PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίπλωμα 50cc το πολύ,ή οτι άλλο υπάρχει ?



Unknown
25-07-10, 00:39
Λοιπόν παιδιά.
Έμαθα απο γνωστούς οτι το δίπλωμα αυτοκινήτου που έχω , μπορεί να ισχύει για μηχανάκι έως 50cc ισχύει κάτι τέτοιο ?

Αν οχι ,έρχομαι στο θέμα μου
Θα παω διακοπες και εκει περα που θα παω υπαρχει ενα μηχανακι χαμηλο σε κυβικα νομιζω ουτε 50 καθαρα,αλλα 48-47 :hystericalbs1: .

Θελω να βγαλω και θελω να μου πειτε για θεσσαλονικη τι χρειαζετε,να τα κανω αυριο ωστε δευτερα να παω να βγαλω.

Επισης εφοσων εχω διπλωμα αυτοκινητου παλι πρεπει να δωσω σηματα?

:thnx:

NickE60
25-07-10, 01:25
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κάποτε σίγουρα ίσχυε αυτό που λες. Το δίπλωμα του αυτοκινήτου σε κάλυπτε για οδήγηση μοτοποδηλάτου (ως 50 cc)
Νομίζω πως ισχύει ακόμα...

Unknown
25-07-10, 01:26
Μπορεις να ρωτησεις αυριο κανεναν γνωστο σου και να μου πεις ? Θελω την Δευτερα να το εχω ετοιμο,το πολυ Τριτη.Οτι και εαν χρειαστει :(

NickE60
25-07-10, 01:51
Μπορεις να ρωτησεις αυριο κανεναν γνωστο σου και να μου πεις ? Θελω την Δευτερα να το εχω ετοιμο,το πολυ Τριτη.Οτι και εαν χρειαστει :(

μάλλον πρέπει να δώσεις εξετάσεις οδήγησης στην τροχαία που ανήκεις... όχι σήματα πάλι... το παίρνεις την ίδια μέρα..

Unknown
25-07-10, 02:10
Ούτε ξέρω που ανήκω.Θα πάω στην τροχαία Αριστοτέλους,την Δευτέρα να δω..Αλλά εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα και με σώσει απο τον κόπο , θα χαρώ πολύ να δω απάντηση.

Vasilis
25-07-10, 02:35
μεχρι 50cc....τροχαια για οδηγηση (εφοσον εχεις αυτοκινητου δεν δινεις σηματα)

πανω απο 50cc....υπουργειο για οδηγηση (εφοσον εχεις αυτοκινητου δεν δινεις σηματα)

αυτο ισχυε μεχρι προτινος.....δεν νομιζω οτι εχει αλλαζει...

ωστοσο δεν μπορεις να οδηγησεις με το διπλωμα του αυτοκινητου μοτο ουτε εως 01cc...χρειαζεται διπλωμα μοτοποδηλατου ή ακομα καλυτερα μοτο για απεριοριστα χλμ!

Unknown
25-07-10, 02:41
ωραία εμένα με νοιάζει το πρωτο που ειπες.Θα παω διακοπες και θελω να παρω κανενα 50cc να τριγυρναω.

Αρα τι χρειαζομαι μαζι μου την Δευτερα ? Να παω να τελειωνω.(Εχω διπλωμα αυτοκινητου φυσικα,το καινουργιο κιολας)

Vasilis
25-07-10, 02:44
παρε ενα τηλ στην τροχαια της περιοχης σου να ρωτησεις....

οτι κ να σου πω δεν ειναι εξακριβωμενο κ μπορει να τρεχεις τσαμπα!

Unknown
25-07-10, 03:12
δεν εχω τροχαία στην περιοχή μου αυτό είναι το κακό,το ποιο κοντινό τμήμα είναι Τούμπα (Μακριά) και Αριστοτέλους 2 φορές ποιο μακριά.

Unknown
25-07-10, 03:28
Το μονο που βρηκα ον-λινε στο ιντερνετ στην σελιδα της τροχαιας ειναι τα εξης


Πού να απευθυνθώ για την έκδοση άδειας οδήγησης μοτοποδηλάτου, εφόσον είμαι κάτοχος άδειας οδήγησης αυτοκινήτου και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Απευθύνεστε στα Τμήματα Τροχαίας και στα Αστυνομικά Τμήματα που χειρίζονται θέματα Τροχαίας καθώς και στα ΚΕΠ.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

* Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο άδειας οδήγησης αυτοκινήτου.
* Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
* Φωτοαντίγραφο εγγράφου Δ.Ο.Υ. από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ.
* Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες.
* Παράβολο Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ και 6 ένσημα ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ (όταν περάσετε τις εξετάσεις).
* Διπλότυπο Δημοσίου Ταμείου 9,00 Ευρώ (εφόσον περάσετε τις εξετάσεις για την παραλαβή της άδειας οδήγησης).


