PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγή ελαστικών



z3outofmind
16-07-10, 12:15
Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι αυτές τις μέρες να αλλάξω λάστιχα, και θέλω τη γνώμη σας.
Αρχικά να αναφέρω ότι σκέφτομαι να βάλω τα Continental SportContact 3
225/40/18 μπρος πισο..λογος "να τα τραμπαρω"""τα τροω αρκετα γρυγορα τα πισο...Στο θεμα μας μου τα δινει πολυ φιλος λαστιχας 640€..
αλλα μου εχουν κολλήσει και τα Dunlop SP SPORT MAXX TT 670€..
θα παρακαλεσω να κοινηθουμε μονο σε αυτα τα δυο ελαστικα στην συζητηση μας.....

Kostas_1
16-07-10, 12:45
Εκ πειρας, τα Conti....

gant
16-07-10, 12:46
Εχω κάνει 22000χλμ με το contact3 απ τον Φλεβάρη του 2008, εξακολουθούν να είναι μαλακά με καλό κράτημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Stathis
16-07-10, 12:56
ριξε μια ματια εδω: www.camskill.co.uk

τα conti βγαινουν στα 565.
δες και τα falken κοντα στα 350..., πολυ καλο value for money...

nikos ///M
16-07-10, 14:35
continetal με διαφορα καλυτερα!

Tsakirakos
16-07-10, 14:38
τα conti τα φοραω και εγω σε 17αρια. πολυ καλο κρατημα. τα αλλα δε τα ξερω

georggge46
16-07-10, 14:46
ριξε μια ματια εδω: www.camskill.co.uk

τα conti βγαινουν στα 565.
δες και τα falken κοντα στα 350..., πολυ καλο value for money...

Σταθη, πλεον δεν συμφερει να φερεις λαστιχα απο εξω, αμα ψαξεις καλα βρησκεις πολυ καλες τιμες κι εδω στην Ελλαδα ...

georggge46
16-07-10, 14:53
+1 στα κοντινενταλ κι απο εμενα !!!!

Stathis
16-07-10, 15:51
Σταθη, πλεον δεν συμφερει να φερεις λαστιχα απο εξω, αμα ψαξεις καλα βρησκεις πολυ καλες τιμες κι εδω στην Ελλαδα ...

μακαρι γιωργο, αυτο ειναι το ζητουμενο...
να μενουν εδω τα χρηματα μας...

bmwcompactjohn
16-07-10, 16:39
+1 continetal με διαφορα καλυτερα!!!!!!!

dimtz
16-07-10, 19:35
+1 continetal thumb

bimmer-corfu
17-07-10, 09:20
Σταθη, πλεον δεν συμφερει να φερεις λαστιχα απο εξω, αμα ψαξεις καλα βρησκεις πολυ καλες τιμες κι εδω στην Ελλαδα ...

ειδικά Κέρκυρα που είμαι εγώ (και φυσικά και σε άλλα νησιά) που τα μεταφορικά είναι αρκετά παραπάνω απο Αθήνα δεν βρήκα ποτέ τελική τιμή που να αξίζει το κόπο να πάρω απο έξω

scania124
17-07-10, 09:27
+1 στα continental..
εχω κανει 45000χλμ με αυτα!!!!!
και λεω μετα το καλοκαιρι να τα αλλαξω ......εχουν ακομα αρκετο πελμα βεβαια....
ο κυριος χρηστος εκ αθυρων θα τα δει και θα μας πει....:whistle:

z3outofmind
18-07-10, 18:05
ριξε μια ματια εδω: www.camskill.co.uk

τα conti βγαινουν στα 565.
δες και τα falken κοντα στα 350..., πολυ καλο value for money...

ναι σταθακη με την διαφορα 1 οτι αφηνω λεφτα σε φιλαρακι(στο μαγαζι του)
2 οχι γιατι ειμαι καλητερος χριστιανος αλλα για μια τοσο μικρη οικονομικη διαφορα προτιμω να τα δοσω στο φιλαρακι....στο πρωτο μην.εγραψα και την τιμη με τοποθετηση,,ζυγοσταθμιση,,α ζωτο,,και αργοτερα ευθυγραμμιση..
640€ ΟΛΑ......για τα conti3,,gia ta dunlop 670€...ειναι αρκετα καλη τιμη για κορινθο και γενικοτερα....με ολα αυτα και μην ξεχναμε διασταση 18ρες......

Panos 316T
18-07-10, 18:47
πανο, είσαι σίγουρος για αυτά τα λάστιχα;
εννοώ ότι η μπουμπού σου από ροπή λογικα είναι μεγάλη,θα *στέκεσαι * ικανοποιητικά; ή θα χαροπαλευεις;

για αυτό ψηφισα κανένα από τα δύο...

katsaraios
19-07-10, 12:33
+1 στα continental..
εχω κανει 45000χλμ με αυτα!!!!!
και λεω μετα το καλοκαιρι να τα αλλαξω ......εχουν ακομα αρκετο πελμα βεβαια....
ο κυριος χρηστος εκ αθυρων θα τα δει και θα μας πει....:whistle:

με 56000 χλμ και εγω υπερευχαριστημενος απο τα spc3 17αρια διασταση.
και παλι εκει θα ξαναπηγαινα...

Gregory_///M
19-07-10, 13:04
Το spc3 είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά αν το κυνηγάς το αυτοκίνητο και το στρίβεις δεν θα σου βγάλει πολλά χλμ γιατί δεν είναι σκληρό. θα πρότεινα να ρωτήσεις ποιο είναι πιο σκληρό από τα 2 που έχεις καταλήξει.
Εξάλλου η dunlop δεν είναι τυχαία εταιρία και μάλιστα το dunlop sp9000 είναι για μένα από τα κορυφαία ελαστικά, φαντάζομαι ανάλογης ποιότητας θα είναι και το maxx tt.
Η απόφαση δική σου..

katsaraios
19-07-10, 13:22
Το spc3 είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά αν το κυνηγάς το αυτοκίνητο και το στρίβεις δεν θα σου βγάλει πολλά χλμ γιατί δεν είναι σκληρό. θα πρότεινα να ρωτήσεις ποιο είναι πιο σκληρό από τα 2 που έχεις καταλήξει.
Εξάλλου η dunlop δεν είναι τυχαία εταιρία και μάλιστα το dunlop sp9000 είναι για μένα από τα κορυφαία ελαστικά, φαντάζομαι ανάλογης ποιότητας θα είναι και το maxx tt.
Η απόφαση δική σου..

εγω φιλε μου με παρα πολλα ταξιδια και κυνηγηματα εκει που φαινετε η ποιοτητα του ελαστικου,δηλαδη σε Εθνικο και επαρχιακο δικτυο ,δεν ειδα καμια απωλεια σε χλμ ουτε σε χρονο ζωης .
πολυ καλο λαστιχο που αξιζει τα λεφτα του

Gregory_///M
19-07-10, 13:30
εγω φιλε μου με παρα πολλα ταξιδια και κυνηγηματα εκει που φαινετε η ποιοτητα του ελαστικου,δηλαδη σε Εθνικο και επαρχιακο δικτυο ,δεν ειδα καμια απωλεια σε χλμ ουτε σε χρονο ζωης .
πολυ καλο λαστιχο που αξιζει τα λεφτα του

Όπως προανέφερα το spc3 είναι πολύ καλό λάστιχο αλλά σε 18 ή 19 οι τιμές ανεβαίνουν πολύ και όταν έχεις πίσω κίνηση θα τις κάνεις τις μ@λακίες στις στροφές και θα τα κλαις τα $$$...
Εγω προτιμώ πλέον κάτι πιο σκληρό από το continental.

z3outofmind
19-07-10, 17:15
πανο, είσαι σίγουρος για αυτά τα λάστιχα;
εννοώ ότι η μπουμπού σου από ροπή λογικα είναι μεγάλη,θα *στέκεσαι * ικανοποιητικά; ή θα χαροπαλευεις;

για αυτό ψηφισα κανένα από τα δύο...

ρε παλιοπαιδο που εισαι εσυ??πανουλη αστα τρελα σου ξερω οτι εισαι πιστος ακολουθος στα toyo..και ασε τα θεματα περι ροπων.....τα dunlop ta maxx
τα εχουν βαλει στο amg το τουμπανο με 85κ.ροπη...με αλλες 4μαρκες συγκριτικα βγηκε το καλητερο...pirelli,,yokohama,,michelin,,br idgestone
τωρα για τα κοντι.3 δεν ξερω τα φωραει φιλος σε χοντα s2000 αρκετα καλο και το παει πολυ καλα...εχω μπερδευτει...μαλλον θα το παρω το ρισκο..
και θα βαλω dunlop....το πολυ πολυ να τα καταφερεις και να μου φευγεις στην επομενη συναντιση..:hystericalbs1:

ghost-rider
19-07-10, 19:06
Δικαιολογω την ψηφο μου(κανενα απο τα δυο):
Εγω με τα conti γλιστραγα πολυ και τα κατεβασα. Ειχαν παντως γλυκια κυληση.
Τα dunlop τα εχω δει σε audi και μου φανηκαν πολυ σκληρα. Ξυλα, διχως λογο.
Προσωπικα βαζω pirelli(p zero rosso asymetrico).
Ειναι ωραιο λαστιχακι, με εξωφρενικο, σε σχεση με οτι αλλο εχω δει, γκριπ.
Εχω ακουσει απο πολλους οτι και το good year eagle F1 asymetrico ειναι εξαιρετικο και την επομενη θα το δοκιμασω.
Και τα δυο πιο πανω παντως εχουν σκληρη κυληση.
Αν ηθελα κατι πιο γλυκο θα εβαζα michelin pilot sport. Παντα εγγυηση η συγκεκριμενη φιρμα σε ολες τις κατηγοριες και διαστασεις.

Panos 316T
19-07-10, 21:16
ρε παλιοπαιδο που εισαι εσυ??πανουλη αστα τρελα σου ξερω οτι εισαι πιστος ακολουθος στα toyo..και ασε τα θεματα περι ροπων.....τα dunlop ta maxx
τα εχουν βαλει στο amg το τουμπανο με 85κ.ροπη...με αλλες 4μαρκες συγκριτικα βγηκε το καλητερο...pirelli,,yokohama,,michelin,,br idgestone
τωρα για τα κοντι.3 δεν ξερω τα φωραει φιλος σε χοντα s2000 αρκετα καλο και το παει πολυ καλα...εχω μπερδευτει...μαλλον θα το παρω το ρισκο..
και θα βαλω dunlop....το πολυ πολυ να τα καταφερεις και να μου φευγεις στην επομενη συναντιση..:hystericalbs1:

τα r1r τα χω σταμπάρει και αυτά θα βάλω με την πρωτη ευκαιρία.
θα καλύπτουν τα γούστα μου.

αυτό με την amg δεν μου λέει τίποτα ρε πάνο...

μακάρι να τα ευχαριστηθείς και σε διάρκεια[είσαι και λίγο καύτης εσύ]

υγ1: ειδικά από στάση χλωμό το κόβω με τις πουτανόλες σου :)
υγ2: να δούμε πότε θα ειδωθούμε...

z3 2.2
21-07-10, 13:49
conti δαγκωτο...
περαν ολων των αλλων πλεονεκτιματων τους θα αναφερω τα δυο πιο σημαντικα.
1) τα μαγουλα τους ειναι τοσο μαλακά ωστε να μην κοπαναει στις κακοτεχνιες αλλα και τοσο σκληρα ωστε να μην μπαλωναρει στις στροφες
2)δε σαπουνιαζουν ευκολα μικρε μου καννιβαλε!!!!

Απο την αλλη το dunlop ειναι πολυ σκληρο σα λαστιχο και με πολυ σκληρα μαγουλα.
ζεστενεται του αγιου π.... ανημερα.αυτα απο εμπειρια με s2k !

z3outofmind
22-07-10, 07:45
υγ1: ειδικά από στάση χλωμό το κόβω με τις πουτανόλες σου :)
υγ2: να δούμε πότε θα ειδωθούμε...[/QUOTE]

:hystericalbs1:.ΠΟΥΤΑΝΟΛΕΣ//////////////..λεω να κανονισουμε καμια συναντηση για κορινθο απο αρχες του αλλου μηνα...εαν δεν λειπει πολυ λαος....

Vasilis
22-07-10, 07:55
VREDESTEINER.....!

Εγω δεν βαζω αλλα πλεον!

κορυφη....τωρα απο τιμη θελει λιγο ψαξιμο!

τα conti φυσικα κ ειναι top...ωστοσο τα πλαινα τους σε πεζοδρομια ''κοβουν'' για πλακα....

z3outofmind
22-07-10, 08:17
VREDESTEINER.....!

Εγω δεν βαζω αλλα πλεον!

κορυφη....τωρα απο τιμη θελει λιγο ψαξιμο!

τα conti φυσικα κ ειναι top...ωστοσο τα πλαινα τους σε πεζοδρομια ''κοβουν'' για πλακα....

που εισαι ρε μπιλακο μαυρα ματια..VREDESTEINER ειχα δοκιμασει για ενα χρονο περιπου τις αντοχες τους...καλο αλλα θα βαλω κατι αναμεσα απο τα δυο που εγραψα..θελω να τα δοκιμασω...το κολλημα ειναι πιο θα ριξω πρωτο στην μπουμπου μου..μπορει να παω για κοντι3 μερια μου την επεσαν ολοι για αυτα πως ειναι αρκετα καλα..

Vasilis
22-07-10, 08:35
τοτε βαλτα ρε φιλαρακι,.....

κ γω πιστευω οτι ειναι σαφως πολυ καλο λαστιχο το conti!

NICK_M3
22-07-10, 11:24
πρόσφατα έβαλα τα sc3 στο αμάξι μου...

ήθελα να βάλω ps2 αλλά δεν βρήκα στις διαστάσεις μου...κατέληξα στα conti μετά απο παρότρυνση φίλου αρκετά γνώστη και δικαιώθηκε....

το αμάξι για πρώτη φορά μετά απο πολύ καιρό πατάει κάτω !!!! εχω κανει ήδη 1500χλμ περίπου και τα πρώτα 1000 σε ταξίδι...τι να πώ..τα καλύτερα έχω μόνο να εκφράσω...

Ασε τα dunlop τα είχα και το αμάξι το δικό μου τουλάχιστον έκανε αρκετό πατινάζ...
με τα conti εχω μείνει άφωνος...εκανα και ενα δοκιμαστικό πάνω κάτω διόνυσο....γκολ...μούτρα στην θέση τους κώλος ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΑΤΟΣ κάνει και ένα μικρό μαγούλιασμα οτι πρέπει για ελαστικό δρόμου....

αν αντέξουν και κανα 25-30.000χλμ τα μπροστινά θα κάνω και κωλοτούμπες!!!! τα πίσω στα 15-20.000χλμ τα βλέπω να χαιρετάνε....αλλά δεν θα φταίνε τα λάστιχα...:th_Laie_67-1:

Christos 330
22-07-10, 15:24
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι Continental . . .

Αν κανεις 3-4 βδομαδες υπομονη που θα ερθουν τα Conti 5 στην δικη σου διασταση

θα κανεις ακομα καλυτερη επιλογη . . .

Με το καλο . . .

Driver M
22-07-10, 18:57
Πάντως, κορυφαία σε αίσθηση και κράτημα είναι και τα potenza της bridgestone. Αρκετά σκληρό λάστιχο που αντέχει για πολλά και "γρήγορα" χιλιόμετρα, ενώ στο στεγνό θεωρείται ίσως το κορυφαίο του είδους. Αν εξαιρέσουμε την άνεση (βέβαια εγώ έχω rft), έχω μείνει κατευχαριστημένος.

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα f1 asymmetric της goodyear, το οποίο βέβαια είναι πιο μαλακό, αλλά έχει και καλύτερο value for money και μάλλον θα είναι τα επόμενα που θα φορέσω, αν δεν ξαναπάω στα καινούρια και πιο μαλακά potenza.

Και τa sc3 θεωρούνται πολύ καλά (έτσι κι αλλιώς για λεπτομέρειες μιλάμε όταν συγκρίνουμε ελαστικά των κορυφαίων εταιρειών), απλά στη γρήγορη οδήγηση (που απ'ό,τι φαίνεται σ'ενδιαφέρει) στις δοκιμές είναι ένα κλικ κάτω από τα δυο προηγούμενα.

Από εκεί και πέρα βέβαια, βασικό ρόλο παίζει το τι ταιριάζει στο οδηγικό στυλ, αλλά και στο αυτοκίνητο του καθενός.

NICK_M3
23-07-10, 07:30
Από εκεί και πέρα βέβαια, βασικό ρόλο παίζει το τι ταιριάζει στο οδηγικό στυλ, αλλά και στο αυτοκίνητο του καθενός.

νομίζω οτι αυτο είναι πιο σημαντικό...

στο Μ τα potenza πατιναζ, τα dunlop πολύ καλυτερα τα asymetric ακομη καλυτερα απο τα dunlop τα toyo ουτε κρυο ουτε ζεστη τα rosso μπλιαααααχ....

PS2-3
SC3
P ZERO
καλη σας νυχτα.....βέβαια οδηγάω επιθετικά πάντα με δυνατά φρένα και πολλά μουτρα μέσα + οτι το αμάξι είναι ετσι στημένο και θέλει πολύ καλή γόμα αναγκαστικά...

Gregory_///M
23-07-10, 08:32
πρόσφατα έβαλα τα sc3 στο αμάξι μου...

ήθελα να βάλω ps2 αλλά δεν βρήκα στις διαστάσεις μου...κατέληξα στα conti μετά απο παρότρυνση φίλου αρκετά γνώστη και δικαιώθηκε....

το αμάξι για πρώτη φορά μετά απο πολύ καιρό πατάει κάτω !!!! εχω κανει ήδη 1500χλμ περίπου και τα πρώτα 1000 σε ταξίδι...τι να πώ..τα καλύτερα έχω μόνο να εκφράσω...

Ασε τα dunlop τα είχα και το αμάξι το δικό μου τουλάχιστον έκανε αρκετό πατινάζ...
με τα conti εχω μείνει άφωνος...εκανα και ενα δοκιμαστικό πάνω κάτω διόνυσο....γκολ...μούτρα στην θέση τους κώλος ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΑΤΟΣ κάνει και ένα μικρό μαγούλιασμα οτι πρέπει για ελαστικό δρόμου....

αν αντέξουν και κανα 25-30.000χλμ τα μπροστινά θα κάνω και κωλοτούμπες!!!! τα πίσω στα 15-20.000χλμ τα βλέπω να χαιρετάνε....αλλά δεν θα φταίνε τα λάστιχα...:th_Laie_67-1:

Σωστόοοος....:thumbsup: :hystericalbs1:

vaspap
24-07-10, 11:50
οι περισσοτεροι ψηφιζουν continental!!!
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ?

Κι εγω απο αυτα τα δυο continental ψηφιζω!!!
ΔΙΟΤΙ!!!!

Αναμεσα στα μεταλα που εχει ο σκελετος των ελαστικων ειναι καλυτερα να τα χωρισει το naylon(continental) που ειναι πιο ανθεκτικο,
αντιθετα με το rayon (dunlop) το οποιο ειναι σαν πανι,
ξερενεται γρηγορα με αποτελεσμα να ερχοντε σε επαφη τα μεταλλα τα οποια φθηροντε και μολις χτυπησουμε σε λακουβα ελαφρα ερχοντε τα καρουμπαλα πιο ευκολα.
Η προσωπικη μου εμπειρια ομως ψηφιζει pirelli p zero rosso.

Nick bmwlover
24-07-10, 12:58
Η No1 επιλογη οπως ειναι κ στο poll!!!
Αυτα φοραω στον ασσο μου και τα sport contact 2 φοραει ο πατερας μου στην 46αρα,παρα πολυ καλο λαστιχο!!!

dark knight
25-07-10, 00:44
2 φορες εχω φορεσει τα κοντι 3 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το μονο προβλημα που εχω αντιμετωπισει ειναι οτι περιπου στα 2,5-3 χρονια που τα αλλαζω ετσι κι αλλιως(περιπου 45.000χλμ) εμφανιζουν κατι σαν ρωγμες στο πλαινο εσωτερικο τους(οχι και τα 4). εχω ρωτησει τεχνικο και με εχει καθυσηχασει αλλα κατι τετοιο δεν παυει να σου δημιουργει αμφιβολιες.

zeovani
06-10-10, 09:56
Παιδιά κι εγώ continental φοράω αλλά runflat...
Επειδή όμως με τα runflat βλέπω ότι το αμάξι τραβάει ζόρια σε ανώμαλα οδοστρώματα και λακκούβες (το τιμόνι συνεχώς "διορθώνει) σκέφτομαι να αγοράσω απλά λάστιχα (πάλι continental)... Εχετε καμμια προσφορά κατά νου που να κυκλοφορεί ή κάποιο οικονομικό μαγαζί...?

dblade
06-10-10, 10:47
Σορυ για το οφ τοπικ αλλα σε αυτο το σιτε οι τιμες ισχυουν για κατι sportcontact2 που θελω τα βρισκω 120 ευρω μαζι με μεταφορικα αλλα μετα θες τελωνειο και τετοια?

bill_m3
06-10-10, 12:54
Σορυ για το οφ τοπικ αλλα σε αυτο το σιτε οι τιμες ισχυουν για κατι sportcontact2 που θελω τα βρισκω 120 ευρω μαζι με μεταφορικα αλλα μετα θες τελωνειο και τετοια?

Για το camskill λες??

Αν ναι, όχι δεν παίζει τίποτα άλλο πέρα από τα μεταφορικά όπως είπες!

Τελωνείο δεν υπάρχει επειδή είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

beliris
07-10-10, 07:36
Αγαπητοί φίλοι,Michelin και μόνο Michelin! Η Michelin για να τεστάρει τα λάστιχα της(drifting σε βρεγμένη πίστα) χρησιμοποιεί μόνο BMW 330!!!!!

maintenance
11-10-10, 23:34
conti. δαγκωτο. Και ας φοραω dunlop:thumbsup:

Z-man
26-10-10, 09:20
Ειμαι κ εγω συμφωνος για τα conti μιας κ οταν τα ειχα λειωμενα που ηταν παλι βεντουζαραν πολυ καλα...Επισης θα ηθελα να προσθεσω εαν προκειται για runflat τα καλυτερα σε κρατημα κ αντοχη ειναι τα bridgestone .Τωρα μια εξισου καλη μαρκα σε αποδοση κ οικονομικη ειναι τα verdestein ολλανδικης προελευσης για ολες τις διαστασεις εκτος απο runflat.Βεβαια ο καθενας αναλογα το πως οδηγει κρινει καλυτερα πιο λαστιχο του ταιριαζει περισσοτερο...