PDA

Επιστροφή στο Forum : Aprilia Scarabeo 300S



bimmer-corfu
26-07-10, 12:17
Αφού δεν κατάφερα να πάρω άσπρο Ε92 πήρα σκουτεράκι άσπρο και επειδή η βενζίνη και το παρκινγκ είναι πονεμένες ιστορίες σκέφτηκα να σας την παρουσιάσω.

Είναι το Scarabeo 300s της Aprilia. Δεν είμαι υπέρ της Ιταλικής αξιοπιστίας αλλά αυτό εδώ φοράει τον κινητήρα του Piaggio Beverly 300 που είναι από τα καλύτερα σκούτερ της αγοράς. Είναι μονοκύλινδρος ψεκασμού με 22 άλογα αλλά κραδασμούς δεν θα νιώσετε ποτέ. Η διαφορά του με το scarabeo 250 και Beverly 250 είναι ότι παράγει λίγο περισσότερη ροπή σε χαμηλότερες στροφές.

Η κατανάλωση ικανοποιητικότατη, νομίζω ότι σε ρυθμό στρωσίματος (μέχρι 100 χιλιόμετρα/ώρα τελική και προοδευτικό άνοιγμα γκαζιού) βγάζει 250 χιλιόμετρα με 10 λίτρα βενζίνη.

Οδηγική συμπεριφορά ίσως η καλύτερη στη κατηγορία, θυμίζει μοτοσικλέτα με σωστό ζύγισμα και συνδυασμένη πέδηση, σπάνιο χαρακτηριστικό σε σκούτερ.
Μεγάλος χώρος κάτω από τη σέλα και ένα μικρό ντουλάπι μπροστά με φορτιστή για κινητά κτλ.

Εμφάνιση ρετρό που άλλοι αγαπάνε και άλλοι μισούν με τη πρώτη ματιά. Λευκός εντυπωσιακός φωτισμός οργάνων και καλή ποιότητα κατασκευής είναι τα θετικά του.
Α, και μη ξεχάσω την πολύ άνετη ανάρτηση και το μεγάλο κάθισμα στο οποίο ο πίσω δεν κάθετε πολύ ψηλά (αυτό είναι καλό ειδικά για τα παιδιά).

Τα αρνητικά είναι ότι τα 170 κιλά του σε συνδυασμό με το τιμόνι που κόβει λίγο το κάνουν λιγότερο ευέλικτο από τα περισσότερα σκούτερ σε επιτόπιους ελιγμούς με το πόδι κάτω.

Επίσης, για να ανοίξεις τη σέλα πρέπει πρώτα να ανοίξεις το ντουλαπάκι και να τραβήξεις ένα μοχλό. Το πλαϊνό σταντ ενώ καλός δεν αφήνει τον κινητήρα να πάρει μπροστά όταν είναι κατεβασμένο, αφήνει τη μίζα να γυρίζει κάνοντας σε νομίζεις ότι χάλασε η μηχανή. Θέλει λίγο συνήθεια αυτό.
Τελευταίο αρνητικό τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης (Sava – Made in Slovenia) αλλά αυτό θα το καταλάβετε μόνο όταν πάρετε τον αέρα της μηχανής και αρχίσετε να κάνετε μακακίες (εγώ το κατάλαβα γκουχ γκουχ)

Η τιμή του είναι απο 4.000 εώς 4.400 Ευρώ ανάλογα το μαγαζί

nikos-Mpacket
26-07-10, 12:40
Καλους δρομους,πολυ ωραιο και πραγματικα θυμιζει αρκετα το Beverly.

Stathis
26-07-10, 12:45
καλοριζικο... ειναι πολυ ωραιο και πρακτικο σκουτερ!
ευχομαι ασφαλη και προσεκτικα χιλιομετρα...

PANOS-E60
26-07-10, 12:48
Καλορίζικο και καλοτάξιδο Πέτρο !


Καλους δρομους,πολυ ωραιο και πραγματικα θυμιζει αρκετα το Beverly.

Beverly είναι Νίκο. Για λόγους marketing βγαίνει και με τα σήματα της Aprilia με μικροδιαφορές στην εμφάνιση και μικρή διαφορά τιμής από εκείνο. thumb

kplc16
26-07-10, 15:03
Πετρο καλοταξιδοκαι παντα με προσοχη γιατι στη Κερκυρα εχει πολους κουζουλους

Vasilis
26-07-10, 15:14
Καλοριζικο Πετρο κ απο μενα....


κουκλι ειναι...με προσοχη παντα...καλοταξιδο!

Samaro
26-07-10, 15:24
Εχει μια οντως μια παλιομοδιτικη νοτα η οποια μ' αρεσει πολυ. Και το χρώμα τελειο.
Πολλα και ασφαλη χιλιομετρα Πετρο !!!:original:

bimmer-corfu
26-07-10, 15:24
ευχαριστώ πολύ

scania124
26-07-10, 15:26
καλοριζικο πετρο!!!!!!!!!!!!
και εγω σημερα παρηγγειλα το καινουργιο μου σκουτερ.........


καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος!!!

bimmer-corfu
26-07-10, 15:32
καλοριζικο πετρο!!!!!!!!!!!!
και εγω σημερα παρηγγειλα το καινουργιο μου σκουτερ.........


καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος!!!

γράψε thread όταν το λάβεις!

halkida116mpack
26-07-10, 18:58
μην σε φοβησουν αυτοι που θα σου πουν οτι τα απριλια ειναι κινητες ζημιες....εγω εχω το sportcity 200 απο το 06 piaggio μοτερ εχει κι αυτο του χω μπαξει και mallossi μπηλιες-ιμαντα και δυακιδο μπουζι...δεν εχει παθει τιποτα ποτε....πλην αλλαγη μπαταριας επειδη μονο καλοκαιρι το δουλευω....forza italia:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

NickE60
26-07-10, 19:15
Καλοτάξιδο Πέτρο! Πολύ ωραίο! thumb