Η τελικη ερώτηση μου,ποιες τελικες εξετασεις ρε παιδια ?Εγω αυτα τα εγγραφα θα τα παω την Δευτερα στην τροχαια,τι αλλο θα χρειατει ?

Η σελιδα της για οποιον θελει :


https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1169&Itemid=131&lang=

Apostolos
25-07-10, 06:01
Γεια σου φιλαρακι. Οπως σου προανεφεραν τα παιδια θα πρεπει να απευθυνθεις στην πλησιεστερη τροχαια που ανηκεις (σαν δημος ή κοινοτητα) θα συμπληρωσεις μια αιτηση με το παραβολο & θα σου πουν ποια μερα της εβδομαδας να πας για πρακτικη εξεταση συνηθως με μοτοποδηλατο παπι. Απ'οσο θυμαμαι μια βολτα κανεις σε μια ευθεια & γυριζεις παλι πισω χωρις να βαλεις ποδι κατω και ζικ ζακ μεσα απο κατι κορινες παλι χωρις ποδι. Αν οχι αυθυμερον, την επομενη συνηθως το παιρνεις μιας και το εκδιδει η ιδια η τροχαια χωρις να μεσολαβει το υπουργειο.

Nino
25-07-10, 06:35
Καλά το να πας Δευτέρα πρωί και να δώσεις εξετάσεις και μεχρι την Τρίτη να έχεις και άδεια οδήγησης εώς απίθανο το βλεπω.
Υπάρχει μηχανάκι που μπορείς να το κυκλοφορεις με την άδεια του αυτοκινητου...είναι αυτά τα σκουτερ με τις δυο ρόδες μπροστά!!!

Υγ μπορεί το ιδιο να ισχύει και για τις γουρουνες

individual
25-07-10, 06:46
οταν λεμε δεν δινεις σηματα,εννοουμε οτι στις εξετασεις που θα δωσεις δεν περιλαβανοντε
ερωτησεις που εχουν σχεση με τις πινακιδες,τροχονομο,προτερ εοτητες κλπ.....
γιατι αυτα τα ειχες απαντησει οταν ειχες βγαλει το διπλωμα για το αυτοκινητο.....
εχει ερωτησεις που εχουν σχεση με το μηχανακι (τι προσεχουμε,πως κινουμαστε κλπ)
το ιδιο ισχυει αν βγαλεις και διπλωμα για νταλικα.....θεωρητικες ερωτησεις που εχουν σχεση με την νταλικα και οδηγηση.......οχι πινακιδες,τροχονομο κλπ
αυτα απο εμενα

kplc16
25-07-10, 08:16
Καλά το να πας Δευτέρα πρωί και να δώσεις εξετάσεις και μεχρι την Τρίτη να έχεις και άδεια οδήγησης εώς απίθανο το βλεπω.
Υπάρχει μηχανάκι που μπορείς να το κυκλοφορεις με την άδεια του αυτοκινητου...είναι αυτά τα σκουτερ με τις δυο ρόδες μπροστά!!!

Υγ μπορεί το ιδιο να ισχύει και για τις γουρουνες

για τις τετρατροχες θες μονο αδεια οδηγησης αυτοκινητου. Κονως δεν ασχολεισαι.

gyiama
25-07-10, 11:30
για διπλωμα για 50αρακι χρειαζεται να δωσεις σηματα μονο για μηχνη !!ενα βιβλιαρακι 30 σελιδων που μιλαει για τα μηχανολογικα κλπ της μηχανης !!απο και κλειεται να δωσεςι διπλωμα την αλλη μερα!!εξετασεις δινεις καθε προκαθορισμενη ημερομηνια που εχουν προγραμματισει εξετασεις!!δεν πας μια μερα γεια σας εξεταστε με να παρω διπλωμα!!και κυριως πρεπει να εχεις μηχανακι για να δωσεις εξετασεις δεν εχουν αυτοι εκει!!πας με το δικο σου μηχανακι δινεις πρωτα γραπτα μετα οδηγηση και φευγεις!!

