PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδειξη καμμενης λαμπας



aristent
17-07-10, 07:21
Εχω καταργησει τα προβολακια που ειχε το οχημα μου (εδω και ενα χρονο)επειδη ο προφυλακτηρας ///Μ5 δεν ειχε τετοια προδιαγραφη.
Ο ηλεκτρολογος της BMW εδω εκανε μια πατεντα με κατι πυκνωτες στη καλωδιωση για τα προβολακια και ετσι δεν εβγαζε βλαβη στο καντραν...εβγαζε ομως κατα καιρους μονο για το προβολακι του οδηγου κυριως οταν ειχε υγρασια η επλενα το αυτοκινητο.
Τωρα εδω και δυο μερες αυτη η ενδειξη δεν σβηνει:ranting2:

Τι αραγε να συμβαινει? μπορω να κανω κατι αλλο?να τσεκαρω καλωδιωση επαφες η ο πυκνωτης εχει προβλημα?

ΥΣ.:thanks:στο παλλικαρι που αλλαξε τον τιτλο μου σε:Bmw ///M5 maniac!!!:thumbsup:ποιος να'νε μωρε ποιος να'νε?....

NickE60
17-07-10, 10:09
Άρη πάρε τις λάμπες που μπαίνουν στα προβολάκια βάλτες στο ντουί τους και τύλιξε το γυαλί με αλουμινόχαρτο, μετά με μία λεπτή στρώση από ύφασμα αμιάντου και μετά πάλι με αλουμινόχαρτο για να συγκρατηθεί το ύφασμα δένοντάς το με ένα λεπτό συρματάκι στο λαιμό της λάμπας. Αν θέλεις το βάφεις και μαύρο όλο αυτό για να μην δείχνει άσχημο... ο πιο σίγουρος τρόπος να μην ξαναβγάλει σφάλμα ποτέ...

Ο Στέφανος... thumb

alexm
17-07-10, 12:11
Άρη πάρε τις λάμπες που μπαίνουν στα προβολάκια βάλτες στο ντουί τους και τύλιξε το γυαλί με αλουμινόχαρτο, μετά με μία λεπτή στρώση από ύφασμα αμιάντου και μετά πάλι με αλουμινόχαρτο για να συγκρατηθεί το ύφασμα δένοντάς το με ένα λεπτό συρματάκι στο λαιμό της λάμπας. Αν θέλεις το βάφεις και μαύρο όλο αυτό για να μην δείχνει άσχημο... ο πιο σίγουρος τρόπος να μην ξαναβγάλει σφάλμα ποτέ...

Ο Στέφανος... thumb

Kαι στο τελος μια στρωση σαλτσα μουσταρδα- σως και αμεσως στο φουρνο στους 225 βαθμους για 1 ωρα!!!!
Τετοια φλας απο 5 ε60 στη γαστρα δεν εχεις ξαναφαει :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

NickE60
17-07-10, 12:57
Kαι στο τελος μια στρωση σαλτσα μουσταρδα- σως και αμεσως στο φουρνο στους 225 βαθμους για 1 ωρα!!!!
Τετοια φλας απο 5 ε60 στη γαστρα δεν εχεις ξαναφαει :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

χαχαχαχα είναι τα φώτα ομίχλης.... που εσείς με τα Μ5 δεν θα αποκτήσετε ποτέ!!! χεχεχεχε :thumbsup: :thumbsup:

aristent
17-07-10, 13:29
Άρη πάρε τις λάμπες που μπαίνουν στα προβολάκια βάλτες στο ντουί τους και τύλιξε το γυαλί με αλουμινόχαρτο, μετά με μία λεπτή στρώση από ύφασμα αμιάντου και μετά πάλι με αλουμινόχαρτο για να συγκρατηθεί το ύφασμα δένοντάς το με ένα λεπτό συρματάκι στο λαιμό της λάμπας. Αν θέλεις το βάφεις και μαύρο όλο αυτό για να μην δείχνει άσχημο... ο πιο σίγουρος τρόπος να μην ξαναβγάλει σφάλμα ποτέ...

Ο Στέφανος... thumb

Αυτο γιατι δεν το σκεφτηκε ο ηλεκτρολογος και εβαλε πυκνωτες?
Φοβηθηκε μην καει η λαμπα και πως ειναι ψιλομπερδεμα να αλλαχτει?μαλλον .....τελος παντων αυτο που λες θα κανω Νικο!thumb

Α και Στεφανε!!!!:thanks::thanks::thanks:

aristent
17-07-10, 13:33
Kαι στο τελος μια στρωση σαλτσα μουσταρδα- σως και αμεσως στο φουρνο στους 225 βαθμους για 1 ωρα!!!!
Τετοια φλας απο 5 ε60 στη γαστρα δεν εχεις ξαναφαει :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αλεξη ειδες πατεντες?εμεις κανουμε απλα πραγματα....δεν πειραζουμε εγκεφαλο και κοφτες τελικης .....:whistle::th_Laie_67-1:

aristent
23-07-10, 17:19
Σημερα εκανα τη διωρθωση τοποθετωντας τις λαμπες στα ντουϊ,πεταξα τους πυκνωτες και τυλιξα τις λαμπες με αεροπλαστ και μονοτικη ταινια!!!ετσι κι αλλιως δεν φαινεται τιποτα αφου ειναι πισω απο τον αεραγωγο και μπροστα απο το πλαστικο του θολου των φτερων και το πιο τρελλο (για να σε προλαβω Νικο)αφου ειχε απενεργοποιησει την εντολη να αναβουν οι προβολεις ομιχλης (ο ηλεκτρολογος της BMW:shok:)δεν υπαρχει προβλημα επιπροσθετης μονωσης αφου δεν αναβουν με τιποτα!!!η υπαρχει μια στο 1.000.000 να αναψει απο μονο του το συστημα σε περιπτωση πυκνης ομιχλης?:shok:

S8N
23-07-10, 18:03
Σημερα εκανα τη διωρθωση τοποθετωντας τις λαμπες στα ντουϊ,πεταξα τους πυκνωτες και τυλιξα τις λαμπες με αεροπλαστ και μονοτικη ταινια!!!ετσι κι αλλιως δεν φαινεται τιποτα αφου ειναι πισω απο τον αεραγωγο και μπροστα απο το πλαστικο του θολου των φτερων και το πιο τρελλο (για να σε προλαβω Νικο)αφου ειχε απενεργοποιησει την εντολη να αναβουν οι προβολεις ομιχλης (ο ηλεκτρολογος της BMW:shok:)δεν υπαρχει προβλημα επιπροσθετης μονωσης αφου δεν αναβουν με τιποτα!!!η υπαρχει μια στο 1.000.000 να αναψει απο μονο του το συστημα σε περιπτωση πυκνης ομιχλης?:shok:

Καλά, αν συμβεί κάτι τέτοιο εγώ θα "πηδηχτώ απ' το παράθυρο"!

aristent
23-07-10, 18:12
Καλά, αν συμβεί κάτι τέτοιο εγώ θα "πηδηχτώ απ' το παράθυρο"!

Η αληθεια ειναι οτι την ωρα που εγραφα το ποστ το σκεφτηκα αυτο:shok:
Ειναι πολυ "εξυπνα" τα αυτοκινητα μας Αρη και εχουν αυτοματα πολλα πραγματα που ισως λεω ισως να παρακαμψουν για λογους ασφαλειας την απενεργοποιηση που εκανε ο ηλεκτρολογος και σε περιπτωση αυξημενης υγρασιας και ομιχλης να δωσει εντολη να αναψουν τα προβολακια (το εχω δει στην πραξη να το κανει σε -5 βαθμους στα χιονια με λιγη ομιχλη)....ελπιζω να το δω στην ενδειξη στο ταμπλο και .....αλλα μπα... τελος παντων καλοκαιρι εχουμε ακομη θα ξαναρωτησω να δω τι πιθανοτητες υπαρχουν.

ΥΣ επρεπε να ειχα ακουσει τον Νικο:ranting2:

S8N
23-07-10, 18:23
Κι εγώ πάντως στη θέση σου το ίδιο θα 'κανα.

Μα καλά, ΟΛΑ τα έχουν σκεφτεί αυτοί οι Γερμανοί? LOL!

NickE60
23-07-10, 19:21
χαχαχαχαχα .... μόνον σε τουμπάρισμα υπάρχει περίπτωση να ανάψουν και μόνο αν έχουν διαλυθεί εντελώς τα μπροστινά φώτα.... παπαπαπα ...μακριά απο μας!!!! :shok: :ranting2: