PDA

Επιστροφή στο Forum : [E60] look m5 απορίες



dankgr
24-07-10, 12:28
Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου ποστ και θέλω να ρωτήσω το εξής πράγματα. Εχω μια 530i την οποία θέλω (και εγώ) να την κάνω look Μ5. Εννοώ ζαντολάστιχα, εμπρός και πίσω προφυλακτήρες, ποδιές και μάλλον μπροστά φτερά. Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά threads τα οποία τα διάβασα με προσοχή γι'αυτή τη μετατροπή αλλά η δικιά μου η περίπτωση λίγο διαφέρει. Βρήκα λοιπόν και αγόρασα μεταχειρισμένες ζάντες γνήσιες τις 166 19" με μία άσχετη διάσταση ελαστικών 255/35/19 εμπρός και πίσω, τα μπροστά παρεπιπτόντως βρίσκουν λίγο στο φτερό στις λακούβες. Το πρώτο δίλημμα ήρθε. Βάζω λάστιχα που προτείνει ο κατασκευαστής για το δικό μου αυτοκίνητο (245/35/19 μπροστά και 275/30/19) ή της Μ5 (255/40/19 και 285/35/19)? Αλλοι μού έχουν πεί ότι με τα Μ5 φτερά δεν θα έχω πρόβλημα. Αλλοι ότι θα βρίσκουν τα πίσω λάστιχα γιατί το Μ5 έχει αλλο στήσιμο (που όντως έχει) και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανέις. Οσον αφορά τις λαμαρίνες, ο φαναρτζής μου μου προτείνε να πάρουμε μεταζειρισμένα Μ5 τα παραπάνω και να τα βάλουμε. Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει έτοιμη μετατροπή για το δικό μου και γενικά εχω ζαλιστέι. Φαντάζομαι ότι εχει συμβεί και σε εσάς αλλά είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι το πρωι και το τελευταίο το βράδυ (ούτε με γκόμενα δεν το έχω πάθει αυτό...:th_Laie_67-1:)
Θέλω λοιπόν έαν μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς που ήδη τα έχετε κάνει αυτά κατ'αρχας να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα στο κεφάλι μου.

zinant
24-07-10, 12:42
αν βαλεις m5 φτερα μπροστα και με τις διαστασεις των ελαστικων του m5 δε θα βρισκει
τα ιδια φοραω εγω στο δικο μου
οσο για πισω δεν υπαρχει προβλημα παντα με την προυποθεση να ειναι οι ζαντες τα σωστα offset μπρος πισω

dankgr
24-07-10, 12:47
@zinant ξέχασα να πώ στην αρχή ότι μιλάω για το e60. Θέλω να σε ρωτήσω εάν έχεις δει διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου και εάν έχεις αλλάξει και τα υπόλοιπα μέρη που αναφέρω?
Σ'ευχαριστώ.

zinant
24-07-10, 13:02
το εχω κανει full look m5 in & out δες το album μου

zinant
24-07-10, 13:06
ο Δημητρης ( Apostolos+ ) θα σε κατατοπισει καλυτερα μιας και το εκανε το εγχειρημα προσφατα
Δημητρηηηηηηηηηηηηηηηη βοηθησε το φιλο μας .........αφου χερεις δεν ειμαι και πολυ του γραψιματος:original:

Apostolos
24-07-10, 13:52
ο Δημητρης ( Apostolos+ ) θα σε κατατοπισει καλυτερα μιας και το εκανε το εγχειρημα προσφατα
Δημητρηηηηηηηηηηηηηηηη βοηθησε το φιλο μας .........αφου χερεις δεν ειμαι και πολυ του γραψιματος:original:

Γεια σου βρε Αντώνη...:original::original: Αφού καλωσορίσω και εγώ το φίλο μας με την σειρά μου, να του πω πως αν θέλει να βάλει την κανονική διάσταση του Μ5 (τουλάχιστον για εμπρός 255χ40χ19, πίσω δεν υπάρχει θέμα) θα χρειαστεί οπωσδήποτε εμπρός φτερά και πλαστικά θόλων Μ5 καθώς και την ποδιά του Μ5 όπου πάνω σε αυτή βιδώνουν στο τελείωμά τους τα πλαστικά των θόλων με αποτέλεσμα να "τραβάει" λίγο πιο μέσα τα πλαστικά των θόλων σε σχέση με την μαμά ποδιά. Έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα.thumb. Σου εύχομαι με το καλό να το δεις πλήρως Μ5 (έστω και εξωτερικά χαχαχαχαχα) ξέρω μερικούς μέσα σε αυτο το φορουμάκι που την έχουν κάνει την δουλειά αυτή που σκέφτεσαι και μάλιστα μερικοί σε αρκετά μεγάλο βαθμό:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Αντώνη, Άρη, Νίκο mpacket για δώστε τα φώτα σας, άντε για πιάστε το keyboard και αρχίστε να γράφεται να βοηθήσουμε τον φίλο μας. Και εσύ Νικόλα μη νομίζεις ότι σε ξέχασα:th_Laie_67-1: Μα που είναι όλοι τελοσπάντων, έχουν πιάσει τις παραλίες και παίρνουν μάτι?:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

dankgr
24-07-10, 13:55
το εχω κανει full look m5 in & out δες το album μου

Το είχα δει το αυτοκίνητό σου στο car. Εχω κρατήσει και τις foto. Μιλάμε για μεγάλη/ολική επέμβαση αλλά είναι πολύ όμορφο. Αρα η γνώμη σου κατ'αρχάς με τα λάστιχα (εαν αλλάξω φτερά μπροστά και χωρίς να πειράξω αναρτήσεις και άλλα εσωτερικά) είναι να πάρω τις διαστάσεις του Μ5. Φαντάζομαι κατάλαβα σωστά. Οπως επίσης και ότι εσύ έβαλες τα γνήσια Μ5 προφυλακτήρες/φτερά/ποδιές (και εκατομμύρια άλλα Μ5 εξαρτήματα έκτός από αυτά...)

Sonic
24-07-10, 14:25
Θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ φαουλ να φτιαξεις ενα μαιμου Μ5. Εχεις ενα πολυ ομορφο αμαξι το οποιο ειναι πιο σωστο να το αναδειξεις με ενα M-pack (το οποίο είναι πανέμορφο και σπορτιφ στην 5αρα) απο το να κανεις καγκουριά. Δεν κοροιδεύεις κανέναν με ενα μαιμου Μ5...και ιδιαίτερα τον εαυτό σου , καθώς θα θυμασαι το τι πραγματικά εχεις σε καθε πάτημα γκαζιού.

Ενα Μ-pack θα σου ερθει και πιο φτηνο και θα σε κανει και πιο περίφανο απο το να εχεις ενα Μ5 φλομπα.

dankgr
24-07-10, 14:33
Θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ φαουλ να φτιαξεις ενα μαιμου Μ5. Εχεις ενα πολυ ομορφο αμαξι το οποιο ειναι πιο σωστο να το αναδειξεις με ενα M-pack (το οποίο είναι πανέμορφο και σπορτιφ στην 5αρα) απο το να κανεις καγκουριά. Δεν κοροιδεύεις κανέναν με ενα μαιμου Μ5...και ιδιαίτερα τον εαυτό σου , καθώς θα θυμασαι το τι πραγματικά εχεις σε καθε πάτημα γκαζιού.

