θελω να πω.

αποψεις ειναι αυτες δημητρη...

εγω θα επαιρνα αλπινα παντως...

το χαρτγκε ουτε θα το πλησιαζα...

TSAF
26-07-10, 15:54
Οι τιμες παντως λενε αλλα και ποτε δεν λενε ψεματα. Αλλα αφου εσυ θες Αλπινα, να παρεις Αλπινα, στο ευχομαι ολοψυχα!!

Stathis
26-07-10, 16:51
αλπινα δεν πηρα????:whistle:thumb

kplc16
26-07-10, 17:00
εγω παλια αγοραζα αλπινο βουτυρο μεχρι που εκλεισε το εργοστασιο.
Alpina αυτοκινητο το ζαχαρωνω αλλα δε φθανουν τα γιουρια.

TSAF
26-07-10, 17:12
αλπινα δεν πηρα????:whistle:thumb

Σχεδον!!!!!!!!!

Monsta
26-07-10, 19:36
Καλά δε θα μαλώσετε κιόλας :D

Μπορώ εγώ να έχω ένα Alpina ή ένα Hartge παρακαλώ ?? Pretty please ?????

Ακόμα και με εκείνο το Ε21 μού τρέχουν τα :salias:

Κωνσταντίνος
26-07-10, 23:07
Δεν ήμουν ποτέ τρελαμένος με την Ε30 (ξέρω ξέρω, ξεστόμισα τεράστια ύβρη) αλλά το συγκεκριμένο.....https://www.m3forum.net/m3forum/images/smilies/drool.gifhttps://www.m3forum.net/m3forum/images/smilies/drool.gifhttps://www.m3forum.net/m3forum/images/smilies/drool.gif

z3outofmind
26-07-10, 23:18
προκειται για το καλυτερο Ε30 που υπηρξε...

η αλπινα πηρε ενα Μ3 Ε30 και το ελεξιξε σε B6S...

ειναι το μοναδικο Μ που εβαλε χερι το μπουχλοε...

πολυ σπανιο και με μεγαλη αξια κομματι.
κατασκευαστηκαν ελαχιστα... αν θυμαμαι καλα, κατω απο 50...

παρε πως τα καινε τα σπανια...

https://www.youtube.com/watch?v=2Dxm0J8n60A&feature=related
κοιταξτε ρε παιδια τι κανει και αυτη η σαβρα παντος

https://www.youtube.com/watch?v=w4dX_OUu8RY&feature=related

Stathis
26-07-10, 23:21
παρε πως τα καινε τα σπανια...


να παρω ευχαριστως, μονο που αυτο που εβαλες δεν ειναι σπανιο... thumb

TSAF
27-07-10, 09:50
Καλά δε θα μαλώσετε κιόλας :D

Μπορώ εγώ να έχω ένα Alpina ή ένα Hartge παρακαλώ ?? Pretty please ?????

Ακόμα και με εκείνο το Ε21 μού τρέχουν τα :salias:


Δεν μαλωνουμε ρε παιδια. Με τον Σταθη ειμαστε φιλοι. Μην ξεχναμε οτι εχει ενα κομματι της ζωης μου. (Του πουλησα το 2002 μου). Καλο το Ε21 ετσι?

Monsta
27-07-10, 14:16
Δεν μαλωνουμε ρε παιδια. Με τον Σταθη ειμαστε φιλοι. Μην ξεχναμε οτι εχει ενα κομματι της ζωης μου. (Του πουλησα το 2002 μου). Καλο το Ε21 ετσι?

Ναι ρε συ πλάκα κάνω :D

To Ε21 :shok::shok: