PDA

Επιστροφή στο Forum : Matt M3



gnx
19-07-10, 10:13
Σήμερα στο Σπανό είδα από κοντά αυτό το Μ3. Στην ΑΦΗ το αμάξι δίνει πολύ περίεργη αίσθηση. Είναι το ίδιο με ένα άβαφο body panel. Ειμαι πολύ περίεργος πως θα ήταν εαν είχε ένα κέρωμα.

Στο μάτι πάντως όλα τα λεφτά.

Stathis
19-07-10, 10:23
πολυ ωραιο ειναι το ματ, αλλα οταν θα περασει η μοδα του δεν θα το παιρνει ανταλλαγη ουτε μαντρα στα τιρανα...

Gregory_///M
19-07-10, 10:25
Αναμφισβήτητα είναι εντυπωσιακό και φυσικά νέα μόδα!
Είναι όμως καλύτερο από ένα γυαλιστερό χρώμα??

stavr
19-07-10, 10:58
εμενα παντως μου αρεσει πολυ το συγκεκριμενο χρωμα .......τοσο που σκεφτομαι να παρω το τριβιο με ενα 300ρι γυαλοχαρτο και να αρχισω το δικο !!! Πλακα κανω ενοειτε.......αλλα το χρωμα οντως ειναι απαιχτο!

gant
19-07-10, 11:00
Είδα κι εγώ ένα παρόμοιο έξω από καφετέρια στην παραλιακή της θεσσαλονίκης, πραγματικά εντυπωσιακό, αλλά αλοίμονο αν χρειασθεί κάποια στιγμή micro repair, γιατί σύμφωνα με τον Monsta, πάει για βαφή όλο το κομμάτι και αυτό με δύσκολα αποτελέσματα για επιτυχία 100%.

katsaraios
19-07-10, 11:07
ντυστε τα με μεμβρανες..καλη λυσηthumb

Monsta
19-07-10, 11:57
Σήμερα στο Σπανό είδα από κοντά αυτό το Μ3. Στην ΑΦΗ το αμάξι δίνει πολύ περίεργη αίσθηση. Είναι το ίδιο με ένα άβαφο body panel. Ειμαι πολύ περίεργος πως θα ήταν εαν είχε ένα κέρωμα.

Στο μάτι πάντως όλα τα λεφτά.

Τι είπες ? Κέρωμα ?? Καλά ξέχασες το λινκ που είχες ανεβάσει για τις οδηγίες της bmw στους ιδιοκτήτες ΜΑΤ Ε92 Μ3 ??? Απαγορεύονται οι αλοιφές !!!! :sm-angry05:

Για ανέβασέ το εδώ να το δούμε πάλι.

gnx
19-07-10, 12:13
https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=407228

Κώστα, λες οτι ακόμα και ενα περασμα με το χερι να το ρημάξει; Θα ηθελα να δω τι ειναι αυτα τα specialized products που πουλά η BMW.

Monsta
19-07-10, 12:22
https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=407228

Κώστα, λες οτι ακόμα και ενα περασμα με το χερι να το ρημάξει; Θα ηθελα να δω τι ειναι αυτα τα specialized products που πουλά η BMW.

Και εγώ θα ήθελα να τα δω, αλλά σίγουρα προορίζονται για ματ βερνίκια. Αν βάλεις κερί με το χέρι πχ SRP ή κάτι άλλο, στο σκούπισμα (εκεί που ασκείς δύναμη), σίγουρα θα γίνει ζημιά.

Φαντάσου ότι και η 3Μ έχει ειδικό σπρέϊ για τη μεμβράνη, για να διατηρείται σε καλή κατάσταση. :original:

Unknown
22-07-10, 00:31
γουστάρω πολύ το ΜΑΤΤ τέλος!

stratos
22-07-10, 02:37
Είναι ίδιο με του παιδιού απο την Κόρινθο. Πλέον στο Μ3 υπάρχει και σαν προεραιτιός εξοπλισμός και έρχεται έτσι απο το εργοστάσιο

PANOS-E60
24-07-10, 18:55
Το γκρί ματ 46άρι Μ3 που είναι στις αγγελίες από χτες, πως προέκυψε το χρώμα του παιδιά ξέρει κανείς ?

