PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Φρενάρισμα και Οφσετ Ζάντας



stavr
16-07-10, 09:24
Κατα την επισκεψη στο συνεργειο ο μηχανικος πηρε το αμαξι για βολτα και μου ειπε οτι στο φρεναρισμα με πολλα χιλιιομετρα >150 το αμαξι "ψαρευει".
Δηλαδη διαβαζει το δρομο καθως φρεναρει και κληνει αναλογα με αυτον.

Η απαντηση του στο προβλημα ηταν οτι φταιει που εχω βαλει αλλες ζαντες και εχουν αλλο offset απο αυτο της μαμα BMW.

Εχετε ξανακουσει κατι παρομοιο να πρκαλειτε απο τις ζαντες??

Το αμαξι εχει κανει ευθυγραμμιση προσφατα και ζυγοσταθμιση και εδειξαν ολα οκ. Υπαρχει λυση στο προβλημα η να ψαχνω ζαντες?

NickE60
17-07-10, 01:54
Για δώσε καμιά πληροφορία, τι όφσετ δηλαδή και τι ζάντες-λάστιχα, φοράς προσθήκες? Από αναρτήσεις είσαι εντάξει?

m-power_01
17-07-10, 02:22
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=113

Δωσε εμφαση στο 2ο ποστ!

stavr
17-07-10, 10:55
Κατ' αρχην ευχαριστω το Snoopy για την επεμβαση -μεταφορα του θεματος. Το αυτοκινητο το πηρα και φορουσε 17αρες και αφου αποδειχθηκε οτι ηταν ολες στραβωμενες και θελαν και βαψιμο......βρηκα ενα σετακι 18-8,5 μτχμενες μεν αλλα ισιες, που τις φορουσε ενα Ε36, σε καλη κατασταση και τις εβαλα πανω (φωτο στο γκαραζ). Απο τοτε ψιλο τρεμει το τιμονι οταν παταω πολυ ελαφρα το φρενο σε ταχυτητες >80 χλμ (σαν να ακουγεται απο μπροστα αριστερα) και το 2ο προβλημα ειναι στο φρεναρισμα. Ευθυγραμμιση εχει γινει, ζυγοσταθμιση εχει γινει. Για το τρεμουλο κατα το ελαφρυ πατημα του φρενου σκεφτηκα στραβο δισκοφρενο.....ο μηχανικος ειπε οτι ειναι οκ! Παντως με τις στραβες ζαντες ειχα τρεμουλο στανταρ μεταξυ 120-140 αλλα κανενα προβλημα στο φρεναρισμα ! Τι οφσετ πρεπει να εχουν οι ζαντες για να ταιριαξουν σε ενα 46ρι?? Φανταζομαι οτι ειναι σχετικο....Προσθηκες δεν φοραει το αυτοκινητο αλλα γενικα το μετατροχιο εχει σιγουρα αυξηθει αρα φανταζομαι οτι δεν χρεαιζονται προσθηκες. Απ οτι καταλαβαινω λοιπον απο το 2ο ποστ του φιλου m-power 01 επεσα και εγω "θυμα" της αγνοιας μου πρωτα απ ολα και του ζαντολαστιχα που ηθελε να πουλησει τις ζαντες κατα 2ον! Συμπερασμα επειδη η καθε ζαντα ναι μεν μπορει να διαφερει στο οφσετ αλλα διαφερει και στο φαρδος .....τι κοιταμε να κρατησουμε το ιδιο οφσετ η το ιδιο μετατροχιο? Φανταζομαι το ιδιο μετατροχιο......αρα παμε για αλλες ζαντες?

Τελικα οσο ζει κανεις μαθαινει!

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας .......

ΥΓ Νικο οι αναρτησεις ειναι σε μετρια κατασταση και το οφσετ θα το δω σημερα και θα σας ενημερωσω.

m-power_01
17-07-10, 16:17
Αν θελεις πες μου τι οφσετ εχεις να δουμε ποσο ''εξω'' εισαι απο τα εργοστασιακα προτυπα, αν εισαι, και αν αυτο δικαιολογει την συμπεριφορα που περιγραφεις!

nikos1400
17-07-10, 21:13
Σταυρο, εβγαλες καμμια να δεις το οφσετ ή ακομα ?

Παντως οπως του ειπα κιολας, εγω υποπτευομαι 35 ή και 32 οφσετ.

NickE60
17-07-10, 21:39
Κατ' αρχην ευχαριστω το Snoopy για την επεμβαση -μεταφορα του θεματος. Το αυτοκινητο το πηρα και φορουσε 17αρες και αφου αποδειχθηκε οτι ηταν ολες στραβωμενες και θελαν και βαψιμο......βρηκα ενα σετακι 18-8,5 μτχμενες μεν αλλα ισιες, που τις φορουσε ενα Ε36, σε καλη κατασταση και τις εβαλα πανω (φωτο στο γκαραζ). Απο τοτε ψιλο τρεμει το τιμονι οταν παταω πολυ ελαφρα το φρενο σε ταχυτητες >80 χλμ (σαν να ακουγεται απο μπροστα αριστερα) και το 2ο προβλημα ειναι στο φρεναρισμα. Ευθυγραμμιση εχει γινει, ζυγοσταθμιση εχει γινει. Για το τρεμουλο κατα το ελαφρυ πατημα του φρενου σκεφτηκα στραβο δισκοφρενο.....ο μηχανικος ειπε οτι ειναι οκ! Παντως με τις στραβες ζαντες ειχα τρεμουλο στανταρ μεταξυ 120-140 αλλα κανενα προβλημα στο φρεναρισμα ! Τι οφσετ πρεπει να εχουν οι ζαντες για να ταιριαξουν σε ενα 46ρι?? Φανταζομαι οτι ειναι σχετικο....Προσθηκες δεν φοραει το αυτοκινητο αλλα γενικα το μετατροχιο εχει σιγουρα αυξηθει αρα φανταζομαι οτι δεν χρεαιζονται προσθηκες. Απ οτι καταλαβαινω λοιπον απο το 2ο ποστ του φιλου m-power 01 επεσα και εγω "θυμα" της αγνοιας μου πρωτα απ ολα και του ζαντολαστιχα που ηθελε να πουλησει τις ζαντες κατα 2ον! Συμπερασμα επειδη η καθε ζαντα ναι μεν μπορει να διαφερει στο οφσετ αλλα διαφερει και στο φαρδος .....τι κοιταμε να κρατησουμε το ιδιο οφσετ η το ιδιο μετατροχιο? Φανταζομαι το ιδιο μετατροχιο......αρα παμε για αλλες ζαντες?

Τελικα οσο ζει κανεις μαθαινει!

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας .......

ΥΓ Νικο οι αναρτησεις ειναι σε μετρια κατασταση και το οφσετ θα το δω σημερα και θα σας ενημερωσω.

Η ευθυγράμμιση έγινε με τις 18αρες πάνω? :think:

Stamatis
18-07-10, 12:21
μαλλον οχι.

επισης δεν ξερω τι σοϊ ευθυγραμμιση μπορει να γινει με λαθος μετρα στις ζαντες.
υποθετικα βαζουμε 20αρες με 285 λαστιχο, που ειναι εντελως εκτος προδιαγραφης, πως διαβολο ριχνεις μετρα;

jannisa
18-07-10, 16:46
Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να αλλάξεις τα υγρα φρένων και να κάνεις εξαέρωση. Το ψαρεμα που περιγράφεις είναι καταρχήν χαρακτηριστικό υγρών που έχουν πολυκαιριστεί και έχουν συλλέξει υγρασία.

Nino
18-07-10, 22:37
. Για το τρεμουλο κατα το ελαφρυ πατημα του φρενου σκεφτηκα στραβο δισκοφρενο.....ο μηχανικος ειπε οτι ειναι οκ!
.

δες και τα ακρομπαρα...

stavr
19-07-10, 06:09
Η ευθυγράμμιση έγινε με τις 18αρες πάνω? :think:

ναι φιλε μου!

stavr
19-07-10, 06:19
Λοιπν...σημερα θα το παω να τσεκαρω και τις 4 ζαντες .....για αλλη μια φορα και θα σας πω και το οφσετ! Αυτο για τα υγρα φρενων δεν το γνωριζα......