Unknown
25-07-10, 11:36
εντάξει άρα Δευτέρα πάω και κάνω όλα τα δικαιολογητικά και περιμένω ημέρα εξετάσεων. :) Όσο ποιο γρήγορα τοσο το καλύτερο για εμένα :)

Samaro
25-07-10, 12:35
Θα σου προτεινα σαν εναλλακτικη να απευθυνθεις σε καποια σχολη οδηγων.
Αυτοι με καποιο σχετικο κοστος:
- Γνωριζουν ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες - δικαιολογητικα.
- Εχουν τις "ακρες" να σου το βγαλουν συντομα ακομα και χωρις την δική σου παρουσια.

Unknown
25-07-10, 12:49
ναι αλλά με πόσο κόστος ?

paganis
25-07-10, 13:48
Θα σου προτεινα σαν εναλλακτικη να απευθυνθεις σε καποια σχολη οδηγων.
Αυτοι με καποιο σχετικο κοστος:
- Γνωριζουν ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες - δικαιολογητικα.
- Εχουν τις "ακρες" να σου το βγαλουν συντομα ακομα και χωρις την δική σου παρουσια.

ωωωππππ..συμβαινουν αυτα ακομα στο Ελλαντα??..Σσσσσσσσσσσσσ....θ α μας ακουσει ο Γιωργακης και θα ξυπνησει απο τον ληθαργο-παραμυθι......

Samaro
25-07-10, 13:49
ναι αλλά με πόσο κόστος ?
Δεν εχω σχολη οδηγων για να σου απαντησω.:original:

gyiama
25-07-10, 18:49
διπλωματα μεχρι 50 κυβικα δεν αναλαμβανουν οι σχολες οδηγων να σου βγαλουν γιατι δεν εμπλεκεται το υπουργειο συγκοινωνιων και εκδιδεται απ την καθε αρμοδια αρχη της περιοχης που κατοικουμε!!!!

Unknown
25-07-10, 23:06
αυριο θα μαθω παιδια και θα σας πω :) και συνολικα ποσο χρονο μου πηρε & κοστος :)

dimis_gr
26-07-10, 09:58
δήπλωμα για 50αρι βγάζεις αν θες ή στην αστυνομία όπου πας με δικό σου μηχανάκι και πληρώνει νομίζω γύρω στα 70euro ή πας σε σχολή οδηγών όπου το βγάζεις με 90. Αλλά αν μπεις στη διαδικασία να βγάλεις δίπλωμα θα στο πουν καιστη σχολή οδηγών καλύτερα μα βγάλεις για πιο μεγάλο. Απο κει και πέρα μπορείς να οδηγήσεις μοτοποδήλατο κάτω των 50cc(δεν χρειάζεται δίπλωμα) επίσης στο νησί θα σου δώσουν ότι όχημα θες αρκεί να τους δέιξεις ότι έχεις δίπλωμα. Με του αυτοκινήτου όμως μπορείς να οδηγήσεις γουρούνα μέχρι 50cc νομίζω

gyiama
26-07-10, 10:28
δεν οδηγεις μεχρι 50 κυβικα χωρις διπλωμα!!!καποτε ισχυε αυτο (πριν 20 χρονια περιπου) και εφοσων ειχες διπλωμα αυτοκινητου. εξαλλου ολα τα μηχανακια τον 50cc ειναι κατω των 50cc δλδ 47-49-48 αν ηταν 50-51 κατευθειαν αλλαζει κατηγορια και παει στην κατηγορια μοτισυκλετας και οχι μοτοποδηλατου οποτε και θελει αλλο διπλωμα το λεγομενο Α1 που ισχυει μεχρι 250cc(στην ουσια ειναι με πειρορισμο kw αλλα μεχρι τα 250 καλυπτουν αυτο το οριο)!!καποιες πολυ λιγες σχολες αναλαμβανουν να σου κανουν τα χαρτια για το διπλωμα μονο και μονο να σου παρουν ενα 20ρικο 30αρι για τον κοπο τους!!παλι στην τροχαια θα δωσεις για διπλωμα και παλι εκει η σχολη θα κανει τα χαρτια σου!!!!εδω θεσ/νικη παντως πολυ σπανια σχολη να αναλαβει διπλωμα 50ρισιο!!!!!

Unknown
26-07-10, 10:37
Ναι όντως παιδίά τέλος.
Ξεκίνησα στης 8:30 και μόλις τελείωσα!

Χώρια απο αυτά που λέει η ιστοσελίδα πρέπει να κάνεις και μια καταθεση σε εφορια 3 ευρω,και ενα ακομα χαρτοσημο να σημπληρωσεις μια δηλωση,και η καταθεση χαρτιων γινετε απο Τριτη εως Πεμπτη απο της 8 εως της 1.

Οποτε αυριο παω για καταθεση

Συνολικο κοστος για το διπλωμα 50cc, ειναι 12 ευρω αυριο καταθετω και Δευτερα μαλλον δινω

Χρειαζετε επιπλεον περα απο αυτα

* Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο άδειας οδήγησης αυτοκινήτου.
* Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
* Φωτοαντίγραφο εγγράφου Δ.Ο.Υ. από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ.
* Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες.
* Παράβολο Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ και 6 ένσημα ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ (όταν περάσετε τις εξετάσεις)(βλακειες πριν τις εξετασεις πληρωνεις!!!)
* Διπλότυπο Δημοσίου Ταμείου 9,00 Ευρώ (εφόσον περάσετε τις εξετάσεις για την παραλαβή της ( βλακειες 6 ευρω ειναι ).
επιπλεον θελουν δηλωση υπευθυνη απο περιπτερο.που να λεει το εξης

Ειμαι κατοκος Θεσ/νικης . Δεν ειμαι κατοχος αδειας οδηγησης μοτοσυκλετας η μοτοποδηλατου ουτε μου εχουν αφαιρεθει απο καμια υπηρεσια.Δεν εχω υποβαλλει δικαιολογητικα σε αλλη υπηρεσια για εκδοση αδειας οδηγησης μοτοσυκλετας η μοτοδποδηλατου

και επιιπλεον εναν λογαριασμο ΔΕΗ/ΕΥΑΘ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ 50 ΚΙΒ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

katsaraios
26-07-10, 13:21
Ναι όντως παιδίά τέλος.
Ξεκίνησα στης 8:30 και μόλις τελείωσα!

Χώρια απο αυτά που λέει η ιστοσελίδα πρέπει να κάνεις και μια καταθεση σε εφορια 3 ευρω,και ενα ακομα χαρτοσημο να σημπληρωσεις μια δηλωση,και η καταθεση χαρτιων γινετε απο Τριτη εως Πεμπτη απο της 8 εως της 1.

Οποτε αυριο παω για καταθεση

Συνολικο κοστος για το διπλωμα 50cc, ειναι 12 ευρω αυριο καταθετω και Δευτερα μαλλον δινω

Χρειαζετε επιπλεον περα απο αυτα

* Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο άδειας οδήγησης αυτοκινήτου.
* Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
* Φωτοαντίγραφο εγγράφου Δ.Ο.Υ. από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ.
* Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες.
* Παράβολο Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ και 6 ένσημα ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ (όταν περάσετε τις εξετάσεις)(βλακειες πριν τις εξετασεις πληρωνεις!!!)
* Διπλότυπο Δημοσίου Ταμείου 9,00 Ευρώ (εφόσον περάσετε τις εξετάσεις για την παραλαβή της ( βλακειες 6 ευρω ειναι ).
επιπλεον θελουν δηλωση υπευθυνη απο περιπτερο.που να λεει το εξης

Ειμαι κατοκος Θεσ/νικης . Δεν ειμαι κατοχος αδειας οδηγησης μοτοσυκλετας η μοτοποδηλατου ουτε μου εχουν αφαιρεθει απο καμια υπηρεσια.Δεν εχω υποβαλλει δικαιολογητικα σε αλλη υπηρεσια για εκδοση αδειας οδηγησης μοτοσυκλετας η μοτοδποδηλατου

και επιιπλεον εναν λογαριασμο ΔΕΗ/ΕΥΑΘ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ 50 ΚΙΒ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

Μ.Τ.Σ αν δεν κανω λαθος ειναι Μετοχικο Ταμειο Στρατου .....ρε τι πληρωνουμε οι Νεοελληνες....................

Samaro
26-07-10, 13:29
Ναι αλλα γλυτωνουμε Ο.Γ.Α. , Ταμείο Νομικών,Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας και Εκτακτη Εισφορά λόγω Δ.Ν.Τ.!!!!:thumbsdown:

katsaraios
26-07-10, 13:32
Ναι αλλα γλυτωνουμε Ο.Γ.Α. , Ταμείο Νομικών,Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας και
Εκτακτη Εισφορά λόγω Δ.Ν.Τ.!!!!:thumbsdown:

ειδες κυρΑντωνη μου??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
αλλα καλυτερα να μην τα λεμε,τουτοι οι "μπηχτες" δεν το χουν σε τιποτα να τα βαλουν και αυτα σαν "παραβολο"

Unknown
02-08-10, 09:41
παιδιά σήμερα έδωσα μέσα σε 5 ' τελείωσα τα 10 μηχανολογικά ερωτήματα και σε άλλα 10 ' τελείωσε ολόκληρη η οδήγηση ;) Επισήμως είμαι για 50cc...