PDA

Επιστροφή στο Forum : F10 Σειρά 5 Βασικός Εξοπλισμός



Stathis
16-07-10, 11:16
Δείτε το βασικό εξοπλισμό της BMW Σειράς 5 Sedan.


Δελτίο τύπου BMW Group

Κωνσταντίνος
16-07-10, 11:26
Αρκετά φορτωμένο στην βασική έκδοση.
Η λειτουργία Follow Me Home τι είναι ;

PANOS-E60
16-07-10, 11:35
Αρκετά φορτωμένο στην βασική έκδοση.
Η λειτουργία Follow Me Home τι είναι ;

Αφού κλειδωθεί το αυτοκίνητο, μένουν τα μεσαία φώτα ανοιχτά γιά να φωτίζουν την είσοδο του σπιτιού μέχρι να μπεις μέσα. Ο χρόνος καθορίζεται από το i-drive.

tassos
16-07-10, 11:36
Αρκετά φορτωμένο στην βασική έκδοση.
Η λειτουργία Follow Me Home τι είναι ;

Αφου παρκαρεις το αυτοκινητο και σβησεις τα φωτα, μενουν για περιπου μισο με ενα λεπτο αναμενοι οι προβολεις...

PATSIMINI
16-07-10, 11:49
απο τιμες ξερουμε τιποτα?????

Konstantinos E60
16-07-10, 11:54
απο τιμες ξερουμε τιποτα?????

Δεν ξέρουμε και καλύτερα να μην μάθουμε...!!!!:original:

GiannisRob
16-07-10, 12:22
Αφού κλειδωθεί το αυτοκίνητο, μένουν τα μεσαία φώτα ανοιχτά γιά να φωτίζουν την είσοδο του σπιτιού μέχρι να μπεις μέσα. Ο χρόνος καθορίζεται από το i-drive.

Το θεμα ειναι αν μπορεις να τα ενεργοποιησεις (τα φωτα) απο το τηλεχειριστηριο. Εχει αυτη τη λειτουργια το S60 που εχουμε. Πολυ βολικο. Ειδικα οταν ψαχνεις το αυτοκινητο σε καμια αλανα το βραδυ, η εχει λασπες/νερα γυρω γυρω και θες να τα βλεπεις για να μην τα πατησεις.

Γιατι, ως γνωστον, οποιος νυχτα περπατει, λασπες και σκατα πατει :D

PANOS-E60
16-07-10, 13:03
Το θεμα ειναι αν μπορεις να τα ενεργοποιησεις (τα φωτα) απο το τηλεχειριστηριο. Εχει αυτη τη λειτουργια το S60 που εχουμε. Πολυ βολικο. Ειδικα οταν ψαχνεις το αυτοκινητο σε καμια αλανα το βραδυ, η εχει λασπες/νερα γυρω γυρω και θες να τα βλεπεις για να μην τα πατησεις.

Γιατι, ως γνωστον, οποιος νυχτα περπατει, λασπες και σκατα πατει :D

To S60 ανάβει φώτα με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου από το τηλεχειριστήριο ?
Το Ε60 πάντως με το lighting package ανάβει φώτα κάτω από τους καθρέφτες του με το ξεκλείδωμα από μακρυά, ακριβώς γιά το λόγο που γράφεις. thumb

Stathis
16-07-10, 13:12
στο Ε63, πατωντας το κουμπι του κλειδωματος ενω το αυτοκινητο ειναι ηδη κλειδωμενο, αναβει ο εσωτερικος φωτισμος και τα φωτακια κατω απο τους καθρεπτες.

NickE60
16-07-10, 13:56
Αρκετά φορτωμένο στην βασική έκδοση.
Η λειτουργία Follow Me Home τι είναι ;


Αφού κλειδωθεί το αυτοκίνητο, μένουν τα μεσαία φώτα ανοιχτά γιά να φωτίζουν την είσοδο του σπιτιού μέχρι να μπεις μέσα. Ο χρόνος καθορίζεται από το i-drive.


Αφου παρκαρεις το αυτοκινητο και σβησεις τα φωτα, μενουν για περιπου μισο με ενα λεπτο αναμενοι οι προβολεις...


To S60 ανάβει φώτα με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου από το τηλεχειριστήριο ?
Το Ε60 πάντως με το lighting package ανάβει φώτα κάτω από τους καθρέφτες του με το ξεκλείδωμα από μακρυά, ακριβώς γιά το λόγο που γράφεις. thumb


στο Ε63, πατωντας το κουμπι του κλειδωματος ενω το αυτοκινητο ειναι ηδη κλειδωμενο, αναβει ο εσωτερικος φωτισμος και τα φωτακια κατω απο τους καθρεπτες.

"follow me home" έχουν στο βασικό εξοπλισμό και όλα τα Ε60/61 - Ε63/64

GiannisRob
16-07-10, 14:27
To S60 ανάβει φώτα με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου από το τηλεχειριστήριο ?


Nαι. Αναβει την πρωτη σκαλα στα φωτα, τα πισω φωτα θεσεις, και αν εχεις, και τα φωτα κατω απο τους καθρεφτες. Επισης αναβει τα φωτα μεσα, στην οροφη και στα ποδια των επιβατων.

Το γαματο ολης της υποθεσης ειναι οτι εχει κουμπι στο τηλεχειρηστηριο, ωστε να μπορεις να αναβεις τα φωτα χωρις να χρειαστει να ξεκλειδωσεις το αυτοκινητο. Ειναι το κιτρινο κουμπι:

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110553739764&crlp=1_263602_263622&ff4=263602_263622&viewitem=&guid=ffd5677311f0a0aad264c1e4feda8a7f&rvr_id=&ua=WXF%3F&itemid=110553739764

PANOS-E60
16-07-10, 17:13
Nαι. Αναβει την πρωτη σκαλα στα φωτα, τα πισω φωτα θεσεις, και αν εχεις, και τα φωτα κατω απο τους καθρεφτες. Επισης αναβει τα φωτα μεσα, στην οροφη και στα ποδια των επιβατων.

Το γαματο ολης της υποθεσης ειναι οτι εχει κουμπι στο τηλεχειρηστηριο, ωστε να μπορεις να αναβεις τα φωτα χωρις να χρειαστει να ξεκλειδωσεις το αυτοκινητο. Ειναι το κιτρινο κουμπι:

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110553739764&crlp=1_263602_263622&ff4=263602_263622&viewitem=&guid=ffd5677311f0a0aad264c1e4feda8a7f&rvr_id=&ua=WXF%3F&itemid=110553739764

Μάγκας ο Σουηδός ! thumb

aristent
16-07-10, 17:35
"follow me home" έχουν στο βασικό εξοπλισμό και όλα τα Ε60/61 - Ε63/64

Aυτες οι απαντησεις σου με τελεια και παυλα Νικο,ειναι ολα τα λεφτα!!!:thumbsup:

aristent
16-07-10, 17:39
Aυτες οι απαντησεις σου με τελεια και παυλα Νικο,ειναι ολα τα λεφτα!!!:thumbsup:

Α τωρα το προσεξα ποτε εγινα Bmw Maniac!!!:shok::th_Laie_67-1:

Ποτε μπορει να μετατραπει σε Βmw ///M5 maniac???:thumbsup:

bimmer-corfu
17-07-10, 17:51
"follow me home" έχουν στο βασικό εξοπλισμό και όλα τα Ε60/61 - Ε63/64

εδώ έχει το 316 Ε46 μου

Nino
17-07-10, 17:56
Αρκετά φορτωμένο στην βασική έκδοση.
Η λειτουργία Follow Me Home τι είναι ;

Αξιοπρεπεστατο επιπεδο!!!

και το δικο σου ισως το εχει (follow me home)... αν "παιξεις" το σινιαλο των φωτων και μετα κλειδωσεις τα φωτα παραμενουν ανοιχτα για 30 περιπου δευτερολεπτα

bimmer-corfu
17-07-10, 17:59
δεν έχει xenon ή κάνω λάθος?

PATSIMINI
17-07-10, 19:23
δεν έχει xenon ή κάνω λάθος?

ναι δεν εχει ποσο τραγικο ειναι???????εχει δερμα το 528 βεβαια κατι ειναι και αυτο.................

ΦΑΝΗΣ
19-07-10, 23:19
Προχθές πήγα να δώ την νέα 5αρα,το αυτοκίνητο είναι αλλού,αν και το Test Drive αργεί πολύ να γίνει,μια μικρή βολτίτσα καταφέραμε και κάναμε εντός της αντιπροσωπίας,εστω και αυτό το λίγο το αυτοκίνητο με εντυπωσίασε,και απο εξοπλισμό αλλά και από κινητήρα,αν και όλοι οι κινητήρες είναι προς το παρόν 3λιτροι 5,23 5,28 5,30 κλπ.περιμένουν από το νέο έτος και τους 2λιτρους,από εξοπλισμό τι να πώ ταχύτητες στο τιμόνι,αυτόματο παρκάρισμα,εξυπνοι φωτισμοί,δέρμα,αισθητήρες στο φούλ,και άλλα πολλά,αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι η τιμή ενος πλήρης Navigation με ολα τα confor επάνω,και μόνο 12000¤,οσο για τις τιμές με αυτά που ήθελα εγώ για 5.23 εβγαινε στα 69000¤,το 5.30 στα 85000¤ και αυτά για τα χρώματα ανθρακί,και ασημί νομίζω,γιατί σε μαύρο και σε ασπρο υπολόγισε +8000¤ με 9000¤ λόγο φόρου πολυτελείας,τα άλλα χρώματα ταξινομήθηκαν χωρίς φόρο,όποτε καταλαβαίνετε τι γίνετε...όσο από παραγγελίες μέχρι τώρα βλέπω έχει αρκετές...

PATSIMINI
19-07-10, 23:27
Προχθές πήγα να δώ την νέα 5αρα,το αυτοκίνητο είναι αλλού,αν και το Test Drive αργεί πολύ να γίνει,μια μικρή βολτίτσα καταφέραμε και κάναμε εντός της αντιπροσωπίας,εστω και αυτό το λίγο το αυτοκίνητο με εντυπωσίασε,και απο εξοπλισμό αλλά και από κινητήρα,αν και όλοι οι κινητήρες είναι προς το παρόν 3λιτροι 5,23 5,28 5,30 κλπ.περιμένουν από το νέο έτος και τους 2λιτρους,από εξοπλισμό τι να πώ ταχύτητες στο τιμόνι,αυτόματο παρκάρισμα,εξυπνοι φωτισμοί,δέρμα,αισθητήρες στο φούλ,και άλλα πολλά,αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι η τιμή ενος πλήρης Navigation με ολα τα confor επάνω,και μόνο 12000¤,οσο για τις τιμές με αυτά που ήθελα εγώ για 5.23 εβγαινε στα 69000¤,το 5.30 στα 85000¤ και αυτά για τα χρώματα ανθρακί,και ασημί νομίζω,γιατί σε μαύρο και σε ασπρο υπολόγισε +8000¤ με 9000¤ λόγο φόρου πολυτελείας,τα άλλα χρώματα ταξινομήθηκαν χωρίς φόρο,όποτε καταλαβαίνετε τι γίνετε...όσο από παραγγελίες μέχρι τώρα βλέπω έχει αρκετές...

μπορεισ να μου πεισ ποσο ξεκιναγε το 528???αν θυμασαι????

ΦΑΝΗΣ
20-07-10, 00:05
Μου φαίνεται από τα 65000¤ αλλά δεν είμαι σίγουρος,αυριο θα έχω τα χαρτιά σπίτι και μπορώ να σου πω....

PATSIMINI
20-07-10, 00:32
Μου φαίνεται από τα 65000¤ αλλά δεν είμαι σίγουρος,αυριο θα έχω τα χαρτιά σπίτι και μπορώ να σου πω....
οκ θα περιμενω να σαι καλα

PATSIMINI
21-07-10, 15:41
οκ θα περιμενω να σαι καλα

??????????????????

Stathis
23-07-10, 01:26
Νέα Σειρά 5
523i 3,0 204 59.231
528i 3,0 258 70.834
535i 3,0 306 88.277
550i 4,4 407 117.266
520d 2,0 184 59.818
525d 3,0 204 74.279
530d 3,0 245 87.160



https://www.youtube.com/watch?v=wrDCadrfOu4&feature=related

Κωνσταντίνος
23-07-10, 10:11
Ξεκινά με 11,000 ¤ παραπάνω απο την αντίστοιχη βασική έκδοση της Ε-Class δηλαδή ; :shok:
Aπ΄ότι είδα οι merc ξεκινάνε από 48,800 ¤.
Οσοι αμφιταλατεύονται ανάμεσα σε αυτά τα δύο, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας ώστε να επιλέξουν την 5άρα.

Stathis
23-07-10, 10:20
οι τιμες ειναι υψηλες διοτι πρεπει να υπολογισουμε και τα εξτρα...

μια 520-523 θα φτανει και θα ξεπερναει τις 60-65 χιλιαδες...

ενω μια 530-535 θα ξεπερνα τις 100!

με 60-65 χιλιαδες αγοραζεις Μ5 Ε60 σε αριστη κατασταση... (λιωμενα υπαρχουν και με 45-50 μπορει και πιο κατω...)


δυστυχως σε αυτη τη χωρα ολα τα τραβαει το αυτοκινητο...
ξαναγυρισαμε πολλα χρονια πισω...

kplc16
23-07-10, 10:31
Δηλαδη Σταθη πιστευεις οτι η BMW ειναι αμοιρη των ευθυνων της;

Αν υποθεσουμε οτι τα αυτοκινητα στην Ελλαδα πωλουνταν εντελως αδασμολογητα τα μοντελα της bmw θα ηταν κελεπουρια;

Γνωμη μου ειναι πως τα bmw ειναι τσουχτερα με ή χωρις φορους.Γι αυτο αλλωστε παιζουν τοσα πολλα bmw 20 ετιας τοσα μπαξιματα και τοσες μετατροπες

Stathis
23-07-10, 10:41
τα bmw παντα ηταν πανω απο μεσο ορο σαν τιμη αγορας...
και σαν κοστος προφανως... δεν ειναι το ιδιο φτιαγμενα οπως αλλα αυτοκινητα της ιδιας κατηγοριας.

αρα δεν ειναι τοσο η bmw που επηρεασε τις τιμες προς τα επανω, αλλα η φορολογια.

απο γενια σε γενια, παραδοσιακα υπηρχε μια μικρη αυξηση... η οποια δικαιολογουταν με διαφορους τροπους (νεο μοντελο, περισσοτερα στανταρντς κλπ)

αλλα με τα τελευταια μετρα, οι τιμες εκτοξευθηκαν...

δεν ξερω αν με τη σημερινη οικονομικη κατασταση, την ψυχολογια, τις προοπτικες κλπ ειναι πολλοι ανθρωποι διατεθημενοι (ακομα και αν τα εχουν) να δωσουν πανω απο 100 χιλιαδες (παλια 35 εκατομμυρια) για ενα τριλιτρο...

kplc16
23-07-10, 10:49
και να ειχα τοσα λεφτα και ανθηρη να ηταν η ελληνικη οικονομικη κατασταση θα προτιμουσα ενα μεταχειρισμενο Ε60 Μ5.

Απο την αλλη οσο υψηλη κι αν ειναι η φορολογια αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα, αν το δεις απο θεμα κυβισμου κι οχι εξοπλισμου τα αντιστοιχα merc ειναι φθηνοτερα.

Σκεψου και οτι ο Ελληνας εχει πιο ψηλα στη συνείδησή του τη merc(οχι εμεις οι bmwδιστες)....

Αρα και οι εταιρειες με το τροπο τους οδηγουν τον Ελληνα στο να αγοραζει απαξιωμενα μεταχειρισμενα της Γερμανιας

Stathis
23-07-10, 10:51
Αρα και οι εταιρειες με το τροπο τους οδηγουν τον Ελληνα στο να αγοραζει απαξιωμενα μεταχειρισμενα της Γερμανιας

με τα νεα μετρα κι αυτο εχει καταστει απαγορευτικο πλεον...

gnx
23-07-10, 12:55
Δηλαδη Σταθη πιστευεις οτι η BMW ειναι αμοιρη των ευθυνων της;

Αν υποθεσουμε οτι τα αυτοκινητα στην Ελλαδα πωλουνταν εντελως αδασμολογητα τα μοντελα της bmw θα ηταν κελεπουρια;

Γνωμη μου ειναι πως τα bmw ειναι τσουχτερα με ή χωρις φορους.Γι αυτο αλλωστε παιζουν τοσα πολλα bmw 20 ετιας τοσα μπαξιματα και τοσες μετατροπες

Τα BMW δεν είναι αυτοκίνητα της. Συνεπώς θα είναι πιό ακριβά. Εάν όμως προσθέσεις στην εργοστασιακή το κέρδος εισαγωγέας και αντιπροσώπου και το φπα, φτάνεις στη γερμανική λιανική.

Το πρόβλημα είναι ότι οι κοντόφθαλμοι υπερμαλάκες που παίρνουν τις αποφάσεις δεν καταλαβαίνουν ότι τα έσοδα αυτά θα είναι περί τα 400¤ εκ κάτω σε σχέση με πέρυσι. ΌΛΟΙ χαμένοι


Sent from my iPhone using Tapatalk

S8N
23-07-10, 18:28
Εμένα πάλι γιατί δε μου φαίνεται και τόσο πλούσιος ο εξοπλισμός της βασικής έκδοσης?

Και οι τιμές ΠΟΛΥ τσιμπημένες ρε γμτ. Θα μου πεις, με το νέο ΦΠΑ η βασική 316Ci κοστίζει πάνω από 40.000 ευρώ, δε θα φτάσει η 5άρα τα 70+?

Έχει δίκιο ο Νίκος, πήγαμε 20 χρόνια πίσω.

PANOS-E60
23-07-10, 22:30
Ξεκινά με 11,000 ¤ παραπάνω απο την αντίστοιχη βασική έκδοση της Ε-Class δηλαδή ; :shok:
Aπ΄ότι είδα οι merc ξεκινάνε από 48,800 ¤.
Οσοι αμφιταλατεύονται ανάμεσα σε αυτά τα δύο, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας ώστε να επιλέξουν την 5άρα.

Νομίζω η διαφορά αρχικής τιμής ανάμεσα σε bmw και mercedes είναι μάλλον δικαιολογημένη. Αφενός τα κυβικά του εξακύλινδρου και αφετέρου η ποιότητα συναρμολόγησης και υλικών σε πολλά σημεία του αυτοκινήτου.

Ο συνειδητοποιημένος θα πληρώσει τη bmw. Δεν έχουμε παρά να δούμε μιά Ε60 πενταετίας με 100.000 χλμ δίπλα σε μιά ανάλογη Ε200. Η Merc είναι σαφώς πιό κουρασμένη.

Η περισσότεροι από εμάς, απλά θα περιμένουμε να περάσει 5ετία πριν τη βάλουμε στο χέρι ...:thumbsup:

PATSIMINI
08-08-10, 23:50
παιδες εχω μια απορια..κοιτουσα το φυλλαδιο του νεου F10 (528) και εχω μια απορια....ο ελεγχοσ δυναμικης οδηγησης τι κανει ακριβως???γνωριζει κανενας???

Driver M
09-08-10, 00:11
Νομίζω η διαφορά αρχικής τιμής ανάμεσα σε bmw και mercedes είναι μάλλον δικαιολογημένη. Αφενός τα κυβικά του εξακύλινδρου και αφετέρου η ποιότητα συναρμολόγησης και υλικών σε πολλά σημεία του αυτοκινήτου.

Ο συνειδητοποιημένος θα πληρώσει τη bmw. Δεν έχουμε παρά να δούμε μιά Ε60 πενταετίας με 100.000 χλμ δίπλα σε μιά ανάλογη Ε200. Η Merc είναι σαφώς πιό κουρασμένη.

Η περισσότεροι από εμάς, απλά θα περιμένουμε να περάσει 5ετία πριν τη βάλουμε στο χέρι ...:thumbsup:

Αν η 523 είναι κατά 11.000 ευρώ ακριβότερη από την αντίστοιχη σε ιπποδύναμη και εξοπλισμό Ε200, η διαφορά κατά τη γνώμη μου μόνο δικαιολογημένη δεν είναι, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η ποιότητα της bmw είναι λίγο ανώτερη (κάτι που δεν το νομίζω μιας και η καινούρια Ε είναι έτσι κι αλλιώς κορυφαία ποιοτικά).
Η λίγο καλύτερη συναρμογή και το πιο αφρώδες υλικό πχ, δεν δικαιολογούν επουδενί μια διαφορά της τάξης του 15-20%, τη στιγμή μάλιστα που η Ε μια ζωή ήταν μπροστά σε πωλήσεις από την 5άρα (αφού η άνεση στην κατηγορία αυτή είναι βασικότερη για τους περισσότερους από την πιο σπορ οδική συμπεριφορά).
Μάλλον και σε αυτή τη γενιά η Ε θα είναι η νικήτρια των πωλήσεων.

Πάντως, οι νέοι φόροι έχουν εκτοξεύσει κυριολεκτικά τις τιμές των premium αυτοκινήτων (και όχι μόνο). Σε λίγο καιρό, το να βλέπουμε καινούρια μοντέλα στους δρόμους θα είναι σπανιότερο και από τις συλλεκτικές αντίκες...

PATSIMINI
09-08-10, 00:35
Αν η 523 είναι κατά 11.000 ευρώ ακριβότερη από την αντίστοιχη σε ιπποδύναμη και εξοπλισμό Ε200, η διαφορά κατά τη γνώμη μου μόνο δικαιολογημένη δεν είναι, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η ποιότητα της bmw είναι λίγο ανώτερη (κάτι που δεν το νομίζω μιας και η καινούρια Ε είναι έτσι κι αλλιώς κορυφαία ποιοτικά).
Η λίγο καλύτερη συναρμογή και το πιο αφρώδες υλικό πχ, δεν δικαιολογούν επουδενί μια διαφορά της τάξης του 15-20%, τη στιγμή μάλιστα που η Ε μια ζωή ήταν μπροστά σε πωλήσεις από την 5άρα (αφού η άνεση στην κατηγορία αυτή είναι βασικότερη για τους περισσότερους από την πιο σπορ οδική συμπεριφορά).
Μάλλον και σε αυτή τη γενιά η Ε θα είναι η νικήτρια των πωλήσεων.

Πάντως, οι νέοι φόροι έχουν εκτοξεύσει κυριολεκτικά τις τιμές των premium αυτοκινήτων (και όχι μόνο). Σε λίγο καιρό, το να βλέπουμε καινούρια μοντέλα στους δρόμους θα είναι σπανιότερο και από τις συλλεκτικές αντίκες...

εχω μπει και στα δυο και νομιζω οτι η BMW εχει καλυτερο εσωτερικο...αλλα οπως ειπες ενα ταμπλο δε δικαιολογει τετοια διαφορα....ο φορος πολυτελειας εχει εκτιναξει την τιμη και η τιμη κτησης δε δικαιολογειται σε καμια μα καμια των περιπτωσεων....κριμα γιατι πιστεω οτι to F10 θα μπορουσε να τα παει καλα στις πωλησεις...ιδωμεν αν και νομιζω τι στην ελλαδα ειναι χαμενο το παιχνιδι

ΦΑΝΗΣ
09-08-10, 12:00
παιδες εχω μια απορια..κοιτουσα το φυλλαδιο του νεου F10 (528) και εχω μια απορια....ο ελεγχοσ δυναμικης οδηγησης τι κανει ακριβως???γνωριζει κανενας???

Ο έλεγχος δυναμικής οδήγησης γίνεται με το πάτημα ένος κουμπιού,η ρύθμιση αυτή επηρεάζει τη συμπεριφορά απόκρισης του πεντάλ γκαζιού και της υποβοήθησης του συστήματος διεύθυνσης,βελτιώνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την δύναμη,επίσης μπορούν να ρυθμιστούν και τα χαρακτηριστικά απόσβεσης των αμορτισέρ,σε συνδυασμό με τα προαιρετικά συστήματα ελέγχου πλαισίου,το Adaptive Drive και το δυναμικό έλεγχο απόσβεσης.....

Stathis
09-08-10, 12:21
το dynamic drive ειναι ενα συστημα ηλεκτρονικου ελεγχου της αναρτησης με τη βοηθεια ειδικων αμορτισερ και ενεργων αντιστρεπτικων.

αυτο που κανει ειναι να υπολογιζει την πλευρικη επιταγχυσνη οπως το αυτοκινητο μπαινει σε μια στροφη και με τη βοηθεια εγεφαλου, των αμορτισερ και των ενεργων αντιστρεπτικων να κραταει το αμαξωμα χωρις κλισεις...

πολυ ωραιο συστημα, συνδυαζει την ανεση στην ευθεια που προσφερει μια μαλακη αναρτηση, με την ακριβεια και τις μειωμενες κλισεις στις στροφες που προσφερει μια σφικτη αναρτηση...

https://www.bmw.com/com/en/newvehicles/6series/coupe/2007/allfacts/_shared/img/engine_dynamicdrive.jpg

https://www.bmw.com/com/en/newvehicles/6series/coupe/2007/allfacts/engine_dynamicdrive.html

https://www.bmw.com/com/en/insights/explore/bmw_magazine/02_2006/dynamic_drive.html

individual
24-01-11, 07:01
στην ελλαδα τουλαχιστον,πιστευω οτι θα επικρατησει η μερσεντες........
απλα λογω κυβικων και φυσικα τελων κυκλοφοριας,ασφαλειων κλπ.
Αλλο 270 ευρω τελη και αλλο 800-1.000+η αναλογη αυξηση στα ασφαλιστρα,λογω κυβικων....
Πιστευω οτι κατι τετοιο συμβαινει στην ελλαδα....
Και στο φιναλε η μερσεντες,ειναι ενα αξιοπρεπεστατο αμαξι,με οτι συνεπαγεται αυτο!!!