PDA

Επιστροφή στο Forum : Λευκος φωτισμος οργανων



aristent
24-07-10, 00:05
Μια απο τις αγαπημενες μετατροπες που εχω κανει ειναι αυτη της αλλαγης του φωτισμου οργανων σε λευκο με κοκκινες βελονες οπως αυτα του ///Μ5.
Για οσους εχουν οργανα Μ5, απο οσο ξερω nicke60,Apostolos ....και alexm:th_Laie_67-1: δεν τους αφορα το παρων θρεντ:whistle:

Για τους υπολοιπους λεω να σας βαλω στη πριζα....το κοστος ειναι σχετικα μικρο αλλα η απολαυση της οπτικης διαφορας μεγαλη!!!

Εγω ειχα στειλει τα οργανα στη Γερμανια σε καποιον που βρηκα σε γερμανικο μπεμβεδοφορουμ και μου εκανε πολυ καλη δουλεια(κοστος με μεταφορικα 90ευρω)

https://img827.imageshack.us/img827/2335/medgallery1942620191008.jpg

https://a.imageshack.us/img803/3543/medgallery1942620191186.jpg

https://a.imageshack.us/img101/5094/medgallery1942620191656.jpg

nikos-Mpacket
24-07-10, 00:09
Αρη καλη η ιδεα αν και δεν βλεπουμε τις φωτο,μηπως ομως πιο καλα θα ειναι,οσοι απο εμας θελουνε,να ψαξουμε και να βρουμε ολο το καντραν για να βλεπουμε και την θερμοκρασια του μοτερ;

Παντως ειναι κατι που δινει μια αλλη αισθηση στο εσωτερικο.

Παρακαλω δωστε μας τα φωτα σας.................(για αλλη μια φορα)

aristent
24-07-10, 00:16
Αρη καλη η ιδεα αν και δεν βλεπουμε τις φωτο,μηπως ομως πιο καλα θα ειναι,οσοι απο εμας θελουνε,να ψαξουμε και να βρουμε ολο το καντραν για να βλεπουμε και την θερμοκρασια του μοτερ;

Παντως ειναι κατι που δινει μια αλλη αισθηση στο εσωτερικο.

Παρακαλω δωστε μας τα φωτα σας.................(για αλλη μια φορα)

Μηπως μπορει καποιος Mod να ξεμπλοκαρει τις φωτο?:thanks:

Νικο εσυ που εισαι Αθηνα κοντα σε γκουρου Ε60:thumbsup:βαλε γνησια Μ5 ετσι κι αλλιως κωδικοποιησεις κλπ. απο οτι εχω καταλαβει ειναι παιχνιδακι γι'αυτους!!!κοστος?200-300 ευρω τα οργανα..... συν τοποθετηση/κωδικοποιηση.thumb

nikos-Mpacket
24-07-10, 00:23
Μηπως μπορει καποιος Mod να ξεμπλοκαρει τις φωτο?:thanks:

Νικο εσυ που εισαι Αθηνα κοντα σε γκουρου Ε60:thumbsup:βαλε γνησια Μ5 ετσι κι αλλιως κωδικοποιησεις κλπ. απο οτι εχω καταλαβει ειναι παιχνιδακι γι'αυτους!!!κοστος?200-300 ευρω τα οργανα..... συν τοποθετηση/κωδικοποιηση.thumb

Αρη ειναι δρομολογημενα αλλα πραγματα να μπουν στο αμαξι λιαν συντομως,με το εσωτερικο θα ασχοληθω αργοτερα,αλλα αν προκυψει κατι παντα στην διαθεση σας......

nikos-Mpacket
24-07-10, 00:40
Εγω ειχα στειλει τα οργανα στη Γερμανια σε καποιον που βρηκα σε γερμανικο μπεμβεδοφορουμ και μου εκανε πολυ καλη δουλεια(κοστος με μεταφορικα 90ευρω)


Αρη αν εχεις κανενα λινκ θα βοηθησει αρκετα για να δουμε πως το φτιαχνει,βαλε και δικιες σου φωτο για να δουμε την δουλεια του και να θαυμασουμεγια ακομα μια φορα την χιονατη σου........

alexm
24-07-10, 07:14
Αρη ειναι δρομολογημενα αλλα πραγματα να μπουν στο αμαξι λιαν συντομως,με το εσωτερικο θα ασχοληθω αργοτερα,αλλα αν προκυψει κατι παντα στην διαθεση σας......

ορε....τραβα κοιτα να παρουμε κανα διαρκειας και φανελα που ειπε ο προεδρος και αστα μπαξιματα...:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

λιαν συντομως :whistle:

aristent
24-07-10, 07:14
Αν και δε συνιστω να κανετε αυτο που εκανα εγω με το εξωτερικο αλλα να βρειτε ανθρωπο να γινει εδω η δουλεια!!!
τελος παντων....
Το e-mail ειναι https://gr.mc247.mail.yahoo.com/mc/compose?to=heiko.bauer@VR-Web.de

και ενα απο τα μηνυματα που ανταλαξαμε επειδη μπορει να κανει διαφορα αλλα ,που δεν ηθελα εγω ,οπως για παραδειγμα αυτοκοληττο //Μ στο στροφομετρο(αυτο που εχουν και οι ζαντες:shok:)κλπ.

hello,
ok, to you send me your cluster to

Heiko Bauer
Am Mehlmann 3
96364 Marktrodach
Germany

we mod the cluster for 70¤ + 25¤ saved shipping return to greece

rings in silver with red/yellow zone
orange bc
non m-sticker
white light
red needles

this right?

give the money in the box with the cluster

best regards
bauer


ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Τωρα οσο για τη συναλλαγη με τα λεφτα μεσα στο κουτι και τα οργανα να ταξιδευουν με κουριερ και την ολη καθυστερηση της γερμανικης κουριερ 15μερες το ρισκο ειναι μεγαλο!!!Η Γενικη Ταχυδρομικη ειχε το δεμα μου εκει σε 2 μερες!!! ενω η Γερμανικη Dhl σε συνδιασμο με τα ελληνικα ταχυδρομια ειναι καταστροφικη ......15 μερες!!!!σημειωστε οτι μια μερα χρειαζεται μονο για την μετατροπη αρα συνολο χωρις ταμπλο 18 μερες!!!

Εικονες δες στο αλμπουμ των φωτο στο garage μου.thumb

Apostolos
24-07-10, 17:52
Νικο εσυ που εισαι Αθηνα κοντα σε γκουρου Ε60:thumbsup:βαλε γνησια Μ5 ετσι κι αλλιως κωδικοποιησεις κλπ. απο οτι εχω καταλαβει ειναι παιχνιδακι γι'αυτους!!!κοστος?200-300 ευρω τα οργανα..... συν τοποθετηση/κωδικοποιηση.thumb

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Άρης...Ορίστε και η απόδειξη περί αυτού. Δέχεται και προσφορά υπόψιν:whistle::whistle:
https://cgi.ebay.de/m5-tacho-e60-e61-top-zustand-tachometer-m-tacho-/300448234786?cmd=ViewItem&pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item45f41c3d22#ht_500wt_1045

NickE60
24-07-10, 20:49
Μηπως μπορει καποιος Mod να ξεμπλοκαρει τις φωτο?:thanks:

Νικο εσυ που εισαι Αθηνα κοντα σε γκουρου Ε60:thumbsup:βαλε γνησια Μ5 ετσι κι αλλιως κωδικοποιησεις κλπ. απο οτι εχω καταλαβει ειναι παιχνιδακι γι'αυτους!!!κοστος?200-300 ευρω τα οργανα..... συν τοποθετηση/κωδικοποιηση.thumb

Ο ευκολότερος τρόπος να το προγραμματίσεις είναι να ξεκινήσεις "κωδικοποίηση combi" με SSS/ISIS φορώντας τα γνήσια όργανα πάνω στη φύσα ώστε να φορτώσει τα στοιχεία του γνήσιου και πριν κάνεις εκκίνηση κωδικοποίησης να "κοτσάρεις" στη φύσα τα όργανα του Μ5, περνώντας έτσι όλα τα δεδομένα των original οργάνων, στα Μ5 όργανα κάνοντάς τα να δουλεύουν ολόσωστα thumb (διαδικασία hot-swap)

Προσοχή! Ο κωδικός ανταλλακτικού δεν θα αλλάξει, οπότε σε κάθε μελλοντικό προγραμματισμό του αυτοκινήτου, το διαγνωστικό θα σου ζητά να αλλάξεις όργανα και να βάλεις τα σωστά (τα original) για να μπορέσει να συνεχίσει ...και στο τέλος ξαναβάζεις αυτά του Μ5 ...2 βιδάκια είναι, 2 λεπτά δουλειά thumb

PANOS-E60
24-07-10, 21:14
Αρη, να ρωτήσω εγώ κάτι ?