Ρωτάω εδώ γιά να μην του χαλάμε την αγγελία του παιδιού. thumb

bill_m3
24-07-10, 18:58
Το γκρί ματ 46άρι Μ3 που είναι στις αγγελίες από χτες, πως προέκυψε το χρώμα του παιδιά ξέρει κανείς ?

Ρωτάω εδώ γιά να μην του χαλάμε την αγγελία του παιδιού. thumb

Το λέει το παιδί: η μεμβρανη ειναι avery :thumbsup: :thumbsup:

PANOS-E60
24-07-10, 19:08
Το λέει το παιδί: η μεμβρανη ειναι avery :thumbsup: :thumbsup:

Στραβομάρα μου ! thumb

tassos
24-07-10, 19:16
Το ματ χρωμα εχει βερνικι με ματ εμφανιση η καθολου βερνικι? Ηλιος, φθορα κλπ? αλλοιωνεται το χρωμα με το χρονο?

gyiama
24-07-10, 19:40
ναι εχει ματ βερινκι και δυστυχως με τον χρονο δεν τα παει πολυ καλα αυτη η βαφη εχει αλοιωσεις!!!!! υπαρχει ομως και ενας αλλος τροπος βαφης προσθετοντας harder μεσα στο χρωμα η βαφη σκληραινει και αντεχει χωρις να ξεβαφει και να ξεφλουδιζει και δινει ματ φινιρισμα!!αλλα δεν αντεχει σε γρατζουνιες κλπ κανει σημαδι αμεσως

dark knight
24-07-10, 19:49
σαν να περιμενει εξω απο το φουρνο για βαφη.απαισιο

Monsta
24-07-10, 20:08
harder μεσα στο χρωμα η βαφη σκληραινει και αντεχει χωρις να ξεβαφει και να ξεφλουδιζει και δινει ματ φινιρισμα!!αλλα δεν αντεχει σε γρατζουνιες κλπ κανει σημαδι αμεσως

Hardener είναι η σωστή ορολογία και το προσθέτουμε στο βερνίκι, όχι στο χρώμα. thumb

Όσο για το ματ φινίρισμα, η ματαριστική πάστα είναι αυτό που προσθέτουμε στο βερνίκι (επίσης), στην αναλογία που αναγράφεται στο μπουκάλι. Περισσότερο προϊόν = περισσότερο ματ, λιγότερο προϊόν = λιγότερο ματ.

gyiama
24-07-10, 20:18
ναι ετσι ακριβως οπως το ειπες ειναι Κωστα ΑΛΛΑ το κανουνε για ματ υφη βαζοντας το μεσα στο χρωμα οπως ακριβως το λεω και το εχω κανει εγω στα φιλετα του ταμπλο που εβαψα και τα εχω 4 χρονια χωρις το παραμικρο!!!!σορυ εχεις δικιο hardener λεγεται μου ξεφυγε!!ναι αυτο με την παστα ειναι η καινουρια μεθοδος που γινεται πια!!μεχρι πριν λιγα χρονια ακομα το ματ βερνικι υπηρχε το οποιο και σαν αποτελεσμα εδινε ενα σατινε θα το ελεγα αποτελεσμα!!!

υγ οπως επισης μπορεις να αναμιξεις χρωμα βερνικι hardener μαζι και το αποτελεσμα να ειναι ακρος εντυπωσιακο και παρα πολυ σκληρο χωρις ομως να εχει το ''γλασαρισμα'' που κανει η κλασικη διαδικασια δλδ χρωμα βερνικι αλλα παραπολυ καλο αποτελεσμα!!!!!!!!!!
υγ2 το εκανα το προηγουμενο ΣΚ στο καπακι της μηχανης απ το μηχανακι μου!!!
υγ3 δεν ειναι πατεντες βγαλμενες απ το μυαλο μου καταστηματα με χρωματα αυτοκινητου το κανουν αυτο!!

NickE60
24-07-10, 20:28
Μου αρέσουν πολύ τα ματ χρώματα. Όμως σε όλα τα όμορφα πράγματα υπάρχουν και ελαττώματα...

Το ένα μεγάλο "κατά" είναι η ευαισθησία του σε κάθε είδους επαφή, αφήνει μόνιμο σημάδι απίστευτα εύκολα. Επίσης γυαλίζει με την τριβή ...Αν πχ φορώντας τζην τρίψεις κατά λάθος έντονα με το γόνατό σου ένα σημείο, θα αφήσεις ένα μόνιμο μπάλωμα, μια σκιά που δεν διορθώνεται με τίποτα, απλά περνώντας το χρώμα με ένα χημικό συντηρητικό (έχει όψη λεπτόρευστου λαδιού) "κρύβει" κάπως τη ζημιά η οποία θα ξαναεμφανιστεί μετά από λίγες μέρες (όταν το χημικό εξατμιστεί/πλυθεί/πάψει να επιδρά)

Το άλλο μεγάλο "κατά" είναι το ότι το αυτοκίνητο ψήνεται από τον ήλιο ...καθώς τα ματ χρώματα δεν αντανακλούν τις ακτίνες του ήλιου, αντίθετα τις απορροφούν. Αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια των πάνελ σ ένα μαύρο, ή γκρι σκούρο ματ αυτοκίνητο κάτω απ΄τον ήλιο του Ελληνικού καλοκαιριού θα ανεβάσει ακόμη και 80-90 βαθμούς Κελσίου! ...που σημαίνει ότι τότε σημαδεύεται/αλλοιώνεται/φθείρεται ακόμα πιο εύκολα.....

Αν έχεις τρόπο να το κρατάς μακρυά από τέτοιους κινδύνους, συνωστισμό κλπ και να φροντίζεις να είναι όσο το δυνατόν στη σκιά, είναι όντως εντυπωσιακό και αξίζει να το έχεις, αλλιώς πολύ σύντομα θα το μετανιώσεις γιατί στο παραμικρό σημάδι θα πρέπει να βάψεις ολόκληρο κομμάτι, και πάλι θα έχει διαφορά απόχρωσης επειδή το φρεσκοβαμμένο θα έχει έντονη ματ όψη ενώ το υπόλοιπο από τα πλυσίματα, συντήρηση κλπ θα είναι ελαφρά πιο λείο, συνεπώς και πιο ανοιχτόχρωμο....

όπως και να έχει ....θα ήθελα πολύ να το έχω thumb

Monsta
24-07-10, 20:43
υγ3 δεν ειναι πατεντες βγαλμενες απ το μυαλο μου καταστηματα με χρωματα αυτοκινητου το κανουν αυτο!!

Δεν αμφιβάλω φίλε μου ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι. Εγώ άλλωστε στη θεωρία μόνο ξέρω κάποια πράγματα, άλλος είναι ο 'μάστορας'. :original:

Monsta
24-07-10, 20:45
Το άλλο μεγάλο "κατά" είναι το ότι το αυτοκίνητο ψήνεται από τον ήλιο ...καθώς τα ματ χρώματα δεν αντανακλούν τις ακτίνες του ήλιου, αντίθετα τις απορροφούν. Αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια των πάνελ σ ένα μαύρο, ή γκρι σκούρο ματ αυτοκίνητο κάτω απ΄τον ήλιο του Ελληνικού καλοκαιριού θα ανεβάσει ακόμη και 80-90 βαθμούς Κελσίου! ...που σημαίνει ότι τότε σημαδεύεται/αλλοιώνεται/φθείρεται ακόμα πιο εύκολα.....