Ενα Μ-pack θα σου ερθει και πιο φτηνο και θα σε κανει και πιο περίφανο απο το να εχεις ενα Μ5 φλομπα.

Εχεις δίκιο, δεν διευκρίνισα κάτι. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω το σήμα "530i" πίσω δεξιά ούτε και βάλω Μ5 σήμα πουθενά. Απλά μου αρέσει εξωτερικά πάρα πολύ το Μ5 και θέλω όταν κοιτάζω το δικό μου να βλέπω αυτή την εικόνα. Τίποτα παραπάνω. Ευχαρίστως να το κάνω M-pack εάν μοιάζει με Μ5 αρκεί εάν θες να μου υποδείξεις τι σημαίνει αυτό.:original:

Sonic
24-07-10, 14:39
Αν δεις το bodykit και τις ζαντες του Mpack ,ειμαι σιγουρος οτι θα το ξεχασεις το Μ5 look.

Eπισης μπορεις να κανεις μαγειρεμα με την εξατμιση και να την κανεις τετραμπουκη κοβοντας το defuser του πισω Mpack προφυλακτηρα.



...Ξεχασα να σου πω ,οτι μπορεις να δεις το M-pack σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια BMW.

dankgr
24-07-10, 14:42
Αν δεις το bodykit και τις ζαντες του Mpack ,ειμαι σιγουρος οτι θα το ξεχασεις το Μ5 look.

Eπισης μπορεις να κανεις μαγειρεμα με την εξατμιση και να την κανεις τετραμπουκη κοβοντας το defuser του πισω Mpack προφυλακτηρα.



...Ξεχασα να σου πω ,οτι μπορεις να δεις το M-pack σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια BMW.

Εχεις ιδέα από τιμές ?

Konstantinos E60
24-07-10, 14:42
Αυτό είναι το Μpack.......https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/bmw535d-1.jpg

και αυτό το Μ5.......https://wheelexperts.com/_peter/E60M521M3/IMG_7417.jpg

Sonic
24-07-10, 14:50
O,τι καλυτερο μπορεσα να βρω στο δικτυο (στα γρηγορα). Οι τυποι εχουν χαλια ζαντες και δεν "δειχνει".

https://e60.5post.com/forums/showthread.php?t=308488&highlight=package

https://e60.5post.com/forums/showthread.php?t=244168&highlight=package

alexm
24-07-10, 15:01
O,τι καλυτερο μπορεσα να βρω στο δικτυο (στα γρηγορα). Οι τυποι εχουν χαλια ζαντες και δεν "δειχνει".

https://e60.5post.com/forums/showthread.php?t=308488&highlight=package

https://e60.5post.com/forums/showthread.php?t=244168&highlight=package

Στην πρωτη φωτο η ζαντα ειναι οη 172Μ 19 ιντζες, στην δευτερη φωτο ειναι η 135Μ 18 ιντζες.

Ποια απο τις δυο ειναι χαλια ?

Sonic
24-07-10, 15:43
Η δευτερη...δεν κανει για 5αρα με Μ πακ...ημαρτον

nikos-Mpacket
24-07-10, 16:00
Αγαπητε φιλε καλως ηρθες στο forum,καλα ποσταρισματα να εχεις και να χαιρεσε παντα την Μπεμπα σου.

Ειναι πολυ ευχαριστο το οτι εχεις μια 530 και γουσταρεις να την κανεις να δειχνει πιο αγρια.Φαντασου οτι εγω εχω την αγριαδα και ψαχνω το μοτερ.

Λοιπον κατα την γνωμη μου ειτε M-pack διαλεξεις,ειτε Μ5 ειναι πολυ ωραιο το αμαξι.H διαφορα τους ειναι οτι το 1ο εχει προβολεις και μια εξατμιση απο αριστερα,διμπουκη,το 2ο δεν εχει προβολεις,εχει στα φτερα τα βραγχια και πισω εχει θεσεις για τετραμπουκη εξατμιση.Τελος στο M-pack δεν αλλαζεις καθρεπτες ουτε και φτερα.

Για να βαλεις M-pack χρειαζεσαι προφυλακτηρες,πλαινα μασπιε και τελιωσες,αν θες να το κανεις τετραμπουκο μπορεις να προσαρμοσεις ενα diffuser να το κανεις πολυ ευκολα.
Το εχω κανει και γνωριζω.
Αν θες να βαλεις τα βραγχια στα φτερα ειναι πολυ ευκολο,ενας φαναρτζης στα κοβει,προσαρμοζει τα βραγχια και τελος.
Και αυτο το εχω κανει.
Αν γουσταρεις τους καθρεπτες του Μ5,εμενα μου αρεσουν πολυ,χρειαζεται ψαξιμο για να βρεις εκτος και αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα και τους παρεις καινουργιους,περιπου 1000 ο ενας.:ranting2:
Δεν το εχω κανει ακομα.......

Βεβαια στο M-pack δεν μπορεις να βαλεις την σωστη διασταση ελαστικων του M5 αφου μπροστα θα βρισκουν τα λαστιχα στους θολους,φορας ενα νουμερακι μικροτερο και τελειωσες.
Εγω φοραω 245/35/19 μπροστα και 275/30/19 πισω.
Οσο για ζαντες εμενα οι κλασικες του M5 μου αρεσουν και αυτες φοραω αλλα ο καθενας εχει τα γουστα του οποτε οτι και να διαλεξεις ειναι καθαρα προσωπικο.

Τωρα ειδα οτι δεν εχω φωτογραφιες και δεν εχω ανοιξει πουθενα κανενα θεμα παρουσιασης οποτε συντομα θα πρεπει να το κανω για να βλεπουν και οσοι ενδιαφερονται.Το μονο θεμα που μπορεις να δεις απο εμενα ειναι αυτο που εχω βαλει την αλλαγη απο διμπουκο σε τετραμπουκο,εχει αρκετες φωτογραφιες και νομιζω οτι θα καταλαβεις τι παιζει.

Οτι χρειαστεις στειλε μηνυμα,ειμαστε αρκετοι με Ε60 και με μερακι για τα αμαξια μας,τελος τυγχανει να εχουμε στην παρεα μας τον εναν και μοναδικο γκουρου στον οποιο ολοι τρεχουμε για τυχον προβληματα και αποριες και που ειναι παντα προθυμος να μας βοηθησει.(Νικολα ευχαριστουμε)

Τελος να ξερεις οτι ολα ειναι σε συναρτηση με το ποσα χρηματα εχεις σκοπο να ριξεις πανω στο αμαξι.

PANOS-E60
24-07-10, 17:04
Η δευτερη...δεν κανει για 5αρα με Μ πακ...ημαρτον

Φίλε μου τη ζάντα που αποκαλείς χάλια στην ποστάρισε ο konstantinos E60 παραπάνω και είναι η μαμά M-pack. thumb

Το ίδιο σου γράφει και ο alexm.

Μπορείς να μας γράψεις γιά σένα στην ενότητα "ας γνωριστούμε" και να βάλεις καμμιά φωτογραφία του αυτοκινήτου σου. Ετσι θα μιλάμε πιό συγκεκριμένα thumb

bimmer-corfu
24-07-10, 17:15
Θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ φαουλ να φτιαξεις ενα μαιμου Μ5. Εχεις ενα πολυ ομορφο αμαξι το οποιο ειναι πιο σωστο να το αναδειξεις με ενα M-pack (το οποίο είναι πανέμορφο και σπορτιφ στην 5αρα) απο το να κανεις καγκουριά. Δεν κοροιδεύεις κανέναν με ενα μαιμου Μ5...και ιδιαίτερα τον εαυτό σου , καθώς θα θυμασαι το τι πραγματικά εχεις σε καθε πάτημα γκαζιού.

Ενα Μ-pack θα σου ερθει και πιο φτηνο και θα σε κανει και πιο περίφανο απο το να εχεις ενα Μ5 φλομπα.
δεν νομίζω ότι είναι καγκουριά αν γίνει σωστά και μαμά αλλά και εγώ θα πήγαινα σε m pack λόγο κόστους και ευκολίας

Sonic
24-07-10, 22:05
Φίλε μου τη ζάντα που αποκαλείς χάλια στην ποστάρισε ο konstantinos E60 παραπάνω και είναι η μαμά M-pack. thumb

Το ίδιο σου γράφει και ο alexm.


Δεν καταλαβαινω τι εννοεις φιλτατε...επειδη ειναι Μ-πακ σημαινει οτι ειναι και ομορφη? Προσωπικη μου αποψη , αφου δεν ηταν αντιληπτο με το αρχικο μου σχολιο , ειναι οτι σε μια αμαξαρα οπως η E60 με Μ-πακετο προφυλακτηρων-μαρσπιε , ειναι λαθος να μπουν 18αρες ζαντες.

Τωρα αναφορικα με την "μαιμου" Μ5 bodykit, επειδη βλεπω που-και-που κανενα τετοιο στον δρομο και το αρρωστο ματι μου τα πιανει αμεσως, θα προτεινα να μην το κανει. Ας προσπαθησει να φτιαξει ενα μοναδικο αυτοκινητο με εναν επιθετικο συνδιασμο ζαντων ,αναρτησεων/χαμηλωματος και Μ-πακ πακετου , απο το να προσποιηθει κατι που δεν ειναι.

NickE60
24-07-10, 22:15
Προσωπική μου άποψη είναι πως ο,τι είναι, ή θυμίζει Μ5, Μ3 κλπ είναι χάρμα οφθαλμών!
Κάποιες "μαιμούδες" όπως τις λες, θα κάνεις πολλή ώρα να καταλάβεις στο δρόμο τι είναι πραγματικά, κάποια από αυτά ακόμα και σταματημένα να είναι θα δυσκολευτείς, εκτός αν πέσεις απο κάτω.... σε κάποια άλλα ίσως να δυσκολευτείς ακόμα κι αν είσαι μέσα.... :whistle: thumb

..και όλοι αυτοί δεν κάνουν κόντρες με Μ5 φυσικά thumb

Sonic
24-07-10, 22:24
Προσωπική μου άποψη είναι πως ο,τι είναι, ή θυμίζει Μ5, Μ3 κλπ είναι χάρμα οφθαλμών!

Aναμφισβητητα...

Konstantinos E60
24-07-10, 22:25
Η 135 είναι αυτή.........https://www.036100200.se/images/rims/Dubbeleker%20135M%20NDI%20-%2006.jpg

και η 172 αυτή..........https://www.alloywheelsdirect.net/images/wheels/1644-xl.jpg

Και είναι καθαρά θέμα γούστου αλλα και τσέπης το πως θέλει ο καθένας να "ντύσει" το αμάξι του....!!!

Sonic
24-07-10, 22:33
Η 172 ολα τα λεφτα

BILL007
24-07-10, 22:34
Εδώ μπορείτε να δείτε ποιές ζάντες μπορεί να φοράει το κάθε μοντέλο απο τη μάνα του...
https://felgenkatalog.auto-treff.com/?felge=1350

;);););)

Υ.Γ Εμένα μου αρέσει η Styling 269 hehehehe!:D

Konstantinos E60
24-07-10, 22:39
Η 172 ολα τα λεφτα

Συμφωνώ !!!thumb

dankgr
25-07-10, 00:31
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια του να ξεκαθαρίσω την διαφορά M-pack και Μ5 look, όπως απλά εγραψε ο nikos-Mpacket. Θέλω να διευκρινίσω 2 πράγματα : 1. Οτι αυτό που θέλω να κάνω δεν έχει να κάνει με πειράγματα σε αναρτήσεις, σηκώματα και άλλου είδους πειράγματα παρά μόνο αγορά και τοποθέτηση "λαμαρινών" και ζαντολάστιχων και 2. θέλω να μου πείτε εάν είδατε διαφορά (θετική ή αρνητική) στην απόδοση του αυτοκινήτου μετά το modicifation. π.χ. πρίν είχα λάστιχα 245/45/17 και τώρα με τα 255/35/19 έχω την εντύπωση ότι δεν μου φρενάρει τόσο καλά όσο πριν. Δεν ξέρω εάν είναι αλήθεια ή εμένα μου φένεται... Σιγά σιγά θα τα χάσω μου φένεται!!! :hyper:

ΦΑΝΗΣ
25-07-10, 00:34
Μια και μιλάτε για M-Pack και τα σχετικά,πόσο στοιχίζει όλο το πακέτο για να γίνει M-Pack ενα Ε60?.......:thanks:

Sonic
25-07-10, 00:36
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια του να ξεκαθαρίσω την διαφορά M-pack και Μ5 look, όπως απλά εγραψε ο nikos-Mpacket. Θέλω να διευκρινίσω 2 πράγματα : 1. Οτι αυτό που θέλω να κάνω δεν έχει να κάνει με πειράγματα σε αναρτήσεις, σηκώματα και άλλου είδους πειράγματα παρά μόνο αγορά και τοποθέτηση "λαμαρινών" και ζαντολάστιχων και 2. θέλω να μου πείτε εάν είδατε διαφορά (θετική ή αρνητική) στην απόδοση του αυτοκινήτου μετά το modicifation. π.χ. πρίν είχα λάστιχα 245/45/17 και τώρα με τα 255/35/19 έχω την εντύπωση ότι δεν μου φρενάρει τόσο καλά όσο πριν. Δεν ξέρω εάν είναι αλήθεια ή εμένα μου φένεται... Σιγά σιγά θα τα χάσω μου φένεται!!! :hyper:


Ρε φιλαρακο...τι αλλο να σου πουμε δηλαδη? Βαλαμε φωτογραφιες, καναμε debate για τις ζαντες ,μεχρι και ο guru ο Νικος Ε60 εκανε αναλυση επι του θεματος...και εσυ μας λες οτι θες να βαλεις bodykit γιατι δεν φρεναρει καλα??

Μαλλον εχεις δικιο... το εχεις χασει ...

nikos-Mpacket
25-07-10, 00:45
Ρε φιλαρακο...τι αλλο να σου πουμε δηλαδη? Βαλαμε φωτογραφιες, καναμε debate για τις ζαντες ,μεχρι και ο guru ο Νικος Ε60 εκανε αναλυση επι του θεματος...και εσυ μας λες οτι θες να βαλεις bodykit γιατι δεν φρεναρει καλα??

Μαλλον εχεις δικιο... το εχεις χασει ...

Συγνωμη κιολας αλλα οι χαρακτηρισμοι και το υφος καλο ειναι να λειπουν το οτι καποιος ειναι μπερδεμενος και προβληματισμενος μετα απο καποια αλλαγη και το συνδιαζει με ενα αλλο θεμα δεν ειναι λογος για να τον κραζουμε,αμα σε χαλαει το θεμα μην του δινεις σημασια και ασε τους υπολοιπους που γουσταρουμε να ασχοληθουμε.
Αν οι αρμοδοι νομιζουν οτι η συγκεκριμενη προταση προσβαλει καποιον ας την σβησουν.

Sonic
25-07-10, 00:48
Νικο...το σχολιο μου πηγαινε σαφεστατα στην τελευταια γραμμη της ερωτησης του και δεν αποτελει σε καμια περιπτωση πικροχωλο σχολιασμο απο μερους μου. Καλο ειναι να διαβαζεις ολα τα ποστ πριν σχολιασεις.

Εσυ εισαι ο Ζορρο του φορουμ ? Δεν καταλαβα δηλαδη...

dankgr
25-07-10, 00:48
Ρε φιλαρακο...τι αλλο να σου πουμε δηλαδη? Βαλαμε φωτογραφιες, καναμε debate για τις ζαντες ,μεχρι και ο guru ο Νικος Ε60 εκανε αναλυση επι του θεματος...και εσυ μας λες οτι θες να βαλεις bodykit γιατι δεν φρεναρει καλα??

Μαλλον εχεις δικιο... το εχεις χασει ...

Οχι δεν είπα ακριβώς αυτό, απλά ρώτησα όσοι έχουν εάν αλλάξει τις μαμίσιες 17ρες ζάντες σε 19ρες, εάν έχουν παρατηρήσει αισθητή διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου και συγκεκριμένα στο φρενάρισμα. Προφανέστατα βαλατε φωτογραφιες, κανατε debate για τις ζαντες και ο guru ο Νικος Ε60 (τον οποίο γνωρίζω μέσω άλλων forums πάνω από 5 χρόνια) εκανε αναλυση επι του θεματος και σας ευχαρίστησα γι'αυτά.:original:

Sonic
25-07-10, 00:53
Ειναι αληθεια οτι η αυξηση διαστασης της ζαντας δεν συνεπαγεται αυτοματα με βελτιωση φρεναρισματος. Δεν μπορω να φανταστω ομως και ποσο πολυ θα πρεπει να εχει μειωθει η αποδοση απο μια τετοια αλλαγη (εκτος αν τα λαστιχα ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο).

Ευθυγραμισση εκανες ? (η οποια στην ουσια οριζει το ποσο αποτελεσματικα/σωστα παταει το πελμα των ελαστικων στην ασφαλτο και εχει σαφεστατα μεγαλο ρολο στην αποδοση φρεναρισματος)

NickE60
25-07-10, 00:57
Δεν έχω καταλάβει... έχεις βάλει τις 19ρες του Μ5 με 255/40-285/35 και από τότε δεν σου φρενάρει καλά?? Τα λάστιχα είναι καινούρια? ή τα είχαν οι ζάντες πάνω? Ευθυγράμμιση έκανες όταν τα έβαλες? Φαντάζομαι πως δεν έχεις αλλάξει τα φρένα...

NickE60
25-07-10, 01:05
Ειναι αληθεια οτι η αυξηση διαστασης της ζαντας δεν συνεπαγεται αυτοματα με βελτιωση φρεναρισματος. Δεν μπορω να φανταστω ομως και ποσο πολυ θα πρεπει να εχει μειωθει η αποδοση απο μια τετοια αλλαγη (εκτος αν τα λαστιχα ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο).

Ευθυγραμισση εκανες ? (η οποια στην ουσια οριζει το ποσο αποτελεσματικα/σωστα παταει το πελμα των ελαστικων στην ασφαλτο και εχει σαφεστατα μεγαλο ρολο στην αποδοση φρεναρισματος)

Σωστός! thumb με πρόλαβες thumb

dankgr
25-07-10, 01:07
Ειναι αληθεια οτι η αυξηση διαστασης της ζαντας δεν συνεπαγεται αυτοματα με βελτιωση φρεναρισματος. Δεν μπορω να φανταστω ομως και ποσο πολυ θα πρεπει να εχει μειωθει η αποδοση απο μια τετοια αλλαγη (εκτος αν τα λαστιχα ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο).

Ευθυγραμισση εκανες ? (η οποια στην ουσια οριζει το ποσο αποτελεσματικα/σωστα παταει το πελμα των ελαστικων στην ασφαλτο και εχει σαφεστατα μεγαλο ρολο στην αποδοση φρεναρισματος)

Οχι, ευθυγράμιση δεν έχω κάνει άκόμα γιατι αυτά τα λάστιχα απλά μου τα έδωσαν με τις ζάντες και είναι χρησιμοποιημένα, ή όπως σωστά το λές "ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο". Περιμένω να δω εάν θα κατευθυνθώ στο m-pack οπότε αγοράζω καινουργια 245/35+275/30 ή πάω στην λύση Μ look όπότε παίρνω τα 255/40+285/35 τα οποία φαντάζομαι λόγω του μεγαλύτερου πάχους λογικά δεν θα μεταφέρουν τόσο πολύ τις ανωμαλίες του δρόμου στην καμπίνα. Το θέμα για το φρενάρισμα το είπα γιατί λογικά από την στιγμή που οι 19ρες ζάντες έχουν μεγαλύτερη μάζα θα εχουν και μεγαλύτερη ροπή άρα τα φρένα θα έχουν μεγαλύτερο έργο να κάνουν. Βέβαια αυτό το λέω με την δική μου λογική, το οποίο μπορεί και να μην ισχύει 100%.

Sonic
25-07-10, 01:11
α) κανε ευθυγραμμιση να πατησει το πελμα κατω και να στρωσει το τιμονι
β) μην βαζεις λαστιχα διαστασεων "ο,τι να΄ναι". Ακομη και Μ5 ζαντα να βαλεις ,θα πρεπει οι διαστασεις ελαστικων να ανταποκρινονται στο δικο σου μοντελο. Το Μ5 εχει διαφορετικο "κυκλο" τροχου απο το 530...παιζει και αυτο τον ρολο του.

NickE60
25-07-10, 01:12
Οχι, ευθυγράμιση δεν έχω κάνει άκόμα γιατι αυτά τα λάστιχα απλά μου τα έδωσαν με τις ζάντες και είναι χρησιμοποιημένα, ή όπως σωστά το λές "ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο". Περιμένω να δω εάν θα κατευθυνθώ στο m-pack οπότε αγοράζω καινουργια 245/35+275/30 ή πάω στην λύση Μ look όπότε παίρνω τα 255/40+285/35 τα οποία φαντάζομαι λόγω του μεγαλύτερου πάχους λογικά δεν θα μεταφέρουν τόσο πολύ τις ανωμαλίες του δρόμου στην καμπίνα. Το θέμα για το φρενάρισμα το είπα γιατί λογικά από την στιγμή που οι 19ρες ζάντες έχουν μεγαλύτερη μάζα θα εχουν και μεγαλύτερη ροπή άρα τα φρένα θα έχουν μεγαλύτερο έργο να κάνουν. Βέβαια αυτό το λέω με την δική μου λογική, το οποίο μπορεί και να μην ισχύει 100%.

ισχύει αυτό 19ρες + μεγαλύτερη εξωτερική διάμετρος ελαστικού + πιό βαριά λάστιχα (μεγαλύτερη μαζα σε μεγαλύτερη ακτίνα περιστροφής) αλλά είναι αισθητό στα πολλά χλμ. στα 100-150 δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.. Κάνε ευθυγράμμιση πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο thumb

φαντάζομαι πως έχεις βάλει Μ5 φτερά μπροστά γιατί στα απλά φτερά αυτό το λάστιχο δεν μπαίνει, βρίσκει

nikos-Mpacket
25-07-10, 01:16
Νικο...το σχολιο μου πηγαινε σαφεστατα στην τελευταια γραμμη της ερωτησης του και δεν αποτελει σε καμια περιπτωση πικροχωλο σχολιασμο απο μερους μου. Καλο ειναι να διαβαζεις ολα τα ποστ πριν σχολιασεις.

Εσυ εισαι ο Ζορρο του φορουμ ? Δεν καταλαβα δηλαδη...

Για να καταλαβεις δηλαδη,ουτε Ζορρο ειμαι ουτε Ζουπερμαν απλα εκνευριζομαι οταν καποιος μεταξυ σοβαρου και αστειου την λεει σε καποιον αλλον που εχει τις αγωνιες για να εχει ενα αμαξι τελειο.


Ειναι αληθεια οτι η αυξηση διαστασης της ζαντας δεν συνεπαγεται αυτοματα με βελτιωση φρεναρισματος. Δεν μπορω να φανταστω ομως και ποσο πολυ θα πρεπει να εχει μειωθει η αποδοση απο μια τετοια αλλαγη (εκτος αν τα λαστιχα ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο).

Ευθυγραμισση εκανες ? (η οποια στην ουσια οριζει το ποσο αποτελεσματικα/σωστα παταει το πελμα των ελαστικων στην ασφαλτο και εχει σαφεστατα μεγαλο ρολο στην αποδοση φρεναρισματος)

Μπορουσες καλλιστα να γραψεις αυτο το ποστ χωρις να σχολιασεις τιποτα απο τα προηγουμενα και δεν θα υπηρχε θεμα.
Τελωσπαντων δεν ειναι ωραιο να χαλαμε το θεμα του ανθρωπου αν θες μπορουμε να μιλησουμε με προσωπικα μηνυματα για να καταλαβεις οτι ουτε εγω το ειπα πικροχωλα.

Ευχαριστω και συγνωμη για την μικρη παρενθεση,στο θεμα μας τωρα.

Με την αλλαγη ζαντων το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει κοψει αρκετη απο την δυναμη του στον δρομο,το μεγαλυτερο πατημα του τροχου εχει κανει το αμαξι να σερνετε και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που σκεφτομαι αντικατασταση μοτερ.
Στο φρεναρισμα μια απλη αλλαγη διαστασης ζαντας δεν νομιζω να παιζει ρολο αλλα αν τα λαστιχα ειναι χαλια και δεν εχει γινει και σωστη ευθυγραμμιση τοτε μαλλον εκει εντοπιζετε το προβλημα.
Το να μην εχουν πατησει οι ζαντες καλα πανω στο αυτοκινητο ή να ειναι καποια χτυπημενη το εχεις κοιταξει,βεβαια σε αυτην την περιπτωση θα ειχες τρεμουλο και δεν θα ηταν απλα μια μικρη διαφορα στο φρεναρισμα αλλα ενα θεμα που θα σε απασχολουσε σοβαρα.

Sonic
25-07-10, 01:23
Μπορουσες καλλιστα να γραψεις αυτο το ποστ χωρις να σχολιασεις τιποτα απο τα προηγουμενα και δεν θα υπηρχε θεμα.
Τελωσπαντων δεν ειναι ωραιο να χαλαμε το θεμα του ανθρωπου αν θες μπορουμε να μιλησουμε με προσωπικα μηνυματα για να καταλαβεις οτι ουτε εγω το ειπα πικροχωλα.


Συνεχιζεις να κανεις τον Ζορρο...

Απο το να κανεις υποδειξεις το πως επρεπε να απαντησω , κοιτα το δικο σου ποστ οπου τα 2/3 του περιεχομενου του ειναι σχολια/μπηξιμο προς εμενα και στο υπολοιπο 1/3 απλα επαναλαμβανεις αυτο που εχω γραψει εγω.

Απο το να το παιζεις δικαστης και κριτης των παντων και της καλης/κακης συμπεριφορας μου κοιτα να βοηθησεις τον συναδελφο και ασε τα πολλα σαλια...Σε εβαλε κανενας να κανεις τον διαιτητη? Δεν καταλαβα...

Προφανως θες να εχεις τον τελευταιο λογο αλλα δεν ειναι ετσι.

NickE60
25-07-10, 01:27
Ας την αφήσουμε την παρεξήγηση κατα μέρος παιδιά κι ας ασχοληθούμε με το κυρίως θέμα (σας παρακαλώ!) thumb

nikos-Mpacket
25-07-10, 01:28
Οχι, ευθυγράμιση δεν έχω κάνει άκόμα γιατι αυτά τα λάστιχα απλά μου τα έδωσαν με τις ζάντες και είναι χρησιμοποιημένα, ή όπως σωστά το λές "ειναι γομες για να σβυνεις λαθη σε τετραδιο". Περιμένω να δω εάν θα κατευθυνθώ στο m-pack οπότε αγοράζω καινουργια 245/35+275/30 ή πάω στην λύση Μ look όπότε παίρνω τα 255/40+285/35 τα οποία φαντάζομαι λόγω του μεγαλύτερου πάχους λογικά δεν θα μεταφέρουν τόσο πολύ τις ανωμαλίες του δρόμου στην καμπίνα. Το θέμα για το φρενάρισμα το είπα γιατί λογικά από την στιγμή που οι 19ρες ζάντες έχουν μεγαλύτερη μάζα θα εχουν και μεγαλύτερη ροπή άρα τα φρένα θα έχουν μεγαλύτερο έργο να κάνουν. Βέβαια αυτό το λέω με την δική μου λογική, το οποίο μπορεί και να μην ισχύει 100%.

Οποια διασταση και να βαλεις οι ανωμαλιες θα ειναι ανωμαλιες και μεγαλο ρολο για το ποσο θα μεταφερονται στην καμπινα παιζει και η αναρτηση.
Σιγουρα με την αυξηση του βαρους και της διαμετρου και της επιφανειας πεδησης τα φρενα θα τραβανε μεγαλυτερο ζορι και μπορει να ζεστενωνται πιο ευκολα οποτε να χανουν λιγο την αποτελεσματικοτητα τους καθως επισης και να αλλαζει και η αισθηση του πενταλ.

Sonic
25-07-10, 01:29
Προσπαθουμε Νικ με καλη θεληση...αλλα εχει πεσει λογοκρισια

dankgr
25-07-10, 01:33
ισχύει αυτό 19ρες + μεγαλύτερη εξωτερική διάμετρος ελαστικού + πιό βαριά λάστιχα (μεγαλύτερη μαζα σε μεγαλύτερη ακτίνα περιστροφής) αλλά είναι αισθητό στα πολλά χλμ. στα 100-150 δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.. Κάνε ευθυγράμμιση πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο thumb

φαντάζομαι πως έχεις βάλει Μ5 φτερά μπροστά γιατί στα απλά φτερά αυτό το λάστιχο δεν μπαίνει, βρίσκει

δεν έχω βάλει φτερά Μ5 και όντως βρίσκει σε λακούβες (τις οποίες περνάω με 30 χμλ/ώρα maximum), επειδη ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω με την τελική εμφάνιση άρα δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιό από τα 2 σετ λάστιχα θα αγοράσω...

Sonic
25-07-10, 01:35
Οποτε φορας και ελαστικο διαστασης Μ5...γιαυτο βρισκει (εχει μεγαλυτερο προφιλ).

NickE60
25-07-10, 01:36
Προσπαθουμε Νικ με καλη θεληση...αλλα εχει πεσει λογοκρισια

Οκ έληξε αυτό, μια παρεξήγηση ήταν, είμαι σίγουρος πως αν γνωρίσεις το Νίκο θα αλλάξεις γνώμη, δεν έχει δώσει δικαίωμα, απλά οι απόψεις "επί προσώπων" στα φόρουμς παρεξηγούνται εύκολα, γι αυτό πρέπει να τις αποφεύγουμε... thumb

NickE60
25-07-10, 01:38
δεν έχω βάλει φτερά Μ5 και όντως βρίσκει σε λακούβες (τις οποίες περνάω με 30 χμλ/ώρα maximum), επειδη ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω με την τελική εμφάνιση άρα δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιό από τα 2 σετ λάστιχα θα αγοράσω...

χαχαχα τι να σου απαντήσω τώρα??? :th_Laie_67-1: ή το ένα ή το άλλο θα διαλέξεις :thumbsup:

dankgr
25-07-10, 01:42
Με την αλλαγη ζαντων το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει κοψει αρκετη απο την δυναμη του στον δρομο,το μεγαλυτερο πατημα του τροχου εχει κανει το αμαξι να σερνετε και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που σκεφτομαι αντικατασταση μοτερ.
Στο φρεναρισμα μια απλη αλλαγη διαστασης ζαντας δεν νομιζω να παιζει ρολο αλλα αν τα λαστιχα ειναι χαλια και δεν εχει γινει και σωστη ευθυγραμμιση τοτε μαλλον εκει εντοπιζετε το προβλημα.
Το να μην εχουν πατησει οι ζαντες καλα πανω στο αυτοκινητο ή να ειναι καποια χτυπημενη το εχεις κοιταξει,βεβαια σε αυτην την περιπτωση θα ειχες τρεμουλο και δεν θα ηταν απλα μια μικρη διαφορα στο φρεναρισμα αλλα ενα θεμα που θα σε απασχολουσε σοβαρα.

Νίκο από ότι είδα έχεις την 520, άρα λογικό να ζορίζεται λίγο ο κινητήρας. Εγώ παρ'ότι εχω τον 3λιτρο Ε54 με τα 225 άλογα δεν είδα σοβαρή πτώση απόδοσης. Οχι με μετρήσεις, απλά με "παιχνίδι" στον δρόμο.

NickE60
25-07-10, 01:55
τα στεπτρονικ "ζορίζονται" και χωρίς φαρδιά λάστιχα χαχαχαχα :thumbsup:

nikos-Mpacket
25-07-10, 12:42
τα στεπτρονικ "ζορίζονται" και χωρίς φαρδιά λάστιχα χαχαχαχα :thumbsup:


Αρα Νικολα τι μας μενει να ψαχνουμε;3λιτρο μοτερ με smg;:whistle:

Για να μην εχουμε πολυ ζορι αλλα και να απολαμβανουμε την οδηγηση του αυτοματου,μαλλον ειναι η μονη λυση.

Αληθεια μπορει να γινει αυτο;Να μπει το 3λιτρο μοτερακι με το στεπτρονικ που φοραω ηδη(αυτο σιγουρα γινετε) και μετα να το αλλαξουμε με smg(αυτο δεν γνωριζω);

NickE60
25-07-10, 12:55
Αρα Νικολα τι μας μενει να ψαχνουμε;3λιτρο μοτερ με smg;:whistle:

Για να μην εχουμε πολυ ζορι αλλα και να απολαμβανουμε την οδηγηση του αυτοματου,μαλλον ειναι η μονη λυση.

Αληθεια μπορει να γινει αυτο;Να μπει το 3λιτρο μοτερακι με το στεπτρονικ που φοραω ηδη(αυτο σιγουρα γινετε) και μετα να το αλλαξουμε με smg(αυτο δεν γνωριζω);

θέλεις κομπλέ μετατροπή SMG. Μοτέρ-σασμάν κομπλέ, πλεξούδα-εγκεφάλους, τιμόνι-λεβιέ ταχυτήτων και έναν καλό διαγνώστη/προγραμματιστή thumb ...υπολόγισε κανα 3-4χιλιαρο πάνω από το κόστος μιας απλής αλλαγής κινητήρα..

PANOS-E60
25-07-10, 15:25
Μια και μιλάτε για M-Pack και τα σχετικά,πόσο στοιχίζει όλο το πακέτο για να γίνει M-Pack ενα Ε60?.......:thanks:

Η ερώτηση του Φάνη δεν απαντήθηκε παιδιά.

Anybody ? :whistle:

S8N
25-07-10, 15:46
Πάνο, είχα γράψει αναλυτικά στο παρελθόν τους κωδικούς και τις τιμές των ανταλλακτικών:

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=42842&postcount=28

Αν η 530 του αγαπητού dankgr δεν είναι facelifted μοντέλο, τότε γλυτώνει τους αισθητήρες παρκαρίσματος (1400+ ευρώ).

Βέβαια στις ως άνω τιμές πρέπει να λάβει κανείς υπ' όψιν την αύξηση του ΦΠΑ από 21% σε 23%, καθώς και τα εργατικά (βάψιμο, τοποθέτηση).

dankgr
25-07-10, 17:05
Πάνο, είχα γράψει αναλυτικά στο παρελθόν τους κωδικούς και τις τιμές των ανταλλακτικών:

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=42842&postcount=28

Αν η 530 του αγαπητού dankgr δεν είναι facelifted μοντέλο, τότε γλυτώνει τους αισθητήρες παρκαρίσματος (1400+ ευρώ).

Βέβαια στις ως άνω τιμές πρέπει να λάβει κανείς υπ' όψιν την αύξηση του ΦΠΑ από 21% σε 23%, καθώς και τα εργατικά (βάψιμο, τοποθέτηση).

Το είχα δει το πόστ του φίλου S8N και η αλήθεια είναι ότι τα περίμενα λίγο λιγότερα τα χρήματα. Εαν είναι να δώσεις 3.500 ευρώ για να αγοράσεις το κιτ, γιατί να μην αγοράσεις μεταχειρισμένα 2 φτερά, 2 ποδίές, 2 μασπιέδες και τα παρελκόμενα όπως σίτες κλπ ? φαντάζομαι πολύ πιο λίγα λεφτά θα δώσεις και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πιό κοντά στο σημείο αναφοράς - το Μ5- γιατί και το Μ-pack τελικά βγήκε για να αλλάξει το look της Ε60 και να την κάνει να μοιάζει κάπως με την Μ5. Τελικά όσο πιο πολύ το σκέφτομαι μάλλον θα πάω προς αυτή τη λύση. Αγορά ανταλλακτικών και όχι του Μpack. Αυτά τα μπροστινά φτερά βρε παιδί μου είναι γλυπτό...όπως και να το κάνεις...Απλά θέλω καποιος από εσάς που το έχει κάνει να μου πει ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι άλλο εκτός από λαμαρίνες και ζαντολάστιχα (και εξάτμιση για να μην ξεχνιόμαστε...). Εαν δεν με απατά η μνήμη μου και του Μ5 καινούργια από αντιπροσωπία να αγοράσεις τα παραπάνω κάπου στα 3.500 θα σου (μου) έρθει.

Apostolos
25-07-10, 17:24
Το είχα δει το πόστ του φίλου S8N και η αλήθεια είναι ότι τα περίμενα λίγο λιγότερα τα χρήματα. Εαν είναι να δώσεις 3.500 ευρώ για να αγοράσεις το κιτ, γιατί να μην αγοράσεις μεταχειρισμένα 2 φτερά, 2 ποδίές, 2 μασπιέδες και τα παρελκόμενα όπως σίτες κλπ ? φαντάζομαι πολύ πιο λίγα λεφτά θα δώσεις και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πιό κοντά στο σημείο αναφοράς - το Μ5- γιατί και το Μ-pack τελικά βγήκε για να αλλάξει το look της Ε60 και να την κάνει να μοιάζει κάπως με την Μ5. Τελικά όσο πιο πολύ το σκέφτομαι μάλλον θα πάω προς αυτή τη λύση. Αγορά ανταλλακτικών και όχι του Μpack. Αυτά τα μπροστινά φτερά βρε παιδί μου είναι γλυπτό...όπως και να το κάνεις...Απλά θέλω καποιος από εσάς που το έχει κάνει να μου πει ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι άλλο εκτός από λαμαρίνες και ζαντολάστιχα (και εξάτμιση για να μην ξεχνιόμαστε...). Εαν δεν με απατά η μνήμη μου και του Μ5 καινούργια από αντιπροσωπία να αγοράσεις τα παραπάνω κάπου στα 3.500 θα σου (μου) έρθει.

Επιπλέον Θα χρειαστείς την τραβέρσα μαζί με τα 2 εσωτερικά "μαξιλαράκια" από το Μ5, τα εμπρός πλαστικά ακριβώς πίσω από τις καρδιές του Μ5 που συλλέγουν τον αέρα για τα ψυγεία, την εμπρός κάτω ποδιά όπως προαναφέραμε. Ο πίσω προφυλακτήρας κουμπώνει απευθείας χωρίς να χρειάζεσαι τις βάσεις του Μ5. Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις με το θέμα των εξατμίσεων, αλλά και εκεί έχεις αρκετές επιλογές όπως θα διαπιστώσεις:original::original: με το καλό. Ακόμα επειδή ο πίσω προφυλακτήρας βιδώνει στο κάτω του μέρος σε 3 βίδες πάνω στο πλαστικό κουτί που έχει το Μ5, εκεί θα πρέπει να βάλεις 3 μικρές λαμαρινόβιδες που θα βιδώσουν στο κάτω μέρος της λαμαρίνας στο χώρο της ρεζέρβας που έχεις. Αν πρόκειται να το κάνεις Μ5 βάλε την διάσταση ελαστικών του Μ5. Εξωτερικά επιπλέον άλλαξε τους νίκελ νεροχύτες στα παράθυρα περιμετρικά με αυτά του Μ5 που είναι μαύρα, είτε ματ, είτε γυαλιστερά και δεν θα ξεχωρίζειςthumb.

Apostolos
25-07-10, 17:35
Η "τροποποίηση" που σκέφτεσαι να κάνεις φίλε dankgr είναι "δοκιμασμένη" από κάμποσους εδω μέσα στο forum και απόλυτα πετυχημένη. Δεν υπάρχει θέμα πατέντας. Απλά ξεκουμπώνεις και κουμπώνεις πράγματα. Μην ανησυχείς σε τίποτα, είμαστε όλοι εδώ να σε βοηθήσουμε σε οτιδήποτε χρειαστείς. Υπομονή και προπάντων χρήματα να διαθέτεις και πίστεψέ με το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Το έχει κάνει ένας φίλος μου αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, Δημήτρη τον λένε και όσο αναφορά το εξωτερικό μέρος το έχει φτάσει αρκετάααααα μακριά θα έλεγα...χαχαχαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:΄Αφού να φανταστείς για το πόσο παλαβός είναι έβαλε μέχρι και το ψυγείο λαδιού του Μ5 εμπρός αντικαθιστώντας βέβαια και όλη την "πλαστική κασετίνα" για να κάτσει σωστά, καθώς επίσης αντικατέστησε το πίσω χώρο του πατώματος της ρεζέρβας με αυτό του Μ5 και έβαλε τις γνήσιες εξατμίσεις του Μ5. Άστα σου λέω για μεγάλη αρρώστια λέμε:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:ΠΡΟΧΩΡΑ ΑΦΟΒΑ :original::original:

PANOS-E60
25-07-10, 17:49
Η "τροποποίηση" που σκέφτεσαι να κάνεις φίλε dankgr είναι "δοκιμασμένη" από κάμποσους εδω μέσα στο forum και απόλυτα πετυχημένη. Δεν υπάρχει θέμα πατέντας. Απλά ξεκουμπώνεις και κουμπώνεις πράγματα. Μην ανησυχείς σε τίποτα, είμαστε όλοι εδώ να σε βοηθήσουμε σε οτιδήποτε χρειαστείς. Υπομονή και προπάντων χρήματα να διαθέτεις και πίστεψέ με το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Το έχει κάνει ένας φίλος μου αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, Δημήτρη τον λένε και όσο αναφορά το εξωτερικό μέρος το έχει φτάσει αρκετάααααα μακριά θα έλεγα...χαχαχαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:΄Αφού να φανταστείς για το πόσο παλαβός είναι έβαλε μέχρι και το ψυγείο λαδιού του Μ5 εμπρός αντικαθιστώντας βέβαια και όλη την "πλαστική κασετίνα" για να κάτσει σωστά, καθώς επίσης αντικατέστησε το πίσω χώρο του πατώματος της ρεζέρβας με αυτό του Μ5 και έβαλε τις γνήσιες εξατμίσεις του Μ5. Άστα σου λέω για μεγάλη αρρώστια λέμε:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:ΠΡΟΧΩΡΑ ΑΦΟΒΑ :original::original:

Εχει που έχει τον πονοκέφαλό του ο χριστιανός με το αμάξι, έχει και σένα να του βάζεις σταυρόλεξα ταυτοπροσωπίας ....
Καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου ...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Apostolos
25-07-10, 17:52
Εχει που έχει τον πονοκέφαλό του ο χριστιανός με το αμάξι, έχει και σένα να του βάζεις σταυρόλεξα ταυτοπροσωπίας ....
Καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου ...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: Τα έγραψα πάντως όσο πιο αναλυτικά μπορούσα Πάνο, έκανα μεγάλη προσπάθεια πίστεψέ με:original::original:

aristent
25-07-10, 18:08
Επιπλέον Θα χρειαστείς την τραβέρσα μαζί με τα 2 εσωτερικά "μαξιλαράκια" από το Μ5, τα εμπρός πλαστικά ακριβώς πίσω από τις καρδιές του Μ5 που συλλέγουν τον αέρα για τα ψυγεία, την εμπρός κάτω ποδιά όπως προαναφέραμε. Ο πίσω προφυλακτήρας κουμπώνει απευθείας χωρίς να χρειάζεσαι τις βάσεις του Μ5. Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις με το θέμα των εξατμίσεων, αλλά και εκεί έχεις αρκετές επιλογές όπως θα διαπιστώσεις:original::original: με το καλό. Ακόμα επειδή ο πίσω προφυλακτήρας βιδώνει στο κάτω του μέρος σε 3 βίδες πάνω στο πλαστικό κουτί που έχει το Μ5, εκεί θα πρέπει να βάλεις 3 μικρές λαμαρινόβιδες που θα βιδώσουν στο κάτω μέρος της λαμαρίνας στο χώρο της ρεζέρβας που έχεις. Αν πρόκειται να το κάνεις Μ5 βάλε την διάσταση ελαστικών του Μ5. Εξωτερικά επιπλέον άλλαξε τους νίκελ νεροχύτες στα παράθυρα περιμετρικά με αυτά του Μ5 που είναι μαύρα, είτε ματ, είτε γυαλιστερά και δεν θα ξεχωρίζειςthumb.

Ναι ναι το εχω δει αυτο του "φιλου σου" Δημητρη:th_Laie_67-1:
Ελειπα ρε παιδια στις παραλιες!!!(συγκεκριμενα Ν.Ποροι Πιεριας!!!γεια σου Θανο!!!και Βασιλη!!!)

Λοιπον οτι και να κανεις για ευνοητους λογους (δες το γκαραζ μου:whistle:)
ψηφιζω λουκ //Μ5!!!:thumbsup:

Για εμενα η απολαυση ειναι οτι το οπτικο αποτελεσμα ειναι ενα αψογο στημενο σπορ σενταν που το απολαμβανεις και δεν το χορταινεις να το κοιτας!!!

Το θεμα τωρα ειναι οτι θα το κοιταζουν και αλλοι και θα κανουν την κλασσικη ερωτηση"φιλαρακι //Μ5 ειναι?"
.....ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να το σκεφτεις καλα και να λες την αληθεια ακομη και αν εχεις και τα λογοτυπα Μ5 στα φτερα η ακομη χειροτερα :whistle:στο πορτμπαγκαζ...

Οταν εχεις φτασει να σπαταλησεις τοσα χρηματα για το απολυτο ρεπλικα Μ5 το να εχεις η οχι λογοτυπα ειναι το λιγοτερο(προσωπικη μου αποψη γιατι και αυτα εχουν την ομορφια τους) ,αλλα να ξερεις οτι αυτο το λουκ του μεγαλου αδερφου της 5αρας δηλ. του //Μ5 το εχεις για απολαυση των οφθαλμων σου και για τιποτε αλλο!!!
Με αυτον τον ορο ψηφιζω λουκ //Μ5 αλλιως..... Μ-Πακ(αν και επειδη το δικο μου ετσι το ειχα αρχικα με Μ-Πακ, ακομα και ετσι αρκετοι με ρωτουσαν αν ειναι Μ5:shok:

ΦΑΝΗΣ
26-07-10, 00:41
Η ερώτηση του Φάνη δεν απαντήθηκε παιδιά.

Anybody ? :whistle:

Πες τα ρε Πάνο!!πώς θα αγοράσουμε μετά την Ε60 αν δεν ξέρουμε πόσο πάει το κουστούμι της!!!αρε Αριστείδη τι μας κάνεις με την ασπρούλα σου!!κατά καιρούς ψαχνόμουν με αυτό το αυτοκίνητο,αλλά όλο και πιο πολύ απομακρυνόμουν,για πολλών και διαφόρων λόγων,τους οποίους έχω αναφέρει κατα καιρούς ( οι παλαιοί του Forum ξέρουν)αλλά με αυτές τις τιμές που βλέπω τώρα τελευταία,αρχίζει και μου γυρνάει το μυαλό,και σκέφτομαι να το ξαναπάρω ζεστά το θέμα,αλλά φοβάμαι να μην καώ πάλι :hystericalbs1: για αυτό υπομονή,και αν δώ κάτι καλό δεν θα την αφήσουμε να πάει χαμένη η ευκαιρία αυτήν την φορά....thumb

NickE60
26-07-10, 00:55
Έτσι είναι Φάνη! Βρες μια καλή ευκαιρία και χτύπα τη.. δεν θα το μετανιώσεις, στο έχω πει από παλιά ...και σιγά σιγά θα τα φτιάξεις όλα.. Σιγά-σιγά για να έχει και ενδιαφέρον thumb

ΦΑΝΗΣ
26-07-10, 01:20
Έτσι είναι Φάνη! Βρες μια καλή ευκαιρία και χτύπα τη.. δεν θα το μετανιώσεις, στο έχω πει από παλιά ...και σιγά σιγά θα τα φτιάξεις όλα.. Σιγά-σιγά για να έχει και ενδιαφέρον thumbΕννοείται Νίκο!!αυτή τη φορά θα την ψάξω καλύτερα,γιατί απ'οτι βλέπω ευκαιρίες υπάρχουν πολλές,αλλά πρώτα πρέπει να φύγει και το δικό μας,αν και το λυπάμαι μετά από τόσα που ρίξαμε πάνω στο αυτοκίνητο,και ρίχνουμε ακόμα,που πιστεύω σε ένα μήνα να τελειώσει,αν δεν αλλάξει κάτι τελικά :whistle:αλλά έτσι είναι ότι βάζεις δεν τα παίρνεις πίσω....
Πάντος αν δείτε να κυκλοφορεί τίποτα καλό στα μέρη σας ρίξτε κανένα p.m....Thank's

NickE60
26-07-10, 01:27
Εννοείται Νίκο!!αυτή τη φορά θα την ψάξω καλύτερα,γιατί απ'οτι βλέπω ευκαιρίες υπάρχουν πολλές,αλλά πρώτα πρέπει να φύγει και το δικό μας,αν και το λυπάμαι μετά από τόσα που ρίξαμε πάνω στο αυτοκίνητο,και ρίχνουμε ακόμα,που πιστεύω σε ένα μήνα να τελειώσει,αν δεν αλλάξει κάτι τελικά :whistle:αλλά έτσι είναι ότι βάζεις δεν τα παίρνεις πίσω...

...και το έχεις κι εσύ αστέρι ρε γμτ thumb
σου πάει η καρδια να το σπρώξεις? Δεν ξέρω....

Ναι αν τύχει κάτι, μετά χαράς thumb