Ο λευκός φωτισμός των οργάνων σου ταιριάζει με τον υπόλοιπο πορτοκαλί φωτισμό του εσωτερικού ?

alexm
25-07-10, 00:26
Αρη, να ρωτήσω εγώ κάτι ?

Ο λευκός φωτισμός των οργάνων σου ταιριάζει με τον υπόλοιπο πορτοκαλί φωτισμό του εσωτερικού ?

Πανο ουτε στο Μ5 ταιριαζει με τον υπολοιπο φωτισμο, αλλα ειναι ωραιο.

PANOS-E60
25-07-10, 14:56
Πανο ουτε στο Μ5 ταιριαζει με τον υπολοιπο φωτισμο, αλλα ειναι ωραιο.

Πρέπει να το δω βράδυ γιά να σου πω τη γνώμη μου. thumb

S8N
25-07-10, 15:58
Εμένα δε με χαλάει καθόλου το πορτοκαλί, με χαλάει όμως αφάνταστα το οικονομόμετρο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από αυτό το όργανο. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει ένα αυτοκόλλητο που να είχε τυπωμένη την ένδειξη 20lt/100km, το ίδιο πράγμα θα ήταν για μένα.

Οπότε λοιπόν, ορίστε νέο project: Μ5 πίνακας με πορτοκαλί φωτισμό.

Αλήθεια, τα υπόλοιπα μοτέρ έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας λαδιού ώστε να λειτουργήσει το αντίστοιχο όργανο στον πίνακα οργάνων της M5? Και αν ναι, αυτό ισχύει και για μας με τα 4κύλινδρα?

Apostolos
25-07-10, 16:07
Αλήθεια, τα υπόλοιπα μοτέρ έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας λαδιού ώστε να λειτουργήσει το αντίστοιχο όργανο στον πίνακα οργάνων της M5? Και αν ναι, αυτό ισχύει και για μας με τα 4κύλινδρα?

Για τα 6κύλινδρα Μ54 σύνολα έχουν σίγουρα μιας και σε μένα που έχω τοποθετήσει και έχω ήδη ανεβάσει και φωτογραφία σε άλλο thread δουλεύει με την κωδικοποίησή μια χαρά. Δεν γνωρίζω δυστυχώς για τα 4κύλινδρα όμως...Κάποιος άλλος τα φώτα του...:whistle:

PANOS-E60
25-07-10, 16:25
Εμένα δε με χαλάει καθόλου το πορτοκαλί, με χαλάει όμως αφάνταστα το οικονομόμετρο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από αυτό το όργανο. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει ένα αυτοκόλλητο που να είχε τυπωμένη την ένδειξη 20lt/100km, το ίδιο πράγμα θα ήταν για μένα.



Αρη τα αυτόματα είναι μάλλον λογικό να είναι σχεδόν συνεχώς κολημένα στο 20lt/100 ... μέσα στην πόλη. Τα χειροκίνητα δεν είναι έτσι όμως, πίστεψέ με. Εμένα το οικονομόμετρο με εξυπηρετεί πολύ και έχει αποτέλεσμα στο βενζινάδικο. thumb

NickE60
25-07-10, 17:22
Για τα 6κύλινδρα Μ54 σύνολα έχουν σίγουρα μιας και σε μένα που έχω τοποθετήσει και έχω ήδη ανεβάσει και φωτογραφία σε άλλο thread δουλεύει με την κωδικοποίησή μια χαρά. Δεν γνωρίζω δυστυχώς για τα 4κύλινδρα όμως...Κάποιος άλλος τα φώτα του...:whistle:

99.9% θα δουλέψει σωστά, σήμα θερμοκρασίας είναι. Τα Μ όργανα (μεταχειρισμένα) είναι προγραμματισμένα στην αρχική κωδικοποίηση από το εργοστάσιο ώστε να λειτουργεί ως δείκτης θερμοκρασίας ενώ στα απλά ως οικονομόμετρο, τα OBD σήματα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, απλά το κάθε μοντέλο διαβάζει αυτά που έχει προγραμματιστεί να διαβάζει.

Αν τα Μ όργανα αγοραστούν καινούρια και μπουν απ' ευθείας σε ένα απλό μοντέλο (χωρίς να κωδικοποιηθούν ως Μ5 όργανα) ο δείκτης θερμοκρασίας λαδιού θα λειτουργήσει ως οικονομόμετρο thumb