Πολύ σωστά Νικόλα. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καν thumb thumb

Z4 DCT
25-07-10, 09:49
Μου αρέσουν πολύ τα ματ χρώματα. Όμως σε όλα τα όμορφα πράγματα υπάρχουν και ελαττώματα...

Το ένα μεγάλο "κατά" είναι η ευαισθησία του σε κάθε είδους επαφή, αφήνει μόνιμο σημάδι απίστευτα εύκολα. Επίσης γυαλίζει με την τριβή ...Αν πχ φορώντας τζην τρίψεις κατά λάθος έντονα με το γόνατό σου ένα σημείο, θα αφήσεις ένα μόνιμο μπάλωμα, μια σκιά που δεν διορθώνεται με τίποτα, απλά περνώντας το χρώμα με ένα χημικό συντηρητικό (έχει όψη λεπτόρευστου λαδιού) "κρύβει" κάπως τη ζημιά η οποία θα ξαναεμφανιστεί μετά από λίγες μέρες (όταν το χημικό εξατμιστεί/πλυθεί/πάψει να επιδρά)

Το άλλο μεγάλο "κατά" είναι το ότι το αυτοκίνητο ψήνεται από τον ήλιο ...καθώς τα ματ χρώματα δεν αντανακλούν τις ακτίνες του ήλιου, αντίθετα τις απορροφούν. Αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια των πάνελ σ ένα μαύρο, ή γκρι σκούρο ματ αυτοκίνητο κάτω απ΄τον ήλιο του Ελληνικού καλοκαιριού θα ανεβάσει ακόμη και 80-90 βαθμούς Κελσίου! ...που σημαίνει ότι τότε σημαδεύεται/αλλοιώνεται/φθείρεται ακόμα πιο εύκολα.....

Αν έχεις τρόπο να το κρατάς μακρυά από τέτοιους κινδύνους, συνωστισμό κλπ και να φροντίζεις να είναι όσο το δυνατόν στη σκιά, είναι όντως εντυπωσιακό και αξίζει να το έχεις, αλλιώς πολύ σύντομα θα το μετανιώσεις γιατί στο παραμικρό σημάδι θα πρέπει να βάψεις ολόκληρο κομμάτι, και πάλι θα έχει διαφορά απόχρωσης επειδή το φρεσκοβαμμένο θα έχει έντονη ματ όψη ενώ το υπόλοιπο από τα πλυσίματα, συντήρηση κλπ θα είναι ελαφρά πιο λείο, συνεπώς και πιο ανοιχτόχρωμο....

όπως και να έχει ....θα ήθελα πολύ να το έχω thumb

:shok::shok:
Ουπς αυτα δεν τα ειχα σκεφτει....ουτα καν τα ηξερα.........

ΔημήτρηςΜ3
25-07-10, 12:52
ποιος ειναι ο κωδικος του χρωματος του???
κλαιωωωωωωωω για ματ...

nikos ///M
25-07-10, 19:10
ποιος ειναι ο κωδικος του χρωματος του???
κλαιωωωωωωωω για ματ...

τι εγινε ρε φιλε?
καινουργοι μπελαδες?

Driver M
25-07-10, 20:18
To καλό με το ματ είναι ότι αν πλένεται με σκούπα και γεμίζει το χρώμα αράχνη, γίνεται ακόμα πιο ματ..:original:

Πέρα από την πλάκα, είναι ωραία απόχρωση, απλά, όπως όλες οι μόδες θα περάσει και μετά το αυτοκίνητο θα θυμίζει απομεινάρι μιας άλλης εποχής (ξέχωρα από την τραγική μεταπωλητική αξία).
Καλύτερα λοιπόν μεμβράνες που και εύκολα αντικαθίστανται σε περίπτωση φθοράς και κρατούν το χρώμα του αυτοκινήτου σε πολύ καλή κατάσταση.